Dinsdag 28 October 1902. No. 5260. 52e Jaargang. Feuilleton. Een Vriendendienst. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Ge meente AMERSFOORT, Brengen ter algemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan O. J. PRINS, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting een er bakkerij in het perceel wijk G, Mo. 36, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectio U. No. 90S. Amersfoort, den 27. October PJ02. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien ccuc missive van den lieer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 24 October 1.1., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 23 October a.s. en, zou uoodig, op volgende dagen, schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort op do Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen gvoot ka liber (3U c. M). bij welk vuur de roede tot op een afstand van 9UOU M. van ie t fort ais onveilig moet worden beschouwd en waarbij geen vaartuigen ton behoeve van de veiligheid worden uitgelegd. Op de (lagen, waarop gevuurd wordt, zal eene roode vlag van het fort waaien, van minstens een kleurde vlaggen, aangevende do richtingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomhoot, voor zoo ver mogelijk, dc schepen zal waarschuwen en, des geweuschi, hulp vericonen aan kleinere zeil) vaar tuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Bovendien zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, ter wijl nabij het torpedomugazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de bcteekenis der boven bedoelde gekleurde vlaggen, als volgtrood en witte vlag bc- toekcut Noord, wit en zwarte vlag N. 0., zwarte vlag Oost. De datum der schietoefeningen zal nader aange kondigd worden. Amersfoort, den 27 October 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Kamer van Arbeid uoor de Bouwbedrijven te Amersfoort. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat op heden een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende der. uitslag der op 27 October jl. gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid-patroon van de bovengenoemde Kamer van Arbeid, is aangeplakt, terwijl zoodanig afschrift voor een ieder ter Gemeen te-secretarie ter inzage is nedergclegd. Amersfoort, den 2S. Ootobcr 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. B. W. Th. SANDBERG De Gemeente-begrooting. Alvorens in détails te treden, p;even we titans als naar gewoonte de oijlers der Ge meente-begrooting voor 1903 gelijk die in de Memorie van toelichting un de Nota van wijzigingen zijn aangegeven. Do gasfabriek is wel de Gemeentelijke in stelling bij uitnemendheid welke de aandacht van lezeressen en lezers trekt. In de rekening over 1901 werden de Ont vangsten daaruit gesteld op fl'12 320.85, in de Begroeting voor 1902 op f110175, in die voor 1903 op 1116780. Deze post is aldus saamgesteldverbruik van 800(100 M3 lichtgas, voor particulieren, a 8 cent per s<èrc, f64000; verbruik van 8000 M3 lichtgas voor Gemeente-gebouwen, a 6 cent per stère, f480; verbruik van 222000 M3 kookgas, a 0 cent per stère, f 13 320; verbruik van 12000 .M3 muntgas, a 8 cent per stère, f900; voor de openbare verlichting (1 337 000 brand-urer, a 3 4 cent per uur, den kostend en prijs) f 10 027.50; verkoop van cokes f19 900, van kootteer 12200, van amoniak-zout 13120, meterhuur f 3480, aan diversen f 192.50. In 1902 worden verbruikt 700000-M.3 licht gas, 8000 M3. voor Gemeente-gebouwen en 105 000 M3. kookgas; dan wordt slechts f7125 ontvangen voor Gemeente-verlichting (950 000 brandttren), terwijl ontvangen wordt van ver koop van cokes f 22 200. van koolteer f 2220, van amoniak-zout f2750, aan meterhuur f2900 en aan diversen f200, of in totaal f 100 175 dit alles volgens schatting, na tuurlijk de cijfers zijn ontleend aan de Be- grooiing voor het loopende jaar. Voor 1903 zijn de ontvangsten dus f 16 G00 honger geraamd. Eu in de jongste Raadszitting werd ver klaard, dat de Ontvangsten met opzet te laag, de Uitgaven daarentegen te hoog zijn geschat. De Uitgaven voor de gasfabriek zijn voor 1903 geraamd op f94 880, tegen f77 925 in 1902, terwijl zij 1'72569.02s in 1901 beliepen. Deze post is saamgesteld als volgt: voor den aankoop van 4400 ton steenkolen ter bereiding van 1328000 M3 gas, af 11.50 per ton, 150600; soda, zwavelzuur en ijzer aarde f 1200jaarwedde Directeur, behalve vrije woning, f2600; jaarwedde klerk-boek houder f700, munt-klerk f300, scheikundige f300, geldophaler 1240; kantoorbehoeften, drukwerk, hulp bij kuntoorwerkzaamheden, schoonhouden kantoren, enz. f600jaarwedde baas-fitter f S00loonen 2 machinisten a 1'10 Ouder Parijzeuaara kwam onlangs de gedienstig heid van sommige meuscheu tei sprake. „Ik moet van gedienstigheid niets hebben", ver klaarde een hunner, „menschen, die zoo erg ge- mstig zijn, vertrouw ik niet. Dat is mijn stelregel jjO, daar zeen heele geschiedenis aan „Een geschiedenis? Nu tian, laat hooreD". De oude heer begon „Het was tijdens de Gommuue, toen hetm begon te worden. Ik was toen 25 jaar en had tij dens den oorlog dapper meegedaan. Ik bad er een pleuris bij opgeloopeu, die mij tot het einde van Maart te bed hield. Al wat er in de stad voorviel, hoorde ik slechts bij geruchte en uit de fantastische verhalen .-an mijp ouden bediende. „Ik begon ongeduldig te wordeu, c-u wat mijn dokter ook praatte, ik kon het in bed niet langer uithouden, en op een moeien lenteochtend, toen de zon lekker warm scheen, kleedde ik mij aan on ging de straat op. „Parijs scheen een groot gekkenhuisalle meuscheu waren overstuur, ilc revolutie had alle hoofden op hol gebracht, en terwijl de meesteu hun best deden om bij het nieuwe bestuur in de gratie te komen en een baantje machtig te worden, was de hoog moedswaanzin tot een belachlijke hoogte gestegen. „Ik herinner nnj nog een der eersten, dien ik te genkwam, een ouden fourier bij mijn bataljon. Hij droeg het hoofd rech'.op, had zijn knevel afgescho ren eu liet enkel zijn bakkebaarden groeien. per week f 1040 2 eerste stokers a f 12 por week f1248; 4 tweede stokers a fll per week 12288; 3 hulp-stokers, a f 10 per week, f 1500 4 werklieden voor het bewer ken der ijzeraarde, het afleveren der cokes, het verrichten van plaatswerk en het bereiden van amoniakzout f 18722 fitters en 1 lan- taarnfuter a f 10 per week f1560: 1 fitter fü per week f312; opsteken en blusschen der lantaarns, 12 man a 14 per week, f2496; buitengewone arbeidsloonen (uitpompen sy phons, hulp bij fitters, enz.) f904; onderhoud van gebouwen, toestellen en ovens f5000; aankoop van fittings, enz. voor de fabrieks- leidingen, benevens reparatie van kousjes eu glazen in de straatlantaarns, enz. f 3500 aankoop en reparatie van gasmeters f4500; aankoop van muntmeters, iiitings voor de leidingen, ornamenten en komforen f4000 belastingen en assurrantiën tegen brandschade en ongelukken f809: onvoorziene uitgaven, bezorgloon der cokes, rijden der vrachten, enz. f6460. De Uitgaven zijn wathnogerdoordegrootere hoeveelheid kolen, noodig voor het meer te leveren gas, de verhoogingen van enkele loonen, maar vooral door invoering van het muntgas. Zeker aan dit laatste is toe te schrijven, dat de winst van f39 751 in 1901 en van f22 250 in 1902 is gedaald tot f21 900, zooals de raming voor 1903 aangeeft. Tegenover de uitgave van f4300 voor de invoering van het muntgas wordt slechts geraamd f960 als ontvangsten daaruitdoch die ontvangsten worden overal wordt dit bewezen op den duur veel gronter, terwijl de aanschai- lingsonkosten voor eens zijn en het onder houd vrij gering is. Hoezeer de werkelijkheid overigens ver schilt met de raming, moge hieruit blijken, dat op de Gemeente-begrooting voor 1901 de Ontvangsten uit de gasfabriek werden ge raamd op f82 500, terwijl zij volgens de re kening van dat jaar beliepen f112 32085; de uitgaven voor 1901 werden geraamd op f60250, terwijl zij in werkelijkheid echter f 72 569.025 besomden. Wordt vervolgd.) „Hé!" riep ilc, hoe gaat liet?" toen hij zoo deftig als een pauw mij voorbijstapte. „Ik heb mij tot magistraat lateu benoemen." zei hij uit de hoogte. ..Ik had wel een beter baantje kunnen krijgen, maar nu beu ik onafzetbaar". „Ik had geen tijd, mij met dien halven gek op te houden. Om wat nieuws te hooren, meende ik niet boter to kutineu doen dan een oud vriend van de familie te gaan opzoeken, dien ik vroeger vaak had ontmoet en die bij de regcering tijdens het beleg nogal eet) aanzienlijkon post bekleedde. „Hij zou me het best over den stand van zaken kunnen inlichten. Maar zou hij nog wel te Parijs zijn Hij vooral zou door den nieuwen stand van zaken bedreigd wordeu, daar bij wegens de ver schillende ambten, die hij waarnam, ook in betrekking stond tot de justitie. Ik ging naar zijn huis. Eeu oude dienstbode zei mij eerst, dat hij niet meer te Parijs was de meubels waren overtrokken, dc schilderijen bedekt, het geheele huis had inderdaad den schijn, alsof het niet meer bewoond was, Toen zij mij echter na lang praten eiudelijk herkende, werd ik in de slaapkamer gelaten. „De hooge ambtenaar zag er op dat oogenblik alles behalve indrukwekkend uit. „O, mijn vriend", riep bij handenwringend uit, „in welken tijd leven we! De mensehen deuken, dat ik vertrokken ben, maar eens zal liet uitkomen. Ieder oogenblik vrees ik aangehouden te worden. Eenige dagen geleden had ik naar Versailles kunnen gaai! en ik zon dat misschien nog wel kunnen, maar i'« heb iaat. zekere papieren mee te brengen en 't is drommels gevaarlijk, die bij zich to hebben". Hij zag or neerslachtig uit eu schoen slechts aan zich zei ven te Jeuken, maar eensklaps veranderde bij van houding en nam mij vaderlijk bij dc band. „En jij zelf", zei hij, „ik dacht juist aan je Do hemel heeft je gezonden. Ondanks de gevaren, die mij omringen, wilde ik je gaan waarschuwen, zoo spoedig mogelijk te vluchten. Weet je wel, dat je naam op de lijst der verdachten staat?" Ds. J. Bakker, Gerei, predikant te Bun schoten, hoopt hedenavond kwart over zeve nen in »De Zaaier'' voor te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde Gemeente hier. ,.Ik? Och kom. niemand kent me". „Vriend, je geeft je geen rekenschap van den tijd, dien we doormaken.... Over Saiut-Deuis, waar de Pruisen nog liggen, kan je je uit den brand helpen. Wacht mij to Versailles". „Maar ik ken daar niemand." „Ik zal jo een aanbeveling megeven voor een van mijn collega's. Hij sprak met zooveel vuur over de gevaren, die mij bedreigden, dat ik werkelijk ongerust begon to worden. „Ik dank je voor je raad", zei ik, „ik zal naa. huis gaan, wat geld bij mesteken en dan vtrtrek ik". „Ongelukkige, je loopt iu den muil van den leeuw. Begrijp jc dan niet, dat je oogenblikken ge teld zijn. Van hieruit moet je onmiddellijk vertrek ken." Hij nam eeuïgc biljetten van honderd franc uit zijn portefeuille en drong ze me op. „We kunnen later wel afrekenen," zei hij, „het Voornaamste is, dat je weg komt". Hij duwde me letterlijk naar de deur zonder Daar mijn dankbetuigingen te luisteren. „Wacht," zei hij opeens, „iu je ziekelijken toestand kan je niet zon der overjas gaan. Ik zal je de mijne geven." Hij verdween even en kwam weldra terug meteen lange jas, die hij mij hielp aantrekken. „Je bent ziek, je mag vooral geen kou vatten," zei hij. „Tot ziens tc Ik stond op trant, bewogen door zooveel vri lijkheid, en begaf mij naar dc Gare du Nori bezet was door oen bataljon nationale garde Belleville, die er tamelijk woest uitzagen. Om te beginnen, werd ik aangehouden en naar een zaal gebracht, waar een officier, die ook lang poes was, mij wel een uur lang scherp iu verhoor nam. Daarna zou hij mij laten visiteeren en die operatie was eigenlijk al Legounen, toen eeu van zijn kameraden, mijn ziek uiterlijk bespeurend,lach- II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden passeerden heden ochtend deze stad bij hun bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder. Bij H. D. oponthoud in de le klasse wachtkamer van het spoorweg-station wer den 11. M. en Z. K. H. door den heer Bur gemeester, die in ambtsgewaad was gekleed, en den kolonel garnizoens-commandant ge complimenteerd Ook bij de herstemming voor éen lid-pa troon van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven voor Amersfoort en omstre ken is de belangstelling niet groot geweest. Van de 50 kiesgerechtigde patroons kwamen er hier slechts 7 op, die allen hun stem uit brachten op den lieer J. R. van 't HofT; te Hoogland werden alle 7 stemmen uitgebracht op den heer J. van Karsbergen, zoodat de heer Van Karsbergen, als oudste in jaren, gekozen is verklaard. In het sSociaal Weekblad" lezen we: »Het bekende serum de diphtheritis (zoo deelde ons een medicus mede) wordt hier te lande door de Pharrnaseutisehe Handels- vereeniging geleverd voor f 1.25 per dosis. Gemeentebesturen kunnen het Jmjgen voor armenpraktijk (en ziekejS^itnuizen dito) a 75 cent, en in tijden van epidemiscn verschijnen der ziekte a 50 cent. »ln Denemarken daarentegen is van Staats wege een laboratorium te Kopenhagen op gericht ter bereiding van het serum, dat nu verkrijgbaar is (zoo wordt ons gemeld) a 16i/ï cent per dosis. »ik vrees, dat er wel eens busdoctoren hier le lande tegen het gebruik van dit dure ge neesmiddel opzien, en als ze aan hun bus patiënten niet te veel verdienen, is dat be grijpelijk. Maar als de dosis hun slechts ÏG1/* cent kost, behoeven ze met het oog op den prijs niet meer te aarzelen om liet aan te wenden, zoo dikwijls het hun wenschelijk voorkomt. Navolging van Denemarken's voorbeeld ware vooral daarom de overweging waard". Het is misschien niet kwaad, erop te wijzen, dat reeds sedert zeer geruimen tijd door toedoen van een der corporatiën hier ter stede bij den heer W. A. van den Boven- katnp (Utrechtsche straat) diphterie-serum verkrijgbaar is indien eenig geneesheer die voor de armenpraktijk mocht noodig hebben. Bij het derde gedeelte van het Notarieel Staats-examen is o. a. geslaagd de heer A. M. Harterink, die mitsdien bevorderd is tot candidaat-notaris. end zei„Die kerel loopt met den dood in zjjn schoenen. Laat hem maar mot rust". Ze jielen me gaan nu met den laatsten trein ver trok ik naar Versailles, waar ik uitgeput aankwam en voor grof geld met moeite eeu onderkomen vond; Een paar dagen later verscheen mijn vriend, de ambtenaar, die er óok in geslaagd was, uit Parijs weg te komen. „Is alle3 goed afgeloopeu?" vroeg hij. „Hm, mijn gezondheid is er niet op vooruitgegaan". Daar scheen hij ui et erg nieuwsgi. rig naarmaar opeens vroeg hij erg scherp: „Ik heb je een overjas geleendzou ik die terug kunnen krijgen Toen ik hem het kleedingstuk bracht, helderde zijn gelaat op en kalm begon hij met een pennemes dc voering los to snijden en er eenige papieren uit te halen. „Dit zijn", sprak hij tuet bedaarde onbeschoftheid, „kostbare documenten betreffende dc leiders der Commune. Hè, he, T was niet gemakkelijk, die stukken er door te krijgen". Hij stak de papieren in zijn zak. Daarom had hij mij dus „gered" eu was nij zoo beleefd geweest. Te Parijs had ik hoegenaamd geen gevaar geloopen, maar hij had er mij heel netjes aan blootgesteld om doodgeschoten te worden door buiten mijn weten mij met documenten te belasten, die hij zelf niet bij zich durfde dragen. Middelerwijl was le Parijs miju meubilair vernield, zoouls meest gebeurde bij de lui, die vertrokken waren; wegens slechte verzorging bleef ik nog een jaar lang ziek maar mijn „vriend" werd gedecoreerd, omdat bij een vertrouwelijke zending tot een goed einde gebracht had. En dat is do reden, besloot de oude heer. waarom ik nog altijd een beetje huiverig bon van vriendendiensten".

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1