BIJVOEGSEL Binnenland. Militaria. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van 12 Juli 1902. Programma der muziekuitvoering, by gunstig weder morgenavond te 8 uur te geven op liet terras van >Amicitia" door de stafmu/.iek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „The thunderev", miirsoh Sousa. 2. Ouverture „Leiohte Cavalierie" Von Suppé. 3. „Freuet euch desLebena", Waller Joh. Strauss. 4. Grande fantaisie de l'opéra „Sam son et Dalila"Sn int Saëns. 5. Ouverture „Raymond ou Le secrèt de la Reine"Amb. Thomas. 6. Scène des nonnes et ballet du 8e acte de l'opéra „Robert le Diable"Meijer beer. |a. Adagio aus der Sonate 7. pathétiqneVan Beethoven. 16. „Menuetto".Paderewski. 8. FantaiBie dramalique sur des motifs de l'opéra „Faust" Oh. Gounod. Het volgende concert zal bij gunstig weder gegeven worden op Donderdag 17 Juli. Nu we toch aan het muzikaal gedeelte zijn, willen we even vermelden, dat uit Hilversum geschreven werd Het concert van het Zuidduitsche Mannen- Sextet uit Straatsburg had in het Oranje-Hotel zeer veel succes. Het publiek was zeer ruim vertegenwoordigd en aan toejuiching der ver schillende nummers van het programma ont brak bet niet. Herhaalde malen gaf het sextet bewijzen van goed geoefende en flinke krachten te bezitten' zoodat zelfs tot in de zwaarste ge deelten de nummers zeer goed tot hun recht kwamen, enz. Zelfs te Hilversum, waar zóo veel te doen is, het publiek «zeer ruim vertegenwoordigd". En hier Hoe noodzakelijk het is, telkens bij het koopen van visch naar het keurbriefje (van den/elfden dag!) te vragen, is Donderdag weer eens gebleken. De op het Rloemendal surveilleerende agent van politie zag daar een Spakenburger vis- scher, zekere^M., met kar en paard, die een 44-t.al manden bot in de stad bracht. Hij vroeg hem 't viscbbriefje en toen dit niet vertoond kon worden, gaf hij hem over aan een collega, die hem naar den heer Kames leidde. Ofschoon de tijd van vischkeuritig reeds lang verstreken was, keek de keurmeester het zaakje eens na en de gansche partij moest worden afgekeurd. Zij werd naar de de Gemeente-mestvaalt gebracht en daar Avoor de consumptie unbruikbaar gemaakt. Een woord van lof mag aan den agent van politie G. van der Horst zéker niet ont houden worden. te maaien moeten goed voldaan hebben, in zooverre althans de conservatieve boeren met deze nieuwigheid vrede konden vinden. Te rekenen van 15 Juli aanstaande is het teiegruafkantöor in het station der Neder- landsche Centraal Spoorweg Maatschappij te Ermeloo-Veldwijk geopend voor deaanbiediog eu verzending van telegrammen, doch voor de allevering van tijdingen slechts in zoover deze van de aanwijzing «Station restant" zijn voorzien. Tegenspoed is de krachtmeter voor ons geestelijk leven. Het maken van den 200 M. langen kademuur iV&n den Kleinen Koppel is thans opgedragen aan dun heer F. H. de Vries, te Groningen, die bij de Dinsdag gehouden aanbesteding met f24 876 minste inschrijver was. Te Baarn loopt het gerucht, dat nog in deze maand het Koninklijk paleis iSoestdijk" door H. M. de Koningin, 11. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik zal wor den betrokken. De commissie voor de Bloemententoon stelling te Baarn, welke den 2 Augustus geopend wordt, bestaat uit de heerenF. F. baron d'Aulnis de Bourouiil, Eere-voor- zitter; jhr. L. van Reijma, Penningmeester; mr. C. W. J. Loten van Doelen Grothe, A. Browne, A. Cankrien, G. H. van Senden en Bern. Heijbroek, Secretaris. Verder hebben nog zitting de heeren: L. H. Steenkamp, als afgevaardigde der afd. Hilversum van de «Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde"; dr. J. M. Clinge Doorenbos, afge vaardigde der afd. Naarden BussurnH. van Lunteren, afgevaardigde van de afd. Utrecht; mr. H. C. Hacice, van de «Ned. Orchidophilen-club'', en H. G. Freseman Gratama, van de Ver. «Nos jungunt rosae." Te Baarn heeft zich uit de neringdoenden en pension-houders een vereeniging «Alge meen Belang" gevormd o. a. met het doel, oneerlijke concurrentie tegen te gaan en des betreffende feiten te publiceeren. Het Bestuur bestaat uit de: heeren J. Dek ker Gzu., J. Cramer, A. van Gemeren, G. Frohn en A. G. de Heus. gen. IJjs staging van hun aantal is gelijk matig over allé klassen der maatschappij verdeeld. Opgenomen zijn in 1901 ruim 3500 patiënten. De cyfers voor Nederland over 1900 z\jn, met deze en met de meeste buitenl.-indsche statistieken vergeleken, toch nogal geruststellend, en men kan haast niet gelooven, dat de Nederlandsche geneeskun digen zóo lichtvaardig krankzinnig-verkla ringen afgeven, als in allerhoogste Staats colleges wel eens beweerd wordt. Nederland heefl meer dan een half millioen meer in woners dan Schotland, en het aantal ver pleegden bedroeg in 1900 slechts 8315, het aantal opnamen 1779, of ongeveer de helft van de Schotsche cijfers. De Leerplichtwet maar ook het ongunstige weder zijn oorzaak, dat de zomergasten, die anders begin Juli te Baarn komen, nog niet zijn gearriveerd. Algemeen hoopt men, dat de vacantie-tijd verbetering zal brengen. De proeven, die in den Eemnesserpolder zijn genomen om het gras met een machine Dr. Roessingh is Donderdagochtend uit Den Haag naar Scbaumburg vertrokken ten einde H. M. de Koningin te bezoeken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die ei-nige dagen doorbracht op zijn landgoed «Uobbin" te Mecklenburg en o. a.te Marien- bad vertoefde, waar hij op de Kurliste werd iugesclire\eu als S. K. H. Heinrich Prins der Niederlande, met «Standiger Wohnsitz" Am sterdam I), is eveneens Donderdagavond te Scbaumburg aangekomen. De Haagsche briefschrijver van de «Midd. Crt." vertelt, wat de ambtenaren der Depar tementen van Algemeen bestuur denken van den «nieuwen koers". Och, vertelde er een, alles gaat net als onder de andere heereo, met dit verschil al leen, dat ik nu twee heeren moet dienen in plaats van éen n.l. mijn Minister èn den pre mier, en vprder dat mijn Minister nog steeds bezig is, zich «in te werken", wat voor hem een heele studie schijnt te zijn. Ook bij andere ambtenaren ben ik op kond schap uitgegaan en vernam van ben een bij na eeusluitend antwoord, met dien verstande, dat alles zijn gangetje gaat en dr. Kuyper een effectieve premier is, eigenlijk meer pre mier dan Minister. Zoo moet hij van alle belangrijke stukken, die van de andere De- partemeuten uitgaan, kennis nemenen als een of ander hoofdambtenaar van weerbar stige natuur dit geneus in wat hij vindt «een ander mans zaken" tegengaat, wordt, hij fluks tot de orde geroepen. Natuurlijk gaat dit zeilen onder «den nieuwen koers" bij het eene Departement wat gemakkelijker, bij een ander weer wat moeilijker al naar mate de Departement-chef' meer «durf heelt of zijn zaken kent, maar de premier moet en wil in die qualiteit gekend worden. En als hij van een of ander onderwerp meer wil weten, weet ge wat hij dan doet Den betrokken Minister om raad vragen? Neen, hoor. De betrokken ambtenaar, onverschillig van welk Departement, wordt om voorlichting ontboden, en die legi den premier de zaak haarfijn uit. Nu zal men zeggen, dal is de Napoleon tische manier van doeiiop de zeilde wijze leerde Napoleon het vak van regeeren toen hij consul was, qaaar dat neemt niet weg, dat dit ook de manier van onzen premier is, die, zooals mijn zegsman mij zeide, zich over eenigen tijd r.iets meer behoeit te laten uit leggen. Hij is dan van alles op de hoogte, onverschillig of het ambachtsonderwijs, de suikerquaestie of een pantserschip betreft. Hij kan dan desnoods drie Departementen besturen in stede van éen. Of de ambtenaren nu wel bijster ingeno men zijn met deze eigenaardige studiën van dr. Kuyper in het regeeringsvak is een open vraag. Er zijn er, die zicii wel gecoiffeerd achten, als ze bij den beer premier op be zoek zijn geweest, zooals b. v. een Duitsche minister bij keizer Wilhelm «Zum Vortrag" wordt ontvangen. En deze heeren weten dan veel te verhalen van des premier's snedige opmerkingen, zijn vriendelijkheid, enzenz. Maar er zijn er ook, die met die fraaie nieuw ig- heid maar matigjes ingenomen zijn. En het gros der ambtenaren, die in den beginne erg met hem weg liepen, begint nu óok wel een weinig anders te oordeelen. Niet dat zij hem weder gaarne zagen verdwijnen, zoover is het niet gekomen eu daartoe zou ook geen aan leiding bestaan, maar toch beginnen ze te mer ken, dat hij de fluweelen handschoenen, waar mede hij in den eersten tijd de liberale amb tenaren aanpakte, heeft uitgedaan. In de Eerste kamer hebben thans, na de jongste verkiezingen, zitting 27 liberalen en 23 van andere richtingen. De kerkelijke bladen betreureu het, dat mr. Pijnacker Hordijk «bekend en alom ge acht om zijn ruimen blik en veelal onpar tijdige opvattingen" gevallen is tegenover prof. Woltjer. Waarlijk, de Kamer had inde huidige om standigheden meer gehad aan den erkenden Indiscnen specialiteit dan aan den calvinisti scher) hoogleeraar, die gekozen is als lid der Kon. Academie van Wetenschappen. Het aantal bij het Staatstoezicht bekende krankzinnigen bedroeg op 1 Januari dezes jaars 16381 en is in 44 jaren tijds met 180 pet. toegenomen, terwijl de bevolking slechts 42 pet. sterker is geworden. Op 400000 inwoners kwamen 353 krankzinni Bij het in werking treden van de Gezond heidswet op 4 Augustus zullen, ingevolge het bepaalde in het derde lid van art. 42 dier wet, de Geneeskundige raden ophouden te bestaan. Het heelt aan de Koningin behaagd, bij Kabiuetsscbrijven van 1 dezer den Minister van Binnenlaudscbe zaken te machtigen om aan de Voorzitters, de leden, de plaatsver vangende leden en de Secretarissen van de Geneeskundige raden bjj het nederleggen hunner functiën Harer Majesteits dank te betuigen voor de in die functiën aan den lande bewezen diensten. Het aantal adspiranten tot toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie bedraagt 83. Uit de mededeelingen door den Voorzitter van den «Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik" in de jongste Algemeen verga dering gedaan, bleek eene belangrijke toe neming van het ledental; in 1895 telde de bond 3000, iu 1900 reet Is 5000 en thans 12 500 leden, verdeeld over 54 afdeelingen. Twaalf nieuwe afdeelingen zullen uog wor- l den opgericht. Onder de nieuwe leden zijn 1 velen, die door hun maatschappelijke positie krachtig propaganda kunnen maken voor het doel van den bond. Er wordt bericht, dat nu ook de Gemeen- raad van Urk heeft besloten, dat de onder wijzeressen bij het aangaan van een huwe lijk verplicht zijn, ontslag aan te vragen. Ze ker zullen Gedeputeerden van Noord-Holland, evenals die van Friesland ten opzichte van het besluit van Idaarderadeel deden, wel zor gen, dat bet niet tot uitvoering komt. «Ver plichte ontslagaanvrage" kent de wet op het Lageronderwijs niet. Intusschen l eeft de Gemeenteraad van Idaarderadeel met 7 tegen 4 stommen beslo ten, niet te voldoen aan het verlangen van Gedeputeerde Staten van Friesland om in de vastgestelde nieuwe Verordening tot regeling van het Lager onderwijs te doen vervallen de bepaling, dat de onderwijzeressen bij het aangaan vau een huwelijk hun betrekking verliezen. Volgens de Haagsche bladen heeft iemand te Schevingen een coulract gesloten met de groothertogelijke eigenaars van «Zorgvliet" waarbij hem de eventueele verkoop van dal buiten voor de eerste maanden tegen 4L2 millioen gulden werd gegund. Hij hoopt nu medekoopers te vinden. Iemand heeft aan het posthuis Wester- markt te Amsterdam kennis gegeven, dat hij bij vergissing een flink bedrag aan bank papier in de papiermand heeft geworpen, terwijl het papier later met de vuilniskar is medegenomen. De waarnemende Directeur der Gemeente-reiniging is hiermede in kennis 't Is nu maar te hopen, dat de man zijn papiertjes terug krijgt. Men meldt uit Nijmegen, dat het Bestuur der weesinrichting «Neerbosch" den heer J. van 't, Lindenhout op diens verzoek, met ingang van 1 Juli 1903 eervol ontslag heeft verleend als Directeur. Op dien datum eindigen ook mevr. Van 't Lindenhout Koper en de heer Jacob van 't Lindenhout, zoon des Directeurs, hun arbeid aan de weesinrichting. Gelijk bekend is, wordt door de directies der spoorwegmaatschappijen aan houders van abonnementskaarten, indien zij hun kaart verliezen, gratis een duplicaat afgegeven, ter wijl aan het personeel van hot verloren gaan der kaart wordt kennis gegeven. In verband met de kosten, welke hierdoor aan de maat schappijen worden berokkend, zal eerstdaags aan de houders van abonnementskaarten, bij eventueel verlies, een bedrag van vijf gulden worden in rekening gebracht. keiijker wordt de rionfectia en des te kleiner de percentsgewijze boéveelüeid voor de ver* passing, die dan, als loopende over een verf, grootere massa-voorraad, des te gemakkelijker;: is te berekeneD. Ook het beheer en deoptf legging in de magazijnen zullen door var-- mindering in de verscheidenheid der artikelen?) zeer worden gebaat. Men bedenke, dat elke soort van elk artikel afzonderlijk moet wwfe den geboekt, verantwoord en gecontroleerJ hetgeen alleen reeds bij hot artikel knoopen.. J. 38 rubrieken eischt! Van galons voor onder scheidingsteekenen zijn er 22 verschillende soorten en van treswerk voor versiering 24.. Dat deze veelsoortigheid niet enkel bn de kleinere artikelen voorkomt,' maar ook de grootere, bijvoorbeeld de kleedingstukkei betreft, moge uit het volgende blijken. Te» behoeve van slechts drie bataljons van bet geheele leger n.l. de grenadiers bestaat niet minder dan 10 verschillende soorteife kortejassen; in totaal beloopt het aantal soorten van dat éene kleedingstuk 35. Aan verscheidenheid vau hoofdtooisels is evenmin: gebrekde mutsen zijn in 20 verschillende soorten, de overige boofdeksels in 7 soorten, verdeeld. Van mouwvesten en stalbuizen bestaan 45, van pantalons zelfs 26 soorten, ongerekend, voor alle der hier genoemde kleedingstukken, de verschillen in afmeting, (taille) waarvan gemeenlijk per soort nog. een heele reeks onderverdeelingen bestaan.- Deze taille-verscheidenheid is echter uit den aard der zaak onmisbaar en kan dan ook verder buiten beschouwing blijven. Om eenig denkbeeld te geven van den aard der verschillen, waardoor de soorten onderscheiden zijn, moge het volgende dienen, hetgeen enkel betrekking heeit óp een en het zelfde soort kleedingstukhet mouwvest; of, zooals bet bij de bereden korpsen beet, het stalbuis. Het stalbuis van de cavalerie heeft wèl een slipdas, dat van de rijdende artillerie heeft er geeude kraag van eerst genoemd L uis is niet, die van laatstgenoemd wèl afgerondde cavalerist heeft evenals de vestingartillerist wèl een binnenzak in zjja buis, de «rijer" en de «genist" hebben erl geen de mouw van het cavalerie-stalbuiffjf heeft een opslag met een punt, die van del overige soorten hebben een opslag zonder punt; van de genie zijn de schouderpasaan-V ten gebiesd, van de cavalerie en de iqjdeode artillerie zijn ze niet gebiesd; de knoopen op het eene mouwvest of stalbuis zijn klein, op het tweede groot, op het derde ten deele groot en ten deele klein, enz. enz. Ook van vele overige soorten kleedingr stukken zijn de verschillen hoogst onbfrs duidend. Ze bestaan veelal slechts in klein» afwijkingen, als vorm van den kraag, de zak- kleppen, de knoopen, het horloge-zakje of iets van dien aard, en toch mout elk dier modellen afzonderlijk worden aangemaakt,- geprijsd, geboekt, verantwoord en gecon troleerd. Natuurlijk zijn er ook verschillen van meer beteekenis, vooral wat de grondstof betreft.' Voornamelijk tengevolge van hei verschil in grondstof bijvoorbeeld kost de kolbak van de «rijers" ruim f25, terwijl de talpa vaal de «veld" nog geen f4 doet. Zoo kost de dolman van de rijers bijna f16 en de korte jas van de veldartillerie amper f40. Nog andere verschillen worden veroorzaald door het verschil in kleur (blauw en groen) tint (lichtblauw en donkerblauw) en quali teit (fijn en ordinair laken). Naar men weel draagt bet gebeele leger laken van blauwt kleur, behalve de twee bataljons jagers, dit in bet groen zijn gestoken. De artillerie ei de •cavalerie dragen donkerblauwe, de overigt wapens lichtblauwe pantalons; terwijl alk mantels en overjassen donkerblauw zijn ge tint, is die van de huzaren weer lichtblauw enzoovoort. De vraag is gewettigd of al deze en nof tallooze andere verschillen moeten blyvei gehandhaafd. Naar onze meening is dit al- ierminst noodzakelijk. Meer eenvoud opdi stuk is dringend noodig. Het schyrt om het best om van een en hetzelfde soort klee dingstuk éen model te hebben voor detron pen te voet en éen voor de troepen te paard Wanneer daD, behalve naar meer eenvon migheid, óok gestreeld werd naar meer een voud der modellen, dan zou eeu groot* bezuiniging worden verkregen. Tevens wan dan éen soort uitmonstering voor de onbe reden en éen soort voor de bereden troepet vast te stellen. Ter ouderscheiding van d< wapensoort zouden dan eenvoudige distinc Vaak rees de vraag of in de militaire kleeding- en uitrustingstukken zóo groote verscheidenheid noodig is als thans valt waar te nemen. Meer eenvoud en eenvor migheid op dit stuk zou stellig tot bezuini ging en minder administratieven omslag leiden. Dit is een zaak van groot belang. Immers, hoe minder modellen er zjjn van een zelfde soort kleedingstuk, des tegemak- tieven kunnen worden ingevoerd, die gema# kelijk aangebracht en even gemakkelijk zonder het kleedingstuk te beschadigt# weder weggenomen zouden moeten kunnei worden. Op die wijze zouden dan vao ëtt model de kleedingstukken zonder distinctieve} afgewerkt kuunen worden om ze later, alsv in gebruik werden gegeven, van de vereischf onderscheidingskenmerken te voorzien. D confectie van gelijksoortige stukken loopt da) over veel grooter hoeveelheden en kan d femakkeiijker met de behoefte geljjken ouden. Ook wordt langs dien weg zeer gemakkelijke vereenvoudiging in kleedingbeheer gebracht en zullen. 1 lijksche uitgaven voor kleeding eu tt*f thans steeds wassende, merk bi verminderen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 5