Donderdag 4 September 1902. GEBOET. No. 5237. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. amersfoortsche cour ait. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. a 5™Ï££EMEESTP'R ea WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. -64 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het le aan vulliugs-kohier der plaat selijke directe belasting naar bot inkomen over het dienstjaar 1002, goedgekeurd door Gedeputeerde State:, van Ut.-echt, iu afschrift gedurende vijf maan den op de Secretarie der gemceu'c voor een ieder ter lering ligt. Amersfoort, den 1. September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Ds. J. VV. Brass, Evang. Luthersch predi kant te Pekela, hoopt aanstaanden Zondag vóór to gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Bij de Dinsdagmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W.ABarch- man Wuvtiers, vau 1.48 tot 2.58 gehouden Raadsvergadering waren tegenwoordig 14 leden en de Secretarisafwezig rnet kennis geving waren de hearen Van Esveld, Tromp van Holst en Croockewit. De notulen der vergadering van 19 Augus tus werden gelezen cn z. d. of h. st. aldus vastgesteld. Aan de orde werd hierna gesteld het eerste punt van den Beschrijvingsbrief, de instal latie van het op 23 Juni in de vacature- Garjeanue gekozen Raadslid, arts J. W.Jorissen. Na door den Secretaris te zijn binnengeleid, legde ile heer Jorissen in handen van den j Voorzitter de voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenschte hem geluk met het vertrouwen door zijn medeburgers in hem gesteld en heette hein welkom. Spr. hoopte, dat de lieer Jorissen ijverig zou deelnemen aan den arbeid en zou meewerken tot den bloei der Gemeente. Hierna werd de nieuwbenoemde naar zijn plaats geleid. De Voorzitter deelde hierop mede, dat ingekomen warengoedkeuringen door Ge deputeerde Staten van Raadsbesluiten om trent de plaats voor de nieuw te bouwen school 3e soort, het le suppletoir kohier der plaatselijke Inkomstenbelasting dienst 19Ü2, en omtrent de verhooging der jaarwedde van den onderwijzer Aardema alle aan genomen voor kennisgeving. de Gemeente-begrooting voor 1903 met. Memoi'ie van toelichting naar de af- deelingeneen request van den heer F. Rauh, leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, om wijziging zijner jaarwedde te behandelen hij de Begroo ting; een advies van B. en' W. op het request van inr. J. N. Bastert c. s., houdende verzoek om in de Hoogere Burgerschool ten minste éen privaat aan te wijzen voor vrou welijke leerlingen -- IJ. en W. antwoordden, dat. in het hoofdgebouw een der urinoirs daartoe is ingericht en dat in do Koestraat en in het Werkhuis aparte privaten voor vrouwelijke leerlingen zijn—aangenomen voor kennisgevingeen verklaring van den heer G. L. Muller, dat hij de vergunning tot het hebben van een kelder met dorpel vóór zijn perceel Langegracht. 30 aanvaardt --aange nomen voor kennisgevingvan B. en W. een voordracht ter benoeming van een tij delijk leeraar, tot 1 September 1903, in Staatswetenschappen aan de Hoogere Burger school op een wedde van flOO per weke- lijksch les-uur. De heer Hamers vroeg of er meer sollici tanten waren dan de .•••eren jhr. rar. E. A. van Beresteijn en C. 0. J. Westermau. De Voorzitter antwoordde, dat er 5 waren, doch alleen de twee aanbevolenen volledig bevoegd zijn. Met algemeene stemmen wordt nu be noemd jhr. rar. E. A. van Beresteyn, docto randus in de Staatswetenschap te 's-Graven- hage. Aan do orde kwam nu de benoeming van een Wethouder, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door periodieke aftreding van Wethouder Visser, die met algemeene stem men op twee na herkozen werd en zich de keuze liet welgevallen. De Voorzitter vroeg of de heer Visser de benoeming aannam. De lieer Visser verklaarde haar aan to nemeu, dankzeggend voor het vertrouwen door den Raad in hem gesteld en hoopte zich te blijven beijveren in het belang der Gemeente. (Applaus). De Voorzitter, zich van zgn zetel verhef fend, sprak den heer Visser ongeveer als volgt toe Ik zal u wel niet behoeven te zeggen, dat ik mij bijzonder verheug over uw herbenoeming cn over uw- besluit om u de keuze te doen welgevallen. Ik wenseh ii en den Raad van harte geluk en hoop, dat het u nog velen jaren gegeven moge zijn, veel te verrichten in het belang en welzijn der Gemeente Amersfoort. (Applaus.) In de vacature-Garjeanne werd hierna als lid van de Commissie van fabricage bij de derde stemming met 9 stemmen gekozen de beer C. J. D. van Eek, tegen 3 op mr. J. C. H. Prikken. Bij de herstemming onthiel den de beeren Van Eek en mr. Prikken zich. Vervolgens werden de afdeelingen ge trokken. Van de le afdeeling is Voorzitter Wet houder Visser en zijn leden de- beeren Gerritsen, Kleber, Croockewit, Hamers, Van Beek, Van Kalken, Veis Heyn en Plomp van de 2e aideeling is Voorzitter Wethouder Celosse en zijn leden de heerenmr. Hey- ligers, arts Jorissen, Tromp van Holst, mr. Van Voorst Vader, Van Esveld, mr. Prikken en Van Eek. 1 Hierna werden tot leden der Commissie van wetgeving herbenoemd (ie periodiek af tredende leden, de heeren M. L. Celosse met 12 en mr. P. J. F. van Voorst Vader met 13 stem men. Op mr. Prikken werden 2 stemmen uitgebracht. Aan de orde werden hierna gesteld de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, met een bedrag in ontvangst en uit gaaf van f 10 956.55; die van het Burger Weeshuis met f 12140.90 in ontvangst en f8071.825 in uitgaaf en dus met een batig slot- van f4009.135; die van de Schutterij tot een bedrag van f2010.80, zoo in ontvangst als in uitgaaf; en die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken met f200 in ont vangst en uitgaaf', alle met rapport der commissie tot het nazien daarvan strekkende om ze aldus vast te stellen, hetgeen z. d. geschiedde. De rekening der Gemeente over 1901, met f453 922 55 in ontvangst en f395 026.15 in uitgaaf, en dus sluitende met een batig saldo van f58 890.40, werd voorloopig vastgesteld en zal worden verzonden naar Gedeputeerde Staten ter vaststelling. Vervolgens kwam aan de orde een nader voorstel van de Gas-commissie tot wijziging der Instructie van den Directeur der Gasfa briek, vastgesteld 20 Juli 1900 en gewijzigd 19 Februari 1901, en der Verordening be treffende gasverstrekking, d.d. 9 Juli 1900. Art. 11 der Instructie luidt thans: De Di recteur drijft den verkoop in het klein van COK3S en nevenproducten en is bevoegd tot ontvangst der gelden, uit de inuntgas-levering te trekken, er. tot bet doen van kleine uit gaven, een en ander onder toezicht van de Gas-commissie. Hem wordt uit de Gemeente kas jaarlijks een voorschot verstrekt van ten hoogste duizend gulden". Dit voorschot werd van f500 tot f1000 verhoogd omdat een voorschot van f500 in den zomer te gering bleek. Mr. Heyligers achtte de redactie niet zeer 18). De baron, die hem strak had aangekeken, had hGin nu geheel doorgrond en geide op afgemeten toon „Cecilia is je vrouw cu ilc heb geeu recht, mij te mengen iu jo huiselijke zaken, maar ik zou mij zwaar beleedigd achten, als ik niet in zekere mate zou mogen bijdragen lot het welzijn van mijn kind," „Het ligt volstrekt niet in mijn bedoeling, u te belee'" ;en, antwoordde Paulo, maar ik i - .et reke ning mdeu met mijn omstandigheden. Als ik zelf van age afkomst was en Cecilia getrouwd had als de dochter vau baron Von Erlenburg, dan zou ik geen bezwaar hebben tegen eeu huwelijksgiftzij zou dan recht hebben op een leven in pracht en weelde, waaraan zij sedert haar jeugd gewend was, maar dit is niet het geval: ik heb haar uit het Vondelings buis getrouwd ou in eeu eenvoudige omgeving ge bracht, waarin zij gelukkig' is. Als zo die moest mis sen, zal zij zeker ongelukkig worden." Met de grootste aandacht had de baron zijn schoon zoon aangehoord. Hij dacht gernimen lijd na en scheen toen een besluit genoiuer. te hebben. Op vriendelijken toon zei hij nu: „Hoor eens, Paulo 1 Wat. dunkt je ervan als ik je eens een llinlte som gold gaf om je zakeu uil te breiden? Hel zal jo toch wol toelachen, aan het hoofd van een groote inrichting lo staan Zulk een aanbod luid Paulo na zijn koele woor den niet verwachtbedremmeld bleel' hij voor zich kijken, waarom Cecilia, die zeer in haar sohik was, tot hem zeido: gelukkig en wilde uitgelicht zien de woorden »tot het doen" (van kleine uitgaven, enz.) De Voorzitter zegt, dat naar zijn meeniug de redactie eerst dan vreemd wordt. Im mers dan zou de passage luiden: »De Di recteur is bevoegd tot ontvangst der gel den en van kleine uitgaven, enz." Mr. Heyligers legt zich er bij neer, waar na de wijziging wordt goedgekeurd z. h. st. Ten slotte werd aan de orde gesteld een wijziging van de Verordening regelende de voorwaarden waarop in de Gemeente Amers foort gas uit de Gemeente-gasfabriek wordt I verstrekt. I Het voorstel luidde I a. In art. 7 vervallen de woorden sen wordt de verbruikte hoeveelheid gas door den Directeur geraamd naar het verbruik van een voorafgegaan gelijk tijdperk in het vorig jaar. sGeldt het nieuwe aansluitingen, dan zal het vermoedelijk verbruik door den Directeur worden vastgesteld." b. Aan art. 8 wordt als derde alinea toe gevoegd sin elk geval, dat de meter geen aanwij zing of, naar het oordeel van den Directeur der Gasfabriek, geen voldoende aanwijzing deed, wordt de verbruikte hoeveelheid gas naar billijkheid door hem geraamd. sDeze raming komt dan in plaats van den meterstand." c. Aan art. 10 wordt als laatste alinea toegevoegd »Het bedrag van het verbruik aan munt- gas en fittings wordt door of vanwege den Directeur met de verbruikers vereffend bg het ophalen der muntstukken, in verband met de aanwijzing van den meter." De wijziging van art. 7 werd goedgekeurd z. d. of h. st. Bij art. 8 stelde mr. Prikken voor te doen vervallen de woorden snaar billijkheid", te meer omdat die óok niet voorkomen in art. 7. Wethouder Visser, Voorzitter der gas-com missie, antwoordde, dat de Commissie die woorden in art. 7 juist heeft weggelaten om geen impératief voorschrift te hebben. Het kwain der Commissie hoogst moeilijk voor, dat het verbruik zou worden geraamd naar een voorafgaand tijdperk, omdat het verbruik in de eene maand dikwijls zoo geheel anders is dan in een andere maand. Zij meende daarom, dat het beter ware, te vergelijken bij een gelijksoortig gasverbruiker, waardoor tevens de billijkheid beter zou worden be tracht. Mr. Prikken kwam deze motiveering niet „Welnu, Paulo, spreek clan toch De jou co timmerman was echter nog uiot vau zijn eigenzinnigen trots genezen en antwoorde „O, dal aaubod is heel mooi, iu mr op welke voor waarden „Kom, kom, praat nu niet van voorwaarden, Paulo! viel cle barou in, je ziet, dat ik het goed met je meen, hinder mij niet met zulke dwarsdrijverij. Zeg mij maar kort en bondig hoeveel je uoodig hebt." Cecilia had intusscheu haar stpel naast dien van haar vader gezet; zij keek dezen dankbaar aan en toen Paulo bleef zwijgen, antwoordde zy vleiend „Ik geloof, dat Paulo mot tienduizend lrauc reeds veel zou kunnen uitrichten." Baron Von Erlenburg begon te Inchon, streek zijn dochter liefkozend over de wang en zeide toen ,Hoor eens, PauloIk zie, dat je mijn dochter geiukkig maakt en dat doet mij onuitsprekelijk veel genoegen. Ik ben van plan Napels, te verlaten en misschien keer ik eerst na vele jaren terug. Het is daarom het beste, dat wij nu in eens de zaak in orde brengen. Ik zal je eeu wissel op mijn bankier geven tot een bedrag van 53 000 franc ;jo kunt daar mee je zaken uitbreiden en tot grootere welvaart komen en als ik dan later hier terugkeer, hoop ik eeh schoonzoon te vinden, die niet lof onder de groote aannemers zijn plaats inneemt." Cecilia had \ol kinderlijke liefde haar hoofd tegen de borst van den baron gevlijd. „Maar Paulo! hoor je dan niet?" vroeg zij met eeu blos van vreugde op haar gelaat. De jonge timmerman koek eerst zijn vrouw aan en greep toen de hand, dio ziju schoonvader hem toestak, met do woorden „O, hoe zal ik u darken voor zooveel goedheid" Nu zullen mijn planum verwezenlijkt worden, die mij reeds lang ais c u mogelij k beroikbare droombeel den voor den geest zweefden „Geen dank, Paul Maak Cecilia gelukkigdat Ml mijn boiooniug zijn." Den volgenden dag reeds ontving Paulo van zijn schoonvader den beloofden wissel van vijftigduizend franc, die weldra in klinkende muut werd omgezet. Baron Von Erlenburg vertrok kort daarna uit Na pels. Hij had ziju plichten jegens zijn overleden vrouw vervuld, door haar graf te bezoeken en iu goeden toestand te laten brengen; hij had zijn doch ter teruggevonden, haar in gelukkige omstandighe den aangetrotfeu en voor haar verderen welstand gezorgd, en nu verliet hij Italië om gehoor te geven aan de roepstem van den plicht der dankbaarheid of misschien aan den aandrang van zyu hart, dat hem met onweerstaanbare macht trok naar een ander Nog oen laalsten avond bracht hij bij zijn kinde door, nog eenmaal drukte hij ziju dochter op ...'f, -...J ...j.. «f fUJt VICJ.A UlA'.IVUIMIi; l»U Ill'JUU IgU, Utlgai II IJ Zl het hart, het grat harer moeder id orde te houden j met het geld, dat hij vau freule Von Waldheim gecu grond om hem te straffen. Hij had allertreurigste dagen iu de gevangenis doorgebracht. Niet alleen kwelde hem de vrees, dat men hem als medeplichtige van dr. Rimoli zou straf fen, maar hij vreesde ook, dat door deze omstandig heden zijn twintigjarige diensttijd in het krankzin- I nigeugeslicht voor hem verloren zou zijn, daar ziju j bespaard loon er wel bij kon inschieten door het I vernietigen vau papierenai zijn schoone plannen zouden dan in rook opgaan. Men kan zich dus voor stellen met hoeveel belangstelling hij het regelen van dr. Rimoli's zaken volgde, daar de Rechtbank hem verzekerd had, dat zijn loon zou worden uit betaald, wanneer het bewijs voor zijn aanspraken werd gevonden. Door deze verzekering bemoedigd, begaf hij zich haar nagedachtenis te eeren, zeide zijn kinderen hartelijk vaarwel en reisde toen naar het Noorden. l.udwig von Erlenburg ging niet naar zijn geboor teplaats. Van den ee. waardeu heer Baruau, met wien hij briefwisseling bad aangeknoopt, had hij verno men, dat freule Von Waldheim, nadat zij tot ar moede was vervallen, zich naar Müuchcn had bege ven om daar uit te zien naar een betrekking, waar door zy in haar levensonderhoud zou kunnen voor zien. Daarheen dreef hem de inwendige stem, waar aan hy onmogelijk weerstand kon bieden. Allerlei schoone plannen doorkruisten zijn hoofd. Het waren droomen van jeugdige gelukzaligheid, die hem aanlokkelijke beelden voor oogen tooverden. Hadden niet plicht en gevoel hem genoopt zijn doch ter Op te sporen, hij zou Alice zonder verwijl zijn nagereisd, zoodra hij haar afreis had veruomeu. Zoonis te begrijpen is, was Giacomo Sorel ua af loop van proces op vrije voeten gesteld. Men liud hom niet kunnen bewijzen, dat hij voor deel had willen trekken uit de wederrechtelijke op- 1 sluiting van baron Von Erlenburg en dus was er kregen liad eu met ziju twaalf bespaarde ducaten, I naar het liui.-jo vau dc weduwe Borghese. De ontvangst, welke hem bij moeder en dochter I to_ beurt viel, was niet zoo hartelijk sis gewoonlijk. Wel reikte de oude vrouw hem de hand, wel lachte I en plaagde Solia, maar het was duidelyk merkbaar, dat beiden zeker wantrouwen koesierdeu, al verze kerde by ook by hoog eu laag, dat hy niet mede plichtig was aan de misdaad van dr. Rimoli; dat hij aanspraak had op een som van meer dau vijfduizend franc en dat tie rechtbank voor de uitbotaling zou zorgen. De vertrouwelijke toon van vroeger heerschte niet meer in de kleine woning. Giacomo was intusscheu iemand van practische levensbeschouwing. Hij dacht „Het boste is, dat ik wat geduld oefen tot ik myn geld ontvangen heb. Het bewijs voor mijn aanspraken znl toch wel ge vonden worden, want welk voordeel kou het dr. Rimoli opleveren, als hij do aanteekeuingou omtrent liet bedieudenloon had vernietigd ?Ruim vijfduizend franc zullen het afdoende bewijs levereu,dal ik in mijn eer hersteld ben." [Wordt vorvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1