Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd nieuws. werd meermalen geuit. Verzet van eige naars, uit vrees voor onbewnonbaurverk la ving, kwam niet voor. Een bepaalde werktyd werd niet vastge steld waar by sommige woningen de op neming niet kon geschieden, werd die later gedaan. Mei liet sloopon en bijbouwen van woningen, die in tie termen van onderzoek vielen, werd gedurende den loop van het jaar rekening gehouden, zoodat te dien op zichte de toestand werd genomen, zooals die op het einde van 1001 was. Gemiddeld werden k 7 woningen per uur opgenomen een bijzonder goed resul taat als men dit vergelijkt met de opneming te Leiden, die gemiddeld éen uur voor 3." woning vroeg. Nadat de formulieren ingevuld waren te- rugontvungen, werd de Griffier ter Secreta rie belast met de contröle daarover en met de, voor de tabellen, vereiscbte berekenin gen. Voor deze bewerking ('lie nauwkeu rig moest doorgevoerd worden en waarbij tevens de onvolledigheden en onnauwkeu righeden in de opneming moesten verbeterd woeden door terugzending aan de opnemers) werd zeer veel tijd gevorderd. Gemiddeld toch werd voor berekening en overbrenging van de op de formulieren in te vullen gegevens 13 a 14 minuten per woning geëischt. Daar dit werk niet gedurende de bureau-uren kon ge schieden en de verbeteringen in de formulieren door drukke werkzaamheden der opnemers, niet dan langzaam konden plaats vinden, on dervond de samenstelling van het rapport meei vertraging dan werd verwacht. De resultaten der berekeningen werden nedergelegd in een vcrzumelboek (Bijlage 11) in welk boek dus van elke woning afzon derlijk de opnemingen en de daaruit afge leide gegevens op é<-n lijn staan. In bet geheel werden 1010 woningen on derzocht, gelegen in 071 gehouwen daar van bevatten 10 twee, 4 drie, en 4 vier wo ningen. De kosten van het onderzoek bedroegen aan personeel f 196.12, aan drukwerk f199 en aan diversen f 1.50 totaal f396.62. (Wordt vervolgd.) Sedert 1 Mei verschijnt de Arners- loortsche Courant DRIE maal per weck en wel voortaan DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, tegen den ZELFDEN prijs van éen gulden per drie maanden. In de Sint Joris-kerk is een collecte ge- j houden voor de School met den Hijbei, welke f 197 heeft opgebracht. Morgen zal liet 4U jaren geleden zijn, dat f het Ziekeof- Is van het Departement Amers foort der «Maatschappij tot Nut van't Alge meen" werd opgene' t. Door lusscheukornst van Hurgeineesteis komen nog telkens hij korpseommundunten verzoekschriften van militieplichtigen om toes'cmiriing van de militaire autoriteit tut hot aangaan van een wettig huwelijk. Het is derhalve goed, de aandacht er op te vestigen, dal bovenvermelde toestemming kracht-us de Militiewet 1901 niet meer wordt gevoed 'id. Jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, Bur- gemt*n»u*r van Amersfoort, is in de Zaterdag te Utrecht gehouden Algemeene vergadering j van de Ridderschap van Utrecht benoemd tot gecommitteerde. Morgenmiddag te 3 uur worden in «De Arend'' door de vereeniging «Fioralia" aan gegadigden de stekjes uitgereikt. De tentoonstelling der gekweekte planten heeft plaats in September. Het eerste elftal van de A. F. C. «Quick" hield Zondagmiddag op het terrein aan den Léusderweg een oelenspel met liet eerste elftal van «Hercules" int Utrecht en sloeg dit met 7 tegens 3 delpunten. Aan het verslag der «Utrechtsche Water leiding-maatschappij" zij ontleend, dat over 1901 liet dividend is bepaald op 30 franc per aandeel, of 12%. Gelijk bekend, is de zetel der nwatsshappij gevestigd te Luik. Er werd 10630") franc uitgegeven voor uit breiding der prise d'eau te Soesterberg door middel van pijpbronrieri, waarvan er thans 125 in gereedheid zijnvoor den bouw van een nieuw pomp-station, voor een nieuwe pompmacliine met twee stoomketels, die 20 000 M3 water per etmaal oppompen, tegen 7000 M3 de thans werkende machine, en voor de nondige* zuig- en persleidingen op het terrein, dat rnet 20 H. A. is uitgebreid. Omvangrijke proefboringenen waarnemin- 5en, in verschillende gedeelten der heidegron- en gedaan, bewezen d it deze door machtige oodergrondscbe watersiruoroingen worden ge voed, waarvan een uitputting niet te duchten is. Ondanks de ge .-e hoeveelheid water, die aan den bodem werd onttrokken (2 644 708M3 tegen 2 721 194 M® in 1900) steeg het peil van het grondwater van 4.50 tot4.:»7 AP. Het buizennet te Amersfoort werd uitge breid met 2026 Meter. Ken lust is liet, te zien wat de knaapjes van de A mbachtssehool in éen schooljaar hebben geleerd. Niet alleen de vakman ot hij die wat aan teekenen of timmeren of smeden heeft gedaan, maar ook de leek gaat hier te gast, welk werkstuk hij ook beziehtige. In ile schilderklasse hij voorbeeld ziet men het leerplan, zooals dat is aangegeven in de bylage tot het onlangs verschenen verslag over 1901, geïllustreerd. Kerst de eenvoudige lijntjes, dan de blokletters, het kleine alphabet, de biesjes en de spiraal, de wijzerplaten, de eenvoudige en de meer ingewikkelde vlak- vorsieringeo, de kleine schrijBetter, enz. enz. In de smidse, in den limmerwinkel niet min der keurig werk, soms heel mooi, zóo goed dat mensehen van 't ambacht nauwelijks gelooven, dal jongenshanden het gemaakt hebben. Men verzuime toch vooral niet, een kijkje .te gaan nemen; tot Vrijdagmiddag is daar toe gelegenheid iederen dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Mogen ook no gezellen in de verscliillonde vakken daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Herinnerd zij aan de Algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Amei-s- foor I sc he Tramweg-maatschappij", welke ge houden wordt Donderdag 15 dezer des avonds te 8 uur in «De vergulde Zwaan" en waarin zeer belangrijke beslissingen te nemen zijn. Volgens «De stein des volks" wordt de coöperatieve bakkerij van den Amersfoort- selien Bestuurders Bond den 1 Juni met eeriige feestelijkheid geopend. De gister hier gehouden collecte voor het Fonds voor den gewapeuden dienst heeft slechts f71.036 opgebracht. Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de landmacht in West Indic, keert in den loop der volgende maand in Nederland terug. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is Zaterdag op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant A. A. van Ooijen, van het 5e regiment infanterie hier. Dezen zomer uurden de volgende cadetten van de Kon. Militaire Academie te Breda gedetacheerd te Amersloortbij het 5 ere- /inient infanterie; Juda, Beniner, Van Steyn •an Hensbroek, sSimon Thomas, Dumurchie Servaas. Verbrugge, Ty le nan, Kunst, Rave- nek, Vleming, Engelbei-t van Bevervoorde, Keus, Barendsen, jhr. Hacker, De Jager, Van Havel, Van Helsdingen, Schutte, Wober, Van Mourik, Rloeme, Hollweg en Van Riemsdijk en bij liet le regiment veld-artillerie jhr. Ge vers Deynoot, Quadekker, Brouwer, Door man en Visser. Bij de hrdenochtend ten overstaan van architect Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van oen perceel aan de Heeren straat, voor rekening van de Congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort, werd ingeschreven als volgt: Gebroeders Van der Meer, te Huldingen, f43600; G. van Kassei, te Utrecht, 138 900; J. C. van Kijbergen, te Amersfoort, f37 850; J. Bosman, te Arnhem, t 30 490; U. VVassink J. van Keulen, te Amersfooit, f36089; W. M. Wijers, te Til- I burg, f36900; H. J. A. Etinans, te Hoog- I vliet, f34 800; en C. J. Kuntz, te Amersfoort, f33954. De gunning van dit belangrijke werk, waardoor liet geheeleconplex wordt voltooid, is in beraad gehouden. B:j het uitspannen geraakte Zaterdag een i jong paard van den lieer J. Sinnige in liet water van den Weverssingel. Alle pogingen om het dier op den vasten wal mislukten tot de eigenaar er hij kwam, in een roeibootje plaats nam en het aan een lijn naar Monnikendam leidde, waar het, be houdens enkele schrammen, ongedeerd uit het modderbad kwam. De ten vorigen jare te Baarn ingestelde openbare Gezondheids-commissie heeft haar eerste rapport uitgegeven. Zij heeft meer malen klachten ontvangen over beerputten, mestvaalten, enz., waarna zij een onderzoek instelde en den toestand verbeterde. Het drinkwater van de open bare pomp aan de Lage Vuursche werd onderzocht, terwijl de urinoirs hij de water leiding zijn of worden aangesloten. Er hebben zich slechts 5 gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan op een be volking van rnim 7000 zielen. De commissie hoeft een ontwerp in behan deling betrelfende de oprichting van een ont- smetlingsdienst. Uit een en ander blijkt, dat zij zich zeer ijverig betoont om den openbaren gezond heids toestand der Gemeente in overeen stemming te brengen met de eischen des tyds. I V Te Baant heeft zich thans een definitieve comrriissip gevormd ten einde te trachten, in de Kern eeit bad- en zweminrichting te ver dij bestaat uit de heeren Korthals Altes, Moltzer, Heybroek, Veerman, Frohn en De Heus. Twee zeer ervaren eierzoekers te Eemnes gaarden dit voorjaar in den polder rond 1200 kievitseieren, die zij tegen een gemid delden prijs van 13 cent verkochten. Gelijk de magneet zwakker wordt door niet met ijzer in aanraking te komen, zoo verliest ook de tnenseh die zich van de mensehen afzondert zijn aantrekkingskracht. Uit Den Haag komt hot bericht, dal de Landweerwet op '1 April 1903 in werking zal treden. De Minister van Oorlog heeft een aan schrijving uitgevaardigd, bepalende dat, in afwachting van het in werking treden dei- nieuwe Pensioenwet, die in de Tweede Ka mer is aangenomen en naar de Minister vertrouwt ook de goedkeuring van de Eerste Kamer zal verwerven, geen voordrach ten tot ontslag of pensionneering moeten worden ingezonden betreffende officieren, onderofficieren of minderen, die volgens de nieuwe wet onder gunstiger bepalingen zou den komen te vallen. De tuniek voor de officieren der infanterie wordt 1 Juli a. s. ingevoerd, doch eerst met 1 Mei 1964 verplichtend gesteld. Wij vernemen, dat bij de directies van de spoorwegmaatschappijen de mogelijkheid wordt onderzocht om met ingang van den a. s. wmterdienst het aantal personentreinen op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen te beperken. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de belangstelling in het door de Algemeene Wiu- keliers-vereening te oi-ganiseeren congres met den dag toeneemt. Alleen uit Nederland zijn reeds meer dan 300 inschrijvingen hij het secretariaat (Kalverstraat 155te Amsterdam) ingekomen, terwijl meer dan 50 vereenigin- gen, vertegenwoordigende ongeveer 40000 leden, besloten hebben, officieel aan het con gres te zullen deelnemen. Van zeer vele redenaars van naam, van economisten, rechtsgeleerden en mannen uit den middelstand, ontving het comité reeds toezegging om verschillende punten van het pograin in te leiden en rapporten uit te bren gen, en met het oog daarop en op de te verwachten groote opkomst, heeft het comité tot organisatie gecontracteerd met het be stuur van het Concertgebouw, waardoor de vergaderingen van het congres op 3 en 4 Septenfber zullen gehouden wordenin de lo kalen van dat gebouw. De openings- en sluitingszittingen, welke in de groote zaal zullen plaats vinden, be loven zeer belangrijk te worden door de voor drachten, welke door bekende redenaars over de belangrijkste puuten gehouden zullen wor den. De stad Saint Pierre op Martinique is met al haar inwoners en al haat- schepen ver nield door een uitbarsting den vulkaan Mon tague l'elée. Saint Pierre, de hoofdstad der Fransche kolonie Martinique, telde 23 060 inwoners. Een tweede Pompéi. Hem-ick Sienkiewicz, do auteur van >Quo Vadis'', schijnt onder een gelukkig gesternte geboren. Niet alleen is hy als schrijver be roemd en rijk geworden, niet alleen krijgt hy van zijn l.indgeriuolen als «nationaal ge schenk'' een prachtig landgoed, maar nu ont dekt hij op dat landgoed een schat, van welks bestaan niemand iets wist. Die schat is een ijzerhoudende bron. Een ondernemer te Warschauw bood den beroemden auteur voor de exploitatie- hier van reeds 5000 roebels of f 10 000 per jaar. De menigmaal geuite ineening, dat een paai- eieren overeenkomen in voedingswaarde met een half pond vleesch, wordt thans weer legd door de rnededeeling der onlangs door dr. Lebbin uitgevoerde ondoi-2oekingen in zake de samenstelling van eieren. Ilij vond gemiddeld in eieren 65 pet. water, 11 pet. eiwitstoffen, 11 pet. vet en 9 pet. asch (phos- phaten en ijzerverbindingen), het overige vormt de schaal (ca. 11 put). Koopt men dus in het tegenwoordige sei- soen pl.m. 150 Gr. eieren (3 stuks a f0.05) dan heeft men pl.m. 16 Gram eiwitstoffen, j Besteedt men denzelfden prjjs voor vetvrij i rund vleesch, dan krijgt men minstens de I dubbele hoeveelheid eiwitstoffen. Van be- lang is het evenwel, de qualiteit van het vleesch en de gemakkelijker verteerbaarheid der eieren in aanmerking te nemen. In Amerika is nu óok een zeep-trust op- J gericht. lntuascheiT wordt de afkeer tegen de trusten in Amerika bij den dag grooter, vooral door de vleesch-lrust. De vleesch- prijzen zyn dan ook ongelooflijk gestegen. Het volgende lijstje is zeer leerzaam. De prijs per pond was voor: Rundvee levend 3.tl Rundvee geslacht 6.— 7.12 9 12 Varkens levend 3.75 3.8Ü 7— Varkens geslacht 4.50 5.— 8 Schapen levend 3.50 4.60 5*40 Schapen geslacht 6.50 7.12 9 75 Vet 5.35 r 5.55 10.10 Middelstand, dit gaat u aan Wie hard geworden schoenen en laarzsn, die veel nat zijn geweest of langen tijd on gebruikt hebben gestaan, weer draagbaar wil maken, stoppe ze kordaat in lauw water en late ze daarin zoolang liggen, tot ze ge woon geweekt zijn en daardoor weer lenig geworden. Nu droogt men ze van binnen en van buiten af en gaat ze zoolang telkens met kleine hoeveelheden ricinus- (wonder-) olie inwrijven, tot het leer weer gewoon zacht is gewerden. Ze zijn nu echter nog te vochtig om direct gedragen te kunnen worden en hebben ook niet hun gewoon modeldaarom stopt men ze nu vol hooi of vloeipapier en bange ze in den wind of in een matig warm vertrek. Een belangrijk besluit is genomen door de gezamenlijke spoorwegdirectiën in Duilseh- lund en wel om de retourbiljetten geheel op te heffen. Er zullen eenvoudig enkele- rciskaartjes uitgegeven worden, waarschijn lijk tot den prijs van een half retour bil jet, echter met prijsverhooging bij gebruikma king van sneltreinen. Wellicht zullen in Pruisen ook de bekende Kilometerboekjes worden ingevoerd, doch dit staat niet vast. De verschillende veranderingen zouden reeds spoedig worden ingevoerd; men spreekt van binnen enkele maanden. Omstreeks 600600 boomen worden jaar lijks door Zweedsche schoolkinderen geplant onder toezicht van hun onderwijzers. Hoeveel worden er hier te lande wel jaar lijks vernield door de spes patriae? Up het congres voor inwendige genees- kuude, te Wiesbaden gehouden, heeft prof. Bie uit Kopenhagen, meedeelingen gedaan over de lichlgeneeskunde, welke daar door zijn ambtgenoot Finse rnet uitstekend ge volg bij huidziekten wordt toegepast. Hij herinnerde, dat het zonlicht, en ook ander licht, verschillende werkingen beeft. De roode stralen werken verwarmend de blauwe, de violette en vooral de ultra-violette oefenen een scheikundige werking uiten deze kunnen huidziekten te voorschijn roe pen, gelijk proefondervindelijk is gebleken, maar ook genezen. Merkwaardig is de opwekkende of de kal- meerende uitwerking vaD de verschillende stralen. Prof. Finse plaatste in een kistje, dat met rood, geel en blauw glas bedekt was, een aantal wonnen, die allengs alle onder het roode glas kropen. Zoo vaak hij de gla zen verlegde, kropen de wormen weer on der het roode. Proeven, op mensehen geno men, hebben eveneens getoond, dat rood en geel licht opwekkend, groen en blauw licht j kalmeerend werkenzeer opgewonden per- sonen worden in een blauwe kamer kalm. I Het licht werkt doodend op bacteriën dit doen uitsluitend de chemische stralen. Deze dringen echter niet diep door en I kunnen daarom niet helpen bv. bij longtu- j berculose. Bij sommige ziekten, als pokken, I is gebleken, dat men genezing kan bewerken door de chemische stralen te verwijderen I under enkel rood licht verdwijnen de pokken zonder ottering en zonder litteekens achter j te laten. Gloeilicht, dat weinig scheikundige 1 stralen bezit, is een geschikt middel voor eert zweetbad gebleken. Alleen met zeer I sterke booglampen, die rijk zijn aan chflmi I sche stralen, kan men op de stofwisseling I werken. Van een beweerde pijnstillende j werking is niets tot nadere bevestiging ge j bleken. De belangrijkste geneeskracht door licht j heeft prof. Finse verkregen bij huidtuber- I culosc (lupus)daar bedient hij zich zoo- j wel van de bacteriëodoodendo als van de opwekkende kracht. Zeer sterk booglicht wordt door lenzen van bergkristal geconcentreerd ,,n door oen laag gedestilleerd water geleid, dat voordurend op lage temperatuur wordt I gehouden. De behaudeling is geheel zonder i pijn en heeft blijkens tal van fotografieën, welke prof. Bie vertoondeverrassend gun stige uitkomsten gehad. i De zeeëngte der Scylla en Charybdis is door den athleet Decio Marinelli doorgezwom men hij gebruikte daartoe van Messina tot Villa San Giovanni (3100 m). 2 uren en 40 minuten en liet zich door twee booten begeleiden. Leander had er in zijn tijd geen boot bij noodig zelfs Longfellow waagde het zonder geleide. liet beroemde beeld van Mozes, door Michelangelo vervaardigd, draagt op het voorhoofd een paar horens. Een verklaring hiervan wordt in het onlangs verschenen »Jahrbuch für jiïdische Geschicbte" gegeven,

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2