e. dat dient tol instelling van weldadigheid, be doeld bij artikel 2 der Wet van 28 Juui 1854 (Staats blad no. 100) gewijzigd bij de Wet van 1 Juni 1870 (Staatsblad no. 85) d. dal gebezigd wordt voor een school, die van Rijks- of Gemeentewege wordt gesubsidiëerd. Onder deze heffing vallen evenmin de buizen die (of wier aanhoorigheden) gelegen Jtijn aan wegen (ook Rijkswegen) waarvoor de Gemeente, hetzij voor aanleg of onder houd, hetzij voor verlichting ot afvoer van vuil en water, geen uitgaven heeft te doen. Eenstemmig beaamde de eerste afdeeling, dat de invoering dezer belasting noodzake lijk is een barer leden betreurde hot echter, dat juist de middenstand het zwaarst zal worden getroffen. Het ontwerp werd zonder verdere discussie door haar goedgekeurd. De tweede atdeeling vreesde, dat de op brengst zal tegenvallen, doch vereenigde zich evenzeer met ttet ontwerp. B. en W. antwoordden, dat de inningskos- ten alléén in tiet eerste jaar eenigszins aan zienlijk zullen zijn en dat dan het meten der huizen veel werk zal vorderendaarna behoeven alleen de herbouwde of nieuwge bouwde huizen te worden gemeten. Straatgeld. Aangaande het Straatgeld, waarvan de opbrengst wordt geraamd op f'230, zeggen B. en W. in hun pree-advies Herhaaldelijk wordt aan ons college vergunning ge vraagd tot het plaatsen van steigers, enz. aan de openbare straat, welke verzoeken zooveel mogelijk worden ingewilligd. Feitelijk wordt dan lydelijk van Gemeentegrond gebruik gemaakt, terwijl dikwerf tevens de straat gedeeltelijk wordt opengebroken. Wy achteD het wenschelijk, voor dergelijke in gebruikname van grond en ter vergoeding der kosten van reparation aan Btraten, welke niet zelden voor komen nadat de straten weder zyn hersteld, een kleine retributie te heffen, gelijk ook in andere Gemeenten geschiedt. Straatgeld wordt geheven van ieder, die, krachtens hem verleende vergunning, lijde lijk gebruikt of doet gebruiken openbaren weg of openbaren Gemeentegrond of te wiens behoeve van Gemeentewege werkzaamheden worden verricht. De heffing wordt evenwel niet toegepast ten opzichte vau de bij het in werking tre den der verordening van oudsher in gebruik zijnde openbare wegen, wateren of Gemeen tegronden ten behoeve van bij punt 9, 10 of 11 van art. 2 bedoelde werken. Onder openbare weg" wordt verstaan alle voor bet publick openstaande en toegankelijk gestelde wegen, padeu, dralen, stegen, werven, sloppen, stoe- pleineu en kaden, voorzoover dio by de Gemeente m onderhoud zijn (dus óok Kykswegen); onder „openbaar water" alle voor het algemeen gebruik open staande en toegankelijk gestelde wateren, behalve de rivier de Eem, voorzoover die bij de Gemeente in onderhoud zijn; door jaar 365 dagen, door maand 80 dagen. Onderdeelen van jaren, maanden, weken, etma len, Meters en vierkante Meters worden voor een geheel berekend. Art. 2 der verordering bepaalt, dat het recht bedraagt: le. voor het gebruik vau den openbaren weg of openbaren Gemeentegrond tot bet afschutten of om- kasteu vau gebouwen, muren, erven binnen de stoep, voor deo strekkendenMeter, gemeten langs de af schutting of de omkasting. per week f 0.10 en bo vendien voor het inuemen daarmede van de strook buiten do stoep, per week en per vierkanten Me ter f0.05. 2e. voor het gebruik van den openbaren weg van openbaar water of openbaren grona lot bet plaatsen van schoren of steigers zonder afschutting of omkas ting, voor eiken paal per maand fO.10. 3e. voor bet gebruik van den openbaren weg of openbaren Gemeentegrond tot bet houden van open bare verkoopingen, per etmaal voor de eerste 25 vierkante Meters i'0.05, daarboven per vierkanten Meter f0.02. 4e. voor het van Gemeentewege afsluiteu Van den rnoaren weg voor rij- en voertuigen, voor eiken t- of slagboom per etmaal f 0.60 en bovendien voor bet verlichten van sluit- of slagboomen, per etmaal en per lantaarn f0.20. 6e. Voor het gebruik van t'.en openbaren weg of openbaren Gemeentegrond tot het plaatsen van werk- bergloodseu of keeten ten behoeve vau bouw werken, van steenen, zand of andere bouwmate rialen, behalve in de gevallen beboeld sub. 1 van dit art., gedurende langeren tijd dan éen etmaal, per week en per vierkanten Meter f0.05. 6e. voor het gebruik vau den openbaron weg of openbaren Gemeentegrond, gedurende langeren tyd dan éen etmaal tot het laten liggen van daarop geloste of ter inlading aangevoerde goederen, per week en per vierkanten Meter f'0.02. 7e. voor bet gebruik van den openbaren weg of van openbaren Gemeentegrond, tot het houden van een wedstryd, bet geven van een sportfeest en der gelijke, vooi de eerste 250 vierkante Meters, per week en per vierkanten Meter f0.02, voor eiken vierkanten Meter daarboven f0.00'. 8e. voor bet van Gemeentewege herstellen van den openbaren weg, a. nadut bij door afschutting of omkasting afge sloten is geweest, per vierkanten Meter f0.60, b. na opgraving of opbrekiug voor bet leggen van riolen, vaterleidinge j of audere doeleinden in bestrate wegen, per vierkao!en Meter f0.60, in an dere verharde wegen, per vierkanten Meter f0,45, c. wegens het opbreken van een put fl.50, d. voor olk gat van een steigerpaal, schutting of schoorpaal f 0.520. 9e. voor het hebben van een naar buiten open slaande deur, venstor, luik of zonnescherm van aan de straat gelogen gevels, waarvan de onderkant minder dan 2 Meter boven de straat is gelegen, voor een jaar of gedeelte daarvan f 2. Voor zoodanige dubbele deur, vensterluik of zonnescherm voor een jaar of gedeelte daarvan f 3. Voor het hebben van over den openbaren weg opendraaiende deuren, welke ter voldoening aan wet of verordening buitenwaarts openslaand gemaakt zyn, alsmede voor het hebben van opendraaiende deureu op bovenverdiepingen of in afschuttingen of omkaetiugen bedoeld sub. 1 van dit artikel is geen belasting verschuldigd. 10e voor liet gebruik >an openbaar water tot het plaatsen vau schuiten in schuitenhuizen, per schuit en per jaar f3. 11e, voor hel gebruik van Gemeentegrond tot elk doel, niet genoemd in de voorafgaande ouder- dcelen van dit artikel, per vierkanten Meter voor een jaar f0.30, voor een maand f 0.15, voor een week fO.10. 12e. voor het gebruik van wateroppervlakte tot elk doel niet genoemd in de voorafgaande onder dooien van dit artikel, per vierkanten Meter voor een jaar fO.lö, voor eeu maand f0.06, voor een week f0.03. De in dit artikel genoemde rechten worden met geheven ten aanzien van werken die voor rekening van de Gemeente worden uitgevoerd. Ook dit ontwerp vond geen bezwaar in de afdeelingen; slechts achtte men de op brengst, ad f230, zeer klein en vroeg of de administratie-kosten niet meer zullen" bedra gen dan die inkomsten. Reorganisatie Politie. De Burgemeester diende 23 Mei als Hoofd der plaatselijke politie dit voorstel in wegens gebrek aan de noodige controle, gebrek aan behoorlijk toezicht in vele deelen der Ge meente wegens to klein personeel en gemis voor het personeel van vrije dagen, een en ander tengevolge van de groole uitbreiding der Gemeente. Het personeel zal, behalve uit den Com missaris, bestaan uit: éen Inspecteur (jaar wedde van f800 tot f1000), een nieuw te benoemen Adjunct-inspecteur (f 000 tot f700), een hoofd-agent. (f600 tot f050), 3 agenten le klasse (f550 tot f600), 16 agenten 2e klasse (thans 9jaarwedde van f 500 tot 1550), 8 agenten van politie 3e klasse (even als thans; jaarwedde thans f325, de na 1 October 1902 nieuw te benoemen van f450 tot f500) en 4 agenten 4e klasse (thans 1 f 0.15 per uur met een maximum van 11 voor eiken nachtdienst en f 1.25 voor eiken dagdienst). De sectie agenten 3e klasse (nachtwakers) zal niet meer worden aangevuld bij ontslag, vertrek uit de Gemeente of overlijden, doch geleidelijk worden vervangen door aanstelling van vaste agenten 3 klasse. Hierdoor komt men van liever lede tot een sterkte van 28 man (evenals te Hilver sum) waardoor ieder uur 8 man voor sur veillance beschikbaar zijn benevens '1 per rij wiel voor de Plantsoenen, terwijl voor speciale diensten, vervangen bij ziekte, enz. 2 man beschikbaar blijven. Deze uitbreiding brengt eei lioogere uit gaaf van f 4605, tot tyd en wijle de agenten 3e klasse worden vervangen door vaste agenten. 0#k is f50 uitgetrokken voor koffie en brood bij zware diensten. De afdeelingen vereenigden zich zonder noemenswaardige discussie met het voorstel. Tram. De overgelegde voorwaarden zijn nagenoeg gelijkluidend met die waarop in de overige Gemeenten, Hoogland en Bunschoten, aan ingenieur A. J. Krieger, als voorloopig con- eessionnaris, de concessie is verleend. De weg is ontworpen van de Langestraat door Zevenhuizen, Hol, Lavendelstraat, Havik, Bloemendalsche straat naar Hooglandschen weg. De termijn van voltooiing is gesteld op éen jaar, terwijl de geheele lijn in exploi tatie moet wezen binnen een jaar na de aan vaarding der definitieve concessie. De con cessie wordt verleend voor den tijd van 30 jaar, in te gaan bij de opening van den paardenspoorweg. De rails worden zóo ge legd, dat de tramwagens ten minste 1 M. verwijderd bij ven van de aan den openbaren weg uitkomende deuren, toon- of winkel kasten en afgesloten stoepen. De maatschappij betaalt f600 voor op breken en herleggen van 2200 M. bestrating, f 150 voor 8 ijzeren liggers ter versterking van de bouten balken der Bloemendalsche poortsbrug en f50 voor onvoorziene uitgaven. De trams mogen niet langer zijn dan 7 M. en niet breeder dan 2.10 M., terwijl paarden of muildieren als trekkracht moeten gebezigd. Op iederen werkdag moeten ten minste 4 diensten in beide richtingen rijdenop Zon en feestdagen kan de dienst worden beperkt. Dienstregeling en tarieven worden onder worpen aan de goedkeuring van het Dage- lijksch Bestuur der betrokken Gemeenten. Veemarkt. Gelijk we reeds voorbeen meedeelden, hebben de Boerenbonden te Leusden en te Hoogland en een 7.-tal veekoopers den Raad verzocht, met intrekking van het Baadsbe- van 25 Februari i902 wuarbij de wekelijksehe vrije veemarkt werd ingesteld op Dinsdag, te bepalen dat die markt zal worden ge houden op Woensdag en wel van 24 Sep tember 1902 tot 27 Mei 1903. De plaatselijke afdeeling van het »Ulrc<:htsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" en de Kamer van Koophandel en Fabrieken adviseerden, op hel verzoek in te gaan en B. en W. stelden thans voor, de marktdag te bepalen op Woensdag, èn omdat het vee dat hier niet verkocht wordt dan in goede conditie naar Utrecht kan vervoerd èn omdat 's Woensdags veekoopers uit Zuid-llolland hier zullen komen. Ds. A. M. Donner, predikant hij de Gere formeerde kerk A hier, staat op het 6-tal bij de Gereformeerde kerk te kampen. Dat door de Gemceut j heel wat wordt uitgegeven voor- en, gezwegen van den indirecten weg, heel wat ontvangen uit het openbaar ooderwys, moge blyken uit de volgende opsomming. llooger onderwijs. Uilgavensalarissen 14 leeraren en 1 concierge, onderhoud, enz. en bureau-behoeften Curatorium 121301.26 Ontvangsten: Rijks-subsidie en schoolgelden f 13 475.63. Middelbaar onderwijs (Hoogere Burger school en Rurger Avondschool). Uitgaven: salarissen 24 leeraren en 2 concierges, on derhoud enz. en bureau-behoeften Commis sie van Toezicht f46898.74. Ontvangsten: Rijks-subsidie en schoolgelden: f32747. Lager onderwijs. Uitgaven: salarissen 4!) onderwijzers en concierges, onderhout!, leer middelen, schooltoezicht, enz._ (behalve houw nieuwe school 3e soort) f67 495. Ontvangsten Rijks-subsidie en schoolgelden f26728.533. Uitgegeven wordt dus in ronde som f130000 en terug ontvangen f73000; «lit laatste echter langs directen weg, want de 87 leeraren, enz. betalen toch een niet-on- aanzienlijke bijdrage in de Gemeentelijke belasting, terwijl de zeer goede naam, die liet onderwijs hier ter stede heeft, langs indirecten weg heel wat in de Gemeentekas doet terugvloeien. De 2o luitenant A. J. Valewink, van het 8o regiment infanterie, is bij zijn korps be vorderd tot 1e luitenant. De commies 3e klasse bij de Rijks directe belastingen J. de Groot wordt 1 0> Lober over geplaatst van Vlieland naar Amersfoort. Met ingang van 1 November worden de volgende ambtenaren der H. II. S. M. van hier overgeplaatstcommies P. L. Richard naar Amsterdam, klerk P. J. Liedmeijer naar Almeloo en commies H. M. Verheij Jr. naar 's Gravenhage. De heer P. F. Varzon Morel wordt op dien datum van Almeloo naar bier terug geplaatst. Deed men ons in liet vorig nummer mee- deelen, dat de twee nog in te halen con certen in «Amicitia" zouden worden ver vangen door matinee's zoo mogelijk des Zondags te geven, thans bericht men, dat de kapel van het 5e regiment bij gunstig weer reeds morgen (Woensdag)middag te half drie bet eerste dier concerten zal in halen. Het programma luidt: 1. „En route", marebe militaire Vau Aken. 2. Ouverture iin italieoischcii Style Schubert. 8. „Settles hongroises"Massenet. Cortige. 8«nèdiotion nuptiale. Sor tie de realise. 4. Fantaisie de l'opóra „II Pagliacci" (Paljas)Léon Cavallo. 5. „Mannschaft an Bord", Ouverture Von Suppé. 6. „Ave Maria", LiedSclmbert. 7. „Angn d'Amour", Walser Waldteufcl. S. „Hoiumago A Fr. Chopin", grande fantaisieBekker. Op de Zaterdagavond gehouden vergade ring der plaatselijke afdeeling van «Toon- kunst" bleek o. a. dat het te kort van f286.49 is verminderd tot f 196.52. De afdeeling lelt 152 gewone leden, 82 koorleden, 36 contribuanten on 40 afdeolings- Ieden. De verslagen van Muziekschool en Volks zangschool, welke later zullen worden mee gedeeld, geven stof tot lof. De beer 1. M. J. Hoog werd herkozen tot Bestuurslid en tevens benoemd tot Penning meester der Muziekschoolhot laatste in «ie vacature, ontstaan door liet bedanken als zoodanig door den hoer E. L. H. van Lan- schot Hubrccht. Het Muziekfeest der »Ncd. Maatschappij tot Be«ordering der Toonkunst" zal ditmaal gehouden worden te Amersfoort, waar de afdeeling te gelijker tijd haar 25-jarig be staan herdenkt. De tram-directie heeft besloten, bij nacht diensten niet meer het dubbele tarief bij vrachtdicnslen te heffen. Echter worden dan geen coupons of retour-biljetten in betaling aangenomen. De friendly-game tusscben tie eerste elf tallen van «Quick" en «Hercules" had Zondag geen voortgang, doordien laatstgenoemde voetbal-club niet uitkwam. Het eerste elftal van *U. D. 1." speelde tegen hot derde elftal van «Quick". De rust ging in met 22 gelijk«Quick" had veel pech gehad, doch na de rust wist «U. D. I." n »g tweemaal te doelpunten, zoo- dat zij won met 4—2. Doelvenlediger en achterspelers van »U. D. 1." waren zeer goed evenals de spil en achterbuitenspelers van «Quick", welke ditmaal zeer ongelukkig was met schieten. Dit moet gezegd van de plaatselijke af deeling van den «Kon. Nnderlandschen Bond van oiid-onderollicieren", dat zij het «doel van onzen Bond" trouw nakomt in zooverre zij do de contribution niet besteedt voor fütistjes en fuifjes, doch die gelden aanwendt tot steun voor do minder bedeelde leden, voor haar Begrafenisfonds, enz. Thans maakt zij een uitzondering en biedt zij Donderdagavond haar leden en donateurs eon toost aan. En daarvoor is reden te over. Haar Schietvereniging «Wilhelmina", die «liet Koninklijk nuspicium" zooveel eer aan doet, zal worden getierd. In haar kort be staan verwierf zij reeds 31 gouden, zilveren en bronzen medailles; de kroon om den vaandelsttu.g moest reeds vergroot. Dit jaar alleen behaalde zij er 7, waarvan 3 te Apeldoorn, waar zij tegen 83 verenigingen kampte, e.. 4 te Utrecht. Het programma belooft heel veel aardigs. Bij hel 5e regiment infanterie zijn benoemd tot kapitein de le luitenant A. Overstrijd, commandant der 2o compagnie hospitaal-sol daten, en tot le h'Hfiiant de 2e luitenant J. Kooiman, van het korps. Kapitein N. M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Paardenarts le klasse J. N. Ballangée, van het '1e regiment huzaren, wordt 1 October overgeplaatst naar 's-Gravenhage. De 2e luitenant R. A. baron Van Harden- broek van Lookhorst, van het 3e regiment huzaren, is bevorderd lot le luitenant bij bet korps. Tot nu toe was not gewoonte, dat jonge lingen, die niet in de gelegenheid waren den gewonen cursus in deu wapenhandel te vol gen, ter verkrijging van een getuigschrift met het doel zich te verbinden bij het Reserve-kader, daarvoor privaat-lessen namen bij onderofficieren en langs dien weg het diploma verwierven. Thans is van het leger bestuur de order gekomen, dat door privaat lessen verkrijging van het diploma niet meer mag geschieden, doch jongelingen, die liet vereischte getuigschrift voor voldoende oefe ning in den wapenhandel noodig voor een verbintenis bij het reserve-kader willen ver werven, den gewonen cursus in den vrij- willigen wapenhandel dienen te volgen. Naar wy vernemen, bestaat het voornemen, ook bij het reservekader der bereden korpsen de gelegenheid open te stellen om gepaspor- leerde onderofficieren en korporaals toe te laten tot «en verbintenis op den voet zooals reeds geschiedt bij liet reservekader 2e ca tegorie der infanterie, vestïüg-artillierie en genie. De Gemeenteraad van Soest heeft een commissie benoemd om te onderzoeken, welke de voordeeligste wijze van verlichting derGe- meente zal zyn, door gas of door electrisch licht. Zondagochtend is na langdurige ziekte in den ouderdom van 51 jaar overleden, de heer L. de Ruiter, in leven militair-wachter in de Legerplaats bij Soest«:rberg. Na als jongeling bij het voormalige bataljon mineurs en sappeurs (thans korps genietroepen) dienst te hebben genomen, werd hij in 1895 als onderofficier gepensioneerd en trad toen in bovengenoemde betrekking. leder, die met het gezin hekend is, weet hoe zwaar deze slag voor de weduwe is niet alleun het gemis van den braven echt- genooi, der kinderen zorgzamen vader, maar vau de 8 kinderen zijn er nog 6 tot haal last en dat zonder eenig inkomen ol middel van bestaan. Goede voornemens en parapluiëo worden licht vergeten. Bij de hedenmiddag van 1.45 tot 5.28 onder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, gehou den Raadsvergadering waren tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig was de heeren Van Kalken, Na liet lezen der notulen van de zitting van 2 September werden aan ile orde ge steld: 1. Stemmingen over bef in de vergade ring van 2 September 1.1. aangehouden ont- werp-besluit tot wijziging der Verordening betreffende gasverstrekking. In die vergadering slaakten de stemmen over liet voorstel-Prikken om weg te laten de naar zijn rncening overbodige woorden «naar billijkheid" in de 3«: alinea van art. 8, uidendc „In elk (jeval, dat de meter neen aanwijzing of, naar het oordeel van den directeur dor gasfabriek, goon voldoende aanwijzing dood, word', de verbruikte hoeveelheid gas naar billijkheid door hem geraamd. „Deze raming komt dan in plaats van den luoter- utand". Weder staakten de stommen, zoodat bet voorstel-Prikken was verworpen, waarna het voorstel B. en W. z. h. st. werd aangenomen. 2. Gewijzigd voorstel tot verhooging van liet subsidie, enz. aan do Ambachtsschool, met Afdeelings-vcrslagon on Momorie van antwoord. Na breedvoerige discussie geronvoyoerd naar B. «n W. om nader advies van bet Bestuur der school. 3. Oulwerp-ovoreonkomst betreffende ver pleging van zieken ten laste van de Ge in het Gasthuis «Aldegonde", met Afdeclings- vcrslageu en Memorie van antwoord. 4. üiitworp-verotdeningen op de hefting en invordering van Straatbolasting, met stuk ken als voren. 5. Ontwerp-vorordoning op do hellingen

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2