spr. hot geheel eens met den heer Gerritsen, wien hij toezegt deze materie in het college van B. en W. te overleggen. Wel is waar hebben twee werklieden van de Gemeente- reiniging f6 weekloon, doch z|j zijn ongehuwd en eerst sedert 1901 in dienst; toch erkent spr. dat dit loon te laag is, doch bij de reorganisatie, welke wel spoedig den Raad zal oereiken, zal ook hierin wel worden voorzien. Omtrent de tractementen der oude leeraren zal de Wethouder van onderwijs antwoorden. Wethouder Celosse zegt,, dat deze zaak B. en W. voortdurend bezig houdt en dat er reeds in zou z(jn voorzien als de Gemeente- financiën zulks maar toelieten. De heer Visser, Wethouder van openbare werken, antwoordt dat zooveel mogelijk het stelsel van openbare aanbesteding wordt .doorgevoerd, doch dat er ook veel" voor te zeggen is, kleine leverantiën op te dragen aan stadgenooten, die wel eens mogen dee- len in de kleine lusten, waar hun zoo groote lasten worden opgelegd. Ook werd de laagste inschrijver wel eens gepasseerd waar het een werk van vertrouwen gold, bijv. bij verl'werk, waarbij de verfbereiding zoo hoogst moailijk kan worden gecontroleerd. Ook bleken de gezamenlijke inschrijvers bij een openbare aanbesteding weieens al te vriend schappelijk te zijndit moet óok in 't oog gehouden worden. De lieer Gerritsen antwoordde, dat men als particulier er zijn vaste leveranciers op mag uahouden, doch dat dit geen argument mag zijn voor een Gemeentebestuur. Dit moet vragen; wat is de beste en de goed koopste weg. Gerust kan men zeggen, dat op '25 Gemeenten er '23 zijn, die publiek aanbesteden. Hier echter houdt men alle*-"' luidjes zoowat te vriend en dit juist acht spr. een heel slecht beginsel en zeer nadeelig voor de Geraeente-fmanciën. Het is wel ver bazend gemakkelijk eu prettig, doch het be lang der Gemeente eiseht, dat men publiek aanbestede. Wethouder Visser kwam er aanstonds tegenop, dat werd aangeduid alsof hij uit gemakzucht en voor zijn genoegen du le verantiën voor zijn departement op die wijze gunde, doch bleef van meening, dat dit de goede manier is. Ook de Voorzitter zeide, dat geen gemak zucht B. en W. leidde wanneer niet alles werd aanbesteedwat voor aanbesteding vatbaar is. werd en wordt aanbesteed. Kleine leverantiën worden aan betrouwbare personen opgedragen, die daarvoor billijke prijzen be rekenen. De heer Plomp had in de Memorie van toelichting gezien, dat de ontvangsten f '21000 hoogei' geraamd worden, doch de uitgaven f*29 000 hooger, waardoor een tekort zal komen van 1 8000. Zeer hoopt spr. dat in 1904 de inkomsten hooger zullen zijn, óok omdat dan de Gemeente-reiniging zal wor den gereorganiseerd. In ieder geval zullen we moeten bezuinigen, wat wel moeilijk is, doch kan. Hoe nuttig sommige ontworpen uitgaven ook zijn, zal spr. uit dien hooide dan ook tegen enkele ervan stemmen. De heer Kleber refereerde zich aan het door den heer Plomp gesprokene, onder op merking dat het bonus der Gemeente-gas fabriek thans ook al weg is. Wethouder Visser merkte op, dat de In komsten te laag, de Uitgaven te hoog zijn gerantn-1 en waarschuwde, niet te veel te bezuinigen, vooral niet op de straatverbe- leringen, die al van jaar tot jaar zijn uit gesteld en daardoor hoe langer zoo meer geld gaan vragen. Nu kwam de hamer weer aan 't woord art. 59102 Uitgaven, klop, klop. De cij fers deelden we voorheen medelater ko men we, als naar gebruik, op de onderdeden terug. Nieuw zijnde mededeelir.g, dut wegens groote uitbreiding van werkzaamheden ter Secretarie wellicht een 8e ambtenaar wordt aangesteld, voor wiens salaris l'öOO werd uitgetrokken tiet bericht, dat het Raadhuis eerlang zal worden uitgebreid, in verband waarmee de restauratie van de Burgemees terskamer werd aangehouden; het verzoek om te overwegen ot in de Raadszaul een behoorlijke ventilatie kan worden aangebracht; de aanschafting van een derde rijwiel voor de politie; en de twijfel die in een der afdee- liogen uitgesproken is over het nut van de torenwacht, welke echter door B. en W* met kracht werd verdedigd misschien zells wordt de torenwachter telepbonisch aan gesloten met het Politie-bureau. Bij 10*2 (sti-aatvernieuwingcnï vroeg de heer Plomp het woord om f8080 te bezui nigen, f2880 voor de bekeiing der Varken markt, f4440 voor bet beklinkeren der Bree- struat en f 1400 voor de houtbestrating ten behoeve van hel Gymnasium. De verfraaiing van Varkenmarkt en Breestraat achtte spr. te duur betaald rnet bijna f7300, terwijl het Gymnasium wellicht aan zijn bestemming wordt onttrokken. De lieer Var» Esveld kwam op tegen het plan van •Vreemdelingenverkeer'' om op het Dfiepiirifje bij de R. K. begraafplaats een paar potjes bloemen en planten te zetten. Een bloemperkje achtte spr. daar al heel erg ongelegen het wegje is 2'/2 M. breed en vry gevaarlijk door de vele fietsen en auto's die daar voorbijvliegen. Spr. hoopte dan ook zeer, dat zou worden vastgehouden aan het oor spronkelijk plan van B. en W. en men er een ruimer toegangsweg zou maken. Wethouder Visser deelde nu mede, dat in de voorvergadering een Bestuurslid van •Vreemdelingenverkeer" had meegedeeld, dat het Restuu r der vereeniging bij nader inzien de plaats voor een bloemperk daar minder ge lukkig achtte. De voorgestelde klinkerbestra ting, geraamd op fi80, zal er nu wel ko men. Den heer Plomp antwoordde de Wethou der van openbare werken, dat het thans voor gestelde veelal oud zeer is, dat van jaar tot jaar is, uitgesteld tot «volgend jaar' Betere bestratjng wordt bijna altijd gevolgd door verfraaiing der gevels en ook dit heeft zijn nut. We zullen nu honderd daalders rente besparen, doch de verbetering moet tóch plaats hebben en zal dan oneindig meer kosten. De houtbestrating voor het Gymnasium is dringend noodig; het geraas der vele pas- seerende wagens is zeer hinderlijk en storend voor hot onderwijs. Wordt inderdaad het Gymnasium aanzijn bestemming onttrokken, dan wordt hut hout verlegd tot voor het Raadhuis, waar men thans maar berust in den vieieusen toestand. De heer Croockewit was niet overtuigd van de noodzakelijkheid om de Puntenbur gerlaan te beklinkeren, hetgeen 1 5000 kost, en verzocht dezen post al' Ie voeren. De Voorzitter antwoordde, dat alle eigenaren Van aangrenzend terrein nog geen afstand hebben gedaan, dat de post vast op de Be grooting is gebracht om eventueel geld te hebben. De heer Celosse, Wethouder van onderwijs, herinnerde hierbij dat weldra de kinderen langs dezen weg naar de nieuwe Gemeente-school moeten. Dat men den post behoude en later beslisse over de uitvoering. De heer Croockewit meende, dat begrin- ting beter was. De Voorzitter merkte op, dat dit later kon uitgemaakt worden, en de post bleef nu be houden. De heer Plomp wilde gaarne gelooven dat de Varkenmarkt mooier zal zijn als er Ben Ahin-keien in liggen en het voor de leeraren van het Gymnasium aangenamer zal wezen als er een hóutbestrating voor ligt, doch moest tegenstemmen met het oog op den berooiden toestand de financiën. De heer Gerritsen kon zich hiermee niet vereenigen. Jaren aafbeen wordt reeds ge klaagd over de bestrating der Varkenmarkt; Vrijdags, den marktdag nog wel, is 't on doenlijk er door te komen als 't maar een beetje slecht weer is. Het doet spr. genoegen dat B. en W. zijn teruggekomen van het systeem van knutselen en knoeien en lappen en het verheugt hem, dat eindelijk eens verhoord wordt hetgeen hij jaren achtereen bepleitte. Wat de houtbestrating voor het Gymnasium, eventueel het Raadhuis, betreft, "houdt spr. er zich van overtuigd, dat als de tegenstan ders hier hun eigen huis hadden, zij wel degelijk zouden bemerken hoeveel last zij van de huidige keibestrating hadden. Ook de heer Van Beek zal stemmen vóór de uil voering der werken, die nu al zooveel jaren zijn uitgesteld, dat thans wel doorge- j zet moet worden. De heer Van Esveld noemde de Varken- j markt, zooals die thans bestraat is, oen be spotting en wees er op, dat de Breestraat, j middenin de Gemeente gelegen, verre van I voldoende bestraal is en zeer hinderlijk vuor dc kerkgangers. We moeten niet te angstig zijn om deze zoogenaamde buitengewone werken te doen uitvoerenwel mogen we i geen geld verspillen, maar nog minder tegen houden wat bepaald noodig is. De heer Kleber vroeg waarom men de j veldkeien wel wil verwijderen uit de Bree straat en niet van den Hof. Zelfs te Gro ningen vindt rnen hoofdstraten rnet veldkeien. Tot het aanbrengen van Ben Ahin-keien in de Varkenmarkt werd nu besloten met 11 tegen (i stemmen (tegen dc heerenVeis Heyn, Plomp, Hamers, mr. Heyligers, Kle- bei en Van Kalken)tegen het beklinkeren der Breestraat stemden 10 Raadsleden, ter wijl 7 er vóór stemden (de heerenVan Beek, Van Esveld, arts Jorissen, Hamers, Gerritsen en de beide Wethouders) zoodat de veldkeien daar voorloopig blijven; tot de houtbestrating vóór het Gymnasium werd besloten met 12 tegen 5 stemmen (tegen de heerenPlomp, Kleber, mr. Vader, Van Kalken en Veis Heyn). Voor 't overige werd volgnummer 102 aangenomen z. h. st. Nieuw zijnde brug bij de Meisjesschool, welke vervangen wonit door een ijzeren als bij de Heerepoort; beklinkcriiig van Bloe- inendalsche straat, Stnallepad, Driepuntje bij Utreclitsehe weg; trottoirs rnet klinkerpaden op het voormalig Kalfsveld200 M. veld- J keien op den Lagan weg en klinkerpaden j op de Beekesteinsche laan van de Arnhemsche I brug tot dc Beekstraten, te samen voor i f19885. En weer ging de hamer klop, klop, van I 103 tot 148 (Gemeente-archief). Nieuw bij deze posten zijn o. a. de veeg- machine voor de reiniging (f425); de raee- deeling dat in 1902 voor haven verbetering rond f12 483 en in 1903 rond f42000 wordt uitgegeven; en de gsldleenihg voor de Am bachtsschool van f 16 000, af te lossen in 24 jaar, met een annuïteit van f1000. Bij 148 vroeg mr. Heyligers of óok liet salaris van den waarnemend Gemeente archivaris werd verhoogd. Wethouder Visser zeide, dat de meerder heid van B. en W. inderdaad voorstelde, bet salaris niet f100 to vcrhoopeii. Spr. stolde er prijs op te verklaren, dat hij niet tot de meerderheid behoorde. Hij heelt groot respect voor de persoon van dr. Reyn- ders en diens uitgebreide kennis, doch moet, herinneren, dat deze indertijd aanbood bet ambt kosteloos waar te nemen. Nu bij niet vroeg om verbooging van salaris, kan men men het hem moeilijk als op een presen teerblaadje aanbieden. Ue heer Hamers was het hiermee volko men oens, te meer nu de werkzaamheden door aanstelling van den adjunct verlicht zijn. Wethouder Celosse merkte op, dat de adjunct ook werkzaamheden voor de Secre tarie verricht en zeide, dat dr. Roynders steeds zeer vlug en goed de noodige inlich tingen geeft en al zijn vrijen tijd aan het archief besteedt. De catalogus is dan ook reeds nagenoeg gereed en nu in een der aldeelingen de verhooging is aangegeven, is het billijk haar dezen hoogst verdienstelijken ambtenaar toe te kennen. Het archief kan moeilijk aan bekwamer handen worden toe vertrouwd en vandaar het voorstel uit de afdeeling om zonder verzoek hooger tracte- raent toe te kennen. Mr. Heyligers heeft met groot genoegen deze warme verdediging aangehoord. De heer Van Beek zegt, dat nu wijlen de heer Van Ronselaar steeds genoegen nam met f 2Ü0 en vraagt of dr. Reynders dan zooveel meer doet. Hij heeft bovendien hulp, die óok al f200 kost. Spr. zal dau ook stemmen tegen verhooging. Wethouder Visser blijft het vreemd achten, dat ongevraagd f100 verhooging is voorge steld. Gaat men op deze wijze voort, dan zou mon er ook toe komen het salaris van een Schoolhoofd te verhoogen omdat het onderwijzend personeel wordt uitgebreid. Het voorstel wordt nu verworpen met 9 tegen 8 stemmen (vóór de heeren Celosse, mr. Heyligers, Gerritsen, arts Jorissen, Van Esveld, Tromp van Holst, Croockewit en mr. Van Voorst Vader). De volgende puulen der Uitgaven (tot en met 195) en ne 58 der Inkomsten gaven geen aanleiding tot debat, waarna de goheele Begrooting met algeideene stemmen voor loopig werd vastgesteld. Hierna werd de zitting gesloten. Tot adjunct-inspecteur van politie hier is met ingang van 1 November benoemd de heer R. J. Stellinga, thans schrijver bij de le afdeeling te Utrecht. Tot binnenvader en moeder van het Oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Hevormde diaconie zijn benoemd de heer W. Flobbe en echtgenoote, thans in gelijke betrekking te Woubrugge. Onze stadgenoot de lieer J. Dieges ver wierf het diploma voor boomteelt van de afd. Limburg der Maatschappij voor Land en Tuinbouw. Hedenochtend werd een aanvang gemaakt met het leggen der tramrails voor de dou blure Vlasakkerweg-Korte Bergstraat-Utrecht* sche weg. Men hoopt de volgende week met dit werk gereed te zijn. Tevens herinneren we, dat reeds sedert eerugen tijd voor de zoogenaamde nacht- trams niet langer dubbel-, doch enkel tarief wordt gerekend. Kaartjes zijn daarvoor echter niet geldig. Generaal-majuor A. J. Prins heeft zijn in spectie van de veld-bataljons van bet De re giment infanterie uitgesteld tot 28 October en volgende dagen. Den 31 sten komt luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Inspecteur der Infanterie, o. a. toe het bijwonen eener manoeuvre in de Bildtsche duinen tusschen tie bataljens van het 5c regiment van hier en bet 5e bataljon van bet korps en dat van bet 8e regiment uit Utrecht. Als leider dezer oefening zal optreden lui tenant-kolonel P. A. van Buuren, van bet 5e regimentde troepen uit Amersfoort wor den gecommandeerd door majoor J. Vos, van bet 5e regiment, die uit Utrecht door majoor D. de Ronde Bresser, van het 8e re giment. Luitenant J. Grader, van het O. I. L., ver trekt 15 November als mede-geleider van een detachement naar (Jost-Indië. Luitenants-kwartiermeester I. Kosman en F. E. Kimball zullen vóór of op 27 December hun bestemming naar Oost-Indië volgen. Aan reserve 2e luitenant mr. 8. J. L. van Schaik, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Vaandrig J. II. van Burkom is ingedeeld b'J het 2e bataljon 5e regiment infanterie hier, vaan" drig P. H. Zaalberg bij het 5e bataljon te Utrecht- De prijzen in den wedstrijd dor militaire wiel rijders van het 5e regiment infanterie zijn thans toegewezen als volgt: lo prijs sergeant Numans, 2e prijs sergeant Naarding, .'5e prijs sergeant- majoor Toonen, 4e prijs sergeant liggink. Kr werd niet overgereden. De ofiieieren van het le regiment veld-artillc- rie uit dit garnizoen, die heden mot hun colle ga's uit Utrecht een rit hielden, vertrokken hedenochtend half negen met een tusschcnruimto van 3 minuten via Hcrtekop, De Treek en de Pyratnidc near Huis ter Heide, oen afstand van 22 K.M. die binnen '2 uur moest worden afge legd. Die uit Utrecht kwamen le «elfder plaatse aan. De paarden van 17 der deelnemers uit beide garnizoenen, die den afstand in den voorgeschre ven tijd hadden afgelegd en in goede conditie waren, namen deel aan een cindloop over 600 M. welke omstreeks half twaalf aanving en gehou den werd op de entraiiicerbaan van jhr. De Postere, op het heitje achter ,,I)e Palts". Ach tereenvolgens moesten hierbij een boom, een hek, een heg en een bozembak worden genomen. Er waren heel wat toeschouwers en vooral veel dames, zoo van bier en uil Utrecht als uit Zeist cn andere omliggende plaatsen. Dc mu ziek van het le regiment veld-artillerie deed zich telkens hooren en ook het ongedacht fraaie weder deed het. ruiterfeest recht genoeglijk zijn. Luitenant A. G. J. C. YVilkcns verwierf den laten prijs; luitenant jhr. 15, G. E. Elias, den 2denluitenant D. J. L'ouvce den 3donen luitenant F. K. lvuyper den 4dcn. Luitenant F. D. Bezoet de Bie had het onge luk te storten en onder zijn paard te geraken, waarbij hij zich zóo ernstig bezeerde, dat bij den rit moest opgeven. Het tweede elftal van „Quick" zal aanstaanden Zondagmiddag 2 uur op haar terrein aan den Leusdenveg on wedstrijd houden met „Victoria", uit Hilversum. Op de eerste plaats Lauwers is er weer, de man die vroeger eiken Ameisl'oorter, die haar noodig had, van een juist passende bril voorzag. Hij werd bier op de kermis geboren en slaat met zijn welbekende kraam nu reeds voor do 64ste maal op do zelfde ilaats op den Hof. Apeldoorn heeft hem langonge- louden, maar de vriend van velen en door en (loor kundige man zal de drie nog restende dagen stellig nog heel wat verkoopen. Wal het bezoeken der verschillende theater^ aan gaat, schijnt de stemming er in te komen. In „de Arend" ging, door het gezelschap van den heer Dehnonte op hoogst verdienstelijke wijze ge speeld, Dinsdagavond „Onkel Braesig" vooreen stamp volle zaal, Bigot had do hoofdrol, die dus uitstekend bezet sas; de overige rollen waren evenzeer in goede handen en geen wonder dan ook, dnt verzocht werd „Onkel Braesig to herhalen. Het programma is ech ter vastgesteld en daarvan afwijken, gaat niet zoo licht tenzfj. men den heer Dulmonte voor verliia vrijwaart. Gisteravond giug „Do tante van Charley". De zaal was al even volzelfs heeft men, om aïlo „eerste rangen" te kunnen toelaten, den eersten rang met do helft vergroot, Dc „Roodc Brug"gaat hedenavond, morgenavond „Het leven te Amslerdum"en Zaterdag „Boze Kate"drie beste stukken van dit gezel schap, dat een wel verdiend ancees heeft en mag genoten worden. De voorstelling van „Een koninkrijk voor 'n zoon", Dinsdagavond door het gezelschap van don 'fivoli- sehouvviiurg te Botterdam in „Amioitia" gegeven, werd wat beter bezocht, Ook nu werd goed spel te zien gegeven on workton de aardige zetten van Vön Moaer dikwijls geweldig op de lachspieren. Weer speelden do dames hot best. Maar gisteravond bij Ter Hall Was do zaal (link volnog maar een paar plaatsen op de achterste banken waren open. We hebben in ons vorig nummer, aan dc hand der Groninger couranten, niets te veel gezegd van Ter Hall's ensemble, zelfs te weinig want hij kwam dezen keer met een uitstekend gezelschap. We weten waarlijk niet wat 't best en 't mooist is: het duet-Lioni, of de Alexandria's in bun Kasperl- theatcr, Solzor en Hesse, of do „diable blanc" dan wel Beitl Wells. „Piot", nu manager van Burnutn cn Bniley, roert zijn Amsterdatnscli momljo weer met groote verve iu de revue, die elkeen mag gaan zien en hooren; er niets iu wat niet voor ieders ooren geschikt is. Ter Ilall kan blijven rekenen op 'n uitverkocht huis. Een begin van brand in bot perceel van den heer A. van Daal is gister do ^r het spoedig en beleidvol optreden van huisgenooten en buren nog in zijn geboorte gesmoord. Door do politie is gisternacht hier aangehou den zekere B., de vermoedelijke dader der hor loge-diefstallen ten nadeelc van den heer W. F. A. Groenhuizen verleden jaar gepleegd. Tot Gemeente-ontvanger van Hoevelaken is benoemd de beer A. K. van Arkel, thans vo lontair ter Gemeente-secretarie van Arnhem. De mensch zou in vele opzichten gelukkiger zijn, als zijn eigenliefde hem niet zoo vaak in don weg stond. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 16 tot en met 22 October 1902. GEBORENEverarda Petronella, d. van C. Kamer en C. W. van Nimwegen. Ge rard us, z. van YV. Bakker en C. Bouwen. Aaltje Lammert, d. van S. Alkoma. Joban Carel, z. van G. A. Meerts en A. Hendriks. Fredericus Johannes Franciscus, z. van J. F. Sleurink cn H. Ermers. Elisabelha Hendriks, d. van J. R. O verhorst en A.Pas. Mai'garetha Francisca, d. van J. van der Laan on II. YV. Reek. Carolina Alijda Maria, d. van J. de YVaal. ONDERTROUWDYV. van de Runt enJ. Polleman. L. J. Hoksbergen en A. M. van Veen. GETROUWD: G. J- van der Sluijs on K. de Graaf. P. A. van der Veer en J. J. E. de Greel'. J. van don llarn en W. Leonards. OVERLEDENCornelia Langgras, 2 j. Cornelia Adriana Gijtenbeek, 9 m. Ever arda Petronella Kamer, '1 d. Antje van

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2