Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Het overige materieel bevindt zich in vrij goeden staat. De volgende uitgave werden nog gevor derd voor het onderhoud van karren en kruiwagens f241.00, voor schuiten f 216.8*2 en voor gereedschappen f 100.79. Nog werden aangeschaft, en door de wed. W. Ipenburg geleverd voor f132, éen vuilniskar en éea -** tonnenwagen. De gebouwen, by den reinigingsdienst in gebruik, verkeeren in behoorlijken staat, doch eischen hoog noodig uitbreiding. De invoering van het tonuenstel neemt meer en meer toe ondanks de gelegenheid tot het hebben van beerputten. Het aantal geplaatste tonnen iu particuliere woningen en Gemeente-gebouwen bedraagt 2309, het aantal wisseltonnen 547alzoo bedroeg het aantal aanwezige tonnen 2856. Het aantal tonnen (geen eigendom der Gemeente) ge plaatst in de Cavaleriekazerne en eigendom van de Genie, bedraagt 94. De verwisseling der tonnen had geregeld plaats, terwijl aan het zuiveren en desinfeoteeren der tonnen zooveel mogelijk de noodige zorg werd be- j. steed. Voor het ophalen der tonnen werden 1 I groote en 4 kleine wagens gebruiktde ton- nen werden nog steeds gebracht naar het terrein aan net Lieve Vrouwekerkhof gelegen, van waar zij per schuit naar de Zandhoopen 1 werden overgebracht. Bij vriezend weder had bet vervoer plaats met paard en wagen aan huur van paarden enz. werd betaald f76.Üt>i,2. Evenals vorige jaren werden wederom tij deus de kermis kosteloos aau houders van kramen en spellen privaattonnen in gebruik gegeven. Vanwege den reinigingsdienst werd slechts éen beerput geledigd, dus vier minder dan f in 1990. Voortdurend werd door de commissie de I aandacht van den Directeur gevestigd op de I noodzakelijkheid tot het geregeld toezicht houden op het schoonhouden der straten en riolen en om de werklieden aan te sporen, I vooral hij langdurige droogte, de straten he ps hoorlijk te sproeien vóór er geveegd wordt. Deze werkzaamheden eischten door de uit breiding der Gemeente vele werkkrachten. Gedurende de zomermaanden had dour mid del van de waterleiding geregeld behoorlijke j spuiiiK plaats. Het wieden der straat vorderde eene uit- taaf van f25., terwijl voor aanschaffing van ezems werd uitgegeven i'40. Er werden verkocht 2309 Ms mest en 1279 M3 beer, tegen 2038 M3 mest en 1012 M3 beer iu 1900. De inest- en beerstolfen gingen vlug van de hand, waardoor publieke ver- koopingeu werden vermedenzij vonden ge- reede afnemers zoo te Amersfoort als in na burige Gemeenten. Tweemaal werd nog on- j geveei 90 M8 mest verkocht aan een schip- Kr met bestemming naar Dedemsvaart. De sten van inladen bedruegen f 12. De mest j bracht op f 3211.471/2 CD <je beerstolfen f2564.09, of respectievelijk f 1.391 'a en f2.0uVa per M3. Op 1 Januari 1902 was nog een hoeveel- heid onverkochte mest van 3jÜ M3 aanwezig. 1 De beer was geheel opgeruimd. Een vergelijking der linancieele uitkomsten van de exploitatie der Gemeente-reiniging over 1901 met die over 1900 doet zien, dat de resultaten wederom geen reden tot klagen geven. De verkoop van roest en beerstolfen bracht op f 5775.561'2 tegen f5363.851/.} in 1900, terwijl voor het leveren van 5 stel tonnen en het ledigen van éen beerput van parti- cuiieren werd ontvangen f51. Under eerst- 1 genoemd bedrag is begrepen de opbrengst van 400 M3. mest (onverkocht in 1900) waar van de waarde werd gesteld op fOOU. Daar- i entegen is onder meergemelde som niet be- grepen de waarde der op 1 Januari 1902 aanwezige en in 1901 verzamelde meststoffen, i zynde 300 M3, berekend op f 1.50 per M3, vertegenwoordigende een waaide van f450. De uitkomsten van de exploitatie over 1901 zyu, dat zuiver werd ontvangen 15775.56I/2 1' 600 1 450 of f o625.5G1/a, tegen 1 f5363.85 1995.60 -f f600 ot f4968.25 in 1900; daaronder zijn niet begrepen de ontvangsten wegens het leveren van wissel- tonnen en het ruimen van beerputten. De gemelde bedragen van 1 995.60 en f600 1 betreden de waarde, waarop de in 1899 on 1900 verzamelde, doch respectievelijk in 1900 en 1901 verkochte mest- en beerstolfen, zyn bepaald, weshalve de ontvangsten in het af geroepen jaar f657.31'/a meer bedroegen dan ui.1900. De uitgaven, in totaal beloopendefll.780.136, waren f 1878.78 honger dan in 1900; dezt vermeerdering vond haar oorzaak in de uit breiding van het personeel, aanschaffing van een vuilniskar en een tonnenwagen, alsmede van een grooter aantal tonnen dan waarop by de Begrooting gerekend was. Met belangstelling heeft de commissie kennis genomen van de in de Raadsvergadering ter behandeling van de Gemeente-begrooting voor 1902 door den Voorzitter toegezegde plannen van een reorganisatie van den Gemeente- j reinigingsdienst, omdat daardoor in een i dringende behoefte zal worden voorzien, waarmede tot dusverre, ondanks de belang- I rijke uitbreiding der Gemeente, geen rekening werd gehouden. Het nadeelig saldo van dezen tak van dienst over 1901 is f 6518.07. Het tekort over «ie jaren 18951900 was onderscheidenlijk f 3505.07w2, f3516.711,., 13401.75, f3777.82. f5033.091 a en f5151.50. Wordt vtrvolgd.) O P R E I S. Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De lrankeerkosten bedragen per keer f 0.02® voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden viiniien zich op dezelfde wijze de toezending kan ile «Atneisfoortsehe Courant" verzekeren. De Eerw. heer H. J. Klev'e, pastoor der parochie van U. L. Vrouwe Hemelvaart (Elleboog) is hier heden na langdurige ziekte in den ouderdom van 57 jaar overleden. Ds. I. Hooykaas, predikant bij de Remon- strantsche gemeente hier, slaat op het viertal te Rotterdam ter voorziening in de vacature- Groenewegen. De Provincie Utrecht is in «Staatsblad" 152 aangewezen als 6e agentschap van de negen in welke liet Rijk bij Kon. besluit van 7 Juli verdeeld is voor het toezicht, bedoeld in art. 82 der Ongevallenwet. Volgens den Staat van besmettelijke vee ziekten, in de »Staats-courant" opgenomen, deden zich in Juni voor 3 gevallen van mond en klauwzeer in de provincie Utrecht en wel bij vee van éen eigenaar te Bunschoten en 17 gevalllen in hei geheelc Rijk. Volgens de «Standaard" worden door anti- revolutionnaire Raadsleden pogingen aange wend om te komen tot een congres van anti-revolutionnaire Gemeenteraadsleden om een Gemeentelijk program, op den grondslag van het program van beginsel der anti-revo- lutionnaire pariij, te ontwerpen. De bedoeling is, in den loop van de maand September een comité te vormen, dat de voorbereidende maatregelen zal nemen tot welslagen van het congres, te houden begrn November of in Januari. De Raad dezer Gemeente vergaderde he denmiddag onder voorzitting van deri heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchmtin Wuijtiers, van 1.45 tot 2.45. Aanwezig waren 10 leden en de Secreta ris afwezig met kennisgeving waren de heerenmr. Van Voorst Vader, Gerritsen, Hamers, Van Esveld, Van Kalken en Veis Heyn. Eén vacature. De belangrijkste der ingekomen stukken waren, behalve eenige goedkeuringen van Raadsbesluiten door Gedeputeerdende Ge- ineente-rekening en die van het Burgerlijk armbestuur beide over 1901 in handen van een commissie, bestaande uit de heeren mr. Prikken, Veis Heyn en Plomp; een be richt van den heer H. P. Kuyper, te De Bilt, dat hij wegens benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Utrecht, niet wenscht te aanvaarden zijn benoeming tot tijdelijk leeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium voor kennisgeving; een verzoek van de heeren A. van de Water en dr. P. C. M. Bos om ontslag als tijdelijk leeraar aau de Hoogere Burgerschoolom advies aan B. en \V.; een bericht van het Hoofd der school 2e soort dat de heer W. C. Oosterman de hoofd-acte behaalde inge volge de Verordening wordt diens jaarwedde z. d. of b. st, verhoogd met f125een adres van de heeren Bastert c. s. verzoekende de privaten in het hoofdgebouw der Hoogere Burgerschool te veranderen om advies aan B. en W. Hierna kwamen aan de orde: 1°. Ontwerp-besluit tot vaststelling dei- jaarwedde van iu de vorige vergadering be noemd onderwijzend personeel, met name A. B. van der Klein, E. Kruithof en A. M. van den Broek. Z. d. of h. st. verheven tot besluit. 2°. Voorstel tot wijziging van «Ie Instruc tie van den Directeur der Gasfabriek en van de Verordening betreffende gasverstrekking. Nu mededeeling van den Voorzitter, dat hedenochtend een nader advies is ingekomen var de Gas-commissie wordt het voorstel 7. d. of b. st. gerenvoyeerd naar B. en VV. om nader advies. 3°. ldern tot onthelling van den Gemeente geneesheer J. W. Jorissen van zijn verplich ting tot liet verrichten van kostelooze vaccina tie en doodschouw. Art. 23 der Kieswet zegt, onder littera f, dat het lidmaatschap van den Raad onver- eenigbaar is met de betrekking van ambte naar, vanwege het Gemeentebestuur aange steld, of daaraan ondergeschikt, behoudens de bevoegdheid van den Burgemeester, die Secretaris der Gemeente is, om tevens lid van den Raad te zijn. Deze bepaling is echter niet van toepassing op geDees-, heel- of verloskundigen, die met de armenpraktijk i belast zijn. Arts Jorissen was als Gemeente-geneesheer levens belast met bet doen van kostelooze vaccinatiën en doodschouw en heeft thans, in verband met zijn verkiezing tot lid van den Raad, verzocht, daarvan vrijgesteld te worden tot 1 September 1903, den datum der periodieke aftreding. B. en VV. billijkten zijn verzoek en stelden voor, adressant van 1 Augustus 1902 tot 1 September 1903 te ontheffen van zijn ver plichting tot' het doen van kostelooze vac cinatiën on doodschouw en in verhand daar mee zijn jaarwedde van f500 te verminderen lot f450 en voorts met het verrichten dier function een door het college van B. en VV. aan te wijzen geneeskundige te belasten, wien daarvoor een jaarwedde van f'50 wordt toegelegd. Op voorstel van den heer PIoiup, wiens amendement wordt overgenomen door B. en VV., wordt voor f450 gelezen: t 450 of zooveel minder als noódig zal blijken om op be hoorlijke wijze te voorzien in de vervanging. Overigens vereenigde de Raad zich z. li. st. met het aldus geamendeerde voorstel. 4°. Verzoek van den onderwijzer aan de openbare Lagere school Ie soort Voor jongens P. VV. van Si-hendel om ontslag, met advies. Eervol verleend met ingang van 25 Augustus. 5°. Beschikking op bezwaarschriften in zake aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1902. Z. d. of h. st. besloten overeenkomstig liet voorstel. 6°. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Nederlandsch, Geschiedenis en Aardrijks kunde aan Gymnasium en Hoogere Burger school. Benoemd wordt de heer dr. W. A. van der Vet, le 's-Gravenhage, met 5 stemmen: op den heer H. Pomes worden 2 stemmen uitgebracht, 2 in blanco en 1 op den heer J. 0. S. van dor Veen, te Amsterdam, die wegens benoeming tot leeraar aan een Hoo gere Burgerschool te Amsterdam, verzocht niet meer in aanmerking te komen. 7°. Voorstel tot benoeming van éen tij delijk leeraar in Natuurwetenschappen (Wis-, Natuur- en Scheikunde) aan «le Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt de lieer VV. G. A. Meijer, te Groningen, Voorstel tot benoeming van éen tijdelijk leeraar in die vakken aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Beuoemd wordt de heer P. Persant Snoep, te Delft. 8U. Samenstelling van de voordracht we gens periodieke aftreding van drie leden van het College van zetters. Voorgedragen worden de aftredende leden, de heeren: G. Prins, C. van der Zoo de Jong en I. ter Schuur; als hunne plaatsvervangers, na herhaalde stemming, de heeren S. Knop pers, A. Herschel Bzn. en H. C. van Dam. Tot tijdelyk leeraar in Natuurlijke historie aan het Gymnasium werd benoemd de lieer K. J. de Jong, te Utrecht. Wethouder Visser verzocht den Raad terug te komen op zijn in de vorige zitting genomen besluit nopens de afsluiting dei- militaire stallen althans aan de zijde van het Sint Jans-kerkliof. De heeren Van Beek, m r. Heyligers en K 1 e b e r verklaarden zich bereid daartoe mee te werken, mits niet ter sprake zou wor den gebracht de afsluiting aan de Plantsoen zijde. Nadat de V o o r z i 11 e i- gezegd had, dat de militaire autoriteiten bijzonder op prijs zouden stellen de afsluiting op het Sint Jans-kerkhof, welke te voren voor de Raads leden zal worden aangeduid door een streep, en hij verklaard had, «lat, waar de Raad het voorstel deed om de debatten hierover te heropenen, B. en W. geen bezwaar hadden zulks toe te laten en in de eerstvolgende vergadering de zaak ter tafel zal komen, werd de vergadering gesloten. Uitgebreider overzicht in het volgend nummer. Tot uiunt-klerk aan «Ie Gemeente gasfa briek is met ingang van 4 Augustus uit 27 sollicitanten benoemd onze stadgenoot do heer G. M. Maten. Onze stadgenoot de heer J. Pijsel, surnu merair hij de Ned. Centraal Spoorweg Mij., heeft met gunstig gevolg afgelegd liet exa men als klerk. Onze vroegere stadgenoot de heer S. van Dissel Hzw. slaagde hij hel Staats-exumen voor de faculteit der godgeleerdheid, enz. De werkzaamheden aan het hoofdgebouw van het gemeenschappelijk spoorweg-station zijn hervatde brug in den nieuwen toe gangsweg is reeds voor een groot doel gelegd en als er niet te veel tegenslag komt, kan de in gebruik neming van den definitieven toegangsweg geschieden begin oi' uiterlijk half September. Aanvank'-lyk zal de tram heen en terug rijden over den nieuwen stationsweg tot de rails uit den tegenwoordige!! toegangsweg zijn opgebroken en verlegd in den Ouden Vlas akker wegdan wordt ook de doublure in ge bruik genomen. Kapitein E. II. Faure, van het 7e regi ment infanterie gedetacheerd bij de Normaal gymnastiek- en schermschool te "'s-Graven hage, is overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie als kapitein voor speciale diensten. Luitenant jhr. 11. A. van Reigersberg Ver- sluys, van bet le regiment huzaren gedeta cheerd bij de Rijschool te Weenen, heelt verlenging van die dotacheeriug verzocht voor den tijd van éen jaar. Kapitein J. M. Brants, van het le regiment veld-artillerie. sedert 11 Januari 1901 op non activiteit te Vorden, is met ingang van 1 Augustus op zijn verzoek gepensiouneerd, terwijl hem de titulaire rang van majoor is verleend. De welingelichte Haagsohe redacteur van het alldbld" weet mee te deelen dat, in verband niet bet voornemen om ten volgen den jare bet leger uit te breiden met een divisie, do Rijschool der bereden artillerie weder te Amersfoort zal komen. •Valérie" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, en gereden door Mac. Cord, die reeds te Clingeudaal zoo mooi liep, won Zondag te Bergen gemakkelijk met 3 lengten den eersten prijs, f860, in den wedren vlakke baan over 3200 M. Een prachtig exemplaar van den «cereus grandilloriis", alias nachtschoone, de zoo hoogst zeldzame en telkens maar éen nacht bloeiende bloem, gisteravond iu liet bloemen magazijn des heeren L. Kortbeek ten toon gesteld, trok heel wat bekijks. De Maandag is weer niet kunnen verkropen zonder dat er een vrij ei-ustigp vecht party heeft plaats gehad, nog wel tusschen de gebroeders C. die elkaar Achter de Kamp met bet mes bewerkt hebben. Een hunner werd in een van bet Militair hospitaal ontboden brancard gebracht naar liet verbandlokanl in het Polilie-bureau, terwijl de ander, evenmin best ter been, daar werd gehouden tot hij wat gekalmeerd was. De verwondingen moeten vrij onbedui dend zijn. Bij een onzer ingezetenen kwam onlangs een meisje, gelijk ze eenige weken gewend was, om brood vragen. Ze bad het schort alweer aardig vol, leen men baar zei, dut het nu toch geen winter meer was en dat vader zeker wel verdien le, was het antwoord: »ja, vader heeft nu vast we. kmaar hij moet 's morgens bij 't vertrek, veel boter hammen meenemen, zoodat we nu nog meer brood noodig hebben Met den hooibouw in den Eemnesser pol der gaat liet zeer naar wensch. Als bet weder zich deze week goed houdt, is het meeste hooi binnengehaald en dat van puike kwa liteit. De landbouwers zijn best tevreden als de hooibouw geëindigd is op den laatsten dag der (Jtrechtsché kermis. De kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente te Hoogland heeft ten behoeve van de Diaconie dier gemeente van den beer H. Dieters de boerenhofstede sOnstede" ten geschenke ontvangen. Gistermiddag tegen een uur keerde een paard van den landbouwer A. van den Hengel, te Hamorsveld, geheel alleen op het erf terug. Fluks werd er op uitgegaan om te zien wal er gebeurd was en alras bleek dat de knecht, ((ie uitgezonden was om de laatste paar voer hooi uit de polder te Hoogland le halen en die ter eere van het laatste vrachtje wel wat al te veel drankoffers ge plengd had, met wagen en al was omge vallen eti met zijn kameraad op het hooi lag. Het slimme dier bad zich weten los te werken en was »huis toe" gegaan. De voerlui zijn er wonder boven wonder afgekomen met een paar ontvellingen. Door nu wijlen Vrou ve C. M. van Hangcst baronesse d'Yvoy is aan de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente van Barneveld een bedrag van f '3000 en aan die van Putten een bedrag van f5000 gelegateerd, beide vrij van rechten en kosten. Goede werken heeft, men door alle eeuwen heen genoeg gedaan, maar opoffering van eigen wensch en lust is er weinig geweest. Hier te lande pleiten advocaten veelal ontoerekenbaarheid. In het land van den uitvinder van deze fraaie zaak heeft een collega een nieuwe manier in toepassing gebracht om den beklaagde to ontlasten, een die al even weinig navolging verdient. Tijdens een strafproces te Casale,'in Pie- moot, loste de zeventigjarige advocaat van den beschuldigde, mr. Pagliano, twee re vol schoten op den ambtenaar van het openbaar ministerie, die licht in den schouder werd gekwetst. De advocaat werd onmiddellijk in hechtenis genomen en de beschuldigde, ondanks dit krachtmidde), niet vrijgesproken.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2