Binnenland. coogres voor den handeldrijvende!) middel stand, 3 en 4 September te Amsterdam te houden, waarin verzocht wordt, dat de Kamer zich officieel daarbij doe vertegen woordigen. Den heer S i n n i g e deed het ontzettend veel genoegen, dat thans ook de nijvere mid delstand, door Von Bismarck zoo terecht de •werkbijen der maatschappij" genoemd, haar stem doet hooron. Er is hoegenaamd geen sprake van, dat men haar te gemoet komt in haar zwaren struggle for life. Jaren achtereen is zij het stootkussen geweest tus- scben organisatiën en trusts en zij dreigt verpletterd te worden. Nu komt eindelijk een beweging, die althans de aandacht op haar zal vestigen en spr. acht het een dure plicht, dat de Kamer op het congres verte genwoordigd zij. Er is inderdaad periculum in mora. De klasse der poorters, van voor heen, mag niet verdwijnen. De heer Van der Zoo de Jong meent gehoord te hebben, dat de aangifte lot duel neming moest inkomen vóór 15 Mei. De Voorzitter antwoordt, dat die da tum is gesteld voor eventueele voorsteller^: dit schrijven dateert van 27 Juni en aangifte tot deelneming kan nog geschieden. De heer Visser zou een inlichting wil len vragen, en wel dezewat doen andere Kamers De Voorzitter antwoordt, dat naar zijn meening deze uitnoodiging eerst ver zonden is nadat het Bureau het antwoord had ontvangen van de Kamer te Amsterdam, welke zich doet vertegenwoordigen. De heer Visser acht het zeer raadzaam, er óok heen te gaan. De Voorzitter dankt den heer Sinnige voor het met warmte gesprokene, doch moet een klein protest doen hooren tegen diens zeggen als zouden de belangen van den middelstand nimmer zijn behartigd. Deze Kamer deed dit wel degelijk en ten bewijze daarvan wil spr. herinneren aan de plak- zegel-debatten. Spr. eindigt met voor te stellen, dat de Kamer zich op het congres officieel zal doen vertegenwoordigen, waartoe dan ook besloten wordt. Tot afgevaardigde werden alsnu gekozen de heeren J. G. Kleber en H. C. van Dam, tot hun plaatsvervangers de heeren J. Sin nige en A. Visser, terwijl bepaald werd dat, bij verhindering van bovengenoemden, de overige leden zich beschikbaar zullen stellen. Hierna werd de openbare zitting gesloten en bleef de Kamer nog geruimen tijd in comité-generaal. Voor de betrekking van munt-klerk aan de Gemeente gas-fabriek hier, op een salaris van f6 per week, hebben zich 27 sollicitan ten aangemeld. De benoeming geschiedt deze week. Onze vroegere stadgenoote mej. A. A. Dal huizen, doctoranda in de Wis- en Natuur kunde, is gecontinueerd als lijdelijk leerares in Natuurkuudeaan de Hoogeru Burgerschool met 5-jarigen cursus te Arnhem. Onze vroegere stadgenoot de dirigeerend officier van gezondheid Ie klasse C. W. W. van Walsern, is met ingang van morgen, na bijna 40-jarigen dienst, op zijn verzoek gepension- neerd, terwjjl hem de titulaire rang van generaal-majoor is toegekend. Hedenochtend nam hij afscheid van de officieren van den geneeskundigen en den pharmaceutischen dienst en van het overige nospitaalpersoneel te Utrecht, waarover hij de laatste vier jaren chet was. De oudste in rang zijnde officier van ge zondheid, dr. H. Zeehuisen, sprak den hoog- geachteu chet uit aller naam hartelijk toe en bood ZHEG. namens de officieren van fezondbeid, de militaire apothekers en den apiteiu-administrateur een souvenir aan. Zichtbaar getroffen, dankte generaal Van Walsem in gevoelvolle bewoordingen voor dat blijk van hoogschatting, dat door hem op zeer hoogen prijs wordt gesteld, voor de hoost aangename samenwerking, die hij voort durend van een ieder heeft mogen onder vinden, voor de uitstekende verstandhouding, welke steeds bestond tusschen personeel en chef, en voor de tallooze bewijzen van vriend schap en sympathie. Ook voor zijn nog volgend leven beval hij zich warm in aller vriendschap aan. Onze vroegere stadgenoot de heer C. V. Gerritsen heeft onherroepelijk besloten, zich in September niet meer voor een herbenoe ming als Wethouder van Amsterdam be schikbaar te stellen. Hij blijft echter wel lid van den Gemeenteraad. Onze vroegere stadgenoot mr. dr. L. E. Visser, advocaat en procureur te 's-Graven hage, laatstelijk commies bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, is benoemd tot rechter-plaatsvervanger te Amsterdam. Onze vroegere stadgenoot de heer D. H. G. Iltmaon is te Leiden bevorderd tot apotheker. Majoor L. G. Boekelman, dirigeerend offi cier van gezondheid 3e klasse en chef van het Militair hospitaal hier, wordt eerlang bevorderd tot luitenant-kolonel. Majoor G. H. Nauta Pieter, van het 5e regiment infanterie, wordt op zijn ver zoek eervol ontheven van het bevel over het 4e bataljon en belast met het commando over het bij mobilisatie op te richten depot- bataljon te Amersfoort. In verband hiermede wordt luitenant-ko lonel P. A. van Buuren belast met het bevel over het 4e bataljon. Kapitein D. M. E. de Ridder van het 5e regiment infanterie, wordt in zijn rang over geplaatst bij het regiment grenadiers en ja gers. Luitenant P. Volbeda, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van heden be noemd tot adjudant van het 3e bataljon. Meldden wij geruimen tijd geleden, dat niet langer bij elk regiment infanterie en het Instructie-bataillon een cursus zou zijn, doch dat de tien cursussen zoudeu worden saamgevoegd, thans is bepaald, dat voortaan, d. i. reeds bij het nieuwe leerjaar, cursussen zullen zijn te Amersfoort, Arnhem, Bergen- op-Zoora, Breda, 's-Gravenhage, Kampen en Leiden. Aan het toelatings-examen tot hel jongste studiejaar van den cursus van het 5e regi ment infanterie hebben voldaankorporaal Buurman, milicien-wachtmeester Gordijn, van het le regiment veld-artillerie, sergeant-titu lair Schmoutziguer, korporaal De Groot, kor poraal Vermeulen, sergeant-titulair Sparen burg, sergeant-titulair Van Helsdingen, kor poraal Van Beek, sergeant-titulair Scheltema, sergeant-titulair Spruijt, sergeant-titulair Schouten, korporaal Van Leeuvvesteijn, kor poraal Sicherer, korporaal Holwerda,sergeant- titulair Gaillard; en korporaal Duvergé. De eerlang nieuw te benoemen Inspecteur van het militair onderwijs, generaal-majoor R. J. van Moock, heeft te beslissen over hun toelating lot de lessen. Kapitein A. J. L. M. van Scheviehaven, eerstaanwezend ingenieur te Amersfoort, zal van 20 tot 29 Augustus deelnemen aan de fort-manoeuvres in de Nieuwe Hollandsche waterlinie. In ons nummer van 1 Juli deelden we mede, dat iemand uit Amsterdam postdui ven had getraind op een verplaatsbaar hok en daarmee hier zeer belangrijke proeven zou nemen. Thans blijkt echter dat de uitvinder van de traineermethode met het verplaatsbaar hok (een methode die natuurlijk het geheim is van uitvinder) geen An^terdammer is, maai de heer G. A. Hendriks, Wagenstraat 39 te 's-Gravenbage. Zijn proeven dateeren reeds van het jaar 1900. In de maand Maartjl. ge werd den heer Hendriks van den Generalen staf van ons leger de opdracht zijn proefne mingen te demonstreeren. Als terrein werd het artillerie-park bij de Witte Brug te's-Gra venhage aangewezen. Tot verblijfplaats der duiven werd een ge wone hospitaalwagen ingericht; afsluitbare openingen werden in de wanden aangebracht, terwijl oen gazen overkapping de vogels tot uitkijken gelegenheid gaf, wat natuurlijk noo- dig is opdat zij zich kunnen vergewissen van het oord waarin zij zich ophouden. De eerste bewoners dezer woning waren zes duiven van den heer J. Bronkhorst Jr., te Amsterdam, van welke er vier gedurende den geheelen winter tusschen Amsterdam en Halfweg hadden heen en weer gevlogen. Na een paar dagen waren deze vogels op hun nieuwe woning in het artillerie-park over- gewend en keerden zij niet naar Amsterdam te rug. Achtereenvolgens groeide de bevolking van den gewezen hospitaalwagen aan met een paar oude duiven en negen paar jongen, welwillend afgestaan door bekende postduiven» liethebbers uit Amsterdam en's-Gravenhage, zoodat het totaal tot 26 steeg. Al dadelijk hadden de verschillende proe ven die genomen werden den gewenschten uitslag. Men kon den wagen, nadat de vogels waren losgelaten, binnen de omheining van het artilleriepark plaatsen waar men wilde, zonder dat zulks van eenigen invloed was op den geregelden terugkeer der bewoners. Nu heeft dit park wel geen grooter oppervlakte dan anderhalve Hectare, maar de duiven plat- bouder zal dit resultaat weten te waardee- ren, aangezien hij bij ondervinding weet, hoe veel moeite het kost de duiven weder naar hun til te krijgen, al heelt tiij deze op het plat ook maar eenige Meters verplaatst. Up Dinsdag 10 Juni werd de wagen met de duiven naar Leiden vervoerd, een alstand van pl. m. 12 K. M. van 's-Gravenhage, en daar geplaatst aan de Maaldrift, het exerci tieveld achter de cavalerie-kazerne, een smal terrein, aan eene zijde begrensd door de ka zerne en aan de andere zijde door hoogop- gaande wilgenboomen. Reeds bij de eerste loslatingen, drie dagen later, gaven de dieren blijk zeer aan hun nieuwe woonplaats ge hecht te zijn, maar dikwijls toch keerden eenigen naar Den Haag terug om dan, als de wagen weder in het artilleriepark arri veerde, nog voor hy stilstond er op neer te strijken. Up Donderdag 26 Juni vertrok de wagen met de duiven opnieuw van Leiden naar het artillerie-park te 's-Gravenhage, waar onmiddellijk na aankomst, 's middags om 12 uur, de vogels werden losgelaten. Der tien van hen vlogen naar de standplaats te Leiden, doch keerden spoedig weder op den wagen in het artilleriepark terug, 's Middags om éen uur zaten er dertien op de plaats waar de wagen te Leiden gestaan had. Zij werden weggejaagd,, maar om vier zaten er nog drie, oin zes uur echter zat er geen enkele meer. Donderdag 3 Juli werd de wagen met de bewoners naai- Amersfoort vervoerd endaar geplaatst op het plein voor de kazerne. Voor de aldaar te nemen proeven, met het doel ze af le richten om van dienst te zijn bij de groote militaire manoeuvres in Septem ber, is den heer Hendriks luitenant J. Kooiman toegevoegd, in wien hij een zeer gewaardeerde hulp heeft gevonden. Zaterdagmiddag kwart voor éen werden daar de vogels losgelaten; zij bleven hangen, rondloopen om kazernes en wagen tol 20 minuten over twee, waarna zij, op vier oude duiven na, die bleven, alle naar het artil leriepark in Den Haag terugkeerden. Dien dag ecliter was ter gelegenheid van den ver jaardag van H. H. Prinses Marie, de kazerne met een aantal op het dak geplaatste vlaggen versierd, waardoor de vogels afgeschrikt wer den om neer te strijken. Dinsdag 8 Juli waren er echter weder vijf uit Den Haag op den wagen te Amersfoort teruggekeerd, zoodat in het geheel 9 van de 26 vogels aldaar gewend waren, de korte oefeningsiijd in aanmerking genomen, alsmede de loslatiug op een dag daartoe minder gunstig, geen slecht resultaat. Thans wonen allen weder in Amersfoort, waar verdere proeven zullen ge in men worden, lei-wijl aan het algeheel eindelijk gunstig resultaat men reeds niet meer twijfelt. Wordt dit resultaat bereikt, namelijk het terugvliegen van postduiven, waarheen ook medegenomen, naar een hok dat zich inmid dels verplaatst tieefr, dan springt het groote nut in het oog, hetwelk een leger te velde van deze dieren kan hebben. Daargelaten nog dat de vogels berichten overbrengen met een snelheid van circa 1200 M. per minuut, d. i. ongeveer 6 maal vlugger dan een ruiter of wielrijder, er; de oneindig mindere tref kans voor vijandelijk lood welke de eersten tegen den laatste» aanbieden, buitengewoon groote voordeelen dus, volgt er uit dat door middel van duiven, getraind volgens de me thode vau den heer Hendriks, verschillende zich verplaatsende colonnes met elkander contact kunnen houden, wanneer de eene colonne maar duiven met zich voert, afkom stig uit een hok, dat zich bij de andere co lonne bevindt; en in de tweede plaats, dat verkenners, welke deze duiven in een ban- douliere met zich voeren, waarvoor reeds een technisch doelmatige inrichting bedacht is, hun berichten snel der colonne kunnen doen toekomen waar deze zich ook bevindt. Natuurlijk is de verplaatsingsafstand tijdens de afwezigheid der duiven beperkt, maar aangezien een colonne in het veld zich per dag toch nauwelijks over grooteren afstand dan 10 uur verplaatst en de heer Hendriks goede gronden heeft aan te nemen, dat zelfs bij een verplaatsing van 30 uur de vogels hun hok zullen terugvinden, levert deze quaestie geen practisch bezwaar op. Bij de courses te Woestduin behaalde »Du- caat", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door Mac' Cord, den tweeden prijs in den Duinzicht-ren en »Za- miella'', van den zelfden eigenaar en even eens door Mac' Cord bereden, den tweeden prijs in den Woestduin-ren. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder Donderdagavond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1, „Manhattan beach-uiarch" Soioa. 2. Ouverture „Lea dragon? de Villara" Mailtart. 8. „Les roiteleta", Polka de ooucert pour deux pistonsM. Meijer. 4. Fantnisie de l'opéra „La Traviata" Verdi. 5. Ouverture „Rienzi, die letzte der Tribuneu"Rich. Wager. 6. „Röverie"Vieuxteuips. 7. „Sourire d'Avril", ValseDeprct. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. Het volgende concert, ter inhaling, zal bij gunstig weder gegeven worden op 20 dezer. Drie concerten in éen week'l begint er op te gelijken. De heer J. W. lsing, die vroeger reeds twee personen heeft gered die onder een omge slagen boot op 't punt waren te verdrinken, mocht Zaterdagavond andermaal hot genoe gen smaken een kindje van den heer Groen huizen, dat spelend in de Kern was geraakt, nog juist intijds te redden, waartoe hij zich geheel gekleed te water begaf. Gisterochtend omstreeks half negen moest de 22-jarige sigarenmaker J. van Eykelen- burg zijn bosjesmaker, die met hem op de Nederlandsche tabaks- en sigaren fabriek van den heer G. van Dorssen hier werkzaam is en die hem plaagde, een terechtwijzing toedienen. Een andere jongen, de 15-jarige E. R., die aan een andere werkbank zat, bemoeide zich hiermee, waarop Van El naar hem toeging en hem wegens zijn verregaande brutaliteit een draai om de noren ga£ Plot seling nam R. zijn sigarenmakersmes op en stak er Van E. mee door de kleeren in de linkerzijde. Aanvankelijk sloeg Van E. geen acht op de verwonding, doch toen zijn boezeroen nat werd, verwijderde hij zich en vroeg daarna den patroon, even naar zijn bus dokter te mogen gaan. Deze, arts Jorissen, onderzocht de wond en verbond die en achtte haar ernstig genoeg om den patiënt aan te manen tot voorzich tigheid, waarop Van E. huiswaarts ging. De politie is in keunis gesteld met het feit. Tot dusver verkeert de gewonde niet in levensgevaar. In den voornacht had hij wat koorts, doch nu is hij redelijk wel. Gisteravond rond half vijl werd hier be richt gebracht, dat een der hooibergen van de boerderij »De Gooier'', aan den Koedijk en in eigendom toebehoorend aan het Ge- stcht »De armen de Poth", in brand stond. De Wilhelmina-spuit rukte aanstonds uit en mocht, op tiet terrein gekomen, stroomend water vinden fluks was in het beekje een kuil gegraven en spoedig kon nu ook water gegeven worden met het gevolg, dat de aan getaste hooiberg nog ten deele en de beide andere, ter weerszijden daarvan staande, geheel behouden konden worden. De brand schijnt niet door hooibroei ont staan. De spuit kon eerst te half een terug- keeren. Wel is hier sedert een paar jaren het wer pen met serpentines verboden, doch tegen gevleugelde kersen- en peerendieven mogen ze vrijelijk worden aangewend. Een paar serpentines kris kras door ker senboom, enz. geworpen, doen wonderen en houden de vogels op behoorlijken afstand. Bovendien helpen ze beter dan geweerscho ten eu zijn ten overvloede volmaakt onge vaarlijk. De heer H. Th. Huberts is benoemd tot Commies der Posterijen en Telegraphie der 4e klasse en met ingang van 16 dezer over geplaatst van hier naar het hootd-postkan- toor te Amsterdam. flet gaat met het geluk als met deu bril dien men soms zoekt terwijl men hem op den neus heelt. Het verblijf van H. M. de Koningin te Schaumburg, dat tot 19 Juli zal duren, heeft op Harer Majesteits gezondheid een zeer gunstigen invloed gehad. De inachtneming van de noodige voorzich tigheid blijft echter nog gewenscht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor, Zaterdag 19 Juli op »Het Loo" terug te keeren. Men meldt uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder vertrekt van Schaumburg rechtstreeks naar Soestdijk, waar II. M. den verderen zomer zal doorbrengen. Blijkens aankondiging in de Staatscourant van 'lieden worden zij, die in gebreke zijn gebleven, de vragenlijst, hun als belangheb bende door de Staatscommissie voordeZuid- Atrikaansche schadevergoeding ter beantwoor ding toegezonden, beantwoord terug le zen den, dringend uitgenoodigd zulks alsnog te doen aan den Secretaris jbr. mr. F. Beelaerts van Blokland (wiens bureau Binnenhof 3 te 's Gravenhage zich bevindt) of wel een du- plicaatlijst aan te vragen. üp de aanvragen om schadevergoeding van hen, die op 1 Augustus e. k. huu antwoord niet hehben ingezonden, zal worden beschikt overeenkomstig de van elders ten dienste staande gegevens. Het door een commissie uit het nNederl. Landbouw-comité" uitgebracht rapport be treffende het verbod van den termijnhandel in Duitschland, naar aanleiding van de door de Groninger «Maatschappij van Landbouw en Nijverheid'' gestelde vragen, komt tot de volgende conclusiën De commissie meent, dat het verbod van den termijnhandel in granen in Duitschland van zeer geringen invloed is geweest op de schommelingen der prijzen en dus, daarom trent verhooging dtr prijzen niets is geble ken, het verbod baars inziens van geen be lang voor den landbouw is geweest. De ter mijnhandel in granen heeft aan de Neder landsche gra.?.iibeurzen geringe botcekenis. Een verbod zou in Nederland nog minder invloed hebben op de schommelingen of de stijging der graanprijzen dan in Duitseliland. Het is der commissie niet duidelijk gewor den hoe men zich een internationale rege ling zou moeten voorstellen. De verschillende landen nemen een verschillend standpunt in, ook al naar mate zij exporteeren of impor teeren. Bovendien spelen hierbij de bescher mende rechten een groote rol en de com missie is van meening dut eentiergelyke rege ling als een droombeeld beschouwd moet worden. De commissie geeft als haar gevoelen te kennen, dat zij een internationale regeling van den graanhandel onuitvoerbaar acht. Ém

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2