Gemengd nieuws. Advertentiën. zal krijgen in het vergaderlokaal der afdee ling. De vergadering beantwoordde de geest driftvolle toespraak van den Voorzitter met het zingen van het Bondslied. Hierna werd adjudant vaandeldrager F. Kiepe, van het 5e regiment infanterie, die lange jaren Correspondent voor de stoffelijke belangen is geweest en thans Militair advi seur der afdeeling is, gehuldigd in verband ook met de onderscheiding hem 16 October te beurt gevallen toen hem de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst toe gekend werd. Na een welgekozen rede, waarin de heer Dumoulin, Voorzitter der atdeeling, de groote verdiensten des heeren Kiepe ten opzichte van de oud-onderofiicieren schetste, reikte hij hem het insigne uit van Lid van ver dienste van den Bond en schonk hij hem namens de afdeeling twee keurig geënca dreerde gravures van Detaille, «Mort pour la patrie" en »Prisonnier". Onnoodig te zeggen, dat zoowel de rede van den Voorzitter als het antwoord van den heer Kiepe met warm applaus werden begroet. Het verdere van den avond was gewijd aan muziek en spel en voordracht terwijl een geanimeerd tal den gezelligen feestavond sloot. Gansch anders dan tien jaar geleden is Zondag de uitslag geweest van den voetbal wedstrijd tusschen »Quick" en «Sparta" (Rotterdam) wisten de Spartanen 17 Decem ber 1892 de Amersfoorters te kloppen met 17—0, nu was »Quick" de winnende met 2—1. Omstreeks 25 minuten na begin, doelpuntte •Quick", die niet de keuze had en dus tegen de helling speelde; kort daarop joeg zij weel een bal in het net der Rotterdammers, welke echter ongeldig werd verklaard wegens bui tenspel, ofschoon de Amersfoortsehe aan voerder zich daartegen verzette wijl zijn broeder van achteren was komen aanhollen. De rust ging in met 1—0 in het voordeel van »Quick". Na de rust weifelde »Quick" eenigszins, ten gevolge waarvan de Rotterdammers het spel overbrachten naar het veld van hun tegenstauders en dan ook na een minuut of tien konden doelpunten. Dat werd den Quick-menschen te sterk zij zetten hun beste beentje vóór en 't werd nu een lange, spannende, mooie strijd om de leiding en menigeen voorzag reeds ver lenging van den Speeltijd lot opeens een prachtige keil Quick's bal voor de tweede maal in Spartas doel joeg. Quick" heelt zich kranig gehouden en mooi revanche genomen van 1892, doch moet nogmaals trachten oefenspelen te organisee- renaan het samenspel van sSparta" was 't te zien, dat zij zich meer oelenen kan en dat haar leden niet spelen op de trucs en gewoontetjes barer eigen leden. In den competitie-wedstrijd voor den P. V. IV sloeg het tweede elftal van •Quick" haar zustervereeniging »U. D. 1.'" met 52. Wachtmeester-hoefsmid F. P. H. Besters, van de Rij- en Hoefsmidschool, is met ingang van 1 Januari benoemd tut hoefsmidsbaas bij het stal-departement van H. M. de Ko ningin. Ter vervanging van kapitein C. J. Pické wordt kapitein O. L. G. F. Aberson van het 2e regiment veld-artillerie overgeplaatst naai de 2e afdeeling van het le regiment hier. De bij liet le regiment vi-ld-artillerie over geplaatste majoor J. D. Wagner is beden belast met het bevel over de le afdeeling te Utrecht Een zonderlinge gast k warn Zaterdagavond een «let- tapperijen aan den Kleinen Koppel binnenstappen en wel een paard, dat ver moedelijk meende dat zijn baas reeds lang genoeg in de «vergunning" had vertoefd en dezen nu kwam halen. Zonder ongelukken aan meubilair of tap kast te veroorzaken, werd deiossifiant weer uitgeleid. Het stomme dier had zijn zin, want baas ging mee stalw&arts. De Rechtbank te Utrecht eischte tegen den 18-jarigen H. B., van hier, wegens dief stal van een kalkoen en van kippen, te Soest gepleegd, 2 jaar gevangenisstraf. Het gebouw Volksheil", aan de Muur huizen, groot 2 Aren 20 centiaren, is gister avond ten overstaan van notaris J. BoIk ver kocht voor f2500 (zeggevijf-en-twintig honderd gulden). De kooper, de heer G. Boshuizen, zal het na 1 Januari verhuren voor vergaderin gen, enz. Uit Soest schrijft men aan de »Ned.": Lotingsdag. Een angstige dag voor vele ouders; wat zal de avond brengen? Geluk kig degenen, die een middel hebben waar door ze verzekerd zijn van een goeden uit slag Zoo ging 't hier met De R. Zijn zoon zou zeker een vry nummer balen. De oudste zoon was vrijgeloot, en de tweede had, door de pet, die de oudste op den lotingsdag ge dragen had. op te zeiten, een vrij nummer gehaald voor den derde dus niei. gevreesd, de pet was er nog. Toch was 't vader eenigs zins angstig te moede, en hij besloot der halve, mee te gaan (misschien wel om te zien of zoonlief 't bevel zijner ouders wel nakwam en de bewuste pet ophield), 't Kwam evenwel goed uit. Zoon deel zijn plichten de pet volbracht haar taak. VrijgelootNu de pet weer opgeborgen. Over enkele ja ren is No. 4, en daarmede de laatste, aan de beurt. Wat zal voor liefhebbers dan zuik een pet een waarde hebben Wie liefde bewijst, gevoelt zich meer vol daan dan die liefde ontvangt, want het ac tieve staat boven het passieve. In de laatste jaren verschenen in België verschillende tijdschrifteu in de Nederlandscbe taal. Dezen zomer is hun aantal vermeerderd met »Lux", een tijdschrift dat tweemaal per maand te Antwerpen verschijnt en zich richt iiniet tot geleerden of specialisten, maar tot ieder die behoefte voelt, zich op weten schappelijk gebied te ontwikkelen". Om nu zooveel mogelijk verspreid te worden, is 't blad begonnen, zich voornamelijk te wenden tot de amateur-photografen. Optica en schei kunde sluiten zich nauw bij de photografie aan en geven aanleiding tot artikelen en opmerkingen op wetenschappelijk gebied, die, bij ruim debiet, steeds zullen worden uitge breid. Ook aan de kunst, al of niet in ver band met de photografie, wordt een plaatsje ingeruimd. De eerste afleveringen die verschenen be vatten goede artikelen over de ontwikkeling, chemische producten, verder wetenschap pelijke berichten en overzicht over het nieuwste op het gebied der photografie, dat in andere tijdschriften voorkomtook zeer goede platen, op mooi papier gedrukt, met toelichtende artikelen naar schilderijen of goede photo's. Ten slotte zij nog vermeld, dat de redactie voornemens is «prijskampen" voor amateur- photografen uit te schrijven. Dit alles en de mooie uitvoering in aan merking genomen, is de prijs, f3.25 per jaar, uiterst gering te noemen. Hoofdredacteur is de heer D. de Roos. Een enque'-te, ingesteld door den Bond van Nederl. Onderwijzers, heelt aangetoond, dat er vóór het examen van onderwijzer in April 1902 ongeveer 660 onder wijzere zonder be trekking rondliepen. Enkele gelukkigen von den buiten het onderwijs een betrekking een werd schippersknecht, een ander kellner, een boerenknecht. De kellner solliciteerde •onder het bedienen" voort, doch van de 120 maal, dat hij een zegeltje wegstuurde, werd hij slechts driemaal opgeroepenéen keer kwam hij op de voordracht. De examens leverden ruim 1400 onder- wijzere af. Telt men het aantal vacatures in •Sollici tant" en «Vacature", dan blijkt, dat or op het oogenblik stellig 1800 onderwijzers zonder betrekking rondloopen. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft gekozen tot alge- rneenen Voorzitter der Maatschappij don heer VV. Spakler en tot vice-voorzitter rnr. F. A. Eggers. Het volgende moet, volgens het »Vad.", in het postkantoor te 's-Gravenhage hebber, plaats gehad. Een dienstbode nam het bedrag van een postwissel voor haar meesteres in ontvangst. Zij begaf zich vervolgens naar een ander loket om postzegels te koopen en legde van het pas ontvangen geld (ander geld had zij met bij zich) een gulden neer, die valsch bleek te zijn. Zij probeerde aan het loket der postwissels een anderen, goeden, in de plaats te krijgen, inaar de ambtenaar weigerde. Beroep op den directeur hielp evenmin. Maar het sterkste is wel, dat door den zaalwachter nog procesverbaal tegen baar werd opgemaakt wegens uitgeven van valsch geld. Een onderzoek zal dus niet kunnen uit blijven. Het huis van President Kruger te Pretoria zal, naar vandaar gemeld wordt, tegen den grond gehaald worden. I)e Engelsche edelmoedigheid en fijnge voeligheid zijn toch maar grenzeloos. Te Suderbrarup, in Holstein, kwam een boertje bij ongeluk onder een goederentrein. De locomotief wierp hem om en de trein ging over hem heen. De verschrikte om standers dachten niet anders dan een vree- selijk verminkt lijk te zullen zien, maar het boertje was doodstil blijven liggen en zoo doende ongedeerd gebleven. Toen de trein voorbij was, stond de man op, keek eenigszins verwonderd rond en sprak met klassieke kalmte«Dat hett gaud gahn, awer wo is den nu min piep Uok de pijp kwam terecht, en een oogenblikje later ging het vermeende slachtoffer dampend en ver genoegd verder zijns weegs. De Amerikaansche geleerde Léon Lewis heelt onlangs een studie van grooten om vang openbaargemaakt, waarin do geweldige gletschers van de Zuidpool worden behan deld. In tegenstelling met de Noordpool, die ingesloten wordt door een zee, ligt de Zuid pool op een groot continent. Terwijl de ijs massa's van de Noordpool zich eik jaar on gehinderd naar den equator kunnen bewegen, zijn die van de Zuidpool vastgegroeid en hoopen deze zich aanhoudend op. Deze ijs massa's vormen thans reeds een muur, waar van de hoogte door Borchgrevinck in de Robertson-baai op 12 000 voet wordt geschat; op andere punten is die hoogte nog aanzien lijker. Zoo lang nu zegt Lewis deze muur, dien men de ijskap noemt, in zijn geheel blijft, is er niets te vreezen, maar het is lang niet onwaarschijnlijk, dat op zekeren dag, door den steeds toenemenden druk dei- ijsmassa's, het binnenste instort, en wat zullen dan de gevolgen zijn van deze onge hoord groote instorting? Wat zal er gebeu ren ais deze massa's in den Atlantischen Oceaan zinken? Als de instorting aan den Noordkant plaats heeft, zal de werking van deze catastrophe den equator overschrijden eu dadelijk de Afrikaaasche kust treffen, van de Golf van Guinea tot Kaap Bertdaarop zal het geheelo Afrikaansche vasteland worden getroffen en ten laatste, naar het Noorden voortjagend, Groot-Britanië. Jutland, Zweden en Noorwe gen, Finland en Noordelijk Rusland,door een machtigen ijzigen watervloed overstroomd worden. Bij de Noordpool gekomen, zullen de ijsbergen van de Zuidpool een kring be schrijven en de wateren aldaar herscheppen in een gesloten zee. Dit zal een met geweld terugstroomen dei- watermassa's naar het Zuiden ten gevolge hebben en een tweede Zondvloed zal er het gevolg van zijn. Het minst geruststellend is wel, dat geolo gen van naam deze sombere voorspelling lang niet onmogelijk achten. Wij vernemen, dat het hoofdbestuur van de Nederl. Drukkersbond besloten heeft aan de eerlang te houden algemeene vergadering voor te stellen het risico der werklieden- verzekering zelf te dragen, en dit wegens de weinige ongelukken, die gebleken zijn in het drukkersvak voor te komen, doch de ad ministratie op te dragen aaa een bestainde Maatschappij. Tot deelneming aan deze onderlinge ver zekering worden uitsluitend toegelaten leden van den Ned. Drukkersbond. Voor het lid maatschap kan men zich opgeven te Amster dam bij den heer M. J. M. Ouwerling, War moesstraat 149, en te 's-Gravenhage bij den heer P. J. A. ten Hagen, secretaris der af deeling 's-Gravenhage. Dacht men al vrijwel de zwaarste bo.»men te kennen, kortelijks werd in het •Journal of horticulture and cottage gardening" mel ding gemaakt van een VVellingtonia «lie 16 Meter over 't kruis dik is en dus een stam heeft van 48 Meter omtrek. Sir John Lightfoot, vice-kanselier van de universiteit van Cambridge, heeft 15 jaren van zijn leven besteed om uit te maken wanneer de eerste mensch geboren is. Nadat hij tallooze bijbel- en andere teksten verge leken en met behulp van vele kalenders de moeilijkste berekeningen opgesteld had, is hij tot de slotsom gekomen, dat Adam den 23 October van 4004 vóór Chr. geboren is en wel om 9 uur 's ochtends. We weten nog niet, wanneer wij den geboortedag van Eva te vieren hebben, eu dus kan een ander wellicht weer 15 jaar verknoeien aan de beantwoording van deze hoog gewichtige vraag. Het raiddel schijnt gevonden om het drank misbruik de wereld uit te helpen. Ouder bepaalde omstandigheden is dit te bereiken door een Rijksmonopolie; althans in Engel,sch- lndië, waar de drankverkoop Regcerings- monopolie is, is zooals men Zaterdag in een blad heeft kunnen lezen in de laatste jaren het verbruik van sterkedrank met 125 pet. verminderd, dus wordt er nu zelfs nog minder dan niets verbruikt Toch is de bevolking er, volgens het zelfde bericht, slechts met 17l/a pet. vermeerderd, zoodat vermoedelijk algemeene geheel onthouding de oud-testamentischo vergelijking der vermeerdering van het menschelijk ge slacht gelijk het zand der zee spoedig tot een werkelijke waarheid maken zou. Wonderlijk ook is 't, dat de Regeering in Engelsch-Indië nog 112 000 drankhuizen onderhoudt, terwijl er nog veel minder dan niets gedronken wordt. Tot zoo iets is toch ook maar alleen een Engelsche Regeering in staal! Wel mocht liet blad boven deze verrassende mededcelingenschrijven: «Cijfers die spreken"! Het nieuwste op het gebied van kunst in dienst der reclame is wel liet. volgende. De chocolade-firma Slollwerk heeft Men- zel's beroemd •Anneewerk Friedrichs des Groszen" (waarvan indertijd slechts 30 exem plaren werden getrokken, omdat een groote oplage niet loonen zou) voor 120000 Mark aangekocht en laat de prenten afzonderlijk in driekleurendrukop reclame-briefkaar ten reproduoeeren Nadat er langer dan drie eeuwen vruch teloos naar is gezocht, heeft, thans professor Rudolf tlerzog, hoogieeraar in de Grieksche archaeologie aan de universiteit te Tubingen, op hot eiland Kos den tempel van Esculaap ontdekt. Ilet is een klein witmarmeren tempel, waarin zich een alegorische gebeeldhouwde groep de Gezondheid en de Geneeskunde, voorgesteld door de klassieke slang, bevindt. Het circus van Barnum en Bailey, dat sedert 1900 Europa bereisd heeft, is van Duinkerken uit naar de Vereeuigde Staten teruggekeerd. Twee stoomschepen van de •Atlantic Transport Line" de «Minneapolis", die 183 Meter lang is en 180 000 ton meet, en de «Michigan", van 14000 ton inhoud, vervoerden het. Óp de dekken en in de ruimen dezer schepen werden de 67 groote wagens, ieder van 16 Meter, geborgen. RECLAMES- 15 regels f1.25; elke regel meer f0.25. Een raad aan toekomstige moeders. De vrouw is zeker wel de schoonste schepping der natuur. Wat zou de wereld zijn zonder haar, aan haar heeft men alles te danken zij is de voort brengster van het menschelijk en een ieder weet wat er in een moederhart omgaat en wat eone moeder lijden moet oui haar hoop vervuld te zien. Wat een lijden moet ze niet doorstaan tijdens hare zwan gerschap, maar de natuur heeft ook gemaakt dat zij dat lijden met geduld verdraagt iu de hoop in den toekomst door de liefkozingen van haar kroost op dubbele wijze voor tiaar lijden beloond te worden. Er ziju vrouwen die gedurende hare zwangerschap meer lijden dan anderen, zulks hangt af van hunne lichamelijken toestand, want zoowel als er sterke mannen beslaan, bestaan er ook sterke vrouwen. Hetgeen wij hier laten volgen, kan ten dienste; strekken van vrouwen die een zwak lichaamsgestel hebben en geven een voorbeeld nun van juffrouw Htiiberdiua Post wonende te Zetten, provincie Gel derland. Ook zij had hare offers gebracht tot liet voort bestaan der wereld en zou ze zich hebben mogen verbeugen een zevental kleinen om baar le zien ware 't niet dc dood die oen viertal kleinen aan haar moederhart ontrukt had. Hieronder geven wij een afbeelding, volgens een portet, van hare drie lieve- Juffr. POST, volgens portret, ilngen die haar tot nog toe gespaard ziju gebleven men kan zich wel voorstellen dat deze moeder steeds peinzende was over 't behoud barer kindereu en zulks kwam voort door dat hare zwangerschap steeds mot vele ongemakken gepaard ging. Wij ontvingen daaromtrent oen schrijven van haren echtgenoot, waarin hij ons mededeelde dat zijne vrouw tijden» de zwangerschap steeds veel te lijden had eu tenge volge van gebrek aan eetlust en slechte spijsverte ring niet de noodige kracht had tot voeding van het wezen dal zij onder hel hart droeg. Ten laatste zijn we dit alles te boven gekomen, door dat ons door eeuige vrienden de Pink Pillen van Dr. Wil liams waren aangeraden. Ik heb ze haar volgens de voorschriften, die clkcu doos omhult, laten ge bruiken en de vroegere ongevallen hebben zich ditmaal niet weer voorgedaan, hetgeen een groote troost was voor mijne vrouw, daar zij steeds wan hoopte omdat «le kinderen nimmer in 't leven bleven. Onze verslaggever die haar voor uenigi- tijd oen een bezoek bracht bekwam van huur de mondelijke bevestiging van hetgeen hier voorafgaat. Zij ver klaarde onzen verslaggever dat zij gaarne bereid was aan desyerlangende personen de noodige op heldering en inlichting te verschaffen die zij nuttig en noodïg mochten achten. Men wachtte zich evenwel voor dc namaaksels en leze aandacht wat hierna volgt. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink l'illen van Dr. Williams to bekomen, want gelijk alle goede produktcn worden ook de Piok Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zg uiterlijk den schijn hebben van do echte te zijn, doch «te heilzame ou genezende bestanddcolen bczit- teu ze in geeneti deele, Koopt ze slechts bij de depothouder» die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks ve den Hoofddepothouder komen, den heer .Snnbilil. Prijs f 1.75 tic doos, f9-— poröitoozcn. Verkrijg baar Lij Snubilic, Steiger 27, Rotterdam, hoofdde- polhouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Wko, dro gist, Langcstruat 107 te Amersfoort, en A. db Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel tier Pink Pil- Ion heeft nog nooit iomand ge- (jjo||| mK Afbeelding der «loos: BJ De Heer en Mevrouw DOORN— Van Baaien betuigen hun dauk voor do belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Amersfoort, 12 Novemeer 1902.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2