Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. ven en juiste gegevens, zijn er bij den aan vang van den oorlog uit de beide Republieken "niet meer dan ongeveer 40 000 man onder de wapenen geroepen, d. w. z. mannen en jongelingen met den minimum leeftijd van 16 iaren. Wanneer de zaken thans anders worden voorgesteld, geschiedt dit alweer met bijzon dere en vrijwel in het oog loopende doel einden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Amersfoort maken békend, dat het proces verbaal van de titling van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter rerkieting van een lid van den Gemeenteraad in het II Kiesdistrict, ter Secretarie voor een ieder ter inzage is uedergelegd. Amersfoort, 24 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Gelijk we gisteravond nog zooveel moge lijk per bulletin bekend maakten, zijn bij de in het Tweede kiesdistrict gehouden verkie zing van éen lid van den Gemeenteraad (va cature-Garjeanne) van de 419 kiesgerechtig den opgekomen 215. Uitgebracht werden op arts J. W. JORI8- SEN 182, op den heer G. van WIJ LAND Jr. Gz. 29, van onwaarde 4 stemmen, zoodat gekozen is arts JÜR1SSEN. Naar wij van goederhand vernemen, zal de heer Jorissen het mandaat aanvaarden en doodschouw en vaccinatie doen waarnemen door een zijner collega's. De bouw van de ijzeren brug over de Beek tegenover de Heerenstraat zal in de tweede helft van Juli worden aanbesteed, ter wijl bepaald is, dat zij moet worden opge leverd 1 November 1902. Men vraagt ons, eens te herinneren, dat uu al bijna een jaar de loketten in het Postkantoor eenigszins veranderd zijn van besteraming. Telkens nog komt het voor, dat hel publiek zich naar een verkeerd lo ket begeeft en geheel onnoodig den ambte naar stoort, die dikwijls bezig is met werk dat al zijn aandacht en al zijn tijd vordert. Zoo meldden zich alléén gister tusscben 9 en 3 verkeerd aan het loket postwissels 17 personen aan. Daarom zij nogmaals herhaald, dat naast telegraaf en telephoon volgen aangeteekende brieven en spaarbank poste restantepost wissels en quitantiënen daarnaast weder pakketpost, en frankeering. Ook is bet zeer noodig, dat men de aan geteekende stukken frankeert vóór ze aan te bieden ter inschrijving. De Inspecteur van het Lager onderwijs in de 2e inspectie, onder welke Amersfoort be hoort, de heer J. C. Fabius, die om gezond heidsredenen vervangen werd door den districts-schoolopziener te Gouda, is herstel lende. Hij vertoeft nog een paar weken in Gelderland en hoopt daarna zijn taak te hervatten. De nieuwbenoemde officier van gezondheid J. S. Hollander is bij liet Koloniaal-werfdepot beëedigd en in functie gesteld. Aan hem is tot zijn vertrek naar Tndie, in Augustus, verlof naar Amersfoort verleend. Onze vroegere stadgenoot de dirigeerend officier van gezondheid der le klasse (kolonel) C. W. W. van Walsern, heeft pensioen aan gevraagd. Donderdag en Vrijdag wordt onder leiding van kolonel jhr. J, I'. Bloys van Treslong, commandant van het 5e regiment infanterie, een kader-manoeuvre gehouden in de om streken van Utrecht. Behalve de hoofd-offi- cieren van het regiment zullen daaraan deelnemen kapitein-adjudant F. A. Nieuwen- buys en kapiteins jhr. 11. M. van der Goes en D. i\l. E. de Ridder. Met de functiëo van luitenant-adjudant van het 3e bataljon 5c regiment infanterie isty- delijk belast luitenant P. Volbeda. Zulks ter vervanging van den tot kapitein bij het 4e regiment bevorderden 1e luitenant- adjudant I. H. Iloeye, die niet is ingedeeld bi) het bataljon te Haarlem. De uit Oost Indië teruggekeerde 1e luite nant der infanterie W. F. Ruempol is inge deeld bij een der bataljons van het 5e regi ment infanterie te Amersfoort. Mogen we onze niet- wielrijdende lezeres sen en lezers nogmaals herinneren aun de feesten van den A. N. W. B. .Vooral de groote club-tocht naar Baarn zullen ze aanstaanden Zondag wel willen zien. Bjj de Zondagmiddag onder voorzitting van prof. L. de Hartog in »De Vergulde Zwaan" hier gehouden 53e Algemeene ver gadering van de iMaatschappij tot Nut der brselieten in Nederland" waren alle af- deelingen behalve Den Haag en Dordrecht aanwezig. Gelijk bekend, beoogt de Mij. intellectueel raeerbegaafde jeugdige Israëlieten van beider lei kunne voort te helpen bij den strijd om het bestaan, zoowel door hun studie te be talen als door hen in de eerste jaren gedu rende welke zij in eenige betrekking zijn, te steunen, tot eigen verdienste hen geheel onafhankelijk doen zijn. Aan het verslag van den Algemeenensecre- tartg, den heer M. L. van Ameringen, zij het volgende ontleend Dr. I. Teixeira de Mattos, sedert de op richting lid, nam wegens hoogen leeftijd ontslag als Hootd bestuurd er en werd ver vangen door prof. mr. D. Simons, terwijl mr. B. Simons en de heer Van Ameringen herkozen werden. Dr. Teixera werd tevens benoemd tot Eerelid. Voor onderwijs werd f 0003 beschikbaar gesteld, tegen f5675 in 1900, benevens f400 voor 7 studeerende jongelieden, zoodat aan subsidiën tot vorming van nuttige leden in de maatschappij ruim f6400 werd be steed. De algemeene kas wijst een totaal in ont vangst aan van f2755.85 en sluit met een batig saldo van f2592.10. Het algemeen schoolfonds bezat aan mid delen f 237.61. Het Abraham Willem Jacobson-fonds had aan ontvangsten 1568,45. Het aantal afdeelingen is sta'ionnair ge bleven en bedraagt 8, met 295 leden en 298 donateurs tegen 226 leden en 226 donateurs in 1900. Zij beschikken, afge scheiden van de subsidiën uit de fondsen door het Hoofdbestuur toegestaan, over f5064.46. Amersfoort stelde 1 meisje in de gelegen heid om de Fransche taal te leeren en liet 1 meisje de Normaallessen volgenAmster dam steunde 44 jongelieden van beiderlei kunne, bij hunne studiën aan verschillende inrichtingen van onderwijs, Dordrecht 2, Den Haag 31, Groningen 60, Utrecht 4, Veendam 23, Winschoten 38, enz. Gedrag en vlijt laten evenmin als de vor deringen te wenschen. Ook de verrichtingen tot bevordering van den maatschapelijken welstand van volwas senen gaven reden tot groote tevredenheid. Den Haag gaf 202 voorschotten tot een bedrag van f 12.885; het kapitaal van het fonds steeg tot f 5791de jongste rekening en verantwoording loopt over een bedrag van f 14448.72. Over het algemeen kan getuigd, dat het groote nut der Mij. telkens meer erkend wordt en dat talloos velen haar zeer dank baar zijn. De rekening van de Mij. en haar school fondsen werden alsnu nagezien door de heeren D. Heymans van der Douwer, A. Herschel Bzn. en A. Visser en op hun voorstel goed gekeurd. Hierna werden de heeren W. Binger, dr. A. Teixeira de Mattos en M. Warendort, die periodiek aftraden, herkozen tot lid van het Hoofdbestuur. Het voorstel-Groningenhet Hoofdbestuur uit le noodigen, maatregelen te nemen dat de Mij. meer bekendheid erlange in den lande, opdat het aantal afdeelingen ver- meerdere, lokte een uitgebreide discussie. In beginsel werd hiertoe besloten, terwijl aan het Hoofdbestuur de uitvoering werd opgedragen op de wijze gelijk dat het 't best zal oordeelen. Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de vergadering hierna gesloten. De volgende Algemeene vergadering zal te Amsterdam gehouden worden. In een vorig nummer deelden we mede' dat ook hier een S. L. zou worden opge richt. De zetter maakte daarvan Socialis tisch Leesgezelschap terwijl gelijk van el ders overbekend is bedoeld werd Sociaal Leesgezelschap. Inlichtingen geeft J. W. van Achterbergh Lz., Arnliemschestraat 1. De heer W. die gistermiddag met zijn rijwiel langs de Lange gracht reed, was ver plicht ter hoogte van de Fröbelschool uit te wijken voor een vrachtwagen, doch zag, toen hij den wagen gepasseerd was, een klein kind vlak vd(5r zijn rijwiel. Het omrijden, waardoor het le water zou zijn geraakt, ging evenmin als afstijgen en kordaat reed hij nu zelf de gracht in, tot groot vermaak van het kind, dat de tuime ling heel aardig vond. Spoedig was de flinke mau weer op 'tdrooge geholpen, terwijl hij noch zijn rij wiel bleken beschadigd. Met. deelt ons mede, dat wederom de kippenziekte zich hier vertoont. Eén inge zetene verloor in weinig dugen tijds zijn 8 hoenderseen ander, die er 22 bezat, hield er slochts éen over. Door den hoofd-agent van politie J. P. de Jager is hier gister aangehouden de 26-jarige W\ van S. die Donderdagochtend door zijn patroon S. J. C. werd uitgezonden met een bankbiljet van f100 om daarvan eene reke ningen te voldoen, tot een gezamelijk be drag van f50.80, en met de resteerende f49.20 spoorloos verdwenen was, nadat hij intusschen alle rekeningen had betaald. Hij heeft ten volle bekend, doch toont niet het minste berouw over zijn daad. Hij is ter beschikking gesteld van de Justitie. Goneraliseeren is een hoogst betleukelijk euvel't misleidt in het goede en in het kwade het groote publiek, dat onrechtvaar dig gaat bewierooken of veroordeelen. In de hedenmiddag van 4.45 tot 4.30 on der voorzitting van den Burgemeester ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente werden aan de orde gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel tot tijdelijke onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst tijdens de Jaarmarkt en openbare verpachting dier terreinen. Z. d. of h. st. 2. Aangehouden voorstel tot het verlee- nen van vergunning aan de Congregatie van O. L. Vrouw tot het hebben van een stoep op Gemeentegrond aan den Zuid singel, met nader advies. Gelijk bekend, werd deze zaak óok bespro ken in de zitting van 1 April en toen de meening geuit, dat de stoep eigendom zou zijn van de Congregatie. Een onderzoek deed ervaren, dat zulks onjuist is en dat tie stoep behoort aan de Gemeente. B. en VV. ontraadden, over te gaan tot verkoop. Na breedvoerige discussie tusschen de heeren Van Kalken, Celosse, Plomp en Van Beek, wordt z. b. st. besloten conform het piae-advies van B. en W. 3. Voorstel tot verhooging der jaarwed den van onderwijzeressen in handwer ken, en wel voor de helpsters die den cur- si.s hebben gevolgd, thans bedragende 175 voor hen die de acte hebben en 150 voor de overigen, met ingang van 1 Mei 1902 te brengen op f 150 en f75. De jaarwedde van raej. J. M. de Bruyn, die de acte bezit, den cursus volgde en bui ten de gewone schooluren handwerkles geeft, werd verhoogd met f25. Na discussie tusschen de heeren Gerritsen, Celosse, Kleber en Van Kalken werd ook dit voorstel z. h. st. aangenomen. 4. Id. tot onttrekking van eenige terrei nen nabij de militaire stallen aaD den open baren dienst en om den Staat der Neder landen tot wederopzegging te machtigen tot afsluiting dier terreinen. De betere afsluiting bleek wenschelijk vooral uit moreel oogpunt. Een tiental om wonenden verzetten er aanvankelijk zich te gen, doch trokken bij een conferentie met B. en VV. hun bezwaren in. Een zeer breedvoerige discussie ontspon zich, aan welke deelnamen de heeren Van Esveld, mr. Prikken, Gerritsen, Kleber, Hamers, Plomp, Celosse, mr. Heyligers en Van Eek. Niettegenstaande de warme verdediging door den Voorzitter werd bet eerste gedeelte van het voorstel (afsluiting op het Sint Jans kerkhof) verworpen met 8 tegen 7, bet tweede (afsluiting Plantsoen) verworpen met 14 tegen 1 stem. 5. ld. tot bouw eener school derde soort aan den Ouden Soesterweg, hoek Wolfert- straat. Aangenomen z. h. st. nadat do heer Ger ritsen had in overweging gegeven hier kook- onderwijs in te richten. 6. ld. tot bekrachtiging van het met Van Ruitenbeek gesloten gewijzigd huur contract, betreffende het voor dien school- bnuw te bestemmen terrein z. d. of h. st. 7. ld. inzake de invoering van muntgas meters, met ontwerp-verordening. Hoofdzaak is, dat het muntgas alléén wordt geleverd aan hen, die een huis bewonen dat ten hoogste f2.50 's weeks huur doet, dat minstens 300 M3 per jaar licht- en kookgas te samen moet worden verbruikt en dat an ders 1 cent voor elke stère minder dan die hoeveelheid moet vergoed, en dut f2.50 als waarborg moet gestort. Verstrekt worden: een3-licbtsmeter,twee compleete toestellen voor het brander van licht- en twoe voor kookgas, 25 M. huisleiding en éen M. gasslang. Na eenige discussie tusschen de heeren Van Esveld, Hamers, Croockewit, Plomp, Kleber en den Voorzitter werd het aange nomen z. h. st. nadat de heer Plomp een met algemeene stemmen aangenomen amen dement ten bate van de huiseigenaren had voorgesteld. 8. Advies der reclame-commissie inzako bezwaarschriften tegen aanslagen in «le In komstenbelasting, dienst 1901. Z. tl. of h.st. 9. Benoeming van leden der Reclame- commissie. Herbenoemd de aflredenden, de heeren Van Beek, Van Esveld, Tromp van Holst, Kleber en mr. Prikken. 10. Request van P. C. J. P. Kroeze c.s. om verminderd schoolgeld voor tweede of verdere leerlingen der Hoogere Burgerschool uit éen gezin, met adviezen. Conform het afwijzend pi «advies van B. en W. geweigerd. Z. d. of h. st. 11. Ontwerp-verordening betreffende de straatpolitie, met toelichting en nota van aanvulliDg. Naar de afdeelingen. Het ontweip en zijn Memorie van toe lichting beslaat 18 pagina's druks met een i register van 4 halve pagina's. 12. Voorstel tot splitsing van de derde klassen der openbare Lagere scholen le soort en uitbreiding van het personeel aan de Meisjesschool met éen onderwijzeres. Aan genomen z. h. st. 13. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Natuurlijk Historie aan de Hoogere Bur gerschool voor den cursus 1902'19b3. Na geheime zitting van 3.45 tot 4.1Ö benoemd de heer A. J. Resink. 14. ld. aan het Gymnasium, voor den cursus 1902/1903. Benoemd de heer H. P. Knijper, tc De Bilt. 15. Benoeming van onderwijzers aan de openbare Lagere scholen 3c soort n.l. éen aan «Ie school in «le Beekstraat en twee (lijdelijk) aan de school in de Koningstraat. Benoemd Beekstraat de heer A. B. van der Klein, te Hoogland Koningstraat de heeren E. Kruithof, le Hulshorst, en A. M. van den Broek, te Neerlanghroek. 16. Benoeming van twee vaste en vijf tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burger school. Benoemd (vasi) leeraar Wiskunde, Werk tuigkunde en Eijnteekenen A. G. van Os; (vast) leeraar Nederlandse!), Geschiedenis en Aardrijkskunde J. A. Bruins, te Winterswijk tijdelijk (1 September 1002 tot 1 Septem ber 1903) Hoogduitsch J. J. Menkema, Fransel) J. C. A. llavinga te Zwolle, Geschiedenis en Aardrijkskunde S. de Vries, Wiskunde A. M. Kerkkamp, Wiskunde G. W. ten Dam te Dellt. Aanwezig waren 15 leden afwezig was Wethouder Visser; éen vacature. Ingekomen waren o. a. dankbetuigingen van H. M. de Koningin, II. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor de door den Raad gezonden geluk wen- sclien goedkeuring door Gedeputeerden va» het Reglement voor het Burger-Weeshuis requesten van de Amersfoortsehe Tramweg- Maatschappij en van de Ambachtschool om subsidie beide om prae-advies aan B. en W.en voorstellen van B. en W. tot reorga nisatie der Gemeente-reiniging en tot uit breiding van het personeel der politie naar de afdeelingen. Uttgebreider overzicht in volgend nummer. Aan de Beurs loopt bet gerucht, dat de kroning van Eduard VII wegens diens ziekte is uitgesteld. En winstgevend beroep te Londen is op het oogenblik ontegenzeglijk dat van kui tenmaker. De feesten bjj gelegenheid van de kroning van Eduard VII, zullen n.l. in kuitbroek en zijden kousen gevierd worden en vandaar de drukke klandisie, waarin zich de Londensche kuitenmakers verheugen mogen. Een der kuit-artisten heeft onlangs uit de school geklapt. Vooral tegen de vacantie, zegt hij, is het druk: alpinisten, jagers, uiel- lijders, alles laat zich kuiten maken. Goede klanten zijn ook dienknechten, lakeien, tie tooneelmenschen, danseuses, enz. In het Juni-nummer van »Den Gulden winckel, maandschrift voor boekenvrienden in Groot-Nederland" komt eenuuto-biographie voor van den 26-jarigen ütto Hauser, uit Duitsche ouders in Kroatië geboren, «lie, oor spronkelijk bestemd om opgeleid te worden tot schilder, zich toelegde op taalstudie en ihans veertig talen, srnisscliien nog meer", vrij vlot spreekt, ook indo-germaansche, Se mitische, enz. Sedert 1895 redigeert hij het lyrisch gedeelte van liet tijdschrift »Aus fremden Zongen", waarin hij o. a. Kloos, Hélène Swarth en Frederik van Ecden behandelde. Waarlijk een phenorneen. Bij de jongste voorstelling te Budapest van Heycrmans' sHoll'nung", door het ensemble van het Duilsehe Theater uit Berlijn, werd van sociaal-democratische zijde aan het slot eeu reuzenkrans aangedragen met linten, waarop de woorden: xDesociaal-democralische werklieden van Budapest, aan de echte en groote kunst' Ten slotte werd door de galerijbezoekers de «Marseillaise" gezongen. Een dokter te Bologna beweert ecn'surum tegen kank"- te hebben ontdekt, waarmee hij zelfs in zeer ernstige gevallen succes zegt te hebben gehad. Hopen we, dat 't waar is. Het opnemen van Ingezonden stukken breugt niet altijd mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk iustemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt uimtner teruggegeven. Tijdelijke linlp In li nisgezinnen. Nu bet twee jaar blijkt, dat de aVereeni- ging voor tijdelyke hulp in huisgezinnen"

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2