Donderdag 31 Juli 1902. AMEESFOORTSCHE GO UB All. "geboet. No. 5222. 51e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF to AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden f 1. franco por post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte, Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Hij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tolophoon 10. O PRE I S. Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van potto toegezonden. De Irankeerkosten bedragen per keer f 0.02° voor het buitenland. Ook niet-gcabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van ile Aim-isfoortsche Courant" verzekeren". Amersfoort in 1901. VI. Op ultimo December 1901 werd aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus onderwijs gegeven aan 288 leerlingen, waar van 53 vrouwelijke 8 mannelijke en 6 vrou welijke leerlingen volgden als toehoorders slechts enkele lessen. Ten gevolge van toeneming van leerlingen werden de 4 laagste klassen in 3 afdeelingen gesplitstde 5e klasse bestoud uit 1 afdeeling. De pogingen, aangewend om overneming der Hoogere Burgerschool door hot Rijk te ver krijgen, werden krachtig voortgezet, echter ook in dit dienstjaar nog zonder hetgewenscht resultaat. Wel word een aanbod van den Minister Borgesius ontvangen waarmeo do Raad zich, behoudens eenige kleine wij zigingen, togen de inwilliging waarvan vol gens den Voorzitter bij den Minister geen bezwaar zou bestaan, heeft vereenigd, maar nader overleg en verdere vaststelling dor voorwaarden werd verijdeld door liet aftre den van het Ministerie, terwijl de nieuw op getreden Minister van Binnenlandsche Zaken niet genegen was tot overneming, zoolang niet vaststond, dat de stroom van leerlingen van de Amersfoortsche school niet kon af geleid worden naar naburige plaatsen, waar Hoogere Burgerscholen waren of werden op gericht. De overneming werd voorbijgegaan en een vergroot subsidie voor 1992 door de» Minister bij Memorie van antwoord op de Staatsbegrooting voorgesteld. Niettegen staande de afgevaardigde van liet district bij de behandeling in de Kamer de overneming alsnog trachtte te bewerken, werd des Mi nisters voorstel aangenomen en daarmee de overneming uitgesteld voor niet te langen tijd echter moet men hopen, waar de toe stand zoowel uit financieel- als onder wijs oogpunt 's Rijks lusschenkomst dringend blijft vragen, waarvoor liet verhoogd subsidie slechts als een onvoldoend hulpmiddel moei be- besehouwd worden. 5.) „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik wat lang wog- geblevcn beu, zeido zij met veel beweging. Hoe meer dienstboden men heeft, des te nicer moot men ze op de vingers zien. Misschien wilt u nog een kopje koffie daar in het paviljoen drinken. Het ligt daar in de schaduw en als men wat te vertollen heeft, praat men daar gezelliger dan in de open lucht, omringd door nieuwsgierige dienstboden." Alico keurde dit goed ou weldra dampte do geu rige koffie in het paviljoen, waurbjj juffrouw Bur ner» haar telkens uitnoodigde, van de Zwitscbevsche koek te gebruiken, die, in sierlijke stukjes gesneden, bij de kollio gevoegd was. „In welke betrekking staat u dan wol tot do Mon ti's?" vroeg do vrouw op vertrouwolijkeii toon. „Ik sta niet tot ben in betrekking, antwoordde Alice aarzelend. Mijn min beeft lang in Italië ge woond en Amalia tot vriendin gehad. In later tijd hebben zy elkaar niet meer gezien of gesproken eu nu ik toch hier langs reisde, heb ik baar beloofd, eons to onderzoeken of Amalia ongelukkig geworden was, zooals zij vernomen had." „Hm," zeido de juffrouw. Alice keek voor zich zij was niet gowend te lie gen en voelde liet bloed naar haar wangen stijgen. „l)io min is zeker ook niet jong meer", mide juf frouw Barnero half vragend. „Voorlig jaar," antwo irdde Alice. „Zoo oud zou Amalia ook zijn als zo nog leefde „Is Ze dan dood?" Juffrouw Barnero knikte en antwoorde met oen zucht„Ja, ze is dood, die armo Amalia. Ik heb De Burger Avondschool wen! bezocht door 74 leerlingen, waaronder 13, die voortgezet teekonondorwijs genoten. De uitgaven voor Middelbaar onderwijs be droegen I 39 841.23s. Het Rijkssubsidie I' 10000. Het geheven schoolgeld voor onderwijs aan de Hoogere Burgerschool bedroeg 110 158, aan de Burger Avondschool f89. De Commissie van Toezicht op het Middel baar onderwijs rapporteerde Aan de Hoogere Burgerschool met 5-jfrigen cursus genoten het onderwijs in December j.l. 288 leerlingen, als: 227 mannelijke (49 in de eerste, 58 in de tweede, 64 in de derde, 30 in de vierde en 17 in de vijfde) voor volledig onderwijs on 8 mannelijke (1 in de eerste, 1 in de vierde en 6 in de vijfde) voor enkele lessen, en 47 vrouwelijke (16 in de eerste, 15 in de tweede, 11 in de derde eu 5 tri do vierde) voor volledig onderwijs en en 6 vrouwelijke (l in de tweede, 3 in de derde en 2 in de vierde) voor enkele lessen. In vergelijking met December 1900 wijst het aantal mannelijke leerlingen een ver meerdering aan van 25, dat der vrouwelijke een van 8 leerlingen. Voor het toelatings-examen bij den aan vang van den cursus hebben zich aange meld 88 mannelijke candidate!) en 22 vrouwelijke voor den volledigen cursus, be nevens 0 mannelijke en 2 vrouwelijke voor enkele lessen. Toegelaten zijnvoor volledig onderwijs tot de eerste klasse 51, tot te tweede 7, tot de derde 9 en tot de vierde 4 mannelijke leerlingen en voor enkele vakken tot de eerste klasse 1 mannelijke leerling, voor vol ledig onderwijs tot de eerste klasse 17 en de derde 2 vrouwelijke leerlingen en voor enkele lessen tot de tweede klasse '1 en tot de dorde klasse 1 vrouwelijke leerling totaal 93. Van de 88 geëxamineerde mannelijke can- didaten voor volledig onderwys zijn niet-toe- gelatcn 17, waarvan 0 voor de eerste, 2 voor de tweede, 5 voor de derde en 4 voor de vierde klasse. Van de 22 vrouwelijke candidaten zijn 3 niet-toegelaten, namelijk 2 voor de eerste en 1 voor de tweede klasse. De 2 vrouwelijke candidaten en t manne lijke voor bet volgen van enkele lessen, wer den allen toegelaten tot de klasse waarvoor zij zich hadden opgegeven. Zonder examen zijn toegelaten, als volle dig leerlingtot de eerste klasse tot de tweede klasse 3, lot de derde klasse 2 en tot. de 5e klasse 1, allen mannelijke leorlin- haar liefgehad als ecu zuster, ik heb haar getroost in haar lijden, ik heb met haar seinden. Als ik toen villa Monti in eigendom had gehad, zou Amalia nog niet iu haar graf liggen. Ik zon haar onder steund hebben en geholpen, haar en haar arm kind". „Wolvroeg Alice opgewonden. „U zult toch wel woien, dat Amalia geen dochter van do Monti's was? De Monti's hielden veel van haar, altbaBs iu zooverre huu belang dat medebracht;: Amalia hoeft haar ouders nooit gekend. Haarvader wns zeeman en verloor het loven iu de golven eu haar moeders stierf drie weken na de geboorte van Amalia. Men zegt, dat de Monti's een som golds kregen voor de opvoeding van bet kind, toen zij huur in huis opnamen, maar niemand weet daar het reulite van. Zooveel kan ik met zekerheid verklaren, dat bij do meerderjarigheid van Amalia iedere ver plichting ophield." Hier hield juffrouw Barnero op en zuchtte. Nu een poos vervolgde zij„Toen Amalia negen- tic u jaar was, reisde zij in gezelschap van haar pleeg ouders naar Napels. Ik kan niet juist zeggen op welke manier, maar zij kreeg konnisaaneon Duitsch heer, ik meen, dat hy Ludwig heette, en hetdlUinlo niet lang of zij gevoelden een groote genegenheid voor elkander. Geen dag ging voorbij zonder dat zij elkander bewijzen van hun wedorkoerige liefdega ven. Die lieer bezocht baar te Crovigno; hijwasoon knap man, met blauwe oogen eu mooi blond haar. Ook Amalia was mooi en bad oen houding als een vorstin. Zy pasto niet iu don kleinen burger stand en nog minder in do armoedige omstandighe den, waarin zy later verviel. Do vreemdeling had Amalia hartstochtelijk lief en gaf zijn voorncmeu tc kennen, hanr te willen trouwen," „lui zijn ze getrouwd T" vroeg Alico. „Weet. u dan niet, dat Amalia...." „Miju voedster wist er niets van," verzekerde „Welnu, hier in den omtrok woot iedereen, dal zij met dien heer getrouwd is. In Napels, in togon- I woordigheid der Monti's, die daarvoor met een mui gen, bunovens tot de vierde klasse 1 vrou welijke leerling, komende van Hoogere Bur gerscholen met 5-jarigen cursus. Tot liet volgen van enkele lessen werden 5 tnannelijke candidaten tot de vijfde klasse toegelaten. Bij de overgangs-examons zijn niet-bevor- derd 6 van de 52 mannelijke leerlingen der eerste klasse, 5 van de 53 der tweede, 10 van de 45 der derde terwijl 1 geen examen deed, en 12 van «Ie 28 der vierde, benevens 1 van de 16 vrouwelijke leerlingen der eerste en 1 van de 7 der tweede klasse. De leerlingen voor enkele lessen, zijnde 5 munnelyke en 8 vrouwelijke, slaagden allen bij de ovorgangs-examens. Aan het eind-examen, dat ditmaal te Zwolle werd afgenomen, onder voorzitterschap van den Directgur der Hoogere Burgerschool aldaar, namen doel 33 leerlingen, die allen het getuigschrift verkregen. Hun bestemming is: 12 student aan de Polytechniseho School te Delft, 5 zijn in den handel, 5 zijn na afgelegd vergelijkend examen geplaatst als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, 2 zijn geplaatst hij do Twentsche Rank, 2 worden opgeleid voor de telegrafie. 1 voor landmeter, 1 voor de registratie, l is geplaatst bij do administratie eener Levens verzekeringmaatschappij, 1 student voor de Pharmacie, 1 voor de Chemie, 1 voor arts en 1 voor het Staats-examon. Van de drie toehoorders in de vyfde klasse, die het eind-examen allegden, verwiorven 2 eveneens het getuigschrift. Eén leerling der dorde klasse werd, na vergelijkend examen, geplaatst als adelborst bij <le Koninklijke Marine, terwijl een ander leerling der zelfde klasse plaatsing gevonden heeft aan de Machinistenschool te Amsterdam. Tengevolge van bet groot aantal leerlingen zijn de klassen in afdeelingen gesplitst, ten gevolge waarvan de afdeelingen telden êorste klasse 21, 23 en 22; tweede klasse 25, 24 en 25 derde klasse 26, 20 en 26 vierde klasso 16, 16 en 15; vijlde klasse 23 leer lingen. Vrijstellingen van de betaling van school geld werd verleend aan 1 leerling. Van de 288 leerlingen, die thans de school bezoeken, zijn 106 kinderen van ingezetenen, 48 zijn bij ingezetenen gehuisvest en 134 bezoeken dagelijks per spoor uit 22 omlig gende Gemeenten de school. In het al'geloopen jaar hadden, wederom zeer ten nadeele van het onderwijs, talrijke umtatiën plaats onder het leeraars-personeel. De tydelyko leeruur in Geschiodenis en Aardrijkskunde G. do Weerd verliet de school den 15 April tor opvolging zjjnor benoeming aan do Rijks Hoogere Burgerschool te Roer mond hjj werd vervangen duor den tyde- liikon leeraur N. 11. Vlasveld. Do luoraar in Natuur- en Werktuigkunde dr. I). P. Moll, word met ingang van 1 Augustus, op ver zoek, eervol ontslagen. De tijdelijk leeraar in Geschiodenis en Ncilerlandache taal on letterkunde A. D. Raadgeep werd op ver zoek eervol ontslagen aan het einde van het schooljaar en is aan do Hoogere Burgerschool niet 5-jarigen cursus te s-Gravenhage in functie getreden. Tijdens een ongesteldheid van don Directeur, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, werd voor de waarneming zyner lessen tot tijdelijk leeraar in de Wiskunde door Bur gemeester en Wethouders aangewezen' de lieer G. van Beek, candidaat in do Wis- en Natuurkunde, die, toen de Directeur drie weken later zijn werkzaamheden hervatte, belast bleef met een zestal lessen vrijval lende doordat het aantal lessen van den Directeur werd teruggebracht op 10 nor week. Op 1 Augustus verlieten de tydolijke leer aren N. H. Vlasveld, G. van Boek eu A. J. Rcsink de school, omdat op dion datum hun dienstverband met de Gemeente eindigde. Evenals ten vorigon iure ward laatstgenoemde, tijdelijk leeraar in Natuurlijke Historie, mot ingang van 3 September wederom tot tijde lijk leeraar benoemd. Eveneens werden, wegens uitbreiding van het aantal afdeelingen in den nieuwen cur sus, met ingang van het schooljaar 19011902 tot tijdelijke leeraren benoemd in de Natuur kunde du heer F. L. Ucrgunsiusin de Geschie denis en do Nederlandscho taal en letterkunde de heer 11. Poines; in de Wiskuude de heer Ch. L. P. Stracké, en in de Geschiedenis on Aardrykskunde de heer S. de Vries. Don tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde J. S. Tlteysen word met in gang van 26 October op verzoek eervol ont slag verleend, ter opvolging zijnor benoeming tot leeraar aan het Gymnasium te Leeuwar den, terwyl in zijn plaats tot tijdelijk leeraar benoemd werd de heer A. van de Water, candidaat in de Nederlandscho Letteren. Den 17 December werd do heer Oh. L. P. Stracké benoemd tet leeraar aan de Hoo gere Burgerschool te Vcendam, tengevolge waarvan hij eervol ontslag verzocht als tyue- lijk leeraar. Wat do lokaliteit botroft, moest, ten be- tul hunner vrienden umtr de stad waren genu at), 1» zy plechtig getrouwd. Toon do bruiloft voorbij was, vleug ook haar geluk heen. Hodou getrouwd, wei nige weken later ziek, toen verlaten eu vorder nood, zorg en verachting. Mochten toch alle meisjes uit Crovigno bewaard worden voor zulk con lot!" Zwygctul bleef Alice goruinieu lyd juffrouw Bar- „Wilt u mij nog vertellen, wat or vorder gebeurd is?" vroeg ze eindelijk. „O zeker! Als Piotro, myn man, thuiskomt, zal hy u ook den gehcelen naam van mijnheer Ludwig zoggen; ik kan die namen niutonthondon do werk zaamheden in huis veroischen al mijn aandacht. Met een paar woorden is verder alles gezegd. Do vreemde heer hij moet van hooge afkomst geweest zijn-- hield niet van Crovigno. Hy hoeftdo Monti's slechts eenmaal bezocht, toen de verloving gevierd werd, Veertien dagen later trouwde hot jonge paar te Na pels. Ik ben er niet. bjj geweest, maar do Monti's on hun vrienden wel. Hot ging zóo vlug, dat liet huwe lijk reeds ge-loten was eer mou te Crovigno het reehto er van wist. Hot verdriet kwam niet minder vlug. Keil week 11a don trouwdag werd dojungenuui aangetast door een besmettelijke ziekte, zijn vrouw mocht niet in zijn nabijheid komen volgens zijn verlangen. Dagelijks kreeg zij bericht. Eindelijk werd zii zelve door koorts aangetast en toon zij hersteld liet ziekbed vorliot, was tiaar man do wijde wereld ingegaan." „Wat?" riep Alice verschrikt uit, „hy hooft zijn jonge vrouw toch niet verlaten? Waarom is zij hein niet nageresid? Zy was toch zjju wettige vrouw." Mot eon schamperou glimlach antwoordde juffrouw Barnero: „Onder voorname beuren vindt men óok ellendelingen. Die vreeiudo heer luid l.ij ziehzelven tevoren roods overlegd dat oen eenvoudig burgermeisje niet op den duur zijn oehtgenoote kon zyu, want hij was gehuwd onder oen valschtn naam eu met valsche papieren." lido Alice. Maar dat is onmogelijk zeido „tviuzeiue jvnuo. muur tun m onmogt JullYouw Baruoro zag Alieo ver wij'.oud ai wrevelig: „Niet niogelyk? Daar komt myn man aan. Misschien zult u liet gclooven, als u liet uit zyu mond hoort. Hé, Pietro, kom eeus hier als je eeu oogenblik lyd hebt." Pietro Baruoro, eeu krachtig man met koolzwarte, fonkelende oogon, richtte op deze woorden zyn schre den naar het paviljoen. „Och, vertel deze dame eens, weikou valsehen naam die lieer uit Duitschland opgat toou hy Amalia trouwde." De kastelein schoen con gomoedelijk man. Hjj lachte even en verzocht zijn vrouw vriendelijk een kop koffie te halen voor hem on voor huur zolve. „Misschien wilt u ook nog een kopje, mejuffrouw?" vroeg hij Alieo, die hy iuuisschcu oplettend had aangezien. Alice nam dit aanbod aan. Toou juffrouw Barnero zieh verwijderd had, vroeg zij bedeesd„Herinnert gu u dien naam uooh?" „O ja! Zoo iets vergoot ik noot! Hij noemde zich Ludwig von Krlenberg, die cdolmuu, muur later bleek, dut hij oen va',sollen naam ad opgegeven," „Hoe kwam dat aan het licht? „Hoe? herhaalde Pioirc. Toen Amalia ziek lagen haar man do wijde wereld was ingegaan, ontving zjj een blief, die van het gephogdu bedrog inlichting gal. Men bood haar een som geld tot Mchudovergo*- ding, wie nee: zij over het geval wilde zwijgen," voegde hy er met oen spotlach by. „Üuinogolijk I" riep Alieo uit. Barnero haalde de schouders op. „Deed haar echtgenoot dat aanbod „O, neon, antwoordde Barnero levendig. Huareeht- gonoot zelf schreef dat uiet. Van hem zelf hoeft Amalia nooit meer iels voruoiueu. Hut was een zoo- genaamde vriend die als bemiddelaar tuwchon hem im de urine vrouw optrad. Debrief kwuin uit Saleruo. Het zijn een paar mooie vrienden geweest, dut moet ik zeggen. Toen de huweljjkaploehliglmd plaats Imd, was dio vriend er 6ok bjj Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1