Dinsdag 5 Augustus 1902. GEBOET. No. 5224. 51e Jaargang. Feuilleton. AMEMTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. franco per post /'4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 45 regels/" 4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden inrekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Oproeping van verlofgangers. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt bij deze ter kennis van den verlofganger der Nationale Militie: JAN MATSEN, behoorende bij het 8e Regiment Iufauterio, lichting 1899, dat het aan hem verleend verlof wordt inge trokken en hij op Woensdag, den 13. Augustus 1902 onder de wapenen behoort te komen, waartoe hij zich op dien dag vóór des namiddags 4 uur bij zijn korps moet aanmelden, in uniform gekleed en voor zien van verlofpas en alle kleeding- en uitrusting stukken, bij ziju vertrek met groot- verlof medege- Vóorts wordt hij verzocht, zich daags te voren tussohen 9 en 12 uur des", voormiddags ter Secretarie te vervoegen, ten einde op den verlofpas de uoodige verklaring te doen stellen. Amersfoort, den 1. Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS, Amersfoort in 1901. vin: Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Brengt bg deze ter keunis vau den verlofganger der Nationale Militie r WILLEM V.D.BERG, behoorende bij bet le Regiment Veld-Artillerie, lich ting 1897, dat het aan hein verleend verlof wordt ingetrokken en hg op Woensdag, den 10. Septem ber 1902, onder de wapen behoort te komen, waartoe hij zich op dieu dag vóór des namiddags 4 uur by zijn korps moet aanmelden, in uniform gekleed en voorzien van verlofpas en alle kleeding- en uitrusting stukken, bij ziju vertrek met groot- verlof medege- Voorts wordt hij verzocht, zich daags te voren tusschen 9 en 12 uur des voormiddags ter Secretarie te vervoegen, ten einde op den verlofpas cle noodige verklaring te doen stellen. Amersfoort, den 1, Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. O P REIS. Aan onze abonnc 's, die tijdelijk elders, hr-tzij binnen-of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De frankeerkosten bedragen per keer f 0.025 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de A mersfoorische Courant" verzekeren. De kinderen van min- en on vermogenden genieten kosteloos onderwijs aan de openbare scholen. Vanwege de «Vereeniging lot werkver schaffing" werd ook in 1901 geen werk te verrichten gegeven. Inrichtingen tot voorkoming van armoede door of vanwege de Gemeente beheerd, be staan hier niet. De volgende instellingen hebben, evenals de armbesturen van verschillende kerkge nootschappen, leniging en voorkoming van armoede ten doel Het Diakonie oude mannen- en vrouwen huis der Ned. Hervormde gemeente. De gezondheidstoestand was zeer gunstig, geen der verpleegden is overleden1 man heeft het gesticht wegens dronkenschap moeten verlaten. Op 31 December 4901 waren 44 mannen en 6 vrouwen in het gesticht aan wezig. Voor meer dan 41 mannen is geen plaats. Meer vrouwen zouden wél kunnen worden aangenomen, doch er heeft zich geen aangemeld. Het Roomsch-Katholiek liefdehuis. In den loop des jaars zijn 42 mannen en 11 vrouwen opgenomen. Vertrokken zijn 1 man en 4 vrouw, terwijl 14 mannen en 14 vrouwen overleden zijn. De gezondheidstoestand was bevredigend. De toestand van het St. Pieters- en Blok landsgasthuis bleef ook financieel onveranderd. De herstellingen vroegen groote geldelijke offers. Hoewel de gezondheidstoestand der ver pleegden, gerekend naar bun hoogen leeftijd, zeer bevredigend kan genoemd worden, zijn 3 mannen en 4 vrouwen overleden. De vader en de moeder geven voortdurend reden tot tevredenheid. De gastelingen werden wederom door H. M. de Koningin-moeder bedacht, die hen 10 hazen stuurde. In het college van Regenten en Regentessen kwam verandering doordat jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck werd vervangen door mr. P. J. F. van Voorst Vader. Het college van Regentessen bleef onver anderd. De oudste Regentes mevrouw de we duwe Scheltus van Leusden herdacht het feit, dat zij 40 jaren zitting had als Regentes. Gesticht de Armen de Poth. In 1901 kre- 7.) Na de gewone plichtplegingen begon Alice, zoo bedaard mogelijk „Ik kwam eens spreken over den brief, die na mijns vaders dood in myn handen is gekomen. Hij handelt over het betalen van verplegingskosten voor zekeren heer Ludwig. Ik moet tot mijn leedwezen betuigen, dat die naam mij geheel onbekend is." „Dat verwondert mij zeur, verklaarde de directeur, terwijl hij Alice scherp aanzag, do heer Von Ludwig werd twintig jaar geleden doorbarou Von Waldheim aan mijn zorgen toevertrouwd. Mijn pogingen bleven helaasvruchteloos. Op mijn ondervinding afgaande, moet ik de kwaal voor ongeneeslijk houden." „Is hij idioot vroeg Alice. „Neen, hij is waanzinnig." „En heeft vader hem aan uw zorgen toevertrouwd?" „Zooals ik u reeds zeide." Alice dacbt een oogeublik na en zeide toen„Het verwondert mij, dat ik nooit over dien heer heb hooren spreken. Vader had anders toch geen ge heimen voor mij." Dr. Rimoli keek de jonge dame eens scherp aan en zoide geraakt: „Vergun mij, dat ik de bewijzen haal. Do twijfel die u koestert, zal dan weldra ver dwijnen." „Oh, ik geloof u wel." „Met uw verlof, ik ben in een oogeublik terug," zeide de directeur en verwijderde zich na een be leefde buiging. Het duurde niet long, of dr. Rimoli trad weer binnen. Het had hem niet veel moeite gekost, de bewijsstukken te vinden, daar hij ze juist vóór eenige oogenblikken nog in banden had gehad. Kortaf geide hy„Hier zijn de brieven, door uw vader ge- gen 451 gezinnen een wekelijksche uitdeeling van 4 K. G. tarwebrood, 3 K. G. roggebrood en 1,4 K. G. boter Voorts werd aan 24 per sonen wekelijks 3 K. G. roggebrood en bo vendien (dit alleen gedurende de winter maanden) aan 150 personen wekelijks 3 K. G. roggebrood uitgereikt. Aan 38 gezinnen werd gratis woning gegevenin November 1904 werd dit aantal door bijbouw tot 46 vergroot. De financieelo toestand is zeer gunstig. Het Roomsch-Katholiek Jorigensweêshuis. De gezondheidstoestand was uitstekend. Eén jongen werd opgenomen, terwijl 5 jongens het gesticht verlieten, waarvan 4 in een be trok king werden geplaatst en 4 het gesticht verliet wegens gevorderden leeftijd. De ge zondheidstoestand was zeer gunstig. Het Roomsch-Katholiek Meisjesweeshuis. De gezondheidstoestand liet niets te wen- schen. Er werden geen weezen opgenomen. Een wees verliet het gesticht wegens plaat sing in een betrekking. Het Gereformeerd weeshuis. Het aantal wezen was 6 jongens en 7 meisjes. Gedurende het jaar werd een nieuwe naajjullVouw be noemd. De gezondheidstoestand was niet ongunstig, doch mazelen heerschten vrij sterk. De «Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen, gedurende den wimer", De inschrijving bracht op f'4537.40. Met de spijsuitdeeling werd aangevangen Maandag 17 December 1900 en deze had gedurende 42 weken plaats. Dit jaar werden de kaartjes niet gratis uitgereikt. Na de inschrijving werd nog aan afzonderlijke kaartjes verkocht voor f32.30, terwijl aan het lokaal voor f 40.30 aan spijzen gehaald werd. Aan de commissie voor Kindervoeding werd geleverd voor f429.40. De spijzen, die gekookt werden, bestonden uit erwtensoep en dikke gort; voor de kin deren werden daaraan tot afwisseling één maal per week capucijners en éénmaal bruine boonen toegevoegd. In het geheel werden uitgereikt 21264 portiën, waaronder 4294 aan Kindervoeding en 1728 door tie leden der vereeniging. De Vereeniging «Liefdadigheid". VaD de Departementshoofden en hun helpsters en helpers werd moeilijke en vaak tijdroovende arbeid gevorderd, terwijl hun eigen bezig heden soms niet toeiieten, er den vereischten tijd aan te wijden. Zeer wenschelijk zou het daarom zijn, dat nog eenige personen zich bereid verklaarden, als werkende leden op schreven en van zijn zegel voorzien. De inhoud daarvan zal u spoedig doen zien, dat mijn woorden waarheid beyatteu." Alice tuurde in de papieren, maar de letters dans ten baar voor de oogenzij kou er niets vau lezen. „Waarom heeft vader mij nooit over die zaak gesproken vroeg zy halfluid. Glimlachend antwoordde de directeur: „Misschien om de familie niet te bedroeven." „Vader had geen familie buiten zijn gezin." „Uit vriendschap, dan wellicht." „Ook dat niet. Wanneer vader een vriend had gehad, die iu een gekkenhuis was opgenomen, dan zou hij mij daarvan niet onkundig gelaten hebben." De directeur haalde de schouders op en zeide met ceuige scherpte: „Wij ziju niet verplicht, te gissen naar de redenen, die uw vader voor zyn handelwijze had, Het is hier de vraag: wil de familie voort gaan, do verplegingskosten voor den patiënt te be talen 7" „En als dat niet het geval is?" vroeg Alice. „Dan zou ik genoodzaakt zyn, die gelden bij het armbestuur aan te vragen. Uit achting voor baron Vou Waldheim heb ik eerst beproefd of de erfge namen den last op zich wilden nemen." „Vader beeft slechts éen dochter nagelaten", zeide Alice bedeesd. Dr. Rimoli vestigde zijn zwarte oogen metonheil- spellenden gloed op haar en vroeg: „En u is dus van plan, den beschermeling van uw vader aan zijn lot over te laten?" „Ik ben naar Rome gekomen om nopens deze zaak ophelderingen te krijgen." „Ah zoo, maar „Hebt u niet eenige papieren in uw bezit, die in lichtingen kunnen geven omtrent de familiebetrek kingen van den heer Von Ludwig?" Met eeu duivelsehen lach antwoordde do directeur „Die papieren waren in handen van uw vader." „Weet u dus niet, vanwaar de heer Von Ludwig komt en waar hy geboren is?" „Het ligt niet op myn weg, te onderzoeken. Uw vader vertrouwde hem aan mijn zorgen toe en het was myn zaak niet, daarnaar te vrageD." te treden. Intusschen is door het werkend personeel bet mogelijke gedaan, voorzoover de geldmiddelen liet toelieten. Om misbruik vau spijskaarten tegen te gaan nam het Bestuur, dat beter met de behoeftigen bekend is, gaarne zulke spijï- kaartjes in ontvangst, die door den Boek houder worden uitgedeeld. In de afgeloopen winter werden 4750 spijskaartjes door dames en lieeren aan de vereeniging afgestaan. Het aantal dames, die aan de vereeniging «Liefdadigheid" zijn verbonden om voor zieken en kraamvrouwen versterkend voedsel te koken, als een geneesheer de noodzake lijkheid daarvan aan den Boekhouder opgeeft, vermeerderde. Ruim zestigmaal hebben de dames zich beurtelings van die taak gekweten. Het kleedingrnagazijn deed wederom uit stekend dienst en heeft in vele behoeften voorzien. Aan alle aanvragen om kleeding- stukken, die de Departementshoofden deden, kon worden voldaan. Verblijdend was het, nu en dan bewijzen van dankbaarheid van de ondersteunden te ontvangen. De uitgaven bedroegen f4960.93, de ont vangsten f 2009.85. Gelukkig dat de vereeniging «Liefdadig heid" met buitengewone bijdragen is gesteund, daar anders het liefdewerk gestaakt had moeten worden. Het Bestuur werd gemachtigd, een Boekhouder aan te stellen. Benoemd werd daartoe de heer N. G. van de Stadt (Kleine, Haag 7) bij wien inlichtingen omtrent hulp behoevenden zijn te bekomen. Door een vereeniging van ruim 80 dames hier ter stede welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen aan onvermogenden en zwakken, werden aan ge middeld 40 patiënten per week verstrekt 5225 eieren, 4000 Liter melk en 259 porties soep. Hulpbank. In het Boekjaar loopende vau 4 Januari 4904 tot 31 December 4901 zijn verstrekt 35 voorschotten, verdeeld als volgt 42 h f300, 1 a f250, 7 a f200, 5 a f450, 2 a f420, 5 a f100, 1 A f50, 4 a f40, 1 A f35, len bedrage van f6865 gezamenlijk. De winst- en verliesrekening bevat de volgende cijfers OntvangstenBatig saldo over het vorig boekjaar f194.96, Rente f302.30, Reservefonds f 466.82; totaal f964.08; UitgavenTeruggegeven rente aan de leeners f 43.27s, Advertentie- en zegelkosten Alice dacbt eenige oogenblikken na en vroeg t „En spreekt die heer Von Ludwig nooit over zyn afkomst of over zijn familie?" „Mijnbeer Von Ludwig is waanzinnig en heeft geen enkel helder oogenblik. Hij werd in dit ge sticht gebracht, nadat hy maanden lang nan een her senziekte had geleden. Allo berinnering is bij hem verdwenen." Alice rilde toen zy dat hoorde. Zy dacht niet aan den waanzin van den heer Von Ludwig, maar wel, dat de wettige eigenaar van Waliersbrunu hier twin tig jaar had moeten doorbrengen, afhankelijk van een man als dr. Rimoli. „Als het dan uiot mogelijk is, iets nadersomtront dien ongelukkige te vernemen, zal ik er maar berusten," zeido Alice ontmoedigd. „U wenscht dus niet verder de zaak te onder zoeken?" vroeg de directeur haastig, terwijl hij zijn fonkelende oogen op de jongedame liet rus ten. „Nu ik zekerheid heb, dat vader u de zorg voor dien mijnheer heeft toevertrouwd, is het mijn plicht, het loopende halfjaar te betalen." „En in bet vervolg? „Daaromtrent heb ik nog geen besluit genomen. Aangezien het halfjaar eerst over drie maanden ver streken is, hebben wij lijd genoeg, daarover lator te spreken. Wil u mij vergunnon, den patiënt eens te „Neen I" zeide dr. Rimoli beslist „De heer Von Ludwig is niet in een toestand, dat hy bezoek kan ontvangen." Alice geloofde uiet,»wat de directeur haar daar ver telde, maar zij kon er toch niets tegen inbrengen j Na een oogenblik zwygens zeide zij„Als u mor gen de kwitantie wilt zenden, zal ik het verschul digde halfjaar betalen." Met een glimlachje merkte de directeur op, dat hij morgen wel iemand met de kwitantie wilde zen dt n, maar waar „Ik logeer in De PrinB van Beieren:" Dr. Rimoli teekeude het adres op en vroeg toen„Is u hier alleen Alice kleurde en antwoordde verlegen: „Voorhet oogeublik, ja." „O, dan is het zeker voldoende, wanneer men naar freule Vou Waldheim vraagt?" Alice knikte en stond op. „Is de zaak nu geregeld vroeg de directeur. „Goregeld nog niet," uatwoordde Alice op vasten toon, „I-Iet moet nog uitgemaakt worden, in welke j verhouding de patiëut voortaan onder uw behande- liug zal blijven. U zegt, dat hij ongeneeslijk is, niet waar „Er is geen vooruitzicht op beterschap." Alice keek eenige oogenblikken peinzend voor zich en nam toen met de gebruikelijke plichtple gingen afscheid. De directeur wilde zicb eebter het genoegen niet ontzeggen, Itaar door het park Ie geleiden. Beiden gevoelden zich ontstemd. Alice was niet voldaan over don uitslag van haar bezoek en de directeur was niet geheel gerust over haar laatste woorden. Beiden gevoelden, dat eeu woord van beleefdheid eu toenadering hier goed op zijn plaats zou zijn, vooral in betrekking tot hun toekomstige verhouding. „Onze tuinen z>jn fraaier, dan die van eeuige an dere dergelijke inrichting, zeide dr. Rimoli," nadat hij eenige oogenblikken zwijgend naaatde jonge dame had voortgestapt. „Eu toch mooten de arme schepsels, die zonder hoop en redding iu diepe duisternis gedompeld zyn, zich hier oubeschryflijk rampzalig gevoeleD." „Do meesten hebben geen bewustheid van hun toe stand, verzekerde de directeur met een glimlach, zy verheugen zicb in den zonnegloed als een vlinder, die langs de bloemen zweeft. Zelden gaat het be grip van een kraukzinnige verder dan zyn naaste ingeving.' „Weten z reten zij dus uiets meer van de buitenwereld T" „Neen antwoordde dr. Rimoli. „Er wordt meermalen verzekerd, dat dieongeluk- kigen nu en dan lichaamsstraffen ondergaan," zeide Alice. „Dat zijn praatjes zonder grond." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1