Gemengd nieuws. leemres in soloiang, ontstaan door het vertrek van mei. Jo Petri, ingenomen door raej. Anna Flos. Uw Bestuur bleet onveranderd werkzaam. Zelden of nooit hebben we de zaal van Amicitia" zóo bezet gezien als gisteren avond; geen plaatsje ouen het waren dus zeker wel 500 groote en kleine menschen, die gekomen waren om de opvoering van mej. Corn, de Lange's operette: Rosa, ot deschooneslaap ster in het boscb" bij te wonen. Er werd flink geapplaudisseerd, een bewijs alzoo, dat men zich goed amuseerde en ook, hoezeer men waardeerde, dat de jeugdige dillettanten gaven wat ze konden, en dat terwille van het goede doel om n. 1. de kas te stijven der Anna Paulowna-bewaarschool. Er moet heel wat gestudeerd zijn door de kleinen, die zich zoo vrooljjk »op de plan ken'' bewogen; er zal heel wat geduld en tact geëiseht zijn van hen, die het levens lustige troepje in hun pogen geleid hebben. Maar het goede doel heeft zeker allen be zield. In «De Keizerskroon" ging, jammer genoeg gelijktijdig, ten voordeele van de Boeren- weduwen en weezen het historisch drama «De zoon van den visscher, of Hoorn van 1570 tot 1573". Een 120-tal personen woonde het dikwijls niet- onverdienstelijke snel van de leden der Amersfoortsche tooneel-vereeniging «Ons Genoegen" bij. Vreemd toch, dat dergelijke rederijkers zich bij voorkeur wagen aan dergelijke hoog dramatische stukken. Doch men rekene d' uitslag niet, maar telle het doel alleen. De Amersfoortsche Voetbal-Club »l). D. 1." hield Zondag te Harderwijk een wedstrijd tegen de «H. V. C." De uitslag was, dat »U. D. I." verloor met 23. Het lezertal is sedert het meermalen per week verschijnen van onze courant zoozeer toegenomen, dat we af en toe wel verplicht zijn, bij het weder aanhangig komen van enkele ook vroeger besproken belangrijke zaken een terugblik daarop te werpen. Zoo ook thaus, nu aanstaanden Donder dagavond de quuestie eener Bad- en Zwem inrichting weder wordt ter tafel gebracht in de vergadering door het Bestuur van «Vreemdelingenverkeer" te houden met allen (dus óok de niel-Ieden dier vereeniging) die belang stellen in de tot stand koming van een inrichting aan welke hier zóo groote behoefte bestaat. Ten vorigen jare reeds werden de heeren Tromp van Holst, Van Ruyven, mr. Prik ken en Maurits de Jong iu commissie benoemd om de stichting eener bad- en zweminrich ting voor te bereiden de heer 11. J. Croocke- wit werd als financieel lid aan deze commissie toegevoegd. Zij bezocht enkele dergelijke inrichtingen in andere plaatsen met een gelijk zielental en van ongeveer de zelfde omstandigheden en won het advies van deskundigen in, o. a. van den heer Jonas Ingenohl, Directeur der gelijksoortige inrichting aan den Heiligen- weg te Amsterdam. Ve volgens wendde zij zich tol Rijk en Gemeentetot het Rijk om subsidie wegens het groot garnizoen, dat bij de tot. stand koming der inrichting een veilige zwemplaats zou hebben, terwijl het tot dusver zich moet bepalen t^t de weliswaar zeer kostbare maar niet door lederen delinquent zoozeer op prijs gestelde douche-baden. Burgemeester en Wethouders waren het plan zeer toegedaan en niet ongeneigd, zoo de plannen vaster vorm aannamen, aan den Raad voor te stellen, het terrein der voor malige particuliere Gasfabriek, thaos eigen dom der Gemeente, voor de bad- en zwem inrichting af te staan. In de op 24 April j. 1. gehouden vergade ring van «Vreemdelingenverkeer" werd te dezer zake nog het volgende meegedeeld Het voormalig woonhuis van den Direc teur zal worden afgebroken en vervangen door een badhuis voor kuipbaden, enz. Daarachter worden twee flinke bassins aan gelegd, die door de reeds toegezegde en zeer gewaardeerde medewerking van het Eem- college steeds van versch stroomend water zullen worden voorzien. Het bassin voor de meergegoeden zal groot, zijn 38 bij 9 M., dat voor het garnizoen en de mindergegoe- den 37 bij 5 tot 7 M.rond het laatste komen 50 grootere en kleedkamers. Het vrij gering batig saldo der jonge ver eeniging is natuurlijk niet voldoende om deze instelling, waarvan de noodzakelijkheid strikt genomen reeds vóór 40 jaren werd betoogd, en die zóo veel zal bijdragen tot do hygiene van rnensch en stad, tot stand te brengen. Immers, de kosten worden begroot op f30 000, al is ook het Gemeentebestuur ge neigd, het uitgestrekte terrein gedurende 75 jaar in erfpacht te geven tegen een canon van slechts f !9 per jaar. Het Bestuur hoopt evenwel, zoo door een 3% leening, in aandeelen van f100 (van welke reeds 12 geplaatst zijn) als door subsidiën van het «Nut" en het Rijk de financieele bezwaren te kunnen bestrijden. i Het water is door deskundigen op zeer verschillende tijden onderzocht en volgens hun verklaring voldoet het aan allo eischen voor een dergelijke inrichting. Aanstaanden Donderdagavond zal het plan breeder worden ontvouwd en zullen nog allerlei andere mededeelingen worden gedaan. Hopen we, dat allen die belangstellen in een dergelijke nuttige inrichting Donderdag avond naar «De Arend" zullen opgaan. Bij de Zondag te Bergen gehouden wed rennen won «Parsimony" van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra, den Isten prijs in den hordenren over 2800 M. «Valérie", van den zelfden, den 2en prijs in den Rex-ren over I6Ü0 M., en «Zamieila", van den zeilden, den 3en prijs in den Wave queen-ren over 1000 M. Men verzoekt ons opneming van het vol gende communiqué: t Op de vele aanvragen aan den Minister van Oorlog gedaan, waaronder ook een re quest van de onderofficiers-vereeniging «Ons Belang", strekkende om een bepaling te ver krijgen waarbij, in afwachting van bet io werking treden van de Pensioenwet voor de landmacht 1902, aan onderofficieren, die verlangen volgens artikel 2 punt 6 van die wet den dienst te verlaten, een verlof te verleenen tot het tijdstip waarop die wet op hen kan worden toegepast, is door den Minister bepaald, dat eerst later in elk bij zonder geval zal worden besiist of aanvragen om ontslag uit den dienst kunnen worden toegestaan. Artikel 2 punt 6 bepaalt: Het recht op voortdurend pensioen wordt verkregen, be houdens het bepaalde bij art 18, na een werkelijken dienst van ten minste twintig jaren voor een officier en van ten minste vijftien jaren voor een onderofficier met den rang van sergeant (wachtmeester) of een hoogeren rang, wanneer de belanghebbende op zijn verzoek uit den dienst wordt ont slagen onder de verplichting, na dat ontslag nog op den voet van het bepaalde bij de Wet op het reserve voor de landmacht, in den laatstelijk door hem bekleeden rang of in een hoogeren te Onzer beschikking te bJijven tot hij, wanneer hij officier is den leeftijd 55 of, wanneer hij onderofficier is, dien van 50 jaren zal hebben bereikt. De vaststelling van den bij deze wet bedoelden werkelijken dienst geschiedt met inachtne ming tan het bepaalde bij de artikelen li en 12 en bij artikel 13, sub. lo. Het be-, paalde sub. 2o, 4o en 5o van laatstgemeld artikel is daarbij niet van toepassing. Hedenavond te half acht zal de «Amers foortsche Muziekvereeniging", onder directie van den heer J. A. Joch ems, op den Hof haar laatste openbare uitvoering in dit sei zoen geven en daarbij ten gehoore brengen 1. Marsch. 2. Ouverture „La petite duchesae" Riciua. 3. Wonnentrauu), Wals Kelner. 4. Fantuisie „Rêve de bonheur"Kessels. 5. Marsch. 6. Lustspiel Ouverture Kéler Béla. 7. Fantasie „L'élisire d'araore" sur l'opéra de Donizetti Kessels. 8. La centiileVan der Breggen. 9. Potpourri populaire No. 5 Renaud, 10. Volksliederen. Vermoedelijk wordt aanstaanden Zondag middag de laatste matinee in «Amicitiu" gegeven. De Amersfoortsche Gymnastiek- cn scherm- vereeniging «Ajax" geelt volgende week een uitvoering in de groote zaal van «Amicitia". Ook bij den heer J. van Bottenburg, Hel lingstraat 20, is een vei doolde postduif komen binnenvliegen. Op den eenen vleugel is het nog jonge diertje gemerkt: H. Nieuwen- huizen 555, op den anderen: 55. Om een der pootjes is een ring bevestigd, waarop D n°. 728. Het diertje is er al een kleine drie weken, was in twee dagen reeds voikomeu gewend aan zijn nieuw tehuis en koint, hoe men het ook opjaagt, daar telkens terug. Aan den man, die hier voor een oud-post beambte gelden inzamelt, is thans ver gunning gegeven voor het presentecren zijner lijst. We betreuren dat oprecht. Wat toch is het geval Hijzelf is de «on gelukkige post-beambte"; hij heeft een Rijks pensioen van f260 en «verdient" thans de rest er bij door zijn verregaande brutaliteit. Zijn naam zullen we niet noemen, om de familie hier, die den zelfden naam draagt en door hem al heel wat in opspraak is gebracht, nog niet meer te verdrieten. De vriend is erge lijk brutaal; als een dienstbode hem zegt, dat op lijsten voor niet-stadgenooten niet wordt geteekend, antwoordt hij: «met jou praatjes heb ik niets te maker.ga a;*i je mijnheer of mevrouw vragen of ik ze spreken j kan." Den agent van politie, die hem, op aan- I wijzing van een postbeambte hier aanhield, voegde hij toe: «Wat wil je, man? Ik bedel j niet, dan ga ik naar de Schans; maar ik I verzoek beleefd binnenshuis om een kleine bij- j drage." Nu, dat lukt nogal, vooral sedert hij «per- missie" heeft. Zoo n f30 per week met «be leefd vragen" is waarlijk geen peulschilletje. 't Ergste is, dat de man nu ook elders in elke p'.-r.O ons land wonen naamge- nooten van hom zijn praktijken zal gaan voortzetten. Hij is thans immers ook offi cieel aanbevolen. De toestand van den 36-jarigen H. de Gr., die bij het ongeluk met de tilbury Woens dagavond zoo zwaar aan liet hoofd werd ge wond, is hoogst zorgelijk. De ongelukkige, zeer oppassende en werk zame man, is gehuwd en vader van 3 kin deren, waarvan het jongste nog geen 14 da gen is. De vogelvanger C. K.—als zoodanig wordt hij in het bulletin der Rechtbank aangeduid is door de Utrechtsche Rechtbank wegens mishandeling van vader en broeder veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Heel wat gefortuneerde Amsterdammers, die de Hoofstad ontloopen om de in uitzicht gestelde alweer verhoogde belastingen, kochten te Baarn terreinen aan om daarop villa's te doen bouwen en die ook 's winters te be trekken. De Hoofdelijke omslag te Baarn is dan ook slechts 0.6%. Blijkens advertentie in dit nummer zal de versnelde dienstregeling op de lijn Bar- neveld—Ede met ingang van morgen nog niet worden ingevoerd. Zulks omdat de machtiging om dien tram weg als locaal-spoorweg te exploiteeren nog niet door de Directie der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij werd ontvangen. Tal van slachtofl'ers dus weer van den ultra-langzamen gang van het Rijks rader werk. l)e eerste der Donderdagsehe vrije week markten te Soest, voor landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten en pluimgedierte, zal aanstaanden Donderdag te 2 uur worden gehouden. In de jongste Gemeenteraadszitting van Vee- nendaal deelde de Voorzitter, jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, tot aller verras sing en veler groot leedwezen mede, dat hij rnet ingang van 17 November, tegelijk met den aanvang der Begrootingsdebatten in de Tweede Kamer, aan H. M. de Koningin ont slag heeft aangevraagd als Burgemeester. Hij had de overtuiging gekregen, het ambt van Burgemeester niet langer r.aar behooren to kunnen waarnemen te gelijk met zijn overige betrekkingen en waardigheden, als lid van de Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten, enz. Jules Capré deelt aan de «Temps" mede, dat ook October bewolkt, nevelachtig an regenachtig zal zijn, met een sterke verlaging der temperatuur. Een prachtig vooruitzicht; men zou bijna wenschen dal hij, wiens droeve voorspellin gen voor Juni, Juli, Augustus en September zoo goed uitkwamen, zich nu eindelijk eens vergist bleek te hebben. De herinnering is het eenige paradijs, waaruit niemand ons kan verdrijven. In de vergadering van de Tweede Kamer waarin het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede werd behandeld, releveerde de heer Mees bij 3 (builenlandsche betrek kingen) de verklaringen van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Ka mer dat de woorden in de Troonrede be doelden, dat nogA nadeic. toenadering, noch verwijdering had bestaan in de verhoudingen tot andere mogendheden. Nu liet blijkt, dat de woorden der Troonrede een zeer bepaalde beteekenis hadden, vroeg spr. of hel niet wenschelijk ware, de woorden in het adres te dier zake meer op den voorgrond te doen treden. In de pers is gezegd, dat de woorden des Ministers niet beslissend waren. Spr. meent dat niet. Wel meent hij, dat ze ver sterkt zouden worden als de Minister van Binnenlandsche zaken wifile verklaren, dat diens verblijf' in het buitenland in den af- geloopen zomer, dut aanleiding kan geven tot de geruchten, niet in verband stond mei de buitenlandsche politiek en de internatio nale positie van Nederland. De Minister van Binnenlandsche zaken dankte den heer Mees, dat hij een vraagstuk heeft aangeroerd, dat in de laatste maanden de gemoederen hier te lande en elders iü opschudding heeft gebracht. De verklaring van Minister Melvill in de Eerste Kamer was zóo pertinent en zóo afdoend als zij behoefde, mits men maar begreep, dat de sobere woorden van de Regeeringstafel een inten sieve beteekenis hadden. Nu alsnog een nadere verklaring is gevraagd, wil de Minister op tien voorgrond stellen, dat, wanneer iemand bevooroordeeld is door angst, hij moeilijk kan worden gerustgesteld. Voor den zooda nige blijft altijd over de mogelijkheid om nog twijfelingen te opperen. Vermoedende, dat hier een verklaring gevraagd zou worden, heeft do Minister reeds thuis nagedacht over den rneest ondubbolzinnigen vorm waarin hij zijn antwoord kon inkleeden en hij heeft dit antwoord op schrift gebracht. Welnu, spr. verklaart dan: dat noch eenig verdrag is gesloten, noch het sluiten van eenig verdrag is voorbereid, noch ter voorbereiding van eenig verdrag ook maar éon enkele schriftuur is gewisseld, noch eenig officieel of officieus woord is gesproken dat noch in den Ministerraad, nocli onder de Ministers persoonlijk ooit ook maar met éen enkel woord, eenig plan of denkbeeld van alliantie ter sprake is gebracht; dat, wat hem zelf aangaat, hij noch in Den Haag, noch over de grenzen met eenig Staatsman of met eenig lasthebber van een Staatsman een enkel woord over eenige alliantie gesproken heeft; dat al wat daarover vermeld is, rust op pure fantasie, ten deele uit politiek opzet- en eindelijk, dat het Bewind van oordeel is, dat er noch gegevens, noch omstandig heden aanwezig zijn, die het voor de Neder- landsche Regeering raadzaam of' geoorloofd zouden maken, van de tot dusver gevolgde gedragslijn af te wijken. Als dit nog niet voldoende is, acht spr. zich onbekwaam, zich in het Nederlandsoh uit te laten. Wegens plaatsgebrek kon deze zeer per tinente verklaring niet vroeger worden op genomen. Zij blijft echter haar volle waarde behouden en kon daarom heden nog ge plaatst. Als in Amerika een heer in kennis wenscht te komen met dames, om een huwelijk aan te gaan, gebruikt hij als teeken daarvan een ring aan den wijsvinger vari ziju linkerhand is hij geëngageerd, zoo draagt hij den ring aan den middelvinger; ingeval hij getrouwd is aan den vierden vinger; en wenscht hij zijn leven lang vrijgezel te blijven, dan draagt hij hem aan den pink. Wanneer een dame nog niet geëngageerd is, draagt zij als teeken daarvan een ring met gesteente aan den wijsvingeringeval zij verloofd is, aan den middelvinger; als ze getrouwd is, aan den vierden vinger;en zoo ze tot haar dood ongetrouwd wenscht te blijven, draagt ze dien aan den pink. Geeft een heer een dame een waaier, een bouquet of andere kleinigheid ten geschenke en biedt hij haar dit mei zijn linkerhaud aan, dan is dat van ziju kant een kenmerk zijner achting en toegenegenheid voor haar. Neemt zij het geschenk met de linkerhand aan, dan toont ze hiermede, dat zij op zijn huldebewijzen wel gesteld is. Is ze dat niet, dan neemt ze het geschenk met haar rech terhand aan. Aldus kan de liefde door een paar gewone teekens geuit worden, waarvan de verklaringen door het gebruik bekend ziju. Een stad, die als voorbeeld voor de gehcele wereld kan strekken, wordt gebouwd aan den oever van het Michigan-moer. De stad heet «Zion City" en de stichter is John Alexander Dowie. Van dezen Dowie is al dikwijls veel merk waardige bericht. Hij noemde zich Elias II en trad, zeer zonderling gekleed, in verga deringen op. Ilij werd meestal bespot, maar vond ook geestdriftige aan hangers. In den vreemden man schijnt echter ook een goed organisator te steken. Dit zal men erken nen als men nagaat, l.oe hij er toe gekomen is, de nieuwe stad te stichten. De stad wordt gebouwd op een stuk bouw grond, bezit haar eigen regeering en wordt reeds door duizenden uit allerlei andere Staten bevolkt. In zes maanden heeft Dowie tot stand gebracht, wat andere Gemeenten in eeuwen doen. Dowie verlangde van ieder, die zich onder zijn leiding stelde, een tiende van ziju inkomen. Met deze som kocht hij tien vierkante Engelsche mijlen aan den oever van het Michigan-meer, 42 mijl ten N. van Chicago en ten Z. vail Milwaukee. Daar werd een stad gebouwd, waar in een half jaar al 16 600 menschen zijn komen wonen. Het middelpunt van het nieuwe Zion zal een groote witmarmeren tempel zijn. Van daaruit gaan boulevards als spaken van een wiel naar buiten. Elke boulevard wordt 306 voetbreed een derde van de breedte wordt ingenomen door een rijweg, die met boomen beplant is. Als verbinding van deze boulevards komen avenue's van 150 voet breedte en hiertus- schen weer straten van 75 voet. Een nauw keurig geometrisch plan is de grondslag. De stad zal de mooiste van de wereld worden. Aan het water wordt 2% mijl gedempt en dokken en havens worden aangelegd. Hier denkt Dowie den handel der zeëen te con- centrecren. De woon- en dczakengedeellen der stud zijn gescheiden. Geen burger heeft eenige be zitting. Hij is alleen pachter, maar voor ■1100 jaar, en de aanspraken vervallen eerst 15 April 3000. Om do zindelijkheid te bevorderen, mogen de huurders hun woningen niet gebruiken voor zaken, die «tegen Gods wil zijn en vooral niet voor den vorkoop van kruiden, tabak of alkohol in eenigen vorm, of als huizen van ontucht, schouwburgen, spoel-

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2