Donderdag 2 October 1902. BOB. No. 5249. 5le Jaargany. Stadsnieuws. Feuilleton. A1IEESFOOETSIIHE COUEill UITGAVE: FIRM 4 A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. t'anco.1pei pus' L15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, omciccle-en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meet f .Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de steal*worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. „Trouw aan Koning en Vaderland". Ingezetenen vau Amersfoort. Bij Koninklijk besluit van 17 Septem ber 1.1. werd ons weder vergunning ver leend tot liet Jiouden van ecu collecte door het gcheele Rijk ten behoeve van de door onze verewiiging ondersteunde Oud-strijders. Nog 150 van die mannen zijn er in leven, eeu kleine schare, die telken jare I slinktmaar zij, die nog overbleven, 1 moeten toch verzekerd zijn, dat zij de Ondersteuning uit ons fonds kunnen blij ven geuieteu, want van velen hunner is de toelage die wij geven de eenige in- kouiste en die toelage is hoogstens fó per week. Owij wenschen wel, dat het niet noodig ware, U telken jare lastig te vallen, maar waarlijk wij kunnen niet buiten Uw gaven. Wanneer er geen collecte werd ge houden, zoude het de vraag zijn of de uitkecringen niet zouden moeten worden verminderd* en dat mag toch niet. Veel wordt er van U gevraagd, veel geeft gij reeds, maar voor hen, die ruim 70 jaar geleden hun bloed veil hadden voor de vrijheid van het Vaderland, zal toch wel een gave mogen worden gevergd. Laat. de collectant, die U eerlang zal kal komen bezoeken, een bijdrage ver zoekende voor onze vereeniging, mogen ondervinden, dat de symphatie voor die afgeleetde gebrekkige mannen uog niet hij U is verdoofd. Het Hoofdbestuur van „Trouw aan Koning en Vaderland", J. 12. lIuiJDEKOPKU van MaAUSI'.VV.HN kn Niutkvkcht, Voorzitter. Gkoïuk van Scimi.i.ach, Secretaris-Penningmeester. Met warmte bevelen we deze collecte aan. Men schijnt hoe langer zoo meer lo vergeten, dat het hier een eereschuld is, die we te delgi'ii hebben tegenover de mannen van 1830, terwijl liet zij nóg eens gezegd de oud-strijders in België reeds lang van Rijks wege pensioen genieten. Hier te lande zijn ze overgegeven aan de openbare liefdadig heid. Treurig, voorwaar. Maar als dan ook de collectant komt, vooral hier in de stad met baar talrijke militair..* bevolking, dan geve iederde armen geven ieder wat (en zij doen dit trouw, be ter dan de rneerbedeelden) en geeft wat veel, gij rijken. Da. J. L. F. de Meijere J. O.zn., Kvang. Luthersch predikant te Bodegraven, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lutherscbe kerk hier. Om halt tien wordt in de Remonslrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaarom elf uur de gewone godsdienstoefening. Uit den regenmeter is in September na 10 regendagen afgetapt 31.1 m.M. neerslag. Het regende op 1 en 2 en aan éen stuk door van 12 lot 19 September. In 1901 waren de cijfers 103 en 8, in 1900 12 en 6, in 1899 125.8 en 20, in 1898 12 en 3, in IS97 95.7 en 10, en in 1896 118 en 20. Aan bet Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in September ter Rijks Postspaarbank ingelegd f23 133.725 en daaruit terugbetaald 120062.01». Met laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 942-. Bij Kon. besluit is benoemd tot Hoog- heemraud van het Hoogheemraadschap »de Bunschoter Veen- en Veldendijk" voor bet tweede dist-ict de heer C. Tb. van Beek, te Amersfoort. 3.) We kouden hot droge geschuifel van hun lange licha men over het uitgezakte dook hooren. Strickland nam een lamp mede, ofschoon ik hem et gevaar duidelijk zocht te maken van met een nnp op slangen to jagen tusstl.en hel doek cn het stroodak, zonder nog lo spreken \nn de schade ao'. den eigendom toe gebracht door liet stiiksclieuren van «le zolderdoeken. „Nonsens, zei Strickland, ze zitten natuurlijk dicht bij don muur. Do steunen zijn lo koud voor ze en en de knmcrwarnito is net wat ze plezierig vinden." Hij greep met zijn hand den kant van hel doek en scheurde het vergane goed van den muur af. Het scheuren weerklonk luid en Strickland stak zijn hoofd door de opening in den donkeren driehoek onder de dakbalken. Ik klemde mijn tanden op elkaar en lichtte don stok op. want ik had absoluut geen idee wal er naar beneden kon komen. „11 in", zei Strickland en zijn stem rolde en rom melde boven in het d»k. „Kr is ruimte voor nog een stel kamers hier boven, en waarachtig I er is eeu bewoner ook „Slangen vroeg ik van beneden. „Neon, het is een buffel. Geef me eens een nta- sheer-hongel aan, dan zal ik er tegen stouten. Hij ligt op don middenbuik." Ik gaf hem den hengel nan. „Wat een broeinest voor uilen en slangen," zei Strickland, terwijl hij verder naar hoven klom. Ik zag zijn elleboog bewegen bij het stouten. „RéKom Do loting voor do Nationale militie zal in deze Gemeente gehouden worden op Maan dag 3 November voor hen wmr familienaam begint met oen van de lettm s A tot E, op Dinsdag 4 November voor de overigen. De beer W. H. lttmanu heeft aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd het theoretisch ge neeskundig examen. Het aantal sollicitanten voor binnenvader en moeder van bet diaconie Oude mannen- en Vrouwenhuis tier Ned. Hervormde ge meente Ledraagt leeds 40. 'l Is mooi en deugdelijk werk, waaraan met alle kracht door zeer bekwame werk lieden wordt gearbeid. Ter Dinsdagavond gehouden vergadering der vereeniging Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken" waren aanwezig 10 Be stuursleden en 12 gewone leden of afgevaar digden van werklieden-vereenigingen welke als lid zijn toegetreden. De Voorzitter, de heer G. J. Buys, heette tie vergadering welkom, verhief zich daarna van zijn zetel en zeide ongeveer: Eer we overgaan tot de behandeling der gewone zaken, ineen ik van deze plaats een woord van buide te moeten brengen aan de nagedachtenis van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, dien wij niet alleen hebben kunnen apprecieeren als Burgemeester, maar in 't bijzonder als Bestuurslid der Ambachts school, in welke beide functiën bij tijdens zijn verblijf hier ter stede zulke gewichtige dien sten aan onze vereeniging bewees. Ik be hoef slechts in berinnering te brengen de moeite welke wij aanvankelijk hadden met bet verkrijgen van een terrein, leder beseft, dat wij het aao «le energie, de groote werk kracht en de zeldzame voortvarenheid van Van Asch van Wijck te danken hebben, dat de school reeds zóo ver gevorderd is. Toen hem, bij zijn vertrek, namens het Be stuur en de geheele vereeniging alle goeds werd toegewensebt, wist geen onzer welk diep tragisch lot hem boven 'thoofd hing. Zóo betrek kelijk jong nog en pas bereikt hebbende het liooge standpunt, waarop bij zijn groot kunnen en machtig wllen ten volle bad kunnen ont plooien, werd1 hij aangegrepen door een ver raderlijke ziekte. In een oogenblik van op flikkering hoper.d weer aan bet werk te kunnen gaan, moest hij weldra alle hoop opgeven om, zooals dr. Kuyper «lat zoo welsprekend aan het graf zeide, eerst den I laatsteu dag berusting te kunnen vinden om zich over te geven. Zelden doet zich zóo in 't openbaar zulk een geval voor, van iemand, dien men zóo kent en die ook voor deze vereeniging zo'o veel heeft gedaan. Ik meende dan ook thans van deze plaats een enkel woord van hulde aan zijn nagedachtenis te mogen brengen. (In stemming.) Na bet lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van de 6e Algemeene vergade ring, van 18 Maart j.l., volgde een hors d' oeuvre, met name de regeling der toela ting van leerlingen, in geval het aantal Aardig is liet, te zien hoe, nti eindelijk het water gekeerd is en daarmee de verbazende spech" voor den aannemer der haveukade w aan den Kleinen Koppel althans voorlot pig caudidaten te groot wordt. Intusscben moet uit is, bet werk thans opschiet. een billijke maatstaf aangelegd. er eens uit, wie je ook bentKijkuitVan onderen Het waggelt!" Ik zag het zolderdoek in het raidden der kauier uitpuilen door een vorm, die steeds lager daalde naar de brandende lamp op tafel. Ik greep de lamp en stond ter zijde en buiten gevaar. Daarop scheurde het dook en er viel iets op tafel, waarnaar ik niet durfde zien vóór Strickland den ladder was afgc- klontert! en naast me stond. Hij zei niet veel, want hij was een man van wei nig woorden, maar hij nam de losse slippen van het tafelkleed en wierp ze over het ding dat op tafel lag. „Het komt me voor" zei hij, terwijl hij de lamp neer trok „dat onze vriend Iuiray terug ia gekomen. Hola, pas op!" Er werd beweging onder het tafalkleed waargeno men en een slangetje kroop er onderuit, maar werd dood geslagen mot oen masheerhcngel. Ik voelde me te akelig om wat te zeggen. Strickland dacht na en gebruikte eeu groote hoe veelheid whisky. Het ding onder hot tafelkleed gal geen teekenen van leven. „Is het Imray?" vroeg ik. Strickland lichtte het kleed open keek. „Het is Int ra v" zei hij „en zijn hals ia van oor tot oor open gesneden." Daarop zeiden we beiden tegelijk in ons zelf: „Daarom liep hij te fluisteren door 't buis." Itob, iu den tuin, begon woest te blaffen. Eeu oogenblik later legde bij zijn snoet op lafel.rookeu was stil. Daarop keek bij Strickland aan. „Het is een leelijko zaak, ouwe jongen" zei deze, „nieuachen gaan niet naar de daken van bun bun galows om te sterven cn maken dan het zolderkleed achter zich dicht. Laten we er eeusover nadenken." „Laten we cr dan ergens anders over uitdeuken, "'„Uitstekend idéé! Draai de lampen uit.Woxullen naar mijn kamer gaan." Ik draaide de lampen niet uit. Ik ging hel eerst Thans bepaalt art. 13 Huishoudelijk regle ment, dat slechts een zeer élémentair examen wordt afgenomen van die candidate!), welke geen of een onvoldoende getuigschriit hebben van het Hoofd der Lagere school welke zij bezochten. De oudsten in jaren worden het eerst toegelaten. Intusscben heeft het Be stuur de vraag overwogen of niet óok dient gelet op lichamelijke geschiktheid. Immers liet geval heeft zich voorgedaan, dat een leerling, die voor smid bestemd was, in de smederij bloed opgaf. Worden dergelijke lichamelijk te zwakke leerlingen intijds te ruggehouden van een vak, dan zullen zij zich nok later hun keuze niet berouwen. Zonder veel discussie word aangenomen de toevoeging op art. 13 «Toelating kan door het Bestuur geweigerd worden wegens on voldoende lichamelijke ontwikkeling voor het door den candidaat gekozen ambacht, vast te stellen door geneeskundig onderzoek", terwijl zoo nocdig alle caudidaten een toelatings examen moeten afleggen en, van de voldoend bevondenen, de oudsten in leeftijd den voor rang zullen behouden. liet vragen van medisch advies geschiedde ingevolge den wensch van den heer B. de Wilde, afgevaardigde van den «Roomsch Katholieken Vulksbond." Prof. Kenninck vroeg of de bepaling is te maken, dat leerlingen uit Amersfoort voor gaan bij die uit buiten-gemeenten. De Voorzitter antwoordde, dat dit niet mag, op strafte het Rijks-subsidie te verlie zen. Het Bestuur vroeg aan de buiten-ge meenten een subsidie van i 15 per leerling slechts zeer enkele Gemeenten gaven dat subsidie, dat nog ver is beneden den kostenden prijs, welke f100 per leerling be draagt. Wat is daarvan liet gevolg? Het J schoolgeld wordt voor eiken leerling in het i bijzonder bepaald, in verband met de finan- cieele draagkracht der ouderswelnu, men i legt de f15 er op voor de leerlingen uit de I niet-bijdragende buiten-Gemeenten, die bo- i vendien de spoorkosten hebben te betalen, !ten gevolge waarvan het percentage van de builenleerlingen steeds zeer gering zal blijven. Üók vergete men niet, dat onvermogende l leerlingen kosteloos toegelaten moeten wor den. Aangezien we buitenleerlingen niet als onvermogend beschouwd kunnen worden, wijl zij spoorgeld blijken te bekostigen, profiteert dus alleen de Gemeente Amersfoort van het voorschrift der kostelooze toelating. Alsnu kwam aau de orde de Begrooting voor 1903, welke na aankondiging in de plaatselijke bladen —geruimen tijd ter lezing muir Strickland's kamer cn liet liet aan hein om het duister te maken. Daarop volgde hij eu tvij staken onze pijpen aau en dachton na. Stricklaud dachtna. Ik rooste zwaar, want ik was bang. „Iuiray is terug, zei Strickland. De vraag is: Wie heeft Iiuray vermoord? Praat uiet. Ik heb eeu eigen opvatting. Toen ik deze bungalow miurde, nam ik ook bijna al zijn bedienden over. Imray was arge loos en schuldeloos, niet waar Ik beaamde het, ofschoon het ding onder het kleed er niet naar uitzag. „Als ik de bedienden -roep, dan zullen zo liegen als Ariërs. Wal deuk jij er van?" „Roep ze dan éen voor éen binnen," zei ik. „Duu loopcu ze weg eu vertellen het aan de an deren". „We moeten ze afzonderen. Deuk je, dat mijn be diende er iets van weet? „Misschien wel, maar het is onwaarschijnlijk. Hij is pas twee of drie dagen hier-" „Wat denk je te doen?" „Ik weet liet waarachtig niet. Hoe drommel, komt een man aan den verkeerden kant van een zolder- doek Er klonk hoesten buiten Strickland's slaapkamer deur. Dat heteekende, dat Bahadur Khun, zijn be diende, wakker was geworden en Strickland naar bed wensch te te brengen. „Binnen" zei Strikland. „Wat eeu warme avond, niet-waar Bahadur Khan, een groote Maliomedaau, meteen groenen tulband, zei, dat het eeu wanne avond was, maar dat er nog meer regen zou vallen, die me. het welnemen van zijn hoogheid, laving zou brengen aan het land. „Dal zul gebeuren, als God wil," zei Strickland, die zijn schoenen uittrok. „Het koxnt me voor, Ba hadur Khan, dat ik ie vrccselijk bard heb laten wer ken, vele dügen lang, sedert den tijd, dat je bij mij in dienst kwam. Wanneer was dat ook weer?" „Heeft de bemel-geboreue dat vergeten ?Toen Im ray Sahib iu het geheim naar Europa ging. zonder iet te zoggen, en ik in den geëerden dienst kwam van den beschermer der armen." „En Imray Sahib ging naar Europa?" „Dat zeggen zijn bedienden." „Eu als bij terugkomt, zou je dau weer bij hem in dienst willeu komen?" „Zeker, Sahib hij was een goed heer en die zich de zaken vau zijn ondergeschikten aantrok." „Dat is waar. Geef me liet kleine geweer, dat ik gebruik om zwarte waterbokken te schieten bet ligt in die kist daar." De man bukte over de kist en gaf den loop en da lade aan Strickland, die ze in elkander zette. Toeu boog hij zich gapend naar de ammuniiie-kist nam een scherpe patroon en schoof die in den loop. „En Imrav Sahib is zoo naar Europa gegaan in het geheim Dat is heel vreemd, Bahadur Khan, vind je niet „Watweetik van de gewoonten van de witte man nen, hemel-geborene „Heel weinig, dat is waar, maar je zult er meer van to weten komen. Mij is bericht gebracht, dat Imray Sahib teruggekomen is van zijn zoo lange omzwervingen eu op zijn bediende ligt te wachten." „Sahib liet lamplicht gleed langs den geweerloop, die zich op Bahadur Khan's breede borst richtte. „Ga dan kijken!" zei Strickland. „Neeni een lamp. Je heer is vermoeid en hij wacht. Ga 1" De uian nam een lamp op eu ging naar de eet kamer. Strickland volgde cn duwde hem bijua voort met het einde vau ziju geweer. Hij keek een oogen blik in de zwarte diepten achter het zolderdoek, naar de hnlf-doode slang op den grond ec. ten laaUte naar het ding onder het tafelkleed,terwijl ziju gelaat asch- grauw werd' (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1