Donderdag 17 "een beproeving. No. 4154. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. AMEBSFQORTSCHE COUR AIT. FIRMA A K VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- an Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. tranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT 9- Telephoon 19. O PREI S. Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De Irankeerkosten bedragen per keer f 0.025 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de Amersfoortsche Courant" verzekeren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente AMERS FOORT Brengt lor algemeene kennis, dat, in verband met liet door H. M. de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van den verjaardag van Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag maar op den dauropvolgendeti Maandag to doen plaats hebben, door den Minister van Binncnlandscbe zaken, ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand, bij missive van den 9. Juli j.l. no. 5032 afd. B. B., er op gewezen wordt dat de open bare eerbewijzen onder de feestviering begrepen zijn; dat het mitsdien gewenseht is, dat de openbare gebouwen op 31 Augustus a.s. de vlag niet uitsteken. Amersfoort, den 10. Juli 1902. Men verzoekt ons mee te deelen, dut de gewone middag-recepties op Paushuize vour- loopig niet zullen gehouden worden. Dr. P. C. M. Bus, tijdelijk leeraar in Staats wetenschappen aan de Hoogere Burgerschool hier, heeft ontslag gevraagd. Ingenieur A. J. Krieger heeft thans con cessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van den spoorwegstation Veenen- daal-l)e Klomp naar Veenendaal. l)e heer VV. R. Schwemmer kreeg gister ochtend op eenmaal een paarduizend gasten in den tuin van «De vergulde Zwaan". Goed en voorkomend hotellier als hij is, haastte hij zicb, hun met behulp van een deskundige een goed onderkomen te ver schaffen in een Hinken bijenkorf, waarin de verdwaalde zwerm reeds geheel en al ge wend is. 9 (Stol) Hij nam plaats aan do schrijftafel zijns vaders cn onderzocht de papieren, die in de verschillende schuifladen waren opgestapeld. Hij overtuigde er zich van, dat de sleutels die zijn vader steeds bij zich gedragen had alle aanwezig waren, want hij had •j - noodig om de verschillende kasten en vakken '|<t brandkast en de bewaarplaats der documenten tt openen. Hij ging nogmaals door het huis, als wilde hij daarvan afscheid nemen. Eeuige uren later zou hg in dit tiuis slechts een persoon zijn diegadtaid werd hij moest voor Lucy en ziohzelveri hier of daar een oudci komen zoeken, want dan behoorde het huis den schuldeisohers die liet aandenken van den pre sident rwLarachijnlijk vervloekten. Hij kwam de kamer voorbij, waarin Lucy lag;hij klopte zacht aan en vernam, dat Lucy te" spreken was. Zij bloosde, toen hij binnentrad en stak hem beide handen toe. Emil kuste haar handen, boog zicb diep over haar heen en fluisterde haar toe: „Hoe gevoelt zich mgn bruidje'.'" doch ontstelde over den blos, die haar ge laat overtoughij zag tranen in haar oogen glinste ren en ziju kussen smoorden haar snikken. De diakones stond op en -eide vriendelijk„Wind de juffrouw niet opik vrees, dat het haar benadeelt." Haar verzoek was zóo vriendelijk en tocb zóo drin gend, dat Emil de kamer verliet. Toen hij alleen was op den corridor, wischte hij zich nogmaals de tranen uit de oogen, de laatste tranen, die bij weendenu kende tyj geen zwakheid meer; hij was bereid, alles op zich le nemc-n wat de huidige dag bracht, al ware 't ook het vreeselijkste. Stipt op den aangegeven tijd verschenen de beide notarissen na de begroeting en de onvermijdelijke vragen naar den toestand van den president, nadat do belde mannen lntn leedwezen betuigd hadden, dat het hooggeachte huis dcor zulk een ramp ge troffen was, ging men tot de zaak zelve over. De oude bureau-chef werd ontboden en verscheen Onze vroegere stadgenoot dr. F. R. van Loo, officier van gezondheid 2o klasse bij liet 2e regiment veld-artillerie te 's-Graven- liuge, is benoemd tot leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. De wachtkamers en toilet-inrichtingen op het eerste perron van het gemeenschappelijk spoorweg-station zijn Dinsdag in gebruik gesteld. Of het hoofdgebouw thans óok met t Au gustus in gebruik zal kunnen genomen wor den, staat zeer te bezien. De ijzeren brug in den Nieuwen stationsweg is afgekeurd, aan bet hoofdgebouw wordt nagenoeg niet gewerkt, enz. Alle kans dus, dat eerst veel later de defi nitieve toegangsweg wordt geopend. Men vraagt ons plaatsing voor het vol gende Het te Utrecht gevestigd comité voor Mar tinique (Voorzitter jhr. L. M. Schuurbecque Boeye, Secretaris de heer A. J. Slilting) heeft, met het oog op de blijkbaar bestaande be hoefte en in verband met een van den Mi nister van Koloniën te Parijs ontvangen schrijven, aan dezen een voorloopig bedrag van 5000 franc doen toekomen. Het comité blijft inmiddels de inzameling van giften voor dit doel nog voortzetten en houdt zich daarvoor ten zeerste aanbevolen. 't Gebeurt meer, dat derden beter weten wat een ander overkomt dan deze zelf. Ten zeerste verbaasd waren we dan ook, gister avond in een der bladen te lezen «Gistermorgen had een jongen in de zetterij van den heer Frederiks (firma Van C'leeff) het ongeluk met ziju been tusscheii de pers te komen, ook daar moest geneeskundige hulp worden ingeroepen". Ons was en is niets hoegenaamd daarom trent bekend. verheid" nopens den cursus in boekhouden, welken zij in September hoopt te openen. Ktipitein VV. H. van Terwisga, van den Generalen staf, was hier hedenochtend om het verplaatsbaar postduiven-station in oogeu- schouw te nemen. De diertjes doen het best; waarheen men den wagen ook verplaatst, telkens strijken zij er weer op neer. 't Is nu de vraag of ze ook «vuurvast" zullen blijken. De aan het 5e regiment infanterie in be proeving gegeven Oostenrijksche controle- brillen kosten niet f 1.65, doch f2.10 per stuk. In ieder geval nog minder dan de tot dusver gebezigde ricbt-controleurs, welke f3.50 kosten. Kapitein D. M. E. de Ridder, van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang overge plaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Sergeant J. C. Pommer, van bet 5e regi ment infanterie, het zoo verdienstelijk lid van de onderofficieren-schermvereeniging »E. M. M A.", wordt overgeplaatst naar het 5e bataljon te Utrecht. Niet minder dan 10 onderofficieren van het 5e regiment infanterie zijn geneeskundig ongeschikt bevonden voor den dienst en voorgedragen tot ontslag uit hun dienstver band. Luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte, van het. '2e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool, is op non-activiteit gesteld,terwijl tot le luitenant bijzijn korps bevorderd is de 2e luitenant van het le regiment huzaren R. O. van Manen. dei! opgeleid voor den officiersrang, wordt in verband daarmede overgeplaatst van Utrecht naar hier. We vestigen de aandacht van belangheb benden op de advertentie in dit nummer van de plaatselijke vereeniging «Handel en Nij- Luitenant W. van der Koogh, van het le j regiment veld-artillerie, vertrekt Zaterdag j naar de Legerplaats bij üldebroek om daar, I in vervanging van luitenant P. D. van Essen, I tot 30 Augustus de trein-afdeeling te com- I mandeeren. Milicien-wachtmeester C. Gordijn, van het le regiment veld-artillerie, die voldaan heeft aan het toelatings-examen voor den cursus eu bij het 5a regiment infanterie zal wor- dienslvaurdig, de handen wrijvend; hij was een kïêTu 1 manneke, een origineele grijskop, die sedert tiental len jaren de rechterhand van den presidentbij al zijn zaken geweest was. Men vroeg hem, of hij inlichtin gen kon geven eu het oude mannetje knikte ijve rig met het hoofd en zeide, dat hij omtrent alles voldoende georiënteerd eu er van overtuigd was, dat men alles in de beste orde zou vinden. Hij bracht zoowel de notarissen als Emil naar de bureau-vertrekken, toonde hun de aanwezige akten, legde hun een gespecificeerde en nauwkeurige op- gna" van alle hangende aangelegenheden voor en verklaarde ten slotte „Daarmee sluit mijn weten schap, voor zooveel betreft den stand der zaktSnin deze brandkast bebinden zich de documenten, in die geldkist zoover ik weet, het particulier vermo gen van mijnheer, maar oo!" de deposito-bewijzen van de banken, bij welke het crediet der verschil lende cliënten gedeponeerd isde papieren, welke op het beheer van het vermogen van meergenoemde eliënteele betrekking hebben, moeten zich in die kist bevinden.Den sleutel bezit u ongetwijfeld, mijn heer." „Zeker" lispelde Emil nauw hoorbaar, „ik heb ze in vaders kleeren gevonden." „Het zijn de goede sleutels," verklaarde de bu- rau-chef. „Wij zullen eerst de geldkist openen?"meende een der notarissen. „Ik verzoek u, mijnheer, u persoon lijk met de opening te willen belasten.'' Met bevende r.and stak Emil den sleutel in het sleutelgat en draaide hem om. „In de binnenste, nogmaals gesloten afdeoling," verklaarde de bureau-chef „pleegde, zoover ik weet, mijnheer de depotbewijzen der cliënten te bewaren; daar moeten zich ook de aandcelen, coupons, gel den en afrekeningen, bevinden." Met bevende vingeren zocht Emil den sleutel,die de dubbele deur van het ijzeren binnenvak opende de deur sprong open en drie reusachtige portefeuil les werden zichtbaar. Emil haalde ze te voorschijn en overhandigde ze aan de notarissen, die ze op de dichtsbij zijnde tafel legden en met de opening een aanvang maakten. Ook Emil was aan de tafel getreden, omdat hij behoefte had aan een steunpunt, daar uog steeds de ontzettende verwachting, waarin hij reeds sedert vele uren zweefde, hem met schrik en ontzetting vervul den en dreigden hem zijn denk vermogen te benemen. Het eerste stuk," verklaarde een der notarissen, „heelt betrekking op de vermogens-aangelegenheden van mevrouw Winter cn haar dochter. Hier," ging hij vooit, „een afrekening, hier tal van aandecleu, hier coupons, hier depotbewijzen der Bauk-iustel- lingen." De andere notaris had aau de tafel plaats geno men, schreef ijlings de getallen, welke ziju collega hem noemde, onder elkander en telde ze op. „Achtmaal honderdduizend Mark," zeide de notaris, „zijn volgens de specificatie iu portefeuille aan de potbewijzen, papieren van waarde eu contanten aan wezig." „De som klopt," verkaarde de andere notaris. „Gaan wij over tot de andere portefeuille." Was het eveneens waanzin, die bij Emil dreigde uit te barsten"? De depotbewijzen eu de gelden wa ren aanwezig. Hij voelde zijn kuiten knikken, het vermogen van mevrouw Winter was geheel onaau- geroerd De notarissen hadden de tweede portefeuille ge opend eu daar in iedere portefeulle zich buitenge woon nauwkeurige Specificatiën en inlichtingen be vonden, hadden zij binnen weinige minuten gecon stateerd, dat in de portefeuilles de sommen en de- deposito-bewijzen aanwezig waren, welke deze lui den» opgaaf moesten bevatten. Emil tastte met de hand naar een stoel en nam daarop plaatshij was bleek als een doode, maar de nota rissen en de bureau-chef, die aan den arbeid waren, letten te nauwer nood op hem. In ditoogenblik wa ren zij mannen van zaken en niets anders. „Wilt u ons de laatste portefeuille geven?" zeide een der notarissen, en Emil wendde zich half bewus teloos naar de kast en haalde een kolossale porte feuille, te voorschijn. „Particuliere aangelegenheden staat hier op de portefeuille zeide de notaris. „Wenacht u niette min, dat wij controleeren wal aanwezig is?" Emil knikte, want hij had bijna het spraakvermo gen verloren. Hij hoorde nog, hoe geconstateerd werd, dat in die portefeuille do afrekening omtrent ziin vermogen en dit geheel in papieren en gereed geld aanwezig was, en hoe geconstateerd werd, dat aan alle toevertrouwde gelden niet éen penniug ont brak toen zonk hij zonder geluid te geven van ziju stoel. I)e verrassing was hem te machtig geweest, een onmacht had hem bevangen. Sedert is een jaar verloopen. Gewichtige gebeur- De agent van politie 2e klasse H. Kreulen heeft Dinsdagavond een gepensiouneerd mili tair, die zich aan den Koppel te slapen had gelegd en al slapend in de Eem was geraakt, nog juist intijds gered. Door het onvrijwillig bad opgeschrikt, is de drenkeling aan het spartelen gegaan, zoodat hij al een mooi eindje van den wal was en zeker verdronken zou zijn als Kreulen hem niet te hulp was gekomen. «Als collega Van der Horst een kar visch aanhoudt, wil ik toch eens zien of ik niet een vracht vleesch kan aanhalen," dacht gisternacht de agent van politie 3e klasse J. van Eldert, toen hij omstreeks half twee, op zijn ronde, attent werd gemaakt door verdachte bewegingen en druk praten op Den H. f. En jawel, al spoedig kreeg hij zekerheid, dat W. de V. en A. van W. een geslacht varken hadden gebracht naar den kelder van den kastelein K. op Den Hof. Hij was zoo wijs, geen alarm te maken, opdat het kluifje niet weer zou worden ver- moffeld, doch wist den heer Overbosch, den Keurmeester van het vleesch, te doen waar schuwen, die al heel spoedig bij de hand was en het cadaver aikeurde en onder po- litie-toezicht onschadelijk deed maken. Waarlijk, ook Van Eldert komt een woord van lof toe voor zijn flink optreden. Al wordt het ontkend, toch ligt het voor de hand, dat het lekkers hetzij aan de be zoekers van hel établissement of op de markt zou zijn verkocht, en wie weet hoeveel na deel zoo'n «goedkoop stukje vleesch" dan zou hebben aangericht. De toestand van J. van Eykelenburg, den sigarenmaker bij den heer G. van Dorssen, die Maandagochtend door een bosjesmaker met een mes werd gestoken, is steeds voor uitgaande. Het verband is hedenochtend afgenomen, waarbij bleek, dat de wond prachtig stond en gevaarloos is. Den patiënt werd zelfs reeds aangeraden, een luchtje te gaan scheppen. tcnisseD hebben ten huize van den president plaats gegrepener heerscht een buitengewone rust. Ia hoofdzaak spruit dit hieruit voort, dat eerst voor oen halfjaar de hooggeachte president, die niet meer tot bewustzijn kwam, in het gekkenhuis is overle den. Wel hebbeu zijn zoon en Lucy een halfjaar na zijn dood zich iu den echt verbonden, maar zij eer- biedigen den rouw en trekken zich voorshands van alle vermakelijkheden terug. Misschien gevoelt het tweetal zich gelukkig zich van de wereld te mogen afzonderenwellicht is het hun een behoefte, zich van lieverlede met de vreeselijke slagen te vereen zelvigen, hun door bet lot toegebrachtmisschien ook is hun wederzijdscli geluk toereikeud. Weer is een ochtend aangebroken, en in de stu deerkamer van den overleden president, nu het ar beidsvertrek van zjjn zoon en opvolger, staat Emil aan het venster naast Lucy. „Heden is het een jaar" geleden zeide de jonge echtgenoot, „dat ik hier stond, ten einde raad, na dat vader mij hier in den nacht een schuld beleden heeft, welke hij nimmer heett begaan. De vervol gingswaanzin, welke zich bij hem ontwikkelde, had het idee-fixe van verduistering in ziju brein doen ontkiemen, terwijl zich alles iu de be3te orde be vond. Hel is een jaar geleden.dat wij ons allen in de grootste spanning bevonden en hoofdzakelijk wij bei- deu, lief wijfjemaar vooral wil ik den dag herden ken, waarop ik ontdekte, dat de opgaven mijns va- ders aangaande de verduisteringen, oogenschijulgk door hem gepleegd, niets dan het gevolg zijner her- senverzwaklrlng waren." „Wat heb je geleden zeide Lucy liefdevol„en waarom beu je zóo vreeselijk op de proef gesteld „Ik weet het niet", zeide Emil. „ik weet alleen, dat ieder sterveling in dit aardsche tranendal tegen lief en leed bestand moet zijn. Laat ons dankbaar zijn, dat op dien tijd een betere tijd volgde, die ons het waar geluk deed deelachtig worden. Uit wan hoop en smart is vreugd en voorspoed voortge komen.1' ,,Ben je dan werkelijk gelukkig?" vroeg zg met vochtige oogen, „zal je het je nimmer berouwen, mij, arm meisje, tot vrouw genomen te hebben?" „O, gij vrouwenlachte hij, „in het ongeluk zoo heldhaftig, en in het geluk zoo kleingeestig! Wat hadden wij zonder u en uw liefde

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1