Donderdag 9 October 1902. No. 5252. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranco per post 1.45. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvertentien per regel 45 cent. Reclames 45 regels 4.25elke regel meer 0.25. tiroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVING. Sluitingsuur voor tapperijen en kofilehuizou gedurende do kermis 1902. De BURGEMEESTER ven AMERSFOORT, Gelet op art. 7 tier Verordening op de tapperijen, koffiehuizen, enz. Brengt ter openbare kennis, «lat liet sluitingsuur voor tapperijen en koffiehuizen door hein is vast gesteld als volgt: O)) Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22, Donderdag 23 en Zaterdag 25 October 1902, des nachts ie twaalf uuren op Vrijdag 24 Octo ber 1902, den volgenden morgen te 6en uur, Gedaan te Amersfoort, den 8. October 1902. De Burgemeester voornoemd. WDIJTIERS. November het. dubbelspoor naar Apeldoorn en Zwolle in gebruik te nemen. Mogen wij nogmaals aanbevelen de collecte voor de vereoniging „Trouw aan Koning en Vaderland", welke ook raorgon hier gehouden wordt. Dn. J. J. L. Duyvendak, Evang. Luthcrsoh predikant te Schiedam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Lnthersche kerk hier. In de liemonstrnntsche kerk hoopt vóór te gaan ds. J. van Loenen Martinet, uit Bussum. Ter voorkoming van teleurstelling als in het loopt-nde jaar ondervonden, achten wij het niet overbodig er de aandacht op te vestigen, dat bij de Oorlogsbegrooting er op wordt gerekend, dut in het volgend jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepenbij hel wapen der infanterie, bij de hospitaal-com pagnieën, bij het korps pontonniers, bij de regi menten vesting-artillerie en bij het korps pant- serlort-artillerie de lichtingen 1S97,18'JS en 1900; bij de regimenten huzaren en bij het korps genietroepen de lichting 1900bij de regimenten veld-artillerie en bij het korps rijdende artillerie de lichtingen 1898 en 1900, en bij het korps torpedisten de lichtingen 1897. 1899 en 1901. Het is nu zeker, dat het hoofdgebouw van het gemeenschappelijk spoorweg-station den 15 October in gebruik wordt genomen. De quaestievan het plaatskaarten-bureel schijnt vereffendhet moet, naar men ons van door gaans welingelichte zijde meedeelde, een vorm- quaeslie zijn geweest, evenals do vorige protes ten der N. C. S. In den nacht van 2 op 3 November worden tevens alle eindwerkzaamheden verricht om 3 Met groot leedwezen zullen velen vernemen, dat brigadier-rnajoor D. Otten, die reeds sedert 1887 Amersfoort als standplaats had, met ingang van aanstaanden Zaterdag is overgeplaatst naar Utrecht, waar hij wordt werkzaam gesteld aan het Parket. Den kranigen, moedigen en bezadigden poli tieman, wiens verdiensten door de regeering werden erkend door hein achtereenvolgens de bronzen en de zilveren eere-medaiile der Oranje Nassau Orde te verleenen en die hier de alge- rncene achting genoot, geven we onze beste wensohen mee naar zijn nieuwe standplaats. De voordracht ter benoeming van een Di recteur der Gemeente-reiniging, welke bin nenkort zal geschieden, beslaat uit de hoe ren: E. Tli. Woudstra, te Enschede; A. J. de Wilde, te Zutpheuen F. A. Pot, te Delfzijl. De heer 15. Otte, in „!t Boompje", die evenals zijn vader bier betrekt uit Rutten's brouwerij te Maastricht, welke de familie reeds een halve eeuw bedient, mocht van de directie dier brou werij als gedachtenis aan dat feit een fraaie zilveren beker ontvangen, op welke gegraveerd staat: „Huldeblijk van Iiutten's Bierbrouwerij aan G. 15. Otte wegens 50-jarige trouwe klant, 1852—1902". plaatselijke voetbalvereenigingen op f0.15. Noch tans kan men zich bij den Secretaris (Hoog- landsehe weg 10) en op het terrein voorzien van abonnementskaarten. Een advertentie in dit nummer geeft daaromtrent nadere inlich tingen. Den 3 November zal „Quick" te Rotterdam uitkomen in den bekerwedstrijd. Blijkens advertentie in dit nummer moeten zij die zicb hebben aangemeld om deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhan del zich Zaterdagavond klokke half zeven be vinden aan de Infanterie-kazerne No. 3. Herinnerd zij nogmaals aan de uitvoering welke de Volks gymnastiek- en schermvereeni- ging „Ajax", hedenavond 8 uur in „Amicitia" geeft. De A. F. C. „Quick" is niet voor de aardigheid bevorderd tot le klasse-vereeniging. Zondag moet ze alweer in 't vuur en wel tegen de H. F. C. uit Haarlem. De strijd, die een warme belooft te worden, zul gestreden worden op het „sportterrein" aan den Leusderweg, waar het nieuwe „verenigings gebouw" reeds verrezen is en in't oude tentje thans een behoorlijke reinigingskuur kan worden on dergaan. De entree is gesteld op f0.25, voor leden van Naar aanleiding van de gevechten der colonne mnréchaussee onder bevel van kapitein Colijn in de Gajoe-landen schrijft het „Bat. Nbld." o.a. Luitenant J. J. Korndörffer ontving bij deze affaire een klewanghouw over den voet. Hij werd in 1900 van het 5e regiment infanterie bij het Indische leger gedetacheerd en maakte den eersten tocht naar de Gajoe-landen mede als adjudant van majoor G. C. E. van Dealen. Voor hem zijn land en volk dus geen onbeken den en van de diensten van dezen ijverigen officier zal ongetwijfeld na zijn herstel nog veel partij getrokken kunnen worden. Luitenant I. J. Fröger, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is met ingang van 11 dezer overgeplaatst naar het 5e bataljon te Utrecht. Luitenant J. A. van Gellicum, gedurende geruimen tijd gedetacheerd geweest te Reims bij de cavalerie van het Fransche leger, is bij de Rijschool hier teruggekeerd. Luitenant A. Simons, van het le regiment huzaren, is gedetacheerd aan de Hem brug tot 29 October een wapen-cursus te volgen. Zadelmaker F. W. Collard, van het le regi ment- veld-artillerie, is voor den dienst afgekeurd en voorgedragen voor pensioen. Kapitein H. E. Heidenrijk, van het korps genietroepen te Utrecht, zal eerlang hier aan komen om de algemeene leiding waar te nemen bij de oefeningen die bij de cavalerie in den loop van dit jaar worden gehouden in verschil lende pionnierswerkzaamheden en in het aan brengen en ontsteken van vluchtige vernielings- middelen, waartoe een detachement van het korps genietroepen onder bevel van luitenant G. C. Beltman is aangewezen. Bij de aan het Departement van Waterstaat gehouden aanbesteding van het herstellen en verbeteren eener telegraaflijn langs den spoorweg AmersfoortZutpheu was minste inschrijver de heer W. van Dijk, te Utrecht, voor f4520. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een arbeider te Amersfoort wegens diefstal van een konijn ten nadeele van W. van G. te Hoogland tot vier maanden gevangenisstraf. Een verlofganger der huzaren, thans behoorende tot het 2e regiment veld-artillerie, een Nieuwer- kerker van geboorte, is Maandag in voorloopige hechtenis gesteld en zal zich voor den Krijgsraad te 's-Hertogenboseh hebben te verantwoorden ter zake van valschhoid in geschrifte, door hom gepleegd. Belust op de betrekking van brie venbesteller, maar daarvoor te oud, veranderde hij het jaartal zijner geboorte op het hem afge ven extract uit bet geboorteregister van Nieuwer- kerk. in een getal volgens welk zijn leeftijd hem niet in den weg zou staan om tot brievenbesteller te worden benoemd. Toen bij dat stuk hier inleverde, werd het bedrog ontdekt, waarvoor hij thans zwaar zal moeten boeten. Te Baarn zullen de straatlantaarns thans ook van gasgloeilicht worden voorzien. Eens op ecu avond, al laat, besloot Jean nuar huis te gaan, of liever naar ecu bank, die hij uilgekozen had ir. het park on op welke hij zich sedert ruim een maand 's avonds le slapen legde, met do kroon van een kastanjeboom als bedhemel. De concurrenten, van avond op avond al talrijker, hadden hem weer deerlijk achter het nel laten vis- schuil. T.vee sous had hij opgedaan, en dat waren nog buitenlandsche, die hij niet kou uitgeven I „Twee slechte sous te geven aan een armen slok ker als ik! Zoo'n niilliouair I Is 't geen schandet Is wat to zoggen I" Hij zag den heer weer voorbij drentelen; een lijn heer, keurig gekleed, witte das, laag uitgesneden vest, wandelstok niet gouden knop. En Jean haalde zijn schouders op zonder haat. Waar hij nu het mees' tegcu opzag, was het lange eind loepen naar het park. Eu toch wilde hij er heen, want hij was gehecht aan zijn bank. Die bank was nog zoo kwaad niet en hij wist, dat hij er niet ge stoord zou worden, want hij keildedeageulen, die me delijden met hem luukLn, een oogje dicht deden en hem ongemoeid lieten slapen. „Sapristi," bromde hij „dal is oen slechte dag ge wend. Zoo'n slechten heb ik in geen weken ge had. Ze mogen wol zeggen, dat de tijden hoe lan ger, zoo slechter worden I Als dat door de Riigelscuen komt, naar ik hoor die verdijde Engelsehen dat de duivel ben dan hale!" Hij ging nu op weg, altoos nog in de hoop oen liefdadig heer te ontmoeten, of een odolmoedi- gen drinkeboer, die hem oen paar echte stuivers zou goveu waarvoor hij morgen ecu stuk brood kou koope. „Twee son: twee echte dat is toch do heele heele wereld niet!" zeide hij bij zichzelf, terwijl hij zich langzaam voortbewoog, want, behalve dat hij moe was, had hij een breuk, die nem juist nu meer dan gewoonlijk hinderde. En terwijl nij daar zoo voortliep, voelde hij eens klaps onder zijn voet iels zachts. Eerst dacht hij dat het vuilnis was; toeu kwam hij op do gedachte, dut het misschien wol iets eetbaars wezen kon. Men kan toch nooit wetenHet toeval houdt wel niet de arme lui eu brengt hun zelden een buitenkansje, maar eeus op eeu avond toch, zoo herinnerde hij zich, had hij een lamsbout gevonden, eeuverschen, grooteu, prachtigen lamsbout, die zeker uit een slaeh- terswagen gevallen was. „Laten wc eens even kijken 1" zeide bij en hij bukte zich om het voorwerp op terapen. „Bah bromde hij, toeu hij het aanraakte „uiots om le eten, hoor't Zal wat moois wezen De straat was ledig, geen voorbijganger,geen dien der. llij ging naar een gaslantaarn om ie zien wat hij in ziju hand bad. „Drommels-!" mompelde hij. „Dat is wat anders!" liet was een portefeuille vim zwart marokijn, met zilveren hoekbeslag. Jean opende haar en bekeek den inhoud. In eeu der vakken vond hij een bun del bankbiljetten tien bankbiljetten van duizend franc elk, nuu elkaar vastgehecht. „Drommels!" herhaalde hij. En met een schommelend hoofd liet hij er op volgen: „Kijk nu toch eens aan! Daar heb je nu mensehcu, die met zóóveel geld in hun zakloopen, met tienduizend franc, zóo maar, alsof 't uieuien- Hij doorzocht de andere vakkcu van de porte feuille. Daarin was niets, geen kaartje, geeu portret, geen brief, geen spoor van een aanduiding omtrent 'den eigenaar van het kapitaal, dut hij daar iu zijn band hield. Terwijl hij de portefeuille sloot, zeide hij bij zich zelf: „Wat nuf.... Er zit niets anders op, dan dal ik er mee naar de politie loop. Dat is weer een heel eind, en ik beu al zoo moe. Sapristi, 't gaat me niet voor den wind, vanavond De straat bleef ledig, geen diender, geen voorbij ganger. Jeau keerde terug en begaf zich naar het naaste Bureau van politie. Hij had uiet weinig moeite om tot den Commis saris door te dringen. Zijn havelooze kleeding en zijn uitgehongerd gelaat waren oorzaak, dat men hem voor een landlooper versleet. Het scheelde niet veel ol de wachthebbende agenten hadden hem maar vast iu het cachot gesloteu, maar door beleefdheid cu kalm aanhouden bracht hij het eindelijk zoover, dat hij bij den Commissaris werd toegelaten. „Meneer dc Commissaris, zoo begon hij, ik kom u iets brengen, dat ik zooevcn op straat gevonden heb." „Zoo Wat heb je „Dit, meneer dc Commissaris, alstublieft", ant woordde do urine drommel, terwijl hij met zijn kuo- kigo vingers da portefeuille overhandigde. „Zoo, zoo? En natuurlijk is er niets in die porte- feuille „Kijk u zelf maar eens. meneer de Commissaris." 1 Dl- politieman opende de portefeuille, haalde het pakje bankbiljetten er uit, 'telde ze en riep toen „Maar, maar dat is tienduizend franc I... maar dat is een heele som, een enorme som, weetje dat wel?" Jean gaf doodbednard ten antwoord Jawel, me neer, (lat weet ik wel. Ik zei ook al zoo bij me telf, dal er menschen ziju, zei ik, die met zoo'n lom geld zóo maar in hun zak loopen I" De Commissaris deed niets niots dan den slakker aankijken, met een zonderlinge uitdrukking in zijn oogen, waaruit mcor verbazing dan bewondering sprak. „En dut heb jij zoo gevonden Mnar, sapristi, den ben jij eeu eerlijke vent, een brave kerel. Je bent ecu heldZoo waar als ik hier zit, je bent held Och, meencer de Commissaris." ,Ik zeg je, je hadt even goed Kort en bon dig, vriendje, je bent een held I Dat is eeu mooie daad, die je daar gedaan hebt, een heldhaftige daad Ik kan 'tuiet andors noemen. Je verdient er een medaille voorHoe heet je „Jeun Guenille, meneer de Commissaris." De Commissaris sloeg ziju hauden op naar het plafond. „Wat je daar gedaan hebt, is nobeldat ia om in eeu boek te zetten. Wat is je beroep?" „Och, meneer de Commissaris," autwoordde de be delaar „om u de waarheid te zeggen, heb ik geen beroep." „Wat? Geen beroep? Waar leef je dun van?" „Van de openbare liefdadigheid, meneer de Com missaris. Maar 't is er dan ook een leven naar I" „Ei, zoodat bederft de zaak wel een beetje I" De Commissaris trok een lang gezicht en hernam, nu al op veel minder geestdrifiigen toon„Kort en goed, je bent dus bedelaar „Als ik 't zoo zeggen mag, ja, meneer de comruis- ""„Hm, hm." De Commissaris was ineens heel ernstig geworden, Nu ecu poosje vroeg hij weer: „Je domicilie?" Jeau autwoordde ontmoedigd: „Hoe zou ik een domicilie hebben „Wat? Heb je geen domicilie?" „Ach neen, meneer „Geeu domicilie Komaan, vriendje, maak er nu geen gekheid van „Ik verzeker u toch van neen, meneer de Com missaris I)at ook elders meer en meer het besef door dringt, dat voor den ambachtsman teekenen van groot nut is, blijkt nu weer te Baarn, waar ditmaal 62 jongelieden zich hebben opgegeven voor de Nuts-teekenscbool39 voor hand- en 23 voor bouwkundig teekenen. Jhr. mr, C. A. Elias, Burgemeester van Har derwijk, is, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit dat ambt, benoemd tot Bur gemeester van Zaandam. Te Harderwijk worden vermist 1 bankbiljet van ƒ300 Z Z 2272. 1 200 A K 8732. 1 200 A L 1428. 1 200 A K 147. 1 100 11H 2301. 1 60 E U 4S17. 1 60 G V 9182. 1 muntbiljet 10 L P 15895. „Maar jo bent verplicht, een domicilie te hebben, door do wet verplicht." „En door de armoede beu ik verplicht, 't er zon der te stellen. Ik heb geen werk, geen verdiensten sleelc ik mijn hand uit, dan geven ze raü nogval- sche sous, eu tot overmaat van ramp beu ik oud en ziekelijk. Ik heb een breuk." „Een breuk, een breuk, dat is goed en wel, maar je hebt geen domicilie en dus ben je doodeenvou dig strafbaar wegens landlooperij, Je bent een held, goed en wel, dat valt niet tegen te sprekeneen held ben je, maar ook een landlooper, en als er al geen wetten voor helden zijn, er zijn wel wetten voor landloupers, begrijp jo? En ik, zie je, ik ben verplicht, de wot toe te passen, Dat spijt me waar achtig, want wat je gedaan hebt, is mooi, heel mooi, maar zie jo, de wet is de wet, en aan de wet moet altoos het laatste woord blijven, begrijp je?" Terwijl hij zoo redeneerde, liet hij de portefeuille in zijn hand dansen. Toen hernam hij weer: „Die portefeuille, goed en wel. Menigeen in jou plaats zou er niet- mee naar du politie geloopeu zijn, dat slaat vast, Ik wil daarmee nu niet zeggen, dut je dom gehandeld hebt met die portefeuille hier te brcugen, heelemaa! niet Je handelwijze is mooi, is een beloouing waard en die belooning, die ik niet onder de vijf franc raam, zal je zeker krijgen, zoodra wij den persoon gevonden hebben aan wien die por tefeuille toebehoort. NatuurlijkMaar dat neemt niet weg, dat jij zonder domicilie bent, en daar zit 'm de knoop. Versta mij goed! Er staat in het wet boek geen enkel artikel, dat je verplicht om op de publieke straat portefeuilles te vinden met tiendui zend franc er in, maar er bestaat wel degelijk een artikel in, dat je verplicht tot hot hebben van een do micilie. Daarom hadt je, wel bezien, beter gedaan met een domicilie te vinden dan die portefeuille. Begrijp je mij „Jawel, nieueer, en dus?" vroeg Jean. „En dus," hernam de Commissaris „en dus, mjjn goede vriend, moet ik jo vannacht hier houden, en morgenochtend stuur ik je naar het depot." Hij schelde. Twee agcutcn verschenen. Do Com missaris gaf hun een wenk en terwijl zij Jeau onder de armen namen en naar 't cachot brachten, jam merde de stakker: ,,'t Is wat moois! 'tLoopt mij vandaag dan ook alles tegeuDie verdijde rijk aards Waarom houden ze bun portefeuilles niet in hun zak? 't Is wat moois! Nu ga ik nog naar de kolonie."

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1