Dinsdag 21 October 1902. m PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5257. 52e jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. coupe. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMERSFOORTSCHE COURAIT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei-schijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gezien hel besluit van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht van dn. 17deu Sep tember 1902 No. 1 N. M. S. (Provnio'aalblad No 109), Gelet op de artt. £6, 50 eu 51 der Militiewet 1901 eu op art. 2-1 van het Koninklijk Besluit d.d. 2 De cember 1901 (Staatsblad No. 230), brengen ter openbare keunis, dat de loting der vóór den leu September van dit jaar voor de militie ingeschrevenen zal geschieden in het gebotnv AMI- ClTlA, aau het PLANTSOEN, tu3schen deUtrecht- sche eu Arnliemsche poorten alhier gelegen op Maandag 3 November e.k. des uamiddags te 2 uur voor de ingeschrevenen, wier geslnchtsnaam begint met de letters A lot en met E, en op Dinsdag 4 November e.k. des voormiddags to 10',.i uur voor de ingeschrevenen, wier geslachts naam begint met de letters F. tot en met Z: voorts, dat ten Gemeeuteluiize op Dinsdag 11 No vember voor de loiingsnummers 1 tot en met SO, op Woensdag 12 November voor de lotinganuinmers 81 tot en met 164, telkens van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur bij den Burgemeeestor aan vraag kan geschieden voor dc getuigschriften, ver meld in de lc on de 2c zinsnede van art. -51 der Wet, luidende als volgt „Om vrijstelling wegens oigeu militairen dienst of dien van broeders tc verkrijgen, moet men overleg gen een paspoort of ander bewijs vau ontslag, of een uittreksel uit hot stamboek of een bewijs van ner- kelijkeu dienst. „Ter bekoming van vrijstelling wegeusbroedordienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin bohoorende, blijkt", en art. 42 ei rate lid, van het aangehaald Konin klijk Besluit: „Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van art. 51 der Wet vermeld, kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39 derde lid vau dit besluit onder detij Burgemees ter berust, ten minste tien dagen vóór don dag, waar op de zitting van den Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij dou Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst cf wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven" eindelijk, dat het opgeven der reden van vrijstel ling, het inleveren van de beuoodigde bewijsstuk ken en liet doen opmaken van bet bij de Wet ge vorderd getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotclingen mee- ncn aanspraak :e kunnen maken, maar dat iiun be lang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad, of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovenge- genoemd Koninklijk Besluit bepaald. Amersfoort, den 20. October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. De jubilaris sprak naar aanleiding van 1 Tiraotheus 1 12. Den beminden leeraar, die sedert 31 Mei 1891 predikant is bij de Ned. Hervormde gemeente hier, werd na den dienst de zegen bede toegezongen uit Fa. 1343. Z.Exe. de Minister van Binnenlandsche Zaken vertoefde gister geruimen tijd biet- ter stede en bracht o. a. een bezoek aan de Hoogere Burgerschool. Zou er dan toch nog sprake van komen, dat die inrichting werd geconverteerd in een Rijksschool? Ter vervanging van den heer B. Folkets is benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en aceijnsen te Amersfoort c. a. de heer F. J. van Gi-asstek, ontvanger der in voerrechten vuii den accijns op <le suiker en vati den waarborg en de belasting der gou den en zilveren werken te Roosendaal. Met ingang van 26 October a. s. zullende telegraaf kantoren van de Nederlandsclie Cen- traal-Spoorwegmaatschappij te Amersfoort, Buarn, De Bilt, Elburg, Ermeloo-Veldwijk, Harderwijk, Hattem, Huis ter Heide, Huls horst, Kampen, Mastenbroek, Nijkerk, Nun- speet, Putten, Soest, Soesterberg, Utrecht, Wezep, Zeist en Zwolle op Zon- en feest dagen geopend zijn van 7.30 tot 9.30 uur vóór-, van 12 tot 2 en van 6.30 tol 7.30 uur namiddags (Greenwichtijd). De diensttijd op werkdagen blijft onver anderd. Van een zijde, die wel niet. nader behoeft te worden aangeduid, verzoekt men ons lezeressen en lezers uit te noodigen deze week een weinig voorzichtig te zijn tegen over de minder gewensebte gasten, die niet de eigenlijke kermisbeden meekomen en voor wie alles goede buit is. j Laat dus maar weinig onder hun bereik I komen, 't zij voor een open raam, 't zij aan of in de porte-mai leau in de de gang van uw woonhuis, waar ze zoo Jicht insluipen. Als tijdelijk opvolger van brigadier-majoor D. Otten is hier werkzaam gesteld brigadier- titulair J. de Du. Zijn opvolger, brigadier H. van Gelder, treedt 8 November in functie. Onze begaafde stadgenoote mej. Marie van Aaken vertrok heden naar Berlijn tot vol tooiing ham- muzikale studiën. Aan luitenant W. van Bakel, Ridder M. W. O., thans werkzaam aan de Kon. Militaire Academie te Breda, is toegekend het Eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Aijeh 18731900. Generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie, komt hedenavond hier ter stede tol het houden eener inspectie over het 5e regiment infanterie. Z.H.Ed.Gestr. zal intrek nemen in het hotel »De vergulde Zwaan". Luitenant H. Wijnaendts, van het 5e re giment infanterie, die zijn studiën aan de Hoogere Krijgsschool voltooide, wordt in verband met zijn plaatsing op 1 November als leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, op dien datum overgeplaatst bij den staf der infanterie. Li navolging van de buitenlandsche legers werden in 1891 ook hier te lande pogingen aan gewend om voor oorlogsdoeleinden militaire wielrijders te formeeren. Burgerjongelieden, die als goede wielrijders bekend stonden en aan zekere eiBchen van intellectueels ontwikkeling voldeden, zoo noodig om vlug den korten inhoud van een bevel of een bericht te vatten en dit onvermiukt over te brengen, werden begin 1893 in den graad van adjudant-onderollicier aange nomen eu dedeu dienst tijdens de groote manoeu vres. De meeaten hunner, veelal studenten aan onze Universiteiten, een enkele maal zelfs ge promoveerd. zullen, om de uitstekende diensten welke zij praesteerden, lang in goede herinnering blijven bij de officierskorpseu met welke zij de manoeuvres medemaakten. In den loop van 1899 werden zij, die als depêche-rijders soms stoute stukjes hadden volbracht, eervol ont slagen. Toen kwam de tijd. waarin uit de regimenten zelve de wielrijders werden opgeleid. Een der groote voorrleelen van deze categorie is, dat men hen te allen tijde bij de hand heeft en ook, dat men hen meer systematisch kan oefenen en, in navolging van de Fransche rijwiel-compag nieën bijvoorbeeld, hen geheel kan vormen tot volkomen gevechtswaardige soldaten. Een korps wielrijders bezit ons leger echter nog niet; wij hebben altijd nog slechts „Meldereiter" niette genstaande de n. f. f 18 000 met welke de rijwie len op de Oorlogsbegrooting voorkomen. De opleiding geschiedt hier nog immers korpsgewijze, zoodat van een wielrijderskorps nog altijd geen sprake kan zijn. Bij de veld-bataljons van het 5e regiment infanterie te Amersfoort is sedert het laatste jaar met hun opleiding belast de le lui ten apt J. Kooiman en de miliciens der lichting 1902, die thans geheel zijn afgericht, hielden in het laatst der vorige week en gisteren oefentochten, aan welke wedstrijden verbonden werden om prijzen, door officieren, de cantine en enkele particulieren uitgeloofd. Zoo werd de vorige week een afstandsrit ge houden over 30 K.M. van den Amersfoortschen berg over Zeist en Woudenberg naar De Herte- kop en daarna over (j K.M. een wedstrijd met hindernissen Schothorst—De RozeboomNijker- kerweg over de kleinste landwegen en door slooten en greppels. Aan beide was verbonden een wedstrijd in het juist overbrengen van een mondeling bericht en het aan elkaar overgeven van een schriftelijk bevel, waartoe de wielrijders moesten afstijgen en het bericht, dat een kameraad hun dicteerde, moesten opschrijven om het elders op hun beurt weder te dicteeren. De winner van dezen wedstrijd kwam aan het eindpunt met in elke hand een gedeelte van zijn rijwiel; de voorvork was bij het oversteken - - van een sloot gebroken, dach hij kwam lang vóór de anderen nnn <>n bracht de depêche het meest onverminkt over. Aan den eindrit, die deze zeer leerzame oefe ningen gisteren zou besluiten, namen met den sergeant-majoor en de 3 sergeanten-instructeur 27 korporaals en soldaten der jongste lichting deel. Zou besluiten, want 't was of natuur verbood den toeleg door te drijvenzij wees de wieiers af, die noode terugblevende geweldige stort regens en de zwaar bemodderde weg, die het slippen haast onvermijdelijk maakten, dwongen ten langen leste den wedstrijd te staken. Het terrein bij De Hertekop was door de goede zorgen der cantine met vlaggen en groen versierd; de stafmuziek kwam om het feest op te vroolijken en deed zelfs dames van een der naburige buitens modder en regen trotseeren, doch mocht er niet in slagen, de voorgenomen De kerkelijke herdenking van het zilveren ambts-jubilé van ds. H. J. ter HaarRomeny had Zondag plaats. Op een brandend heeten Juli-middag stond de exprei-trein Louden Dover iu het Loudon Bridge- station gereed. Onder de reizigers, die op het perron het sein van vertrek afwachtten, bevond zich eeu heer van mid delbaren leeftijd, die aandachtig een met reusachtige letters gedrukt biljet stond le lezen, dat aan de deur der wachtkamer was opgehangen. Het was van den j volgenden inbond„500 pond sterling belooning I voor dengtmo die inlichtingen kan geven welke de i aanhouding ten gevolge hebben van Charles Win- tringham, beschuldigd van roof en moord op ver schillende spoorlijnen van Vereenigd Koninkrijk. Hel signalemeut van genoemden Wintrïngham is als volgtleeftijd ongeveer 22 jaar, middelmatige j lengte, groote blauwe oogcu eu mooie tanden. Ever. boven de kin een moedervlek," enz, „Wat oen Adonis! mompelde hij, nodezebeschrij- I ving te hebben gelezen. De meeste moordenaars wor den door diefstal lot hun daad gebracht. Dat stemt tot nadenken." „Conduc'eur, aldus sprak hij vervolgens een b>- j anihte aan, zult ik geen coupé alleen kunnen krij- Ken „Er zijn vele reïzigars mijn. :erwaar moet u heen „Naar Sandwich." „Dati moet u te Minster overstappen." „Ja, dat weet ik weet ik wel, antwoordde de rei ziger ongeduldig. Ik vraag alleen maar of je mij een vrije coupé kunt bezorgen." Ouder bet spreken, baalde hij zijn beurs tevoor schijn en stopte den conducteur een goudstukje in de hand. „Gaat u maar mee, mijnheer", zeide de beambte die nu geen tegenwerpingen meer maakte. Het resultaat begrijpen de lezers reeds. De gouden sleutel, die reeds zoovele deuren opende, gaf ook hier toegang tot een gereserveerde coupé, waarin de angstvallige reiziger zich behaaglijk neerzette. Hij sloeg zijn „Times" open en was weldra iu de lec tuur verdiept. Nauwelijks had hij van eenige bijzon derheden keunis genomen, toen de conducteur op- aan het portier van de coupé verscheen en zei: „Excuseer mijnheer, bier is een alleen reizende jongedame, die anders den trein zou missen. Zou mijnheer misschien zoo vriendelijk willen zijn „Ik wil mijnheer volstrekt niet storen en zal 'ion volgenden trein nemen", viel een zocht, fijn stem metje den conducteur in de rede. „Volstrekt niet, juffrouw, het doet me waarlijk genoegen, in uw gezelschap te kunnen reizeu. Doe open. conducteur, en laat de juffrouw plaats nemen." 1 De conducteur, die, dank zij de ontsteltenis door het biljet iu de wachtkamer onder het reizend pu bliek veroorzaakt, eeu tweede fooi in den zak liet glijden, opende spoedig het portier. De jongedame wipte du coupé binnen, groette haar reisgenoot en n.un plaats. Van tijd tot lijd wierp de oude lit.er over zijn cou rant een nieuwsgierigen, bewonderende!) blik op zijn riisgeuooto. Zij was smaakvol gek'fedhaar zijden toilet verhoogde nog den glans barer schoonheid en deed haar gracieuse, slanke gestalte voortreffelijk uitkomen. Haar gelaatstrekken waren lijn en regel matig, terwijl haar weelderige zwarte haardos eigen aardig afstak bij baar opmerkelijk bleek teint. Na eenige alledaagsche opmerkingen, zooals men die altijd op reis te hooren krijgt, waren beiden weldra als oude kennissen in een levendig gesprek gewikkeld; de jongedame inwendig gevleid, dat haar geringste opmerkingen met de meeste atteutie werden aangehoord, de Beursman zich uitputtend om, ge heel in strijd met zijn gewoonte, het gesprek zoo aangenaam mogelijk gaande te houden. Zij hadden het over liet reizeu met den expres-trein, over spoor wegongelukken. ja, zelfs over de misdaden, die nu en dan op de spoorwegen voorkomen. De oude heer heriunerde ook nog aan het, biljet betreflende Charles Winlringham. dat de dame zeker ook wel zou hebben opgemerkt en toonde zich eeDigermate ongerust, doch zijn reis^cnoote lachte maar. Zij was in het minst niet bevreesd en bovendien, hoe zou men ook ongerust kunnen zijn, wanneer men zicli beschermd ziet door eeu zóo ridderlijk reisge noot? Bij dit compliment maakte de Beursman een hof felijke buigiug en gaf h\j een wending aau het ge sprek. Even later had de trein het station Turnbridge be reikt. Op hetzelfde oogenblik liep een zwaargebouwd man op den trein toe en trachtte een plaats mach tig te worden. „Geen plaats meer, mijnheer, alle waggons zijn bezet", riep de conducteur. „Ik moet met dezon trein mee. al zou ik ook bij den machinist moeten staan, antwoordde do reizi ger op kalnieti, beslisten toon. Een zaak van 't hoogste gewicht eischt mijn tegen woord iglieid te Do ver en liet minste oponthoud kan een groot onheil ten gevolge hebben." De conducteur verzekerde opnieuw, dat er geen enkele plaats meer vrij was. „De Maatschappij kan mij geen plaats weigeren," hernam de reiziger op dringenden toon. „Maar als er nu geen enkele plants meer is „Dat zullen wij dan eerst eens zien. Ah riep hij uit, toen liij de coupé genaderd was, waarin zich de Beursman en de jongedame bevonden, als ik mij niet vergis, is hier nog wel een plaats open." „Maar hier moogt u niet in", zei de verbaasde conducteur. Als eenig antwoord opende de heer meteen klei nen sleutel, die hij iu de hand had, het portier ea sprong de coupé binnen. Verstomd staarde de con ducteur hein na. „Bepaald een der directeuren hij heeft een sleu tel, mompelde hij. Pardou mijnheer, voegde hij met ouzekere stem er luide aan toe, ik w:sL niet, dat u Hij kon zijn verklaring niet verder voortzetten, want de trein zette zicli al weder iu beweging. Met gefronste wenkbrauwen nam de Beursman den indringer eens op, terwijl de jongedame, na een onverschilligen blik op hem te bobben geworpen, in een boek begon tc bladeren. Wat den vreemdeling betreft, deze was juist tegen over haar gaan zitten. Hij haalde een exemplaar van de „Standard" tc voorschijn cn begon opmerk zaam de verschillende kolommen te doorfoopen. De oude heer, ziende dat zijn verontwaardigde blikken niet de minste uitwerking op den vreem deling hadden, trok zich iu een hoek van de coupé terug en dutte spoedig in. Sneller dan do wind rolde do exprestrein voort. Bij het omkeereu van de verschillende pagina's zijner courant wierp de vreemdeling onderzoekende blikken in do richting der jongedame, die, in haar j lectuur verdiept, geenzins scheen te vermoeden, dat zij het voorwerp was van zijn nauwkeurig onderzoek. I (Slot jolgt.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1