ALKMAAR. Binnenland. A. F. C. „Quick." VERBAND-CURSUS. Advertentiën. E J. RUITENBERG, HOOFDAGENT Militair onderricht. Aanbesteding. aanbesteden; De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van Risico in Loterijen Bij aanhouding wordt bericht verzocht door den Coinmiflaaris vanpolitie aldaur. Ann jlir, H. J. M. Bnrchman Wuytiers is op «ijo verzoek met ingang van 1 November eervol ontslug verleend uls Gemeente-ontvanger van Hoevelaken. Wie leiden wil, moet op zyn beurt willen geleid worden. De Boerengeneraals zullen morgenochtend 10 uur uit Brussel aan het Centraal-station te Utrecht uankomen. Het. korte programma volge hier voor hen, die zich morgen naar Utrecht zouden wenschen te begeven. 10',» uur. Ontvangst door den Commiss9aris der Koningin, op Paushuize. 10uur. Ontvangst door B. en W. en den Gemeenteraad, ten Stadhuize. 11'/» uur. Afhalen van president Kruger, die zich bereid verklaard heeft, den kerkdienst bij te wonen. 11'/,—12'/» uur. Samenkomst in de Domkerk. 12'/,—2'/j uur. Eenvoudig tweede ontbijt met dc vol talige comité'e, de predikanten en enkele autoriteiten. 2'/»4 uur. Afleggen van een bezoek bij pre sident Kruger. 4 uur. Bezoek aan de Studenten-societeit, voorafgegaan door een omrit door de stad. 41,,—ö'/j uur. Receptie voor familieleden en vrienden- 8 uur. Bijeenkomst in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waarvoor, evenals voor de kerk, slechts evenveel kaarten A f 0.25 wor- den verkrijgbaar gesteld als er plaatsen zijn. De leden van de Eei-ste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 dezer, 's avonds half negen. Blijkens een in den avond vanödezeraan het Departement van Koloniën ontvangen ongedagteekend telegram, vermoedelijk op 4 dezer uit Paramaribo verzonden, is de Gou verneur, de heer C, Lely, in Suriname aan gekomen en heelt hij liet bestuur aanvaard. Een der argumenten, waarmede in ver schillende plaatsen verdedigd werd het voor stel om de bij de Onderwijswet aan de ge huwde onderwijzers boven de 28 jaar toege legde tegemoetkoming in de huishuur te be palen op het wettelijk minimum van f50, was dat ook de Regeering zelve geen hoo- ger leg- moeikoming had bepaald voor de onderwijzers aan de Rijksleerscholen. Dit argument zal nu vervallen bij de Staatsbe- grooting voor 1903 is de tegemoetkoming verhoogd. Na raadpleging van de daarbij betrokken ambtenaren van het schooltoezicht zoo schrijft de Minister is het, rekeninghou dende met de bedragen, waarop de Bestu ren van Gemeenten, als die waar bedoelde scholen zijn gevestigd, de tegemoetkoming in huishuur hebben bepaald, der Regeering wensclielijk voorgekomen, deze voor de on derwijzers bij de Rijksleerscholen voorlooplg lol f75 's juars te verhoogen. Naar de «Haagsche Ct." verneemt, is de Pensioenwet voor de onderwijzers ongeveer gereed en is de indiening daarvan bij de Ka mer vermoedelijk in December te verwachten. Van de byzondere onderwijzers worden die van de gesubsideerde scholen in de rege ling opgenomen. De bydragen zullen, indien het blad juist is ingelicht, op 2 en 5 pCt. worden bepaald. Wy lezen in de (anti-rev.) «Stichtsche Crt.": Bij het debat over het haringspeetsters- ontwerp, dat zich kenmerkte door gewilde overdrijving en opschroeving vooral van de zijde tier socialisten, heelt Minister Kuyper nog eens met beslistheid en duidelijkheid verklaard, dat hij in de sociale politiek an dere paden wil bewandelen dan waaraan door de sociaal-democraten en democratisch- vrijzinnigen de voorkeur wordt gegeven. »lk zal" zoo sprak hij geen steeple chase (wedren) aangaan noch met de sociaal-de mocraten, noch met de vrijzinnig-democraten op het stuk van de sociale wetgeving. Ik hen overtuigd, dat du lijn, voortvloeiende uit mijn beginselen, afwijkt van die welke voort komt uit de hunne, en wanneer men zich beweegt langs twee divergeerende lijnen, is een steeple chase vanzelf uitgesloten." Hul ware te wenschen, dat deze woorden ook in onze kringen te allen tijde behartigd werden. Maar al te veel zoekt men ook bij ons zyn kracht in het opbieden legen socialisten en radicalen. Men is bang voor hun afkeu rend oordeel en beeft bij de gedachte van door hen niet vooruitstrevend te worden genoemd. Eri daardoor laat men zich steeds verder voortslepen of medelokken op een weg, die de onze niet is of immer zijn kan, en verzuimt men tevens, op eigen spoor voort te gaan. Dezulken mogen een voorbeeld nemen aan onzen premier, ook waar hy aan boven aangehaalde woorden de verklaring deed vooraliraan dat er in ons land kringen zijn op wier instemming hij geen prijs stelt en andere by wier adliaesie hij zich eer zou afvragen of hij wel op den goeden weg zich bevond. Inderdaad die gezindheid moet meer bij ons gevonden worden. Vooruitstrevend moeten wy zijn, krachtig vooruitstrevend zelfs, maar niet in de socia listische doch in onze eigene richting. Voorwaar «hohartenswaardige woorden". Vaak klaagt men er over, dat zooveel Ka merleden de zittingen der Tweede Kamer niet bijwonon. Zoo waren bij de behandeling van het Speetwetje (als men daarvan maar geen spijt krijgt) belangrijk toch om 't beginsel 23 van de 99 leden afwezig. Neem aan dat er, behalve de heeren Bos en Seret, nog enkele anderen ongesteld waren, dan blyft toch do vraag gerechtvaardigd: hebben de heeron niet lang genoeg vacantie gehad en komt 't te pas dal een betrekkelijk groot aantal nu reeds weer verzuimt? Daarvoor worden ze toch niet gekozen. In een gisteravond te 's-Gravenhage ge houden, zeer druk bezochte vergadering van vleeschhouwers werd besloten tot het vormen van een comité, dat zal trachten over het gansche land een beweging op het gebouw te zetten om te geraken lot afschaffing van den accyns op het geslacht. Op de Gemeentebegroting van Breda voor 1903 is f5000 uilgetrokken voor de viering van het 75-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie. Nederland is niet het eenige land waar men de vogels ongestraft mag vervolgen. Ook Egypte heeft zich nog niet aangesloten bij de Parijscbe conventie tot bescherming van nuttige vogels. Tegen April verpacht de Egyptische Re geering de landstreken, waarover de trek vogels plegen te vliegen, aan vogelkooului, telkens voor éen jaar. De pachters planten heesters met dadel bladeren in den gronden steken er eeu massa lijmstokken in, van de zelfde kleur als het loof. Een zegsman van de «Temps" zag, hoe op éen verpacht stuk 20000 vogels werden gevangen. Het aantal vogels, die in den trektijd worden gevangen, moet op millioenen geschat worden. De Duitsche Keizer zal de Boeren-generaals niet in audiëntie ontvangen. Het comité voor de ontvangst der gene raals te Berlijn heeft echter een oproeping uitgevaardigd tot deelneming aan de plechtige ontvangst en tot het schenken van bijdragen. Botha heet in het stuk de opsteller van het veldtochtplan, De la Rey de overwinnaar in de voornaamste veldslagen. De Wet de Bliicher van Zuid-Afrika«deze mannen verpersoonlijken de kracht, de hardnekkig heid, de taaiheid en den moed van hur: volk uit den germaanschen stam". Het stuk is onderteekend door Von Kröcber, Voorzitter der pruisische KamerLiebermann vou Sonnenberg, lid van den Rijksdag graaf Mirbach, lid van het Heerenhuisdr. Otto Arendt, lid van den Rijksdag en van de Pruisische Kamer; den predikant Schowalter Johannes Trojan, redacteur van de «Klad- deradatsch", den dichter Ernst von Wilden- bruch, prof. Endc, enz. Over vergiftiging door aluin deelt dr. Julius Kramolik mede: Van een geconcen treerde aluin-oplossing, bestemd om mede te gorgelen, kwam bij ongeluk een weinig in de maag. Ofschoon in den mond geen let sel van de abusievelijk te sterk gemaakte op lossing te zien was, bleek de maag zeer ernstig aangedaan en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Eerst na dertien dagen was de patiënt geheel hersteld. Dr. Kramolik beoogt met deae mededeeling in hoofdzaak, een weinig licht te verspreiden over de schijnbare onschadelijkheid van de aluin, die zooals bekend is, helaas maar al te dikwijls door leeken wordt aangewend en nog weieens, in de bakkerij diens' gedaan 1 heeft doch naar wij hopen, nu nr.;«it meer zal doen. croste TSLOTÊ.HMA. VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 6 en 7 Oct. 1902 (2000 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 4877. Prijzen van f 70 494 670 4883 7608 10691 1072912073 16874 18568 en 18589. Te zamen 11 prijzen. Zonder trijs zijn uitgetrokken 487 492 499 4366 4855 4876 5603 5631 7622 7619 7659 101601017010181 10186 10701 10704 10737 12642 12645 12646 12650 12667 12994 14101 16764 16773 16783 16841 16876 16877 16878 17618 1856418581 r: 18586. ^Oste STA A T&Mj OTMïH iJ. VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 6 en 7 Oct. 1902 (2000 loten). Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers pr ijzen te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 676. Prijzen van f'7ü 670 680 967 5459 5464 5465 10729 12378 en 18568. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4372 5445 7653 7669 8018 10186 10708 10712 12375 167731678317629 18564 18581 Gevonden voorwerpen. 1 broche, 1 zilveren horloge, 1 dito arm band, 1 paardodeken, 1 sabelkwast, 1 witte kinderzak, 1 pak deurknoppen, 1 portomon- naie, 1 witte ceintuur, 1 zilveren knopje, 1 rozenkrans in étui, 1 koralen armband, 1 pennemes. Inlichtingen aan het Bureau van politie. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 2 tot en met 8 October 1902. GEBORENGijsje, d. van li. Overeem en A. van de Waerdt. Maria Cathurina, d. van B. van den Hoeven en M. C. Pommé. Bernardina Hendrika Johanna, d. van N. Ve ger en C. J. Massa. Frederik Nicolaas, z. van H. 11. J. Jacobs en A. M. don Bok. Gijsbertus Wilhelmus, z. van J. W. van Diest en J. Tuithof. Aart, z. van W. van Genderen en J. van den Hooll'. Potronella, d. van Th. Langras en W. Wijna. Perk Anthonie, z. van J. Roclfseina en M. van Neerbos. Alijda Theodora Johanna, d. van A. de Waal. Evaroda Dirkje, d. van A. van Nus en D. van den Berg. Jan, z. van J. van der Hart en H. Ebing. Carel, z. van C. van Dorst en C. M. van Oven. ONDERTROUWD: G. J. van der Sluijs en K. de Graaf. GETROUWD: W. A. Brandsen en G. B. Hulst. J. Hoenderdaal en A. A. de Kruijff. H. Bouw en H. J. de Kruijf. OVERLEDEN: Een levenloos aangegeven kind m. g. van Th. H. M. Markus on A. Klaassen. Bastiaan Haars 2 m. Een levenloos aangegeven kind m. g. van E. van Putten. Johannes Bernardus Holleboom 10 m. Willem Barend Langras 14 d. Willem Floor 74 j. eehtg. van Adriana Boode,. Bij den Secretaris zijn te bekomen per soonlijke abonnementskaarten voor het sei zoen 1902—1903, a f 1.50, welke toegang geven tot alle competitie- en vriendschap pelijke wedstrijden der club hier ter stede. Prijs eener zelfde kaart voor elk kind (geen nuisgenoot) vaD een donateur fl.-— Het Bestuur, C. C. van 1IELSD1NGEN Jn. Voorzitter. H. M. ANDRËE WILTENS, Secretaris. (Hooglandsche weg 10.) De ondergeteekende zal wederom eenen CURSUS houden in eerste geneeskundige hulp bij ougclnkkcu, verbandleer en de be ginselen der ziekenverpleging. Zich aan te melden bij P. B. van LEGGELO, Arts, Off. van Gez., Kortegracht 40. SPREEKUUR 1 tot 2. Makelaar in vaste goedereD, WEVERSSINGEL 11. Eene groote Nederl. Levensver zekering Maatschappij vraagt voor AMERSFOORT en OMSTREKEN een actief uit den beschaafden stand. Brieven franco letter B. B. bareau Oude Amersfourtsche Courant, Kortegracht 9. Fabriek „Kennemerland" Tafelzuren. U, Sausen. uuiilu. „Kennomerland's" fabrikaten vrerden oj» den 17 September 1002 ALLE bekroond met de GOUDEN MEDAILLE op de Tentoonstelling der Hollaudsclie Maatschappij van Land bon w. Voorbereidend Zij die zich hebben aangemeld om gedu rende den a. s. winter bovengenoemd onder richt te ontvangen, zullen zich 11 October e.k. des avonds om half zeven precies moeten bevinden aan de Infanterie-kazerne No. 3. De Luitenant belast met do leiding van liet onderricht, Von «OMBRACHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zullen op Donderdag 16 Oc tober 1902, 's voormiddags te elf uur, ten Raadhuize publiek het maken en leveren van 45 schoolbanken en eenige andere meubelen, ten dien ste der Hoogere Burger school. Bestek en teekening zijn ter Gemeente- Secretarie togen betaling van 20 cent (franco toezending 23 cent) verkrijgbaar. Inlichtingen te bekomen ten bureele van den Gemeente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uur. C R ED I E TV EREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort H. J. CROOCKEW'IT, Commissionnair iri Effecten, kortegracht, 7. TE 'sGRAVENHAGË. Achtereenvolgens hebben wij gepubliceerd 1". dat de Acte van Oprichting onzer Maatschappij (goedgekeurd bij drie Koninklijke Besluiten) op den 9 Juli 1902 gepasseerd word ten overstaan van den Notaris F. C. P BOTERHOVPiN de HAAN, te Amsterdam. 2°. dat ons waarborgfonds van f 100 000 belegd is in 4 pCt. pandbrieven ten laste van de Westlandsche Hypotheekbank te 's-GravenhageAlgemeene Hypotheekbank te Am sterdam; Zuid-Hollandsche Hypotheekbank te Rotterdam; Eerste Nederlandsche Ilypo- theekbriefbank te 's-Gravenhage; en Dordmhtsche Hypotheekbank te Dordrecht. 3°. dat onze Commissarissen zijn de heeren mr. J. ADD1NK te 's-Gravenhage; jhr. mr. C. A. ELIAS te Harderwijk; OTTO P. KOCH te 's-Gravenhage; F. M. van PANTHA- LF.ON baron Van ECK te Groningen; W. H. PETERS te 's-Gravenhage; jhr. mr. J. H. van REEN EN te 's-GraventiageA. baron SLOKT van OLD RU1TENBORGH te Vollenhoven; jhr. II. R. M. J. VEFtHEYEN te 's-Hertogenboschen C. P. J. VEK- HOESEN te Utrecht. Thans publieeeren wij de voornaamste bedrijfsresultaten, namelijk 4°. dat onze uitkeering, welke op den prijs van 115 000 correspondeert, behoort tot de administratie onzer vertegenwoordigers DROST Van der KOLK te Purmerend. 5°. dat een onzer polishouders to Rotterdam (onder administratie var: onzen vertegenwoor diger J. D. HOLTZHU1ZER, Van Brakelstrnat 28 te 's-Gravenhage) de uitkeering ont vangen heeft, welke op den prijs van f 25 000 correspondeert. 6°. dat onze vertegenwoordiger G. H. A. ELIAS te Maursscn oen polis onder zijn admi nistratie heeft, waarop eene uitkeering betaalbaar is, waarvan het bedrag gelijkstaat aan éen-twintigste van de netto-winst op don prijs van f50 000 behaald. 7". dat de mflilvorsumsche Courant" van 1 dezer, de »Gooi- Eemlander" van 1 dezer en de «Gele Gooilander" van 2 dezer, reeds het nieuws verkondigd hebben, dat onze uitkeering op den hoofdprijs van 1100000 ditmaal te Hilversum uitbetaald is. Onze vertegenwoordiger daar ter plaatse (A. J. HARTMANN, Kerkstraat No. 30) heeft het druk met het verstrekken var: inlichtingen aan candidaat-verzekerden. Directeur: J. G. HAZGHTON. Hoofdkantoor: Lange Vijverberg No. 2, 's-Gravenhage. Bijkantoor: Heerengracht No. 540, Amsterdam. Inlichtingen omtrent doel, bedrijf en voordeeleu worden zoowel mondeling als schriftelijk verstrekt door alle onze vertegenwoordigers en gemachtigden.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2