Donderdag 21 Augustus 1902. GEBOET. No. 5231. Stadsnieuws. Feuilleton. 'la 5I« Jaargang. iMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels öOcent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters 'naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. RUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 19. O PRE I S. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of'buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De frankeërkosten bedragen per keer f 0.025 voor het buitenland. Ook niot-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de «Amersf'oortscbe Courant" verzekeren. Aanstaanden Zondag hoopt bij de gods dienstoefening in de Lulhersche kerk voor te gaan ds. P. Groote Pzn., Evang. Lutbersch predikant uit Amsterdam bij die in de Re- monstrantsehe kerk dr. H. J. Elhorst, Doops gezind predikant uit Haarlem. In de Dinsdagmiddag van 1.45 tot 2.40 on der voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig 12 leden en de Secretaris afwezig met kennisgeving waren de heeren Tromp van Holst en Van Kalken, zonder bericht de heeren mr. Prikken en Croocke- witéen vacature. De notulen der vergadering van 22 Juli werden gelezen en z. d. of h. st. ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren goedkeuringen door den Minister van Binnenlandscbe Zaken van de Raadsbesluiten tot uitbreiding van het leer- aarsporsoneei aan de Hoogere Burgerschool met éen leeraar in Natuurwetenschappen en tot benoeming van de heeren P. Persant Snoep en K. J. de Jong voor kennisgeving; goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit nopens de jaarwedden van de onderwijzers A. B. van der Klein, Kruithof en A. M. van den Broek voor kennisgeving de Begrootingen van het Bur ger Weeshuis, de Schutterij en het Burger lijk Armbestuur, dienst 1903 ter behan deling bij de Gemeente-Begrooting, in Octo ber een request van leeraren aan de Hoogere Burgerschool, houdende verzoek om verbe tering van den toestand. De Voorzitter stelde voor, dit te ileponee- fen ter Secretarie in verband met eventueele voorstellen van R. en W. De heer Gerritsen wenschte te vragen of de Commissie inzake de Hoogere Burgerschool, die nog in l'untie is, ook in deze advies za' uitbrengen, dan wel alleen B. en W. Spr 18.) „Ik dank liet nun een gunstig toeval, 7.00 besloot hij, dat ik thans voor u sta, en wannecr.de freule den oenen of anderen dienst van mij verlangt, verzoo ik beleefd, mij dut zoo spoedig mogelijk te zeggen, „Bon je oen vertrouweling van dr, Kimolivroeg Alice. „Dat juist niet, maar ik weet alles, wat er in de inrichting voorvalt," verzekerde de oppasser. „Welnu, ik zal je ruim belooneu als ju mij waarheid antwoord geeft rp do vragen, die ik ji 1 zal." zou gaarne zien, dat ook de Commissie ge hoord werd. De Voorzitter antwoordde, dat dergelijke verzoeken steeds iu banden gesteld worden van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs, r» De heer Gerritsen herhaalde, dat hij meer speciaal bedoelde do Commissie in zake de oogere Burgerschool, die nog niet gedéebar- ;eerd is. Door deze te hooren, zul men langs coï teren weg tot het doel komen. De Voorzitter repliceerde, dat er naar zijn persoonlijke meening geen bezwaar was, deze Commissie te hooren en beloofde overweging met de Wethouders. Ingekomen was nog een request van J. van Dijkhuizen en andere bewoners van den Soesterstraatweg, houdende verzoek verbe tering te doen aanbrengen in don «tijdens dn tegenwoordige hitte" ondraaglijken too- stanp, veroorzaakt door een modderpoel, »een broeinest van microben en ander ontuig" welke ontstaat door menage-water uit de perceelen 59, 58 en 58a. De Voorzitter stelde voor, dit ter afdoening te stellen in handen van B. en W. De heer Gerritsen wilde zich gaarne met dit voorstel vereenigen als de zaak inderdaad afgedaan zou kunnen worden, doch begreep niet goed hoe, niettegenstaande de rioleering, die misstand kon bestaan. De heer Visser, Wethouder van publieke werken, antwoordde, dat op het riool ver scheidene perceelen zijn aangesloten, doch dat deze huizon behooren aan een minder jarige wiens voogd in Zwolle woont. Een lange correspondentie te dezer zake heeft niet gebaat, doch de nieuwe Gezondheids commissie zal de woningen onbewoonbaar kunnen verklaren. „Als do freule dan maar j knikto en gelieft te beginnen." „Goed. Jij hebt dien heer Von Erleuburg unur San Salvatore gebracht, niet waar?" „Ja, froule I" „Was hij toen krankzinnig Na oenig talmen antwoordde Giacomo: „De heer You Erleuburg leed toeu aan een her senkoorts, die hem van hot bewustzijn beroofde. Als dnt niet het geval was go-veest, zou hij zich nooit naar San Salvatore lu-bbin laten brengen zonder zich te verzetten. Toon de koorts gewoken was, zat hij reeds aelitor slot on grendel." Een gil ontsnapte Alice's mond. Z|j had die be kentenis reeds lang verwacht maar toch ontstelde zij hij het aanhoor en daarvan. „Ik dunk je, Giacomo, stameldo zij. Die woorden De Voorzitter herhaalt, dat de otibewoon- baarverklaring moet geschieden door de Gezondheidscommissie, welke echter nog niet benoemd is. De lieer Van Esveld herhaalt dat hier tegen het formeel verbod in menage-water op de openbare straat wordt geloosd. Daar tegen hadden P. en W. de verordeningen moeten toepassen. De Voorzitter zegt, dat de woningen in quaestie niet aangesloten zijn op het hoofd- riool. De heer Gerritsen dankt voor do inlich tingen en verklaart zich tevreden als het adres in handen wordt gesteld van B. en VV. ter verdere afdoening, waartoe z. h. st. wordt besloten. De Voorzitter deelt nu mede, dat door B. en W. tijdelijk is belast met de kostelooze vaccination en den doodsschouw, wegens benoeming van arts Jorissen tot Raadslid, dr. F. A. F. Groneman, op een jaarwedde van f50 aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn nog: ontwerp-verordeningen op de Straatbelasting en op de heffing van rechten voor het gebruik vau den openbaren weg, van openbaar water of van openbaren Gemeentegrond en voor diensten door de Gemeente bewezen - naar (1e afdeelingen een bericht van het Hoofd der Jongensschool, dat de onderwijzer aan dier school, de hoer Aurdemu, de Hool'dacte behaalde. Inge volge de Verordening werd diens salaris z. d. of h. st. met f125 verhoogd; een go- wijzigde Instructie van den Directeur der Gemeente-gasfabriek, óok in verband met de inunt-gaslevering zal in druk worden rond gezonden en in een volgende vergadering ter tafel komen. Ten slotte was ingekomen een verzoek van De heer Gerritsen geeft in overweging, don lieer G. L. Mfiller tot het maken van een dit laatste bereids aan belanghebbenden mee j opening voor een kelderluik groot 1.10X9.19 te deelen. 1 M., en een dorpel groot 1.50X0.16 M., te De heer Van Esveld vraagt of hier zekere onwil bestaat. In dat geval hebben we onze verordeningen en behoeven we niet te wachten op tie benoeming der nieuwe Gezondheids commissie. De Voorzitter antwoordt, dat de onbewoon baarverklaring moet geschieden door de Ge- zondheids-commissie en dat dit geval een der j eerste zaken zal zijn, welke zij ter hand te nemen heeft. De heer Van Esveld persisteert, dat vol gens de verordeningen geen menage-water op de openbare straat mag worden geloosd en meent dat B. en W. dezen misstand niet zoo lang hadden mogen doen voortduren. Of deugen onze verordeningen niet bevestigen hetgeen ik sedert lang vermoedde." „Ik ben geen dokter, freule." Alice vervolgde: „Ik wil de waarheid weten, iïebje ooit eouig spoor van waanzin bij den heer Von Erlenburg opge merkt „Neen", antwoordde Giacomo beslist. „Dan hadt je toch. „Ik ben slechts bediende." „En als je dan ziot, dat er onrecht gepleegd Wordt?" „Ik heb niet to oordcelen over de patiënten." Alice zweeg on dacht conigo oogenblikken na. „Maar or zijn nog meer uokters iu San Salvatore, die oordcelen kunnen," begon zy toeu weer. Giacomo sloeg do oogen neer. „Welnudrong Alioo. „Welnu, freule, er was ongeveer vijftien jaar go- leden een hulp-nrts in ons gestichtdie heer liet moer belangstelling voor 11 ommer voorlig blijken dan goed voor hem was mot het oog op zyn betrekking. Ik houd liet er voor. dal zijn meeniug omtrent den patiënt, tegenover den directeur volgehouden, oor zaak is geweest, dat hij San Salvatore hooft moeten verlaten. Na zijn vertrek heeft dr. Kimoli den hoer Von Erionburg zelf behandeld." „Hoe heette die dokter „Dat was dr. Francesco." „Eu waar woont hij nu 1" „Dat weet ik niet, froule. Wij worden in San Sal vatore zóo strong behandeld, dat ivij weinig weten van hetgeen er buiteu hot gesticht omgaat." „En weet niemand anders iets van den gevangene, heeft zicli nooit iomaiid om don heer Von Erleu burg bekommerd „Neen, freule 1" Alice dacht eenigo oogonblikken na, en zeide „Je zult later deze bekenteuis moeten herhalen. Neem nu dit geld en zwijg voorloopig over hetgeen v*'ü gesproken hebben. Dr. Rimoli mag uiets van zamen groot 0.45 M~., op Gemoentu-grond vóór zijn kantoor aan de Langegracht No. 30. Na iirgent-verklaring werd, conform het prte-advies, z. d. of b. st. besloten, het ver zoek in te willigen tegen een jaarlijksche recognitie van f0.25 (5% van de waarde van den grond). Aan de orde werd gesteld het onderzoek van den geloofsbrief van liet op 23 Juni in de vacature-Garjeanne gekozen Raadslid arts J. NV. Jorissen. Met dit onderzoek werden belast de heeren Gerritsen, Klober en Hamers. De zitting werd daartoe van 2.15 tot 2.20 geschorst. ^JJcMjomtnissuMmt^ onderhoud vernemen." „O, neon riep Ginoomo uit, „hy zou mij hot go- luk vau mijn lcvon oiitrooven, als hjj cr iets van gewaar word. Moet ik mijn bekentenis herhalen voegde hy er ontsleld by, „Wees daar niet bevreesd voor", antwoordde Alice bedaard. „Neeiu dit geld maar aan ou zog mij nog eens: wanneer was die dokter Francesco als hulp arts in San Salvatore Giacomo ducht cveu na en antwoordde „Bijna zestien jaar geleden. Op Nieuwjaarsdag ver liet hij het gesticht." „Jo kunt nu gaan, maar donk er aan, dat nie mand van jo bezoek aan mij iets mag welen," zoido de freule ernstig. Met fonkelende oogen greet)) Giacomo naar hot geld, dankte en groette do freule eerbiedig. Op straat gekomen, lelde hij de ontvangen beloo- uiug na en was daarmee recht gelukkig. Mot innig genoegen dacht hij ook aan du verzonnen leugens, die hij dr. Kimoli had op den mouw gespeld0111 zyn bespaard geld te kunnen ontvangen bij zijn vertrok uit Sau Salvoro. Ja, nu zou bij gelukkig worden, iu het bezit van voel geld tui een lieve vrouw Alice gevoelde zich daarentegen 11a zyn vertrek diep ongelukkig. Do verkregen zekerheid, dat I.nel- wig vun Erleuburg uit hebzucht twintig jaar de ge vangene van dr. Kimoli was gowooet, had haar pijn lijk getroffen. Sedert twee weken had zy getwijfeld, welken weg do plicht liuar voorschreef in dezen dool hof vau schande, longen en bodrog, muur toon Gia como vertrokken was, liegroep zij, wnt haar te toon stond 11111 don onschuldige te redden. Zondor aarze len schroef zy doi.zelfdon avond nog aan den offi cier van justitie to Koine wnt zy outdokt had en voegde er zooveel bijzonderheden bij totstaving van haar beschuldiging, als haar slocbts mogelijk was. Don laatste u dag van Augustus was overal hot I gerucht verspreid, dat dr, Kimoli in staat van boschul- ilei' vergadering hy monde van den hoor Gerritsen tol toelating, waartoe z. d. of "1. st. besloten werd. Aan de orde kwam daarop bet. vorzook van de heeren dr. P. C. M. Bos, tfidelyk leoruar iu Staatswetenschappen, en uVs. A. van de Water Jr., tijdelijk leeraar in Geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool, om ontslag Conform de adviezen werd ditz. d. of h. st. eorvol verleend met ingang van 1 September. Aan de orde kwatn hierna dc vaststelling van het le aanvulling-kohier der plaatse lijke Inkomsten-belasting, dienst 1902, tot eon bedrag van f5052.50. Vastgesteld z. d. of h. st. Aan de orde kwam nu een voorstel tot het aangaan eenor regeling betreffende verple- ;ing van zieken ten laste der Gemeente in liet Gasthuis sAldegonde". Bij een met mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, eigenaar van het Gasthuis, gehouden bespreking is aan B. en W. gebleken, dat Z.H.YV.Gub. het voorne men had, dit Gasthuis op te helfen, doch bereid was, van dit voornemen af te zien indien oen meer vaste band met de Gemeente kon worden aangeknoopt. De openbare Ge zondheids-commissie adviseerde, desgevraagd, dat hel uanknoopen van dien vasteren hand haars erachtens zoor gewenscht was. Een ontwerp-contract werd opgemaakt, waardoor de bestaande toestand feitelijk wordt ge- sanctionneerd, terwijl de conditiën voor de verpleging uiterst billijk zijn. B. en W. willen verder gaan als het voort bestaan van het Gasthuis is verzekerd en met baron Van Boetzelaer onderhandelingen aanknoopen voor de inrichting van een barak voor besmettelijke ziekten, naby het Gast huis «Aldegondo", tegen welker inrichting by Z.H.W.Geb. in beginsel geen bezwaar be staat, mits de noodige steun door de Ge meente worde verleend. De door baron Van Boetzelaer ontworpen overeenkomst bepaalt, dat Z.H.W.Geb. zich verbindt, de zieken ton koste der Gemeente in het Gasthuis tor verpleging op te nemen voorzoover de beschikbare ruimte zulks toe laat, terwijl do Gemoento zich verbindt de personen wier opneming in een ziekeniuricb- ting door de Gemeente noodzakelijk wordt geacht aan het Gasthuis «Aldegoudo" toe te vertrouwen tegen vergoeding van éen Gulden per dag en per patiënt en liet verstrekken der genues- on verbandmiddelen (gelijk dit thans óok geschiedt, ten laste van Tiet Bur gerlijk Armbestuur). Beide contractanten hebben liet reent, deze ovoreonkomst, welke werking treedt, op den dag waarop zjj diging wan gestold, omdat hij onder verzwarende om standigheden iemand woderrrocht'olijk vau tjjn "ril heid had beroofd. Hot duurde niet lang, of andere tijdingen kwa- cn het eerste gerucht veaterken. Men vernam, dat boeken ou papieren van don directeur van Ban Salvatore iu beslag genomen waren en dat een der oppassers gevangen was gcv.e». Men bowoerde zelfs, dat dr. Kimoli alleen op vrye voeten was gelaten omdat hij oou groote som als waarborg had gestort. Dot iedorcon nieuwsgierig was naar don afloop van dezo zaak, ia licht to begrijpen, on wat de be langstelling verhoogdo, was hot feit, dat dezo zaak geen Italiaan maar een Duitscher betrof, Do Rechtbank had daarin eohtor gocn verzach tende omstandigheden gezien, maar was met het onderzoek zorgvuldig voortgegaan. Ludwig von Er lenburg was uit Son Salvatore verwijderd cn aan do zorgen toevertrouwd van den directeur van het krankzinnigengesticht voor gevangenen. Deze moest versing uitbrengen over den toestand van den pa tiënt en na korten tijd legde hij de geneeskundige verklaring af, dnt Ludwig von Erleuburg ten volle hy zyn vorstand was on dat hy ouder geleide van genoemde directeur ter tcnitting zou vorsohyuen. Ook freule Von Wnldheim bad hevel gekregen, Rome niet te verlaten eer do Rechtbnuk uitspraak zou gedaan hebben. Zonder de gevolgen te berekenen, had Alice dien Zondagavond do aanklacht vorzondou. Thans gevoel de zij behoefte aan hulp en steun on schreef daar om aan don goestelijko Baruau, die hot voor zijn plicht hield, zyn nu pil bijstand te verloonen. Dien tengevolge was de waardige grijsaard eeuige da gen vóór do toroohtzittiug In „du Prins vau Beiereu" afgestapt. Do tijding van zyn aankomst was als oen loopend vuur door do Blad gegaan. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1