Dinsdag 6 Mei 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5186. 51e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AHERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement'per 3 maanden/"l. franco per post 1.15. Advertentiën' 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiëD per regel 15 cent. Reclames 15.regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. I)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 5. Mei en volgende dagen, schietoefeningen zullen plaats hebben van uit eene opstelling naast de Kusibaiterij nabij Diemerdam in ae richting van het punt, liggende op ongeveer 1300 M. Zuidwaarts van liet fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des voormiddags en 4 uur des namiddags, terwijl op de dagen, waarop gevuurd wordt, roode viaggeu zullen worden getoond op bet fort Pampus, op de Westbntterij te Muiden en op de Kustbat- terij nabij Dieinerilam. De driehoek gevormd door de Kustbatterij uabü Diemerdam, de stompe ton no. 16 met afgeknoiten kegel (Muiderhard) en den teren van Muiderberg, wordt als onveilig beschouwd. Gedurende het vureu zal eene stoomboot in de nabijheid van den onveiligen driehoek beschikbaar zijn voor l.et geven van waarschuwingen en om zoo noodig kleine zeilvaartuigen behulpzaam te zijn om uit dien driehoek te komen. Amersfoort, deu 5. Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De ziekte van I'. M. de Koningin. Van Het Loo werd Zaterdag, hoewel niet olficieel, gemeld Dr. Roessingh vertrok hedenmiddag en zal nog hedenavond de directie van het Gemeente ziekenhuis te s-Gravenhage hervatten. In den eersten tijd zal Hr. Ms. lijfarts nog eenige keeren in de week de Hooge zieke bezoeken en daartoe tegen den avond uit Den- Haag vertrekken om den volgenden ochtend zijn taak in het ziekenhuis le hervatten. Gedurende den tijd, dat zijn vooridurende aanwezigheid op het Loo noodzakelijk was, had dr. Roessingh zijn jaarlijksch verlofaan- gevraagd en verkregen. Wij vernemen, dat ook de uitgifte van het eenige bulitin weldra beperkt zal worden en morgen Zondag vermoedelijk geen bulletin ver schijnen. Zondag verscheen dan ook geen buitenge woon nummer van de ®Ned. Staats-courant. Maandagochtend te 9. 51 echter ontvingen we weer het-volgende olTicieele bulletin: »De ziekte van H. M. de Koningin heeft, zooals te vreezen was, gisteravond een einde gemaakt aan de blijde verwachting waarin H. M. leefde en waarvan de bevestiging in September a. s. werd tegemoet gezien. Deze omstandigheid in aanmerking geno men, kan de toestand van H. M. op dit oogenblik gelukkig bevredigend genoemd worden." Het was behalve door de beide Hof-artsen geteekend door prof. Kouwer, die blijkens nader bericht gisterochtend omtrent 9 uur naar Utrecht terugkeerde. 27). „Daarmee troost ik mij, al hangt je hart voor liet oogenblik misschien aan de eeno of andere vrome onschuldige schoonheid. Dit Messelm is werkelijk zulk een slechte plaats niet; ik denk er over, ons hier op den duur ie vestigen. Dan moeten onze meu bels uit de stad hier gebracht worden, want zoo is het niet uil te houden. Lassow noemt deze groote, ouderweisch ingerichte kamers feudaal, en Hans, Hans Berthold spreekt van oude familie-tradities, maar wat guuu mij die oude familie-tradities aan Ik haat. deze kale ruimten, waarin ieder woord als door een echo weerkaatst wordt. „Duur hoor ik hoefslagen zou hij al komen? Neen, dat is zijn paard niet; zeker de rentmeester, die thuis komt. Waarom moet die man nu ook juist hier voorbijrijden Myn hart bonst I Dwaasheid Ik moet kalm blijven. Waarom ook niet? Ik bon dikwijls genoeg met Lassow alleen geweest en mijn hart heeft er nooit sneller om geklopt. Zou dat nu anders geworden zijn? Ik weet niet boe ik heden zoo vreemd ben „Maar dat is nu toch werkelijk de hoefslag van zijn paard. Lau. et u bij den Prins goed smaken, lis us Berthold s zal dt tijd niet lang vallen." Haastig wordt net dagboek weggeschoven, Irma von Plcnz leunt achterover in do cbaiselongue en noemt een boek in de hand. Barones Irma is xóo in haar lectuur verdiept, dat Het bulletin van gistermiddag 2 uur luirlde »De toestand van H. M. de Koningin is tot op dit oogenblik bevredigend." Het bulletin van hedenochtend 9.43 luidde zGisteravoiid vertoonde zich Lij H. M. we- derora eenige verhooging van temperatuur. »De naeht werd rustig en voor een groot l gedeelte slapend doorgebracht. »l)aar dezen morgen de temperatuur n< r- j maal is, kan op dit oogenblik de toestand vrij bevredigend worden genoemd, terwijl deze steeds nog in alle opzichten de volle j aandacht en zorg blijft eischen. Het bulletin van hedenmiddag 2.05 luidt: j Tot op hedpn 2 uur blijft de temperatuur normaal, terwijl de overige verschijnselen j geen reden geven tot byzondere opmerkingen. In verband met den HEMELVAARTSDAG zal Donderdag geen courant verschij nen en het volgend nummer dus ZATERDAG middag worden uitgegeven. Beleefd verzoek, de voor dat num mer bestemde ADVERTENTIËN vóór Zaterdagmiddag TWAALF uur ons te doen toekomen. Het Kamerlid voor Amersfoort heeft met de heeren Idenburg, Duymaer van Twisten Schokking voorgesteld het volgende amen dement op het Wetboek voor militair Straf- recht (Art. 122b). De militair, die een mindere uitscheldt, tegen hem vloekt, hem beschimpt of in zijn tegenwoordigheid bespot, wordt gestraft met gevangenisstraf' van ten hoogste negen maanden. en bet volgende op bet Reglement van Krijgstucht (Art. lib). In de gevallen, dat hij met licht of zwaar arrest gestraft is, kan hem, op de wijze door Ons te bepalen, toegestaan worden, de godsdienstoefeningen zijner ge zindte bij te wonen. Volgens de jongst vastgestelde Kiezerlijst voor de Gemeente Amersfoort bedraagt het aantal kiezers in de 3 districten voor de Tweede Kamer 735, 470 en 5><5, voor de Provinciale Staten 730, 468 en 583, voor den Gemeenteraad 640, 419 en 537. Op de ruim 20000 inwoners kunnen dus slechts deelnemen aan eventueele verkiezin gen voor de Kamer 2105, voor de Staten 1357 en voor den Gemeenteraad 1705. Lang nog geen tiende van de bevolking dus heelt recht van meepraten in eigen huishouding. Vooral in het 2e district is het aantal kiezers al zeer gering. Een jeugdig stadgenoot, die brieven van moerderjarigheidsverklaring verlangde, doch wegens de hooge kosten daarmee wilde Wachten tot de zoogenaamde Kinderwetten zouden worden ingevoerd, vroeg over die invoering inlichtingen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Hem werd geantwoord «Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat voor mij geen tennen aanwezig zijn om u, in verband met het tijdstip van de invoering der Kinderwetten, uwe voor genomen aanvrage ter bekoming van brieven van meerderjarigverklaring te ontraden." Waaruit gevoeglijk valt af te leiden, dat het huidig Ministerie ook met de indiening onder gewijzigden vorm der Kinderwetten geen grooten haast schijnt te zullen maken. Men vraagt ons plaatsing van het volgende Daar vele aanvragen voor de Zuid-Afri- kiutnsche schadevergoedingen onvoldoende gegevens bevatten voor een nauwkeurige beoordeeling, heeft de Staatscommissie voor die aanvragen aan alle aanvragers zonder onderscheid een vragenlijst ter beantwoor ding toegezonden. Zij die deze lijst niet ontvingen, kunnen zich met schriftelijk verzoek om toezending wenden tot den Secretaris dei' Staatscommissie, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, aan diens bureau, 3 Binnenhof te 's Gravenhage. Onze vroegere stadgenoot dr. Romeyn is aangewezen als vertegenwoordiger der Nederlaudsche Regeering op de Roode Kruis- conferentie te Sint Petersburg. Tot Inspecteur der infanterie is benoemd generaal-majoor W. G. F. Snijders, comman dant der 3e divisie, tot Inspecteur der ar tillerie generaal-majoor F. G. A. van Ermel Scherer, commandant der vesting-artillerie, terwijl beide opperof'ficieren tevens bevor derd zijn tot luitenant-generaal. Aan het toelatings-examen voor den inten dance-cursus der Hoogere Krijgsschool zijn o. a. geslaagd de luitenants-kwartiermeester M. A. Teune, van het le regiment huzaren, en W. J. van Breen, van bet 5e regiment infanterie. Morrée hebben bij het 5e regiment de verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader. De adspiranten-vaandrig J. G. Imhof en L. P. Ruijgrok, van het 5e regiment infan terie, zijn bevorderd tot reserve-korporaal. De jongelingen A. van Kalken en J. M. de Een occasional schrijft: Het laatste abonnements-concert van dit seizoen had Woensdag 30 April in de con certzaal »de Keizerskroon" plaats en zette de kroon op het werk. We zpggen hier niet te veel, omdat we met genoegen kunnen con- stateeren, dat de aanwezigen hebben genoten. Het programma was dan ook uitmuntend samengesteld en de uitvoering overtrof al ler verwachting. De buitengewone werk zaamheden aan de Romeinsche ringen, door de gezusters Serierse, waren sensationeel. De heer Zwartverver en mej. Van der Lucht brachten door hun hoogst comische voor drachten de lachspieren in beweging. Ook komt een welverdiend woord van lof toe aan den heer Serierse, equilibrist de force; vei'bazingwekkend was het, zijn werkzaam heden gade te slaan. Indien we nu daarbjj nog voegen de schoone muzieknummers, door waarlijke kunstenaars op dat gebied ten ge- hoore gebracht, dan hebben zij die deze uitvoering bijwoonden genoten. Wij hopen, dat zij die het initiatief namen tot het geven dezer abonnements-concerten, door het be haalde succes aangemoedigd, weder mogen besluiten ook in een volgend seizoen aan hen die van werkelijk kunstgenot houden, de gele genheid daarvoor te geven. Een vriendelijk hand schrijft ons: De 53ste uitvoering door de Amersfoortscbe afdeeling van ^Toonkunst" heeft den toe hoorders en waarschijnlijk óok den mede werkenden eenige genotvolle uren verschaft. De plaats van het orkest werd op bewonde renswaardige wijze ingenomen door het piano- I accompagnement van mej. M. E. van Drie]. Muzikaal in alle deelen, accuraat en toch vol gevoel, wekte zij ieders bewonderingen verdient zij in de allereerste plaats lol' en dank voor het genotene. De koren blonken uit door zuiverheid, maatvastheid en een voortreflijke nuancee ring van forto's en piano's. Onder een zóo eminent Directeur als de heer Petri kan 'took niet anders, dan dat ieder persoon zichzelf zich beijvert om met de meeste toe wijding zijn partij te zingen en daardoor tot 't welslagen van 't geheel mee te werken. Mej. Mina Smits, sopraan uit Utrecht, maakte met haar geschoolde stem, die vooral in dr middeltonen 't mooiste klonk, eeu zeer aangenamen indruk, terwijl de beer Van Oort, bas uit Utrecht, ons vooral be koorde door zijn zielvolle voordracht en dui delijke uitspraak. In de recitatieven, in het groote duet met zij de melding van dou dienaar niet hoort, m„. eerst opziet, als Lassow reeds in dc kamer staat. Zij springt op, haar bock valt op den grond en zjj steekt hem beide handen toe. „Welkom, grnafl U moeter voor zorgen, dat ik mij vanavond niet verveel. Mijn man laat zich dui zend maal verontschuldigen. Hij kroeg vanochtend eon dringende uilnoodigiug voor een diner bij Prins Hermann u weet zeker, dat Zijn Hoogheid onze naaste buurmau is met den besten wil van de wereld kon by niet weigeren, en zoo vindt u mij alleen." Lassow staat iu zijn volle lengte voor haar. In zijn zak heeft hij een brief van Elviro. Trotscher en on genaakbaarder dun ooit te voren, staat hij voor haar. „In dit geval, baronnes. „Wilt u onmidd-llijk naar huis te ugkeereu, niet waar Ik zie het u aan." Hij lacht, maar niet van harte. „Vroeger was u toch zulk een galant ridder, graaf Lassow. „Tusschen het verleden en het heden is veel anders geworden, baronnes, dat weetu. Ik geloof niet, dat een lang samenziju voor onsbeiden zeer verkwikkelijk zou zyn. Tusschen ons stnat voor eeuwig dit eene uur waarin u mij bedrogen hebt, en dat is niet uit te wisschen." „Dus hebt u mij toch niet vergeven Zij richt zich hoog op en ziet hein vlak aan. „Nu beveel ik u hier te blijven, graaf Lassow Domst. Eer u my geheel veroordeelt, zult u althans mijn gcheele bekentenis aanhooren." Zij blijft voor hem staan, het liohtblauwe gewaad valt in zware plooien om de slanke gestalte, de bril- lantcn aan haar hals stralen vuur uit. Een rood sche merlicht heerscht in het vertrek. Lassow steunt niet beide handen op zijn sabel en ziet haar aan. „U verwijt mij, dat ik u bedrogen heb,zegt zij met zachte stem, en dat heb ik ook gedaan, maar niet op de wijze zooals u gelooft. Toeu ik uw huldigin gen duldde, toen ik u hoop gnf, toen, graaf Lassow, gaf ik gehoor aan de inspraak van mijn hart." Lassow trad een paar schredeu achteruit, en keek haar verbaasd aan. Een treurig glimlachje vertoonde zich op baar gelaat. „U verbaasd, niet waar? Dat hadt u niet ver wacht. Je was een onverstandig kind, Alexander;je (lacht, dat uit een eersten hartstocht dudelnk eon band voor bet levon moest ontstaan waut dat het een voorbijgaande hartstocht was, heb jezelf mij ge zegd. Ik moest verstandig zijn voor ons beiden hoe zwaar het mij ook viel, Op dien avond van ons bal heb je bet mij zeer moeilijk gemaakt, verstandig te blijven dolle graaf!" „Irma! niet verder, om Gods wilWaarom moest jo dun zoo vreeselijk verstandig zyn?" Hij laat zijn sabel vallen en grijpt haar vast. Weer voelt hij de razende smart van die dagen, toen hij haar verloren had, de woede en de wanhoop, die zicli toen van he.a roeester maakten tu dal alles zou hij tevergeefs geleden hebben. Zij zucht diep en ziet hem aan en een onuitspre kelijk weemoedige trek komt om baar mond. „Waarom T Ik heb liet je reeds eens gezegd, Alex ander, onidat ik te oud voor je ben. Je bent maar twee maanden ouder dan ik. Nil is het nog niets, maar tien jaar later is myn schoonheid verwelkt en ben jij nog een man voor wien de geheele wereld openstaat. Neen, neen, zeg niets; het is zoo. En om je te redden, Lex Lassow, gaf ik Plenz het jawoord; anders zou je my toch niet geloofd hebben." „Waarom juiBt nan l'leuzV" Dat is wel de laatste vraag, die zy verwacht had. Zij slaat de oogen neer. „Omdat ik vau allen, die my naderden, hem het minst kon uitstaan, brengt »y eindelijk met moeite uit, en op zijn uitroep vau verbazing vervolgt zy rEen lauw, onverschillig gevoel kar. in hethuwelyk niet bestaan; kan men elkander niet liefhebben, dan doet men het best, elkander to haten." „O Irma, zwijg Hij is nog altijd niet daar waar zij hem hebben wil. Zijn uitroep drukt eer verbazing, ja ontsteltenis uit, dan liefde en dank. Plotseling g.-ypt zij zijn han den. en ziet hom met vlaiuende blikken aan. „Het offer, dat ik je bracht, ging bijna mijn krachten te boven 1 Maar toch bracht ik het je, omdat ik je liefheb." Hy rukt zich los, zijn gelaat is doodsbleek. „Gy hadtuw werk do kroon moeten opzetten,door uw offer le verzwijgen", zegt hij met zware stem. „Dat was te veel voor tuij ik kon je toorn niet langer dragen. Alexander Lassow-Domst, kan je my nu vergoven Hy maakt eon afwereude beweging, terwijl by te gen den muur leuut. „Daarvan kau tusschen ona geen sprake meer zijn." Hij snakt eeen paar maal naar adem. Doodelijke stilte heerscht in het vertrek. Irma von Plenz staat met gebogen boofd voor hem. „Wat moet dan nu verder gebeuren?" Zy haalt de schouders op. „Niets," antwoordt *\j op onderworpen toon. „Niels? Dat is onmogelijk. Slechts twee wegen staan ons openöf, wy scheiden in dit uur om el kander nooit weer te zien, öf Langzaam heft zij bet hoofd cpde nixenoogen zien hem aan met een blik, waaruit zalige verwach ting spreekt. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1