Zaterdag 22 November 1902. PHOEMX - BROUWERIJ. BO( K-BIEIv verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 5271. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. P°St Advertentiën 1~0 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, Jno-" °"t(!lKem"KÏMl(,vertentiën per regel 15 cent. Ueolatnes 1-5 regels/11.25; elke regel meer [Ujo. Grnote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kusten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkoston in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tolephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 18 der Verordening op het gebruik van de liaveo, grachten en beken. Brengt ter kennis, dat bet tot nadere aaukondiging geoorloofd is, zich tusschen 's voormiddag» 8 uur en 's namiddags 4 uur te bevinden op het ijs der binnengrachten, uitgezonderd op de plekken die onder een brug gelegen zijn. Hot verbod oin zicb op bet ijs te bevinden, blijft gehandhaafd voor do beken (buitengrachten), waar van bet (ja onbetrouwbaar is. Amersfoort, den 21. November 1902. Do Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Nederland en Zuid-Afrika. Men zal zicli herinneren, dat do Nota van do Nedei'landscho aan de Engelsche regee ring over den rampzaligen oorlog in Zuid- Ali'ika en den kort daarna op een volkomen onverwacht oogenblik gesloten vrede mot elkaar in verband zijn gebracht en dit op een wiize, welke zachtst gezegd minder aan genaam was voor ons Kabinet. De partij bladen vielen deze Nota aan ut verdedigden haar naarmate zij vóór of tegen den Mi nister-President stelling meenden te moeten en kunnen nemendit toch was de eigen lijke zaak. Thans is een officieel stuk verschenen waarvan wij meeoen, onzen lezers den hoofd inhoud niet te mogen onthouden; de Regeering beeft er recht op, dat bet algemeen bekend wordt. Dat zal aan de son dits" voorgoed een einde maken. Bij de in de Tweede Kamer gehouden alge- rr.eene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting voor 1903 dan is, met herinnering aan de uitingen van liet vroegere Kamerlid voor Slie- dreoht (dr. Kuyper) en het debat ten vorigen jare gehouden over de houding van het Kabinet in de Zuid-Afrikaunsche aangelegen heid, in de al'deelingon door sommige leden sgevraugd of het Kabinet in staat is en vrijheid vindt, ten aanzien der bekende Nota, dooi' onze Regeering aan de Britsche gezon den, en hare gevolgen, eenige nadere mede- deeling te doen. Bepaaldelijk zou men gaarne vernemen, of de Nota verzonden is met of zonder voorkennis van de heeren Fischer, Woltnarans en Wessels, die bij ons Hol' waren geaccrediteerd voor een speciale zen ding en of er oorzakelijk verband bestaat tusschen de Nota cn de min gunstige voor waarden, waarop de vrede gesloten is. Wel Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door DOKTER". had men m de dagbladen gezien dat, vol- 1 gens een verkluring van den heer Reitz, afgelegd tijdens het bezoek van de generaals Botha, De Wet en De laRey aan Amsterdam, zoodanig verband niet bestaat, maar men zou het op prijs stellen, hieromtrent inlich ting van het Kabinet zelf to ontvangen." ln het antwoord der Regeering, dut thans is verschenen, leest men over dit underwerp het volgende „Dat tusschen de houding door den vroogeren afgovaardigdo voor Sliedrecht in znko do Zuid- Afrikaansoho aangelegenheden aangenomen, en die van het tegenwoordig Kabinet, geen ander i verBcbil bestaat dan vanzelf voortvloeit uit de I verschillende positie van een Kamerlid en een I verantwoordelijk Minister, is onder behoorlijke documenteering aangetoond in de Memorie van Antwoord betreffende dit hoofdstuk van het I vorig jaar. Hierop behoeft thans niet te worden teruggekomen. Dat voort het vragen van dili- j gentverklaring bij de mondelinge beraadslaging 1 over dit hoofdstuk destijds geen ijdelo phrase I was, bleek uit hot laatstelijk rondgedeelde Oranio- book. Nadere moddeeling omtrent do in flat i Oranjeboek opgenomen Nota is uit tien aard der zaak niet mogelijk voorzoover betreft de particuliere en vertrouwelijke gesprekken, die haar vaststelling en verzending hebben ingeleid, maar wel vindt de Regeering vrijheid, om onder I geheimhouding, een enkel schriftelijk stuk, dut ten deze genoegzaam licht verspreidt, op de I Griffie van do Kamer ter inzage voor de 'oden te doen nederleggen. Evenzoo meent zy te kun- nen handelen mot opzicht tot de tweede vraag in het Voorloopig verslag gedaan, in antwoord j waarop evenzoo een niet onbelangrijk stuk, eveneens onder geheimhouding, ter Griffie kan I gedeponeerd worden. Verder ligt het niet op I haar weg, zich hierover uit te laten. Alleon I kan ze nog ovorleggcn een verklaring van don gewezen Staatsnrooureur Iccb oud-8tiuitssccro- taris Red.) net Zuid-AÏYikaunsyhe Republiek, mr. F. W. Reitz. Deze verkluring, gedateerd 22 September 1902 en waarschijnlijk op schrift gebracht j up verzoek van onze Regeering, nadat deze j uit"een uitlating van inr. Reitz, te Amster dam gedaan, zijn meening ten deze bad leeren kennen, luidt in haar geheel als volgt „lk verklaar, dat niet alleen ik, manral mijn luudgenootcn, die ik ooit gesproken heb, van oordeel xijn, dat do Ncderlandsoho Regeering door wat zij gedaan heeft in verband met do Vredesonderhandelingen en de Nota die aan Engeland is gezonden, ons volk een weldnud heeft betoond. sr „Wij zyn allen overtuigd dat, in acht geno men de omstandigheden waaronder wij verkeer den, hot noodzakelijk was, dat vrede moest go- rnaakt wordendat door hot voortzetten van den oorlog ons volk groot gevaar liep uitgeroeid to worden, voortil wat vrouwen on kinderen be- treit. „Het was de Nodorlandsche Nota, die gemankt heeft, dut do Engelsohe Regeering ons do gele genheid, om tot onderhandelingen te komen, zelf hooft aangeboden, oen gelegenheid die wij reeds lang gezocht hadden. In verband hiermede rustte mijn overtuiging dat hot voortzetten van den oorlog onredolyk zou zijn goweest og het geen GrotiuB in zyn werk „do Jure Belli no Pacis" daarvan zegt, dat een volk, dat gevaar loopt te vergaan en do keuzo heeft zijn vrijheid te verliezen of to vergaan, oer zyn vrijheid moet opofferen." Wollicht vindt de Regeering later een modus om ook de twee geheime stukken bekend te maken min het volk van Neder land, opdat ook du laatste twjjfel wordt op geheven. Uil de overgelegde verkluring van mr. Reitz blykt ton volle, dut liy en ui zyn land- genootcn den stup van ouzo Regeering uls oen weldaad voor zijn volk beschouwen, nis oen wolkome gelegenheid om tot onderhan delingen te komen en tot bot eind te ge raken van den oorlog, die het heldenvolk geheel dreigde uit te roeien. Tot predikant bij du Evaog. LutherSChe ge- oiente hier, ter vervulling van do vacature ontstaan door hot ovorlydon van ds. C. Rusoh, is beroepen ds. J. L. F. do Metyore L.J.tn., sedert 1887 predikant by de Lutherscho gomeente to Bodegraven. Met hem wordon op hot drietal gestold dr. II. A. van Balcol, to Edam, on dB. L. Schutte, to Monnikendam. Herinnerd zy, dat aanstaanden Dinsdag toe- schen 10 en 1 uur ten Raadhuize de verkiezing plaats hooft do verkiezing in do vacaturen ln de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke ontstaan door hot aftreden op 1 Janu ari 1908 van do hoeren II. van Hagelen, J. Ger. Klubur en J. Sinnige. Blijkens opgave in do „Htnnts-courunt" zyn in October ln deze provincie geen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd en bepaalden do bosmottolijko veeziekten zich tot 08 guvullen van schurft bij vee van don eigenaar. Hut Bieren brugje vóór do Moorenpoort, over welks bouw in do Begrootingsvorgadoring van 1902 zoolang is gedebatteerd, is eergistor aan gevoerd on znl weldra gelogd worden op de fundeering die reeds lang gereed is. Do hoor J. B. Wolff is aan do Rijks-univer siteit te Utrecht bovordord tot arts. Do hoor G. Indormaucr, dio nog altijd krygs- govangono is op Hint Helena, znl woldra ropa- trioeron nu eon weldadige nan don Minister van Binnenlandsohu Zaken hot bedrag tor hand hooft gostold, waarvoor do nog daar vertoevende 17 Nederlanders naar hot vaderland kunnen wor don teruggevoerd Do Hnngsahe bladen vvoton to berichten, dat het in do bedoeling dor regeering ligt, du Lund- weorwet op 1 Augustus 1908 in werking to doen tredon. Hot volgend jaar zal ulzoo geen nieuwe lich ting dor schutlory moor wordon ingelyfd. Men doolt aan hot „N. v. d. D." hut volgende mode, dat hot blad in hot ambtelijk barguonsoh laat Het plan bestaat, een ontwerp van wot loven to rocpon, waarbij gclcgcnhaid wordt gegeven Jammer, dat onder de planken van hot platform do balkon te ver van elkaar waren geplaatst, llot staartstuk van hot kanon sloeg al do planken in tweeën, zoodat wo, na het veertiende schot gelost te hebben, genoodzaakt waren met vuren op te hou den. Den volgenden ochtend ging adjudant E. naar overste Trichurd om den toestand van het platform te rupporteeren. Jn dien lyd had or beweging plaats links van het kamp en was de vijand bezig zyn wagens in te spannen. Mijn opinie ia, dat de vijand door ons vuur opmerkzaam was geworden, dat het mogelijk was, uit onze positie op dio wagens te schieten en zij die in veiligheid brengen wildeu. We hadden spoedig den commandant van het Harrysmith-commando bij ons, die or op aandrong do wagons ouder vuur lo nemen. Door korte stuk- kou hout onder hut staartstuk to plaatsen gelukte hot ons oom'ge schoten tü doen, maar daar het ataart- siuk door liet onderleggen der planken te veel ge licht werd, was hut niet mogelijk hol kanon vul- doendo elevatie to geven en vielen do granaten te kort, wanrooi hot vuren gestaakt werd. Uok nu hadden do Kakliis niet teruggeschoten. Adjudant K. kwam dieu avond met terug maar eerst den volgenden ochtend; hij werd vergezeld door den adjudant-smid, die deu heer Loon reeds dikwijls hij het opstellen der löc.M. kanonnen had goiiolpen en uu, om do reparatie spoedig te doen pluais hubbou, meegekomen was. Do wagen met hot noodige bout was in aantocht en was om twaalf uur daar. Het kanon moest worden achteruit gebracht om de planken door nieuwe te kuuneu vervangen. De heer Leoti meende, dat het beter was hiermede le wachten tot bet donker w«h met hot oog op het vuur van den vyand, Do nlgemeeno opinie wasnoh- 1 ter, dat do vijand nog niet gevuurd had en zich do- xen keer (Vit wel rustig zou houden. Hot kanon j werd nu losgcmuakt en buiten do Bcbani gebracht en de gebrokou planken werden afgenomen. Eon paar Boereu werden aangezegd ons te heipon en een groot aantal, door nieuwsgierigheid aodrovcn zaten boven op de sohaus onderwijl allerleigruppen makende en ons dikwyls iu ons werk bemoeilij kend. Herhaalde malen vroegen we hen, toch ruimte te maken eu ons niotin den weg te loopeu hel waren echter net groote kindereneen oogonblikjo ging bet beter, maar weldra was het weer het zelfde. Ook had ik hen erop gewezen, dat hot verkoord was, zoo dicht by elkaar op do schans to zitten, daar dit voor do Engclaohen een to groolo verzoeking zou wezen om niet op oiib te vurenhierover word ik hartelijk uitgelachen. „Die Eogelsebmau is daar yoor te slech" boweerden zy. Om drie uur 's middags werden we verrast door het feit. dat er achter den kop vóór ons een lucht ballon uitkwam, waaruit men uitstekend kon op nemen hoe bü ons de zaken stonden. „Wees nu maar voorzichtig" zeide ik togen de Boeren „het zul nu niet lang meer duren of zo peperen ons"maar ook nu werd ik hartelijk uitgelachen. „Nu ja," antwoordde ik, Jullie inoot hot zeil maar welen; je bent gewaarschuwd." „Allo mustig, die Hollander is bang, neb'/" Het besto was, vorder stil to blyvon. Plotseling hebben we een geheel anderen stand van zaken, Kukhi was goreod ocu witte 'wolk ziet men achter deu kop optrekken, woldra gevolgd door hel hooren van een dofl'on slng.en nog een oogon blikjo lator door het suizen van eeu granaat; in t eerst maakt dit iemand zenuwachtig, vooral omdat tnen niet weet ot zoo'n ding ook to voel op je un- byheid gesteld is. „Daar skiot dio Engelschiuau" en wat al ons pra len en smoeken niet had kunnen doe», deed deze enkele granaat. De Boeren klommen niet van do schans, maar tuimelden er lotterlyk af, sommigen met hut hoofd naar beneden en in minder dan geen tijd zag men niets anders dan hun schoenzolen. „Kwak" zegt do granaat, dleht achter do viuoh- toode burgers, want de oersto bom viel achter do saltans. Toon de Boeren ziuli neb tor do klippen luidden opgesteld, waren zo „vol mood" on "beweerden, dat (,knklii to sloch was om hulle raak te skiet". Dio in do schans achtergebleven waren, drukten zich tegen do schans aan, waarh(j vooral do adjudant- smid bijzonder mijn laehlust opwekte, door zich met een vreoselyk angstig gezicht zoo klein mogelijk te maken en mjj don indruk te geven, nog liever in do aardon wal te zit ton dan or ach tor. Zoodra dan ook de eerste granaat gebarsten was, zetten hij on do boer Leen het op een loopoti, en bleven du ad judant, oen paar artilloristen en mijn persoontje in do submis achter. Do adjudant-smid was in zijn vlucht door den tweedon granaat bijna van do buouon gescholen, wat hem oen krasse en zonder twijfel hartelijk gemeende verwonschleg togen „dio EngelHOhman" ontlokte. Van verdere reparatie aan het platform was voor loopig geen sprake en wo besloten dus tol donker te wachten, rekenend, dat de woede der Engolsohon dan wel zou bedaren. Om C uur verdween do ballon au staakten do Engelsoheii bet vuur. Hot platform word nu snol gerepareerd, het kanon werd opgesteld en om 2 uur gingen we slapen mot do afspraak, Kukhi Gij (laghreclc „gouden morgen" to woiisehen. Om li uur in den ochtend zonden wo Kukhi onze „goed morning," en deze, het onbeleefd vindend niet te antwoorden, gaf onzen groot mol intrest terug. Het bleek nu weldra, dat do vyand tweeGduiuis houwitsers had opgeslold achter den kop véor ons en wel geheel verdekt, zoodat men niotu anders zag dan hot opstijgen der wil te rook wol kon. Duw hou witsers schoten, evouals onze Long Toms, mot roo- kond kruithot was daardoor niet mogolyk op do houwitsers to vuren, torwjjl do Engelsohon uit don bullon die weder hoven den berg stond sein den, hoe hun granaten violen, waardoor er weldra met voor ons niet zuer aangename juistheid gevuurd werd. Ook do Kooyos van Platkop hiolpon druk mev, maar daar sioordon we ons woinig aan dit looh was kanonvuur, toodat do granaten (snioljjk in horizontaio rlolitlng aankwamen, ou du suliuns daar tegen voldoende bescherming bood. Mot do hou- wltsor-granaton was het oohtoraudors; duzo kwamen steil nsur beneden en kondon dus op korten afstand achter de suhans inslaan. Wo luidden eeu paar man op uitkijk om ons to waarschuwen wanneer zo do vlam uit du kanonuen op Platkop zagen, waarop we ons dan aohtor do schans burgdon. Terwijl wo Woor tegen dun narden wal aanzitton, luisterend naar o'n granaat van dn honwltsor, hoor ik op oen» oen vreesoiyken slag, en alles is in de suhans onzichtbaar door den kruitdamp van den Sebarnton granaat, Een oogenblik geheel versuft door mi slag on door don schrik, ducht ik dat er volen aewoiul zouden zijn, temeer daar ik vast geloofde, at tie granaat vlak lichter du schuint ingeslagen was. Op m(|u angstig roepen naar do anderen kreng ik geen antwoord en vreesde ik allen dood te vindon, doch nadat de kruitdamp was opgetrokken, licinerkto ik, dat du suhrik het ergste was en er alleen licht gewonden waren. Het bleek verder, dat do granaat op oon sloeu geslagen was, dio juist achter hot plat form in den grond «ut, cn sommigen, waaronder ook udjudant E., door sleoiisplieiors getroffen waren. Vim do tiou artilleristen, die de bcdicuing van het kanon uitmaakten, waren er zeven iniu of nicer ga- Woud ou daar zy uogal sterk bloedden, gingen ze allon naar do ambulance om zicb to laten ver'binden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1