Zaterdag 6 September 1902. GEBOET. PHOEMX BROUWERIJ. f Export naar Oost- en West-Indië. No. 5238. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abormoment per 3 maanden i. franco per post 1.1 Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, odicieële- en onteigeningsadvortenticn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telophoon 19. De «Stem iles Volks" schrijft Twee jaar geloden was hier bijna geen woning te verkrijgen wegens de Schaarschto, en kwam er een te huur dun werd «le prijs noodwendig verhoogd. Met de uitbreiding van spoorwegpersoneel deed de woningnood zich meer en meer gevoelen, tot op eens de huizen als uit de lucht kwamen vallen. Wat nu was gebeurd 7 Zoodra enkelo particulieren, zoo van hier als elders, die woningnood begrepen, ging men aan het bouwen, na vooraf vreeselijk met den bouw grond te hebben gespeculeerd, waarvan 't gevolg is, dat de arbeiders weer ongerecht vaardigd hooge huren moeten betalen. Wat kon de Gemeente in deze nuttig hebben gewerkt, door, zoodra die behoefte bekend werd, bouwgronden voor haar reke ning aan te koopen en zonder woeker over te doen aan personen, die zich verplichtten, daarop voor eigen rekening te bouwen! Ook kon zij des winters nuttig optreden voor de werkloozen, door gronden aan te koopen en te laten ontginnen, om deze gron den daarnu aan de burgerij te verhuren, waarvan met gretigheid zou worden gebruik gemaakt, daar de groenten hier zeer duur zijn en een flinke tuin by de woonhuizen ontbreekt. De Gemeente zou hierdoor velen een voordeeltje bezorgen, terwijl zij er zelf weinig schade van zou ondervinden. In den ouderdom van 73 jaar is hier gister in het Sint Josephsgesticht na korte onge steldheid overleden de heer J. L. A. Nabbe- veld, tot 1898 pastoor to üuddorp. De heer J. C. Bondam wordt 1 October overgeplaatst van het Post- en Telegraaf kantoor hier naar het bijkantoor-station Nijmegen, waarvan hij als beheerder zal optreden. Luitenant J. J. Korndöfler scliynt zich wel te bewegen in het hoekje waar de sla gen vallen. Werd in de «Staats-courant" van 3 Augus tus gemeld, dat hij gewond was, thans deelen particuliere berichten mede, dat hij bij de tongste alTuires tegen de Gajoes andermaal licht gewond is. Bij deze gevechten sneuvelden 1 luitenant en 6 minderen, aan hun wonden overleden 4 minderen en werden gewond 1 luitenant en '20 minderen. Men vergéte echter niet, dat thans geageerd wordt tegen de laatste benden van den vijand, wien zware verliezen werden toegebracht I en die alleen bij het laatste gevecht 83 don- den moot hebben. 1 Naar wij vernemon, zullen ook de lessen der Rijks Normaal-inrichting, die thans wor den gegeven in de school aan de Konings straat, na Januari worden gegeven in de voormalige kazerne «Werkhuis". Programma dor muziekuitvoering, bij gun stig weder morgen (Zondag)iivond te 8 uur te geven op liet terras van «Arnicitia" dooi de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Klein maar dapper", marsohVan Aken. 2. Ouverture „La uumo blanche" Boy old ion. 8. „FiiihHngakiiidor", Wulzor Wuldtoufel. •1. Fantaiaio do l'opéru „La lillo du róginiont"Donizetti. 5. Ouverture „La Sirène"Auber. 6. Urand ballet (Divertissement) du l'opóru „Knust" en 7 parties Cb, Gouuod. - a. „Sórónalu"Moszkowski. I b. „Toróndor ot Andalouso" du „Bal coatumó"Rubit>st<jin. 8. Grande fantaiaio aur ilea motifs de l'opóra „Guillauine Teil" Rossini. In de gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering vad de vereeniging «Handel en Nijverheid" te Amersfoort ksvam, nu do no tulen van 4 Augustus, aan de oi'do het voor- stel-L. Hoiibaer nopens hot tnakon van pro paganda voor de vereeniging. Hot Bestuur was in 't algemeen niet vóór propaganda en meende dat de vereeniging, die nu een jaar bestaat en reeds hooi wat mocht tot stand brengen, zichzelve moest aanbevelen. De voorsteller echter meende, dat dool en streven der vereeniging niet algemeen ge noeg bekend zijn zelfs loden weten dat niet volkomen en een korte doch zukelyke cir culaire voor leden en adspiranl-leden zou zeer goed werken. Spr. wenschte geenszins, dat alle 300 win keliers hier ter stede lid zullen worden in een vereeniging als- deze moet de quali- 19). teit, niet de quantiteit gelden. Over den vorm dor mededeeliug, in cir culaire dan wol als brochure, word lang be raadslaagd, ton slotte werd do zaak overge laten aan hot Bestuur. Een der leden niocnde, dat daden moer nog dan woorden zouden sproken en achtte een tentoonstelling daarvoor zeer gewenseht bijv. van do handelaars onderling, wuarby ieder zien kan dat even goed en goedkoop te Amersfoort kan gekocht als daarbuiten. Een ander lid zolde, dat in Juni 1003 zulk een tentoonstelling wel kans van slagen zon hebben wanneer men haar liet samenvallen met het Muziekloost der Mualschappy van «Toonkunst". Een terrein is zeer vermoe- delyk wel te vinden op hot Plantsoen tus- schcn Haag en Monnikendam. De quacstic oonor tentoonstelling zal overwogen worden. Een der leden verklaarde zich met zoozeer voor propaganda to moer tiaar do loden moo- ten goballoteord, hetgeen tegen elkaar in- ilruischtmen noodigt iemand uit lid te wor- ■Jen en déballotcert iiom wellicht. Besloten word oen circulaire te ontwerpen, dio doel en strovon der vereeniging uiteenzet, Alsnu werden 3 nieuwe leden aangenomen, waardoor hot lodental gestegen is tot 133. Een der ledon wenschte principieel to zien uitgemaakt of een v.ouw, die aan liet hoofd staat van een inrichting van handel of ny- verheid, lid kan wordon van de vereeniging en toegang mag hebben tot do vergadoringon. In do volgende by eenkomst zal hierover wor den beslistnu werden hieromtrent geen de batten gevoerd. Door den Voorzitter word mouuodeeld, dat voor den Handelscursus zich 12 personen schriftelijk opgaven, van wie 4 echter niet in de termen violen. De lieer Van Hoogstraten, die zich geheel belangloos beschikbaar stelde om boekhou den onz. te onderwijzen, licht het bureau der vereeniging te klein om de 8 leerlingen te herbergen. Daarom heeft hot Bestuur reeds onderhandeld met liet Gemeentebestuur om een der schoollokalen af to slunn. B. en W. hadden geen principieel bezwaar, doch zonden nog geen definitief antwoord. Toch hoopte men 9 Septombor den cursus te kunnen aan vangen en zal daarvan intijds bericht zonden aan do deelnemers. Zeer dankte hot Bestuur mr. W. M. J. van Luttorvold, die zich belangloos beschik baar stelde voor het gev«>n van onderwys in Handelsrecht. Later hoopt het Bestuur gebruik te mogen maken van dit zeer geap precieerd aanbod. (Applaus). Ingekomen waren enkele rapporten en bescheiden omtrent het Internationaal con gres van den middenstand, waarbij do ver eeniging vertegenwoordigd was door '2 Be-* atuursleden, die rapport doden van hun bevindingen en meenden, dat er wel wat te veel aan de orde werd gestold, wuardoor niet alles tot zün recht koti komen. De stenogruphischo verslagen zullen weldra verschijnen en met do tot dusver uitgekomen bescheiden voor du leden ter lezing l-qgen In het bureau dor voreoriiging, Appelmarkt 15, en ook tegen ro^u voor enkele dagen thuis te lozon zijn. Ingokomon was nog oen verslag van den Nodorlundschon Bond van Handelsvoreeni- glngen over I9U1/2. Bij do rondvraag besprak een der leden de tnogelyklieid van het houden van lozingen over zaken, de vereeniging betreffende. Men wenschte vrij algemeen, dat practioi doch geen theoretici dio lozingen zouden houden. Een ander lid besprak do wonscheiykheld van het houden van ótallage-wodstrya byv. togen Sint Nicolnns. Zal worden overwogen. De Voorzitter doolde ten slotte mede, iat de Opzichter van den RUks Watentoatdwm toozeido, dat hot zandpad naast Hen Bergweg zoovool mogelflk in den gewenschten toestand zal gebracht worden, zoodat hot berijdbaar zaz worden voor van dcu Borg daionde lichte r(jtuigen. Hierna werd do vergadoring gesloten. Voor den op 1 October te oponon landbouw- wintercursus, to geven vanwege fyo plaatselyke ai'deeling van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde1', hebben Mot lofwaardigon ijver nneldo hij op zekeren dag naar de woning van Solia om haar het gewichtig nieuws mede te deelen. Do roehter-comiuissaris, die tijdelijk de nalatenschap van dr. Kimoli behoorde, had do begoerde aanteekeningen omtrent zijn bc- looning gevonden en hem zonder draion liet bedrag van vijfduizend driehonderd on tachtig franc uit betaald tachtig franc had hjj nog aan loon ver diend na zijn gesprek mot den directeur. Er lag iets zegepralende op zijn gelaat toon hij binnentrad. „Wel, Sofia, wil je over veertien dagen bruiloft houden V" vroeg hij op zegevierenden toon terwijl hij den bundel bankbiljetten liet zien. Sofia bedacht zich niet lang, maar gaf thans zon der aarzolen haar toestemming. „Ik heb er nooit uru getwijfeld, dat je ecu eerlijk man was on eerlijke bedoelingen met mo lnult," zei- de zij vleiend. Er volgdo nu een levendig gesprek, waaraan Gia- como natuurlijk het grootste aandeel had. „En wat denk je nu te beginnen 'l" vroeg do oude vrouw hem eindelijk. „Als ik klaar kan komen, word ik boor," luidde bet antwoord. „Zullen wij dan eon hofstede buren en samen wer ken vroeg Sofia. „Ik geloof wel, dat ik rijk genoeg ben om land te kunnen koopen, antwoordde Giacomo vergenoegd. Als ik -mijn eigen grond bewerk verdien ik veel meer." Dut gezegde werd door moedor en dochter bouumd, Toen begon men to rekenen, dulGiucomn een hofstede en vee, oen geheoleu iuboedol on landbouwgereed schap zou kunnen koopen en dan nog duizend franc als noodpetmingon ter zijde leggen. Do borekoning viel nogal mee en daarom deed Uiiicomo zijn aan- koopen eer hy bruiloft vierde. In de nabijheid van Spolelto kocht hij een kleine boerderij, waar do fa milie moedor Borghese natuurlijk meegerekend nog vóór hot einde des jaarszich metterwoon ves tigde. Na hot noodlottig uiteinde van dr. Rimoli had Glu conic dun lust verloren om veel onderdo menschon te verkeoronlijj deed vljjtig zijn werk en bracht zijn vrije uren in den kriug van zijn gezin door. Ily werd een gelukkig mnn aan de zijde van een werk zame vrouw en omringd door aardige, gezonde kin deren, had het lot hem een rustig plokje bereid. Toen Alico na alloop der terechtzitting in „Do I'rins van Beieren" was teruggekeerd, bad zijoogen- blikkelyk toebereidselen gemaakt om Home te ver laten, Dczo stad toch was naar haar meoning het sohouwtooucel geweest van huarouuitwisohbaroschan de. Den volgenden middag vortrok zy dan ook in gezelschap van haar trouwou raadsmanen had weldra Verona bereikt. In doffe wezenloosheid had zij tegenover den waar- digen geestelijke gezeten gedurende dio lange rols, Telkens had hij getracht een gesprek aan te kr.oo- pen oni haar oenigo afleiding (o geven, maar zjjn opmerkingen over liet weer, de schoone landstreken, werden alle wel vriondeljjk, m.utr zeer kort beant woord. Met bezorgdheid sloeg de oude priester haar gade. Hoe geheel anders had de bravo grijsaard zich do terugreis naar zjjti vaderland voorgesteldHy had er stellig op gerokeud, dat baron Von Erlenburg haar zooveel zou schonken, dat zij zonder zorg voor don broodc kon levenimmers aan haar had h(j zjjn bevrijding on zijn rijkdommen to dunkon. Het stom- do bom tou -niuriglioid, dat Ludwig von Erlenburg zich niet bij do freule bad vertoond na afloop van het proces. Houder hulp en geld moest zij nu do wereld ingaan. HU zelf kon huur iilut helpen; wat kon hij, nrmo priostor, voor haa'r doen 1 Het was oon geluk te noemen, dut zy voorloopig bjj een be vriende familie ,to Müiiclion een ondorkouiou had gevonden. „Alico, zoido hy, toon zij te Vorona warou aange komen, ik wonseh ie van ganseher harte God's ze gen op jo vorderen levensweg. Moohi je later in nood verkeoron, donk dan aan mij, Zoolang ik nog leef, kimt go op my rekenen." Voor dczo hartelijke woorden on voor do hulpen bijstand, baar by hot procos verleend, botuigdo Alice haar oprechten dank en toon scheidden do roisge- nooteil. De priester reisde over Voiioliü naar Woo- noii vanwaar hy zyn dorpje het gemakkelijkst kon bereiken Alico trok door het dal van de Ktsch en do Inn on bereikte langs dien weg zonder ongeluk ken de stad M(Inchon, Do dag van haar aankomst In deze stad was by uit- stok somber, maar nóg somberder was het in Alice's binnenste. Zij zag in do lookomst niets dan vreugdolooshoid en bange zorgen. Zij was eon wees zonder middolen en niet oen bevlekten familienaam. En dat was nog ulut allesHaar hart was in liefde ontstoken oil do liefde was hopeloos, ducht zy. Neen, zij moest dat zoet gevoel in huur hurt smoren, bekampen, uitroeien en baar loven lu afhankelijkheid slijten. Zy begon nu te gevoelen, dat zy toen een zwaar oflur bad ge bracht om <lo zouden vau haar vader te boeion, Ludwig von Erlenburg was by zijn aankomst to Müuchou in een geheel andere stemming. Zyn ge laat slruahlo van vrooljjko levenslust. I bleohts drie maanden was hot golodon, dat do uit spraak der Rechtbank hom uit do guviingensuhap verloste, en nu? Niemand zou Uimiion donken, dat oon man, dio zich zoo edel uu flor voordeed, ooit aan du bevolen van oon inisiladigonsoliurk had moe ten gehoorzamen. Van allen dwang ontslagen, ver heugde zijn hart zich hy lederen ademtocht over het genot dor vrijheid on telkens kwaiu hom daarbU voor den geest, hou lm al zyn geluk vorsohuldlga was aan Alice von Wahlhoitn. 1 lij Imdeenmaal oen andere liefde gekoesterd; hjl had Amuiiu Mnnti oprecht huiufud 011 haar edel beeld gedurende zijn twintigjarige gevangenschap steeds voor oogun gehuil, maar uu, in hot werkelijke loven teruggekeerd, kwam de herinnering daaraan hem voor ais oen droom. TbuiiH zou het zjjn groot- sto goluk zjjn, Alice weer te zien en uuu huar vouten alles noder to Icggon, wat zij voor hom had geof ferd. Dou zelfden avond, dat hij was aangekom iu, zond hij san froulo Von Waldhoim zijn kaarljo mot hot verzoek, haar den volgenden dag zijn opwachting to mogmi maken. Zijn vorzook werd toegestaan «nal- zoo wandelde hij den volgenden dug naar do nede rige woning, waar Alice voorloopig een gastvrij on- dorkotuou had gevoudun. Zy was ton diepste ont- I roord hy liet bezoek van don man, dien zy baar eerste liefde had geschonken, maar Ludwig von Er- I lonburg was ook niet on zijn gemak. Bedeesd, maar niet ingetogen vriendelijkheid, trad de Jonge dame hom tegemoet, loon lij) du kumur binnenkwam. Du baron betuigde liuur ziju oprechten dank voor haar edelmoedig gedrag on verontschuldigde zloh. dal hjj drie maanden had laten verloopen Oer hn zich van dezen plicht dor dankbaarheid kweet. Hy sprak vau hetgeen hjj gedaan had om zjjn vrouw terug te vindon, van haar sterven kort na zyn koinst in ban Wulvutore, van Cecilia en haar man. [Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1