Stadsnieuws. Marktprijzen. Minister, dat de verbanningsproclamatie tegen .«de leiders der Roeren gehandhaafd behoorde te blijven Lord Kitchener zelt immers had haar ten volle goedgekeurdMaar Lord Milner, geheel onder den duim van Kitche ner, antwoordde, dut handhaving der procla matie onmogelijk was. Chamberlain kreeg echter zijn zin op andere punten, ook waar bijv. ile Boeren, na twee jaren, rente zullen moeten beialen op de hun verstrekte voor schotten, om te herstellen, wat de Engelschen verwoest hebben. Kortom, getuigt Laboucbere, Chamberlain is van den beginne tot het einde toe, Zuid- Afrika's booze geest gebleven en Milner zijn gedwee werktuig. Verder beweert ook »Truth" dat wij het vredesluiten in Zuid-Afrika middellijk te dun ken hebben aan het optreden der Neder- landsche regeering, dat zelf voortgevloeid heet te zijn uit eeri bezoek van Lippert aan Lord Rosebery verleden bersft, roet een man daat der Roerenafgevaardigden in Nederland. Het orgaan der leren, de te Dublin ver schijnende «Irish Independent", schrijft bij het hekend worden van den vrede de vol gende woordenWelke ook de vredes voorwaarden zijn, de heldendaden dor Boe ren hebben hen voor goed met roem over dekt. De heldhaftigheid van den strijd, welken zij meer dan twee jaar hebben vol gehouden tegen een verpletterend talrijker vijand is zonder voorbeeld in de geschiede nis der menschheid. Zich in het onvermij delijke schikkende, hebhen zij aan de geheele wereld een voorbeeld gegeven, waaraan slechts de tijd een nog grooteren luister zal kunnen bijzetten. Hetzelfde geldt niet van de overwinnaars. Gegeven, dat dezen den oodog hebben uit gelokt, dat zij hem gevoerd hebben met laaghartigheden, die op het oogenblik erkend zijn, dat hun minderheid, uit een militair oogpunt beschouwd, ten opzichte van de land bouwers der beide Republieken duidelijk aan den dag is gekomen er. dat zij ten slotte slechts overwonnen hebben door hun groo- tere getalsterkte zal de handelwijze in Zuid-Afrika in de geschiedenis den indruk wekken als de schandelijkste en minst eer volle overwinning, welke ooit is voorgekomen. De censuur blijft in Zuid-Afrika rustig heerschen, al is ook de oorlog geëindigd. De deputatie te Utrecht heeft nog niets van haar Regeeringen gehoord. De Engelschen beletten nog altijd, dat de (gewezen) Regeeringen der Republieken hun vertegenwoordigers in Europa van de ge beurtenissen kennis geven, al weet nu de geheele wereld, dat alléén door het verbod van Engeland deze mannen builen den gang van zaken worden gehouden. De voorstelling, op weinig waardige wijze ijverig do8r de Engelsche regeering gepro pageerd, dat deze mannen bier alle vertrou wen en invloed ginds verloren hebben, is on houdbaar gebleken, omdat de President nog telkens rapporten van zijn Regeering en van de commandanten te velde kreeg en ook dr. Leyds en de deputatie gedurig van die zijde inlichtingen en mededeelingen ontvingen. Het is geweest om haar figuur te redden, dat de Engelsche Regeering geweigerd heeft, tijdens de onderhandelingen den telegraaf kabel ter beschikking van de Boeren bier en ginds te stellen, al heeft zij ook gevreesd, dat ile onderhandelaars uit Europa goeden raad konden krijgen. De Boerenleiders hebben mei. 54 tegen 6 /Stemmen de Engelsche voorwaarden aange- notrw*^ Zy hebben dit echter niet gedaan, dan na dat zij in een verklaring, die door de ge schiedenis voor het nageslacht zal bewaard worden, hadden uitgesproken, dut hun onder werping door den nood gedrongen was, een »vi coactus" (door geweld gedwongen) dus. Deze verklaring, ulsaanhangsel toegevoegd aan de machtiging voor de gedelegeerden om de «akte van onderwerping" te gaan onder teekenen, overweegt, dut de Boeren alleen besloten hebben om afstand te doen van den eisr.h om behoud der onafhankelijkheid 10. omdat Engeland beslist weigerde te on derhandelen, maar dat. het zijn voorwaarden wilde voorschrijven 2°. omdat de Boeren inzagen, dat hun aan tal voortdurend kleiner werd: 3°. omdat zij in de onmogelijkheid waren, ooit luin krijgsgevangenen terug te krijgen; 4°. omdat zij wenschten bet voortbestaan van hun ras te verzekeren. Deze vier punten zullen voor de geschie denis de rechtvaardiging zijn van de onder werping der Boeren. Maar tevens zijn zij een akte van beschul diging tegen Engeland, dat den oorlog niet alleen voerde om te bereiken wat door de diplomatieke bemoeiingen vóór het uitbre ken van den strijd niet kon worden bereikt wat Von Clansewitz het eenige doel van den oorlog noemt maar om een geheel ras uit te rooien en dat daarin reeds zóo wel geslaagd was, dat de stryders, om hun ras te kunnen doen voortbestaan,genoodzaakt wa ren, elke gestelde voorwaarde aan te nemen. Ds. J. E. Ternooy Apèl, predikant te Alk maar, hoopt morgenochtend vóór te gaan bij de godsdienstoelening in de Luthersche kerk hier. Bij de verkiezing van vier leden van den Kerkeraad den Ned. Hervormde gemeente hier zijn door het Kies-college he. benoemd de altredende leden, de heerenC. J. van der Nagel en F. Wesseling, als ouderling; de heeren R. van Dijk en P. van Veen, als diaken. De briefkaart, welke, zooals we reeds aan kondigden, de firma's Blankenberg Co. te Leiden en W. de Haan te Utrecht, in den handel zouden brengen om aan onze Ko ningin te zenden, is thans gereed en by de boekhandelaren verkrijgbaar. Willy Sluiter teekende in strenge lynen een engel, de vleu gelen en de armen in geestverrukking uitge spreid, als jubelend en dankend, dulhetgou- deii licht van do Oranjezon weer hel op- straalt. Vier dichtregelen drukken den gelukwenseh uit, die iedereen tot Hare Majesteit kan rich ten. Heel mooi van kleur zijn de afdrukken niet, doch dat is wellicht het gevolg van de groote oplaag. Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden passeerde hedenochtend met een vierspan deze Gemeente en liet zich naar hat spoor weg-station brengen, vanwaar de reis naar Haarlem werd vervolgd, waar Z. K. H. de vergadering bijwoont van de «Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen." Het rijtuig keerde omstreeks twaalf uur terug naar »Het Loo." De vrijzinnige kiesverecniging «Amers foort" heeft Donderdagavond besloten, geen candidaat tc stellen voor do vacature in den Gemeenteraad in district 2. De leden zijn geheel vrij in hun keuze. De nieuwe uitgaaf van de Rijks intercom- munali n telephoongids is verschenen en I verkrijgbaar aan het Rijkstelephoonkantoor, tegen betaling van f'0.5U per exemplaar. Bij ile Gemeentebesturen van Amersfoort, Hoogland en Bunschoten zijn ingekomen de uitgewerkte plannen voor een puurdetram welke de haven van Spakenburg zal ver binden met het spoorweg-station hier. Het medegebruik van een deel der plaat selijke trambaan ligt daarbij in de bedoeling. In het begin der volgende maand zal worden aanbesteed de bouw eerier zesde openbare Lagere school, welke zal verrijzen op het terrein achter de Gemeente-gas fabriek, bij den ouden Soesterweg. liet plan-Krieger van den spoorweg Gouda Schoonhoven komt thans in uitvoering. De «Staats-couranl" bevat het Kon. be sluit tot aanwijzing der perceelen, die voor den aanleg van dien spoorweg moeten ont eigend worden. Onze vroegere stadgenoot de heer R. van Esveld legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats- examen in de Nederlandsche letteren. Als gewas, enz. beschadigd worden, wordt de vrije wandpfing echter opgeheven. Het puhliek zelve wake daarvoor. Ten huize van J. van Hoeyen, aan den in gang van het terrein, kan men zich voorzien van alcoholvrije dranken. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong en majoor L. C. Vervooren, van hst 5e regiment inlanterie, zullen deelnemen aan de kader manoeuvres welke vau 12 tot 18 Juni onder leiding van den generaal-majoor comman dant der 2e divisie worden gehouden. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" hield gisteravond een vrij korte vergadering. Met algemeene stemmen werd aangenomen de toevoeging aan het Huish. reglement: Voorstellen omtrent zaken, welke in een Algemeene vergadering zijn verworpen, kun nen binnen zes maanden niet weer in be handeling worden genomen, tenzij ten minste 8 leden zulks 10 dagen vóór de eerstvolgende Algemeene vergadering schriftelijk aan het Bestuur verzoeken. In het algemeen vond een voorstel om aan de H. IJ. S. \I. te verzoeken, tienritten- boekjes in te voeren van Amersfoort naar Nijmegen, Arnhem, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Apeldoorn, geen sympathie. Men voelde meer voor uitbreiding van éen- daugsche retourbiljetten, hetgeen in de vol gende vergadering weder aan de orde zal worden gesteld. Hierna werden 4 nieuwe leden aangeno men, waardoor het ledental steeg tot 124. Ingekomen warenvan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort een afdruk van het verhandelde in den Gemeen teraad nopens de haven verbetering, zulks als antwoord op het schrijven door de vereeni ging lot de Kamer gerichtvan de H. IJ S. M. een antwoord, houdende mededeeling dat aan het verzoek om langeren tdrmijn van lossen der waggonladingen niet kan worden vol daan, doch dat de stations-chef gemachtigd is, naar bevind van zaken mildere bepalin- fen toe te passenen een bericht, dat de Igemeeue vergadering van den Bond van Handelsverenigingen 26 Juni te Nijmegen zal worden gehouden. De pseudo-Transvaler, die zich in April en Mei bij verschillende personen, óok te Amersfoort, voor niet had weten onderdak te verschaffen, door zich uit te geven voor den Afrikaander Pieter Maritz en dan een heel verbaal van zijn ontvluchting van St. Helena op te dissen, heelt thans voor de Rechtbank te Zutphen terecht gestaan. De beklaagde, de 21-jarige L.. J. V., bak kersknecht uit Alkmaar, bekende volmondig het hem ten laste gelegde. Hij had een en ander alleen gedaan om huisvesting te krijgen. Tevens verklaarde bij, dat hij ook in Duitschland, Engeland en Frankrijk was geweest, doch in dit laatste land liep het rnis en toen keerde hij naar Holland terug. Het O. M. eisohle tegen den pseudo- Transvaler 6 weken gevangenisstraf, met last tot vernietiging van zijn patroon-bande lier, gevuld met ledige jachtpatronen. Het heerlijke zomerweder heeft thans reeds te Baarn zijngunstigen invloed op het vreem delingenverkeer doen gevoelen. De iaatste dagen is er zeer veel verhuurd en de drukte neemt meer en meer toe. Bij ile voorgezette examens aan de Poly technische School te Delft is alsnog geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer J. B. H. Coenen. Aan het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar aan do Kon. Militaire Academie to Breda hebben voldaan onze vroegere sladgenooten de heeren P. N. van Bavel, jhr. J. A. Backer, J. A. van llelsdin- gen en W. Storm van Leeuwen. Programma van het concert, bij gunstig weder aanstaanden Zondag des namid dags te acht uur te geven op het terras der Sociëteit »Amicilia" door de stafmuziek van liet 5e regiment infanterie, onder direc tie van den heer G. K. G. vau Aaken 1*. „Murche uuiyerselle" G. Macchiotti. aus der Operette „Der schone Rigo"Ziehrer. 4. Grande fantaiaie (le l'opóra „Hérodiade"Mas9onel. 5. Ouverture „Das goldene Kreuz"Ign. Brüll. 6. „Bin Abend in Toledo" Schmeling. u. Sêrfaiade b, Spaliiaclier Tauz, 7* j a. „Chanson polonaise" H. Wieuiawski. I b, „Valse hleu" Margis. 8. Fantaisie dramatique sur des motifs de-l'opéra „Hamlet" Arab. Thomas. De met gemerkte, eerste uitvoering. De heer D. Schimmel kreeg zóóveel ver zoeken om op zijn terrein bij den Schietheu- vel te mogen wandelen, dat hij besloten heeft, kaarten daarvoor af te geven, welke van Maandagmiddag kosteloos bij hem kun nen worden in ontvaugst genomen en die tot wederopzeggens recht van toegang geven tot het geheel algesloten terrein Ook kinderen, mits onder geleide, kunnen daar gaan spelen. Naar aanleiding van een verzoek van de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer" en van een 70-tal garanten in het Waarborgfonds voor de Bloementen toonstelling te Baarn besloot de Atdeeling Baarn van de «Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" de tentoonstelling ook op Zondag 3 Augustus tusschen 1 en 6 uur 's middags voor het publiek tegen betaling toegankelijk te stellen. De Rechtbank te Arnhem eisclito tegen den boerenjongen uit Burneveld, die onder den invloed van sterkedrank uit pure bal dadigheid aan een vrouwtje aldaar kwam vertellen, dat haar man dood aan den weg was gevonden, en den hond, die op het erf lag, met een stok vreeselijk mishandelde, 14 dagen gevangenisstraf. Over den stand van hot grasgewas in den Eemnesserpolder wordt zeer verschillende ge oordeeld. De lage weiden staan beter dan de hooger gelegene, die intussclien door den inalschen regen zeer zijn bijgekomen, Er is veel kemp tusschen liet gras, dat een middelmatig beschot belooft. Thans is definitief bepaald, dat het korps genietroepen, in afwijking van voorgaande jaren, niet in de Legerplaats bij Zeist zal kampeereu, met uitzondering van de spoor weg-compagnie, die op den voet van vorige jaren ook dit jaar weder het kamp op de Vuursche heide nabij het station De Bilt zal betrekken. een officieel bulletin van de geneesheeren over den toestand van H. M. Tot dusverre blijft alles naar wensch gaan. Laster is gewoonlijk het gevolg van vrees. H. M. de Koningin zal op Haar reis naar Schaumburg te Wesel den Duiischen Keizer ontmoeten. Daags te voren, dus Maandag, verschijnt Het voornemen bestaat nog voor bet einde van dit zittingsjaar nl. begin September de beroepswet in de Tweede Kamer te behandelen, opdat de Ongevallenwet mot 1 Januari 1903 in werking zal kunnen treden. Het carillon van den grooten toren te Arn hem liet ook in 1 Juni nog het «Transvaal- sche Volkslied" booren. «Dat vrije volk zijn wij!" klonk nu inderdaad droevig stem mend 't paste niet meer, 't benauwde, 't deed iets stokken in de keel. Zoo dacht ook bet Gemeentebestuur er over en sedert gistermiddag twaalven staal het klokkenspel stil, RECLAMES 15 regels f l.25; eiken regel meer 10.25 De aanhouder wint. Zeer zeker vele onzer lezers of lezeressen hebben wel eeus een reis in 't buitenland gemaakt en wan neer meu zich van ziju vaderland verwijderd gevoelt, is de geringste nieuwstijding U aangenaam. Zoo was het ook 'i gevul met schrijver dezes. Dag iu dag uit de Nieuwsbladen doorsnutleleude of er toch maar iets over Nederland zou geschreven worden, maar te vergeefs, hy dacht dat zijn vader land meer iu den vreemde bekeud wasju, over België werd nog wel eens 't ecu en ander iu de couranten geschreven, maar Nederland tolde niet mee. Zoo was de Loesland voor eenige jaren ten opzichte vau Nederland. Thans is dit alles veranderd, een ieder weet thans wat Nederland is, oen ieder in den vreemde weet U te vertellen dal was voor eeuwen eene machtige mogendheid ter zee ou te land, do naam van De Kuijter, de groole admiraal, is in Frankrijk vau allen gekend en waardoor komt liet thans, dat dat kleine Nederland, ontwoekert aan de golven, thans zoo algemeen bekend is ge worden, herleeft als eene natie van beteekeuis op de lippen van allen in 't buitenland? Dat komt, omdat dat oude Hollandsche ras, u.l. de Trausvaalsche Boereu, met zooveel volharding opgetreden zijn, om hunne vrijheid te behouden. Zij hebben wederom getoond, dut de volharding iu ueee onderuomuue zaak steeds lot een goed resultaat leidt. Horiutieren wij ons slechts hoe Nederland zelf voor eenige eeuwen te worstelen had. Door aan te houden, den moed niet te verliezen, heeft het zijne onafhanke lijkheid behouden, en dal die onafhankelijkheid nog ieder Nederlander lief is, bewijze het krachtdadig optreden op financieel gebied vau ons dierbaar va derland, om dat oude Hollaudsche rus te onder steunen. De laatste beriohten die thans tot ons ge komen zijn, hebben aangetoond, dat de aanhouder voor eene nuttige en rechtvaardige zaak immer zal slagen. Hoe wanhopig de toestand voor de Transvaal er ook nog voor eeuigen tijd uit zag, door de vol hardende en aanhoudende geest van dat volk, zijn zij reeds bijna tot hun doel geraakt. Dat het menig wankelend persoon aanmoedigt om nimmer deu moed te verliezen, steeds aau te houden op den in geslagen weg en het resultaat zal gunstig zyn. Dus steeds aanhouden wanneer men iels goeds ondernomen heeft. Dit heeft Mevrouw de Well. J. F. Koning, Burmanstraat 14 te Amsterdam, ook ge daan en H Ed. heeft het gewenschte resultaat be komen. Sedert lang. zoo schrijft zij, was ik lijdende aan zware hoofdpijn congesties, ook was ce maag niet zoo als het zijn moest, van tijd tot lijd moest ik te bed blyven, alles had ik aangewend doch het kwaad verergorde eerder. Komaan laat ik mijn laat ste toevlucht eens nemen tot de Pink Filleu, cn wer kelijk langzamerhand begon ik beterschap te gevoe len, ik hield aan en werkelijk thans ben ik geheel en al hersteld, ontvangt myu besten dank. AVij kunnen er echter niet genoeg Op aandringen, dat men wol acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijlc allo goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiter lijk den schijn hebben van de echte te zijn, docli de heilzame en geuezende bestauddeelen bezitten ze in geeno decle. Koopt zc slechts by de depothou ders die onder de attesten zijn aangegeven ofzoogy maar eenigen twijfel mocht hebben, laat zo recht streeks van den Hoofddepothouder komen, den beer Suabilië. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doezen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 117, Rotterdam, hoof'dde- pothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook eoht verkrijgbaar hij A. van de Wk«, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. l>e Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Wacht U evenwel voor de naranaksels, verschaft n (le echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilió le Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zyn aangegeven, Allo an dere personen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te be driegen. Onze -erslnggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingoloo- pen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weifer zijn be gonnen. Het namaaksel der Pink Pil- len heeft nog nooit iemand ge- lezen. Afbeelding der doos: Gevonden voorwerpen. '1 sabelkwast, 2 portemonuaies, I zilveren vork, 1 hondëhalsband, 1 bril in étui. 1 da mes remontoir, 1 jongens cape, 1 broche, 1 ring met steentje. Inlicbtingen te bekomen aan het Bureau van politie alhier. Amersfoort, Vrijdag 0 Juni 1902. Appelen fO- a f0.— Peren fö.a f0.Zandaardappelen 11.70 a 12.— Hoen- dereierei, f3.00 a 1'3.35 per 100 stuks. Boter M.0U& f 1.20 p. k. Kinpen f0.60ttH.20. Kuikens f0.a f0.Piepkuikens t'0.50 a 1.00. Eenden f0.60 a fO.90. Hazen

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2