Donderdag 27 Maart 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5174. 51e Jaargang. Binnenland. Feuilleton. Paaschnummer, Stadsnieuws. AMEESFQORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond Abonnement per 3 maanden f\.franco per post f iAo. Advertentiën 16 rebels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kos ten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de -incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRAGHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 1. April uanstaande, des namiddags te l1/, ure. Amersfoort, den 20. Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Niet II. K. H. Prinses Marie der Neder landen, gemalin van den Prins Von Wied, is Maandagochtend overleden, gelijk wij (en velen met ons) uit het telegram lazen, doch H. U. schoonmoeder. Prinses Marie Wilhelmina Frederika Eli sabeth van Nassau, de moeder van den Vorst Von Wied en van Koningin Elisabeth van Rumnnie (Carmen Sylva), werd te Biebricb geboren den 29 Januari 1825 en bereikte dus den leeftijd van 77 jaren zij trad den 20 Juni 1842 in het huwelijk met Prins lierman Von Wied, die den 5 Maaart 1864 overleed. Sedert leefde zij, als Vorstin-wë- duwe, op het slot usegenhaus" bij Neuwied. Het voornemen is, de Eerste Kamer dit jaar niet, zooals gewoonlijk het geval was, dadelijk na Paschen tot hervatting der werk zaamheden hijeen te roepen, doch eerst na de stemming in de Tweede Kamer over de militaire Bevorderings- en Pensioenwetten, welke beslissing tegen het eind van April wordt tegemoet gezien. Men schrijft uit Den Haag, dat men in Transvaitlsche kringen vermoedt, dat de reis der Transvaalsche Regeering naar Pretoria in verband siaat met het door Kitchener ge geven gevolg aan de opdracht zijner Regee ring om de Gouvernementen der Republie ken officieel in kennis te stellen met de be kende nota van de Nederlandsche Regeering en het antwoord van Engeland. Het uitblijven van eenig antwoord op het verzoek aan de Engelsche Regeeriug om doorlating van Nederlandsche ambulances naar de Boereri-commando's wordt hieraan toegeschreven, dat de Regeering te Londen, alvorens een beslissing te nemen, eerst de de meening wil kennen van den opperbe velhebber in Zuid-Afrika, Lord Kitchener. 15). In den tuin van het casino was het spel reeds aan den pang, uiaar men liet de rackets rusten om me vrouw en juffrouw Krocker te begroeten. Op Nora's verlangen namen do partijen echter het spel weer op, terwijl de overigen toekeken of langzaam heen on weer wandelden. Lasaow's komst wekte blijkbaar ieders belangstellingde naam van „den dollen graaP' was ook hier niet meer onbekend. Hij had zich overal laten voovstellou, maar week verder niet van Elvi's zijde. Elvi was nu eenmaal zijn Elvï, onver schillig of zij als achtjarig kind tulpen „aan het bloei en" bracht, dun wel als jong meisje van zeventien jaar luitenantsharien brak! Eu dat deed zij bepaald 1 Steeds was zij omringd door luitenants, diealsaan haar lippen hingen. Maar zij was dan ook betoovereml in haar kinderlijke vroolijkheid. Daarbij was er bij haar geen zweem van coquetterie te ontdekken, eveumin als van die zekere naïeveteit, die dikwijls bij zeer jonge meisjes zoo vermoeiend is en te gelyk den spot lust van sommigen uitlokt. Bü al de frissche onge kunsteldheid barer jeugd had zij een zekere waar digheid over zich, dio het bekoorlijke van de geheele verschijning nog verhoogde. Lex begon zich bijna te ergeren over bet succes van Elvire. Het zou toch veel passender geweest zijn, als hii haar alleen voor zich had gehad en over den ouden „ijd had kunnen praten. En nu week die lange eerste-luitenaut, met hot ernstige, verstandige gezicht, evenmin van haar zijde als hijzelf. De eerste partij tennis was afgeloopon, en nu zou- deu Elvire en Lassow spelen, tegen de jonge vrouw van een ritmeester en een dikken majoor, die ten nis speelde by wijze van vermageringskuur. Beleefd verzoek, de adver tentiën voor het dat Zaterdagmiddag 39 dezer verschijnt, in te zenden voor uiterlijk Zaterdagmorgen 10 uur. Voor plaatsing van adver tentiën, welke na dien tijd inkomen, kan niet worden ingestaan. Morgenochtend te 10 uur hoopt ds. Joh. VV. Pont, uit Utrecht, in de Lutbersche kerk bier vóór te gaan bij de godsdienstoefening en ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag het H. Avondmaal te bedienen. In de Remonstrantscbe kerk is 'savonds te half acht gewone godsdienstoefening voor de gemeentegeen avondmaalsviering. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal worden gehouden op Dinsdag, den 1 April, des namiddags te half twee, zullen aan de orde worden ge steld de volgende Punten van behandeling 1. Vervolg der behandeling van de motie- Gei ritsen, luidende: «De Raad, van oordeel dat het gewenscht is, over te gaan tot het drie- in plaats van het tvvee-ploegenstelsel bij de gasfabriek, draagt Burgemeester en Wethouders op, in dien zin voorstellen te doen". 2. Voorstel tot herziening van het Regle ment van het Burger Weeshuis. 3. Request van wed. J. de Vos, om in het genot te worden gestold van eene gra tificatie, met advies. 4. Request van de Congregatie van O. L. Vrouw, gevestigd te Amersfoort, ter verkrij ging van een strook gronds aan den Zuid singel, met advies en ontwerp-besluit tot het verleenen vau vergunning tot liet hebben van een stoep aldaar. 5. Request van N. Wolfswinkel om ver gunning tot het leggen van een brug over de Zuidsingelgracht, met advies en ontwerp besluit tot bet verleenen van die vergunning. 0. Voorstel tot het voeren van een rechts geding tegen A. 1. Mol, tot ontruiming der heide torentjes aan de Kampei-binnenpoort op grond van geëindigde huur, niet rechts kundig advies en ontwerp-besluit. 7. Voorstel rnet onlwerp-request aan Hare Majesteit de Koningin, ter verkrijging van tijdelijke vrijstelling van de verplichting tot liet geven vau herhalings-onderwijs aan meisjes buiten avonduren. 8. Vaststelling van het oorspronkelijk kohier der Inkomsten-belasting, dienst 1902. 9. Ontwerp suppletoire Begrooting, dienst 1901. 10. Benoeming van éen lid der openbare Gezondheids commissie (vacature van wijlen den lieer VV. H. L. BorgerhofF Mulder). 11. Ontwerp-verordening tot regeling van het herbalings-onderwijs, met advies en be richten bedoeld bjj art. 17 der Wet tot regeling van het Lager onderwijs. Het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente heeft den wederopbouw der Zeeppoederfa- briek van den heer hr. Pleines op het ter rein aan de Korte Bergstraat geweigerd. De gronden waarop deze weigering berust, worden meegedeeld in het volgend nummer. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die zich gisterochtend naar Wiesbaden begaf tot het ondergaan eener nakuur, zal daar tot half April vertoeven en dan naar'sGra- venhage terugkeeren. Door het Hoofdbestuur van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" wordt een onderzoek ingesteld naar het aantal onder wijzers en onderwijzeressen dat op 15 Maart nog zonder betrekking was. Het noodigt hen uit, hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan het Algemeen secretariaat, Ceintuurbaan 286, Amsterdam, met vermel ding van het aantal malen, dat men gesolli citeerd heeft, de plaats waar men zijn op leiding genoot en de mededeeling, of men al dan niet als tijdelijk onderwijzeres) of als volontair werkzaam is. Men verzoekt ons, de volgende waarschu wing op te nemen In tal van plaatsen van ons land hebben personen de mededeeling ontvangen, dat zij aan liet postkantoor een aangeteekenden brief in ontvangst kunnen nemen tegen stor- „De man wint ook van geen weggaan," zeide Lex kuorrig. „Waarom heb je hem niet al lang je rac ket afgenomen en hem weggezonden Door den omgang niet Irma was Lassow zóo aan dergelijke manoeuvres gewend, dat zij hem zeer natuurlijk voor kwamen. Elvire zag hem verbaasd aau. „Waarom zou ik dat doeu Het is mijnheer Von Ilsingen, de ad judant van papa." „Ik zou eerder zeggen jou adjudant," zeide hij half lachend, half knorrig. „Lex, wat ben-je vreerad", zeide Elvire ernstig. „Mijnheer Von Ilsingen is mijn vriend. „En mijn vijand,"' dacht Lex, zonder zich reken schap te geven waarom. Later kwam overste Krocker zijn dames afhalen. Hij had Lassow reeds gesproken, toeu dezo zich by hem gemeld had, maar bleef ook nu nog de meer dere tegenover den mindere. Hij kende deu knappen neef van zijn vrouw veel to goed om uiet te weten, dat het tegenover hem wenschelijk was, zich op een afstand te houden, „Je blijft natuurlijk den eersten avond bij ons, Lex" zoo wendde Nora zich tot Lassow, nadat zij afscheid hadden genomen van de andere heeren. Ook Ilsin gen, die anders veel bij Krocker aan huis kwam, moest zich nu zonder uitDOodiging met een harte- lijken handdruk tevreden stellen. Op zijn gelaat stond nog eenige teleurstelling te lezen, toen Elvire op hem toetrad. „Tot weerziens, mijnheer Von Ilsin gen, zeide ze met de haar aangeboren vriendelijk heid, „zullen wij morgen een partij spelen?" „Heel gaarne", antwoordde by, terwijl zijn gelaat ophelderde en hij zich diep over haar kleine hand boog. En met het voorkomen eener kleine koningin, die zich verheugt haar gunstbewijzen te kunnen uit- deelen. volgde Elvire met Nora en Lex deu over ste naar huis. „Weet je waar ik lust toe voel, Lex 7" vroeg Nora. „Nu, waartoe dan?" „Om je eens bij de ooren te pakken en te schud den, dat je iiooren en zien vergaat." „Wel, lieve nicht, je schijnt al bijzonder streng ge stemd wat is er dan nu weer aan het handje?" „Hier, houd deze streng garen eens voor mij op, zóo, op beide handen, en nu stilgezeten. Wat eraan het handje is? Hoor eens, er gaat geen dag voorbij of men hoort van je spreken. „Dat verwondert mij toch." Nora Krocker wond vlug en handig het garen van Lassow's handen af, en zag hem lachend en hoofd schuddend aan. „Zeg eens, is het waar, dat je kort geleden het witte schoothondje van je hospiia blauw geverfd hebt „Ja, uatuurlijk. En nog wel met haar eigen blauw sel. Weserlmrg heeft mij geholpen. Het heeft dageu lang geduurd eer wij het goed weer van onze han den af konden krjjgeu." „Maar hoe ben-je er toegekomen?" „Nu, daar is zooveel kunst niet aauHel goede oudemensch vervolgde mij letterlijk met haar „Mimi", „en zij is zoo zindelijk, mynheer de graafaltijd sneeuwwit, altyd, zeg ik u." „Nu, dat zulleu wij toch eens zien," ducht ik bij mezelf. En toen We- serburg den volgenden dag bij me was, hebben we het stukje klaargespoeld we het ben het blauwsel uit de keuken weggehaald en bet lieve diertje ge verfd. In dit stille nest gebeurt zóo weinig, dat men werkelijk medelijden heeeft met de menscheid." „Zoo, dus voer-je al die ondeugende streken uit pure menschlievendheid uit?" ,.Nu, als ge het zóo opvat, ja." „En wat zei je hospita wel Eerst stortte zij bittere tranen, maar toen hebben wij haar zoo becrlijc getroost, dat zy in een hoekje van haar sofa zat te lacheu, en niets zeide dan „Neeu maar, mijnheer de graaf, dat is toch wat te erg!" „Maar zeg, ik geloof dat de boel hier mooi in de war zit 1" Daarby strekte hij boido handen naar zijn nicht uithet garen was in de deerlijkste wan orde gekomen. „Ach hemel! dat komt er nu vau dat, datje niet oppast. Maar nu moet ik me kleeden, wantik moet eeu bezoek gaan brengen bij mevrouw Van Aruow. Breng je me zoover?" Lex lloot door de tanden. „Neen, ik heb eigenlijk ting van f2.671;2. Blijkens de enveloppe zijn die brieven afgezonden door de horlogefa briek «Excelsior" te Cliaux-de-Fonds (Zwit serland). Uittel-aard loopen velen in de val, ook al hebben ze nooit van het bestaan dier fabriek gehoord. Eu nu de inhoud een in behoorlijk Neder- landsch gestelde circulaire, waaraan gehecht zijn vijf' coupons, ieder recht gevende op een of meer uurwerken ter waarde van f 15, mits men de 5 coupons bij kennissen plaatst, die op hun beurt f2.50 aan de fabriek moe ten zenden om de gelukkige bezitter te wor den vun zulk een bon met 5 coupons, waar door het spelletje van voren aan begint. Een soort sneeuwbal dus. «Dit verkoopsysteem stelt zich ten doel de koopers te bevoordeelen en hun de voor- deeligste conditiën aan te bieden"... Zoo zegt de circulaire. Of de lui, die dupe worden, er óok zoo over denken, valt te betwijfelen. Met ingang van 1 April 1902 wordt het plaatselijk telephoonnet te Maastricht aange sloten aan het Rijkstelephoonbureel aldaar. De Commissaris der Koningin in deze Pro vincie heeft bepaald, dat de eind-examens voor de Hoogere Burgerscholen in de Pro vincie Utrecht in het jaar 1902 zullen wor den afgenomen te Amersfoort in het gebouw der Hoogere Burgerschool aldaar, en benoemd: a. tot lid en Voorzitter dier Commissie: den heer G. J. Buys, Directeur der Hoogere Burgerschool te Amersfoort b. tot leden dier Commissie de heeren Jr. P. C. M. Bos, I. M. J. Hoog, A. G. van Os, J. M. Thiel en F. Wesseling, allen leeraren der Hoogere Burgerschool te Amersfoort dr. H. F. Jonkman, Directeur der Rijks Hoo gere Burgerschool te Utrechtdr. J. W. Doijer Jzn., dr. P. van Mounk, dr. G. van der Waals, J. G. de Jongh, H. Koldewijn en VV. Pit, aller, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; dr. J. J. Doesburg, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolledr. F. H. Julius, dr. V. C. L. M. E. Frackers, dr. A. J. Botermans, B. C. Bren- nan, C. J. de Bruijn Kops, allen leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle; dr. J. Nanninga Uitterdijk, dr. H. J. van de Stadt, R. Jurgens, J, E. Peyrot en. H. H. Sanders, allen leearen aan de Hoogere Bur gerschool te Kampen dr. J. J. Ie Roy, Di recteur aan de Hoogere Burgerschool te Deventer; en W. de Visser, J. K. Frederiks, nog geen plan op te stappeD. Ik zal mijn nichten in den tuin opzoeken." „Hm 1 dan kun je Elvire wel zij zweeg eens klaps en zag hem ernrtig aan „Lex. op éen ding vertrouw ik breng Elvire geen dwaasheden in het hoofd 1" Hij sloeg de oogen niet voor haar neer. „Nora, je moest dun toch van vroeger weten, dat Elvi voor mij een geheel bijzonder wezen is. Zij is voor mij geen bloedverwant, geen vlamvoor mij is zij, Elvi" en niets anders, Er kan nooit sprake van zijn, dal ik haar dwaasheden in het hoofd zou brengen. Of hel gevoel, dat wij nu voor elkander koesteren, groeit aau tot een groote, innige liefde en dan kan geen macht ter wereld ons scheiden, óf zy neemt ander en... hij haalde de schouders op eu lachte. „En daarmee moet ik dan maar genoegen nemen," zeide A'ora en pakte beni dan nu toch werkelijk bij het oor. „Lex, Lex, je doet toch niets anders, dan degeneu, die je 't naast siaau, onrust veroorzaken." Zij lachte daarbij tegen wil en dankplotseling boog hy zich tot haar neer en drukte haar een kus op het voorhoofd. Maar Lex!" riep zij verbaasd en week een schre de achteruit. Zijn oude, overmoedige lach klonk weer door de kamer. „Ik ben zoo blij, dat er nog iemand is, die om mij onsust voelt", zeide hij. Nora nam het verwarde garen weer op, eu zeide: „Wat ik zooeven zeggen wilde, als je tóch naar deu tuin gaat, neem dit dan mee, eu vraag Elvire, of zy het verder op wil winden." Hij knikte. „GoedNu, adieu, veel genoegen en tot wederzien-*." Iu den tuin vond hij zijn heide nichtjes, Greta en Lisa, Nora's dochtertjes, aardige kinderen van vyf on zeven jaar, die met oom Lex op zeer goeden voet stonden ook nu werd hij met luid gejuich begroet en hij kreeg z'yn vrijheid pas terug voor eestuk ken chocolade. Op zijn vraag naar EU ire, werd hem geantwoord, dat zy in de hangmat lag en de zieke grootmoeder van de poppen voore'elde. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1