Stadsnieuws. Binnenland. toestemmen, dat zij voor een dergelijke actie geen weerstands-vermogen bezit. Het ligt niet in onze bedoeling, hier in bijzonderheden te treden over de invloeden, die den middenstand iu den laatstee tijd drukkenhet zij genoeg, te verklaren, en ieder die een open oog heeft voor eeomische toestanden zal dit beamen, dat de lasten steeds stijgen, dat steeds meer van de draag kracht wordt geëischt en dat hiertegenover belaas niet staat een geëvenredigde toene ming van den omzet en de winsten. Velen voeren een zwaren strijd, den wa ren strijd om het bestaan, en kunnen geen prijsverlaging of vermindering van omzet, a, w. z. winstderving, verdragen. Op de vraag: Zijn wij machteloos? her halen wij dus: Ja, grotendeels wel ten zij van hoogerhand, van Regeeringswege, worde ingegrepen Men hoort nikwijls beweren, dat de mid denstand de kurk is waarop onze maat schappij drijft en dat de welvaart van de overgroote menigte van neringdoenden een eerste factor is in onze samenleving. Dit is ook onze overtuigingmaar moet men zich dan niet verwouderen over het feit. dat be trekkelijk zoo weinig voor deze neringdoende klasse gedaan wordtHoeveel zaken van groot belang eischen niet sinds langen tijd wettelijke of betere wettelijke regeling Wij wijzen slechts op oneerlijke concurrentie, uit- verkoopen, snel en goedkoop recht, verval- schingen, enz. enz. Veel wordt in de laatste jaren verbeterd in de toestanden van den werkman, en wij juichen dit van harte toe, maar de vraag rijst wel eens: wanneer zullen nu eens de belangen van den handel deugdelijk worden bevestigd Wij zijn overtuigd vao de onbillijkheid, dat een ambtenaar, die een vast en dikwijls aan zienlijk inkomen geniet en wiens salaris tot zekere hoogte niet afhangt van de wet Yan vraag en aanbod, als concurrent kan optre den van den koopman of winkelier, wiens - inkomen allereerst door deze wet beheerscht wordt. Wij achten een goede bezoldiging van den ambtenaar noodig en gewenschl, doch wij vragen slechts, dat hij zich niet be- geve op ons gebied. Wij zouden wenschen, dat de Regeering het belang, ja dikwijls liet bestaan van den handelstand in dit opzicht ter harte nam door haar ambtenaren te beletten, lid van een ver- bruiks- of winkelvereeniging te zijn of der gelijke vereeniging te besturen. VVellicht zal iemand ons tegemoetvoeren, dat hiermede de persoonlijke vrijheid wordt bedreigd; maar wij vragen, is het andere feitelijk geen inbreuk op de rechten van den bandel Is het te verdedigen, dat ambte naren met een vaste positie voor het leven hiernevens het winkelbedrijf opvatten en de winsten hierop aan den handel ontnemen Wanneer zulk een winkelbedrijf van ambte naren niet slaagt en moet verdwijnen, dan blijlt de ambtenaar iu de zelfde positiedoch welke is de positie van den koopman, die gedwongen wordt, zijn bedrijf op te geven? Wij hopen met deze beknopte beschou wingen niet te veel te hebben gevergd van de aandacht van het congres en nemen de vrijheid, onderstaande conclusie te stellen, met verzoek, deze in overweging te willen nemen, Conclusie Wij komen tot de conclusie, dat het /eer wenschelijk is, dat het 3de Internationaal congres voor den handeldrijvenden midden stand te Amsterdam door een motie uitspreke de wensehelijkheid, dat van Regeeringswege ten spoedigste aan Rijksambtenaren worde belet den handel concurrentie aan te dnen door lid of bestuurder te zijn van een coöpe ratieve verbruiks- of winkelvereeniging. Een Opmerker schrijft in «De Winkelier Tot mijn niet geringe verwondering, zag ik, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeengeroepen wordt op den zelfden dag, (3 September) waarop nok het Congres voor den Handeldrijvenden middenstand zal wor den geopend. Aan het hoofd van de dezer dagen ont vangen Circulaire komen als Eere-Voorzitters voor onze Ministers, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland 011 de Burge meester van Amsterdam. Onder de comité leden vinden wij de namen van verscheidene Kamerleden, evenzoo onder de toegetreden congres-I eden, en zelfs onder de sprekers iu de Afdeelings- en Algemeenc Vergaderingen zijn de namen van bekende verdienstelijke leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te vinden. Dit alles is voor ons, win keliers en middenstanders, een be wijs,dut de kern onzer afgevaardigden zich voelt aange trokken tot den handeldrijvenden midden stand. Daarom was ook zoo verblijdend het be richt, dat het cijfer der inschrijvers voor het congres reeds tot 000 was gestegen. Met voldoening zullen de mannen, die voor ons in 't krijt treden, bespeuren dat de cohorte achter hen aangroeit. Zou nu niet de Kamerzitting kunnen wor den verschoven tot den 5en September, we gens de belangrijkheid van het congres? Ik zou wenschen, dat het Comité van organisatie in deze handelend optrad. De Middenstand is de kern der natie; op zijn congres moeten zoo niet alle dan toch vele volksvertegenwoordigers verschijnen. Lang van te voren (naar mij medegedeeld werd reeds in April j.l.) werden de datums voor het Congres in overleg niet de Eere- Voorzitters vastgesteld, terwijl de bijeen roeping der Tweede Kamer eerst eeuige dagen geleden plaats had. Uit den aard der zaak zal die Kamerzit ting niet belangrijk kunnen zijn, omdat zij waarschijnlijk slecht bezocht zal worden, want het is niet aan te nemen, dat de toegetreden congresleden wèl de Kamerzittiug en niet de vergaderingen van het congres zullen willen bijwonen. Zou het Organisatie-comité niet ter plaatse waar zulks behoort -ie aandacht op het bo venstaande kunnen vestigen Do Redactie antwoordt: Van verschillende zijden uit ons land ge werden ons Opmerkingen van gelijke strek king. Wij wendden ons daarom tot het Comité van organisatie, dat ons mede-deelde, dat reeds middelen beraamd werden om zoo, mogelijk, den datum van bijeenroeping der Tweede Kamer verschoven te zien tot na het congres (dus tot op zijn vroegst 5 September). Het is ons gebleken, dat het Comité zich óok gewend heeft tot de Commissie voor de ontvangst der Boerengeneraals, om te voorkomen dat de datum van de komst der generaals vóór 5 September zou vallen. Morgen zal de tweede bundel Rapporten verschijnen; die al even belangrijk belooft te worden als de eerste. Wie geen tijd heeft om persoonlijk op te gaan naar het congres (3 en 4 September) doe zich toch inschrijven als lid. Voor die f2.50 krijgt men alle rapporten, memoriën, enz. thuis gezonden. Daar is wel geen enkele middenstander, die daaruit niet veel zal leeren. Inschrijvingen bij voorkeur te zenden aan den Secretaris, den heer C. 11. van der Vel den, Kalverstraat 155, te Amsterdam. K K N MSG K V I X G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier No. BBW2 van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten over bet dienst jaar 1902 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- en aangeplakt te Amersfoort, den 26. Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIERS. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat ook van 1 September 1902 bevoegd is in de (ie Arbeids-inspectie de In specteur van den arbeid M. Raven, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Utrecht. De heer J. J. Menkema heeft zijn benoe ming tot leeraar aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Arnhem aan genomen. Na het jongste loelatings-examen zijn voor toelating als cadet bij de Kon. Militaire Aca demie te Breda in aanmerking gebrachtvoor infanterie h. t. I. II. V. G. Rümer, voor ca valerie h. t. I. M. R. baron Bentinck, voor genie 0.1. leger A. G. van Daalen, allen leerlin gen der Hoogere Burgerschool hier. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de bij regiment grenadiers en jagers over geplaatste majoor L. C. Vervooren belast met bevel over het bij mobilisatie op te lichten de pot-bataljon. De verdere duur der vijfjarige detacheering bij het leger iu Nederlandsche-Indlë van luitenant E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie, is ingetrokken. De bij het 5e regiment infanterie gede tacheerde onderofficieren van het O. 1. leger, aanstaande leerlingen van den Hoofd-cursus, zijn naar Nijmegen vertrokken, teneinde aldaar te worden gedetacheerd bij de Ko- loniale-reserve. Aan den afstandsril Brussel-Ostendo (135 Kilometer') nemen morgen uit dit garnizoen deel de luitenants G. J. Maris, C. J. Nier- stratz en N. J. 0. J. Thirion. Luitenant M. Grondhout kan door onge steldheid niet aan den rit deelnemen. Bij de Zondag te Woestduin gehouden courses won «Parsimony", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door Mac' Cord, gemakkelijk den 1sten prijs in den Talingen-hordenren over 2700 M. De «Amersfoorlsehe Vrijwillige Brandweer" vierde heden door een rijtoer haar 20-jarig De «Amersfoortsche Muziekvereniging" zal hedenavond te 8 uur weder een open bare uitvoering goven op den Hof. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder morgen Woensdagavond te 8 uur to geven op het terras van «Amicitia" dooi de stafmuziek van liet 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Kleiu nmar dapper", marsch. Van Akeu. 2. Ouverture „La dame blanuhe" Boyeldieu. 3. „Fröülingskinder", Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra „La fille du régiweut"Donizetti. 5. Ouverture „La Sirene"Auber. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" eu 7 parties Ch. Gounod. I a. „Sérénatu"Moszkotvski. tb. „Toréador et Andalouse" du „Bal eostunié" Rubinstein, 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Guillaume Teil" Rossini. De tentoonstelling van «Floralia" wordt niet morgen gehouden, gelijk een der bladen meldde, doch Donderdag 11 September des middags tusscben half drie en half vijf, in den tuin van »Dc Arend". Wij ontvingen het eerste nummer der Medeileelingcn van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", welke meer dan de Volks almanak, na 1802 het Jaarboekje, den band zullen vormen tussehen de leden van een Departement, de Departementen onderling en inet bet Hoofdbestuur. Zij handelen over den toestand der Maat schappij, voordrachten die in verband slaan met haar streven, voordrachten met licht beelden (met lijst van teksten en platen), berichten van het Hoofdbestuur, de tentoon stelling van handenarbeid te Winschoten, en het boerenhuis in Nederland. Dezer dagen kwam voor de stad een twee master, metende 3(30 ton, die voor Amster dam 187 000 en voor Amersfoort 90 000 steenen loste. Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een villa, een dubbel woonhuis, zes dubbele woningen en een boerderij met schuur, voor rekening van den heer Chr. Pleines en op zijn terrein aan den Dolder- schen weg, waren minste inschrijvers voor de massa de heeren Van Santen en Voerman, te Zeist, voor f40 962. De gunning is in beraad gehouden. De justitie, welke ons eerst verzocht over het geval te zwijgen, droeg ons thans op mee te deelen dat opsporing en aanhouding is verzocht van Joban Anthonius Laurijssen. die sedert Woensdagochtend vermist wordt en onder verdenking staat van verduistering eener vrij aanzienlijke som gelds. Zijn signalement luidt als volgtlengte 1.65 M., haar en wenkbrauwen blond, gelaat glad en smal, mond klein, oogopslag wij te lend, gekleed met zwarten deukhoed, eenigs- zins vettige zwarte jas, zwart vest en grijze pantalon. De ongelukkige, vader van nog zeer jonge kinderen, was bode van een Haagsch Be grafenisfonds en incasseerde voor den Ge- mcente-ontvanger gas- en schoolgelden. Tot opzichter-boekhouder aan de met 1 Januari te openen Gemeente-gasfabriek te Baarn is door B. en W. benoemd de heer J. M. Reeder, aldaar. In het Woudenbergsche deel van Scher- penzeel zijn de ingezetenen, die hebben bij gedragen voor een bewijs van sympathie ter gelegenheid van het aftreden van den heer J. B. de Beaufort als Burgemeester van Woudenberg, bij bekkenslag opgeroepen tot liet bijwonen van een vergadering om te overleggen wat met liet bijeengebrachte geld moest gebeuren, nu, zooals men weet, het ontslag is ingetrokken. Besloten' werd, daarvan de schoolkinderen op Koninginnedag te onthalen. Men is in den regel minder ontevreden over zijn eigen positie dan over die van anderen. Volgens dc laatst ingekomen opgaven bestond de bevolking van liet Rijk op 1 Januari 1002 uit 2 603 501 mannen, 2659766 vrouwen, totaal 5263 267. Ouder het opschrift Duitschland en Neder land, schrijft de officieuse »Koln. Ztg.": in de laatste weken is herhaaldelijk, zoo wel in de Duitsche als iu de Nederlandsche pers van een toenadering, een bondgenoot schap, ja zelfs van een staatsrechterlijke vereeniging van Nederland en Duitschland sprake geweest. Wij zijn niet daarop inge gaan, niet omdat wij geen waarde zouden hechten aan een zoo vriendschappelijk mogelijke verhouding tot Nederland, maar ornaat wij van meening waren, dat door de bespreking van mogelijkheden die voor den practischen Staatsman eenvoudig niet aan wezig zijn, slechts liet tegendeel wórdt bereikt van datgene waarnaar men streeft. Zoo is dan ook inderdaad in liet Arnster- damsch «Handelsblad" een bespreking verschenen die van een nauwere aansluiting der Nederlanden aan Duitschland niets weten wil. Waar door deze voortgezette dagbladbe- richten de indruk kan gewekt worden, dat er werkelijk ernstige plannen bestaan, of ten minste pogingen tot toenadering worden aangewend, kunnen wij verklaren, dat die besprekingen geheel ongegrond zijn. Duitschland staat met Nederland op vnendschappelijken voet en hoopt dat deze verhouding moge voortduren en hechter worden, maar het denkt niet aan plannen, die op eenige wijze de zeltslundigheid van Nederland of van zijn koloniën kunnen aantasten. De openbare bespreking van zulke plannen kan derhalve geen nut heb ben, doch slechts nadeel veroorzaken zelfs als zij goed gemeend zijn en in vriendschup- pelijken geest gehouden worden. In de jongste vergadering van het Hoofd- coinilc van het Roode kruis kwam de ge vangenneming der tweede Nederlandsche ambulance ter sprake. In verband hiermede was dr. Koster uit- genoodigd, dit deel der vergadering bij te wonen. Bij zijn komst riep de Voorzitter dr. Koster een hartelijk welkom toe bij den terugkeer iu het vaderland, na ruim 32 maanden afwezigheid. In tiet verdere gedeelte van zijn toespraak zeide baron Van Hardenbroek o. a. »Wij zullen bet uiet ontkennen dr. Koster, dat de eerste officieels berichten over het gevangennemen uwer ambulance als schuldig aan «spionuage en vervoer van munitie", en daardoor aan ernstig vergrijp tegen de Goneelsche conventie, ons met zorg vervulde on nllerwege een pijnlijken indruk maakte. Maar al dadelijk werd de juistheid dier mededeeling al kwam zij ook langs oflieieele kanalen tot ons ten ernstigste betwijfeld eu latere berichten,onderzoekingen, information, voorzoover deze onder ons be reik lagen, hebben de onwaarheid der be schuldiging aan het licht gebracht. De feiten waarop de beschuldiging van «spiounage" moet zijn gegrond, kwamen tenminste nooit onder de oogen van ons college. «Erkend moet intusscheu worden, dat door u, of laat ik liever zeggen, door de leden der ambulance, waarvan gij liet hoofd waart, een fout of onvoorzichtigheid is begaan, die voor een, met wrok tegen Nederland beziel den vijand, een handig 'middel is geweest om u met de uwen, met eenigen schijn van recht althans, in gevangenschap weg te voeren van het slagveld. Een fout zeker, maar begaan louter uit barmhartigheid en geheel te goeder trouw. «De Britscbe autoriteiten toch waren, ik houd mij daarvan overtuigd, ingelicht om trent uw voornemens, die niet onderstoelen of banken werden geschoven. Zij zijn dus te beschouwen als daaraan medeplichtig. De Nederlandsche consul-generaal te Pretoria aarzelde zelfs niet, in plaats van te waar schuwen, gebruik te maken van de hulp uwer ambulance tot vervoer zijner particu liere correspondentieeen Engelscb officier vertrouwde u brieven toe voor zijn broeder". En baron Van Hardenbroek eindigde aldus «Rekening houdende met die feiten, met den erkenden, beslisten toeleg der Engelsehen om hun hardnekkige tegenstanders onder de knie te krijgen, door hen te berooven van alles, ook van medische hulp eu steun..iet de tweejarige krijgsgevangenschap, u allen op gelegd, niet als boetelingen voor een, na eerlijk onderzoek, door een onpartijdige rechtbank deugdelijk geconstateerd misdrijf, maar als machtelooze slachtoffers van Britsche willekeur en moedwil, heb ik, als Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, liet noodig geoordeeld, u te ontvangen in den kring van het Hoofd-comité om, desverlangd, persoonlijk nog inlichtingen te verstrekken over de bijzonderheden van de gevangenne ming uwer ambulance en daarna van ons te scheiden met een waardeerend dankwoord voor al den arbeid, door u en de uwen in dienst van hei Nederlandsche Roode Kruis volbracht ot de slagvelden van Zuid-Afrika". In voor het Huofd-comité zeer vleiende bewoordingen beantwoordde dr. Koster deze toespraak, waarna de Voorzitter gelegenheid gaf tot debat over deze zaak, waarbij dr. Koster alle gewenschte inlichtingen verschafte. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft zich nogmaals genoopt ge zien, een circulaire te richten tot de belang hebbenden bij do boterhandel hier te Jande en wel met het oog op Engelands plan om een vasten standaard vast testellen, waaraan daar te lande ingevoerde boter zou moeten voldoen. Zij geeft belanghebbenden den raad, zich onderling te verstaan en voor een deugdelijke algemeenc controle te zorgen. Belanghebbenden kunnen bet zeer belang rijke stuk, dat echter te groot is om in zijn geheel overgenomen te worden, van ons ter inzage bekomen. Naar «Het Volk" meedeelt, heeft liet Re- stuur dor Sociaal democratische arbeiders vereniging «Vooruit" besloten, voor district Amsterdam IX als candidaat voor de Tweede Kamer aan te bevelen rar. P. J. Troelstra. Een ontwerp-plan der campagne is opgemaakt

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2