Donderdag 28 Augustus 1902. GEBOET. No. 5234. 51e Jaargang. Feuilleton. AMEESFOORTSGHE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f\. Irancu per post 1.15. Advertentiën 1(5 regels (KJ rentelke regel meer 40 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsailvcrtentiën per regel 15 rent. Reclames 1—5 regels/'1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van builen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tclephoon 19. O P B E I S. Aan on/.e abonné's, die lijdelijk elders, hetzij binnen- ol' buitenlands, vertoeven, wordt op "aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De lrankoerkoslen bedragen por keer f 0.025 voor liet buitenland. Ook niet-gcabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van do «Amersfoortsehe Courant" verzekeren. Beleefd verzoek, óok te berichten dat men is T E11 U G G E K E E It D. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier No. 3 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienst jaar 1002 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvopr gebruikelijke plaat- en aangeplakt te Amersfoort, den 28. Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WüIJTIERS. Het Middenstands-congres. v. Verschenen is thans ook de tweede serie Congres-rapporten. Mr. C. A. Wienecke, te Amsterdam, leidt het onderwerp inHoe verschaft de handeldrijvende middenstand zich crediet'? Hij komt tot de volgende con clusies 1. De tot een macht georganiseerde han deldrijvende middenstand richte, als hoofd middel om zijn crediet te vestigen en uit te breiden, Banken op onder vukgenooten overigens volgens hst type der Banken van Schulze-Delitzscb. Deze Banken zullen ook van niet-georganiseerden spaargelden in ont vangst nemen. 2. Aan de Regeering worde het verzoek gericht door de Algemeeue Winkeliers-ver- eeniging om aan die vereenigde banken een garantiefonds te verstrekken door de beschikbaarstelling van een bedrag ter be legging van «le inleggelden bij de Rijkspost spaarbank, en 3. om door een Staatscommissie, waarin de winkeliers vertegenwoordigd zijn, een verder onderzoek in te stellen naar het crediet van den middenstand en het systeem der banken van de middenklassen in Pruisen on andere landen. 4. Er kome een Permanent comité tot stond, waarin ccnige winkeliers zitting nemen ter besludeering van de onderwerpen, van belang voor den middenstand. De lieer Louis L. van Ernden, te Schiedam, behandelt hei onderwerp: De kleine winke lier, meer speciaal in de provincie, ten platle- lunde, die liet eigenlijke fondament vormt van den koopmansmiddenstand en welke categorie van winkeliers berekend wordt op een aantal van 25000, met een jaarlijkschen omzet van f25 000 000. Dit fundament moet krachtig worden gemaakt, door1°. handels onderwijs, in den meest practischen en be- vattelijken vorm2°. credietverbetering, door oprichting van speciale voorschotbanken 3°. gezamenlijken inslag van artikelen. Voor gesteld wordt, dat bet Congres een commissie van onderzoek en advies iustelle om te komen tot een organisatie. De heer J. Bieselaar, bestuurslid der Am- stcrdamsche Winkeliersvereeniging, levert een beschouwing over bet Vereenigingsleven. Uit gaande van de stelling dat coöperatie, «eigen hulp" of boe men 't noemen wil, de vijand is zoowel van den grooten als van den kleinen winkelier, moeten dezen daartegen eendrachtig positie nemen. Ook zij die aan coöperaties als «Eigen Hulp" kortingen ge ven, hebben te beseffen, dat zij daardoor mede werken tot den ondergang van bun eigenstaud. Naast de coöperatie leveren de Nuamlooze ven nootschappen in het winkelbedrijf, en in de toe komst de trusten, een ernstig gevaar op. Verder vestigt de heer Bieselaar de aan dacht op nog menig ander onderwerp, bij welks goede regeling de winkelstand in zijn geheel een zeilde belang beeft en con cludeert hij tot de oprichting van een neu tralen Bond van winkeliersverenigingen over heel het land, ter behartiging van het algemeen belang van den winkelstand. De heer Murinus van Hout, te Helmond, vat een door hem geleverd betoog tegen het venten als volgt samen le. Het venten is in strijd met de belan gen van don handeldrijvenden middenstand, omdat a. het zeer dikwijls een der vormen van oneerlijke concurrentie is, eu b. de venter minder lasten heeft dan en de lusten geniet van de lasten van den win kelier. 2e. Het venten werkt nadeelig voor de geheele maatschappij, omdat a. de onbeperkte vrijheid van venten de wetten op de bedelarij verkracht 16.) „Bekent ge uu schuldvroeg do President. „Uit papier is valseh gilde de beschuldigde. Het was, alsof ceu drenkeling een noodkreet uilstiet. „Ik heb het niet onilcrteekend Met een medelijdend lachje zei do President„Te genover zulk een overtuigend bewijs is ontkennen een dwaasheid. Hebt ge nog iets uls verzachtende omstandigheden aan te voeren?" „Ik houd staande, dut liet papier valsch is; ove rigens heb ik gehandeld volgens plicht en ge weten. De President antwoordde daar uiet op, doch gaf bevel, baron Von Erlenburg binnen te leiden. „Het zal wel niet noodig zijn, u door vele vragen te vermoeien, ving de President aan. Kent u dien man daar?" „Dat is dr. Rimoli." „En de man daar ginds?" „Dat is de oppasser Giaeomo Sorcl. Hij was met het toezicht over mij belast, tijdens mijn verblijfiu San Salvatore." „Gelooft u, dat die oppasser medeplichtig is aan uw wederrechtelijke opsluiting in dat gesticht?" „Neen, antwoordde Ludwig >-ou Erlenburg op vas ten toon. Giaeomo bewaakte mij, omdat de directeur hein dien plicht had opgelegd, maar hij bewees mij altijd zooveel vriendelijkheid als in zijn vermogen was. Ik houd hem uiet voor medeplichtig." De President scheen tevreden. Hij sprak nog even met ^en heer Von Erlenburg, verhoorde daarna do b. de onbeperkte vrijheid van venten een steun is voor dun oneerlijken koopman, die door het venten van onrechtmatig verkregen goederen den diefstal in de hand werkt of althans helpt verbergen c. de onbeperkte vrijheid van venten zeer dikwijls in strijd is met de openbare orde, veiligheid en gezondheid 3e. Het venten is niet noodzakelijk, zelfs niet nuttig of gevvenscht. Otn al deze overwegingen wekt de inleider het Congres op, bij de Regeering aan te dringen een wet in liet leven te roepen, welke op het voetspoor van Duitschland bet venten aan bepalingen en voorwaarden bindt, die in 't belang zijn van geheel de maatschappij in 't algemeen en van den handeldrij venden middenstand in 't bijzonder. Mr. B. J. Polenaar, te Amsterdam, signa leert in een uitvoerig betoog de nadeelen voor den bonafide winkelier van uitverkoop onder valsche voorgevens, welke hij als een soort brooddieverij brandmerkt. Het kwaad, dat zich bijna alleen in <ie groote centra van bevolking voordoet, neemt verschillende vormen aan. Het kan niet voldoende wor den bestreden door de bestaande burgerlijke wetgfcying en ook niet door een expresse wettelijke bepaling van burgerrechterlijken aardhet mag niet worden bestreden door preventieve maatregelen, die door gebod van staking de vrijheid al te gevoelig aan ban den zouden leggen. Een afdoende bestrij ding is echter, volgens den inleider, moge lijk door een uitdrukkelijke strafbepaling maar tot deze er is, zoude reeds veel ge wonnen worden door organisatie en maat regelen van tegenweer van de vereenigde handelaars die strenger zedelijke opvatting hebben. Mr. Henri van Groenendaal, te Hilversum, levert een beschouwing over de gedwongen winkelnering te Laren. De heer F. de Beukelaar, uit Antwerpen, bestrijdt in een rapportHet werk der be volking van gevangenissen en bedelaarsge stichten. De heer II. Revelman Jr., te Zutphen, dringt aan op goedkoope en gemakkelijke gelegenheden, waar vervalsching en knoeierij van handelsartikelen door scheikundig on derzoek kunnen worden geconstateerd. De heer M. H. G. Fiedeldy Dop, uit Amsterdam, spreekt meer speciaal over het bedrog in den boterhandel. De lieer J. Fred. Bianchi, te Amsterdam, zet uiteen da beteekenis van de boekhouding vooj' den winkelier, waarbij hij onze uitslui tend met de eisch van den groothandel overige getuigen, illeu oppassers uil San Salvatore, en gaf toeu liet woord aan den openbaren aankla ger. Deze schelste in een uitvuerige rede het schan delijke der misdaad en eischte de strengste straf. Toen gingen de rechters in de raadkamer om te be raadslagen. Een half uur verliep in de grootste spauuiughet publiek zag de uitspraak met evenveel belangstel ling legemoet als de partijen zeiven. Giaeomo beelde over al zijn leden; dr. Rimoli scheen meer dood dan levend. Alice had de ondersteuning vim den pries ter noodig om staande to blijven. Zij hield de oogeu neergeslagen, maar keek zij toevallig op,dan scheen het het haar tos alsof de lieer Von Erlenburg haar met welgevallen aaustaarde, dan voelde zij haar wan gen gloeien eu wendde beschaamd haar oogeu af. Het was voor haar een verlichting, dat de rechters weder hun plaatseu innamen. Een ademlooze stilte heerschto in de zaal, toeu hel vonnis werd voorgelezeu. Dr. Carlo Alfonso Ri- iuoli, directeur van San Salvatore, was schuldig be vonden en werd veroordeeld tot vijfjaren tuchthuis straf eu tot teruggave van de zestigduizend franc, waarvoor tiij baron Von Erlenburg naar San Salva tore overbracht; de dood had Von Waldheiin ont trokken aan het vonnis van den aardsclieu rechter. Met starren blik en onbeweeglijk gelaat hoorde dr. Rimoli het vonnis aan. Hij had er geen aanmer king op eu bleef roerloos zitten, tot de gerechtsdie naren hem buiten do zaal voerden om hem uai gevangenis over te brengen. Nauwelijks had de President het vonui» ten einde gelezen, of Alice vroeg hel woorden zeido: „Edel Achtbare Heer! Daar baron Von Erlenburg in leven is, had mijn vader geen vermogen om aan mij na te laten. Heeft mijn vader oen som geld ge zonden aan den directeur van San Salvatore, dan behoort dal geld aan den rechtmatigen eigenaar van Wallersbrunn, die heden door uw uitspraak zijn vrijheid heeft teruggekregen!" rekening houdende handelswetgeving aan critiek onderwerp. Van de hand van ds. R. J. W. Rudolph, uil Leiden, is opgenomen een rapport in zake Zondagsrust, welk onderwerp ook door den heer Fiedeldy Dop is onder de oogen gezien. Beiden uiten den wenscht, dat de Regeering eerlang een zoodanige regeling dezer materie aan onze Volksvertegenwoor diging aanbiede, waarin met de bezwaren tegen Zondagsrust die uit de inrichting van het bedrijf en de noodzakelijke behoeften van het publiek voortvloeien, rekening worde gehouden, maar waarin dan óok alle niet- noodzakelijke Zondagsarbeid zoowel van pa troons als bedienden worde verboden en waarin ook de rechtvaardigheid jegens de verschillende bedrijven worde betracht. Eindelijk zijn nog rapporten ingekomen van den heer J. C. de Haan, uit Utrecht, over de noodzakelijkheid van Beroeps- en Handelsonderwijs voor de instandhoudingen verheffing van den middenstand. De beer C. L. Rambonnet, uit Zutphen, komt in een rapportover De Arbeidswetgeving en de Middenstand tot de slotsom, dat de geest van centralisatie, de neiging om de zaken te regelen buiten de belanghebbenden om, een groot bezwaar is tegen den goeden invloed der arbeidswetgeving in de practijk. Niet alleen dat de meeste wetten een geheele reeks bedrijven, die niets met elkander ge meen hebben, brengen onder éen rubriek of klasse, maar het gevolg der centralisatie is ook, dat men een algemeen norm van draag kracht en beho.Kte.ij, vporstelt. De inleider is van oordeel lat 1. De arbtv'|*Ve^eving beter kan ter hand genomen voorden door de belangheb benden zeiven dM door het centraal gezag. 2. Dit is eefllef hechts mogelijk door plaatselijke vereenigingen van alle patroons en alle werklieden, in een zelfde vak werk zaam, aan welke vereenigingen de bevoegd heid worde toegekend voor allen bindende bepalingen te maken, onder controle van het openbaar gezag. 3. Aangezien de tijd nog niet rijp schijnt voor zoo ingrijpende wijziging in de wetge ving, is het wenschelnk. een Boud op te richten van werkgever.' »en werknemers, welke zich ten doel stelt, daarvoor propaganda te maken. De heer mr. Z. van den Bergb, uit Am sterdam, sluit de reeks met een rapport over Snel en goedkoop',Jlrcbt en komt tot de verklaring, dat drii^'cud noodig is een her vorming van ons prpces-recht, die voor de gewone zaken een r-n'n omslachtigen en min Met bewondering had de President de jongedame aangekeken, terwijl zij sprak en h|j had reeds overdacht, wat hij haar zou moeten antwoorden. Hij zou haar echter geen antwoord geven, Zoodra Alice uitgesproken had, vertrok zij met den grijzen pliester uit de zaul. Zij vluchtte van daar wegens de schande, die over haar geslacht was gebracht door lie misdaad haars vaders en zocht de eenzaamheid, om in het gebed verlichting te vinden. Er zou zeker nog veel meer over huargepraut zijn, als 't volgeude voorval niet gebeurd ware. Pas was dr. Rimoli een paar minuten in de wacht kamer, waar politie-ngenten hem bewaakten, of men hoorde een harlversoheureuden kreet. Met outstui- migen aandrang drong liet publiek vooruit om de reden daarvan te vernemen. Gelukkig bleef de nieuws gierigheid niet lang onbevredigd. Twee geudarmen, die in vliegende vaart om eeu dokter liepen, ver- lelden in haast aan eeu naar hunner kameradon, dat dr. Rimoli zePmoord hau gepleegd dooreen lieschje leeg te drinkeu, dat hij tusschen zijne kleederen had verborgen gehouden! Het vonuis was weldra in de geheele slad bekend. Men wenschte baron Von Erlenburg van harte geluk, die de vrijheid te danken had aan de „grillen" zoo zeide men van eeu jongedame, die hij niet kende en haalde zonder eenig medelijden de schou ders op over den directeur, die, na zulk een lage misdaad gepleegd te hebben, de hand aan zicbzel- ven had geslagen. Hoewel baron Von Erlenburg tijdens het proces ondir toezicht had gestaan, had hij volkomen vrij heid genoten. Slechts twee weken bad hij bij dr. Parnese doorgebracht of deze verklaarde dr. Rimoli's beweringen ongegrond en hield het daarom voor zijn plicht, den onschuldig gemiirtelden man van alle onnoodigen dwang te ontslaan. Het stond niet in zjjn macht, hem de vrijheid terug to geven, maar wel vergunde h\j hem te doen en te laten wat hij verkoos, en deze had vim die vrijheid een behoorlijk gebruik gemaakt. Voor hij naar de gerechtszaal ging, wiBt Ludwig von Erlenburg, dat hij het offer was geweest van het snood verraad van r'elix von Waldheim. Ook had hij vernomen, dat .ijn vrouw Amalia reeds twintig jaren in het graf rustte eu hem een doch tertje had nagelaten, dat poorloos was verdwenen. Het was hem duidelijk, dat hy zijn vrijheid en maatschappelijke positie 'e danken zou hebben aan eeu jongedame, die '.les opofferde om hem gelukkig te maken en J ardoor zooveel ia haar vermogen was de misdaan '.ars vaders te boeten. De tegenstrijdigste g oeleus bestormden het hart van den edelman. Zou iemand hem nog her kennen in de landstreek waarin hij geboren werd Zou tocli niet deze of gene twijfelen of bij wel al tijd in het volle bezit van zijn verstandelijke ver mogens geweest was Ti tig lange jaren had hjj dagelijks aan zijn Amalia gedacht; zij had zijn hart vervuld en nu doodLet dochtertje, dut zij het leven had geschonken —spoorloos verdwenen 1 O, hoe verachtte hij den valschen vriend, die uit hebzucht het geluk van hem en zijn dit rbare vrouw bad vernietigd toch dc .lochier van dien verra der had zich geheel opgeofferd om hem in rang, rijk dom eu eer te herstellen. Al die gedachten doorkruisten het brein van den edelman en telkens eindigde hij met dauk baarheid te gevoelen jegens de freul Von Waldheim. Hjj be sefte, hoe groot het offer w. a, dat zij gebracht bod en waardoor zij van de hoogte des geluks in de diepte der ellende was gestort. Hij kou niet beletten, dat zij door den loop van £eu het landgoed ver loor, dat hem doorreentv, ,;boorte toekwam, maar hjj aclitto het zijn plicht te brgen, dat zij onafhan kelijk kon leven. Aan dit bewustzijn van zijn ver plichting paarde zich eeu gevoel vau vereering, waar van hij zich echter geen rekenschap wist te geven, [Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1