heelt gelogen. Zij sluit in ontvangst en uit- "0000. gaaf met f 16 Het Rijk verhoogde zyn subsidie tot f8000 onder beding, dat de Gemeente Amersfoort het hare naar verhouding evenzeer verhoogde; vandaar het verzoek van het Bestuur om het Gemeente-subsidie te brengen op f4000. De verhooging van het Rijks-subsidie ge schiedde o a.op grond van het nieuwe leervak, bet meubelmaken. Dat de Raad overwoog, geen meubelmaken te doen onderwyzen, is een moeilijkheid welke Ryk en Gemeente met elkaar hebben uit te maken. Het program van onderwijs is onderworpen aan oe goed keuring des Ministers. Hut Postuur heeft inmiddels deze moeilijkheid ouder de aan dacht gebracht van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort, die het meubel- maken zwarter schijnen in te zien dan het in werkelijkheid is. Het bedruipt zichzelf geheel. Het levert de meest gewilde stukken voorde verloting; Alkmaar trekt daaruit bijv. f1200 per jaar. Het kost ook weinig; gewoonlijk zijn er 4 i 5 leerlingen per jaar, zoodat alle klassen kunnen worden onderwezen in éen lokaal en door éen onderwijzer, die trouwens niet aanstonds behoeft benoemd, omdat het eerste onderwijs wordt gegeven door den leeruar in timmeren. Na 2 of 3 jaar bedruipt deze klasse zichzelve geheel. Gelijk het meubelmaken, waarnaar vraag is en waaraan dus hel Bestuur voldoen wil, een argument was voor het verhoogd Rijks subsidie, zal het in 1904 een argument worden voor verhoogd Provinciaal-subsidie. En deze hoogere subsidies zyn thans noodig omdat de school een nog groeiende is, die over mid delen moet kunnen beschikken. In volgende jaren z ij n echter de financiën in evenwicht zoo dat d e Gemeente in afzienbare toekomst geen hooger bijdrage dan de thans gevraagde zal be hoeven te geven, óok al wordt het meubelmaken onderwezen. De besprekingen in de jongste Raadsverga dering hebben echter de vereeniging in groote moeilijkheden gebracht en wel ten opzichte van den verbouw der school. Het verzoek aan B. cn W. is ingediend in Mei en nog is er geen definitief besluit; wel werd de zaak der leening verbonden aan het verzoek om hooger subsidie, welke zaken weinig met elkaar te maken hebben. Het Bestuur hoopte de verbouwing reeds te kun nen doen plaats hebben in Augustus. Thans komt er veel risico wegens het opvijzelen van het dak en komen er groote kosten èn omdat nu wegens de koude met portland moet gemetseld èn omdat de dagen zooveel korter zijn. De deskundigen der bouw-com- missie zeggen, dat het verbouwen thans niet langer kan uitgesteld, omdat een behoorlijke oplevering anders onmogelijk wordt. Op 1 April wacht de 3e klasse op lokalen. Zeer hoopt liet Bestuur, dat de Raad nu althans over de leening zal beslissen, anders zal het genoodzaakt zijn, elders de gelden voor de verbouwing op te nemen, hetgeen natuurlijk meer geld zal kosten. Over al deze moeilijkheden wordt een cor respondentie geopend met B. en W. óok omtrent de bepaling dat de Raad de goed keuring van het leerplan aan zich wil hou den. Gelijk gezegd, wordt dit goedge keurd door den Minister, den Inspecteur ge hoord. Wat zal er gebeuren als er eens ver schil van inzicht omtrent dat leerplan ont staat tusscben Minister en Raad l Prof. Kenuinck zou, om de zóo dringende zaak te bespoedigen, wenschen, dat reeds nu een plan-dc-campagne wierd gemaakt, zoodat, als de Raad de vereeniging niet ter wille mocht zyn of dit niet zeer spoedig mocht wezen, het Bestuur toch aanstonds kan doorgaan met het verbouwen, waarmee men niet langer kan truineeren. Spr. vindt het financieel nadeel voor de vereeniging zeer te betreuren, doch de schuld ligt daar van aan de Gemeente en als deze een zóo nuttige inrichting niet helpt, moet de ver eeniging, welke zich niets te verwijten heeft, zelf handelend optreden. De Voorzitter antwoordde, dat in alles re kening is gehouden met de wenschen en be langen der Gemeente; zoo werden de loka len kosteloos ter beschikking gesteld voor de Burger Avondschool. In andere Geméenten betaali men daarvoor huur, doch bier werd aanstonds het verzoek toegestaan. Dat doet men elders niet. Nymegen bijv. zette een gebouw voor f65000, gaf het ten geschenke aan de vereeniging DAmbachtsschool" en be taalt I8O0 huur vuor het gebruiken der lo kalen voor de Burger Avondschool. Hier echter vergoedt de vereeniging bijna ten volle de 1'2000 honger subsidieer werd gevraagd f2000 meer, doch de Raad over woog in 1903 slechts f1500 meer te geven, ofschoon de vereeniging die f500 noode missen kan. B. en W. bedongen echter kostelooze plaatsing van 10 leerlingen, welke £1000 kosten; voor huur der lokalen voor de Burger Avondschool zou ook hier in alle billijkheid f800 kunnen worden berekend dat representeert samen f 1800, welk bedrag der Gemeente ten goede komt. Het Bestuur zou zoo zeer gaarne wenschen, dat de Gemeente evenzeer lette op de be langen der school. Het deed al dit werk belangloos en ten bate van de Gemeente, waarlijk niet voor zMizelven. In een Ge meente van ruim 21 000 zielen mocht het ambachtsondei wijs niet langer ontbreken. Een bewijs, dat de school pakt en in een werkelijke behoefte voorziet, is wel, dat zij volgend jaar 150 leerlingen telt. Dan ook zullen de leerlingen, die eind-examen heb ben gedaan, toonen welk deugdelijk onder wijs zij hebben genoten en dan zal de Raad zeker ten volle er van worden doordrongen, dat de school vun hoog belang is voor de Gemeente. Het Bestuur hoopt, dat de Raad inmiddels toeschietelijker zich zal betoenenzijn te rughoudendheid schrijft het toe aan onbe kendheid n»et de administratie der school. Erkend moet worden, dat een subsidie van f4000 al heel wel is voor een Gemeente als Amersfoort, doch men mag óok betreuren, dat aan het Bestuur nimmer inlichtingen zijn gevraagd. Thans, après coup, nadat de zaak was behandeld werden eerst inlich tingen bij het Bestuur ingewonnenhad men dat eerder gedaan, dan ware deze stagnatie niet geboren en werkelijk die ver traging brengt de vereeniging in groote moeilijkheden vooral waar de geregeldegung van het onderwijs bedreigd wordt. Tot leden van de Commissie tot nazien der rekening werden alsnu benoemd de heerenjhr. mr. B. W. Th. Suudberg, prof. F. Kenninck en P. J. Frederiks. Tot Bestuursleden werden, op voorstel van een dei- leden bij acclamatie, herkozen de heeren H. J. Wolter Sr., W. G. Klomp en F. J. Matthijsen, die aan de beurt van al- treding waren. Op voorstel van het Bestuur werd niet voorzien in de vierde vacature, ontstaan door bedanken door den heer Jan van den Brink. Men is nog bezig, de school te organiseeren en zoolang nog niet alles zijn beslag gekregeD heeft en dus de func tion der verschillende sub-commissiën nog niet juist zijn aan te wijzen, zal men deze vacature nog onvervuld laten, te meer omdat men een technisch lid wenscht. Prof. Kenninck vroeg bij de rondvraag nog liet woord om ei- op te wijzen dat er peri- culum in mora is en het dus zaak zal zijn, te zorgen voor self-help. Nu de toestand zóo is en het Rijk het volle aangevraagde subsidie toestond, althans op de Begrooting bracht, nu heeft men het recht, den Raad te doen weten, dat het hier niet gaat om kleine belangetjes van de Bestuursleden maar om een groot belang voor de Ge meente, om de gansche zoo zéér nuttige instelling. Talmt, de Raad te lang, dat men dan doe als A. C. Wertheim hij den bouw der «Prins Hendrik-stichting". (Instemming.) De Voorzitter antwoordje, dat de veree niging tot dusver zooveel medewerking van de Gemeente mocht genieten, dat het Be stuur vertrouwt, ook thans nog wel in het gevlei te blijven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn en mocht iu een zeer spoedig te beleggen Raadsvergadering de zaak, vooral van de leening, niet tol afdoening komen, dan zal het Bestuur verplicht zijn, te bedanken voor die leening. Dit kan ge schieden door het besluit dér vorige Alge- meene vergadering en het Bestuur is verheugd, thans óok te kunnen meedeelen, dat het een aanbieding heeft van een par ticulier, waardoor de hoogere kosten voor de school nog geen f100 bedragen. Te meer lofwaardig is dit aanbod als men zich herinnert, dat op het gebouw het servituut is gelegd, dat het uitsluitend als school mag gebezigd. De persoon, die de f 16 000 wil leenen, blijkt wel zeer veel vertrouwen te stellen in de inrichting en zeer veel belang te koesteren voor de Gemeente* (Instemming). De heer Hs. P. van Haselen vroeg nog of de Raad de beperkende voorwaarden hart ver bonden aan het hooger subsidie, dan wel aan de leening. De Voorzitter antwoordde, dat beide zaken helaas 1 zijn saamgekoppeld, doch flat do urgentie thans zit in het kapitaal om te kunnen bouwen. Doch in den Raad werd bovendien de wenschelijkheld uitgesproken, het aantal vakken zonder 'sRaads goedkeu ring niet uit te breiden en het verbod om meubelmaken te doen onderwijzen. Spr. herinnerde, dat dit moeilijkheden kan brengen tusschen Rijk en Gemeente. De heer F. M. van Veen vroeg of dat verbod geschiedde om kosten te besparen, dan wel omdat de Raad het nieuwe leervak onnoodig acht en wees er op, boe bijv. te Amster dam de meubelmakers juist veel en goed betaald werk hebben en er hier ter stede eigenlijk gebrek is aan meubelmakers. De Voorzitter antwoordde dat, naar men uem informeerde, de Raad vreesde, dat de vereeniging steeds om hooger subsidie zal vragen en spr. wil het nóg eens zeggen als de subsidiën onverkort worden toegestaan, dan zal dit in afzienbare toekomst beslist niet geschieden. Van terzijde heeft men de opmerking gemaakt, dat het Bestuur wel wat royaal is met de salarissen. Dat is volstrekt onjuist. Het salaris van den Di recteur bedraagt f2200, doch voor dat be drag heeft men dan hier ook een der bek waam- sten Directeuren des lands, een buitengewoon man, die het onderwijs in ;*Qn ganschen omvang kent; de Inspecteur heeft meer dan eens gezegd, dat hem dit salaris moest toe gekend, daar hij anders niet zou blijven. En het is ook niet zoo hoogArnhem geeft I' 3500 en vele andere scholen 1' 2500. Ook de tractementen dei- overige leeraren zijn niet meer dun normaal. Weliswaar had man misschien een leeraar voor f600 kunnen krijgen, doch dan was hel er ook een geweest die veel minder bekwaam was. De nu in functie zijnde hebben een kolossaal gunstigen rnoreelen invloed op de opvoeding der leerlingen er zijn zelfs leerlingen die zich naar school sleepen terwijl ze ziek zijn en die dan naar huis moeten worden teruggebracht. De geest onder alle leerlingen is uitstekend vlijt en vorderingen kunnen slechts geroemd en dit alles is te danken aan het bezadigde, brave, hoogst bekwame personeel. En mocht het Bestuur ten hoogste f 1000 uitpingelen op de tractementen? Mocht hel met die f 1000 de overige 115 000 bederven? Neen, immers. Spr. wil nogmaals herhalen, dat het meu belmaken niet duur is en zich al spoedig ge heel en al zelf bedruipt. Het gaf een argu ment voor hooger Rijks-subsidie en zal er een geven voor verhoogd Provinciaal-subsi die. liet spijt het Bestuur zeer, dat de Raad dit alles niet geweten heeft,. Hierna werd de vergadering gesloten. In September vervoerde de tram 5764 be talende passagiers met een bruto-opbrengst van f 490.78®. Mogen we, in verband met de hedenavond te houden vergadering over de Zwem- en badinrichting, nog even herhalen, dat we in ons vorig nummer schreven: «Het water is door deskundigen op zeer verschillende tijden onderzocht en volgens hun verklaring voldoet het aan alle eisehen voor een der gelijke inrichting"? Zulks, omdat in plaats van de poging te steunen, althans te loven men haar gaat tegenwerken. Een der bladen achtte het water ongeschiktandere lieten den boven aangehaalden zin weg toen ze het artikel overnamen. Welnu, nogmaals zij gezegd, dat èn «Vreemdelingenverkeer" èn de (voormalige) Gezondheids-commissie het water deden on derzoeken en dat de rapporten der schei kundigen telkens hoogst gunstig waren. De vereeniging «Handel en Nijverheid" houdt morgenavond haar maandvergadering. Gewone plaats en tijd. In behandeling komt o. a. het voorstelom vrouwen niet toe te laten tot de vergade ringen, en ook een voorstel tot het houden van een étalage-wedstrijd. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder a. s. Zondagmiddag te half drie te geven op het terras van «Atniciiia" door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Uuter der Friodeusflagge rnnrBoh Nowowieaki. 2. Ungarisohe OuvertureKóler Béla. 3. Dolores-WalterWaldteufel. 4. Grande t'autaisie de l'opéra „Mignon", d'Auib. Thomas Van Aakeu. 6. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" Von Suppé. I a. „Cantique de Noël" Adam. b. Valse bleueMargis. 7. Einleitung zum Illen Akt and Braulckor aus „Lohengrin" Riek. Wagner. 8. Musikalische Tauschungen, groszes Potpourri Sch reiner. De nieuwbenoemde officieren bij het 5e regiment infanterie, die Zaterdagochtend wor den beëdigd en in functie gesteld, worden ingedeeld als volgtluitenant J. Nydam bij de 2e compagnie 2e bataljon, luitenant J. Bu:quet by de 4e compagnie le bataljon luitenant L. A. M. Ottenhoff bij de 1ecom pagnie le bataljon en luitenant G. Kuyper bij de 3e compagnie 2e bataljon, allen hier. Met de function van leeraar in reglemen ten aan den Cursus tot opleiding voor offi cier, welke hier is ingesteld, is voorloopig belast luitenant-adjudant P. Volbeda, van het 5e regiment infanterie, zulks ter vervanging van luitenant-adjudant J. L. van der Moer, sedert 1. October 1894 leeraar aan den nu opgeheven Cursus van het 5e regiment, wien met ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig werd verleend. De gouden-medaille voor 30-jarigen trou- dienst is thans toegekend aan adjudant-vaan deldrager F. Kiepe, van het 5e regiment in fanterie. Het eermetaal zal hem 16 dezer op plech tige wijze worden uitgereikt. Aan adjudant J. C. Schrijver, van het 5e regiment infanterie, benoemd tot boekhouder- kastelein van «De Harmonie" te Nijmegen, wordt met ingang van 1 November een ver lof van twee maanden verleend in afwach ting van pensioen. De cursus in gymnastiek en schermen, welke onder leiding van luitenant C. A. van Enschut, van het 5e regiment infanterie, hier wordt gegeven, wordt bijgewoond dooi' 28 onderofficieren vaa de verschillende regi menten infanterie; Tot het volgen van een cursus in gymna stiek ten einde, na met vrucht bedoelden cursus te hebben gevolgd, te kunnen optre den als voorganger in de gymnastiek, zyn van 1 October tot 27 November gedetacheerd bij het Instruclie-Battaillon te Kampen 9 miliciens der lichting 1902 van het 5e regi ment infanterie. Generaal-inajoor F, M. van Pathaleon ba ron Van Eek, Inspecteur der Genie, bezocht heden het weldra in gebruik te riemen gar- nizoens-voedingmagazijn, dat hier op liet ter rein der Infanterie-kazernes wordtgebouwd. De vogelvanger C. K., door den particu lieren veldwachter der afdeeling Gooi- en Eemland van de »Ned. vereeniging tot be scherming van dieren" op heeterdaad betrapt bij het vangen vr.n doQi' de wet beschermde vogels door middel van een katuil, is dooi den Kantonrechter hier deswege veroordeeld tot f5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. De bewoners van den Soestefstraatweg 'zijn er om zoo te zeggen aan gewend, dat onder het se.hutse der nacht een of ander bij hen gestolen wordt, doch nu maakt toch de diefstal waarvan de bloemist L. Kortbeek in den nacht van Zondag op Maandag het slachtoffer werd, zeker furore. Zondagavond rond elf uur heeft hij nog zijn kweokerijen doorgewandeld en niets ongewoons opgemerkt, maar toen hij Maan dagochtend tegen zes uur daar andermaal kwam, was van een der kassen het gelieele verwarmingstoestel, dat er heel stevig builen tegenaan was bevestigd, spoorloos verdwenen. Vreemd is het, «lat de hond, die 's nachts los op het erf loopt, evenmin onraad heeft gemerkt als de bewoners. Van daders of toestel geen spoor. Wat zich tegen ons kant, schijnt zijn kracht grootendeels te verliezen, zoodra we er mee gaan worstelen. Capré blijft, ook voor October, die dit jaar wel niet als Wijnmaand mag genoemd wor den, zeer droeve voorspellingen doen, meer bepaaldelijk voor Frankrijk en Zuid-Europa. Van 1 tot 3 nevelig en kil (herinner u maar eens hoe 't vandaag was) sneeuw op de bergen, gevolgd door onrustig weer over Middel- en Zuid-Europa. Depressies met de gebruikelijke verschijnselen van 7 tot 11 en van 14 tot 16 October; op 6 en 7 October stormachtig, wat zich up 17 on 18 herhaalt over Atlantischen Oceaan en Kanaal. Op 25 October trekt een sterke depressie over Zuid-Frankiijk naar de Alpen met regen bij Noord e- en Noord westewind, ja wellicht reeds sneeuw. Tot het eind der maand doet het Noorden óok mee, met Wester- en Zuidwesterstormen over de landen om de Noordzee. Na zulke een lieflijke October zal eindelijk November droog zijn. maar tevens zeer koud. Prettig vooruitzicht, voorwaar. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat sedert 1 October de Buslichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen geschieden als volgt: (Spoorlijd, 23 minuten achter bij den plaat selijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.05, 7.35, 9.25, 10.20", 11.30* 1.30, 2.—* 5.15*, 6.20*, 7.25*,. 8.05*, 8.40*. Richting ZUTPHEN. 6.40, 10.35*, 1.30*, 0.40, 8.40*. Richting UTRECHT. G.—9.25, 10.20*, 11.30*, 1.30*, 3.35, 7.25* 8.40*. Richting ZWOLLE. G.—8.45, 10.33* 1.05*, 2.—*, 5.—*, G.20, 8.40*. Richting NIJMEGEN. 7.05, 12.15*, 8.40*. Lichting der Buitenbussen. 5.35, 9.25, 12.35, 3.—* en 8.—*. fDe met op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o.a. geopend des namiddags van 12.30 tot 1.30 (Spoortijd) ook tot het afhalen van Brieven, enz. De Directeur voornoemd, Van der HORST. Amersfoort, 2 October 1902. Bnrgerlijke Stand van Amersfoort van 25 Sept. tot en met 1 Oct. 1902. GEBOREN Hendrika Maria, d. van E. van Diiatselaar en H. Kuiler. Jakob, z. van J. Wildeman en A. Jonker. Hendrika Everdina, d. van E. Veenendaal en R. Gijten- beek. Sophia, d. van A. van Doorn en M. Kraan. Gerrit, z. van A. Batavier en F. Blooi. Maria, d. van H. Jordense en J. liaan. Gerrit Petrus, z. van M. H. Bau- land en C. van der Velden. Jacobus Jo hannes, z. van J. F. van Doorn en H. Bos man. Adriana Arnolda, cl. van H. Dijkhuis en A. Blom. Hendrica Paulina Wilhel- raina, d. van M. H. J. van Lenten H. Murlijn. Gerritje Johanna, d. van J. van Apeldoorn en W. Zevenboom. Gijshertus, z. van G. Witteveen en E. Sukkel. Maria Gernrda, d. van J. Steenbeek en M. Machilsen. Cor nells Jodium, z. van M. Kranendonk en C. M. C. Levei'dingen. Jacoba Everdina, d. van F. van Manen en J. Koudijs. Arend, z. van II. vari den Belt en F. Rijn. Adriana d. van G. de Wijs en G. Witteveen. ONDERTROUWD J. Hoenderdaal en A. A. de Kruijll'. H. Bouw en H. J. de Kruijf. W. A. Brandsen en G. B. Hulst.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2