Stadsnieuws. ren aangeboden, een sierlijke salon-tafel met zes fraaie stoelen. De stafinuziek voegde hieraan een keurige vulkachel, «geheel uitgerust", aan toe. Het huldeblijk van de plaatse'Mke afdeeling van den »Kor>. Ned. Hond va oud-onderolïicie- ren", wier militair-adviseur de heer Kiepe is, kon niet gereed komen en wordt dus later overhandigd. Hedenavond wordt, weder in de scherm- zaal, een soiree musicaie et amusante gegeven, wnarbn, behalve de muziek van ;T. A. V. K. N. U.", aangeboden door de onderofficiers- sociëteit «Eensgezindheid" (wier Voorzitter adjudant Kiepe langen tijd was en wier Eerelid hij thans is) zich ook een duettisten- paar zal doen hooren en welke feestelijkheid zal eindigen met een bal. Daar is dus wel alles gedaan om den «lag te maken tot een waren feestdag en zeker zullen hoven alles den jubilaris bijblijvende hartelijke bewijzen van waardeering en ach ting welke hij heden ontving. Moge het hem gegeven zijn. nog lang dezen gedenkwaardigen 'lag te kunnen her inneren. KENNISGEVING K N. De BUKGEMEE8TEB en WETHOUDERS van AMERSFOORT: Brentten ter kconie van belanghebbenden, dat met ingang vnn heden tie prijien der cokca, te leveren door do ienieonie-garfnbriek, zijn gesteldop: W> cent per 11. 1.. geklopte cokca: ■r<0 ocnt per H. 1.. prove en parcleokes, thuis be- «orgeti cent jx-r 11. L. rneei en dut alle korting voor afname van minstens 200 H. I.. is vervallen. Amersfoort, den 15. October 1002. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WU1JTIER8. De Seereinris, R W. Tit. SASDBERG. HERSTEMMING roor do verkiezing van éen lid-patroon voor de KAMKK VAN AKRE1D VOOR I)E BOUWBEDRIJVEN te Amersfoort. BURtiEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien de beschikking van den Minister van Biunenlauctacbe Zaken vuu den 5. Septeinher 1002, Brengen ter algemeene kennis, dut de bovenbe doelde herstemming zal plaats hebben op Maandag den 27 October a. a., uissehen HOF. J. R. van t KARSBERGEN. J. van liet stembureau zal zitting houden in het Raad huis van des voormiddags ach! tot des namiddags drie uren. Amersloort. den 16. October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. l)e Burgemeester. Do Secretaris, WÜIJTIERS. B. W. TH. SASDBERG. Ds. J. C. Manseu J.Czn., Evatig. Lutherseh predikant te 's Gravenhage, hoopt aanstaan den Zondag vóór te gaan bij de godsdienst oefening in de Luthersche kerk hier. Hij de gistermiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr, J. VV. A. Barch- man Wuvtiers, van 1;,,4 tot 3;,'4 gehouden Raadszitting, waren tegenwoordig 14 leden en de Secretaris; afwezig waren met ken nisgeving de heeren Gerritsen en Croocke- wit, zonder bericht de heer Van Beek. Na het lezen en z. d. of h. st. ongewijzigd vaststellen der notulen van «ie vergadering van 23 September deelde de Voorzitter mede, dat waren ingekomen een missive van den Minister van HinnenlandscheZaken houdende goedkeuring van het Raadsbesluiten tot be noeming van den heer Veth tot leeraar aan Gymnasium en Hoogere Burgerschoolvan Gedeputeerde Staten een bericht, dat bij Kon. besluit aan de Gemeente ook voor dit school jaar ontheffing is verleend van de verplich ting tot hel geven van herhalingsonderwjjs aan meisjes buiten de avonduren, en de goed keuring van het Raadsbesluit nopens de jaarwedde van den onderwijzer KruylholF; een rnededeeling, dat de jaarwedde van den Secretaris der Gezondheids-commissie is be paald op fO'JO on de toelage voor die Com missie op f 100hot procesverbaal (Ier kas-opneming bij den Gemeente-ontvanger en een schrijven van den kapitein-eerstaan wezend ingenieur dut het terrein der voor malige kazerne «Werkhuis", óok het niet- opgezegde, voor 22 October zal zijn ontruimd alle voor notificatie. Ten slotte was in gekomen het in ons vorig nummer in exe- tenso meegedeelde request des heeren Van Schaïk om prte-advies aan B. en W. Alsnu kwam aan de orde de voortzetting der behandeling van de aanvrage om sub sidie, enz, van het Bestuur der Vereer.iging Ambachtschool voor Amersfoort en Om streken." Of het «enz." (de leening van f 10000) is toegestaan, werd niet meegedeeld. Het aangevraagd subsidie van f4000 (of liever f3500, daar bel eerst met 1 April 1903 wordt verleendj werd na weder lange discussie toe gestaan, echter onder beding, dat het aantal leervakken zonder voorafgaande goedkeuring van den Raad niet wordt uitgebreid. De clausule «het vak ineubelmaken wordt op de school voorloopig niet onder wezen'werd weggelaten, omdat daardoor wellicht het Rijkssubsidie gevaar zou loopen. Do heer Plomp had eenigen schroom om het woord te voaron, omdat hij eensdeels het nut van dit onderwijs niet wilde onderschatten, doch anderdeels zijn ook in de vorige zitting verdedigd standpunt niet heeft kunnen los laten. Spr. acht een Gemeente-subsidie aan een particuliere vereeniging slechts te verdedigen als het gering ishier echter vraagt een vereeniging een subsidie van f4000 op een totaal-uitgaaf van f16000, terwijl zijzeive over een f2000 te beschikken heeft en het wil spr. voorkomen, dat het beheer onjuist is in de handen van de vereemging en de school moet worden een gewone inrichting van onderwijs van de Gemeente. De Gemeente besnoeit om goede redenen alle uitgaven, ook voor onderwijs, zoovee! als immer mo gelijk is en daarnaast streeft deze school er naar, een modelschool te worden. Spr. blijft van meening, dat de Raad niet voldoende op de hoogte is van hetgeen omgaat in den boezem des Bestuors, hetgeen óok blykt uit de nader ontvangen inlichtingen, waarin wordt gezegd, dat het onderwijs aan de meubel makersklasse geruimen tijd zal gegeven wor den door den leeraar in timmeren, terwijl op de voorheen ingediende Begrooting f600 is uitgetrokken voor den leeraar in meubel- maken. Deze besparing wordt opgewogen door de f500 welke de Gemeente over 1903 minder uitkeert. Spr. heeft gelezen, dat de annuïteit van f1060 der leening zoowel mogelijk zal wor den verrekend met het subsidie. Als men het verzoek inwilligt, zal de rekening over 1903 belast worden met die annuïteit, het geen spr. een zeer belangrijke post voor komt: hij wil dan ook gelooven, dut bedoeld werd 1904. Mr. Prikken stelde er prijs op, voor de stemming te verklaren, dat hij bleef bij hetgeen hij in de vorige zitting te dezer zake sprak. Spr. zal stemmen vóór het vooistel van B. en W. doch ouder uitdruk kelijk protest tegen de bepaling dat de Raad zich zal hebben te mengen in de keuze der vakken, welke zullen worden onderwezen. De heer Ivleber wilde óok stemmen voor het voorstel van B. en VV. doch nadrukkelijk omdat deze beperking is opgenomen. Waar zou het heen moeten als de Raad stemde vóór uitgaven waarover hij geen toezicht mag houden Spr. meent, dat men derge lijke uitgaven niet voteeren mag. De heer Van Esveld meende, -lat het zeer moeilijk zal worden als de Raad zich gaat mengen in de huishoudiging der school. Spr. zou 'i beter geacht hebben als meer Raadsleden zitting hadden in het Bestuur zoowel om een beteren band te hebben als om juister inzicht te krijgen in de Rekening en verantwoording, lntusschen heeft. spr. gelezen, dat het Rijk zijn subsidie verleende onder voorwaarde, dat de Minister van Rin- nenlandsche Zaken liet programma van on derwijs goedkeurt, en als nu de Raad bij geval eens anders oordeelt dan de Minister, dan zal hij het beheer der school totaal onmogelijk maken. Spr. zou dan liever volgen wat de heer Plomp aangaf en wel, dat de school werd overgenomen door de Gemeente. Thans zal spr. stemmen voor het oorspron kelijk voorstel zonder toevoeging (inmenging). Wethouder Visser hoorde hier iets geheel nieuws. De heer Van Esveld wenschte meer Raadsleden in het Bestuur der school, doch dan moeten er zooveel in, dat zij de meer derheid hebben. Spr. deelt de vrees niet, dat men in botsing zal komen met den Minister. Ligt het zóo, dan zal men Z. Exc. om meer subsidie kunnen vragen onder het argument, stoll'eeren, boekbinden, enz. te kunnen onder wijzen en zou de Gemeente dan steeds de helft moeten geven van het subsidie dat het Rijk verleent Spr. meent, dat het wel (lege- lijk noodig is, dat de Raad toezicht houde en handhave het verbod om het aantal leer vakken zonder goedkeuring van den Raad uit te breiden. Mr. Heyligers wilde zich evenzeet vereeni gen met het voorstel van B. ,en VV., doch achtte het verbod niet noodig én gaf in'over- weging dit art. 4 afzonderlijk in stemming te brengen. Wethouder Visser repliceerde, dat de toe voeging wel degelijk noodig is gebleken. Spr. memoreerde het in de vorige zitting te berde gebrachte en hetgeen uit de inmiddels inge wonnen nadere inlichtingen is gebleken en herhaalt zijn vraag of de Gemeente 'Ie helft van het Rijks-subsidie moet geven als weer eens om het eene ot andere argument een I ooger Rijks-subsidie wordt gevraagd. De heer Van Esveld antwoordde den heer Visser, dat een meerderheid van stemmen door Raadsleden in do Bestuursvergaderingen uit te brengen niet noodig is. Wij weten ook niet wat nuttig of noodig isde een acht meubelmaken goed, een ander boekbinden, doch de leiding behoort bij het Bestuur en is daar in goede handen; het Bestuur alleen kan uitmaken wat gewenscht is. Spr. zou wenschen, dat een der leden van j het college van B. en W. zitting had iri het, Bestuur. Wat het schrikbeeld van hel telkens hoog er I Gemeente-subsidie aangaat, herinnert spr. j dat het Bestuur meedeelde, dat in de eerste reeks van jaren geen hooger Gemeente-sub sidie waarschijnlijk noodig zal zijn. Nadat de Voorzitter heeft meegedeeld dat hij en de hoeren Oroockowit en inr. Prikken lid vun het Bestuur zijn en de heer Van Esveld dit als ruim voldoende had verklaard, werd diens voorstel (tot uitlichting van art. 4) verworpen met 11 tegen 3 stemmen (vóór do heeren oir. Prikken, mr. Heijligers en Van Esveld). Het voorstel van B. en W. werd hierna z. li. st. aangenomen. Aan do orde kwam nu het voorstel van B. en W. om to berusten in de dooi de Commissie van Toezicht op het Middel baar onderwijs verrichte splitsing van klas sen der Hoogere Burgerschool, cursus 1902 1903. n. I. klasse in twee afdeelingen en de overige klasson in drie afdeelingen. De heer Plomp herinnerde, dat in de vorige zitting is gezegd, dat sommige klassen der Jongensschool leeggepompt worden ten behoeve doch niet steeds ten bate van de Hoogere Burgerschool. Thans blijkt, dat de splitsing een geldelijk nadeel van 1 1100 ol' f500 brengt en spr. vroeg thans of er aan leiding bestaat, tusschenbeide te komen op dat er geen herhaling plaats vinde. De heer Celosse, Wethouder van Onder wijs en Voorzitter der Commissie van Toe zicht, antwoordde, dat de splitsing in drieën geschiedde omdat men niet precies wist hoe veel leerlingen er zouden zijn. R. en W. vonden het vreemd, dat een klasse van 45 leerlingen in drieën werd verdeeld, doch leeraren en leerlingen bleken zóo spoedig aan elkaar gewend, dat men de klasse niet weer kon samenvoegen tot twee afdeelingen. Aan de C. v. T. is thans geschreven, voor taan slechts óen toelutings-examen te doen houden opdat men bij den aanvang van den cursus het aantal leerlingen ketine en de Commissie zal dit zeker ter harte nemen. Het voorstel werd hierna z. h. st. aange nomen. Het salaris van een tijdelijke onderwijzeres aan de Meisjesschool word hier z. d. ol'h.st. bepaaid op f000 en dat van den hoer Weve, nieuwbenoemd onderwijzer aan de Jongens school, eveneens z. d. of h. st., op f1150. Z. d. of h. st. werd hierna conform liet pra>advies van B. oil W. afwijzend beschikt op het request van Joost Leenheer Cz., te Heinenoord. B. en W. motiveerden hun advies door mee te deelen, dat requestrunt als aannemer van baggerwerk 38 dagen te laat het werk heeft opgeleverd. Hij beriep zich op drukke scheepvaart en inderdaad bleek, dat hij ge durende 10 dagen belemmering heeft onder vonden deze 19 dagen zijn hem geschonken, doch het voorstel strekte om de 19X 13 of f57 boete handhaven. De nieuwe toegangsweg naar het spoor- weg-stationis Stationsstraat gedooptde voor malige Stationsweg zal voortaan Soeslerdwars- straat heeten. Mr. Prikken vond de qualificatie «straat" niet erg gelukkig voor dezen weg. Dooreen straat verstaat men een door huizen begrensde; hier zijn die sporadisch; er is er óen aan 't begin en éen aan 't einde, terwij! de omge ving weinig of geen bijbouw gedoogt. Spr. wilde voorstellen, den naam Stationsweg te geven. De heer Kleber zou dan nog liever Sta- tionsdijk zien: óok om niet het denkbeeld te geven, dat men daar het station weg wilde hebben, zou spr. maar stemmen vóór den naam door B. en VV. bedoeld. Mr. Prikken achtte zich niet door den heer Kleber weerlegd en bleef er bij, dat deze toe gang nimmer een straat wordt Wethouder Celosse achtte de qualificatie «straat" beter orn vergissingen te voorkomen met den vroegeren Stationsweg en wees er op, dat het een gewoon verschijnsel is, dat dat de toegang naar eenigstation aan weers zijden worden bebouwd. Mr. Prikken pernisteordo, dat hier geen terrein is orn huizen te bouwen links liggen de tuinen der huizen ain de Bergstraat, rechts ligt terrein der spoorweg-maatschap pijen. Vreest men voor verwarring, welnu, men herdoope den voormaligen Stationsweg. Wethouder Visser merkte op, dat voorbij de Korte Bergstraat aan den linkerkant wel degelijk bouwterrein is en meende, dat daar nu wel spoedig huizen zullen ven-ijzen. Hier is geen weg, doch een uitstekend bestrate straat. Spr. achtte de exceptie des hecrqjh'ikken wel wat erg gezocht en zou willen aanraden, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Het vooi-stel-Prikken werd nu verworpen met 11 tegen 3 stemmen (vóór de hoeren Plomp, Van Kalken en rnr. Prikken) en dat van IJ. en VV. daarop aangenomen z. h. st. Z. d. of h. st. werd hierna aangenomen het voorstel tot beplanting van de nieuwe stations-toegangswegen met opgaande boomen. Tot tijdelijk leeraar in het Hoogduitscli aan de Hoogere Burgerschool werd hierop be noemd de Ikoi- R. Luiljens, te 's-Gravenhage. De hoer .1. Kroon, te Amsterdam, inmiddels benoemd tot vast leeraar te Dordrecht, ver wierf 4 stemmen, de heer Luiljens 9, en de heer J. Locker, te Leiden, 1 stern. Tut Directeur der Gemeente-reiniging werd benoemd de heer A. J. de Wilde, thans op zichter bij dien tak van dienst to Zutphen. De heer E. Th. Woudstra, Directeur te En schede, verwierf 5, de heer De Wilde 9 stemmen. Nadat de Raad van 2.40 tot 3.37 in comité- generaal had vergaderd en de deuren her opend waren, herinnerde de heer Kleber, dat de nieuwe toegangsweg naar het station in gebruik is genomen. Of dit een felicitatie waard was, wilde spr. in bet midden laten, doch hij noemde den weg 's avonds of bij sneeuwstorm zeer gevaarlijk. De spoorweg maatschappij zette bij de brug een hek en spr zou thans gaarne van B. en W. verne men of ook langs den weg een hek kwam. De Secretaris las nu een schrijven voor van B. en VV. aan den Minister van Water staat, uit welke o. a. bleek, dat zij op deze zaak bereids bedacht waren. Vooral bij het stationsplein is een berm lengte van 350 M. en bij de brug een van 56VI. gevaarlijk. De II. IJ. S. M. bleek niet bereid, deze gedeelten af te rasteren en R. en VV. verzochten in middels den Minister dit ten laste van het Rijk te laten doen. De heer Kleber dankte voorde inlichting, waarna de vergadering werd gesloten. Dinsdag de Regrootings-debatten. Mr. Prikken merkte den lieer Kleber nog op, dat deze in zijn laatste rede de door zijn warme verdediging pas gedoopte Stations- »straat" voortdurend »weg" had genoemd. De stemming in liet district Hoogland heeft toch noch eenigo verandering gebracht in den uitslag der verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven voor Amersfoort en omstreken. Ofschoon daar voor leden-patroons slechts 0 stemmen werden uitgebracht, is toch een hei-stemming noodig voor éen lid-patroon, welke zal gehouden worden op 27 October. Voor leden-werklieden werden te Hoogland 2 stemmen uitgebracht. Gekozen zijn nu als leden-patroon de hee ren: G. Blok, T. van Daal, G. van Nieuwen- huizen en G. Prins, als leden-werklieden, de heeren: Jac. van den Brink, G. VV. Kelder, VV. G. Klomp, II. Priem en J. O. Verhaar. Zij die zich gister aan het spoorweg-sta tion bevonden en er waren zeer velen, die het nieuwe voorgebouw eens gingen be zichtigen hebben zich eeuigermate ver maakt met het buitengewoon kleine hokje, dat ingericht is voor plaatskaarten-bureau der N. C. S., oen wijdschen titel voor oen beslist onmogelijke inrichting zoodra 't maar eenigszins druk gaat loopen. Doch lang zal dit «bureau", dat een zon derling contrast vormt met de omgeving, daar niet blijven. Immers spoedig krijgt de N. C. 8. beschikking over de beide buitenste guichets, thans bij de H. IJ. S. M. in gebruik. Een ander inconvenient is, dat er geen bijzondere toegang is voor de post, ten ge volge waarvan do zakken in plaats van tot vóór de treinen gereden te kunnen worden, langs alle trappen moeten gedragen. Dat zal prettig worden rond Sint Nicolaus of Nieuwjaarsdag. Ook de verlichting van het stationsplein 's avonds mag wel verbeterd worden. Do tram vaart zeer wel bij het in gebruik nemen van dan nieuwen toegangsweg. In «Onze West" komt een opwekking voor om bij te dragen voor een monument (te Paramaribo) voor wijlen den Minister van Koloniën jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijek, teneinde der nakomelingschap in her- innoringte brengen, wat zij den «weldoener van Suriname" verschuldigd is. Niet wegens diens 25-jarig jubilé bij het onderwijs, maar omdat, de lieer M. van Lingen zijn zilveren huwelijksfeest mocht herdenken, wapperde Dinsdag de vlag van de R. K. Jongensschool. Een «Vereeniging van strijkmuziek" is hier opgericht, met het doel, zoo mogelijk uitge breid te worden tot een symphonie-orkest. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. VV. Radet'sma en L. E. D. Langeveld, die gaarne nadere inlichtingen verstrekken. Luitenant-adjudant I'. Volbeda, van het 5e regiment infanterie, is thans definitief be noemd tot leeraar in militaire vakken aan den Cursus tot opleiding voor den officiers rang, terwijl aan luitenant-adjudant J. L. van der Moer op zijn verzoek eervol ontslag als leeraar is verleend. Door de ondi-rofliciersrWielrijdersclub van hot 5e regiment infanterie is Maandag een wielerwedstrijd gehouden over 30 K. M. Kerstaankomcnde, in 1 uur 7 minuten, was sergeant Eggink. Sergeant Naarding en sergeant Numatis, eveneens militair-wielrijder, kwamen 2 en 3 aan. Aanstaanden Maandagmiddag 2 uur wordt de eindwedstrijd van de militaire wielrijders gehouden bij «De Hertekop". De prijzen voor de zeer belangrijke wed strijden zullen worden uitgereikt door den regiments-commandant. Monster-zwaard ,-eger G. A. J. Hoedemakers, van het Ie regiment huzaren hier, wordt 1 December overgeplaatst naar Deventer en vervangen door mr. geweermaker J. van Deutekom, van het 5e regiment infanterie.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2