Dinsdag 13 Mei 1902. DE DOLLE GRAAF. No. 5188. 51e Jaargang. Feuilleton. AME&SFOORTSCQE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden franco per post -1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. De ziekte van II. M. de Koningin. Het bulletin van Zondagochtend luidde: »H. M. de Koningin bracht den nacht rustig door. De geheele toestand geeft reden tot tevre denheid. Van af heden zal eens per dag een bul letin verschijnen." Dat van Maandagochtend »H. M. de Koningin had een zeer rusti- gen nacht. Alle verschijnselen duiden op een ingetre den herstelling." Van Hel Loo werd nog geseind H. M. de Koningin-Moeder hoeft heden middag voor het. eerst na den gnustigen keer in de ziekte van H. M. de Koningin een korten rytoer gemaakt. Dat van hedenochtend luidde: »De verbetering in den toestand van H. M. de Koningin blijft aanhouden." Voningstoestanden te Amersfoort. Bij de behandeling der Begrooting voor 1901 werd in Raadszitting van 23 Octo ber 1900 de wenschehjkheid uitgesproken om een onderzoek te doen instellen naar den toe stand der arbeiderswoningen in het zooge naamd oude gedeelte der Gemeente. De Commissie aan welke dit hoogst be langrijk en natuurlijk zeer tijdrooveud on derzoek werd opgedragen, bestond uit de hee- ren jhr, mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Burgemeester der gemeente; F.. L. Visser, Wethouder van publieke werkendr. J. M. CroockewitM. L. Celosse, WethouderW. H. Kam, Gemeente-architect; mr. J. Heyli- gers, Raadslid, Secretaris der Gezondheids commissie P. van den Hoolï, Gemeente-op zichter; D. vau der Werf, architect, en S. Posthuma, Inspecteur van politie. Als rap porteur fungeerde mr. W. D. Oaudri, Griflier ter Gemeente-secretarie. Haar rapport is eenigen tijd geleden ver schenen en ofschoon het om zijn lagen prijs binnen ieders bereik is een niet genoeg te loven maatregel meenen we in veler geest te handelen door althans de hoofdzaken er uit hier te doen volgen. Het verlangen om in het belang eener juiste toepassing der Verordening van den 10 Maart 1893 op het bewonen van gebou 20).. „Neen, n zyn. r ik liad gedacht, dat Lex er 6ok zou wen, die, als schadelijk voor de openbare ge zondheid, voor bewoning ongeschikt zijn waarbij tevens rekening werd gehouden met de mogelijkheid, dat een Rijkswet op de Volkshuisvesting (sedert als Woningwet van den 22 Juni 1901 in Staatsblad No. 158 van dat jaar verschenen) den Gemeenten meer rechten en plichten zou opleggen in zake on bewoonbaarverklaring van huizen te ko men tot een algemeen overzicht van de wo ningstoestanden in deze Gemeente, en dien tengevolge tot een bruikbaren maatstaf voor het stellen van gelijkwaardige minimale eischen van bewoonbaarheid, was aanleiding tot de enquête. Nadat voor dit doel op de Begrooting van bet jaar 1900 een bedrag van 1400 was be schikbaar gesteld, werden in (lil jaar de voor bereidende maatregelen getroffen. Voorname lijk uit Leiden (waar korten tijden te voren een uitgebreid dergelijk onderzoek had plaats gevonden) werden nuttige inlichtingen om trent inrichting en omvang van het onder zoek, werkwijze der personen met dat onder zoek belast, en verwerking der losse gegevens verkregen. Den 5 November 1900 kwam de commis sie, die zich met bet onderzoek belast zag, bijeen ter bespreking van de wijze waarop dit geregeld moest worden om zooveel moge lijk eenheid en verband te brengen tusschen de gelijktijdige enquêtes der drie sub-com- missiën in welke zij zich zou splitsen. Daartoe werd de Gemeente verdeeld in drie gedeelten de buizen liggende buiten de buitenste, singelgrachten werden niet in het onderzoek begrepen, daar in de eerste plaats de meer aaneengebouwde gedeelten in aan merking moesten komen en het onderzoek daarvan een juist beeld van den toestaud in het oudere stadsgedeelte zou kunnen geven, waar toch de meeste arbeiderswoningen en die woningen, welke de grens der bewoon baarheid naderen, zich bevinden, terwijl een onderzoek naar meer verspreid liggende wo ningen te omslachtig, tijdroovend en kost baar zou geweest zijn. EJke sub-commissie nam ongeveer éen der de van de te onderzoeken perceelen voo haar rekening. Om practische overwegingen werden echter bij de bewerking van het rap port de bij bet onderzoek aangenomen groe pen niet gevolgd, waardoor verkregen werd dat, zooveel mogelijk, de persoonlijke opvat „Misschien houdt hij zich heel besoheidcu op den achtergrond." Elvire zag haar even onzeker aan en lachto toen „Dat zou juist iets voor hem wezen." Nu hield de trein stil. Overste Krocker begroette de dames hartelijk en bracht hen naar liet ge reedstaande rijtuig. Terwjjl hij teruggiug om voor de bagage te zorgen, keek Elvire naar alle kanten rond. Lex moest toch komen Misschien was hij wat laat, maar hij kwam toch stellig. Of zou hij thuis op haar wachten Wist hij uiel, dat zij heden kwam Bange vragen, waarop niemand antwoordde. Onder het naar huis rijden, hadden de ouders elkander veel te vertellen Elvire keek steeds naar buiten. Men kwam ook voorbij de woning van Lex; alles was or donker. Natuurlijk wachtte hij thuis op Nora had ook opgekekeu naur de vensters van T issow en vroeg nu: „Hoe gaat het Lex? Ik had hem stellig aan het station verwacht." De overste haalde de schoudersop: „Ik heb in den laatsten tijd weinig van hem gemerkt, maar hij ziet er slecht uit en schijnt in een gedrukte stemming te verkeerenik weet niet, of hij ziek is of dat er iets ander is dat hem hindert. Maar ik hob hetn ge zegd dat jelui vanavond thuis zoudt komen." Ken veolbeteekenende druk van Nora's hand deed hem tingen tier leden werden gegeneraliseerd. Hot onderzochte stadsgedeelte werd bij het opmaken van het rapport in de volgen de blokken gedeeld: Blok I omvat al hetgeen begrensd wordt door de Buitensingelgracht bij de Utrechtsche- poortsbrugoostelijk gaande totde Kamppoorts- brug, Kampstraat, Langestraat, Varkensmurkl, [Jtrechtsehestraat. Al wat ten Noorden van deze stralenreeks ligt, wordt in twee deelen gesplitst door een lijn, gedacht te loopen door de buitensingelgrachten van de Utrecht- schepoortsbrug over den Koppel naar de Karnppoortsbrug, Blok 11 is het gedeelte, dat, uitgaande van de Oude Vischmarkt, links van Langegracht. en Spui gelegen is. Blok 111 is het gedeelte, dat rechts daar van ligt. De grenzen van het onderzoek werden eensdeels gevonden in den huurprijs, met dien verstande, dat geen woningen werden onderzocht met een wekelijksche huurprijs van f 1.51 en daarboven, anderdeels in het aantal kamers, zoodat buizen inet meer dan drie kamers buiten onderzoek bleven. Onder de woningen met drie kamers wor den er zeer zeker gevonden, die niet be paald tot de arbeiderswoningen gerekend kunnen worden, doch dit is slechts een ge ring percentage en zij vallen toch voor het meerendeel onder die, welke geacht kunnen worden voor een nader onderzoek in aan merking te komen. Hoofdzaak was het verzamelen van gege vens omtrent toestand, ligging en inrichting der woning; het onderzoek breidde zich ech ter ook uit tot de bewoning, omdat een oor deel over den toestand min of meer afhan kelijk is van het gebruik, dat in het alge meen van de woning gemaakt wordt. De inrichting van de woning zal steeds in zekere mate verband moeten houden met de gewoonten en den aard der bevolking en de talrijkheid van het gezin. Men dient echter daarbij in het oog te houden, dat, bij de veelvuldige verhuizingen der arbei dersbevolking hier ter stede, deze gegevens en de conclusiën daaruit te trekken niet dan met voorbehoud dienen geraadpleegd te worden. Het tamelijk veelvuldig voorkomen van gemeenschappelijk gebruik van privaten in deze Gemeente leidde er toe, ook daarop het De villa was in feestgewaad getooid ter eere van de terugkomst der dames; nan de voordeur was oen guirlande aangebracht, in alle kamers waren bloemende tafel was niet bijzondere zorg gedekt en op liet buffet stond een iiesch campagne in ijs Waul ik moet je thuiskomst behoorlijk vieren, kin deren, zeide do oversie, jelui bent naar mijn zin wel wat heel lang weggebleven." Lex was er nietook geen enkel regeltje, geen bouquet als welkomstgroet „Het kind schijnt zich wat overspannen te heb ben," zeide de overste, terwijl hij Elvire's wangen streelde, „of hen je zoo vermoeid vau de reis, lieve ling? Je ziet zoo bleek!" „Het zal wol van de reis zijn, zeide Norahet was zoo warm in de coupee en er mocht geen raampje opengemaakt worden." Nora wist in den grond heel goed, dat er een an dere oorzaak was voor Elvire's bleekheid dat ge heele doen van Lex beviel haar ook niet. Zonder Elvire er iets van ie zeggen, zoud zij den oppasser naar hem toe, met dc boodschap, dat de dames aan gekomen waren en den graaf dien avond nog gaarne zouden zien. De oppasser kwam weldra terug met het antwoord, dal er in de kamers van den graaf geen liebt brandde. Juffrouw Wehdig eu zijn oppasser meenden, wel is waar, dat de graaf thuis was, maar hadden op her haald kloppen toch geen antwoord gokregen. In het casino was de graaf ook niet. Toen hij de kamer uit was, sprong Nora op en nam Elvire onder den arm. „Kom, kindje, wij zul len gauw nog een paar zaken uitpakken. Wacht nog een oogenblik op ons, Herbert." Elvire leunde zwaar op Nora's arm iu baar slaap kamer gekomen, barstte zij in tranen uit. „O, mama, wat zou er gebeurd zijn Er zal hem toch geen ongeluk overkomen zijn „Weineen, kindje, wees maar bedaard wie weet, wat de dolle graaf nu weer in zijn schild voert. Men moet hem niet met denzelfdcn maatstaf meten als anderen. Je bent uu moe en overspannen, Elvi, je zult morgen wel zien, dat er voor alles een heel natuurlijke oorzaak iB. Kom, uitpakken doen wij niet, je moest nu maar naar lied gaan, lieveliug". Elvire word wat kalmer en liet zich werktuiglijk uitkleeden. Toen zij in bod lag, ging Nora nog even bij haar zitten. „Als morgen dat kleine hartje nog zoo angstig klopt, kom dan by me, eu stort liet voor mij uit". Twee zachte armen werden lang en innig om haar heen geslagen. „Wat is het toch goed, d.-.t u mijn moeder is ge onderzoek toe te passen. Voor het onderzoek ter plaatse werden 25 vragen gesteid (in Bijlage I vermeld) terwijl de beantwoording geschiedde met in achtneming van het volgende Als woning werden beschouwd de ver trekken bij éen gezin in gebruik met den inhoud werd bedoeld de ruimte tusschen vloer, buitenmuur tn onderkant van den zolder-vloer. De inhoud van de kamer werd berekend zonder aftrek voor het meubilairbedsteden werden afzonderlijk berekend. Voorts werd een winkel, magazijn of werk plaats als werkkamer en, waar die voorkwam, een keuken als woonkamer beschouwd. De afscheidingen op zolder van slaapplaat sen voor personen van beiderlei geslacht werden niet geacht te bestaan, waar men slechts een kleed of gordijn daartoe gebruikte of een schut was geplaatst. Waar de huur niet bekend is (zooals in gestichtswoningen, enz.) werd ze geschat. Rij gemeenschappelijk recht op éen zolder, bleek steeds slechts éen gezin daarover als slaapplaats te beschikken bij de berekening van de hoeveelheid lucht is dan ook voor dat gezin de geheele zolder in aanmerking genomen de mede-rechthebbende, die daar van geen gebruik maakte, is beschouwd geen zolder te hebben. Een privaat, gelegen buitenshuis, weid niet geacht van de buiteulucut afgesloten te zijn, ook al was er geen luchtkoker of ope ning in de wanden of deur. Voor het bepalen van de hoogte der ver dieping tusschen vloer en onderkant der zolderbaiklaug werd het gemiddelde genomen tusschen de hoogten der verschillende ver trekken. Van de bewoners werd, behoudens éen enkele uitzondering, de meeste bereidwillig heid ondervonden. Ook in dit op-zich-zelf- j staand geval werd echter, na opheldering, de toegang vrijwillig verleend. Over het algemeen was men zeer ingenomen met het onderzoek, waardoor men hoopte, dat aan de klachten over het slechte onderhoud (blij kende uit lekke daken, gehroken ruiten, vocht en rook of slank) zou worden tege moet gekomen. Het geheele onderzoek heeft plaats gehad zonder eenigen dwang. De vrees, dat de opneming verband hield met belastingzaken worden. Niemand begrijpt mij zoo goed. Ik heb u ook zoo innig lief!" Nora^s oogen vulden zich met tranen en toen zij weer hij haar man kwam. zag deze haar verwonderd aan: „Wat scheeltje, Nora? Er is toch niets ge beurd Zij boog zieh naar hom toe en fluisterde: „Ik ben zoo gelukkig!" En bij trok haar naast zich neer, drukte haar aan zijn hart en zeide met van aandoening bevende stem „Evenals ik Lassow bad den geheelen nacht geen oog dicht gedaan. Gisteravond was Elvi teruggekomen, Elvi met haar rein, onschuldig hart, die kwam om haar geluk uit zijn handen te ontvangen en hij was in bet jachthuisje geweest. Wel-is-waur was hij al weer thuis op het uur van haar terugkomst, maar het was hem onmogelijk ge weest, haar onbevangen onder de oogen te komen by had in zijn donkere kamer gezeten, met het hoofd in de handen, terwijl hij traelute lot liet een of ander besluit te komen. Op een gegeven oogenblik was er een rijtuig voorbijgereden en een paar groote, donkerblauwe oogen hadden daaruit uaar boTen gekeken. Toen was hij als een razeude door zijn kamer gestormd en had zich kermend op een stoel neergeworpen. Woest, overmoedig, dol was hij geweest zoo lang bij zich herinneren kon maar aan zijn eer bad nog nooit een smet gekleefd. En nu! Verloofd met bet eeuige meisje, dat hij ooit zou bomiuneu, komt bij heimelijk saiuen niet een ge huwde vrouw, met de vrouw van den man, die hem met oprechte vriendschap in zijn huis heeft ontvan gen dat buis is hij binnengegaaa en dien ninn heeft hij zijn kostbaarste goed geroofd zijn eer. En iu liet jachthuisje. Van het oogenblik, waarop hij den drempel overschreed, was het hem bewust geworden, dat hij een eerlooze daad beging. Waar om kwam bij daar eigenlijk Om zich door de vrouw van een ander te laten zeggen, dat zij hem lief had Plotseling werden hem de oogen als geopend hoe diep gezonkeu moest de vrouw zyu, die zoo iet» kon doeu. Was hy dan blind geweest, dat hij ook nog maar éen enkel woord geloofd had vau hetgeen zij hem zeide, zij Irma von Meloguitz, die hem reeds eenmaal bedrogen bad Uit liefde voor beur zou zij zich opgeofferd, uit liefde voor hem, den ruil- liouair Plenz gehuwd hebben? En waarom? Omdat hij even oud was als zij Dacht de ware liefde ooit aan zoo iets Ja, Irma von Meloguitz was al zéér verstandig; dat moest men erkennen! In het jachthuisje had hij haar nog geloofd; toen was hij wiek geworden bij 'net gezicht vau haar wanhoop. Hij had geloofd aan haar offer, aanhaar liefde en haar toegestaan hetgeen zij verlangde. Hij had haar ii. zijn armen genomen, haar de tranen vau de wangen gekust en teedere woorden vau troost toegefluisterd, toen de smart der scheiding haar dreigde tc overweldigen. En nu eensklaps waren rijn oogen opengegaan en stond hij radeloos wat te doen. Wat moest er eigenlijk geschieden, nu dadelijk, morgen? Hij kon inch niet naar Elvire gaan,alsof er niets gebeurd was bij kon haar vader toch niet om haar hautl vragen en voor dc wereld optreden als haar verloofde, hij, die het niet meer waard w.is, dat hij haar aanzag. Zou hij haar alles beken nen Maar haar rein gemoed zou zoo iets niet be grijpen. Maar wat dan, wat dan! Iets moester toen gebeuren. Zou hij zich ziek melden cu de volgende dagen zijn kamer niet verlaten? Wat bieip dat? Al verliepen er dagen en weken, eon- maal zou bij die reine, onschuldige kinderoogen weder op zich gevestigd zien, en baar alles moeten zeggen. Moest hij dat werkelijk? Was er dan niets, in het geheel niets, dat hem daarvoor betvaren kon? O, ja, éeu middel was er. Hij schrikte er niet voor terugde gedachte had voor hem iels aan lokkelijks. Dan zou hij rust liebbeu Op deze wereld paste hij niet moorde gedachte aan zijn schuld zou eeuwig op hem drukken, nooit zou ny zijn medenienschoii meer flink en open iu de oogen durven zieu. En mocht dat leven lieeteu voor ïem, den dollen graaf? Neon, zijn geluk had hij vernie tigd uu zou hij ten minste den moed hebben, ecu einde aan zijn loven te maken. (Wordl vtrvolgd.) W

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1