Dinsdag 23 September 1902. AMKRSFOOETSGIE COURANT. No. 5245. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De eerste haat. De majoor. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/l. franco per post 4.45. Advertentiën 46 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel '15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tolephoon 19. A ie» wc a bon nés ontvangen de courant tot 1 October cait.vris. Aan bet beknopt overzicht van de heden middag gehouden Raadsvergadering dient ditmaal om den korten tijd en de geringe plaats wel een uittreksel vooraf te gaan van de ter zake gewisselde stukken, waarvan de hoofdzaken worden meegedeeld om de be langhebbenden zooveel mogelijk in te lichten. De duchtige voorbereiding in de afdeelings- vergaderingen maakte het mogelijk, dat de groote agenda kon worden afgehandeld. Slechts van de punten 7, S, 9, 11, 12 en 14 zijn geen verslagen in druk verschenendie van do 9 overige bevatten 62 pp. druks (gasverstrekking 10, ambachtsschool 13, Al- degonde-gasthuis 3, straatbelasting 7, straat geld 7, reorganisatie politie 0, craiiet Ko- ninginnefeest 3, concessie tram 9, veemarkt 4). Munt gas wordt alleen geleverd in woningen met een huurprijs van ten hoogste f2.50 per week. In elke zoodanige woning wordt hoogstens een drielichts-meter geplaatst terwijl aan den gebruiker worden afgestaan een dooi de Gemeente te plaatsen huisleiding van ten hoogste 25 M., twee toestellen voor het branden van licht- en twee voor kookgas geheel uitgerust, en ten hoogste 1 M. gas slang. Vernieuwingen en meerdere toestellen komen ten laste van den gebruiker, die f2.50 waarborg moet storten en per jaar t-m minste 300 M3. licht- en kookgas moet ver branden of ander 1 cent voor elke M3., welke hij onder dit minimum verbruikt, moet bij betalen. Do prijs van muntgas is overigens die van het lichtgas, dus 8 cent per M3. Ambachtsschool- Bij breed gemotiveerd request van Mei dezes jaars verzocht het Bestuur dezer ver- eenigitig met ingang van 1 Januari 1903 om een van 1'2000 tot f4000 verhoogd jaarlijksch subsidie uit do Gemeentekas benevens een bijdrage van f500 voor eens in 'le kosten van inrichting van nieuwe werkplaats, tee kenlokalen en meubelmakerij. Gelijk bekend, komt 1 April 1903 het vol ledige leerplan in werking, nadat inmiddels de nieuwe verdieping op het gebouw zal zijn gezet. Om dien bouw mogelijk te ma ken, deed het plaatselijk Departement van het »Nut" afstand van haar eerste hypoteek ad f23000. Voor den bijbouw is f 16 000 noodig, welk bedrag niet van particulieren is te verkrijgen, omdat liet in erfpacht uit gegeven terrein uitsluitend mag gebezigd als school. B. en W. stelden voor: het subsidie van 14000 te verleenen met ingang van 1 April 1903, een bedrag van f 500 voor eens toe te kennen en het bedrag van f16000 ter leen te geven onder eerste hypothecair verband tegen een annuïteit van'f 1000 per jaar, te betalen 24 jaar. Deze annuïteit wordt zooveel mogelijk verrekend met het door de Gemeente uit te keeren subsidie, terwijl de Gemeente liet recht heeft de lokalen der school kosteloos te gebruiken voor de Burger-avondschool, tegen vergoeding van vuur en licht, en zij kosteloos 10 leerlingen uit Amersfoort de lessen kan doen volgen. fn de eerste afdeeling werd een voorstel om het verhoogd subsidie te doen ingaan met 1 Januari verworpen met 4 stemmen tegen, 1 blanco en 2 voor, en het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 voor, 1 blanco en 1 tegen, liet denkbeeld om de school in haar geheel over te nemen voor de Gemeente vond bij haar geen steun »ook al omdat men geen juiste gegevens heeft en vreest, dat hierdoor nóg hooger uitgaven zullen veroorzaakt worden". De tweede afdeeling wenschto meer in vloed van de Gemeente op den gang van zaken der school en verlangde dat, althans voor 1903, geen meubelmakers-cursus zal worden geopend. Onder dit beding advi seerde zij met 6 stemmen tegen 1 tot aan neming van het voorstel van B. en W. B. en VV. antwoordden, dat 1 April als datum voor het verhoogd subsidie moest worden behouden, dat de bepaling der leer vakken niet langer moest overgelaten aan het Bestuur der school en stelden de voor waarde, dat uitbreiding der leervakken eerst kan geschieden na goedkeuring door den Raad. Ziekenhuis Aldegonde. Men herinnert zich de ietwat pijnlijke dis cussie over deze zaak in de vergadering van 19 Augustus. In de eerste afdeeling werd inmiddels echter opgemerkt, dat, hoe groote diensten het Sint Elisabeths-gasthuis ook aan de Ge meente bewijst, deze instelling toch niet alle armlastige patiënten kan opnemen. Utrecht vraagt 12 per patiënt en per dag, genees middelen inbegrepen. Mr. baron Van Boet- zelaer heeft zich zoo hulpvaardig mogelijk verklaard, zoodat het bezwaar van een dei- leden, dat niet genoeg bedden beschikbaar zouden zijn, vervalt. Het ontwerp-contract Wat zoo'ii vernietigende blik beteckendo, bleek mij duidelijk genoeg, toen Marielje opeens met spreken, opbield, op haar tanden knarste eu stotterend zeide ,,Ik Uitat joO, als jij, afschuwelijk, gemeen wezen, wist boe ik je haat, hoe je geschoren kop, je lee- lijke, uitstaande ooren ine tegenstaan iMaar op hetzelfde oogenblik schrok zij van het geen zij gezegd had, en voegde er bij „Ik zeg dat natuurlijk niet tegen jou. Ik ben bezig, een rol in tc stuaceren." Ook, heeren, zag ik somtijds 's avonds, dat zij naar mijn bed kwam en mij langen tijd aanstaarde. 7,ij haatle mij hartstochtelijk en kon zonder mij niet meer levenzij had er behoefte aan, mijn leelijk gezicht tc zien, dat zij zoo veraischuwde. Ik herin ner mij nog, wat er op een mooien zomeravond gc- betirdo.' Het rook naar hooi, alles was stil, de maan scheen. Ik liep te wandelen in den tuin en dacht an-) chocolade. Plotseling komt het mooie, bleeko meisje naar mij toe, pakte mij bij de liaud, en be gon Haar hart uit te storten. ,,0, fluisterde zij, wat haat ik je. Niemand heb ik ooit zooveel kwaads toegewenscht als jou. Be grijp jc dat? Ik zou zoo graag willen, datje bet goed begreep." Po mnueschijn, de stihe, en daarbij dat fcleeke gezicht, gloeiend van hartstochtZelfs een kalf als ik moest er wel zeker welbehagen in hebben. Ik luisterde naar haar en keek haar in de oogen. Eerst vond ik het oen aangenaam en nieuw gevoel, werd dan nu ook eenstemmig goedgekeurd. Ook 'la tweede afdeeling vereenigde zich nu met algemeene stemmen met het voor stel van B. en W. dat het volgende omvat Art. 1. Mr. H. J. H. van Boetzelaer verbindt zich, de zieken ten koste der Gemeente Amersfoort in het huis „Aldegoude" ter verpleging op te ne men, voor zoover do beschikbare ruimte hom zulks toelaat. Art. 2. De Gemeente Amersfoort verbindt zich, de personen, wier opname in eene ziekeninricliting door de Gemeente noodzakelijk wordt geacht, aan bovengenoemde ziekeniurichting ter verpleging toe te vertrouwen tegen eene vergoeding van een gulden daags per hoofd en het verstrekken der benoodigde medicijnen en verbandmiddelen. Arr. 3. Beide contractanton hebben het recht, deze overeenkomst le doen ophouden mits hiervan zes maanden le voren meiledeeling doende. Ar'. 4. Deze overeenkomst treedt in werkiüg op den dag waarop zij gesloten wordt. Strnatbelastiug. Met de bedoeling, die op 1 Januari 4903 in werking te doen treden, zyn door B. en W. ontworpen Verordeningen op de helling en invordering van straatbelasting en op de hefting en invordering van rechten voor tiet gebruik van den openbaren weg, van open baar water ol van openbaren Gemeentegrond en voor diensten, door de Gemeente bewezen. In hun prae-advies op de Straatbelasting, waarvan zij de opbnngst op f7500 stellen, zeggen B. en \V. Wij hebben gemeend, op de minst drukkende wijze tot versterking der inkomsten te kunueu ge raken door de invoering eener maiige straatbelasting tot de heffing waarvan art. 240 sub. i. der bij de Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156) gewijzigde Gemeentewet bet recht- geeft. Wij vreesden, dat een verhooging van het hef- fiiigs-pevcentage der Inkomstenbelasting (3°l0) zoude blijken niet. in bet belang der Gemeente te zijn, vooral in de tegenwoordige overgaugs-periode nu als gelukkig verschijnsel kan geconstateerd worden, clat, in verband met den grooten aanbouw van wo ningen, zich meer en meer gegoeden alhier komen Wij' meenen, dat deze vestiging zooveel mogelijk behoort te worden aangemoedigd, althans buiten directe noodzakelijkheid, iu geen geval door hooge belastingen moet worden tegengewerkt. Om dezelfde reden kwam ook een verhooging der opcenten (50) op de Persoucele belasting ons ongewensebt voor, te meer, omdat do opbrengst hiervan zeer matig zoude zijn in verband met de beperking, bij art. 247 der Gemeentewet opgelegd. Waar au ook de opcenten op de Grondbelasting, bedragende voor gebouwde eigendommen 40 eu voor ongebouwde eigendommen 10, blijkens art. 242 der Gemeentewet niet meer konden worden verhoogd, meenden wij, de thans voorgestelde Straatbelasting (waardoor niet alleen ingezetenen maar ook alien ivier belangen door het onderhouden, verlichten, enz. van wegen worden gediend, tot oen bijdrage worden verplicht) als het aangewezen middel tot verbetering der inkomsten te mogen aanbevelen. Do ontwerp-verordening bepaalt, dat de straatbelasting wordt geheven wegens ge bouwde eigendommen, die zelve of wieraan- maar daarna werd ik er bang van ik begon te hui len en liep spoorslags naar huis. Ik vond dat het beste zijn zou, te klagen bij mama. Dat deed ik en vertelde haar bij die gelegenheid ook, dat Marietjc en Soscha elkaar hadden gekust. Ik was ecu domme jongen, en dacht niet aan de gevolgen, anders zou ik mijn mond wel gehouden hebben. Mama was zeer ontroerd door hetgeeu ik haar vertelde, en zeide: „Het gaatje niets aan. Je beut nog te jong om daarover te spreken. Overigens een mooi voor beeld voor de kindoren". Moedor was niet alleen streng en stipt, maar zij had ook veel overleg. Om schandaal te vermijden, jueg zij Marielje niet dadelijk weg maar drong haar langzamerhand het huis uit. Ik herinner mij, dat toen Matietjo ons verliet en wegreed, haar laatste blik op het venster gericht was waaraan ik stond en ik verzeker u, dat ik de uitdrukkiug van haar gezicht op dat oogenblik mijn leven lang onthou den heb. Marielje werd kort daarna de vrouw van mijn broeder. Zij is Tsinaida Nikolajevna; u kent baar allen. Later ontmoette ia haar weer, toen ik al vaandrig was. Hoeveel moeite zij zich ook gaf, kon zij in den banrdigen officier den gehateu Kudi niet meer herkennen, maar zij behandelde mij toch niet als een beminde bloedverwant. En ook nu nog, in weerwil van mijn gemoedelijk huikje en mijn glim- menden schedel, ziet zij mij niet met vriendelijke oogen aan en nooit is zij op haar gemak, als ik een bezoek breng aan Sascha. Naar 't schijnt roest oude iiaat evenmin als oude liefde. Obo, ik boor den baan al kraaien. Goeden nacht, hoeren Koest, Mylord, straks komt er weer zwaar werk voor je. Ga nu slapen. lioorigheilen aan de openhat-e straten of we gen der Gemeente belenden. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 34 December, 'terwijl de aangeslagene, die in den loop van het belastingjaar zijn rechten op het perceel, waarvoor hij is aangeslagen, heeft verloren, voor de geheele belasting over dat jaar aansprakelijk blijft. De aanslagen worden in twee termijnen betaald op vervaldagen, door B. en W. te bepalen. Zoodra de aangeslagene in staat van faillissement is verklaard, of op zijn roerende of onroerende goederen executoriaal beslag is gelegd, is de verschuldigde belasting da delijk en in éen termijn invorderbaar. De belasting is verschuldigd door hem, die kracb- teus recht van bezit of eenig ander zakelijk recht het genot heeft van een gebouwd eigendom, dat zelf of welks aauhoorigheid aan een openbare straat of een openbaren weg der Gemeente beleudt. Voorzoover het betrokken eigendom in de kadas trale leggers voorkomt, wordt als genothebbende aangemerkt hij, die op 1 Januari van hel belasting jaar als zoodanig in de kadastrale leggers is aange wezen, tenzij kan worden aangetoond, dat eene mie stelling in die leggers heeft plaats gehad, of dat de voor 1 Januari van het belastingjaar plaats gehad hebbende veranderingen daarin nog niet waren op genomen. Zij wordt berekend n. uaar de langs den grond gemeten breedte van eiken gevel, die gekeerd is naar do openbare straat of den openbaren weg der Gemeente. Indien een gebouw aan of bij meer dan éen openbare straat of openbaren weg der Gemeente is gelegen, wordt de gevelbreedte van dat gebouw berekend door de ge zamenlijke breedte der naar de openbare stralen of wegen gekeerde gevels te (leelen door het aantal straten of wegen, waaraan of waarbij bet gebouw gelegen is; b. naar de belastbare opbrengst van het perceel, zooals deze in de kadastrale leggers is aangewezen. Indien van een perceel die opbrengst niet in de kadastrale leggers is aangewezen, wordt zij van Ge meentewege geschat door vergelijking met de belast bare opbrengst van perceolen van de meest nabijko mende soort. Zij bedraagt per Meter: voor een perceel beneden f 100 f0.26 van 100 tot f 200 0.30 200 300 0.60 300 500,1.00 500 700 „1.25 700 „1000,1.50 „1000 „1500.2.50 „1500 ,2000 „2.50 2000 of meer 3.00 De heffing voor een perceel mag evenwel niet meer bedragen dan 41/20/o en niet min der dan 1% van de belastbare,opbrengst vol gens de kadastrale leggers of de schatting. (Men vindt deze op het aanslag-biljet van de Bersoneêle belasting). Zij is niet verschuldigd voor een perceel a. waarvan de Gemeente of eeu van hare in stellingen de genothebbeude is b. dat gebezigd wordt voor den openbaren dienst van Rijk of I'rovincie ol' voor den openbaren eere- 1.) Op den middag, als de zon op het warmst scheen, ging de oude majoor iu de lange Allee-Strasze wan delen. De menschen keuden hem allen. Tegen vol wassenen sprak hij nimmer een woord, maar kinde ren mocht hij graag lijden. Men zag hem nooit alleenaltijd had hij kinderen bij zich. Voorallen had hij een paar vriendelijke woordeu, al keek hij ook nóg zoo grimmig van onder de borstelige w ille wenkbrauwen rond. De kleine meisjes, die van school kwamen, hield hij aan de vlechten vast en vroeg of zij hun les wel hadden gekend de kleine jongens, die met elkaar vochten, joeg hij met den stok uiteen, en als zij een hond plaagden, werd hij erg boos. De kindermeisjes, die kleine kinderen reden, sprak hij ook wel eens vriendelij:: aan en dan keek hij met belangstelling naar de kleinen die in den wagen lagen of hij zond ze weg naar het midden var. de zonnige straat, wanneer ze op een toclitigen hoek met elkaar stonden te bab- beleu. Maar het meest hield hij toch van den klei nen Fred. Vier jaar geleden, toen Fred, drie weken oud, door de min op een kussen gedragen, voor het eerst „uit wandelcu" ging, had hij kennis met hem gemaakt. „Laat me eens kijken, hoe je er uitziet, klein wichtzeide de oude heer en tilde den blauwen sluier van hot gezichtje op. Frod had een mooi mutsje van helderblauwe zijde op, dat eigenlijk heele- rnaal niel bij zijn jongensgezichtje paste, en hij scheen zich ook reeds met de vuistjes tegen dat hoofddek sel te willen verweren. De majoor lachte en zei: „Goed zoo I Laat je dat maar niet welgevallen 1 Je bent een jongen en een helm moeten ze jo opzetten, maar geen meisjesmutsZog dat maar tegen je mama r' Toen Fred grootcr werd en reeds in zijn wagen kon zitten, droeg hij een vuurrooden hoed met een groote pompon. Dat beviel den ouden lieer. Zoo dikwijls hij den hoed van verre zag, wenkte tiij met zijn stok en het meisje moest wachten tot hij dicht bij svas gekomen. Fred leerde van hein allerlei kleinigheden. Hoe men op militaire wijze groette en hoe men een stok als een geweer presenteerde. Hij lachte met al zijn witte taudjes, wanneer iiij zijn ouden vriend zag. Toen hij voor de eerste maal de broek aanhad, was de oude heer trotsch op hem. llij liet hem voor zich uit marcheereu en zei: „Wat heeft die kerel al militaire beenen En wat zet bij zo flink neer!" Hy keek hem de geheele straat langs na en mompelde eindelijk „Dat zal later een flink militair worden Rijkdom had de oude heer gedurende zijn mili taire loopbaan nooit verworven. Hij woonde eenzaam in zijn kale jonggezellenwoning iu do Kazernestraat, de ougezelligste straat der stad, maar voorde kindere, die bij bem kwamen, bad hij altijd iete bijzonders een appel, oen portretje van den keizer of de I keizerin. Voor Fred kocht hij eenvoudig speelgoed i verheugde zich, liij daar blij mee waa. den ouden heer een Eens op een winter zag r paar weken lang niet op straat, 't Liep tegen Vasten en in de bonte drukte, die dat meebracht, vergaten de kiuderen hun ouden vriend. Alleen Frod had er geen vrede mee, dat hij hem heelemoal niet zag. Zijn moeder steldo hem eindelijk gerust, met de verzekering, dat do oude heer wel voor eenige weken op reis zou zijn gegaan en misschien ook wel was verhuisd. (Slot volyt.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1