Binnenland. erg duidelyk voor. Dat «naar billijkheid" zal worden geschat, spreekt van zelf. Al is dat naar spr. meening overbodig, zou men bet desnoods den Directeur kunnen zeggen, doch het behoeft niet in de Verordening te staan. Spr. persisteert bij zijn voorstel, dat gesteund wordt en aldus een punt van overweging kan uitmaken. De heer Kleber verklaarde het eens to t(jn met rar. Prikken, doch meende in de vergadering der Gas-commissie de woorden te moeten behouden, daar 't anders te auto cratisch scheen. De heer Hamers wilde «naar billijkheid" behouden, óok al ligt het voor de hand dut de Directeur de billijkheid zal betrachten en er zijn voordeel mee moet doen. Spr. zal tegen het voorstel-Prikken stemmen. Bij stemming staken dc stemmen, zoodat over art. 8 en over de goheele wijziging in de volgende zitting zal worden gestemd. Bij art. 10 merkt de heer Plomp op, dat by gewone verbruikers per maand wordt beschikt en dat bij muntgas-verbruikers door den munt-klerk de gelden worden ontvan gen. Nu is evenwel bepaald, dat de raunt- gas-verbruikers minstens 30U stère per jaar moeten verbruiken en anders bijbetalen. Spr. zou daarom wenschen, dat aan iederen munt- gas-vurbruiker een kaart werd uitgereikt, waarop het verbruikte auntal stères en het betaald bedrag werd aanguteekend, het laatste ook als controle voor ne gasfabriek, welke kaart in Januari van het volgende dienstjaar tegen reju moet worden ingeleverd. Mr. Prikken vereenigde zich met hot voor- stel- Plomp en merkte op, dat de invoering dier kaarten geen moeite van beteekenis mee brengt voor den munt-klerk, die slechts een paar cijfers meer te schrijven heeft. Wethouder Visser meende, dat er geen bezwaren voor (ie fabriek aan verbonden waren, doch dat de inlevering der kaarten moeilijkheden zou brengen, omdat deze veelal of zeer vuil of zoek gemaakt zullen worden. De heer Plomp meende, dat men ze wel netjes zou bewaren als er op gedrukt staat, I dat ze weer dienen ingeleverd. Muntgas- verbruikers bewaren ineer papieren waarbij zjj belang hebben. De Voorzitter vraagt, wat te doen, als de kaart toch zoek mocht zijn. j De heer Plomp meent, dat er dan weinig j aan te doen zal zijn. Voorshands acht spr. 1 elk dwangmiddel of bedreiging met afsnijden verkeerd en ongewenscht. De Voorzitter verklaart, dat Et. en W. het voorstel-Plomp overnemen en althans als proef I zullen toepassen. De heer Kleber acht zulk een kaart van i zeer weinig belang en vraagt welk voordeel er aan verbonden is. Deze soort gas verbrui- kers hebben geen quitantie noodig, dewijl hun meter aanwnst hoeveel gas zij hebben verbruikt. Van den Directeur en de Ge- meentelijke gasfabriek kan men niet ver- wachten, dat zij de boeken zullen vervalschen, om aan te tooncu, dat er geen 300 M. is verbruikt. De beer Plomp zegt, het heelemaal niet eens te zyn met de redeneering van den heer Kleber Het gebruik tot 000 M3. is te controleeren, doch als nu eens 800 Ms. verbruikt wordt, welke controle heeft men dan Spr. acht controle wel zeer degelyk nuttig en volstrekt geen fictie. De heer Kleber zegt, door den heer Plomp nog niet overtuigd te zijn van het nut en blrtft de kaarten onnoodig achten. Do Voorzitter merkt op, dat het voorstel- Plomp is overgenomen en dus niet langer een onderwerp van beraadslaging uitmaakt. Het kaarten-systeem wordt nu aangenomen met 12 stemmen (tegen: de heeren Kleber en Van Beek). De Voorzitter zegt, dat dc eindstemming zal plaats hebben in de volgende zitting en sluit, daar bij de rondvraag niemand meer bet woord verlangt, de vergadering. Geljjk we in het vorig nummer meedeelden, de Gemeentebegrooting voor 1903 ont worpen op f594 848.90® met een post On voorzien van f 1038.09®. Nu 25 jaar geleden liep zy over f 121 782.84, met f 1380.04® voor onvoorzien. Tot beambte belast met de inning der schoolgelden is thans aangesteld J. G. van der Linden (Lieve Vrouwe-kerkhof). In den ouderdom van ruim 82 jaar is hier gisteravond na langdurige ziekte overleden ae beer Johan Jacob Kleber oud-lid van den Ge- meenteraud en van de C( inmissie van aan- slag voor de Bedrijfsbelasting. De heer J. Kooiman, 1e Secretaris der V. P. N., hield gister op de tentoonstelling te Nijkerk een lezing over doel en streven der «Vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij in Nederland." De heer M. A. van Bemrnel (Korte Berg straat) behaalde op de tentoonstelling te Nij kerk den eersten prys voor den schoonsten ruiker. Onder de ki-ygsgevangen, die nu juist van Sint Helena naar Kaapstad zijn vertrokken, is ook de heer B. G. Versclewel de Witt Hamer, vroeger luitenant-kwartiermeester hier in garnizoen, oud-lid van don Tweeden Volksraad dor Z.-A. Republiek en by het uitbreken van don oorlog kapitein van het korps Hollandscho vrijwilligers. Na hot ge veent by Elandslaagte werd hij gevangen genomen en is dus bijna drie jaar in krijgs gevangenschap geweest. Door de juniores der Gymnastiek- en Schormvereeniging «Ajax" is gisterenmid dag een aardige hulde gebracht aan den heer J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, als erkentelijkheid voor het vele dat hij bijdroeg om de openbare uitvoering op den Hof Maandag zóo goed te doen slagen. Alvorens zich tc halt twee te begeven naai den speeltuin aan den voet van den Berg, waar zy tot bij zessen zich met allerlei sport vermaakten, begaven zij zich onder leiaing van hun Directeur, den heer H. Dumoulio, naar de Infanterie-kazerne, waar zij den heer Van Schouwenburg met eenige welgekozen bewoordingen een prachtige lauwerkrans aanboden, terwyl de twee kleinste turners hem twee photo's van de gemaakte standen vereerden; welverdiende huldebetuigingen, die door den heer Van Schouwenburg zeer op prys werden gesteld. De Amersfoortsche train vervoerde in Augustus 7097 betalende passagiers, met een totaal-opbrengst van f 052.39. Kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, nieuwbenoemd commandant van het 5e re- §iment infanterie, nam hedenochtend te uur voor het front der vereenigde batal jons liet bevel over het korps over uit handen van luitenant-kolunol P. A. van Büu- ren, die sedert de non-activiteit van kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong het regiment commandeerde. Uitslag her-examens Hoogere Burgerschoo; met 5-jarigen cursus te Amersfoort. Toegelaten zyn: tot Klasse IIW. F. Durlage en J. Th. Stroeve tot Klasse IIIH. de Wever en F. C. H. Taets van Amerongen afgewezen 2 tot Klasse IVW. C. F. N. Bleijs, J. Bor- ferholl' Mulder, J. J. Pels Rijcken, J. Post en P. Zondervan. tot Klasse VD. II. M. Harting, M. H. Hiemink, M. Kloos, Willomina Rost en G. Ritmeester. Eén caudidaat voor Klasse I werd na her examen afgewezen. Bij het 2e toelatings-examen hebben vol daan voor Klasse 1M. H. Geraerds Thesingh en P. Jongejan voor Klasse IIW. H. Nieman, D. H. Dull en J. Tjassens Keiserafgewezen 1 voor Klasse HI: P. Post, Synco Versluys, Adriana J. van Harencarspel en H. Kinder- manuafgewezen 1. Zonder examen zijn toegelaten tot Klasse II: A. Rinsma en H. s'Graeu- wen tot Klasse IVE. G. van Bisselick, F. Dormaar, Johanna H. J. van Marken en Antoinette D. G. Vermeer. Het aantal leerlingen by den aanvang der lessen op 5 September bedraagt 295. Mr. W. Roosegaarde Bisschop, te Londen, die de aankomst Hpi- deelnemers aan den militairen afstandsrit BrusselOstende te Ostende bijwoonde, schrijft aan de «Nieuwe Courant" Het heett rnij eenigszins bevreemd, dat bij het vermelden van de uitkomsten der z.g. militaire raid van Brussel naar Ostende, door geen enkele der Nederlandsche cou ranten is gewezen op het succes, daarby be haald door de Nederlandsche officieren, die aan den rit deelnamen. Hoewel i.i. Vrijdag reeds 15 van de 00 paarden die liepen, over leden waren, en daaronder (5 van de twintig eerstaangekomenen, leven van de paarden der 6 Nederlandsche deelnemers niet alleen allo nog, doch zij bevinden zich in goede conditie. Van die deelnemers hebben 4 den ge- heelen afstand afgelegdde 2 onderweg achtergeblevenen gaven er de voorkeur aan, hun paarden te sparen en hen niet »a tout prix" dood te rijden hetgeen voor hen even goed mogelyk zou zijn geweest als voor andere deelnemers. Misschien wordt het opgeven van een wedstrijd als minder eervol be schouwd; het komt mij voor, dat het sparen van zijn paard, zells in de opgewondenheid van een wedrit, pleit voor de bezadigdheid van den ruiter. Ik was in Ostende tegenwoordig bij de aankomst van de deelnemers en het deed mij genoegen te zien, dat alle Nederlandsche officieren in galop aankwamen, zonder dat het noodzakelijk scheen hun paarden boven matig aan te sporen. In dit opzicht maakten zij met twee of drie anderen eene gunstige uitzondering. Dit feit heeft zooveel te meer beteekenis omdat ik geen expert ben en de indruk, dien ik ontving, volkomen door de jury werd beaamd. De prys toch voor het paard, dat het eerst in de beste conditie aankwam, viel ton deel aau luitenant Maris, die no. 8 aan de eind streep verscheen en naar ik later vernam zou die prijs, indien niet om de eene of andere reden door hem verworven of aan genomen. aan luitenant Godin de Boautort zijn uitgereikt, die no. 6 was. Dit niette genstaande hot paard, dat Woensdag den 1en prijs wegdroeg, Vrijdag reeds weder op do baan verscheen en in do hoogeschool werd gereden. Ook het «Handelsblad" van hedenochtend bevat een zaakkundig geschreven artikel, waarvan het slot luidt Met byzonder veel lol sprak luitenant Maris over zijn Hollandsche collega's en den 52-jarigen luitenant-kolonel Erzey, die o.a. in Belgische bladen als een schoon toonbeeld wordt geroemd, terwijl hij tocli den afstand binnen 9 uur ailegde. Het paard van luite nant Godin de Beaufort (no. 4) kwam even eens iti zóo goede conditie aan, dat de paar- den-arts te Ostende te konnen gaf, dat het don volgenden dag nog wel over denzelfden weg zou kunnen terugkeeren. Ook luitenant Momma kwam binnen den gestelden tijd in zeer goede conditie aan, terwijl de andere Nederlandsche officieren zoo verstandig waren, toen zij zagen dat hun paarden den geheelen afstand niet goed zouden kunnen afleggen, hun viervoeters onderweg op stal zetten. Vandaar dan ook het groote entliusiasme to Ostende voor de Nederlandsche officieren in dezen zoo voel besproken internationalen afstandsrit, die voor hen een waar succes was. De valsche guldens zijn dan eindelijk ook hier in circulatie gebracht. Do door de politie aangehoudene hebben een sterke loodkleur. Ieder zij op zijn hoede! Maandagavond is nog iemand te water ge raakt, helaas met droeviger gevolg dan het feestvierende boertje uit Humersveld, die er met een nat pak en den schrik afkwam. Omstreeks nall' tien is P. B., wonende aan de Zogstraat, door duisternis misleid in de Beek bij Monnikendam geloopen. Op hot hulpgeroep van zijn vrouw en zijn dochter liepen van den Zuidsingel menschen toe die met behulp van omwonenden hem uit den modder haalden en de levensgeesten weder opwekten. Arts Morren, die spoedig ter plaatse was, deed hem naar zijn woning vervoeren, waar hij gisterochtend aan de gevolgen overleed. De brievenbesteller A. van Nus, had Dins dagavond, toen hij bij de Korte Bergstraat wilde uitwijken voor een rijtuig, waarachter de tram aankwam, het ongeluk met het posthandkarretje te stooten tegen een der daar te plaatse wat boven de straat uit ste kende rails. Dientengevolge sloeg zijn kar retje om en werd het door de tram aange reden en Van Nus door een der hoornen zóo hevig tegen de borst geslagen, dat aan stonds heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Arts Jorissen liet hem huiswaarts brengen en constateerde daar, dat twee ïibben waren gebroken. Er schijnt nu toch inderdaad werk ge maakt te worden van het verzoek om revi- sie door de familie van G. Vial ingediend in de zaak van den moord op huzaar Seij fiers. Gister althans vertoefde hier den ganseden dag een der advocaten van de consultatie- kamer te Leeuwarden, die zooveel mogelijk informatiëu inwon. Deelden we Dinsdag wegens plaatsgebrek alleen den einduitslag mee van de 's ochtends gehouden aanbesteding van f'nurage voor de bereden korpsen hier in garnizoen, thans kan de geheele aanbesteding volgen. Voor stroo werd iugeschreven door Bui tenhuis, te Nunspeet, voor f 0.352, E. van der Hoek, hier, 10,35, P. Bekking 10.33, firma H. Gerritsen f31voor hooi P. Bekking f0.44, lirma II. Gerritsen f'0.41 inlandsche haven P. Bekking t'0.85, firma H. Gerrit sen f0.84; buiteiiiandsche haver P. Bekking f0.84, firma H. Gerritsen f0.81 alles per 10 K. G.voor turfstrouisel per 1000 K. G. door J. Thomas 1'10.00, Gebr. Minken f9.80, A. Bulder f9.45, Gebr. Minken f9.40; idem per 10 K. G. door 11. van Daal f 0.123,11. G. Putman f'0.109. De levering is onder het gewone voorbe houd opgedragen aan de minste inschrijvers. De Erfprins en de Erfprinses Von Wied worden heden op «Soestdijk" verwacht. De Gemeenteraad van Bunschoten heelt in zijn vergadering van 28 Augustus de aan geboden plannen voor een paardentram Amersfoort—haven Spakenburg goedgekeurd en de voorwaarden opgemaakt van een de finitieve concessie voor haar uitvoering en exploitatie. De Gemeenteraad van Leusden heeft her benoemd tot Wethouder den heer T. de Kruijll' en verleende aan mej. J. Seyl met ingang van 1 November op haar verzoek eervol ontslag als onderwijzeres aan de open bare Lagere school. Tot Wethouder van Stoutenburg is herbe noemd de heer J, van den Hengel Mz. Het is oneindig beter iemand door zacht heid tot berouw te brengen, dan door streng heid tot huichelarij. Naar aanleiding van tegenstrijdige geruch ten, welke daaromtrent in de jongste weken u P»*1' Is ^ans "?et zekerheid te melden, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft, de nieuwe zitting der Stateu-Generaal op 1G September in persoon te openen. H. M. de Koningin ontvangt Vrijdag ter beëediging den nieuwbenoemden Gouverneur van Suriname, den beer Lely, die 17 Septem ber naar West Indië vertrekt. Z Exc. zal Zaterdag tusschon tien entwaalfen tusschen twee en vier uur aan het Departe ment van Koloniën aar. hen die hem over dienstzaken wenschen te spreken, daartoe gelegenheid geven. Met danklied bij het herstel onzer Konin gin, gedicht van Elise, muziek van L. F. Brandts Buys (gedicht en muziek werden beide bekroond) is voor de Kon. Mil. Kapel door haar directeur, den lieer N. A. Bouw man, op uitnopdiging van den componist L. F. Brandts Buys, bewerkten geïnstrumen teerd. Eerstdaags zal het uitgevoerd worden. De Minister van Koloniën jhr. mi-, T. A.J. van Asch van Wijck zal een nieuwe operatie moeten ondergaan, zoodat het, evenals den vorigen keer, noodig zal worden in het be heer van het Departement van Koloniën te voorzien. De heer C. V. Gerritsen heeft verklaard zijn benoeming tot wethouder van Amsterdam niet aan te nemen. In den loop van de volgende maand be geeft President Kruger zich naar Menton, waar twee villa's voor hem gehuurd zijn. Met hem vertrekken daarheen de heeren Van Boeschoolen, Bredell, dr. Heymans en Bok, alsmede de lumilie Eloll'. De President blijft den winter en het begin van het voor jaar te Menton. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 28 Aug. tot en met 3 Sept. 1902. GEBOREN Karei Johannes, z. van W. J. van de Wijngaard en W. Tennateu. Egberl, z. van J. Vonkeman on A. van der Bos. Frans Willem, z. van C. Meijer en H. M. Jacobs. Hendrika Martina, d. van J. H. Verheij en G. A. Kroon. Lambertus, z. van J. Hagebeuk. Cornells Antonius, z. van A. van de Riet en J. C. A. Hendrik- sen. Maria Adriana, d, van G. van 't Klooster en L. Herder. Wilhelmina Hen drika, d. van C. van Ouwerkerk en D. J. van der Mannen. Willem Gerrit, z. van G. B. Beeftink en L. J. Kooman. Berta F.verarda, d. van H. Renes en N. van dei- Wiel. Wilhelmina Stofielina, d. van J. van Apeldoorn en G. Veen. Willem Hen drik, z. van S. van Angeren en J. van Hoo- ven. Arda, d. van W. Willemse en G. M. van Bekkum. Everdina Hendrika, d. van A. Koele en A. Fiechter. Heudrikiis, z. van M. van Itainselaar on II. Kok. Bartje Christina, d. van J. A. van Lankeron en J. van Marm. ONDERTROUWD: Ph. S. Klijn en R. Troostwijk. C. van Nimwcgen en J. Wou- terse. B. van Hille en A. G. Schalij. T. G. van de Biezenbos en J. Beekman. GETROUWD: H. A. Just de la Paisières en P. M. Vervooren. J. C. Baert en A. M. C. van Oort. J. van Ee en A. Dulraus. L. II. Hartman en C. Verheul. OVERLEDEN: Een levenl. aang. kd. v. g. van C. van Veen en W. van Es. Tjebbe Spannenburg 2 j. Aaltje Hassink 10 m. Wolterdina Argelo 11 m. Jacoba Volp 3 j. Tielemari Willem de Wilde 2 m. Tijmen Koop 0 ra. Isaak Hamers Om. Catharina Johanna Trilsbeek 10 j. 370ste STsiJTSLOTEHMJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 2 en 3 Sept. 1902 (1000 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER to Am.-rsfoort (Breede- straat 22) zijp. aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f05 471 472 065 4851 4857 4802 4872 4884 4888 5018 5620 5028 5038 7012 7040 7037 7057 10154 101551017210191 10710 10722 10733 12004 14088 14090 14107 10754 10758 10768 en 10851. Te zamen 32 prijzen. SSTOste STsisiTSLOTEHMJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 2 en 3 Sepember 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen Prijzen van f65. 605 G83 935 948 5453 5457 7057 10)54 10155 10172 10191 10716 1072212364 12377 12379 1*989 16754 107581670810794 en 17630. Te zamen 22 pryzen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2