Stadsnieuws. Binnenland. Advertentiën. vindt) deze raad geldenrookt toch alleen in de open luchtdan benadeelt gij niemand anders er door, en u zelf maar zeer weinig. Want do ademhalingslucht, die de longen moet binnentreden, blyft dan onbedorven. En al wil men van het rooken niet geheel afstand doen, men benadeelt dan toch door zijn gewoonte anderen niet meer; uit een altruïstisch oogpunt kan men dan een zuiver geweten hebben. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 11 der Gemeentewet, Brengt ter kennia van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den '23. September aanstaande, des namiddags te 1ure. Amersfoort, den 18. September 1902. De Burgemeester voornoemd, W UI J TIERS. Ds. J. W. K. Hoevers. uil Bergen-op-Zoom, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk, hier. De najaarsvergadering der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal hier aanstaanden Woensdag 24 September in de consistorie van Sint-Joris woruen gehouden. Voor don bouw «ener nieuwe Hervormde kerk op Marken is in de classis Amersfoort reeds bijeengebracht uit Soesterberg f18, uit Houten f 10 en uit Zeist f'23.50. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke gehouden wordt op Dinsdag, den 23. September 1902, zullen aan de orde worden gesteld de volgendo Punten van be handeling: 1. Stemmingen over het in de vergade ring van 2 September i.l. aangehouden ont werpbesluit tot wijziging der Verordening betredende gasverstrekking. 2. Gewijzigd voorstel tot verhooging van het subsidie, enz. aan de Ambachtsschool, met Afdeelings-verslagen en Memorie vun antwoord. 3. Outwerp-overeenkoinst betreffende ver pleging van zieken in het Gasthuis «Alde- gonde'', met Afdeelings- verslagen en Me morie van antwoord. 4. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van Straatbelasting, met stuk ken als voren. 5. Ontwerp-verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van den openbaren weg, enz., met stukken als voren. 0°. Voorstel tot reorganisatie der politie, met stukken als voren, benevens ontwerp verordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie te Amersfoort. 7". Verzoek van den tijdelijken lceraar in Hoogduitsch aan de H. B. School, J. Meti- kema, urn eervol ontslag als zoodanig, met adviezen. 8°. Ontwerpbesluit tot nadere vaslstelling der jaarwedde vau den onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Koning straat, E. Kruithof, wegens het behalen dei- Hoofdakte. 9°. Ontwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving wegens vertrek of overlijden van aangeslageneo in de Inkomstenbelasting. 10°. Voorstel tot verhooging van hetcre- dict verleend aan de Commissie tot viering van het feest op don verjaardag van H. M. de Koningin, met 1'10.76. tl. Voorstel tot benoeming van een onder wijzer aan de openbare Lagere school le soort voor jongens (vacature-Van Schendel). Voordracht 1. E. Wever, Vianen, 2. A. J. du Rurck, te Genemuiden. 12. Benoeming van drie leden en drie plaatsvervangende leden van het stembureau voor de Kamer van Arbeid. 13. Voo i's tel tot het verleenen van conces sie voor den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg Amersfoort-Spakenburg voorzoo veel de Gemeente Amersfoort betreft. 14. Voorstel betreffende scheikundig on derzoek ten behoeve van de Gasfabriek. 1". Verzoek om de veemarkten te bepalen op Woensdag en wel van den laatste» Woens dag in September tot den laatsten Woensdag in Mei, met advies, strekkende tot inwilliging. Aan mej. H. J. F. Mezger is op haar ver zoek eervol ontslag verleend als organiste der Sint Joris-kerk, terwijl tot organist is benoemd de heer R. Cruyff, organist te Amerongen. Mej. A. E. Heinsius, gediplomeerd zieken verpleegster van het Witte Kruis, opgeleid aan het Wilhalmina-gusthuis te Amsterdam, is benoemd tot verpleegster aan het Neder- laodsch Sanatorium te Davos-platz en daar heen vertrokken. Mej. C. W. Drenth, thans werkzaam ten Post- en Telegraafkantore te Amsterdam, is op baar verzoek eervol ontslagen als klerk der Posteryen en Telegraphic 2e klasse. Herinnerd zy aan de inschryving voor leerling aan de Burger-Avondschool, waartoe Zaterdagavond te half zeven de gelegenheid wordt opengesteld in het gebouw der Hoo- gere Burgerschool. Candidaten, die het Lager onderwijs vol ledig gevolgd hebben, worden uitgenoodigd een schriftelijke verklaring van hot Hoofd hunner school mede te brengen. Het aantal leerlingen derChr. school neemt zoozeer toe, daf niet alleen de lokaliteit moest worden uitgebreid, waartoe eerlang het nieuwe gebouw btj de Hendrik van Vianden-straat in gebruik zal worden genomen, maar dat ook het onderwijzend personeel zal worden vergroot met twee onderwijzers. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" gaf gisteravond weder een welgeslaagde uit voering op Den Hof, welke door een groot en zeei- aandachtig publiek werd bijgewoond. Weldra zal zy nog een uitvoering geven, de laatste in dit seizoen. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zal Zaterdagavond half negen in »De Arend" haar 58ste ledenvergadering houden. Haar Zangvereeniging hervat Maandag avond haar repetitiën. Men zie overigens de advertentie in dit nummer. Naar we uit goede bron vernemen, zal in het eind der maand in «Amicitia" door een 40-tal jeugdige stadgenooten een kinder- operetto worden opgevoerd, waarvan de op brengst ten bate zal komen van de Anna Paulowna-bewaarschool. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Inspecteur van het wapen der Infanterie, kwam hier gisteravond aan tot het bijwonen van de manoeuvres van het 5e regiment infanterie, welke hedenochtend werd en he dennacht zal worden gehouden. Z.Exc. stapte af in Hotel-Schwemmer. Onder bevel van ritmeester E. W. baron Van der Cappellen is bier uit Deventer een detachement van 50 man van het 1e regi ment huzaren aangekomen om deel te nemen aan de manoeuvres. Luitenant M. J. G. Strootraan, van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang over geplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Tegen den vogel vangen C. K., onlangs door den particulieren veldwachter der af deeling Gooi- en Eemiand van de «Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren" op heeterdaad betrapt toen hij middels een katuil vogels ving, is door den ambtenaar van het openhaar ministerie bij het Kanton gerecht geëischt f5 boete, subsidiair drie dagen hechtenis. Uit menigen geest ziet men onophoudelijk vonken spatten, maar zelden of nooit komt het tot een fatsoenlijken brand. De nieuwe zitting der Stuten-Gcneraal is Dinsdag door H. M. de Koningin met de volgende rede geopend Mijne Heeren Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde, Mij betoond, te inniger aan Mijn volk verbonden, ben Ik in Uw midden verschenen om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Gcneraal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren en behielden ook dit jaar haar zeer vriend schappelijk karakter. De terugslag voor een elders uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer na- deelig. Overigens bleef de toestand van Handel en Nijverheid bevredigend en gaf de Landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den Arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van Gouverne- mentswege noodzakelijk. Zoo hier te lande als in de koloniën en overzeesche bezittingen kweten zee-en land macht zich met toewijding van hare roeping en gaf het korps van burgerlijke ambtenaren Mij alleszins reden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij dc Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal Uwe medewerking worden inge roepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale- en de Gemeentewet, tot meerdere vrijmaking van Ilooger- en het Middelbaar onderwys, tot inperking van den vaccined wang, tot meerdere ontwikkeling van het Honger en het Middelbaar vakonderwijs, tot regeling van de pensionneering der bijzondere onder wijzers en van de weduwen van alle onder wijzers, alsmede tot vervanging van de Ar beidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deelen van het onderwijs, en de wijzigingen die te dien einde in de on derwijs-wetten zullen zijn aan te brengen, is het Mijn voornemen eene Staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onder werpen van internationaal privaatrecht zullen U ontwerpen wordon voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betreffende hot houden van loterijen, het arbeidscontract, het bewijs in burgerlijke zaken en het no tarisambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrechtspleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de Staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de ge deeltelijke herziening van de wetten op de Personeele- en de Vermogensbelasting en voor de nadere regeling van het suiker- vraagstuk en de bankquaeslie zal Uwe medewerking worden ingeroepen. Wets voordrachten tot regeling van de landbouw-vertegenwoordiging, van het tele graaf- en telefoonwezen, van het rivierreebt, van bevloeiingen, alsmede van opsporing van delfstoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittingsjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodigo stappen zullen zijn gedaan om den spoorwegaanleg naar het Lawa-gebied en het nader onderzoek van dat gebied van Besluurswege ter hand te nemen, zal Ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van Rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingsjaar van Uwe inspan ning gevorderd worden. Ik reken daarbij op Uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland, en bid U toe, dat God de lieer Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- generaal te zyn geopend. Bij Kon. besluit is benoemd lot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, Z. Exc. rnr. jE. baron Mackay, Minister van Staat en lid van de Tweede Kamer. Aan J. P. Havelaar, Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie, is gedurende den tijd dat hij zitting heeft als lid der Eerste Kamer verlof verleend en is hij ontheven van de waarneming zijner betrekkingtij dens dit verlof tot hot optreden van den nieuwen titularis is die betrekking opgedra gen aan M. G. de Bloeme, administrateur bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele graphie. Aan het sHblad" wordt uit Den Haag ge schreven Naar aanleiding van den passus in de Troonrede, waarin reeds voor dit jaar het indienen van een wetsontwerp omtrent liet bewjjs in burgelijke zaken wordt aangekon digd kunnen wij mededeelen, dat dit ont werp bij den Raad van State in onderzoek is, misschien zelfs reeds dat lichaam heeft verlaten. Ons kwam ter oore, dat Staats raad Moltzer in een afzonderlijke nota de vrije bewijs-theorie heeft verdedigd. Dc Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan enkele Kamers van Koop handel, die het adres steunden der Kamer te Vlissingen inzake het aan huis doen bezorgen van aangeteekende brieven, doen berichten, dat hy overwegende bezwaren heeft tegen het doen afgeven van aar.geteekende brieven aan huis. Men herinnert zich het bericht, dat er zich te Mentone een commissie had gevormd om ter eere van president Kruger, die 'laar den winter gaat doorbrengen, feesten in te rich ten. Dadelijk kregen een aantal hotelhouders brieven van Engelsche gasten, dat zij dezen keer niet kwamen, aangezien zij geen feesten ter eere van Kruger wilden bijwonen. Herhaal delijk heeft de Burgermeester, nu door te- legraafagentschappen, laten verklaren, dat er niet 't minste plan bestaat om de komst van president Kruger te vieren. Men denkt er niet aan en 'tzou verboden worden ook, zegt de Burgemeester, die toch zorgen moet voor de beurzen van zijn Gemeentenaren. Als nu de Engelschen tóch wegblijven, kan president Kruger in plaats van een feestelijke wel e,en minder aangename ontvangst krijgen. In de coöperatieve bakkerij «Voorwaarts" van de S. D. A. P. te Schiedam werken vol gens het *Vad." de knechts van 's nachts 2 uur tot 's avonds 8 uur en 's Zaterdags nog 4 uur langer. De Amsterdamsche briefschrijver van het «Nieuwe Dgbl. voor üverijsel en Gelderland" schrijft Op de brug over de Heereugracht bij de Raadhuisstraat staat zij weder. Onooglijk vrouwtje. Een zwarte kap over de vies- bruine, loshangende hareneen paars jak over het gebulte bovenlijf boven een gevlek- ten zwarten rok. De voeten sloffen in een paar scheef getrapte leeren pantoffels. Moei lijk voortgaand, steunend op een stokje, pre velend sufjes een paar onverstaanbare woor den, duwt /.ij den voorbijganger een doosje lucifers onder den neus, sukkelt een paar stapjes mede, totdat aalmoes of snauw haar weder haar standplaats doet opzoeken. Ze staat er weer. Ze is pas uit hot Gasthuis ontslagen, waar men haar eenigo maanden geleden had gebracht, toen de politie haar uitgeput en bijna stervend van do straat had opgeraapt. Dit oude vrouwtje, dat nu een schamel onderkomen hoeft in een der schunnige kost- huizon in den Duivelshoek. bewoonde eens een geheelen vleugel van het Bible-hotel. Zij jongleerde met millioenen en maakte een geheele schare van de gevvikste groothande laren tot haar slachtoffers. Die oudo bedelares is de bekende Jannetje Struik, die omstreeks 20 jaar geleden alle kranten van zich deed spreken en bekend heeft gestaan tot in kerraisliederen toe als de «millioenenjuffiouw". Sic transit gloria mundi Souza, de bekende marscli-componist, krijgt een aardig buitenkansje. Een rijke lersehe dame in Amerika heeft haar geheele ver mogen aan hem vermaakt, uit dankbaarheid, omdat zijn muziek haar eens, toen zij ziek was, aanmerkelijk beter heeft gemaakt. De geraamde ontvangsten van de Düssel- dorter tentoonstelling zijn reeds bereikt, zoo dat, als er op het laatst geen al te erge te genvallers komen, de onderneming met een niet onaanzienlijk voordeelig saldo zal sluiten. Velen hebben de gewoonte, de konijnen bij de ooren te nemen, wat af te keuren is, omdat men daardoor de dieren pijn doet. Het meest lijden daaronder de dieren der rassen met lange en lichtbeweeglijke ooren, zooals de ramkoDijnen. Het gevoel van pijn doet het dier met de pooten trappelen en door die beweging worden de oorwortels en oorschelpen nog meer getrokken en de pijn dus erger. Als een konijn zonder beweging te maken en zonder zich te verzetten zich by de ooren Iaat opnemen, is dat een bewijs, dat door de veroorzaakte pyn het dier reeds eenigszins verdoofd is. En wie gewend is zijn konijnen dikwijls bij de ooren op tc tillen, zal opmerken, dat, zoo vaak bij bij het hok of de loopplaats komt, de dieren schuw worden en in een hoek kruipenze zijn batig voor de gevolgen der ruwe behan deling, die ze gewend zijn te ondergaan. Zelden zal een aldus behandeld dier zich laten liefkoozen en strooien. Is het bepaald noodzakelijk een konijn op te vangen, dan doe men dit door beide han den onder het lijf te brengen. Bij konijnen die goed behandeld zijn, zal dit in de meeste gevallen gelukken. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 11 tot en met 17 Sept. 1902. GEBOREN Johannes Josephus Wilhelmus, 7.. van P. Delen en J. J. Bonnekamp. Cornelia Gerdina, d. van J. Hellevoort en M. van Doorn. Everardus Marinus, z. van M. Zijtveld en M. van Duinkerken. Chris- tiaan, z. van J. Paschedug en M. C. Kok. Cornells, z. van J. van der Poel en E. van Kersbergen. Josephus Leonardos, z. van A. van Gaal en G. de Louw.Wilhelmina, d. van A. te Kulve en W. van Apeldoorn. Annetje, d. vun W. van de Biezenbos en W Berendso. Anna, d. van A. van Bo- gerijen en E. van Meetoren. Frederik Wilhelmus, z. van N. Dijker en C. M. Dijk man. Johannes Jan, z. van C. van Eeden en C. Spier. Dirk, z. van D. Schuurman en C. van Nimwegen. Gijsbert, z. van A. van 't Net en H. Hoenderdaal. Lou- werens, z. van N. van Eijkelenburg en J. van den Belt. Adrianus Hendrikus, z. van B. van Noordenburg en H. van Dijk. Willem Frederik, z. van E. van Putten en C. G. Bischoff. Johannes Gerardus, z. van A. van der Last en M. Verhoef. Marga- retha, d. van J. van Dijkhuizen en G. Tuit- hof. Hermina, d. van J. J. van Plateringen en W. van Vel uw. ONDERTROUWD: G. van Wijk en S. Brom. C. van Zwol en E. G. van den Hoek. H. Beijer en A. van Ruitenbeek. A. van Eijs en C. van den Brink. W. Spoor en H. H. Krudop. GETROUWD: C. van Nimwegen en J. Wouterse. B. van Hille en A. G. Schalij. J. T. Bos en J. B. Lokhorst. T. G. van de Biezebos en J. Beekman. E. Langras en II. J. Bouhuijs. P. Huizer en G. Meijer. OVERLEDENAlbertina Ascania Beek man 50 j, echtg. van B. Charlé. Cornells Wouterus van den Eshof 5 m. Gerardus Elschot 75 j. echtg. van A. Poort. Geer- truida den Ouden 76 j. wed. van J. van Beek. Hermina Anna Plomp 3 j. £70ste AÏM TSLO Tt<1 HIJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 17 Sept. 1902 (700 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. 0. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straut 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70 7035 12637 en 16843. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 490 491 4852 4881 5458 12670 en 18570. Voorspoedig bevallen van een ZOON, HoogWoIGeboren Vrouwe MOLLERUS— Sandbkrg. Breda, 13 Sept. 1902.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2