Advertentièn, INSTITUUT Nethorst Yan Lulterveld, wordt aangegaan, to doen opÜoj$-j® w.ta hiervan zes maanden te vore» oledeaeehng te doen. Mr. Heyligers verklaarde zich hoogst dank baar voor de milde bepalingen door mr. baron Van Boetzelaer gemaakt en waardoor de Gemeente, althans voorloopig, ontheven 1 is van de verplichting tot het inrichter, van een eigen Ziekenhuis. Evenwel wenscht spr. eenige inlichting omtrent een z. i. eenigszins beperkende bepaling in art. 1 der ontwerp overeenkomst, luidende: »Mr. Van Boetze laer verbindt zich de ziekenop te nemen, voorzoover de beschikbare ruimte liera zulks toelaat". De Voorzitter antwoordt, dat tot dusver nimmer ruimte ontbroken heeft; mocht eventueel dit bezwaar zich voordoen, dan is baron Van Boetzeiaer niet ongeneigd ook d&n de Gemeente ter wille te zijn. De heer Van Beek herinnert, dat wij hier ook het Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis hebben, dat jaren lang zieken van de Ge meente opnam voorzoover dezen volgens de reglementen der stichting mochten opgeno men worden. Zoo werden alleen dit jaar reeds 3 zieken gedurende 334 verpleegdagen verzorgd. Als het contract met baron Van Boetzelaer wordt gesloten, dan zal de Ge meente al haar zieken naar het Aldegonde- gasthuis moeten zenden en niet langer gebruik kunnen maken van de diensten van het Sint Elisabeths gast- of ziekenhuis. Spr. acht bovendien het ontwerp zeer vaager is geen raming van onkosten, geen bepaling omtrent al of niet-toelanting, geen controle, enz. Spr. wil daarom voorstellen, het ont werp te renvoyeeren naar de afdeelingen ter ampele bespreking. De Voorzitter meent, dal bij B. en W. daartegen geen bezwaar bestaat. Wethouder Visser antwoordt mr. Heyligers, dat de Gemeente wat de ziekenverpleging betreft nimmer zonder hulp was. Soms wer den patiënten verpleegd te Utrecht, meestal in het Sint Elisabeths-gasthuis en spr. meent thans het oogenblik gekomen om een woord van warmen dank te spreken voor het Sint Elisabets-gasthuis. Overigens wil spr. zich niet verzetten tegen renvony. Mr. Heyligers wil zich gaarne aansluiten bij den dank aan het Sint Elisabeths-gasthuis gebracht, doch moet herinneren dat opne ming daarin een zaak is van zuivere wel willendheid. Het reglement dier stichting voor zoover dat bekend is verbiedt echter de opneming van kinderen en van gehuwden. Daarom is spr. te meer inge nomen met deze poging om de verpleging der armlastige patiënten op vasten voet te regelen. De heer Kleber zegt óok wel eenig bezwaar te hebben tegen art. 1 van de ontwerp-over- eenkornst en zal zich gaarne vereenigen met het renooyeeren. Z. i). of h. st. wordt hierna besloten, de ontwerp-overeenkomst *te redéoyeeren naar de Afdeelingen. Aan de orde kwam hierna een voorstel tot het verleenen van een crediet van f200 aan de Commissie voor de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H, M. de Koningin. Bij request van 16 Juli verzochten de hee- ren H. Dumoulin, leeraar in gymnastiek, J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, Voorzitter van »E. M. M. A.", en H. C. den Hertog, onderwijzer aan de Volkszangschool, steun en medewerking van het Gemeentebestuur voor een openbare uitvoering, ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op1 September op Den Hof te geven en bestaande uit marcheer-, orde- en vrije oefeningen gymnastiek, gymnastische standen, gezamen lijke schermoefeningen op degen, langestok en geweer en partijschermen op de verschil lende wapens, afgewisseld door zangnummers van een kinderkoor en muzieknummers. B. en W. hadden een voorloopige bespre king met de commissie en stelden voor, haar uit het fonds «onvoorziene uitgaven" een crediet van f200 te verleenen. De beer Gerritsen verklaarde zich geens zins te willen verzetten tegen dit crediet, doch zou gaarne worden ingelicht of een zuiver Volksfeest wordt bedoeld, met vrijen toegang voor de minderbedeelden. De Voorzitter antwoordde, dat de Com missie verklaarde kosteloozen toegang te willen verleenen, zonder eenig entree. Haar doel is óok, een kinderfeest te geven, waarbij opvoedende kracht en opwekkend voorbeeld een eerste plaats innemen en dus eenigszins veredeling van de volksvermakelijkheden. De heer Gerritsen dankt voor de inlich tingen en hoopt, dat bet feest ten voile zal «lagen. M.\ Heyligers geelt nog m overweging, koralen van den toren te doen blazen tot verhooging van de stemming. De Voorzitter znl dit in overweging nemen. Hot crediet wordt hierop z. h. st. toegestaan. Aan do orde kwam nu een ontwerp-be- sluit tot liet beschikken over een gedeelte van het batig saldo der aangeboden Ge meente-rekening over een 1901, ten behoeve van den dienst 1902. In 1901 is door particulieren voor den aanleg van wegen gestort f65342.24, terwijl slechts f39500 in dat jaar werd verwerkt. Het restant, ad f25 842.24, zal worden uit gegeven in het dienstjaar 1902 en behoort dus op de Begrooting voor dit jaar in ont vangst te worden gebracht onder volgnum mer 58 Hoofdstuk V, Afd. II, Art. 40, als: «Bijdragen van particulieren in de kosten van aanleg van wegen", welke post oorspronke lijk «voor memorie" werd uitgetrokken. Zoodra bekend is, welk gedeelte voor wegen en welk gedeelte voor riolen, enz. zal benoodigd zijn, zal een ontworp-supple- toire begrooting worden aangeboden. Aangenomen z. d. of li. st. Hierna kwam aan de orde een verzoek van den heer Th. T. van Vloten, alhier, om toelating, bij door het toelatings-examen ge bleken geschiktheid, zijner dochter K. C. van Vloten tot het Gymnasium, met adviezen. Goedgekeurd z. d. of h. st. Ten slotte kwam aan de orde een voorstel tot beschikbaarstelling van 8 lokalen van dc voormalige kazerne «Werkhuis" (aan den Westsingel, thans Garnizoens-magazijn) voor de Hoogere Burgerschool, zulks met ingang van 1 Januari 1903. De school aan de Koe straat blijft in gebruik. Met het oog op de uitbreiding van het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool en het te groote aantal in bet Hoofdgebouw, hebben B. en W., in overleg met den Di recteur, overwogen, op welke wijze voor loopig tijdelijk in de behoefte aan meer lokaliteit kon worden voorzien. Het bleek, dat de Directeur lot de aan slaande Kerst-vacantie dat grooter aantal lokalen niet strikt noodig heeft, doch dat na dien tijd de beschikbaarstelling van twee teekenzalen, twee lokalen voor Natuurlijke Historie, twee klasse-lokalen, éeu directeurs- en éen leeraarskamer, bef. Hoofdgebouw aanmerkelijk zou ontlasten. Bij persoonlijk onderzoek, gedaan met den Directeur en den Gemeente-architect, bleek aan B. en W., dat voor deze lokalen voldoende ruimte te vinden is op de eerste verdieping van het Werkhuis, dat, gelijk bekend, in October door het Rijk wordt ontruimd we gens beëindiging der huur. De Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs, deswege gehoord, had geen bezwaren. Slechts achtte zij het nood zakelijk, dat een ingang gemaakt wordt in het Plantsoen, zoodat de leerlingen langs den kortsten weg van het Hoofdgebouw het Werkhuis kunnen bereiken, dat beide ge bouwen telephonisch verbonden worden en dat voor bet Werkhuis een concierge wordt aangewezen. De heer Gerritsen had gaarne uit de stukken gezien welke kosten verbonden zijn aan het in orde brengen dezer lokalen die, langen tijd als pakhuis gebezigd, niet zóo in ge bruik kunnen genomen voor schoollokaal, en wegens de achterdeur en den concierge. De Voorzitter antwoordde, dat de kosten van het in orde brengen geraamd zijn op f1500. De deur aan de zijde van het plant soen zal wel niet zoo heel kostbaar zijn en wellicht kan de claviger van het Gymnasium aan dit tijdelijk gebouw dienst doen als con cierge. Dit laatste is evenwel nog niet over wogen door B. en W. Het voorstel werd hierop aangenomen z. li. st. Mi-. Heyligers gaf nog in overweging, te trachten den heer J. J, Menkema, die bijna zeker benoemd wordt te Arnhem, waar hij de eenig voorgedragene is en dien spr. een zeer verdienstelijk leeraar noemt, te be houden voor de Hoogere Burgerschool hier, door hem aan te stellen als vast leeraar. De Voorzitter, die zeide dat de aanstelling van vast personeel een punt van aanhoudende zorg is voor B. en W., deed toezegging deze zaak in het College te zullen overwegen. Hierna werd de vergadering gesloten. De heer J. J. Menkema, tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan de Hoogere Burgerschool bier, is benoemd tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Arnhem. In hun prte-advies deelden B. en W. van Arnhem mede, dat er bij hen geen bezwaar bestond tegen het voorstel van de Commissie van Toezicht betreffende liet ga randeeren aan dien leeraar van een jaar- lijksche toelage van f400 boven liet normale tractement van 11700 en teekenden hierbij aan, dat over het schooljaar 1902—'03 de leeraar in het Moogduitsch zal genieten voor 28 lesuren 's weeks een tractement van f1700 -f 0 X f 100 of f2300. B. en VV. stelden voor om te bepalen, dat voor bet geval hij, onder de werking van het Raadsbesluit dd 15 October 1898 no. 20, in eenig schooljaar minder dan f400 toelage mocht genieten, als daarbij onder 3° vermeid, hem over dat schooljaar een persoonlijke toelage wordt toegezegd tot zoodanig bedrag, dat de som der beide toelagen f 400 bedraagt. De heer H. J. van der Noordaft, tijdelyk leeraar in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool hier, heeft met. gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte B Engelsch, Middelbaar onderwijs. Bij de jongste, aete-examens Lager onder was zqn o. a. geslaagd de jongedames F. H. M. Beumer voor Franseh en A. H. C. Surie voor Hoogduitsch. Bij Kon. Besluit van 18 Augustus is, met ingang van 1 September, aan dr. H. Ekuma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Directeur der afdeeling, «Waarnemingen te land" bij .Lei Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut. Geruimen tijd geloden deelden we reeds mede, dat wegens voldoende deelneming de tot stand koming met 1 October van den landbouw- wintercursus, te geven vanwege de afdeeling Amersfoort en omstreken van het. «Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" verzekerd was. Nu de termijn van aangifte tot deelne ming op 1 September gesloten wordt, wil den we nog even hieraan herinneren. De aanmelding moet schriftelijk geschieden, met opgave van naam, voornaam, woonplaats en leeftijd, aan den afdeelings-Secretaris, jhr. mr. B. W. Th. Sundberg, Van Persijn- straat 8. Schoolgeld wordt niet geheven. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder Zondagavond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Iv. G. van Aaken 1. „Klein maar dapper", inarachVan Aken. 2. Ouverture „I.a dame blanche" Boyëldiou. 3. „Frühlingskiuder", Waker Waldteufo). 4. Fantaisie de l'opéra „La lille du régiment" Donizetti. 5. .Ouverture „La Sirène"Auber. 6.'Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" en 7 parties Oh. Gouuod. 7 a. „Sérénata"Moazkowski. tb. „Toréador et Andalouse" du „Bal Cosiumé"Rubinstein. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Guillaume Teil" Rossini. Naar we vernemen, zal ook de «Amers- foortsche Muziekvereniging" zich doen hoo- ren bij het Volksfeest op 1 September tor viering van tien jaardag van H. M. de Ko ningin op Den Hof te geven. Paardenarts Ie kl. M. E. baron Beutinck, van het le regiment veld-artillerie, wordtin de Legerplaats bij Laren van 29 Augustus tot en met 3 September belast met liet waar nemen van tien veterinairen dienst aldaar hij keert 3 September naar Amersfoort terug en vertrekt den volgenden dag naar het ter rein waar de veldoefeningen worden gehou den van de le afdeeling 2e regiment veld artillerie. Voor de onderdeden van het 5e regiment iuianterie is door den korps-commandant het volgende bepaald: geen militaire club,socië teit of vereoniging mag bestaan, of worden opgericht, zonder toestemming van den korps- eummandant. Elke club of vereeniging zal bovendien een officier als beschermheer moe ten hebben, die toezicht op de financieele aangelegenheden zal uitoefenen en tevens de gelden onder zijn berusting heeft. Wanneer zij een vergadering wenschen te houden, moet daarvan steeds opgave gedaan worden. Op verzoek kan door den korps-commandant echter ontheffing van bovengenoemde bepa lingen verleend worden. Het eereteeken voor deelneming aan be langrijke krijgsverrichtingen met de gesp «Atjeh 1896—1900" is uitgereikt aan luitenant W. van Bake', ridder M. W. O. 4e klasse, van het oe regiment infanterie. Luitenant J. W. K. de Bas, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd aan de Hembrug tot het volgen van een cursus voor officier van wapening, wordt 23 Augustus eervol van die detacheering ontheven en keert op dien datum naar zijn korps terug. Reserve-korporaals E. W. de Haan, P. de Jong en C. D. Klein, van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot reserve-sergeant. De nieuwe zwem- en badinrichting, aan de Eem te Baarn, zal einde der maand ge opend worden. Met het oog op het vergevorderd seizoen zullen zij, die zich thans reeds voor liet vol gende jaar abonneeren, dit jaar gratis toe gang hebben. De gouden Viruly-medaille is niet toege kend aan Baarn, doch aan Zeist. Waarschijnlijk wegens ophelling dier school is door het Bestuur der Chr. school te Hoe velaken met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend aan het Hoofd dier school, den heer L. van Zuijlen, en aan het personeel, bestaande uit twee onderwijzeressen en éen onderwijzer. De heer Van Zuijlen is als organist der Ned. Hervormde kerk vervangen door den heer J. D. Beitler. Wanneer gij iets voor onmogelijk houdt, dan zal uw kleinmoedigheid bet onmogelijk makenwie volhardt, zal echter alle moei lijkheden overwinnen. Mousseerendc levertraan is do nieuwste nieuwigheid op het gebied der mousseerende dranken. Om den onaangenamen smaak van het voor velen zoo heilzame vocht weg te nomen, heeft men het onder hooge drukking, even als bij minerale wateren geschiedt, met koolzuuur vermengd. Men proeft er dan voornamelijk het koolzuur uit en dn oliesmaak wordt daardoor verdrongen, zoo verzekert de fabrikant. Ook wonderolie, lavendelolie en dergelijke worden op die wijze tot mousseerende dran ken gemaakt. Wie weet hoe spoedig nu bij schoolfeesten de kinderen getrakteerd zullen worden op «levertraan-champagne" of «mousseerende wonderolie" en ol' men niet weldr bij ons, die altijd lachten om de traanliefhehberij der Eskimo's «traancharnpagne" op alle wijn kaarten vindt, naast Veuve Cliquot en Heidsieck. croste STAATSLOT*: HM j. DERDE KLASSE. Trekking van 1921 Aug. 1902 (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWERER te Am rafuort (Breede- straut 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f45 479 484 498 4887 5004 5610 5027 56-29 5632 5037 7002 7025 7037 7030 7002 7000 10105 10094 10705 1071810719 12039 12053 14110 10703 16709 1685510871 en 18*98. Te zamen 29 prijzen. De vierde klasse trekt van 2—5 September 1992. ATOsie ST Al A TSL, O TEMJ DERDE KLASSE. Trekking van 18-21 Aug. 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen ie beurt gevallen Prijzen van f45. 931 939 947 902 903 4364 4309 5441 5452 5450 7602 7000 8020 8024 101G5 10109 10190 10705 107181071912:105 12308 16703 10709 10785 107901701017025 17033 18590 18595 en 18598. Te zamen 32 prijzen. Burgerlijke Slaud van Amersfoort van 14 tot en met 20 Augustus 1902. GEBORENJan, z. van G. J. van 't Hof en A. Hommers. Maria Heintje, d. van G. L. van Plateringen en A. Post. Alida, d. van A. van Niekerk en A. Tap. Ber- nardus z. van M. Terpstra en II. Lankwarden. Petrus Hondrikus, z. van 1'. W. Wolter en A. M. Soliciting. Bernard Louis, z. van L. A. de Leet^' en M. S. Frank. Johanna Wilhelmina, <1? van W. van de Brug en G. Huijskes. Hendrikje, d. van D. Juffer cu H. Groen, - Grietje, d. van E. van Kommer en A. van Drie. Gijsbertje, d. van W. Bui tenhuis en J. Holland. EngelbertusGideon, z. van G. Boekenoogcn en E. Hattink. Pieter, z. van L. A. Lablaus en A. Meerveld. Albert, z. van A. Teters en A. de Graaf. Jan. z. A. van Deventer en T. C. Achterkant p. ONDERTROUWD A. van Sneren en F. de Vries. L. van Putten en A. van den Buig. J. C. Oaert en A. M. C. van Oort. P. II ui/er en G. Meijer. GETROUWD: H. B. Fortmann en M. A. Tolboom. Th. O. E. Pabst en E. M. Wil deman. A. de Haan en T. Postma. OVERLEDEN: Pieter Olivier, 8 rn. Maria Hendrika Smits, 9 m. Nicolaasvan Ernpelen, 5 d. Johann Victor Welles, 2 m. Timotbeus Adrianus van Dijk, 4 j. Petronella Jacoba Bun nik, 6 m. Catha- ï'ina van Bottonburg, 89 j. ongeh. Ondertrouwd A. J. van ZALINGEN en H. WOLBERS. Amersfoort, 21 Augustus 1992. Eenige kennisgeving. P. VAN DER SLUMS Hendrik vau Vianden-straat, 15. Opening 1 .September a.s. Internen 1'500 per j.iar. Externen f100. Leerlingen van H. B. S. kunnen aan de inrichting onder nauwlettend toezicht hun huiswerk maken. Vergoeding 1100 per jaar. Zeer gunstige referentiën. De Directeur der H. B. S., de heer G. J. Bi'iJS, heeft zich bereid verklaard, inlichtin gen te geven. KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandse!) geld, Prolongation, Beleeningen, Jncasseeren en verschuilen van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. KantoorHuurhuizen 9.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2