Donderdag 7 Augustus 1902. GEBOET. No. 5225. 51e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURAIl UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post /'1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legalo-, offlcieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij ailvertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Teleyhoon 19. O PRE 1 S. Aan onze abonnó 's, die tijdelijk elders, heizij binnen- of buitenlands, vet toeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Lie Irankeerkosten bedragen por keer f 0.026 voor het buitenland. Ook niet-geabonueerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de »Ainers!'oortsche Courant" verzekeren. KENNISGEVINGEN. JACHT. I)e COMMISSARIS der KONINGIN in do PRO VINCIE UTRECHT, Gezien bet besluit van beeren Gedeputeerde Staten der provincie Ütrecbt, dd. 31 Juli 1902, no. 45 Gelet op art. ll der Wot van 13 Juni 1857(Staats* blad no. S7) Brengt ter kennis van do belanghebbenden 1°. dat de opening der jacht op klein wild, ver meld in de 2e zinsnede van art. 17 der Wet van den 13. Juni 1S57 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 30 Augustus a. s. met zonsopgang, met uitzondering van do jacht op bazen en fazanten, waarvan de ope ning op Zaterdag 27 September a. s. is bepaald. 2°. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitge oefend, en bet jagen in ongeraaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog ii 1902 moeten geoogst worden, verboden is, evenals bet jngeu in tabakslandeu, zoolang bet zoogenaamd bostiroed niet is geoogst. 3". dat de jacht op reebokkeu slechts gedurende (le maanden October en November, zoomede de jacht op reegeiten van 15 November tot 1 December zal zijn toegelaten. En ten einde niemand eenige onwetendheid hier van kunne voorwenden, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, waarzulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 2. Augustus 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIM MELPENNINCK VAN DEIE OYE VAN NIJENBEEK. Amersfoort in 1901. IX. De afdeeMng Amersfoort van het »Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" telde 232 leden. In de Algemeene vergadering, gehouden in Januari, werden wederom een aantal nut tige landbouwvoorwerpen onder de leden ver loot. Tevens hield de heer T. J. Swierstra, zuivelconsulent, een zeer onderhoudende en met veel belangstelling door 125 leden ge volgde voordracht over: »Het opfokken en de voeding der kalveren Spreker behan delde uitvoerig de volgende puntenIe. Ge- 8.) „ZooSlaat men ze dus niet En worden zij niet vastgebondenDoet men hun geen dwangbuis aan, als zij weerspannig zijn '."'vroeg Alice. „Zulke gruwelijke daden zouden nergens toedie nen bovendien zijn de meeste krankzinnigen lijd zaam en onschadelijk. Alleen wanneer zij een aan val van razernij krijgen, moet men wel eens tot hardheid overgaan, daar zij dan met geen andere middelen te beteugelen ziju." „Eu komt dat dikwijls voor?" „Hoogst zelden," betuigde de directeur. „Mijn hemel!" riep Alice eensklapsvëischriktuit. Do directeur keek baar verwonderd aan ou volgde do richting van haar blikken. Daar kwam over het binnenplein een man aan hollen. Zijn verschijning zou wel sterker menschen dan de freule Von Waldheim in ontsteltenis gebracht hebben. De man scheen tot de razenden to behooren, waarvan de directeur zoo juist gesproken bad. Zijn mond was met schuim bedekt, zijn oogen rolden wild door bet hoofd en zijn gelaat was vuurrood van Woede. Hij zag er uit, alsof bij iedereou.dio hem in den weg kwam, zou nedervellen. Zoo stormde bij op den directeur toe. Was dat een menscli Hij leek eerder een wild beest, dat brullend toesprong om zijn prooi te verscheuren. „Worp hom op den grondschreeuwde de direc teur. Wel verduiveld, wie laat dieD snaak ont snappen Hé, Pietro Enrico 1" Du oppassers snelden toe. Zij hadden geen tijd meer om naar do gewone dwangmiddelen te gry pen zond voedsel in juiste verhouding2e. ge paste beweging3e. zindelijkheid, verzorging der huid4e. orde en regelmaat in de voe ding. In April werd een Algemeene vergadering gehouden, tor verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur, wegens peruxTekeaftreding van rnr. J. L. barort Nepveu (ingevolge het regle ment, niet-herkiesbaar) gekozen werd de boer J. B. de Beaufort te Woudenberg, Voorzitter der afdeeling, die eeu warm woord van dank bracht voor al hetgeen baron Nepveu in het belang der landbouw heeft gedaan. Besloten werd toen om adhaesie te betuigen aan de pogingen van bet »Landbouw-comilé"' tot be strijding van knoeierijen in den boterhandel. In April werd een keuring gehouden van stieren. Evenals ten vorigen jare had de re geling der stiereukeuring plaats door een commissie dour Gedeputeerde Staten van Utrecht benoemd, met medewerking der af deeling. De afdeeling werd verdeeld in 3 districten. In elk district werd een premie van I '100 uitgeloofd voor oudere, een van f'GO en een van 1'40 voor jonge stieren. Door dien echter de keuring dit jaar niet alleen te Amersfoort, doch ook te Buarn werd ge houden, moest de gebruikelijke keuring van beeren en rammen achterwege blijven. De gunstige invloed der keuringen op het gehalte van den veestapel wordt thans alge meen erkend. Aan de eigenaars dei' be kroonde dieren wordt de verplichting opge legd, hun l'okdieren tegen een laag dekgeld beschikbaar te stellen. De premiën werden gevonden uit subsidiën van het Rijk, de Pro vincie, het genootschap en anderen. Ten behoeve van de te Utrecht gehouden Landbouwtentoonstelling, ter herdenking van het 60-jarig bestaan van bet Genootschap, werd eeno subsidie van i' 50 vorlcend. 'Met veel genoegen kan het Bestuur mede- deelen, dat het haar mocht gelukken, met ingang van I October te Woudenberg een landbouw-wintercursus op te richten. Tot leden der Commissie van Toezicht wer den benoemd de heeren J. B. de Beaufort, te Woudenberg, jhr. mr. B. W. Th. Sand- fcerg, te Amersfoort, en N. H. van Wierin- gen, te Woudenberg. Met het onderwijs werd belast de beer E. Kruidhof, Hoofd der School te Maarsbergen. Aan dezen cursus nemen 21 leerlingen, tus- scben 18 en 21 jaar, deel, voornamelijk uit de Gemeenten Leusden en Woudenberg. Op een aanvrage om Rijks-subsidie voor dezen cursus werd nog vóór het einde des jaars een gunstige beschikking ontvangen. want de razende bad den directeur reeds tegen den grond geworpen. Doodsbleek van angst en schrik zocht Alice een schuilplaats nchter een dikken noteboum in de na bijheid. Zij beefde over al haar loden, toen zij de wanhopige worsteling zag tusschen den directeur en den waanzinnige. Dr. Riiuoli zou zeker vermoord zijn, als de sterke oppassers niet bij de hand waren geweest. Dezen bonden den raiendc na veel moeite en brachten hem in het gesticht terug. De directeur stond niet zoo vlug op, als men ver wacht had. „Dat kost je jo betrekkingriep hy tandknarsend tegen een paar oppassers. „Ik heb u nog gewaarschuwd, mynheer I" zeide Giacomo, niet zonder leedvermaak. „Ellendige domkoppen 1" schreeuwde dr. Rimoli, nog bevend van woede. „Wilt u op mij steunen, tot wij don salon bereikt hebben? vroeg Bernardo. Het verbiudon zal daar ge makkelijker gaan." „Giacomo, kermde de directeur, die voel pijn leed, draag zorg voor de dame. Verontschuldig mij bij haar, Eu jij, Bernardo en Marco, brengt mij naar mijn kamer." Pas verwijderde de directeur zich met de beide oppassers, of de boveude Alice kwam uit baar schuil hoek en ging op een bnnk onder een olijfboom zit ten om tot herademing te komen. „Wil ik het rijtuig van de freule in het park la ten voorkomen f" vroeg Giacomo, eerbiedig naderbij komend. „Dank je, zeide Alice, over een paar minuten zal het wel over zijn. Het zou mij aangenaam zijn, als je zoolang in mijn nabijheid bleef." „De directeur hoeft mij gelast, uw boveleu te ge hoorzamen," zeide Giacomo. Gerustgesteld door zijn tegenwoordigheid, zag Alice nu rond en beschouwde den fraaien aanleg van het park, waardoor hot gesticht San Salvatore zooveel naam had gomaakt. De cursus wordt gehouden van 1 October tot 1 April gedurende drie dagen per week van 's namiddags 6 tot 8 uur. De vakken zijn: voor het eerste jaar: 1. Keunis van den grond. 2. Grondbewerking. 3. Grond verbetering. 4. Plantenteelt. 5. Veeteelt. 6. Kennis der natuur; voor het tweede jaar: 1. Bemestingsleer. 2. Waardebere- kening. 3. Plantenteelt. 4. Veeteelt. 5. Gezondheidsleer. 6. Kennis der natuur. De aanvankelijk verkregen resultaten mo gen zeer gunstig worden genoemd. Indien zijn pogingen slagen, zal het Bestuur in het volgende jaarverslag ook de oprichting van een landbouw-wintercursus te Amersfoort kunnen vermelden. Tentoonstellingen hadden niet plaats. In het Gemeente-verslag volgt nu een uit treksel van het Verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarvan de hoofd zaken reeds in dit blad werden meegedeeld toen het origineel verslag verscheendit telt pagina's, het uittreksel 3. Wel opmerkelijk is do aanteekening van het Gemeentebestuur, dat het aantal kiezers voor de Kamer slechts 2U1 bedraagt, In de 31 fabrieken waarin 20 of meer arbeiders werkzaam zijn of van mechanische beweegkracht wordt gebruik gemaakt, zyn werkzaam 326 mannen, 40 vrouwen, 68 jon gens en 59 meisjes. Door stoom worden 14, door gas 43 fabrieken door petroleum wordt '1 werkplaats gedreven, terwyl in 3 uitslui tend handenarbeid wordt verricht. Bovendien zijn er 55 '-akkertje», 2 bleeke- rijen, 3 drukkerijen, 2 grutterijen, 2 kostuum- makerijen, 1 rijwielfaoriek, 2 sigarenmake- rijeu, 1 tapijtfabriek en 1 wasscherij, waar te samen 212 arbeiders werk vinden. Wel opmerkelijk is de volgende mededee- ling omtrent de Machinale KolTeriabriek, van den heer S. J. van Duinen Tengevolge van een andere loonregeling, 1 Augustus ingevoerd, is bet aantal der aan komende werklieden sterk gedaald, doordien de werklieden (sinds dien lijd per stuk be taald en vroegpr per weekloon) vermeendon voordeeliger te kunnen werken bij kleine ploegen onderling. Vandaar dan ook dal momenteel werkzaam zyn 18 personen boven de 20 jaar en 5 personen beneden den 20-jarigen leeftijd. De afzet was geringer dan vorige jaren, doordien de aflevering in 't begin van bet seizoen te langzaam ging, waardoor klan ten naar concurrenten overliepeneen ge volg van onderlinge afspraak der werklieden om slechts een minimum werk te leveren „Beu je hier al lang in dienst t" vroeg zij eiudolytc aan den oppasser. „Twintig jaar, freule I" „Wat een lange tijd l En bevalt het je hier goed f" Giacomo baalde do schouders op eu antwoordde aarzelend „Och, freule, hot loon verzoet den ar beid." „Ja, dat is zoo, zeide Alice en keek toen weer in den tuin rond haar godnelnen vertoefden eohtor niet moor bij de schoone booinen on bloemeu eensklaps keerde zij zich tot deu man met de vraag „Hoe is jo naam „Giacomo Sorel." „Als jo hier reeds twintig jaar hebt doorgebracht zal je wel heel wat weten te vertollen." „Dat laat zich denken, frculo I Ik weet hier alles, ik ken iedoren patiënt, en ik verzeker u, dat nie mand beter met hen kan omgaan dan ik „I)au zal de directeur jo diensten zeker wel op prijs atollen." „O, hij is wel over mij tevreden, maar ik beu minder met hem ingenomen." „Zoo? Eu waarom blijf jo dan by hem Ja, ik wil wel golooven, dat het leven in oen krankzinnigen gesticht niet zoo bijzonder aangenaam is. Heb je wel eens een uitguausdng „Wij hebben weinig vrijaf freule en alleen 'a avonds." Alice zag nu zorgvuldig rond of niemand hen kon beluistoren en zeide toen „Ik wonschto wel iets naders omtrent de inrichting te vernemen. Ook wilde ik jo wol een paar vragen doen, die je kunt beant woorden zonder dat je daarbij zelfeeuig gevaar loopt. Ik zal je moeite met goud betalen, maar het is noo- dig, dat je mij in myó hotol opzoekt. Welk uur jo komt, is mij onverschillig. Welnu?" „In do eerste acht dagen zul ik geen vrijaf kun nen krijgen," antwoordde Giacomo, die wel wat vroemd opkeek eu haar daurop oplettend aanzag. „Over een week dan Do van hier naar liet het buitenland uit gevoerde artikelen bestonden inbier, boter, hooi, oliën, tabak, vee, oud ijzer eu verfstoffen. Omtrunt de hoeveelheid der direct naar het buitenland uitgovoerdo en van daar naar hier ingevoerde goederen was het niet mo gelijk, voldoende gegevens te verkrijgen. De Binnenlandsche handel was iu 't alge meen bevredigend en bepaalde zich tot t tabak, hout, setters, rijstemeel, gries en grint, raap- en lijnkoeken, granen, hooi, slroo, koloniale waren, manufacturen eu aanver wante artikelen, metaalwaren, lompen, been deren en kunstmeststoffen. Op de paardenmarkten werden aangevoerd: 18 Maart, 450 paarden, 70 hitten, 20 veu lens; 11 April, 200 paarden, 40 hitten, 10 veulens20 Augustus, 300 paarden,30 hitten. 50 veulens; 17 October, 350 paarden, 50 hitten, 60 veulous. De aanvoeren waren grooter dan in 1900; de markten werden tamelijk goed bezocht. Do aanvoer op do weekmarkten bleel na genoeg als vorig jaar eieren maakten hierop een min gunstige uitzondering, ze werden in kleiner tal aangevoerd. Hooiazakelyk be stond de aanvoer uitvarkeus, appelen, peren, boter, eieren, aardappelen, gevogelto, fruit en groenten. Hot aantal schepen, zoo van bier als her waarts gevaren, is als volgt Januari 6, Februari 25, Maart 74, April 81, Mei 81, Juni 89, Juli 77, Augustus 119, Sep tember 108, October 191, November 74, December 48, totaal 874 schepen metende 76166 tonnen, tegen 961 met 80191 in 1900, 905 met 74 070 in 1899, 897 met 70 887 iu 1898 en 704 met G3911 ton iu 1897. Bovendien hebben 360 schepen, met een gezamenlijke tonnenmaat van 24 538 tonnen, tie rivier de Eem bevaren zonder bier te havenen. Omtrent hot goederenvervoer van de H. IJ. S. M. aan de stations Amersfoort gedurende 1900 zijn do gegevens niet ingekomen. Het goederenvervoer i.i tonnen (oen wag- gonlading wordt gemiddeld op 10 ton be rekend. Vervoer van paarden en van vee 735 waggons) van de N. C. S. aan hetCen- trual-Station Amersfoort, gedurende 1900 was als volgt Bestelgoed verzonden, 129.29, aangekomen 168.05, to tan 1 generaal 288.34. IJlgoed ver zonden 380.71, aangekomen 242.85, totaal generaal 623.50. Stukgoed verzonden 5217.40, aangekomen 4190.30, totaal generaal 9473.70. VVuggonladinggocd verzonden 7912, minge- „AJs men arru neemt men gauruo ecu buiten kansje waar, dat „Natuurlijk, zciilo Alice. Daarbij kun de zaak, waar over ik spreken wil, Reen kwade govolgon voer jo bebbeu. llicr, neem dit op afrekening," voegdo x\j er bij en duwde hom eou goudstuk iu de baud. „Ik logeer in do l'rins van Beieren on ben altijd voor jo to spreken.', „En uw naain vroeg do oppasser. „Freule Von Waldboim, eerste verdieping, no.80." Mot verwondering kook Giacomo haar aan, toen liy dozen naam hoorde, „Wol, riep hy uit, do naam Von Waldhcira is my niet vreemd. Wanneer hier voor twintig jaar geen baron Von Waldheim wou geweest, zou ik hier niot zijn aangeland." „Hoe zoo?" vroeg Alico verbaasd. „O, heel eenvoudig! Twintig jaar geleden belastte baron Vou Waldheim mij mot het overbrengen van een patient naar Han Salvatore, eu zoodoende ben ik hier in dienst gokomou." Mot kloppend hart vroog Alice: „Do hoer Von Waldheim? En dio patiöut?" „Was oon besohornioling van den hoor Von Wald heim en éok eon Duitscher." „Eeu waanzinnige?" vroeg Alico dringend. Giacomo kuikte toestemmend, na een oogonblik geaarzeld te hebben. Alico had zijn aarzeling opge merkt on zeide daarom ontroerd„Sprook de waar- hoid ou bedenk, dat jo eenmaal rekenschap moet govon van je woorden, Is do man, die bior is is op gesloten, werkelijk gok Weifelend keek de oppasser haar nan. Die vraag bracht hem in ccn mooilylce positie: hij was beslui teloos. Nu «ons koek hy Alice aan en dau weer zwierven zijn blikken links en reohts, tot hij ze eindelijk liet ruston op een verpleegde, die, tcgeu een boom leunend, veidiept scheen in do beschou wing vun do schoono natuur, welke hem omringde. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1