MUZIEKSCHOOL. PMRM-5TR00ME5T, Stadsnieuws. Advertentièn. Binnenland. Dienstbode Sanguinose INSTITUUT kostbaren procesgang invoert. Nogmaals zij herinnen], Jat het lidmaat schap van het Congres f2.50 kost, voor welk bedrag men alle rapporten, memoriën en verslagen toegezonden krijgt. Het aantal deelnemers is reeds gestegen tot 984. Ds. J. G. Busch Keizer, emiritus predikant hier, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luther- sche kerk. Bij die in de Remonstrantsche kerk hoopt vóór te gaan pronenent W. J. Lente, uil 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is agreatie verleend aan de door het kapittel der Ridderlijke Duitsehe Orde, Balije van Utrecht, gedane benoeming van Z.Exc. den Commissaris der Koningin in «leze Provincie, A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye van den Poll en Nijenbeek, commandeur der Ridderlijke Duitsehe Orde, Balije van Utrecht, tot coadjutor dier orde. Bij de jongste examens slaagden voor de hoofd-acte mej. M. E. A. Raadersma, voor de acte Fransch L. O. mej. J. F. G. van Aaken. Ritmeester jhr. E. W. von Wrange! auf Lindenberg, instructeur by de Rijschool, is benoemd tot Jury-lid voor het op 7 Septem ber te 's-Hertogenbosch te houden concours voor ry- en springpaarden. De leeszaal van de AmersfoortscheToynbee- vereeniging »Ons Huis" zal Dinsdagavond heropi-nd worden. De cursussen en clubjes zullen eveneens spoedig worden hervat. Door den districts-commaridaut der Rijks Veldwacht is namens den Minister van Justitie ter kennis gebracht van de brigades, dat voortaan aan de Rijks-veldwachters vergoe ding wordt gegeven voor geneeskundige hulp mits die hulp niet voor iedere kleinigheid wordt ingeroepen. Gewoonlijk zal bij ziekte van den Rijks veldwachter zei ven volledige vergoeding wor den verstrekt, terwijl bij ziekte van het ge zin naar omstandigheid een billijke vergoe ding wordt toegestaan. Ruim 25 jaar geleden werd reeds de bepaling ingetrokken, dat zoogenaamde dienstbrieven op de postkantoren moesten worden afgege ven aan een der ambtenaren. Men vraagt ons, hieraan te herinneren. Dergelyke brieven moeten evenals gewone poststukken in de bus worden gestoken en mogen niet worden afgegeven. Behalve aan den voorgevel van het hoofd gebouw van het spoorweg-station wordt thans ook een postbus opgesteld op het tweede perron, naast het vertrek voor het postper- soneel. Maandag 1 September hoopt J. Kraan den dag te herdenken, waarop hij vóór 30 jaar in betrekking trad bij de telegrafie. Ruirn 27 jaar was hij hulpbestellerthans is hij bode op de buiten-gemeenten. Wij zijn overtuigd, dat hel den jubilaris op dien "lag niet aan bewijzen van belang stelling zal ontbreken. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, commandant van het 5e regiment infanterie, wien op zijn verzoek non-activiteit werd ver leend, heelt bij regiments-order afscheid ge nomen van zijn korps. Kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, nieuw benoemd commandant van het 5e regiment infanterie, zal Zaterdagochtend uit handen van luitenant-kolonel P. A. van Buuren het bevel over het korps overnemen. Bij de oefeningen van het 5e regiment infanterie, die van 6 tot 23 September in de omstreken van Amersfoort zullen gehou den worden, zijn aangewezen voor den ge neeskundigen dienst de officieren van gezond- hei" I 'Je klasse P. B. van Leggelo en G. A. Reddingius. Op een verzoek van een sergeant der in fanterie om vervoegd ontslag uit den dienst, onder voorwaarde in ruil daarvoor een ver bintenis aan te gaan bij de tweede categorie van het Reservekader, heelt de Minister van Oorlog beslist, dat de sergeant in de eerste plaats een plaatsvervanger behoort te stellen en in de tweede plaats een verbintenis sluit by de tweede categorie van bedoeld kader. Ter gelegenheid van den 22sten verjaar dag van H. M. de Koningin zal hier Maan dagmiddag te 12 uur een groote parade worden gehouden op het voorterrein der Inlanterie-kazernes, dat gedurende de plech tigheid door de hoofdpoort toegankelijk is voor bet publiek. Des middags worden daar verschillende wedstrijden gehouden, terwijl des avonds 8 uur iu de nieuw gedecoreerde schermzaal een groot militair assaut wordt gegeven. Het programma der wedstrijden omvat een schietwedstrijd voor onderofficieren met geweer en Marga-patronen op ringschijf 25 Meter, staande, vrije hand, om 4 geld prijzen per bataljon en éen kunstvoorwerp als prijs voor uitnemendheid van de winnende schutters; een wedstrijd op revolver voor alle revolverdragenden om 3 geldprijzen per bataljon en éen prijs voor uitnemendheid wedstrijd op de hindernisbaan voor korpo raals, prijzen als voor het schieten defileeren met parade-pas 100 passen voor klassen van 1 onderofficier, 2 korporaals en 15 man handgrepen voor klassen van 1 korporaal en 5 mansnelloopen voor soldaten, 150 M. ongewapend alles om geldprijzenturf rapen, mastkimmen en zakloopen om kunst voorwerpen. Luitenant W. van der Koogh, van het Ie regiment veld-artillerie, sedert 14 Juli belast met het bevel over het trein-detachement in de Legerplaats bij OJdebroek, keert Zater dag hier in garnizoen terug. Luitenant D. J. Couvée, van het le regi ment veld-artillerie, vertrekt 2 September naar de Legerplaats bij Oldebroek teneinde tot 27 September den derden officiers-cursus bij de Artillerie-schietschool te volgen. De uitslag van den gister bij zeer gunstig weder gehouden militairen afstandsrit Brussel- Ostende, aan welke 01 ruiters deelnamen, is als volgt: 1. Madumet (reed de 132 K.M. in 0 u. 54 m,); '2. Dci-ëihuU, 3. Haentjes; 4. Roraieux (allen Fransch en); 5. Smith Kiel- land (Noor)6. Godin de Beaufort (Neder lander); 7. Joosten (Belg); 8. DouglasGilson (Zweed); 9. Marchand (Belg); 10. Maris (Nederlander); 11. Meynard (Franschman); 12. De Trazegnies; 13. Marchal; 14. Lemer- cier en 15. Demuenynck (allen Belgen). Deze laatste deed den rit in 9 u. 32 m. Nog zijn aangekomen King (Franschman), Thirion (Nederlander) in 10 u. 5 m,, Ter- rière (Franschman), Érzey (Hollander) in 10 u. 21 m., Dutilleul (Belg), Laune (Fransch man), Senn (Zwitser), Coupez (Belg) en Mon- taigu (Franschman). Naar de «Patriotic" meldt, was het paard van een Nederlandsch officier, die te Zant- horn is aangekomen, op tien Kilometer on geveer van het punt van vertrek reeds uit geput. Het wilde niet meer voort, is aan een hoer verkocht om afgemaakt te worden en naar het abattoir te Brussel gebracht. Hel paard van een ander Nederlandsch of ficier was kreupel en kon dus niet meeloopen. In het geheel zijn vijf paarden onderweg doodgevallen. De beruchte eikenaardvloo, die in het vorige jaar het jonge eikenhout zou deerlijk teisterde, zoodat men vreesde dat de bosschen met ondergang bedreigd werden, is dit jaar wel niet geheel weggebleven, maar richtte gelukkig veel minder verwoestingen aan. Een gevolg van het natte weder en den kouden zomer. Zoo heeft toch elke medaille haar keerzijde. H. M. de Koningin-Moeder zal, in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin, Zaterdag voor eenige dagen naar «Het Loo" zich begeven. De verjaardag van H. M. de Koningin wordt dit jaar te Baarn op Zaterdag gevierd. Van 11 tot ongeveer 2 uur zijn er volks spelen op den Brink en des middags wordt daar concert gegeven, 's Avonds wordt er aan de Bierhal een dubbel concert gegeven n. 1. door de muziek der Rotterdamsche Schutterij en «Crescendo" van Baarnver der zal het terrein schitterend geïllumineerd worden, terwijl te 10 uur een fraai vuurwerk wordt afgestoken. te zijn bij een of meer van de tusschen 4 en 13 September le houden veld-manoeuvres. Daar Z. K. II. de Prins der Nederlanden in den laatsten tijd herhaaldelijk lijdende is aan rheumatische aandoeningen, denkt hij na den verjaardag van 'le Koningin een kuur te gaan doen te Bentheim, Aken of Wiesbaden. De Tweede Kamer der Siaten-Gencraal is thans inderdaad tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen tegen Woensdag 3 September, des voormiddags elf uur. Men weel, wat de oorzaak is dat de Ka mer nog vóór de sluiting op Zaterdag 14 September bijeenkomtde Beroepswet voor de ongevallen-verzekering moet zeer spoedig behandeld worden, wil 'Ie Ongevallen-wet op 1 Januari e. k. in werking kunnen treilen. Er ging een bericht door de bladen alsof Minister Kuyper iets aan do voorwaarden voor "le kostelooze toelating van leerlingen op 'le Rijks Hoogere Burgerscholen had ver anderd. Aan het «Schoolblad" is daarvan niets be kend en het bericht komt aan het blad dan ook zeer vreemd voor. omdat die voorwaar den niet bij ministerioele beschikking maar bij Kon. besluit worden vastgesteld. Dat de bewuste berichtgever niet volkomen op de hoogte is, kan daaruit blijken, dat hij den oorspronkelijke» maatregel der koste looze toelating aan Minister Van Houten toe schrijft, terwijl liet desbetreffend Kon. be sluit is van 9 April 1892 en de handteeke- ning draagt van Minister Tak van Poortvliet. Met het door de Staatscommissie in zake de samensmelting van de otïicierskaders der legers in Nederland en Ned. Iridië gedaan voorstel orn zonder zoodanige samensmelting, toch tot nauwere aaneensluiting van de beide officierskaders te geraken, heeft het leger bestuur zich in hoofdzaak vereenigd. Deze aangelegenheid is thans bij de Indische re geering in behandeling. Overwogen wordt if, en zoo ja in hoever en op welke wijze, het wenschelijk zou zijn te achten voor inlanders uit voorname ge slachten de gelegenheid te openen om in Indië te worden opgeleid tot officier bij het leger aldaar. In de volgende maand zal de commissie uit liet College voor de Zeevisscherijen haar rapport vaststellen in zake de gevolgen (voor de visscherij) van een drooglegging der Zuiderzee. C. Meijers. Doortje, d. van W. F. Kips en E. C. van Schaik. Geertruida Joanna An- toniu, d. van A. Schrasser en M. van Munster ONDERTROUWDJ. van Ee en A. Dul- rnus. A. van Groenestein en W. C. Boers sen. E. E. Blok en A. van 'tNet. L. H. Hartman en C. Verheul. A. J. van Zalingen en H. Wolbers. J. II. Huurde- man en J. A. van de Ven. GETROUWD: W. van Leijenhorst en A. van Nieënburg. W. de Heus en J. van Hoevelaken. L. van Putten en A. van den Berg. A. van Soeren en F. de Vries. H. Schouten en II. A. Tietzel. OVERLEDEN; Christina Petronella Groe nestein, 3 m. Anna Christina Hubertina Meuwissen, 46 j. ongeh.— Arie Kraaijkamp, 71 j. echtg. van Johanna Snijders. Eibert Kuijt, 39 j. echtg. van Jannetje Brouwer. Adriana Willemse, 88 j. wed. van Cornelis Stephanas Smit. Gehuwd H. A. JUST de ia PAISIÉRES Candidaat-notaris te 's-Gravenhage en P. M. VERVOOREN. Amersfoort, 28 Augustus 19u2. Tot badmeester van de Zaterniiddag half twee te openen Badinrichting te Baarn is benoemd de heer J. Lindenberg, gedurende 5 jaren instructeur en duiker aan de bad inrichting van den heer Van Heemstede Obelt, te Amsterdam. Dinsdagavoud werd op last van de justitie te Soesterberg een huisje geopend, waarvan de bewoonster, een arme weduwe, in de laatste paar dagen niet was gezien. Bij het binnentreden vond men de be- jaarde vrouw dood te bed liggen. De heer C. G. van Dijk, bloemist te Zeist, j heeft de gouden Viruly-medailJe gekregen voor het hoogst aantal behaalde punten over I het geheele programma der onlangs te Zeist j gehouden Bloemententoonstelling. Een kwinkslag is aardig, mits zij voornie- mand een kaakslag is. De nationale Bond van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer zal 7 September en volgende dagen te Middelburg haar OeAlge- meene vergadering houden. Volgens de «Liberté" heeft dr. Heymans voor president Kruger te Menton twee villa's gehuurd, een voor den president zelf, de andere vooor familieleden en gevolg. De president zou daar half October komèn. Of 't bericht waar is, weet de «N. Roti. Crt." op 'toogenblik niet. Het is mogelijk dat de president den winter in een 'zachter klimaat wil doorbrengen, maar ook verleden jaar hebben berichten over het huren van een vei blijf in het Zuiden in de pers de ronde gedaan, en, zooals gebleken is, Waren zij toen onjuist. Het bericht, dat president Steyn binnen kort naar elders vertrekt, heeft meer kans van waar te zijn. Voor een zieken Afri kaander, wal hij ook scheelt, is Holland niet het geschikte land om beter te worden, hoor den wij onlangs iemand uit Zuid-Afrika zeggen. Het is hier te nat en te koud en de lucht is te zwaareen Afrikaander is droge en ijle lucht gewend en die heeft ook de pre sident noodig. Al den tijd dat hij te Sche- veningen is, heeft men hem geen enkelen dag buiten kunnen brengen. En nu is hij zelfs binnenkamers verkouden geworden. In zijn ziekte, zegt prof. Winkler, is langzame maar gestadige verbetering merkbaar, maar alevel, de president heeft andere lucht noodig. Hoe gaarne wij hem in ons midden zouden houden, nu de zaak zóo staat, zal zeker ieder onzer den president hoe eer zoo liever zien gaan. De vrije, zuivere lucht van het Afri- kauusche veld moge hij niet licht vinden, Europa heeft toch ook zijn bergen en zijn zacht klimaat. Nog weer eens de zomer van 1902. «Ulk" geeft iemand te zien, die onder een parapluie een bad neemt, met 't onder schrift: «Hier is 't betrekkelijk nog't droogst". i)e vorstelijke familie vertrekt 15 Septem ber naar Den Haag om na de opening der Staten-Generaal nog een tijd buitenlands te vertoeven. Naar wij vernemen, bestaat bij H. M de Koningin en ook bij Z. K. H. den Prins der Nederlanden het voornemen, tegenwoordig Burgerlijke Stand van Amersfoort van 21 tot en rnet 27 Augustus 1902. GEBOREN Geertruida Martha, d. van O. van der Linden en M. M. Geijtenbeek. Wilhelmina Cornelia Johanna, d. van C. J. Kuntz en W. Steenbeek. Hermanus Arie, z. var. C. A. Hardeman en G. Bliekendaal. Hendrika Johanna, d. van A. Blanken en G. A. Schreuders. Johan, z. vanA.Ilcnes. Johannes Cornelis Floreritinus, z. van F. M. Houbaer en J. C. T. van den Bosch. Jacoba Francisca, d. van P. B. Noteboom en 1 De Heer en Mevrouw H. A. JUST de ja PAISIÉRESVkrvooren betuigen, mede namens hunne wederzijdsohe betrekkingen, vriendelijken dank voor de vele hartelijke bewijzen van belangstelling, bij de gelegen heid van hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 28 Augustus 1902. JTTn^idP- -Mevrouw KOLLEWIJN (Zuid- singel 37) vraagt tegen NOVEM BER een die zelfstandig kan koken en huiswerk ver richten. I Fabriek „Keimemerland" BUSGBOENTEN. JAMS; TAFELZUREN. SAÜCEN. wordt meer en meer genomen en heeft ook reeds in Indië vele. vrien den, zooals uit het volgend schrij ven blijkt. Met genoegen deel ik U mede, dat mijne dochter door het gebruik van drie fiesscben Sanguinose veel baat gevonden heeft voor haar zenuw gestel. Zij is nu veel kalmer. Ook heb ik zelf weder veel baat gevon den bij de Sanguinose na eerie on gesteldheid, waarvan ik maar niet geheel kon aansterken. Mevr. J. H. HAGEN—Caspersz. Depok (bij Batavia). Prijs per fiacon fl.50,6 flacons f8. 12 flacons f15. Amersfoort bij A. van de WEG^ igestraat 107. \Te Ar Lang< INSCHRIJVING van LEERLINGEN Maan dag 1 September, van een tot twee uren. De nieuwe cursus begint Dinsdag 2 Sep tember. P. TAN DER SLUIJS Hendrik van Viandcn-straat, 15. Opening 1 September a.s. Internen f500 per jaar. Externen f100. Leerlingen van H. B. S. kunnen aan de inrichting onder nauwlettend toezicht hun huiswerk maken. Vergoeding f 100 per jaar. Zeer gunstige referentiën. De Directeur der H. B. S., de heer G. J. Buus, heeft zich bereid verklaard, inlichtin gen te geven. tlJf* Gevraagd tegen rembours 2 a M" 3 waggons met opgave van prijs. Adres P. J. EMONS, te Horst by Venloo.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2