Ingezonden. De heer E. Gerst, districts-inspecteür in het 2e dis int (Amersfoort) is belust met het dage lijkse h toezicht op het gedeelte BarneveldEde vaudou locaalspoorweg EdeBarneveldNijkerk. Tot Hoofd der Bewaarschool van de „Veree- neiging voor Chr. nationaal schoolonderwijs" is benoemd mej. P. M. van den Broek, te 's-Gra- venhage. Luitenant J. Dorré, die 29 December eervol wordt ontheven van zijn detacheering bij de Koloniale reserve, wordt op dien datum terug geplaatst bij het 5e regiment infanterie hier. De „Kon. Veluwsche Jachtvereeniging" zal aanstaanden Donderdag op uitnoodiging meerij den in den jachtrit, welken de Militaire Sport- vereeniging" dien dag maakt. Verzamelen half twee op het voormalig Kalfs- veld hier. Het terrein achter het Militair hospitaal wordt beplant, hetgeen den daar verpleegd wordenden zeker zeer ten goede zal komen. Tot Directeur van de onlangs opgerichte ka mermuziek- vereeniging „Jubal" is benoemd de heer A. L. Maas, stafmuzikant van het 5e regi ment infanterie. In de voormalige Diaconie-school aan het Sluisje is thans een Tehuis voor dienstboden geopend, waar zij, die geen familie in de stad hebben, iederen Zondagavond van 7 tot 10 kun nen vertoeven. De A. F. C. „Quick" werd Zondag door H.cF. C. uit Haarlem op haar terrein aan de Spanjaards- laan aldaar geklopt met 41. De A. F. C. „U. D. I." sloeg de H. V. C. te Harderwijk met 71. Herrinnerd zij, dat de schaakwedstrijd aan staanden Donderdag begint en dat zij die er aan wenschen deel te nemen, en die behalve beoefenaars van het edele schaakspel ingezetenen van Amersfoort moeten zijn, zich tot hedenavond kunnen aanmelden bij luitenant G. Kuyper, Beekesteins.helaan, 9. Wel mocht de politie weer de hand leggen op eeuige eendendieven, maar toch worden in de laatste paar dagen weer zóo veel nog te veld staande vruchten gestroopt, dut het aanbeveling verdient, een weinig meer toezicht te houden dan gewoonlijk. Laat schijnen uw licht, opdat het ook voor anderen licht worde. Bij de hedenmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester jbr. J. \V. A. Barcbman Wuytiers van Vliet van 1.45 tot 2.50 gehouden Raadszitting waren aanwezig 18 leden en de Secretaris en met kennisgeving afwezig de heeren Van Beek en Plomp en verder de heeren Van Eek en Hamers. Na het ongewijzigd vaststellen der notulen van de zitting van 21 October deed de Voorzitter mededeeling van de inmiddels Ingekomen stuk ken, van welke het belangrijkste is een missive van de Commissie tot wering van schoolverzuim ter ondersteuning van het request van „Kinder voeding" om haar subsidie te verhoogen tot f250, benevens een request van den „Amers- foootschen Bestuurders Bond" houdende adhacsie me; eerstgenoemde missive om prie-advics aan B. en \V Alanu kwamen aan de orde: 1. Beschikking op bezwaarschriften in zake aanslagen in de Inkomstenbelasting, met advies der Reclaiue-commissie. Z. d. of b. st. conform dat advies besloten. 2. Request van W. van Sehaïk, met advies van Burgemeester en Wethouders en den In specteur van bet Middelbaar onderwijs. Conform de adviezen is na korte discussie z. h. st. aan adressant met ingang van 1 Octo ber j.l. eervol ontslag verleend als tijdelijk as- aistent-leeraar aan de Burger Avondschool. 3. Voorstel, met ontwerp-besluit, tot wijziging van het Reglement tot regeling vun de Brand weer, Hoof iznak is, dat het uurloon der aun deGe- meen u-spui ten geaffecteerd en met ingang van 1 Januari 1903 van 15 op 20 cent wordt gebracht, terwijl, met liet oog op het in gebruik nemen van brand kraan wagens, voortaan in verschillende artikelen wordt gelezen „spuiten of brandkraan- wagens". Ook is het woord Gemeen te-opzicb ter vervangen doorEerste Gemeente-opzichter. Eindelijk wordt art. 6 gelezen Bij iedere spuit zijn drie commandeurs en bij eiken brandkraan- wagen éen commandeur. Het aantal manschap pen der bezoldigde brandweer bedraagt vijftig man voor elke spuit en vier man voor eiken brandkraanwagen. De manschappen worden door den Opperbrandmcester in overleg met de Braudmeesters verdeeld over de verschillende spuiti-n. Bovendien wordt aan elke spuit toege voegd éen werkman tot het verrichten van de noodige reparation. Nog is bepaald Eveneens kan een premie van f5 worden toegekend aan de manschappen, belast met de bediening van de brandkraanwagens, die het eerst aanwezig zijn en tot watergeven gereed. Aangenomen z d. of h. st. 4. VoorBtel, met ontwerp-besluit, tot wijziging van het Reglement van dienst voor de Brandweer. De hoofdzaak der aangebrachte wijzigingen zijn redactie-verbeteringen, welke in de practyk wenscholijk zijn gebleken en ook dienden inge voerd wegens het in dienst stellen der brand kraanwagens. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel, met ontwerp-besluit, tot wijzi ging van het Reglement van orde voor de ver gaderingen van den Gemeenteraad van 11 De cern ber 1879. Het strekte om alinea 9 van art. 22 tc doen vervallen omdat zij in strijd is met art. 50 Ge meentewet. Immers de alinea bepaalt, dat de stemming nietig is indien het getal behoorlijk gevulde brief]68 niet grooter is dan de helft van dat der leden van den Raad. En nu kan zich het geval voordoen, dat slechts 9 leden tegenwoordig zijn, terwijl twee hunner zich moeten onthouden van medestemmendan is 4 de volstrekte meerder heid en is een besluit, met deze meerderheid genomen, geldig volgens de Gemeentewet, doch zou het ongeldig zijn volgens liet Reglement van orde. Aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel, met ontwerp-besluit, strekkende om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot onderhandsche verhuring van de woning. Wijk B. Kamperbinnenpoort no. 1. De huur van dit perceel eindigt 31 Januari 1908, terwijl die van het naastliggende perceel eerst 1 Januari 1907 eindigt en dus voor dien tijd toch niet kan worden overgegaan tot even- tueele verbreediug der Kamperbiunenpoort. B. en W. stelden voor. het huis wede. te ver huren aan den heer G. Bloemink, telkens voor hoogstens éen jaar en tegen een jaarlijksche huurprijs van f300. tot 31 Januari 1907. Aangeuonienz. d. of li. st. 7. Voorstel om het zoogenaamde wftschhuis, gelegen op het terrein van het „Werkhuis", tijde lijk, tot ui:erlijk 15 Maart 1903, voor de voe ding van schoolkinderen beschikbaar te stellen voor de vereeniging „Kindervoeding", zulks van 15 December tot 15 Maart, iederen dag van ll'.i tot 12' i uur. Aangenomen z. d. of h. st. 8. Voorstel tot gewijzigde vaststelling van de Verordeningen op de helling van rechten voor het gebruik van deu openbaren weg, van openbaar water of van openbaren Gemeentegrond en voor diensten door de Gemeente bewezen, vastgesteld 23 September j. L Gedeputeerde Staten maakten, bij schrijven van 11 October, eenige opmerkingen van for- meeicn aard, welke met enkele redactie-wijzi gingen thans werden opgenomen. De aldus gewijzigde verordening op de helling en die op de invordering werden z. d. metalge- meene stemmen opnieuw vastgesteld. 9. Mededeeling van de met den Minister van Binnenlandsche Zaken gehouden conferentie in ke de Hoogere Burgerschool en voorstel om, ■ereenkoai9tig het advies van Zijne Excellentie, zake de reorganisatie dier school een afwach tende houding aan te nemen. B. en W. schreven Wij hebben de eer, U hierbij den uitslag mede te deelen van eene door ons college op den 27sten September 1.1. te 's Gravenhnge met uen Minister van Binnenlandsche Zaken gehouden conferentie inzake de Hoogere Burgerschool. Op de vraag aan Zijne Excellentie of, in ver band met eene kostelooze aanbieding van terrein voor den bouw eener nieuwe Hoogere Burger school, eenig uitzicht kon worden gegeven om trent de vestiging van eene Rijks Hoogere Bur gerschool te Amersfoort, deelde de Minister mede, dat hij, alvorens eene beslissing te nemen, wenschte af te wachten de resultaten van de oprichting van Hoogere Burgerscholen te Hil versum eu te Utrecht en dat eene beoordeeling naar den toestand te Amersfoort eerst na 3 A 4 jaren grondig kan geschieden. Op de vraag of, indien de Gemeente eene school bouwt, alsdan op financieelen steun van het Rijk zoude kunnen worden gerekend, ant woordde Zijne Excellentie, dat deze zaak even tueel beter schriftelijk kan behandeld worden. Voorts erkende Zijne Excellentie de moeilijk heid waarin Amersfoort zich bevond, maar gaf den raad, het voorbeeld te volgen van de Poly technische School te Delft, alwaar men in soort gelijke omstandigheden verkeerde, maar door plaatsing van een aantal loodsen, welke boven dien het voordeel opleverden, dat men geen bovenverdiepingen in gebruik had, in de plaat sing van het gror-te aantal leerlingen tijdelijk had voorzien, Verder gaf de Minister te kennen, dat hij ver nomen had, dat ia het afgeloopen jaar te Amers foort niets was gedaan tot verbetering van de lokaliteiten, en dat bij genoodzaakt zoude zijn, de laatstelijk verleende verhooging van het Rijks subsidie te verminderen, indien geene verbetering werd aangebracht. Nadat aan Zijne Excellentie nog was te kennen gegeven, dat met December dezes jaars de be schikking over de kosteloos aangeboden ter reinen verviel, met het oog waarop het Ge meentebestuur gaarne vóór dit tijdstip eenige zekerheid verkreeg omtrent de plannen van den Minister, gaf Zijne Excellentie te kennen, dat bij hem plannen van reorganisatieaanhangigwaren tot wier voorbereiding eene Staats-coramissie zou worden benoemd en die ook het Middelbaar onderwijs zouden kunnen wijzigen, reden waarom, zoolang deze geen vasten vorm hadden aange nomen, Zijne Excellentie er niet aan denken kon om aan het aantal Rijksscholen met vijf jarigen cursus uitbreiding te geven. Ten slotte werd aan Zijne Excellentie opge merkt dat met het oog op het hooge schoolgeld te Hilversum en te Utrecht het aantal leerlingen te Amersfoort waarschijnlijk niet zou vermin deren, waarop de Minister ten antwoord gaf: „dat kunt U en dat kan ik nu nog niet zeggen, want daar weten wij nog niets van dit zul de uitkomst moeten ieeren, ik raad de heeren dan ook aan, voorshands eene afwachtende houding aan te nernen en inmiddels door loodsen of anderszins in een voldoende lokaliteit te voorzien, anders zou ik, gelijk ik straks reeds opmerkte, de verhooging van het Rijks-subsidie moeten doen dalen". Nadat de Minister Burgemeester en Wethou ders voor hun bezoek had dank gezegd, was de conferentie afloopen. In verband met het bovenstaande komt het ons guwenscht voor, den raad van Zjine Excel lentie te volgen en mitsdien een afwachtende houding aan te nemen. In deze omstandigheden noodigon wij U uit, ons te machtigen 1. aan Zijne Excellentie te berichten, dat Uwe vergadering heeft besloten in het zooge naamde „Werkhuis" 8 lokalon voor de Hoogere Burgerschool beschikbaar te stellen en dut door dezen maatregel het Hoofdgebouw aanmerkelijk zal worden ontlast 2. aan Zijne Excellentie opgavö to verstrekken van de kosten, welke do Gemeente in 1903 aun het Middelbaar Onderwijs zul hebben te besteden on van de overige maatregelen tot ver betering van liet onderwijs in het afgeloopen jaar genomen, waaronder in de eerste plaats kan worden genoemd de verbetering van de jaarwedden van het tijdelijk personeel en de aanstelling van twee vaBte leeraren boven het vaste contingent. Wij voegen hier nog bij, dat onlangs do Mi nister een bezoek aan het Hoofdgebouw der school heeft gebracht en toen heeft verzocht te overwegen of de trap kan verbeterd worden. Deze zaak is in onderzoek. Indien eene ver betering kan worden aangebracht, zullen wij daaromtrent een nader voorstel doen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen z. d. of h. st. terwijl den eigenaars dank zal worden betuigd voor het door hen aangeboden terrein. 10. Voorstel tot nadere vaststelling der jaar wedde vau mej. J. F. Buytenhuys, onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soortop f750. Aangenomen z. d. of h. st. 11. Voorsi'1 tot wijziging van het Raadsbe sluit d.d. 15 October 1.1., waarbij oen verhoogd subsidie aan de Vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" werd toegekend. Het Bestuur der vereeniging zond de Bogroo- ting der school voor 1903 ter goedkeuring aan deu Minister van Binnenlandsche Zaken, die haar goedkeurde en toezegging deed, voor te stellen het Rijks-subsidie te verhoogen tot f8000 en een bijdrage voor eens te zullen aanvragen van f1500 voor de verbouwing, mits de Ge meente haar subsidie verhooge tol. f4000 en een bijdrage voor eens van föOO verlecne. De Gemeenteraad stond deze bedragen toe, doch bedong, dat het vak meubelmaken niet zou worden onderwezen, en tegen dit laatste nu maakte Z. Exc. bezwaar omdat het hoogere Rijks-subsidie juist wordt verleend met liet oog op de uitbreiding der leervakken, ja zelfs gaf Z. Exc. te verstaan dat indien de Raad bleef vasthouden aan die verbodsbepaling, het hooger Rijks-subsidie niet zou worden verleend. B. en W. 3telden thans voor. onder intrek king van hot Raadsbesluit van 15 October 1902, aan de vereeniging „Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" n. Met ingang van 1 Januari 1908 tot we deropzegging een tot f4000 verhoogd jaarlijkseh subsidie uit de Gemeentekas toe to kennen, onder de voorwaarden vervat in het Raadsbe sluit van 23 April 1900, met deze wijziging, dat door het Rijk een bedrag van minstens f8(100 in plaats van minstens f4200 subsidie worde verleend b. in Januari 1903 een som voor eens van f500 uit de Gemeentekas toe te kennen als bij drage in de kosten van eerste inrichting dier school c. onder eerste hypothecair verband op alle eigendommen dier vereeniging ter leen te ver strekken uit de Gemeentekas een som van f 16 000 tegen een annuïteit van f 1000, to be talen gedurende 24 jaren. Een en ander onder de volgende nadere voor waarden le. De annuïteit wordt zoo mogelijk verrekend met het door de Gemeente uit te keecrcn sub sidie 2e. de Gemeente heeft liet recht om de lo kalen der ambachtsschool kosteloos te gebrui- i ken voor de Burger-avondschool, tegen vergoe ding van vuur en licht en toekenning van een belooning aan den concierge 3e. Burgemeester en Wethouders hebben het recht om op de ambachtsschool kosteloos te plaatsen tien leerlingen, kinderen van onvermo gende gezetenen van Amersfoort 4e. Het aantal leervakken wordt zonder voor afgaande goedkeuring van den Raad niet uit gebreid. Aangenomen z. d. of k. st. 12. Voorstel, met ontwerp-verordening, bedoeld bij art. 29 Leerplichtwet. De Arrondissements-schoolopziener heelt de aandacht gevestigd op do omstandigheid, dat alhier meermalen goedgezinde ouders, die zorg dragen voor de plaatsing hunner kinderen op de Lagere school en voor geregeld schoolbezoek, i zich zien blootgesteld aan strafvervolging door j den onwil van de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen, zich openbarende in het zonder wettige redenen te laat op school komen eti in het zoo genaamd „plat loopen". Ten einde aan dit bezwaar een einde te maken, heeft genoemde schoolopziener B. en VV'. in over- I weging gegeven, een voorstel aanhangig te maken tot vaststelling eener verordening als bedoeld bij art. 29 Leerplichtwet, luidende: „de Ge meenteraad is bevoegd by verordening te be- j palen, dat, onder bij die verordening te stellen voorwaarden, ambtenaren dor politie gemachtigd j zijn, een kind dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreden, te brengen naar j het Hoofd rler school tot welker leerlingen het I kind behoort." Ingevolge art. 16 derzelfde wet zijn de Hooi den lier scholen bevoegd, aan de leerlingen sehrif- telijk verlof te verleenen, dn school tijdelijk niet I te bezoeken1°. voor on bepaalden tijd wegens ongesteldheid van het kind; 2°. voor een be- paalden tijd wegens een dor andere redenen, vermeld en bedoeld in art. 12 sub. 5 (ongesteld- j beid, vervulling godsdienstplichten, of andere ernstige omstandigheden die als geldige redenon kunnen werden beschouwd). Terecht stelde do Commissie tot wering van schoolverzuim to Groningen, die deze zaak ter sprake bracht de vraag „Wat baton deze ver lof bricfjcB, wanneer er geen mensch naar vraagt?" Naar aanleiding van het bovenstaande kwam het B. en W. gewenccht voor, een verordening j in hot leven te roepen, waarbij aan do agenten van politie het recht wordt gogevell, of do plicht I Opgelegd, het vorlofbriefio te vragen van elk kind, dut in den schooltijd w :rkende of slente rende op straat wordt aange i„'\!n en dat blijk, baar in de schooljaren valt, en het, indien het J er geen kan vertoonen, naar de school terug te brengen waar liet thuis behoort. B. en W. boden daartoe tor overweging aan een ontwerp-verordening, in hoofdzaak samengesteld naar de te Tiel vastgestelde verordening en welke luidt Art. 1. De ambtenaren der politie zijn ge machtigd een kind, vallende onder de bepalin gen dor Leerplichtwet en dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, to brengen naar hot Hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort. Art. 2. De ambtenaren der politie maken van deze bevoegdheid geon gebruik, wanneer hot kind hun eeu bewijs vertoont, waaruit blijkt of zich bevindt in gezelschap van een volwassen persoon, die verklaart dat het een geldige reden van, of verlof tot, tijdelijk schoolverzuim heeft. 13. Voorstel tot uitgifte eener geldleening groot hoogstens f140000 ad 31/» °/o - Na eenige discussie werden de artikelen aange nomen z. h. st. c-u de verordening mot 11 tegen 2 stemmen i^tegou de heeren arts Jorissen en Kleber). Een jaarlijksche aflossing, te beginnen 31 De cember 1901, van minstens f4000 wordt voor gesteld ten einde in hoogstens 85 jaren te kun nen nmortisoeron. De leuning strekt om te voorzien in eenige buitengewone uitgaven, bestaande o. a. in voor het dienstjaar 1902 de kosten van havenver- betering le deel tot een bedrag van plin. f 13 000; de kosten van schoolbouw le deel, na aftrek van Rijks-subsidie tot een bedrag van plra. f12 750; de kosten van aanleg der verlengde Pieter Botlï-striuvt (voovzoover niet door parti culiere bijdragen gedekt) f2500; de kosten van aanleg van een riool in de Wnlfertstraat (restant) f 3850en voor liet dienstjaar 1903 de kosten van verbetering van wegen tot een bedrag van plin. f 2023;833de kosten van havenverbetering, res tant, f42000; do kosten van schoolbouw, res tant, na aftrek van Rijks-subsidie, f10 696; do kosten der geldleening te verstrekken aan do Ambachtsschool f 16 000; id. aan de Vereeniging tot het bouwen eu verbeteren van woningen f20000; de kosten voor den bouw eener onder wijzerswoning bij Puntenburg f6000; de aan schaffing van meubelen voor de 3e openbare La- gore school 3e soort f4900; do aanschaffing van con veegmnchine f425. Aangenomen z. d. or h. st. 14. Voorstel tot het verleenen van een crediet van hoogstens f300 aan Burgemeester en Wet houders ten einde de opheffing van tollen bij de Aldegondestraat en bij Ba voort, op den Am- heniRohen straatweg, te verkrijgen. In het Voorloöpig verslag over Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting wordt de Minister van Waterstaat uitgenoodigd, de afschaffing ook van particuliere tollen te willen bevorderen. Van daar deze crediet-nanvraag om ook deze laatste tollen, onder den rook der Gemeente nog wel, opgeheven to krijgen. De Raad vereenigdo z. h. sl. niet dit voorstel. Niets meer aan de orde zijnde, werd de zitting hierna gesloten. Meer uitgebreid Raadsoverzicht in het volgend liet opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijil mede, dat do Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Genelite Reductie, wilt ons verplichten met et opnemen van onder- volgend stuk. Bij voorbaat dankt u Uw dw, J. F. STRENG HOLT, Impresari® WAARSCHUWING De Schouwburgdirectie Stoel en Spreo, to Amster dam, waarvan laatstgenoemde (M. Spreo) schrijver is van het beroemde tooneolspel „Mottige Janna", vrij bewerkt naar eeu Mariiie-solicls van den heer A. Werumëus Honing te Amersfoort, maakt liet publiek vau Amersfoort bekend, dal hel stuk „Mot tige Janus", door het ambulante gezelschap Willem Hart aangekondigd, van de direolie Stool eu Spree is BestolenI Tot nu toe heeft de directie Stoel on Spree doze wenschen ongemoeid gelaten, zoolang zij optraden in kleine plaatsen en voor eeu publiek dat de voor stellingen van ,üt gezelschap Stoel en Spree toch niet bezookt, maar uu, door den roep die van ons stuk en van onze voorstellingen uitgaat, zij do bru taliteit hebben in eeu Eerste-rangs-lokaliteit op le i red eu met het van ons gestolen atuk, acht do directie Stool on Spree zieli verplicht, liet publiek voor te leurstellingen to moeten waarschuwen en hoeft ze besloten, Donderdag 20 November u.s. het Tooneol spel „Mottige Janus" zelf iu de Sociëteit „Amicitia" op te voeren. Men leze het gunstige oordeel van alle groote bla den op de aanplak- en strooibiljetten. Directie Stoel en Spree. Amsterdam, November 1902. ST i ITSÊAèTKtiMJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 17 Novetnbor 1002 (500 loten). Ten kantore vun den collecteur A. C. R. O. LEI KW Kil ER tc Amersfoort (Hivedo- straat. 22) zijn aan de navolgende nummers to beurt, gevallen: l'ryzori vun 120 17.r> 1478 1481 1 »8i G05fi 7120 7137 9365 9367 17801 en 17870., Te zamen 41

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2