Stadsnieuws. Binnenland. hoeve van het grooter aantal afdeelingen, het lokaal, bestemd voor rechtlijnig teekenen door een scheidingsmuur verdeeld worden in twee gewone leslokalen, terwijl het on derwijs in rechtlijnig teekenen gegeven wordt in het lokaal der Ambachtsschool alhier, I door het Bestuur dier school belangloos voor i uat doel tijdelijk beschikbaar gesteld. De tegenwoordige verdeeling der talrijke schoolbevolking over drie gebouwen heeft de practische bezwaren eener goede regeling tot bijna onoverkomelijken omvang doen toenemen. Ook privaten en ventilatie-inrichting vol doen niet aan de hygiënische eischen, terwijl corridors en trappen in het hoofdgebouw, zóo te eenen male onvoldoende zijn voorde circulatie van zooveel leerlingen, dat ernstige ongelukken het gevolg zouden zijn, indien eventueel door brand, gasontploffing of ander accident een spoedige ontruiming der lokalen zou moeten plaats hebben. Als toelichting hiervan diene, dat in het bovenportaal, 17 bij U/2 Meter, dus met een oppervlak van '25 M2., zeven leslokalen uitkomen, zoodat van uur tot uur een 150-tal leerlingen, waaronder somtijds 50 meisjes, gelijktijdig zich binnen die ruimte moeten bewegen. Onder zulke omstandigheden moeten bui tengewoon hooge eischen gesteld worden aan de toewijding van den Directeur en aan de medewerking van het leeraarspersoneel, zal een ordelijk en deugdelijk beheer dei- school gehandhaafd kunnen blijven. De Commissie stelt er prijs op, er op te wijzen, dat aan die eischen door Directeur en vaste leeraren maar ook door de tijdelijke leeraren, beantwoord wordt op ^eii wijze, die volkomen lof verdient. Wij gevoeleu ons echter ook verplicht, te wijzen op het feit, dat meer dan een der t tydelijke leeraren, aan deze school voor het eerst practisch werkzaam gesteld, in menig opzicht tekort schiet in de handhaving van het peil van het onderwijs en der resultaten daarvan, zoodat de school als zoodanig nood wendig moet verminderen. Wij achten het derhal/e noodzakelijk, met aandrang er op te wijzen, dat maatregelen beraamd worden, die bovengenoemde euvelen met goed gevolg kunnen bestrijden, opdat de goede naam der school gewaarborgd blijve, zoowel in het belang van het onderwijs, als in dat der Gemeente, getuige, wat liet laatste betreft, liet betrekkelijk groot aantal gezinnen, dat zich in de laatste jaren hier gevestigd heeft door den goeden naam die de Hoogere Burgerschool mag genieten. De verzameling leermiddelen en «Ie school bibliotheek werden aangevuld met. het meest noodzakelijke, waartoe de aanvraag zich be paalde. De jaarlijksche cursus der Burger-Avond school vangt aan met 1 October en eindigt met Paschen. Alle 74 leerlingen volgden het volledig onderwijs en wel in de eerste klasse 49, in de tweede 12, in de derde klasse (voor voort gezet teekenonderwijs) 13. Vrystelling van schoolgeld ad f2 is ver leend aan 19 leerlingen. Van' de 49 candidaten die zich aanmeldden voor bet loelalings-examen voor de le klasse moesten 3 worden afgewezenzonder exa men zijn toegelaten 6 leerlingen tot de eerste en 2 tot de derde klasse. Van de 21 der eerste klasse zijn 0 niet bevorderd, terwijl 2 de school verlieten van de 11 leerlingen der tweede klasse ver lieten 4 de school en werden de overige 7 bevorderd. Naar den leeftijd waren de leerlingen aldus verdeeld: in de eerste klasse 5 beneden 12 jaar, 29 van 12 lot 14 jaar, 14 van 14 toi 10 jaar, 1 van 10 tot 18 jaarin de tweede klasse 0 van 12 tot 14 jaar, 3 van 44 tot 10 jaar en 3 van 10 tot 18 jaar; in de derde klasse 3 van 14 tot 16 jaar, 5 van 10 tot 18 jaar en 5 boven 18 jaar. Naar het door hen gekozen.beroep waren: Timmerlieden 28, smeden 10, ververs 8, touwkundigen 1, kantoorbedienden 4, bakker 1, voerman 1, kapper 1, slager 1, behanger 2, wagenmaker 1, en schoenmaker 1. Beroep van de ouders der leerlingen, die nog geen beroep gekozen hebben ambachts lieden 7, winkeliers 1, ambtenaren 7. Wegens ongesteldheid van den Directeur, den heer G. J. Buys, werd in Januari de heer F. Wesseling aangewezen om hem te vervangen. Toen de Directeur den 1 April 1901 om gezondheidsredenen op verzoek eervol van z!jn functie aan de Burger-Avondschool werd ontheven, nam het Gemeentebestuur geen nadere maatregelen ter voorziening in hot vacante directoraat. De heer Wesseling heeft, in overleg met de Commissie van Toe zicht, gemeend, in het belang der school de functie van Directeur te moeten blijven waar nemer). Bij Raadsbesluit van 20 September 1901 werd bepaald, dat de regeling met schooltij den van 2 uren zou worden vervangen door een met lessen van 's avonds 6 tot 9 uur, gedurende 5 avonden per week, dut de zo- mor-teekenlesscn zouden vervallen en de eerste klasse, wegens toeneming van het aan tal leerlingen, zou worden gesplitst in twee afdeelingen met onderling eonigszins verschil lend leerplan, in aansluiting met de uiteen- loopende bestemming der leerlingen. De heer C. J. F. Prins, lot dusver adsistent- leeraar voor Wiskunde, werd benoemd tot tijdelijk leeraar voor het zelfde vak de heer S. de Vries lot tijdelijk leeraar voor Ge schiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting en Nederlandse!)de heer P. Doorn, Direc teur der Ambachtsschool, tot tijdelijk leeraar voor het Rechtlijnig teek enen. Tot. definitieve aanstelling was door Burge meester en Wethouders niet geadviseerd, omdat de regeling een geheel tijdelijk karak ter droeg en alleen den cursus 1900—1901 betreffen zou, met het doel orn in 1902 zoo mogelijk te geraken tot een definitieve re geling. De bezoldigingen der tijdelijke leeraren werden, iu verband inet bet vervallen van den zomercursus, nader vastgesteld en van f50 gebracht op f40 per wekelyksch les uur. Dat het aantal leerlingen der Burger Avondschool in dezen cursus bijna verdub belde, vergeleken bij voorgaande jaren, had zijn grond in do oprichting der Ambachts school, welker leerlingen gehouden zijn, te vens de lessen der Burger Avondschool te volgen. Óp de gebruikelijke wijze zijn aan het einde van den wintercursus 19001901 wederom prijzen, beschikbaar gesteld door het School fonds der Loge »Jacob van Camper/', aan enkele leerlingen der eerste en tweede klasse uitgereikt, te wetenin de eerste klasse éen eerste en êen tweede prijs en in de tweede klasse vier tweede prijzen en éen derde prijs. Het lid der Commissie van Toezicht dal aan de beurt van aftreding was, is bij Raads besluit van 30 December herbenoemd, zoodat de Commissie geen verandering onderging. Wordt vervolgd.) KESM.SGKV1 Ji (1. Rijkskeuringen van Dekhengsten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente AMERSFOORT, Gelet op de mededeeling van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 19 Juni 1902 (Proviueiaal- hlad No. 84), Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat blijkens de beschikking van Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 11 Juni 11., No. 4455, op genomen in de Staatscourant van 14 Juni d.a.v., No. 137, de in het najaar van 1902 te houden ge wone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde bengaten, voor zooveel de provincie Utrecht betreft zijn vastgesteld op 17 October a.s. De regelings-comtnissie zal tol bet. aannemen van inschrijvingeu voor bedoelde keuringen zitting hou den op Zaterdag 11 October a.s. yan des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur, in het hotel Bellevue, aan liet Vreeburg te Utrecht. Op vrachtvrije, schriftelijke cu ondertcekende aan vragen zullen door den Secretaris der regelings-com tnissie, den heer M. L. H. Thissen, ten kantore van de Landbouwbank, Oude Gracht, Jansbrug 68, te Utrecht, aan eigenaren en houders van hengsten iuschrijvingsbilletten voor de keuringen worden ver strekt. Bij de aangifte zal moeten worden vermeld a. naam eu woonplaats van den eigenaar jn houder, b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere ken- teekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stain- boeknummer, tv zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woon plaats van den fokker. De ter keuring aangeboden hengsten zullen op genoemden 17. October, des morgens te 8 uur, te Utrecht aan de Stadstnauège, achter Clarenburg, aanwezig moeten zijn. Amersfoort, den 30. Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Bij gunstig weder zal H. M. de Koningin morgen per rijtuig van «Het Loo" naar «Soestdijk" zich begeven om daar tot Maan dag de gast te zijn van H. D. Koninklijke moeder. 11. M. zal omstreeks half twaalf deze Gemeente ptsseeren. Ter gelegenheid van den 44sten verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder zal hier Zaterdag door het garnizoen een groote pa rade worden gehouden op het voorterrein der Jiifanterie-kazcrnes, dat toegankelijk is voor het publiek. De parade zal worden gecommandeerd door majoor G. H. Nauta Pieter, van het 5e regiment infanterie, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan luiiefiant-kolonel I,. Bolle, waarnemend garnizoens-comman- dant. Naar wij van goederhand vernamen, bestaat het voornemen op tien jaardag van II. M. tie Koningin op een der pleinen een open bare gymnastiek- en scherm- uitvoering te geven, afgewisseld door muziek en zang. Zij, die het plan daartoe opvatten, hopen voldoende finaitcieelen steun te krijgen om hun inderdaad lofwaardig voornemen tot uitvoering te kunnen brengen. De voordracht aan II. M. de Koningin ter benoeming van een Hoogheemraad van den Bunschoter Veen- en Veldendijk bestaat uit de heerenC. Th. van Beek, te Amers- loort; J. van den Hengel Mz., te Stouten- burg; en G. Voskuilen, te Hoogland. De heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht heeft ontslag genomen als lid van de Com missie tan aanslag voor de belastiDg op be- drijl's- en andere inkomsten. I11 zijn plaats is benoemd de heer B. A. van Ru, ven, Lot dusver plaatsvervangend lid, terwijl tot plaatsvervangend lid benoemd is de heer D. Gerritsen. De hoofd-acte is behaald door de heeren J. J. van Beek, thans te Veenendaal, en A. P. Snoep, thans te Hilversum, vroeger hier woonachtig. De acte-EngtjIsohe taal Lager onderwijs is behaald door mej. J. B. Dekker. Uitslag eind-examens Hoogere Burgerscholen met 5-jurigen cursus in Utrecht en Overijsel, afgenomen te Amersfoort. Van de vierde groep zijn geslaagdVV. van der Eist, (U'recht)H. M. «Ie Groot, (Utrecht); A. Hoek, (Deventer); A. vau Houtum, (Utrecht)B. J. .1. Huybers, (Utrecht); W. Hulsobos, (Amersfoort)B. Janso, (Utrecht)van der Kolk, (Zwolle) J. Kroes, (Deventer)H. C. Leemhorst, (De venter) A, Plomp, ('Avollo) B. Plomp, (Zwolle); P. F. M. de Bruyn Prince, (Deven ter) P. C. van Stonden, (extraneus) W. A. Brinkman Visser, (Zwolle). Teruggetrokken 3. Afgewezen 3 vau 18 kandidaten. De Minister van Oorlog, wenschende het Voorbereidend militair onderricht nader te regelen, ook in verbant! mot liet bepaalde in het Kon. Besluit van I April 19Ü2 (Staats blad no. 48) houdende vaststelling der eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoelendlieid, bedoeld in art. 104 der Mi- Jitiewet 1931, heeft: A. ingetrokken 1, <le regeling van het Voorbereidend militair on derricht, vastgesteld bij de beschikking van den Minister van Oorlog d. d. 1 Juni 1898, Vile afd. no. 10 (H. M. 1898, bladz. 210) 2e. de beschikking van den Minister van Oorlog d. d. 3 October 1898, Vilde afd. nu. 55 (R. M. 1898, biz. 075) tot nil voering vau het Kon. besluit van 5 September 1898 (Staatsblad no. 207)IJ. vastgesteld een nieuwe regeling van het Voorbereidend mili tair onderricht. De bijzonderheden zijn te viitden in de »Staatsct." No. 175. Tot dirigeerend officier van gezondheid der 2e klasse (luitenant-kolonel) is bevor derd de dirigeerend .oflicicier der 3e klasse L. F. Boekelman, chef van het Militair hos pitaal hier. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, wien wegens tijdelijke ongesteldheid eenigen tijd volstrekte rust is voorgeschreven, heeft het bevel over hel 5e regiment, infanterie over gegeven aan tien oudsten hoofd-ul'licier van het korps, majoor G. f tNauta Pinter. De function van garnizonns-commainlaiit worden waargenomen door luitenant-kolonel L. Bolle, van het le regiment huzaren. De commaudeereude officier vau het. 5e regiment infanterie is gister door den Mi nister van Oorlog telegraphisch gemachtigd om de miliciens van het blijvend gedeelte der lichting 1901 den 1 Augustus, 1:1 stede van den 14 dier maand, met onbepaald ver- lol huiswaarts te zende... De lichting 1899 komt eferst 20 Augustus voor herhalingsoefeningen onder dc wapenen. De kazernes worden dus mooi ontvolkt. Rij het. 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot lc luitenant de 2e luitenants C. J. Koelt en J. E. Miiller, de laatste gedetacheerd bij het Oost-Indische leger. Luitenant J. VV. K. de Bas, van het 5e regiment infanterie, wordt 4 Augustus gede tacheerd bij de Werkplaatsen voor draagbare wapenen te Zaandam toi het bijwonen van tien cursus voor officieren van wapening, welke aan die werkplaatsen wordt gehouden. De bij liet 5e regiment infanterie nieuw benoemde luitenants VV. .1. A. de Wolf, R. O. Plet en L. J. Rieber, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, worden 9 Augustus beëedigd en in functie gesteld. De bronzen medaille voor Pi-jarigen dienst is Dinsdag op de gebrmkelijkè wijze uitge reikt aan Fourier 11. A. Cardinaal, van hef. 5n regiment infanterie. Luitenant-kolonel L. Breeder a Brandje, thans Directeur tier Normaal-schietschool te 's-Gravenhage, is bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over het le regiment infanterie. De batterijen van de 2e afdeeling le regi ment veld-artillerie rnarcheeren morgen naai de Legerplaats by Oldebroek om daar tot 15 dezer oefeningen te houden. Die van de le afdeeling, uit Utrecht, kwa men hedenochtend door. Bij de te Borgen-op-Zoom gehouden schiet wedstrijden van den «Ned. Schutterij kader Bond" is de afdeeling Amersfoort niet zoo gelukkig geweest als zii anders pleegt te zijn. In den hoofd-korpswedstrijd geraakte zij door onvoorziene omstandigheden buiten conditie. Als hoogste korpsschutter behaalde sergeant- majoor G. Muijs met, 98 punten de zilveren medailleluitenant-adjudant J. Rusquet ver wierf met 83 punten den derden prijs in den wedstrijd eereleden en officieren-donateurs; kunstvoorwerpen werden gewonnen door adjudant H. van Gelder, sergeanten-majoor J. VV. van Achterbergh Jr. en G. Muijs en sergeant J. Knuivers. Bij de te Enschede gehouden Internationale kegelwedstrijden werd in den korpswedstrijd de Oe prijs, gouden medaille, behaald door «Houdt Plank" met 172 houten, ende29eprijs, verguld zilveren medaille, door «Acht om den koning" met 157 houten. In de personeele wedstrijden behaalde de heer B. Schimmel den 4den (trijs met 39 houten en de heer C. Fritson den 26ston prijs met 35 houten. De matinee van tie kapel van liet 5e regi ment infinite) io kan Zaterdagmiddag in Attii- citia" geen voortgang hebben, wijl de mu ziek ten Paleize «Soestdijk" zich bij hel diner zal doen hooren. Een Zuster van het R. K. Liefdehuis had hedenochtend liet ongeluk, bij hut waterputten iu den Weverssingel te geraken. Een agent van politie bracht haar spoedig weder op 't drooge, zoodat zij met den schrik vrijkwam. De vereeniging «Handed en Nijverheid" houdt niet morgen, doelt Maandagavond haar maandvergadering in »l)e Vergulde Zwaan". De feestgids en het programma der bloe men- en tuinbouwtentoonstelling, te houden dour de afdeeling Baant en omstreken van van de «Ned. maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde'' van 2 tot 3 Augustus, is thans verschenen. Daaruit blijkt o. a. dat zijn uitgeloofd: door H. M. de Koningin een groote zilveren medaille voor de afd. bloeiende planten door II. M. de Koningin-Moeder een zilveren medaille voor de aid. bloemwerken, en een bronzen medaille voor veidbouquets van tuinknechts of tuinjongens, ert door Z. K. H. den Prins der Nederlanden een zilveren me daille voor tie afd. kasplanten, De verguld zilveren medaille van tien Eere-voorzitter, den Burgemeester van Baant, is bestemd voor tien Baarnschen vakman, die het meest tot het welslagen der tentoonstelling heelt bij gedragen. Het Bestuur der afdeeling Nykerk, Putten en omstreken van de «Ned. maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" zal met de leden Maandag 4 Augustus een bezoek bren gen aan «''rins Hendriks-oord" en aan de tentoonstelling te Baarn en daartoe des ochtends te 10 uur van het station hier ver trekken. I11 de Dinsdagavond te Barneveld gehou den landbouwvergaderiug is besloten, in ver band niet de A msterdamsche waterleiding- plannen, een adres aan liet Hoofdbestuur der «Gelderscb-üverijselsche Maatschappij van Landbouw" t,e richten, met verzoek zich tot de Regeering te wenden om maatregelen te nemen, waarbij het onttrekken van water aan de Veluwe ten behoeve van groote steden verboden worde. Uit Errneloo wordt bericht, dat ten be hoeve van het gesticht «Veldwijk" is aan gekocht de huizinge, door den heer Floris Vos bewoond. De Gemeenteraad van Hilversum heeft besloten, het gebouw der Hoogere Burger school óok te doen inrichten voor Burger Avondschool. Het verschil in bouwkosten bedroeg slechts f4500; liet schoolgebouw komt der Getnoenle thans te staan op I'SI 371. Ten govolge van een bezoek des heeren A. J. Resink is thans ook te Veenendaal opgericht een arbeiders-kiesvereeitiging, aan vankelijk met 10 leden. Beter is 't volslagen blind te zijn, dan oen zaak steeds van éen kant te bezien. Het verzetten van de officier-Ie viering van Hr. Ms. verjaardag, die dit jaar op Zondag valt, naar den daarop volgenden Maandag, vindt begrijpelijkerwijze bestrijding. Jn het officieuse bericht, dat in de «Staats-courant" werd geplaatst, werd gezegd, dat liet ge schiedde «op verzoek van H. M.". Naar aanleiding daarvan heeft de Haagsche correspondent van do «N. (iron. Crt." inlich tingen ingewonnen. Het kwam hem vreemd voor, dat H. M. uit eigen beweging daartoe zou zijn overgegaan en hem is thans geble ken, dat de zaak gansch anders in haar werk is gegaan, dat men, vanwege de regeering deze uiting van de Koningin heelt uitgelokt, Haar als 't ware dut verlangen hoeft «opge drongen". Het zou zoo is hem verze kerd bij 11. M. niet zijn opgekomen om «uit overdreven zucht naar bevordering van

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2