Binnenland. Gemengd nieuws. Ingezonden. ninek, te Kemnes-biiineu, en zijn secundus den heer J. Meerdink, te Zeist, en van don quaestor ds. G. van Kempen, te WcstbroeK, en zijn secundus dr. H. 11. Moulenbelt, te Baarn. Ook moet voorzien worden in de vaca turen, ontstaan door het vertrek van de secundi ds. Dippel, van Do Bilt, en ds. Visser, van Woudenberg. Aan ile considoratiön der vergadering zullen onderworpon de voorstellen oer Algcmeene synode, vervat in hare missive van 23 Augustus 11X11, no. 407. Het verslag aangaande den arbeid voor do in- en uitwendige zending in do onderschei den) Gemeenten der classis hoopt ds. H. J. ter Haar Romeny uit te brengen. Mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, zal Dinsdag 24 Juni in do kapel van het Seminarium der Oud-bisschoppelijke klerozic hier den diaken van het aartsbisdom W.Gol tot priester wijden. Het berichtje in ons vorig ummer om trent het diner, den lieer Burgemeester Za terdag aangeboden, eiscbt eenige aanvulling. Het werd Z. WelEdel Achtbare niet aan geboden door eenige hoofd-oiïicieren, doch door «ie boofd-olïicieren commandeerende officieren in dit. garnizoen en door burgerlijke hoofd-ambtenaran. Naar aanleiding van vragen, ons van zeer verschillende zijden gedaan, meenen thans we bet volgende te moeten meedoplen Sedert il Juni worden hier tor stede door de uitgeversfirma Vulkhoff Co. proefnum mers verspreid van een A mersfoortscli Dag blad'', dat gedrukt wordt ter drukkkcrij van de firma L. E. Bosch Zn. (Naurnlooze Ven nootschap sliet Utreclvtseh Provinciaal en Stedelijk Dagblad") (e Utrecht, hetgeen ook bleek uit het drukkersmerk onderaan het eerste nummer, dat echter hij de tot dusver verschenen volgende nummers is weggelaten. Ken vergelüking met het »Utrechtseh Dag blad'' doet dan ook zien, dat het, behalve eenige plaatselijke berichten en enkele adver tentie!). den zelfden inhoud heelt uls hel Utrechtrche blad, zoodat men bier te doen heeft met een zoogenaamde skoplooze" cou rant, welke, met verwisseling van eon paar kolommen en een ander hoofd elders pas- klaar geihaakt kan worden voor elke gemeente. Tot Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap «De Bunscnoter Veen- en Veldundijk" is by Kon. besluit benoemd de heer Joh. Knoppers, notaris te Amersfoort. Mej. W. A. Everaars, klerk der Posterijen en Telegraphic le klasse, wordt mot ingang van It) Juni overgeplaatst van liet bij-post en telegraafkantoor aan de Van Galen-straat te 's-Gravenhage naar het post- en telegraaf kantoor te Amersfoort. Dezer dagen werd hier de eerste Jaarver gadering gehouden van de afdeeling Amers- Toort van de sVereeniging ter Bevordering van Gereformeerde Ziekenverzorging in Ne derland". Uit het verslag van den Secretaris bleek, i dat de afdeeling gedurende het eerste jaar van haar bestaan belangstelling en waar- I deering ondervonden heeft, getuige de toe neming van liet ledental en de ontvangen gillen. Met blijdschap werd voorts mede gedeeld, dat de afdeeling in liet ufgeloopen jaar aan allo aanvragen om verpilegingsmid- delen (als ziekcstoel, windkussens, onder steken en dergelijke) heeft kunnen voldoen. Zooals verder uit het verslag bleek, zyn deze voorwerpen meest alle floor de afdeeling uangekocht, turwyl enkele daarvan ten ge schenke werden ontvangen, Uit het verslug van de Penningmeesteres bleek, dot de rekening van hul aigeioopen jaar sloot met een klein batig saldo. Aan het einde der vergadering werd er op gewezen, dat nu de afdeeling in onze stad langzamerhand meer bekend wordt, ook de aanvragen om verplcgingsmiddelen steeds grooter worden en dus ook do uitgaven stygen. In verband hiermede werden de loden opgewekt, elk in zyn kring te doen wut in hun vermogen is om de afdeeling te steunen door aanwerving van leden en begunstigers als anderszins. Wellicht, zoo werd nog door een der aan wezigen opgemerkt, zijn er nog wel in onze stad, die in hot bezit zijn van een ofander, wat ze gaarne aan de Afdeeling zouden willen afstaan. Diania bad een stemming plaats wegens periodieke aftrading van twee Bestuursleden, waartoe de beide aft redenden met ulgemeene stemmen worden herkozen. De Bestuursleden, by wien men zich ter verkrijging van verplegirigsmiddelen kan vervoegen, zijn do hteren üeeftink, Groote Nachteguaisteeg no. 18 en Schaap. Muur- huizen no. 89, en do dames Reus, Heiligen- berger weg no. 5, Teerink, Zuidsingel no 35, en Ruitenberg Havik 15. Met dun wenach, dat de afdeeling, onder don zegen des Floeren, on door naar do de Veraeriiging, moge bloeien en het lijden van vele krunken van ons volk moge wor den verzacht, werd de vergadering op de gebruikelijke wyze met dankzegging gesloten. By het inaken der fundeeringen voor het nieuwe gobouw aan de Heerenstraat werden heden opgegraven een ruiterpistool, een ge weerkolf en wat aardewerk, Dat er munten gevouden zijn, wordt be slist tegengesproken. By Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr.B. W.Th. Sand- berg als auditeur bij den Schuttersraad en zyn benoemd by de dd. Schutterij hier tot auditeur mr. W. D. Caudri en tot officier van gezondheid 2e klasse dr. F. A. F. Gro- nemann. De bii bet 5e regiment infanterie nieuw benoemde kapitein M. I). A. Forbes Welskonu te Utrecht in garnizoen ter vervanging van kapitein II. Spanjaardt Speekman, «tic op 1 Juli wordt overgeplaatst bij het Instructie- battaiilon te Kampen. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant majoor- titulair O. A. van Doorn, meester goweerma- ker II. G. Drabbe, sergeant H. A. Naarding en sergeaiit-ilienstdoenu luitenant H. K. Sy- bel, alten van liet 5o regiment infanterie. By bet 5e regiment infanterie zijn lievor- dei il: tot sergeant-instructeur der scherp schutters 'le sergeant H. 1'. Ducht, tot ser geant, de sergeant-titulair C. G. P. de Reuver, tot sergeant-titulair do korporaals C. Sissc- laar en II. C. Deelen, tot reserve-korporaal de adsplranten-vaaniirig K. Bartman en A. L. Ileinsius. De Kader-reservisten jhr. F. J. A. ('alkoen, II. F. L. Kramer, D. J. H. H. Monnó en M. W. J. J. van Peer, van liet 5e regiment infanterie, hebben verzocht deel te mogen nomen aan bet toelatings-examen tot de Kon. Militaire Academie to Breda. Kolonel D. Kromhout, de nieuwbenoemde commandant van bet 1e regiment veld-artil- lerie, zal morgen uit handen van overste J. de Waal bet bevel over zijn korps over nemen. Zw\jgen leert men bot best in den omgang met babbelaars. H. M. do Koningin stelt zich voor, vier weken op Sehaumbiirg te blijven. II. M. is daar incognito onder den naam van Gravin van Buren. Do Directeur van het Kabinet der Konin gin brengt ter algemeens kennis het vol gende door hem van li. M. de Koningin ontvangen schrijven: Het Loo, 9 Juni 1902. Gedurende Mijne ziekte mocht Ik zóo tal- looze blijken van deelneming ontvangen, dat het Mij niet mogelijk is geweest, aan een ieder ufzonderlyk Mijn dunk te doen over brengen. Ik verzoek U HoogWelGeboren daarom langs dezen weg aan alten, die in de droeve dagen Mijner ziekte en bij Mijn aanvanke lijk herstel van hunne deelneming hebben blijk gegeven, Mijnen oprechten dank over le brengen en Mijne diepgevoelde erkentc- lijkheid te betuigen. Dat hernieuwde bewijs van de liefde on gehechtheid van Mijn Volk heeft My diep getroffen. W1LHELMINA. De post bezorgt iederen dag rond honderd van de door Willy Sluiter geleek inde briet- kaarten op Het Loo. Tusscben de Regeeringen .an de Veree- nigdo Staten van Noord-Amerika en van Mexico is een overeenkomst gesloten, waarbij de beslissing over eon sedert lang hangend geschil betredende een kerkelyk sticlitlngs- fonds wordt opgedragen aan het Hof van Arbrltago te 's-Gravenhugo. Deze overeenkomst moet nog door do wet gevende macht van beide landen worden goedgekeurd. Waarschijnlijk zal dus als die goed keuring niet te lang uitblyft dit het eerste geschil zijn, dat door bemiddeling van bet Hof van Arbritragfl wordt berecht. Ter nadere toelichting van baar bericht omtrent de bestemming van hot batig saldo van het Pensioenfonds voor weduwen en wcozeti van burgerlijke ambtenaren kan de »Nicuwe Courant" rnedodeelen, dat een aantal voorstellen bij den Minister van Financiën zijn ingediend, waaruit deze een keuze zal kunnen doen om vervolgens een voorstel in te dienen bij do Tweede Kamer. Van een ontwerp tot verhooging der we- dtiwen-pensioenen mot nominaal 20 pet. is duarby in het geheel geen sprake. Nog vernam het blad, dat vermoedelijk do indiening van een voorstel lot pensioen- verhooging gelijktijdig zal geschieden met de indiening van voorstellen tot rege'ing van de Staatepensionneering van underwyzers by hot bijzonder onderwijs. Volgens gerucht zyn de desbetreffende voorstellen reeds ge heel gereed. De Tweede Kamer nam liet ontwerp- Militair Strafrechten hetontwerp-Reglement van Krijgstucht aan met 81 tegen 5 stemmen, die van de socialistische afgevaardigden. De Voorzitter kon nog niets zeggen aan gaande iie mogelijkheid der behandeling van art. 75 Ongevallenwet (haar invoering) doch verklaarde dat, als dit ontwerp begin Augustus voor behandeling gereed is, hij bereid is, .Ie Kamer, die thans op recès is, begin Sep tember weder lijjeen te roepen. In een druk bezochte vergadering te Hoofd dorp is thans besloten, de droogmaking van vóór 50 jaar feestelijk te Haarlemmermeer te herdenken. Slaande die vergadering werd onder veel animo voor een Hink bedrag geteekend. Men is van plan, optochten en volksfeesten te houden en polder en gemeente uit te noodi- gen om door nuiddrl van subsidie, de «Wil- Fielmiuu-vereeniging" in staat te stellen, die feesten op waardige wijze te vieren. Weldra zal men de planeet Saturnus met zijn ringen ook door een kleinen verrekijker kunnen waarnemen. Daarbij doet zich dan op 15 tot 17 Juli een verschijnsel voor, dat nog nooit is beschreven. De beide ringen, die 200 Kilometer broed zijn, worden gescheiden door oen open ruimte van 9000 Kilometer ongeveer, welke Cassius beeft ontdekt en die naar hem genoemd wordt. Die ruimte of spleet toont zich aan het oog als een donkere streep tusscben do ringen, die echter naar de planeet toe verdwijnt waar deringen dan schijnen éen te worden. Als de aarde boven de ringen staat, ziet men door de spleet been en zon door die opening de planeet zelf kun nen zien. als de scliaduw van de ringen baar niet verduisterde. Anders wordt, het wanneer, gelyk omstreeks de genoemde dagen bet ge val zal zijn, do aarde juist tusscben de zon en Saturnus staat. Van Saturnus uitiserdun een kleine zonsverduistering waar te nemen, doordat de aaroe als een zwarte vlek over de zonneschijf schuift (dat duurt ongeveer f2 uur) maar daar de zonnestralen dan door de spleet tusscben do ringen ook op Satur nus zelf vallen, zal men van de aarde uildat deel der planeet verlicht zien. Met andere woorden de spleet zal schijnbaar verdwenen zijn, de ringen schijnen geheel samen te val len, behalve wellicht met een verschil van lichtsterkte in liet midden. Om den heerlijken geur der donnewouden in de kamers te krijgen, is het voldoende, een pot of ander geschikt voorwerp met een Liter kokend water te vullen en daar in druppels- wijze oen lepel vol essence van terpentijn te storten. De verkwikkende lucht der dennennaalden zal zich dra door de kamers verspreiden en door deze bewerking een paar keer per dag te herhalen, zal men tevens ziektekiemen dooden. Dit procédé werkt zeer gunstig op borst- lijders en is bovendien zeer weinig kostbaar, daar men aan 15 cent terpentijn voor een week genoeg heeft. Do rentenier Kurel Fnber, teMilnchen, een zoon van vvylen don bekenden industrieel Jo- hann Marie Faber, to Neurenberg, hoeft voor een fonds ten behoeve van liet Reiersche Na tionale Museum te Mi'inchen en het Ger- maansciie Museum te Neurenberg een rnillioen mark geschonken. En (lat alles van de potloodjes. Moissan is er roods vroeger in geslaagd, zeer kleine diamantjes te verkrijgen door verhitting van steenkool onder zeer hooge drukking en verschillende chemisten hebben getracht, de proefnemingen van den heer Moissan voort te zetten en diamanten voor de industrie te prodiieeeran. Zooals men weet, worden belangrijke hoeveelheden dia mant voor de bewerking van den diamant gebruikt en de kunstdiamant zou dus in hoofdzaak zijn afzet moeten vinden als materie ter bewerking van den echten diamant, welke tot dusver alleen met echten diamant kon plaats hebben, omdat geen bekende stof voldoende hardheid bezat. Dr. Ludwig, te Berlijn, beschrijft thans nieuwe proeven door hem in deze genomen, I door verhitting van de steenkool in een atinospheor van een neutraal gas; dosteen- kool werd in oen ijzeren flesch door middel van een electrieken boog verhit en zyn stu' jes diamant verkregen van de grootte eencr erwt; zij bezaten de bardheid en den kristallijnen vorm van diamant. Deze kristallen hebben een grijze kleur, welke 7.0 uls byouterle ongeschikt maakt; als slypmateriaal schijnt deze knnstdiamant echter een groote toekomst te hebben. Hot opnemen vaii Ingeionden «tukken brenfp niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatute of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Aan de Amersfoortscbe Burgerij. Het Amersfoortscho Comité voor de uit gestotenen te Enschede wendt zich weder tot u om steun, 't Is u bekend, dat de firma Van Heek 2000 arbeiders ontsloeg, om de werkstaking van 104 dekenwevers (die zich verzetten tegen een loonsverlaging) te doen mislukken. Maanden lang hielden stakers en uitgeslotenen vol. gebrek en honger ten spijt. Doch eindelijk, in éen oogenblik van moedeloosheid, werd besloten den strijd op te geven en de voorwaarden, door de firma Van Heek gesteld, aan te nemen mits allen weer aan 't werk konden gaan. Deze overwinning was evenwel aan de hh. Van Heek niet voldoende. Er moesten 20 slacht offers vallen. Tegen deze laaghartige wraak neming kwamen de stakers op; ze wilden zich onderwerpen, maar ze wilden zich niet vernederen en zetten den strijd door. Als antwoord hierop publiceerde de Fabrikan tenvereniging, dat alle Ensehedesche fabri kanten na 8 Juni des Vrijdags en Zaterdags «stop" zouden zetten, zoodat aan 4000 arbei ders V3 van 't l°9i gekort wordt. Hierdoor moesten de uitgeslotenen f 1500 's weeks aan ondersteuning derven. Dit brutale machtsvertoon bracht wat nog menschelijk kon denken in Nederland in opsland. Kort geleden werd door 08 ver- eenigingen van alle richtingen te Amsterdam een Nederlandse!) Comité tot steun aan do werklieden te Enschede opgericht. De Al gemeen Nederlandsche Diamantbewerkers Bond besloot dot. verplichte bijdragen f100 a f200 's weeks te steunen, de Sociaal Demo cratische Arbeiders Partij garandeert, f5'M) 's weeks. Laat evenwel de beweging voor Enschede zich verder uitstrekken dan tot de strijdende arbeiders, die ook hier te Amersfoort tot nu toe bijna uilsluitend bijdroegen. Reeds hebben de kunstenaars zich georganiseerd tot oen comité «Kunst voor Enschede", iiie kunstwerken ton verkoop heeft ontvangen van 47 artisten (Israels, Akkeringa, De Bazel, Blommers, Brouwers, Booleman, Mendes da Costa, Dingemans, Dooijerwaard, Dupont, mej. Dulilh, Dupuis, Deijsselhof, Graadt van Roggen, Hahn, Haverkamp, Haverman, Hoy- ternu, llollestelle, Isaac Israels, Josselin de Jong, De Jonge, Edz. Koning, Lange, Van Looy, VV. Maris, mevr. MesdagVan Houten, mej. Meyer, Wally Moes, Veth, Veldheer, Voerman, Van der VVeele en Weissenbruch) en van buitenlanders Walter Crane en Stein- len. Bovendien hebben de volgende musici hunne krachten toegezegd voor concerten en kunstavonden: mevr. Noordewier, mej. Loman, mej. Domela Nieuwenhuis, mej. Van Ancum, mevr. Croes, L. Coenen, B. Eldering, Oberstadt, Jul. Röutgen, Chr. Timmner en vele anderen. Het Amersfoortsch Comité heeft besloten, de beweging voor Enschede alhier krach tig te doen opleven. Hiertoe worden eenige duizenden strooibiljetten verspreid en zal vermoedelijk op Woensdag 18 Juni een kunstavond worden georganiseerd (strijk kwartet, zang, spreken, chat-noir-vertoonin gen). Over eenige dagen zal liet programma worden gepubliceerd en zullen kaarten verkrijgbaar zijn. Bovendien zal in 't ver volg van alle afgedragen inteekenlijsten van bijdragen wekelijks in de bladen re kening en verantwoording worden afge legd zoowel vanwege «Patrimonium" dooi den heer C. J. Veltkamp, Zuidsingel 20, als vanwege den «Bestuurdersbond" door den heer R. L. Hickmann, Arnhemscbeweg GO, terwijl de bijzondere bijdragen (batig saldo kunstavond, enz.) door den algemeenen pen ningmeester, den heer W. G. Klomp, Peper- steeg 2, zullen worden verantwoord. 'tZttl aan 't Comité hoogst aangenaam zijn, moreeleu steun te ontvangen door sympathie betuigingen, desnoods door eenvoudige toe zending van een kaartje met korte toelich ting aan den heer D. Gerritsen, Soesterweg. Het Comité voor Enschede, D. GERRITSEN. W. G. KLOMP. R. L. HICKMANN. A. J. RESINK. C. J. VELTKAMP. Do commissie voor den kunstavond be staat uit de heeren: D. Gerritsen, VV. G. Klomp, R. L. Hickmann en A. J. Resink. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 5 tot en met II Juni 1902. GEBORENCornelia, d. van D. Reukers en J. Hoogendijk. Dirk Theodoras, z. van f). Kraandijk en B. Beek. Johanna Caro lina, d. van L. Th. van de Weein en J. G. Boerssen. Gerai'du, d. van K. ten Hoove. Johanna, d. van G. van Empelen en M. Bak ker. Maria, d. vau J. van der Velden en A. van Diemen. Johannes Theodoras, z. van G. J. Koot en M. C. Rietbergen. Paulina, d. van W. Peterse en A. H. van den Ham. Anfonia Jaeoba, d. van P. Wollen! en C. Kuijer. CorneJis Martinus, z. van J. lansen en T. Heij. ONDERTROUWDM. van Duinen en A. H. van Nimwegen. H. L. Wisman en R. Sleutel. GETROUWD: W. van Vloten en C. O. Kleber. J, van Empelen en G. M. Brom. S. Huisman en E. Koenen. - J. van Door nik on J. de Groot. OVERLEDENTheodoras Hermanus vun den Hoven 2 j. Arie van Veenschotcn 14 m.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2