Binnenland. Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. Instituut „ERICA" aan het rapport der Commissie voor de sta tistiek de laatste hand wordt gelegden het dus spoedig kan worden te gemoet gezien. Het aantal onderafdeelingen is nu reeds gestegen tot 39. Als zuivere opbrengst der Kinder-operette #Roza", 29 September in sAmicitia" hier ge geven, is aan het Bestuur der «Anna Pau lo wna-Bewaarschool" 1137.31 afgedragen. Het nieuwe schoolgebouw der «Vereeni- ging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs" zal na de Kerst-vacantie in gebruik worden genomen. Gelijk we bereids meldden, zal behalve Lager- dan ook Meeruitgebreid Lager onder wijs worden gegeven, vooral in moderne talen en wiskunde. De heer P. de Groot, Hoofd der school, geeft gaarne verdere inlichtingen. Den tot concierge aan die school benoemden agent van politie 2e klasse O. Stichter werd met ingang van heden eervol ontslag ver leend uit laatstgenoemde betrekking. Aan het Instituut-Van der Sluys hier zijn be noemd tot onderwijzers de heeren E. M. D. Charbonnier voor de Fransche, O. F. W. Rietveld voor de Hoogduitsche, en G. W. van der Linden voor de Engelsche taal. Financieelen steun kan «Ajax" best ge bruiken en daarom was 't Bestuur dan ook zeer dankbaar, dat op de lijst tot bijwoning der openbare uitvoering zoo goed geteekend ismaar toch was 't wel een beetje verdrie tig er over, dat Donderdagavond slechts de roode stoelen bezet waren en dat dus zoo velen, die teekenden, thuis zijn gebleven. En zij hebben daarin ongelijk gehad, niet alleen omdat zij hun moreelen steun ont hielden aan de zoo jonge en toch reeds zoo goede vereeniging, maar ook omdat zij zich eenige uren van beslist genot hebben ontzegd. Er werd, evenals op 1 September op den Hof, weer mooi werk te zien gegeven, niet alleen door oudere leden, onder welke uit stekende «krachten", maar ook door de jongens-klasse, die onversaagd en onvermoeid nadeed wat de «groote" leden hadden voor gedaan. 't Wil ons voorkomen, dat de heer Dumou- lin een zeer handige zet heeft gedaan door de mooie gymnastiek- en schermnummers te doen afwisselen door zulke heel leelijke, heel onbeduidende en dikwijls slechte zang nummers van de twee »artisten" van het nu afgebrande Flora-.heather te Amsterdam. Morgenavoud, bij de volksvoorstelling, wor den zij vervangen door mej. Busquet en den heer Van der Werf, uit Leiden, die zoo zeer in den smaak gevallen zijn bij den jongsten feestavond der plaatselijke afdeeling van den «Kon.-Nederlandschen bond van oud-onder officieren." Dan ook zal de heer H. Hen driks niet zoo'n werk hebben om den zang te redden door zijn keurig accompagnement. We willen niet in herhaling treden van hetgeen we over «Ajax" schreven na haar uitvoering op den Hof. Ook nu was alles best. Maar we willen nogmaals gaarne hier hulde brengen aan haar Directeur, den heer H. Dumoulin, die, met opoffering van tijd en geld, deze vereeniging zóo heeft onder wezen en zóo heeft doen optreden. Morgen avond zullen hem zeker even vele en harte lijke ovaties worden gebracht als eergister avond. Gezegd zij nog, dat de uitvoering morgen avond te half acht, dus een half uur vroeger, aanvangt zoodat dan ook het geheele pro gramma tot uitvoering kan komen. Luitenant H. F. Keetell, van het 5e regi ment infanterie, is bevorderd tot le luite nant bij het korps. Reserve-tweede-luitenant mr. S. J. L. M. van Schaik, van het 5e regiment infanterie, beeft dtitslag aangevraagd. Luitenant-kwartiermeester M. Fuld, van het 5e regiment infanterie, is werkzaam ge steld bij de hoofd-administratie van Eet le regiment huzaren, hier. Een der ontwerpen, door Bart van Hove geboetseerd, voor het gedenkteeken van Jan van Schaffelaar zal worden uitgevoerd. Het zal 1.80 M. hoog worden en stelt Sohafc- felaar voor te voeten uit, leunend op zijn zwaard. Zoo spoedig mogelijk wordt het gereedge maakt en dan in den Noordelijken torenmuur geplaatst, 1 M. boven den beganen grond. Een bloemperkje met bek komt er vóór. Waar geluk nagejaagd wordt, is teleur stelling of verderfslechts tot in het ge ringste goed doen, wat we te doen hebben, brengt geluk. De komeet bereikt thans haar grootste helderheid, zegt een vakman in de »N. Rott. Crt." Gisteravond was ze, hoewel geen in 'toog vallend hemelverschijnsel, aan den Westelijken hemel zeer duidelijk te zien in den Zwaan, even beneden den rechterarm (Gamma-Delta) van het kruis, door de vijf helderste sterren van dat sterrenbeeld ge vormd. Ook is de snelle beweging nu goed waar te nemen, zelfs met 'tbloote oog, als rnen bijvoorbeeld om zeven en om twaalf uur den stand der komeet tusschen de ster ren nagaat. Van een staart is 't ongewapende oog in het nevelachtige, wat langwerpige vlekje niet veel te bespeuren, maar reeds in een tooneelkijker onderscheidt men de kern en het verlengde omhulsel gemakkelijk. De komeet staat thans ongeveer midden tusschen de mooie dubbelster Betha Zwaan en de ster van de eerste grootte Wega, van de Lier. Mr. A. ICerdijk vestigt in het «Sociaal Weekblad" de aandacht op de wonderlijke tegenstrijdigheid, dat het huidige Kabinet de Staatsloterij wenscht. af te schaffen en te gelijker tijd uit het drankgebruik nog een drie millioen wil trachten te slaan. Beide zaken «eenvoudig en simpel" naast elkaar te stellen, acht de «Nederlander" niet logisch,, omdat het iets anders is «of men een bedrijf uitoefent, dan of men het belasthet is eigen lijk precies het tegenovergestelde". Ook dit echter is weer niet juist, want door den drankaccyns wordt niet het bedrijf belast, maar het gebruik van gedistilleerd doch reeds de Romeinen erkenden, dat elke vergelijking mank gaat. Maar onlogisch was mr. Kerdijk's tegenstelling nietimmers zoowel bij de Staatsloterij als bij ueu drank accijns klopt de Staat geld uit volkszonden, uit de speelzucht en uit de drankzucht van een groot deel des volkshet eeu is al even verwerpelijk als het ander. Dat ook ter rechterzijde de overeenkomst naar hun aard tusschen beide bronnen van inkomsten van den Staat niet geloochend wordt, blijkt uit een hoofdartikel in de «Re sidentie-bode", welk Katholiek hoofd-ergaan o. a. zegt: «Een onzer grootste grieven tegen het aangekondigde wetsontwerp is het tijdstip waarop het komt. Met onze geldmiddelen ziet het er slecht uit. De zes ton, die de Staat uit zijn loterij ontvangt, kan hij der halve best gebruiken. Ze prijsgevende, zal hij ze noodwendig op andere wijze moeten trachten te vinden en zal een andere belas ting moeten worden verhoogd of ingevoerd. In dergelijke omstandigheden een middel van inkomsten, zij het ook een klein middel, prijs te geven, dat niemand drukt en betaald wordt door hen die dit verlangen, lijkt ons niet wel verdedigbaar. De Regeering beeft dit, wij zouden haast zeggen bij intuïtie, gevoeld. In een Troonrede, die nauwkeurig opsomt wat het loopend jaar brengen ging, werden twe6 maatregelen onvermeld gelaten, die enkele dagen later als zeer aanstaande werden aangekondigd. De Regeering heeft het blijkbaar al te kras gevonden, de afschaf fing der Staatsloterij te noemen in een stuk, waarin de accijns verhooging op het gedistil leerd werd aangekondigd. In slechter gezel schap kon men de afschaffing dan ook niet brengen. «Het Ministerie heeft aan de accijnsverhoo- ging een zuiver fiscaal karakter gegeven. Over de zedelijkheid, die er door gebaat zou zijn, wordt wijselijk gezwegen. Het is te doen om de dubbeltjes en om niets anders. Deze dubbeltjes zullen intusschen lang op zich laten wachten, indien de drankzucht, waartegen de strijd werd aangekondigd in éen adem met den strijd tegen speelzucht, zich niet behoorlijk handhaaft. »Die drankzucht wordt meer nog dan vroe ger een der kurken, waarop onze Staat finan cieel drijft. Geld uit deze bron te gaan halen, om de bron der Staatsloterij te kunnen sluiten, lijkt ons daarom van het zedelijkiieiusoog- punt, dat de afschaffing der Staatsloterij moet rechtvaardigen, haast van kwaad tot erger vervallen. Van kwaad tot erger te meer, omdat uit een zuiver financieel oogpunt de Star.t, wij zouden haast zeggen, zijn bevoegd heid te buiten gaat door op den accijns nog weer f7 te leggen. We hebben hier een artikel van f 14, waarop de Staat een belas ting heft van 5 X 14 of 500 percent. Zulk een belasting veroordeelt zich zelf." Nadat het blad veder betoogd heeft, dat uit het oogpunt der zedelijkheid het Beurs spel, waarvoor Amsterdam een «Berlage- paleis" gebouwd heeft, veel verderllijker is dan de Staatsloterij en daarheen ook de kleineren worden gedreven, als de Staat con sequent ook alle buitenlandsche loterijen ver bieden wil want doet hij dit niet, dan zullen de zes ton der Staatsloterij, «misschien nog met enkele vermermeerderd, van de Neder- Jandsche Schatkist gaan naar de kassen van kleine Duitsche Staatjes, die hun loterijen hier exploiteeren") spreekt hei ue hoop uit, dat de regeering «zich nog wel twee maal zal bedenken, eer zij met haar voor stel tot afschaffing der Staatsloterij komt en daardoor de bate prijs geeft van (j ton, die zij later dringend noodig kan hebben, op gevaar dat zij de spelers in de loterij naar ae Beurs drijft", terwijl de Regeering daarbij tevens mocht besluiten «de verhooging in te houden van den accijns op een artikel, reeds met 450 pet. van zijn waarde belast". Inderdaad is de inconsequentie der Re geering niet te loochenen. Immers, de ver hooging van den accijns op het gedistilleerd met f7 per H.L. zal worden voorgesteld als middel tot vermeerdering van 's Rijks in komsten, tot dekking van het vermoedelijk tekort op den djenst 1903, zoodat er daarbij op gerekend wordt, dat het verbruik ten minste op liet zelfde cijfer zal blijven. Ver laging van dit cijfer moet toch geringer op brengst ten gevolge hebben, dus het doel der Regeering doen falen. Bovendien is 'tbfjna wiskunstig zeker, dat verhooging van den accijns, ten einde dien op den gebruiker te verhalen, veelvuldig aanleiding zal geven tot vervalsching, althans vermindering van de qualiteit, teu koste van de volksgezond heid, wat een verhooging van den drank accijns tot veel grootere immoraliteit stem pelt dan de loterij, welke door het toezicht en beheer van den Staat tegen bedrog waarborgt de speelzuchtigen, die de geringe kansen van een winstje willens en wetens wagen, omdat zij die zelf nauwkeurig kun nen berekenen. Volgens de Haagsche bladen is in de af- deelingen der Tweede Kamer het plan van den Minister van Financiën om tot verhooging van den accijns op gedistilleerd over te gaan zóo ongunstig ontvangen, dat het opgeheven er van niemand zou verwonderen. Bij Kon. besluit is toegekend de eere medaille van de Oranje Nassauworde in zilver aan Cornelia Heesakkers, te 's Hertogenbosch, wegens haar 50-jarige dienstvervulling bij de familie Hupsch aldaar. Men meldt uit Stavenisse aan de «Nieuwe Rott. Crt.": Als een bewijs, dat er overvloed van on derwijzend personeel is, kan dienen, dat een jongmensch uit deze omgeving, die reeds maanden lang in het bezit is eener onder- derwijzersacte en herhaaldelijk tevergeefs gesolliciteerd heeft, nu het onderwijs den rug heeft toegekeerd, om schippers knecht te worden. Te Amsterdam wordt vermist een zol derschuit met 20 000 Kilo steenkolen. 'i Opmerkelijkst is wel, dat zij lag vóór het Paleis van Justitie. In hun «Maandblad tegen vervalschingen" schrijven de heeren dr. Van "Hamel Roos en Har mens Wij onderzochten theepotten, melkkannen en waterketels uit den handel, welke aan de binnenzijde groote hoeveelheden lood in hielden. Het behoeft geen betoog, dat dergelijk servies voor de bereiding van thee of koffie, ten strengste afgekeurd behoort te worden. Het is immers een door proefnemingen bewezen feit, dat deze dranken, in zulke poften gereedgemaakt, looddeelen opnemen en daardoor aanleiding geven tot lood vergif tiging. Dergelijke theepotten, melkkannen enz. worden in groote hoeveelheden in den handel gebracht en in tal van huishoudingen gebruikt. Het bedoelde servies is van buiten vernikkeld en gelijkt op een ander fabrikaat, het zoogenaamde alboïd-metaal, dat geen lood bevat en geschikt is voor koffie- en theebereiding. Wij achten het noodzakelijk, met het oog op veler gezondheid, het publiek aan te raden, bij hun leverancier na te gaan of een schadelijk loodhoudend artikel gekocht is ge worden en zich in dat geval serviezen aan te schaffen, o.a. uit aiboïd- of' ander metaal vervaardigd, wier onschadelijkheid foor het bewuste doel bij herhaald onderzoek geble ken is. Dringend blijkt wederom uit een en ander de noodzakelijkheid van wettelijke bepalingen in deze zoo gewichtige aangelegenheid. Te Hamburg zijn, blijkens het verslag der belastingscommissie, in het vorig jaar 432 personen genoodzaakt hetgeen zij aan in komstenbelasting te weinig hadden betaald, alsnog aan te zuiveren. Het bedrag, dat aldus nog ingevorderd werd, bedroeg 382000 mark, waar nog 74000 mark voor boete bij kwam. Het waren vooral de renteniers, die zich bleken «vergist" te hebbenten getale van 50 hadden zij nog 117200 mark te storten, dus 2000 mark per hoofd, wat beteekent dat gemiddeld 35000 mark inkomen te weinig was opgegeven. De 26 kooplieden, die in hetzelfde geval verkeerden, moesten nog 50000 mark bijpassen. Deze voor do lieden, die er geen bezwaar in zien hun medeburgers te bedriegen als 't op belasting ontduiken aankomt, minder aangename «ontdekkingen" zijn het gevolg van het aanstellen van een ambtenaar, die niets anders te doen heeft dan dergelijke fraude na te gaan. En dit is werkelijk zoo moeilijk niet, mits men een ambtenaar kieze uit de plaats zelve en dus bekend met alle inwoners. Het gefluit van een locomotief kan ge hoord worden op 3300 Meter, het gedreun van den trein op 3800 M., het schot van een geweer of het geblaf van een hond op 1800 M., de roffel van een trom op 1600 M., het gekwaak van een kikvorsch op 700 M., het gesjirp van een krekel op 120 M., een etens bel op 2 K.M., cn het lawaai dat iemand 's ochtends maakt om een ander te wekken, wordt dikwijls op een halven Meter nog niet gehoord^^^^ Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met liun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij u, het onderstaande in uw geacht blad te plaatsen, waarvoor wij u reeds bij voorbaat onzen dauk betuigen. OPROEP. Namens de Besturen der Winkolbediendeu-ver- eeniging te Amsterdam en de AIg. Magazijn-en Win kelbedienden bond te Rotterdam verzoekt onder- geteekende aan allo Secretarissen van plaatselijke magazijn- en winkelbedien-vereenigingen in Neder land hunne woonplaatsen vóór 1 Nov. a. s. aan on derstaand adres op te geven, opdat hunne veroeui- gingen aan het Landelijk congres kunnen deelne men, hetwelk gehouden zal worden op IC Novem ber a. 8. De Secretaris der Winkelbedien- den-vereeniging te Amsterdam. L. BENJAMINS Jzn. Leeuwenhoeks-raat, 7. Amsterdam, 10 Oct. 1902. arifcte ST tA TSIAt t VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 9 en 10 Oei. 1902 (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70 G72 4875 10709 en 10741. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 486 489 4859 4867 4882 5609 5610 7014 7051 7658 8027 101631017110175 10700 10724 10739 12649 1205812669 14083 14096 16765 16780 16854 16860 en 16862. 370ste ST t tTSLOTKHiJ VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 6 tot 10 Oct. 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers prijzen te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 676. Prijs van f 100 op No. 12367. Prijzen van f70 670 672 680 967 5450 5459 5464 54(55 7668 8021 10709 10729 12360 12378 17615 185(58 en 18589. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 681 961 4366 4368 4372 4375 5445 5451 7053 7049 7669 7658 7659 8015 8018 8022 8023 8027 101631016610170 10175 10181 10186 10701 107041074210724 12362 12370 12372 12375 167641676516773 16780 16783 17618 176291856418581 en 18586. Amersfoort, Vrijdag 10 Oct. 1902. Appelen f4.-- a 16.— Peren f5.a f7.Niquwe aardappelen f 1.80a fHoen- dcreierer. f5.20 a f6.per 100 stuks. Boter f 1.20a f4.30 p. k. Kippen fO.GOafl. Kuikens f 1.a f1.30 Piepkuikens f0.30 a fO.OO. Eenden t'0.70 a fl.Hazen 10.a f0.Wilde konijnen f0. f0.Tamme konijnen 10.40 a fl.p. st. Duiven f 0.40 a fO.OO. paar. Vette varkens 10.a f 0.Magere varkens f 16.a f25.Zeugen f50.a f70. Biggen f7.- k f 12. Aangevoerd waren ongeveer120 heet. Appelen, 30 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 210 heet. Zandaardappelen. 20000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Boter, Vette varkens, 40 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 20 Zeugen. lie Vereeniffinjg van Pa troons uit alle bouwvakken alliler beveelt de navolgen de heeren aan voor de HA- MEK \'\X AIIBEIU VOOli DE BOUW BED It IJ VEN te Amersfoort, als: T. van DAAL. G. van NIEUWENHUIZEN. J. R. van t HOF. G. PRINS. G. BLOK. Het ttestnur- EDE, bij ARNHEM. Gezonde omgeving. Degelijke opleiding. Tarief f700.— 'sjaars. De Directeur, D. H. PIJSEL.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2