van salaris bij de Begrootingdankbe tuigingen van den keeren C. J. van der Ntgsl, mr. W. D. Caudri, G. Dekker en J. Boescboten voor de verhooging hunner jaar wedde voor kennisgevingeen voorstel van B. en W. tot uitbreiding van bet on derwijzend personeel aau de scholen 3e soort met 2 onderwijzers, wegens de groote toe neming van het aantal leerlingen (bijv. van de school aan de Koningstraat van 470 tot 563) waardoor 2 lokalen meer in gebruik moesten genomen urgentie werd verleend en de Raad vereer.igde zich z. d. of n. st. met het voorstel, ten gevolge waarvan het te benoemen personeel c. q. ook bestemd kan worden voor de school aan de Beekstraat een request van de «Ambachtsschool" om subsidie om proe-advics aan B. en W. een voorstel van B. en VV. tot regeling van de positie van tijdelijke leeraren aan de in richtingen voor Middelbaar onderwys na bekomen urgentie aangenomen z. d. ofh.st. Aan de orde werden nu gesteld de punten van den Beschrijvingsbrief. Gelyk reeds Dinsdag vermeld, werden de eerste 0 aangenomen z. d. of b. st. Bij 7 (request W. P. Koopman) stelden B. en W. voor, aan adressant te berichten, dat voor tusschenkomst van den Raad geen termen bestaan. De heer P I o m p, herinnerde dat B. en VV., bij wie de handhaving en uitlegging van de door den Raad vastgestelde Verordeningen be treft, in speciale gevallen het recht hebben, dispensatie te verleenen van bepalingen der Verordeningen, en wenschte aan adressant te kennen te geven, dat de Raad niet bevoegd is, tusschenbeide te komen en dat het hier geldt een quaestie tusschen B. en W. en adressant. De heer Van Esveld deelde deze mee ning. Indien de Raad tusschenbeide zou kunnen komen, zou men bij elke Raadswis- seling een andere interpretatie der Verorde ningen verkrijgen. Desnoods kan adressant zich beroepen op hooger gezag, doch niet op den Ruad. B. en VV. namen het door den heer Plomp gezegde over, waarna de Raad z. h. st. de aldus gewijzigde afwijzende beschikking aan nam. Het 8ste punt, de bavenverbetering, bracht heel wat discussie, in hoofdzaak wijl het voorstel van R. en W. afweek van dat der Haven-commissie wat betreft ie uitdieping der haven tot 2 M., hetgeen B. en W. later wilden doen geschieden. Wethouder Visser verdedigde als Voorzit ter der" commissie haar voorstel en achtte de uitgaaf zeer gerechtvaardigd in hoofd zaak omdat de ruimte voor ligplaats bij het steeds toenemend scheepvaartverkeer te ge ring is, doch ook omdat het jaarlijksch on derhoud (dit jaar f780) nagenoeg de rente vertegenwoordigt van het benoodigde kapi taal. Ten andere is de bestrating beslist gevaar lijk. De bestaande kademuur kan wellicht nog 25 jaar blijven staan, doch is gebouwd op een alleszins onbetrouwbaar paalwerk en 'tis dus niet onmogelijk, dat ze te ongele gener tijd ineenvalt. Voor onderhoud is thans f800 op de Begrooting gebracht en het ge- heele grondige herstel zal niet zooveel aan rente vragen. Spr. acht 'net alleszins gerechtvaardigd, de betrekkelijk groote uitgaaf te doen en zou wenschen, dat de Raad het voorste) der Com missie ongewijzigd aanam. De heer K leb er verklaarde met. heel veel gcuoegen gezien te hebben, dat B. en W. het voorstel der commissie grootendeelsover name, doch wilde vragen waarom zij afwe ken op liet punt der uitdieping van de ha ven tot 1.8Ü M. in plaats 2 M. Wethouder Visser antwoordde, dat het geenszins de bedoeling is, de diepte op 1.80 M. to houden, doch later, hij behoefte te verdiepen, hetgeen ook geheel onafhan kelijk van de kaaimuren kan geschieden. De heer Van Eek had evenzeer bezwaar tegen de afwijking. De commissie heeft uit eengezet, dat dikwijls schepen met grooten diepgang in de haven kunnen komen, doch zich dan niet kunnen roeren. Als meu nu toch zulk een werk maakt, dat men het dan ook geheel doe uitvoeren, en niet een vrij on- beteekenend gedeelte weglate om een f4000 te besparen. Spr. stelde voor, het gehoede plan der commissie uit te voeren. De heer Va n Esveld zeide, dateeu belang rijke som wordt geëischt en naar zijn meening uit dien hoofde de niet-comroissieleden beter voorgelicht hadden dienen te zijn. Nu zijn de inlichtingen vrij sober en de afwijking door B. en W. voorgesteld acht spr. een cardinaal punt. De Verceniging »Handel en Nijverheid" drong juist aan op verdieping tol 2 M. Volgens het Gemeenteverslag is het aantal schepen in de laatste 5 jaar toegeno men met rond 200, doch is nat door toe vallige omstandigheden Houdt het verband j rnet de bouwwoede, dan zal de toeneming j niet constunt blijven en acht spr. de uitgaaf van 62 mille niet verantwoord. Is het een i gevolg van den toenemenden handel, dan had de Haven-commissie dit moeten stipu- j leeren. »H. N." wees op den Eemmond, doch de commissie maakt daarvan rnet geen woord melding. Uiteen en ander concludeert I spr. dat de Raad niet voldoende is voorge licht en hij vraagt daarom bf renvooy naai de afdeelingen bf nader rapport van B. ert W. De heer Gerritsen meende, dat de beer Van Esveld niet overtuigd scheen van het goed recht van den handel om de langver wachte verbetering te krijgen. De Eemmond is door de Gemeente haast niet te verbete ren dat zou een veel te groote _uitgaaf vorderen, doch zij is in de laatste 25 jaren reeds aanmerkelijk beter geworden door de uatuur zelve. Maar thans komen ook schepen van gansch anderen bouw naar Amersfoort en als de Gemeente nu niet meegaat met haar tijd en haar haven niet maakt in overeenstemming met de behoeften, dan zal zij in slechte con ditie komen. Het scheepvaartverkeer kan eenigermute verband houden met het bouweD, doch in hoofdzaak nam het zoo toe dooi den handel, die in dezen waterweg een uit- nemendert concurrent vond rnet de spoorwe gen. Ruim 2 jaar geleden gaf spr. in over weging, de eindelooze reparation te staken omdat in den meest letterlijken zin al het onderhoudsgeld toch in het water werd ge worpen. Dat de uitbreiding der kaden noodig is, kan ieder zien die aan de Koppel komt, gezwegen nog van de twisten tusschen de schippers over een losplaats of hun klachten over het vastraken. Onverantwoord zou het zijn als wederom een paar duizend gulden per jaar werd uitgegeven voor buardplankende proef daarmee, nu 3 jaren achtereen genomen, is mislukt. Spr. beaamt ten volle wal de Wethouder van Openbare werken en de heer Kleber zeiden en wel, dat liet noodzakelijk en gerecht vaardigd is, het werk te doen uitvoeren en nog wel dit jaar. Het lijdt geen langer uit stel. De heer Plomp deelde de meening van den heer Van Esveld en achtte den Raad niet voldoende voorgelicht, daar deze#},de resultaten, doch niet de oorzaken werden voorgelegd. Spr. zou omtrent de quaestie van de bevaarbaarheid der Eem wel beter ingelicht wenschen te worden en tot zoolang het vrij aanzienlijke bedrag maat- in den zak willen houden. Spr. eindigde met voor te stellen, de beslissing aan te houden tot han delslichamen als de Kamer van Koophandel en de vereeniging «Handel en Nijverheid" zouden zijn gehoord. De heer Gerritsen repliceerde, dat nu de Eemmond beter geworden is ook de haven dient verbeterd. Het havengeld moet besteed worden voor de haven en niet voor eenigen anderen tak van Gemeentedienst. De heer Kleber wilde den heer Ger ritsen niet geheel volgen op den laatsten door hem ingeslagen weg, doch moest erkennen, dat het advies der commissie werkelijk zeer kort is en de notulen der vergaderingen meer licht zouden hebben gegeven. De Kamer van Koophandel is nochtans gehoord en spr. doet nu mededeeling van cijfers zoo wel uit haar Verslagen als van eigen waar neming te dezer zake. Spr. vreest, dat renvooy onnoodige vertraging zal geven. Waar de wenschelijkheid door den handel zoozeer is uiteengezet, is men ten volle gerechtigd de groote uitgaaf te doen en het werk hoe eer zoo beter ter hand te nemen, ook nu de spoorlijn EdeBarneveld mee gaat concur- reeren. Dat althans een deel van het havengeld wordt besteed ten bate van de schipperij acht spreker zeer billijk ten andere zal het nu voor de verbetering uitgegevene voor een deel terugvloeien in de Gemeentekas. Spreker moet zijn vraag herhalen waarom B. en W. slechts tot 1.80 M. willen ver diepen. Als dit niet gebeurd tot 2 M. dan zal de haven stellig weer gauw verzanden. Bovendien is de Eemmond een tijhaven, doch als de wind gunstig is, komen dikwijls veel schepen en soms van grooten diepgang tegelyk in de haven. Wethouder Visser antwoordde, dat de haven thans 1.70 M. N. A. P. is en dat B. en W. voorstelden, haar tot 1.80 M. te verdiepen om den Raad niet voor een im peratief feit te stellen; misschien is 1.90 M. voldoende en in ieder geval worden de kaden zóo ingericht, dat toch altijd nog tot 2 M. kan verdiept, doch 't is beter dit thans na te laten. Spreker acht intusschen uitstel door renvooy hoogst gevaarlijk wil men de verlenging nog dit jaar, dan is er geen tijd meer te verliezen. Hel palliatief van het baard werk is onvoldoende gebleken en nu dit erkend is, moet men den handel, die de Gemeente tot bloei brengt, te gemoet komen. De heer Plomp merkt op, dat hij niet sprak tegen de eenigszins groote uitgave maar wel tegen de onvoldoende toelichting. De heer Van Eek meende, dat de ver dieping gelijktijdig met den houw der ka den moet geschieden omdat anders de schepen toch niet aan den wal kunnen komen. De heer Veis H e ij n achtte beide dee- len van hel. werk evenzeer onafscheidelijk. Wethouder Visser merkte nog op, dat sommigen Raadsleden hei voorstel van B. en W. niet volkomen begrepen schijnen te hebben. B. en W. wilden den toestand zóo, dat onmiddellijk na een nieuw voorstel uit den Raad tóch tot 2 M. kon verdiept. Spreker zou willen voorstellen, dat B. en W. de verdieping tot 2 M. in hun voorstel opnamen. De Voorzitter verklaart nu namens B. en W. dat zij zulks doen. De heer Van Esveld vindt nu de zaak zóo verward, dat hij zijn stem niet aan het voorstel kan geven dan na een gedetailleerde opgave te hebben gezien van de aange voerde goedePen. De heer Van Kalken merkt op, dat het hier een aloude quaestie geldt. De toestand is zeer ongewenscht en de handel moet ge steund. Het verkeer zal toenemen en de Gemeentekas zal er wel bij varen. Spr. zal dan ook het voorstel van B. en W. zooals het nu gewijzigd is, dus het geheele voor stel van de commissie, steunen. Nadat de heer Gerritsen nogmaals heelt opgemerkt, dat de reparatie zooals die thans geschiedt even duur is als de rente van het afdoende verbeteringswerk, worden het voorstel- Van Esveld (renvooy) en het voorstel- Plomp (adviezen K. v. K. en li. N.) verworpen met 11 tegen 3 stemmen (vóór de heerenVan Esveld, Plomp en Croocke- wil) en wordt het gewijzigd voorstel van B. en W. aangenomen met 12 legen 2 stem men (tegen de heeren Van Esveld en Celosse). Aan de orde komt nu het voorstel om de Gemeente-gasfabriek to verbinden met de spoorlijnen. De heer Plomp vraagt of een uitgaaf van f'350 per jaar, f335 voor eens en f200 voor grondopbooging en rioolbuizen wel gerecht vaardigd is. De Directeur der gasfabriek spreekt van afvoer van nevenproducten. Zijn die zóo aanzienlijk Ook begrijpt spr. de clausule over de schade niet ten volle. Wethouder Visser antwoordt, dat de uitgaaf op dit oogenblik nog niet ten volle gerechtvaardigd is, doch dat de concurrentie voor den aanvoer van kolen en afvoer van cokes, welke door de lijn wordt geopend, zeer gunstig zal werken op de te bedingen prijzen. Wat de schade betreft, wordt hier bedoeld dérailllement, doch dat is haast ondenkbaar. De werklieden zijn verzekerd tegen onge vallen. De heer Plomp stelt voor, liet contract eerst te sluiten als het volkomen noodzake lijk blijkt te worden. De Voorzitter merkt op, dat verdaging zeker niet gewenscht is en dat het in tegen deel aanbeveling verdient, concurrentie te scheppen. De heer Plomp memt, dat het den leverancier toch niets schelen kan of hij per spoor dan wel langs den waterweg vervoert. Wethouder Visser antwoordt, dat juist bij steenkolen de vracht, een zeer sterke factor is en dat deze per spoor veel goed- kooper kunnen aangevoerd dan per schip. Uitstel is te minder gewenscht nu zeer gunstige conditiën worden aangeboden door de H. IJ. S. M. en het inderdaad goed zal zijn als de fabriek een eigen lijntje heeft. De heer Plomp wil geen voorstel maken van hetgeen hij zeide en het voorstel van B. en W. wordt nu z. h, st. aangenomen. Volgden de 5 overige punten, die geen discussie lokten (zie Raadsoverzicht in het vorig nummer). Slechts bij de aanstelling van de Gemeente heel- en vroedmeesters vroeg de heer Kleber of hun instructie niet te eeniger tijd moet herzien, hetgeen B. en W. zouden overwegen. De vergadering werd daarop gesloten. De verkiezing voor den Gemeenteraad in bet 2de district, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het ontslag nemen als Raadslid door den heer G. P. A. Garjeanne, zal plaats nebben op Dinsdag 10 Junide stemming, zoo noodig, op Maandag 23 Juni. De leden van den Gemeenteraad en de Secretaris bieden hedenavond den Burge meester een diner aan ten Raadhuize. Het voorstel, door B. en W. in de jongste Raadszitting gedaan en door den Raad aan genomen, strekt om hen te machtigen: 1e. Sollicitanten op te roepen voor de vaste betrekkingen van a. een leeruur in de Wiskunde, Werktuig kunde en Rechtlijnig teekenen, b. een leeraar in de Nederlandsche taal, Geschiedenis en Aardrijkskunde. 2e. Sollicitanten op te roepen voor de tij delijke leeraarsplaatsen op een jaarwedde van f100 in plaats van f75 per wekelijkse!) les-uur tot een maximum van f1800 (f2000 voor Natuurwetenschappen) met verhooging bij eventueelen diensttijd evenals de vaste leeraren, benevens f100 per les-uur boven het maximum aantal les-uren, voor elk vak bepaald 3e. om de leeraren, die tijdelijk werkzaam worden gehouden, in gelijke financieele po sitie te brengen als sub 2 bedoeld en zulks met ingang van 1 September 1902. Onze stadgenoot de beer G. Wesselswerd op de pluimveetentoonstelling, welke thans te Madrid wordt gehouden ter gelegenheid van de troonsbestijging van Z. M. Alphons XIII, bekroond rnet twee gouden medailles voor de door hem ingezonden Goudlaken Padua- haau en dito ben. Deze twee eerste prijzen zijn te meer eervol verworven als men nagaat, dat uit bijna alle landen van Europa een keur van hoenders is ingezonden, uit Frankrijk en België alleen over de 1000 stuks. De 2e luitenant jhr. H. A. van Reigers berg Versluys, van het 1e regiment huzaren, is bevorderd tot Ie luitenant bij het kops. De voorstelling van «Sherlock Holmes'' gisteravond door het gezelschap van het Grand Théatre te Amsterdam, onder directie van de Gebrs. A. van Lier, iu «Ainicitiu" hier gegeven, is een besMst succes geweest. De zaal was wat in de laatste jaren slechts hoogst zelden gebeurde totaal uitverkocht, en wel meer dan dat; menige stoel werd nog bijgesmokkeld. En er is volop genotennu eens was men bepaald beangst om 't leven van den grooten detective, dan weer genuot men volop als de deugd beloond en de misdaad gestraft werd. Myin als Holmes en Kiehl als professor Moriarty, de Napoleon der misdaad, speelden alsof het niet de honderdzooveelste maar de eerste voorstelling was. En ook de overige rollen waren goed bezet. Wie «Sherlock Holmes in doodsgevaar" gelezen hoeft en de voorstelling bijwoonde, heeft nog weer eens alle spannende en pakkende momenten doorleefd, die Conan Doyle en Gillette hun hebben doen meemaken. De kleine S., een heerlijke bengel van 7 jaar, is gisteravond goed van een zijner waagstukken afgekomen. In de Langestraat stond een boerenkaren de kleuter, die er op wilde meerijden en trachtte op de achlerplank te klouteren, klom langs het rad op. Te gelijker tijd zette de wagen zich in beweging, zoodat onze on deugd tusschen kar en rad bekneld geraakte. De kar werd onmiddellijk op zijn vervaar lijk geschreeuw tot staan gebracht, ofschoon S. het rechterbeen op vier plaatsen gekwetst kreeg. Door het rad af te nemen, kon hij nog intijds uit zijn benarde positie worden bevrijd en bij de grootouders binnen gedragen. De paarden van een rijtuig, dat heden middag een bruidspaar bij den flof-photo- graaph Wentzel had gebracht, geraakten bij 3e Kamperbinnenpoort op hol, waardoor het rijtuig in botsing kwam met de tram. Het rijtuig werd zwaar beschadigd, terwijl de tram, in welke gelukkig geen passagiers waren, er zonder noemenswaardige schade afkwam en den rit kon vervolgen. Eerst op den Weverssingel werden <'e paarden, die middelerwijl nog andere schade hadden aangericht, tot staan gebracht. Te Baarn is Dinsdag aanbesteed het bou wen der Gemeentelijke gasfabriek. Er wa ren 18 biljetten ingeleverdde hoogste in schrijving was f45500 van P. Zwaag, to Hil versum, eu de laagste f35230 van B. de Bruin, te Weesp. Het werk is nog niet gegund. De school aan de Lage Vuursche te Baarn wordt ook bezocht door leerlingen uit Soest, Zeist en De Bilt, waaromtrent vroeger is ge contracteerd, dat elk dezer Gemeenten ze ker maximum zou mogen zenden tegen een vast subsidie. Thans begint er plaatsgebrek te komen, vooral omdat de vastgestelde maxima langzamerhand zoo laug er plaats was zijn overschreden. Door het Gemeentebestuur van Baarn is thans aan de betrokken Gemeenten daarvan kennis gegeven en nu heeft Zeist voorge steld, dat Baarn de school zal vergroolen en de kosten daarvan pondspondsgewijze over de belanghebbende Gemeenten zal verdeelen. Te Barneveld heeft de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer" thans definitief besloten, een hardsteer.en ge denknaald ter hoogte van 8 Meter op te richten ter herinnering aau Jan van Schaf- felaar, die daar in 1482 van den toren is gesprongen. Den 28sten Mei a. s. hoopt de heer B. T. Bremer, le Hoogland, zijn 25-jarige werk zaamheid bij het Lager onderwijs te her denken. Zonder twijfel zal het den geaeh- ten jubilaris niet; aan hartelijke belangstel ling ontbreken en daardoor blijken, dat zijn arbeid zoowel door autoriteiten alsinwone s der Gemeente Hoogland, waar hij dan ruim 17 jaar als Hoofd der school gevestigd zal zijn, zeer wordt gewaardeerd. Ingevolge heden ontvangen telegram van den generaal-majoor, inspecteur der genie, is net vertrek naar de Legerplaats bij Zeist van het vóordetachement van liet korps genietroepen, dat op 26 dezer was bepaald, voorloopig uitgesteld. Ga mee met uw tijd, maar ga er toch soms óok tegen in. Jules Capré heeft het met zijn voorspel ling. dat de eerste helft van Mei afschuwe lijk weer zou brengen, hij het rechte eind gehad. Hij geeft nu voor de tweede hei ft een niet veel beter vooruitzicht. Van 17 tot 31 Mei, zegt hij, zal het in geheel Weste lijk Europa guur zijn van 22 lot 27 Mei komen hevige stormen 's nachts. Deze stor men zullen echter het einde zijn van de el lende en Juni zou dan ook droog en warm weer brengen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2