Stadsnieuws. Perceptiekosten, kosten van vervolging, be taling aau het Rijk van ontvangloon, schat ters vergunningsrecht, restitutie van belasting en vergoeding wegens kwade posten f2924.68. L- Algemeene politie, Jaarwedde van Com- t missarissen, Inspecteurs, agenten, veldwach- ters, nachtwakers, torenwachters, bureaube hoeften, kosten van wachtgebouwen en bu reaux, kosten van bewaring en transport van gearresteerden en van verwijdering van door- trekkende vreemdelingen. Geheime kosten van politie f 14 274.43. Jaarwedden en toelagen brandweer. On derhoud en aanschaffing van brandblusch- middelen i 2764.251/2- Openbare verlichting 16228.08. Schutterij f2302.65. Vaccine, keuring van levensmiddelen en slachtvee, toezicht op prostitatie, hygiënisch toezicht op woningen, ontsmetting, verple ging van afgezonderde besmettelijke zieken f772.82. Openbaregebouwen, huizen, torens, klokken, j uurwerken, straten pleinen, wegen, voetpa- l den, bruggen, plantsoenen, havens, vaarten, r kaaien, markten, ponten, riolen, begraaf- i plaatsen, bouwpolitie, jaarwedden en toela gen van alle ambtenaren en bedienden, bij deze takken van dienst werkzaam f 56 474.440. Gasfabriek f217021.84. Vuilnisverzameling 1'9900.041/2. Gemeentelijke publiciteit f7o0. Hooger onderwijs, jaarwedden, toelagen, vergoeding voor woning, pensioensbijdragen, terugbetaling, vaü to veel genoten subsidie, f schoolgebouwen, -meubelen, -behoeften, ver warming en verlchting, prijsuitdeelingen, normaallessen, examens, toezicht, subsidiën f20 837.351/2. Middelbaar onderwijs, als voren f34 677.83. Lager onderwijs, alsvorens, benevens bij- i dragen aan andere Gemeenten f 68 72'2.331/2. Verschillende uilgaven ter bevordering van kunst en wetenschap, als musea, bibliotheken, schouwburgen, volksfeesten en muziekkorp sen f 390.00. Geneeskundige armverzorging, jaarwedden van geneeskundigen en vroedvrouwen, kosten van geneesmiddelen (apotheek, gast- en zie kenhuizen) f 5250.471/2. Subsidiën aan instellingen van weldadig heid f 10 703.26. Kosten van overbrenging, plaatsing, verzor ging van behoeftige krankzinnigen l3530.921/2. Alle overige uitgaven voor het armwezen, werkverschaffing, bedeeling, restitutie van onderstand, administratiekosten f61.33. Subsidiën aan maatschappijen van land bouw, handel en nijverheid, toelagen aan veeartsen 1'350.00. Kosten der Kamer van Koophandel en Fa brieken, kosten voor den ijk, voor posterij-, telegraaf- en telefoonkantoren, subsidiën aan en keuring van openbare middelen van ver voer f 157.87. Grond-, dijk- en polderlasten, vaste huren, erfpachten, grondrente, onderhoud en admi nistratie, jaarwedden en toelagen aan rent meesters, opzichters, arbeiders, kosten val lende op verhuringen, verkoopingen, brand- - assurantiën en alle kosten en lasten ten behoeve van bezittingen, niet voor den pu- blieken dienst gebruikt f3644.62. Rente van schulden ten name van de Gemeente f20 610.63. Annu'iteit van schulden ten name van de Gemeente f2900,00. Allossing van schulden ten name van de Gemeente f 11 000.0:t. Aankoop van rentegevend goed, plaatsing van gelden f 1070.95. Pensioenen, lijfrenten, wachtgelden, toela gen aan oud-ambtenaren of aan weduwen en weezen van ambtenaren f865.16. Uitgaven niet tot de vorige behoorende renten aan het Weeshuis toekomende van het Convent van Mariënbof f800; kosten van vlaggen f'80.87 Kosten der volkstelling f 1019.69; Onvoorziene uitgaven fl496.71V2, totaal Tot slot de schulden der Gemeente, op 31 December 1901 in totaal bedragende f636000 en vorderend een rente van f25885. In 1871 is aangegaan een 5% leening oor spronkelijk grott f58000 bij contract met de Maatschappij voor Gemeente-crediet. Jaar- lijks wordt voor rente en allossing f2900 betaald, de annu'iteit -eindigt in 1938zij is aangegaan voor den aanbouw en de inrich ting der Hoogere Burgerschool en tot aflos sing van schu'd voortsesprolen uit de vol gende geldleeningen le. van 1856 groot oorspronkelijk f3500 tot bestrijding der ten laste van de Gemeente komende kosten tot herstelling der Grebbe- en Slaperdijken 2e. van 1860, groot oorspronkelijk f'10000, aangegaan voor den bouw van de school in de Koestraat; 3e. van 1869 groot oorspron kelijk f 12000 tot bestrijding der kosten van aankoop van een huis tot uitvoering van verschillende Gemeente-werken. In 1889 werd een BV^/o leeniDg gesloten, groot oorspronkelijk f210 000, tot allossing der geldleeniiig a 4% van de jaren 1884 groof oorspronkelijk f84 000 en 1887, groot oorspronkelijk f40 000; aangegaan: le. tot vernieuwing van straten en bruggen, het inrichten der Gemeente-reiniging en de aan schaffing van een brandspuit2e. ter uit- voering van de bij de Wet van 7 Juli 1887 goedgekeurde overeenkomst van 28 Maart 1887 tusschen den Staat der Nederlanden en de Gemeente Amersfoort gesloten, betreffende de ruiling van gebuwen en gronden, alsmede voor den bouw van Jongens- en Meisjesscho len, waarvoor f12 000, en ter allossing van van een bedrag van f 28 000 van de geld- leening van 1875, aangegaan voor den bouw en de aankoop van grond voor Lagere scholen en die van 8 Maart 4880 aangegaan voor het bouwen van het Gymnasium, het maken van een aanlegplaats buiten den Kleinen Koppel, de vernieuwing van wegen en riolen, afkoop van uitgangen der vicariën, aankoop van terreinen langs de Heerenstraat en van een huis bestemd voor Meisjesschool. Op 31 December was het bedrag van deze schuld nog f138000. In 1893 werd f 40 000 geleend tegen 3l/2°/o ter voorziening in de kosten van schoolbouw in de Beekstraat. De schuld beloopt nog f 32 000 In 1896 werd een 3V2°/0 leening van 120 500 gesloten ter bestrijding van de kosten van den aanleg der Nieuwe Algemeene begraaf plaats aan den Naarderstraatweg. De schuld hierop bedraagt nog f18500. In 1897 werd voor aankoop van terreinen voor de Gasfabriek een B^/o leening ge sloten van f 50 000, waarvan f42000 nog niet is afgelost. Voor aankoop van grond buiten den Klei nen Koppel, uitbreiding der school in de Heerenstraat en aankoop van terrein daartoe, voor een nieuwen werfmuur aan den Kleinen Koppel en voor aanleg van riolen werd in 1898 een 3l'2°io leening aangegaan van f 45 000, waarvan f40 500 nog niet is afgelost. Ter voorziening in de kosten van opbouw der Gasfabriek, van het Politie-bureau, uitbrei ding der school in de Koningstraat en aan koop van terreinen voor de Hoogere Bur gerschool werd de eerste eener dezes 3l/2°/o leening ad f159000 uitgegeven in 1899, de tweede ad t'216 000, den I5den Mei 1900. Een bedrag van f365 000 is daarop nog niet afbetaald. KENNISGEVING. Veeziekte. Do BURGEMEESTER der Gemeeute Amersfoort Gelet op do kennisgeving van den beer Commis saris der Koningin in deze Provincie in Provin ciaalblad no. 92 van dit jaar. Brengt ter kennis van belanghebbenden in deze Gemeente, dat een geval van miltvuur is voorgeko men in de Gemeente Maarsseu. Amersfoort, den 9 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. H. Teerink, predikant bij de Gerefor meerde kerk B. hier, staat op het tweetal bij de Gereformeerde gemeente te Hoogeveen. In de Remonstrantsche kerk morgen geen dienst. In de Lutbersche kerk hoopt voor te gaan ds. A. E. '1'. Junod, uit Kampen. Donderdagmiddag is in alle stilte, zonder dat de familie daarbij was uitgenoodigd, zon der commissie-leden en zonder dat de talloos velen die er toe hebben bijgedragen er ken nis van droegen, op de Nieuwe Algemeene begraafplaats het monument gesteld, dat zijn dankbare patiënten aanstonds na zijn over lijden, op 30 April besloten, te wijden aan den algemeen beminden Gemeente bral- en verloskundige H. H. E. Morren Sr. Het is in de steenbouwerij van den heer R. van Dijk in hardsteen uitgevoerd en 2.30 M. hoog; het voetstuk is 1.02 M. Jang en 0.41 M. breed het geheel is zeer eenvou dig en voldoet als grafteeken uitermate. Op het gepolijste vlak aan de voorzijde staat in gouden letters »Ter gedachtenis aan den heer H. H. E. Morren Sr., in leven heel- en verloskundige, geboren te Bunnik 11 Januari 1839, overleden te Amersfoort 30 April 1902. Van zijn vrienden." Een trelfende hulde aan den algemeen be minden, hoogst bekwamen man, die sedert zijn vestiging hier ter stede op 10 September 1865 zich zóo veel vrienden won. Bij de examens voor de hoofd-acte slaag den o. a. de heeren A. Aardema en J. A. Smeels, onderwijzers hier. In het eerste jaar van haar bestaan (1 Augustus 19011902) vervoerde de «Amersl'oortsche Tramweg Maatschappij" 75653 betalende passagiers; het grootste aantal in Augustus namelyk 11 693, het kleinste in Februari te weten 4514. De bruto-ontvangsten beliepen rond fG700. Naar aanleiding van do plannen voor de Arnsterdamsclie waterleiding schrijft thans ook de «Stichtsche Crt." Terecht komt men o. i. in verzet tegen het voorstel om Amsterdam van water te voorzien door liet aanleggen van een water leiding van de Veluwe. Zoo iets zou voor die streek een ernstige ramp zijn, waarvan de gevolgen zich niet onwaarschijnlijk ook in net Oostelijk deel van ons gewest zouden doen gevoelen. Men informeere maar eens te Vogelenzang en te Overveen naar den invloed die de Amsterdamsche waterleiding op de duingron- den heeft geoefend en doe te Soest navraag naar hetgeen de waterleiding voor onze stad reeds heeft uitgewerkt. Naar onze meening behoorde onttrekking van water, met benloding gepaard te gaan. Anders komt het hierop neer, dat men het platteland niet alleen in figuurlijken zin fdat geschiedt reeds lang) maar ook in letterlijken zin gaat draineeren ten behoeve der steden Wij ontvingen een prospectus van de. «Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten" over een premie-uitgave, een plaat werk over de verzameling berustende in het Gemeentelijk M»seum te Haarlem. Derepro ducties, zes in getal, zullen door hun afme tingen geschikt zijn om geëcradeerd als wand versiering gebruikt te worden. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Vereeniging, die reeds 5 tonnen gouds be steed heeft voor aankoop van kunstwerken als prijzen der verloting, verleden jaar een der gelijk prachtwerk uitgegeven over de collectie «Museum Fodor" te Amsterdam. De belangstelling van het publiek in do Vereeniging is in de laatste jaren zeer toe genomen. Het ledental is sedert 1892 met 2875 vermeerderd en het aantal correspon denten is van 145 tot 340 gestegen. Het lidmaatschap bedraagt slechts f5 'sjaars, waarvoor men oen lot in de tegen het einde van December te houden verloting ontvangt, benevens, als premie 1902, het bovenbedoeld plaatwerk. Correspondent voor Amersfoort is de heer R. Cruyff, Hof 17. In de pauze van het jongste concert door de kapel van het 5e regiment infanterie in »Artis" te Amsterdam gegeven, werd haar directeur den heer G. K. G. van Aaken een prachtig bloemstuk, anderhalven Meter hoog, aangeboden namens eenige muziekvrienden, als blijk van dankbaarheid voor het vele schoone, dat door zijn bezielende leiding ook dit jaar werd ten gehoore gebracht door de kapel. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder morgenavond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de staf- rauziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Eioüug der Gladiatoren", inarsch Fucik. 2. Ouverture „Piqué Dame". Von Suppé. 3. „Rosen aus dein Suden Walzer. Joh. Strauss. 4. Fantaisio aus der Oper „Cavalleria rusticana"Masongni. 5. Ouverture „Phédre"Massenet. 6. Suite du ballet „Coppélia" Léo Délibes. I. Prélude et Valse ile la nonpée. II. Dansa de féte et Valse aes neuron. III Csardas (Pause hougroise) IV Galop llual 7. „Die Miibleitn Scbwarzwald", eitie IdyllEilenberg. 8. Groszé Fantaisio aus der Oper „Tannhauser"Rich. Wagner, De «Amersloortsche Muziekvereeniging" heeft haars ondanks haar woord niet kunnen gestand doen om spoedig weder een open bare uitvoering te geven. Eerst heerschte besmettelijke ziekte in het gezin van den kapelmeester, daarna werd de 'Ie pistonist verwond; doch nu alles weer in 't reine is, zal zij Maandagavond weer zich doen hooren op den Hof en liet volgend programma uit voeren 1. „Echtes Wiener Blut'', marscb C. Koiuzak. 2. Ouverture Mignonnette J. Bouwman. 3. Sous les lilas, walsH. Debout. 4. Lo dragon bleu, uinrsch .F. Riceius. 5. Fautaisie „1' Elixire d'Amore" Donizetti. 6. „Amersfoort Vooruit", niarsch J. A. Joehems. 7. Ouverture „La petite Duchcsse". F. Riceius. 8. WalsJ. Straus. 9. Potpourri populairo No. 5. G. Renaud. 10. Volksliederen. In de maandvergadering van den R. K. Volksbond" is gesteld tot candidaat voor de Kamer van Arbeid W. G. Klomp en dooi de R. K. vak-vereenigingen W. Verbaar, die beiden de candidatuur aannamen. De van de Kon. Militaire Academie her komstige bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde luitenants W. A. J. de Wolff, R. O. Plet en L. J. Rieber werden heden ochtend op plechtige wijze voor het front der bataljons beëedigd en in functie gesteld. De als altijd zeer indrukwekkende plech tigheid geschiedde door overste P. A. van Buuren, waarnemend regiments-commandant in tegenwoordigheid ook van de ouders en familieleden der nieuwbenoemden, wien heden om 3 uur in »Amicitia" een matinee werd aangeboden door de korps-muziek en die hedenavond zullen aanzitten aan den katne- raadschappclijken maaltijd, die eveneens in «Amicitia" wordt gehouden. Zij zijn onderscheidenlijk ingedeeld bij de Be compagnie Be bataljon, de Be compagnie 4e bataljon en de Be compagnie le bataljon. Aan den le luitenant W. van Bake), van het 5de regiment infanterie, ridder M. W. O., is toegekend het eereteekon voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp »Atjcli 1896 Aan luitenant N. G. van Gerriert, van het 5e regiment infanterie, als leerling van de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd bij liet 1e regiment veld-artillerie, is toegestaan, de manoeuvres der le divisie bij te wonen. Tot de lessen van het lo studiejaar van den cursus van het 5e regiment infanterie is alsnog toegelaten korporaal H. J. Kraaij, van het korps. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat een vrij williger voor het Reservekader desverlangd zijn verplichten dienst van acht maanden onafgebroken volbrengt. Bij den Minister van Oorlog bestaat het voornemen, de bereden artillerie te bewape nen met het repeteer pistool-Borchardt Lu- ger, dat reeds bij het 3e regiment veld-ar tillerie in beproeving is. De valsebe rijksdaalders zijn reeds tot Hil versum en Zeist genaderd. Opgepast dus. De tot dusver aangehoudene dragen het het jaartal 1872 of 1874. Zij voelen vettig aan en hebben een blauwachtige kleur. De Gemeenteschool van Baarn aan de Lage Vuursche wordt ook bezocht door leer lingen uit Soest, De Bilt en Zeist en wel volgens een vroeger contract met die Ge meenten aangegaan. Daar evenwel het toen maals vastgestelde maximum voor elk dier Gemeenten is overschreden en de school te klein wordt, hebben B. en W. van Baarn aan Soest, De Bilt en Zeist voorgesteld, de school te vergrooten, mits die Gemeenten ook bijdroegen. Dit voorstel werd aange nomen en de Raad besloot daarom, de school te vergrooten. Thans echter is door Zeist kennis gegeven, dat aan den Dolderschen weg door den neer Chr. Pleines te gelijk met.de nieuwe fabriek ook een school voor de fabriekskinderen zal worden gebouwd, welke school ook toegankelijk is voor andere kin deren. Zeist vermoedt nu, dat velen daar van gebruik zullen maken, daar de nieuwe school korter bij ligt, dan de buurtschoot aan de Vuurschedaardoor zou laatstge noemde school een groot deel der leerlingen uit de drie Gemeenten zien vertrekken,zoo dat verbouwing niet noodig zou zijn. Zeist stelt derhalve voor, de vergrooting nog aan te houden, totdat do school aan den Dolderschen weg geopend zal zijn. De Gemeenteraad van Baarn is op dit voorstel ingegaan en zal dus eerst afwachten hoeveel leerlingen de school aan de Vuursche zullen verlaten. Van de op 13, 14 en 15 Augustus op «Kers bergen" te Zeist te houden tentoonstelling van bloemen, planten, vruchten, enz. van de afdeeling Zeist en omstreken der «Neder- landselie Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde'' kunnen we het volgende mede- deelen Woensdagmiddag 2 uur zal de Voorzitter van het Hoofdbestuur, G, baron de Senar- clens de Grancy, de tentoonstelling openen. Dienzelfden middag zal de tentoonstelling vereerd worden door bet hoog bezoek van H. M. de Koningin-Moeder. lederen middag zijn er muziekuitvoeringen op het terrein, respectievelijk van het Zeister Harmonie-muziekgezelschap, de kapel van het 2e regiment infanterie uit Den Bosch en de kapel van het 1e regiment huzaren uit De venter. Het tentoonstellingsterrein (de bestuurs- tent) is van Maandag telephoniseh aange sloten, wat natuurlyk zeer ten gerieve der inzenders komt. liet bloemen-corso heeft plaats Vrijdagmid dag halt drie. De entréeprijzen op do verschillende dagen zijn als volgt: 13 Augustus van 2 uur tot na het vertrek van H. M. de Koningin-Moeder f2; van dat oogenblik tot 7*/2 uur fl. 14 Augustus van 10 uur tot 71/2 f0.50. 15 Augustus van 10 uur tot I uur f 0.25; van 1 tot 2 uur geslotenvan 2 uur tot na afloop van het Bloetnen-corso fl. Van den afloop van hel Bloemen-corso tot de sluiting der tentoonstelling, te half acht, f 0.10. De tentoonstelling belooft zeer schitterend te zullen worden, daar niet minder dan 347 inschrijvingen bij den Secretaris zijn inge komen, waaronder de meeste zeer belangrijk zijn. Inzenders op de nummers 85, 86, 87 en 88 van het progamma worden er nog attent op gemaakt, dat zij, evenals de inzenders op no. 60 tot en met 84, gerechtigd zijn, hun inzendingen op den 13oen tot 50 uur v.m. te rangschikken. Geen grooter woekeraar dan de tydvoor een uur soms denkbeeldig genot vraagt by dikwijls jaren leed. Als aanvulling van zijn Jobstijdingen voor Augustus heeft de Zwitsorsche weerkundige Jules Capré, behalve zware stormen in da helft der volgende weck aan de Westkust van Noord-Amerika en om Madagascar, ook voor onze streken ruw weder aangekondigd tusschen 12 en 15 van deze maand, en wel met de 53ste parallel als midden, dat is die welke door het Noorden van ons land loopt (Marsdiep, Speek, Assen). HULPBANK TE AMKKNFOOItT. Tot het geven van gelden ter leen zal cene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 11 Aug. aanstaande, 's namiddags vieh uun, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HEHM. P. van HASELEN, Secretaris- Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2