Zaterdag 27 September 1902. BOB. PHOENIX - B BO UWE BIJ. Export naar Oost- en West-Indië. No. 5247. 51e Jaargang. Feuilleton. BEROEP H. MEURSING Co. AMERSFOORT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /'I. franco per post 1.15. Advortentiën '16 regels (50 centelke regel meer 10 emit. Legale-, officioöle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer ƒ0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. B\j advortentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tclephoon 19. Aieuwe abonné's ontvangen «le courant tot 1 October GIIUTIS Aan onze lezers. Wij nchtc.' ons gelukkig, uitvoering te kunnen geven aan een voornemen, hetwelk in den kring onzer lezers ongetwijfeld met groote belungatelling zal worden begroet. Als PltEMIE voor de abonné's op onze Courant stollen wij verkrijgbaar de „Muzikale Bloemlezing", oen uitgave, eenig in deu lande. Zij zul verschijnen tweemaal per maandelke aHo- vering zal bestaan uit vier pagina's belangwekkeudo lectuur, benevens Twaalf groot folio pagina's Muziek, bevattende 4 a 6 Muziekstukken van componisten van beteekenis. De muziekstukken worden gekozen uit de beste, veelal nieuwe composities, van eerste componisten uit binuen- en buitenland. Door een rijke afwisseling vuu classieko en moderne muziek, ernstige en geestige melodieën, van stukken voor piano en voor zang met pianobegeleiding, in verscheidenheid van stijl en schrijfwijze, zal het blad zoowel bevredigen den middelmatigon beoefenaar dor muziok als hen die hooger eiseben stellen. Elke aflevering zul inhouden een bespreking op welko wijze de bij elk Nummer behoorende muziekstukken behooren te worden gespeeld, hoe do door don compo nist in muzioknootun neergeschreven geduclitou moeten worden vertolkt. Bovendien beschouwingen over de Leer der Har monie, tul van wetenswaardigheden en muzikaal nieuws. Aldus zal het blad zijn een orgaan, dat den beoefe- naar tier muziek tot vraagbaak, tot trouwen gids dient. Tegen betaling van slechts 60 cent per drie maan den, ontvangt men Zes afleveringen, te samen 25 a 35 Muziekstukken bevattende. Elk muziekstuk kost dus slechts 2 cent. Nog nimmer werd muziek van eerste componis ten, zóo uitmuntend bcwerkt.cn met zorg uitge voerd, tegen zttlk een ongekend lagen prijs aun- geboden. Aan ouzo abonné's, by wie onze courant por loo- per wordt bezorgd, zouden wij een proof-oxcmplaar gratis ter bcciovdeeling. Wegens de hcioge portokosten kunnen wij geen exemplaar doen toekomen aan al onze post-abonné's. Zij die een exemplaar wenschon te ontvangen, zullen wij het echter op aanvrage gratis toezenden. Deze aanbieding is waarlijk een prachtige premie voor de lezers van onze courant, die, wy twijfelen er niet aan, allen daarvan willen gebruik maken eu ous hot in dit nutumor voorkomend inleekenbiljet ton spoodigste ingevuld zullen terugzeiideu. Firma A. il. van CLËEFF. KENNISGEVING. i-) De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het Rogluinont op liet onder houd on gebruik der wegen in do provincie Utrecht d.d. November 1853 (l'rovincinalblnd No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen et» waterleidingen Doen te weten, dat de by voormeld artikel be doelde najnars-schouw over wegen, slooton en water leidingen, aau hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, don 5, October aanstaande en volgeude dagen. Wordende bij deze do bepalingen van bovenge- molde reglementen aan de belanghebbenden in beriunering gebracht. Amersfoort, den 27. September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. DER Boerengeneraals op de beshaafde wereld, Het zal de wereld nog verscli in het geheugen ziju, hoe de Boeren, na een hangen strjjd voor hun onafhankelijk heid van meer dan twee en een half jaar, eindelijk genoodzaakt znn geworden, de termen van overgave, hun door de Regeering van Zyne Britsche Majesteit, Koning Eduard VII, voorgelegd, door middel van hun afgevaardigden te Ver- eeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afge vaardigden opgedragen, ons naar Enge land te begeven, teneinde in de eerste plaats een beroep op onze nieuwe Regeeriiig te doen om de ontzaglijke ellende, die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heerscht, te verzachten. Slaagden wij hierin niet, tlan zou tl en wij een beroep voor liefdadige bijdragen op de mensche- ljjkheid van de beschaafde wereld doen. Daar wij er tot dusverre niet in ge slaagd zijn, de Engelsche Regeeriiig te bewegen, ons volk verder behulpzaam to ziju en de nood onbeschrijflijk hoog is, blijft er voor ous niets over dan ons te wenden tot de volkeren van Europa en Amerika. In de hachelijke dagen die wjj door worstelden, was het ons en de onzen zoet, gedurig blijken van sympathie uit alle oorden te ontvangen. Do geldelijke eu andere ondersteuningen aan onze vrouwen en kinderen in do concentratie-kampen, en aan de krijgsgevangenen in alle doelen der aarde, droegen oneindig veel hjj om het lot van die arme ongelukkige» te verlichten, en wjj nemen deze gelegen heid te baat, oin, namens het volk van de gewezen Republieken, onzen innige» dank te betuigen aag allen die ons in het verleden liefdadigluk hebben onder steund. liet Boeren-volkje kan nimmer de hulp vergeten, die hetzelve bewezen werd iu de donkere uren van zjjn be proeving, Het volk van de twee Republieken had alles veil voor ziju onafhankelijkheid, en nu de worstelstrijd voorbjj is, staat het totaal geruïneerd. Hoewel wjj niet de gelegenheid hadden, een nauwkeurigen I staat op te maken van de verwoesting, j aangericht in de twee Republieken, zjjn J wij, op grond van onze persoonlijke kennis, j overtuigd, dat er minstens dertigduizend huizen op de boerenplaatseu eu bovendien j tal van dorpen door de Britten gedu- rende den oorlog verbrand of vernield zjjn. I Onze woningen met de meubelen zjjn I verbrand of vernield, onze boomgaarden neergeveld,, alle landbouwgereedschappen stuk geslagen, molens vernietigd, elk le vend dier is weggevoerd of gedood niets bleef ons, helaas! over. Het land is een woestenij. Ook heeft de oorlog vele slachtotFers geëischt, en het land weer galmt van het geweeu der hulpelooze weduwen eu woezen. Bovendien behoeft niet te worden her- rinnerd hoeveel in de toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer burgers zal noodig zjjn. In dezen grooten nood wenden wjj ons nu tot de wereld met verzoek, door lief dadige bjjdragen onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te luilp te ltoraeu en onze kinderen oe- hoorlyk te deen onderwijzen. Wy wijzen op de verschrikkelijke ge volgen van den oorlog om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande te maken. Het zwaard rust nu in de scheede en alle geschillen zwjjgen in tegenwoordigheid van zóo groote ellende. De schade, door den oorlog berokkend^ is onbeschrijflijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenigvuldigd, geheel en al ontooroikeud zal znn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de vermink- teu en nooddruftigen, en onze kinderen, voor wie alleen wy dit beroep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bjjdragen zullen gestort worden in een fonds, genaamd „Het Generale Boeren-Hulp-Fonds", en dit fouds zal uitsluitend besteed worden oin in de bohoeften vuu de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt, nu in de toe. Imray had hot onmogelijke gedaan. Zonder iemand te waarschuwen, zonder eenigeu grond, in de kracht van zyn leveu en op den drempel van zyu loopbaan was hij vati de wereld verdwenen dat wil zeggen van de kleine Indische nederzetting waar hij woonde. Den oenen dag was hij nog levend, gezond on do lieveling van heel de sociëteitden volgenden ooh- tend was hij er niet meer eu hoe men ook zocht, men kon maar niet vinden waar hij wol was. liij had zijn woning verinten; hij was op den gewonen tyd niet op het kantoor versohenen en zijn dogcart werd niet op de wogen gezien. Om deze redenen en omdat hij de administratie vun Engclsoh-Indiü een heel klein bootje in den weg stond, stond het bestuur van Engelaeh Indië een heel klein oogen- blikjo stil om onderzoek te doen naar hetgeen er met hom gebeurd was. Er werd godrogd in do plus sen, putten werden onderzocht,telegrammen worden verzonden naar de naaste zeehaven 1200 mijlen ver maar Imray was niet te vinden aau liet einde van do dreggen of van de telegraafkabels. Hij was weg en zijn nederzetting kende hem niet meer. Toen ging het work van het machtige Eugelscli-Indië weer voort, omdat hot niet uitgesteld kon worden, en Imray veranderde vnn een man iu een mysterie iets waarover men aan do clublaitls een maand praat om het dan geheel to vergeten. Zijn geweren, paar den en rijtuigen werden aan de meestbiedenden ver kocht. Zijn hoofd-offleier schreef een oninogolykon brief aan zyn moodcr, waarin hij zei, dat Imray op onbegrijpelijke wijze verdwenen was en dat zijn bun- i galow (woning) nu leeg aan den weg stond. Nadat drie of vier maanden van verschroeiend weer voorbij waren gegaan, huurde mijn vriend Strickland, van de Indische politie, tie bungalow vnn deu eigenaar. Dit was vóór hij met tuiss Vougliai was verloofd oen zaak, die ik elders heb bosehrevon en terwijl hy liet leveu tier iu landers bostu- deerde, zijn eigen loven was vreemd genoog ou de menschen klaagden over zijn manieren en gewoon ten. Er was altijd eten iu zyn huis, maar er wns geen vast uur voor de maaltijden. Hij at staande of wandelende, wat hij toevallig op het. bullet vond, en dat is niet goed voor ietnantls innerlyken niensch. Zyn huisraad bestoud uit zes geweren, drie jaohtroo- ren, vijf zadels en een collectie van hengels om ma- shcer-visch te vangen en die langer en steviger zijn dan de grootste zahuheugels. Deze zaken namen do helft van de bungalow iu beslag en de andere helft werd bewoond door Strickland en zyn hond Bub, eon enorme Ranipur bastaard, die zong, wanneer men het hem beval en dagelijks oen portie eten verslond, groot genoog voor twee mannen. Hy sprak mot Strick land in eigen taal eu wanneer het beest bij zijn om zwervingen iets zag, dat de vrede van Hare Majes teit do Keizerin kon verstoren, keerdo hij terug naar zijn meester en waarschuwde dien. Strickland nam dun dadelijk maatregelen eu hot einde van zijn werk was last en bootc en gevangenisstraf voor an deren, Do inboorlingen geloofden, dat Boboen geest was on behandelden hom met hot groot respect, datout- stnal uit haat en vrees, Een kamer van do bunga low was voor zyn speciaal gebruik gereserveerd. Hij bezat een bed, een deken on oen drinkbak en als iemand 's nachts Strickland's kanrr binnenkwam, was liet de gewooute van liet beest utu den indrin ger neer te gooien en zoolang to blaffen to t iemand mot licht kwam. Strickland is aan hom zijn loven verschuldigd. Toen hij by de grenzen naar een moordenaar zocht on dio in het grauwe morgenlicht kwam omStrick land veel vorder te sturen dan do Andaman Eilan den, (hot verblijf voor gedeporteerden)groop Bob hem, terwijl by Strickland's teut inkroop mot een dolk tussolien zijn tanden, eu mulat zijn schuld was be wezen, word hij gehangen. Sedert dien tyd droeg Bob een zilveren halshand on had bf) oen monogram op zijn deken en du doken was van dubbolgow oven Kaslimir-laken, want hy was con gevoelige hond, Ouder geen omstandigheden wilde hy van Strickland geschoidon zyn on als tlezo met koorts te heil lag, was do hond een groote last voor do doktorun, om dat hy niet wist, hoe hij zyn moester moest helpen on geen ander schepsel wilde toestaan om het to p'obeeren. Mae Carnaght, een ottioier van gezondheid, moest hem mot con geweer op zijn kop slaan, vóór hij begreep, dat hij plaats moest maken voor hen, die zijn baas quinine gaven. Kort nadat Strickland do bungalow van Imray had gehuurd, moest ik voor zaken door dio nederzetting reizen en daar do club natuurlijk vol was, nam ik myn introk bij Strickland. Hot was een flinke bun galow met acht kamers en mot een dik stroodak, i.'gcn lekken in goval van regen. Ouder do nok van het dak was een zoldordook gespannen, dat zoo mooi or uit zag als oen gewitte zolder, en tenzij men wist, hoo do Indische bungalows worden gebouwd, zou men nooit hebben vortnood, dat or boven dat doek en donkere, driekantige ruimte was, waar de balkon en do onderkant van liet stroodak allerlui Boort rat ten herbergden on vleermuizen enandere dingen. Bob ontving me in de voorgalerü mot eon bluf als van een torenklok ou logde zyn pooien op myn schouders en zei, dat hij blij was mij to zien. Strickland was er na oenigen tyd, veel hoen en weer loopon, vloekon en sohreouwon, in geslaagd om don maaltijd dien hy lunch uoenuio, byeen te brengen en onmiddellijk nadat liet eten op wus, ging hij voor eigen zaken uit, I De zomerhitte was geëindigd ou had plaats go- i maakt voor do warme nattigheid van den regen- Er was geen beweging in do luoïit, maar do regen viol als bujonnotten op du aarde neer on spatte terug in oen bliiuvvo mist, Evon vóór do duistornia inviel on toon de regen op hot ergst was. zat ik in do voor-galerfl on boorde hot water van het dak af- strooiuen. Bou kwam naar me toe en legde zjjn kon op myn knie on was zoor verdrietig; daarom gaf kir hem kaakjes. Toon do de thee klaar was, ging ilc thee drinken in do achter-galerij, omdat hot daar een bootje koeler wo. Do kamers lagen donker ach ter my. Ik kon Strickland's zadels ruiken en ver langde niet om te minden daarvan te zitten. Myn eigen bediende kwani in du seheniorliig op my ton, mot zyn doorweekt uotehlooksch pak aun zyn licham geplakt en vertelde me, dat er een heer was, die me sproken wilde. Zeer tegen myn zin, omdat do ka- niors zoo donker waren, ging ik uaur den loogon salon en gaf bovol om do lamp te brengen.Mlssohlon wo» er iemand in de kamer, misschien ook niet; hot schoon mo too, dat ik een gedaante zag bij oen der ramenmaar toon do lamp kwam, was er niotsdan do regen builou eu de geur van aarde. Ik zei tegen mijn bediende, dat hy oen ezel was, en ging naar de achter-galerij terug om mot Bob to praten, Hij stond buiten iu den regen en ik slaagde er sleohts mot moeite in, hem terug to lokken zolfs moest ik daarvoor beschuitjes met suiker gebruiken. Vlak voor het eten kwam Strickland aangoroden zonder een drogen drtuid tuin zijn lyf, on het eerato wat hij xoide was: „Is er iemand voor me geweest Ik vertelde mot veel excuses, dat mijn kneoht me voor loos alarm naar den salon had geronnen; mogelyk, dat de eeno of andere zwerver Strickland had willon bezoeken on van znn plan terug geko men en gevlucht was, nadat hy was aangediend. Strickland gaf hevel om hot eten to brengen, maar zei verder niets, en daar liet oen werkoiykn maal tijd was, met een tafellaken er bij, gingen wy zitten. [Wordi vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1