November 1902. No. 5272. 52e Jaargang. Buitenland. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, omcieele-en onteigeningsadvertenüên per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel m®®1 00*e 'eders naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gewen artikel IS iter Verordening op het gebruik van de haven, grachten eu bekeu. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dispensatie van het verbod van gemeld art. 17 om web op hot. ijs van de lmven, grachten of beken binnen deze Gemeente te bevinden, verleend dd.2l November, met ingang van heden wordt ingetrokken. Amersfoort, den 24. November 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEBS. Een man wiens naam door de gansche wereld bekend is, «Excellentie'' Friedricti Krupp, de kanonnenkoning, is op zijn villa Hiigcl te Essen, Zaterdagmiddag aan een beroerte overleden. Krupp moet zich reeds eenige dagen onwel hebben gevoeld en Zaterdagochtend zeveu uur kreeg hij oen lichten aanval van be roerte tegen den middag verergerde zijn toestand, en tegen vier uur overleed hij. Friedrich Alfred Krupp werd geboren den 17den Februari 1854. Ziju grootvader had een smederij te Essen, waar hij proeven nam met het gieten van kroozenstaal. In 1818 richtte hij een kleine gieterij op, die echter bij zijn dood, in 1826, nog geen ver meldenswaardige resultaten opleverde. Zijn weduwe zette do fabriek voort onder leiding vati haar zoon Alfred, die geruimen tijd nog met geldelijke moeilijkheden had te kampen, maar er toch in slaagde, aan de fabriek langzaam een grootere levensvatbaarheid te geven en haar ten slotte te maken tot tie eerste van haar soort. In 1886 werd het staahverk Aslnöwer Co., te Anden, dooi de firma Krupp ingelijfd. Hef volgend jaar overleed Alfred Krupp te Essen. Hij zijn overlijden ging ie staalgieterij met alle toen reeds daarbij behoorende werken over op zijn ©enigen zoon Friedrich Alfred, die nieuwe afdeelingen stichtte, in I860 het Gruson-werk en in 1806 het bedrijf van de scheeps- en machine-bouwmaatschappij (Her lijn en Gauren, bij Kiel) naastte. j Wat de vader heeft gedaan voor de ont- wikk.ding der artillerie, deed de zoon voor de Duitsche zeemacht en de handelsvloot. In de jaren 1840 tot 1850 begon de Krupppche fabriek proeven te nemen met de vervaardiging van vuurwapens uit giet staal en iu 1847 leverde Krupp een drie- ponder af te Herlijn, welke bij de proefnemin- gen uitstekend bleek te voldoenmaar het I gietstaal kreeg eerst zijn volle waarde bij de invoering van het getrokken achterlaad- geschut. Van bijzondere beteekenis voor dit geschut was de invoering van de door Krupp vervaardigde nieuwe eenvoudige slui ting in 186.), die ir. den oorlog uitstekend heelt voldaan. Voor stukken van groot kaliber worden sedert 1867 de loopen uit concentrische cylinders vervaardigd en deze verbetering leidde tot een nieuwe vinding de z.g. inaiitelring-constructie. Steeds heeft Krupp bij alle verbeteringen van liet geschut de eerste plaats weten te behouden. Het doordringingsvermogen van zijn stalen projectielen heeft een merkwaar dige hoogte bereikt. Krupp heeft tot 1894 meer dan 25006 kanonnen geleverd aan 34 verschillende Sta ten. In Europa heeft Krupp verder zoo wat voor alle Staten belangrijke bestellingen uitgevoerd, behalve voor Frankrijk en En geland. In 1860 ging de fabriek zich ook toeleg gen op de vervaardiging van stalen spoor staven en werd de fabriek van spoorweg- materieel belangrijk uitgebreid. Thans leveren de fabrieken behalve geschut: spoorstaven, assen, wielbanden, wielen, wagen-veeren, plaatijzeren ketels en scheepsplaten, scheeps schroeven en assen, in het bijzonder van do grootste soort, verder groots gesmede deelen van staal en gietijzer voor schepen en machines, walsen, groote blokken ge goten staal en stalen materieel voor de irn.est uiteenloopende doeleinden. De totale productie van de genoemde artikelen bedroeg iu 1893 ongeveer 230 000 tons. Een paar belangwekkende bijzonderheden uit het leven van Krupp geeft de «Köln. Zeitung". Krupp leed reeds lang aan asthma en was vooral door de jongste aanvallen der sociaal democratische pers diep geschokt. Of dit misschien zijn dood heelt verhaast, is niet te zeggen. De overledene schijnt niet in staat te zijn geweest, nog tot zijn omge- j ving te spreken. Nauwelijks keerde na den eersten aantal van beroerte het bewustzijn terug of reeds verergerde een tweede aan val den toestand in zóo groote mate, dat het ergste was te vreezee. Met den dood van Friedrich Alfred Krupp in de dynastie van de Esschensche staalko- ningen uitgestorven. Uit Krupp's huwelijk met barones Margarete von Ende zijn slechts twee dochters geboren. Men vertelt, dat de fabrieken, luidens tes tamentaire bepaling van den vader van den overledene als fideïcornmis zullen worden voortgezet. De beer Arthur Krupp, een neef van den overledene, zou zijn aangewezen als hnoid van de firma. Hoever de vaderlijke zorg van Krupp voor zijn werklieden ging, blijkt uit het feit, dat de firma per jaar 3'/2 millioen mark uitgaf voor pensioenen, uitkeeriügeu bij ziekte, enz., een bedrag dubbel zoo groot als de Duitsche wettelijke voorschriften eischen. Juist zijn omvangrijke en uitstekende zorg voor zijn werklieden, zegt de «Köln, Ztg.", was oor zaak dat de sociaal-democratische propaganda in de Kruppsehe werken geen vasten voet kon krijgen en daarin is gelegen de verkla ring van den haat, waarmede de partij-agi tatoren Krupp vervolgden. Behalve de fabrieken te Essen, waar nog het kleine huisje is te vinden, waarin zijn vader woonde, bezat Krupp een groot aantal hoogovens, steenkolenmijnen, ijzermijnen, stoomschepen, enz., in alle deelen der we reld, o. a. ook in een reedeij te Rotterdam. Hij woonde op een prachtig kasteel te Essen, waar herhaaldelijk Vorstelijke perso nen zijn gasten waren. Zijn geliefkoosde bezigheid was, volgens de Duitsche bladen, de verzorging der wel vaartsinrichtingen voor ziju arbeiders. Ook wordt hij geroemd als zeer liefdadig en vriendelijk. voorbeen.ig. Zoo gevoel ik, die uit pa triottische gezindheid den overledene harte lijk genegen was, met zijn beambten en zijn duizenden werklieden, zijn heengaan zeer diep". Het bericht van het overlijden heeft in Essen een geweldigen indruk gemaakt. Men spreekt over niets anders. De stedelijke ge bouwen hebben balfstoks gevlagd. Zater dagavond zeven uur is een geheime verga dering van den Gemeenteraad gehouden, waarin tegen de door de «Vorwarts" tegen Krupp geuite verdachtmakingen stelling zou worden genomen. De advocaat van Krupp heeft aan de »Küln. Ztg." eeD communiqué gezonden, waarin het volgende wordt meegedeeld. Iu de Gemeente Capri bestaan twee par tijen, die bij de, dit jaar gehouden, Gemeen lijk© verkiezingen elkander heftig bestreden hebben. Aan het hoofd der heerschcnde partij staat de sindaco van de plaats, die tegelijkertijd de eigenaar van het hotel «Quisisana" is en dit jaar met zijn carididaten gezegevierd heeft. De heer Krupp, die op raad van de dokters dit jaar, evenals vorige jaren, daar ongeveer j negen weken heeft verblijf gehouden, heeft zich om de politieke veeten van de eiland bewoners nooit bekommerd en opzettelijk I elk partij-kiezen vermeden. Zijn persoon I is iutusschen na zijn vertrek door den sin daco in zooverre in den verkiezingsstrijd be- Keizer Wilhelm vereerde den doode met trokken, dat de sindaco de groote weldaden zijn vriendschap, verleende hem hooge on- j in het licht stelde, die het eiland en zijn be- derseheidingen en wilde hem zelfs in den woners aan Krupp te danken hebben, en dat adelstand verheffen, waarvoor Krupp echter, mals indertijd zijn vader, bedankte. Schetsjes uit lieu Zuiil- Ai'rikaauschen Oorlog, door DOKTER". Uit den ballon had men stellig het succes ran het laatste schot geseind, althans de granaten volg den elkaar nu snel op, terwijl Platkop evenzoo zijn best ging doen. Het begon werkelijk „unheimisch in de schans te worden cn twee van do drie nog overgebleven artillerie vonden lint beter een veiliger plaats te gaan innemen, zoodat er toen slechts een artillerist en ikzelf bij het kanon waren. Ik had ecu besef, dat de Engelscheu nu minstens evenveel pleizier hadden als wij een paar dagen geleden Nu is het een eigenschap van de meeste menschen, het aangenamer te vinden iemand uit te lachen, dan zelf uitgelachen to worden en tot die mensohen be hoor ik. Het idee, dat do Eugelschen op hotoogen- blik bezig waren, zich over ons vroohjk te maken beviel me in bet geheel niet en ik werd boos, wat ook het geval was met don artillerist. „Moeten wij nu niets terug doe», oom" vroeg hij „leraijl deLn- gelachen ons hier warm schieten? Ik zal wel de at- fuit omwringen cn de ammunitie aangeven, ais u maar wilt laden en lichten.' Ik appreoice:do te» zeerste zjnyvercnp .clitbc-e maar had minder o» root zijn voorstel, dut ik moest laden cn richten. Hiervoor toch was het noodig, dat men op het plat van de affuit ging staan er. dit was zoo aangebracht, dat men, zich hierop bevindende, met het bovengedeelte van het lichaam hoven de schans uiri-vaiü. Hoewel ik boos was, bad ik toch weinig zin, door oen Eugelschen granaat uit elkaar Van zijn vriendschappelijke gezindheid deed de Keizer blijken door het zenden van het volgend telegram aan het «directorium" «Het bericht van het onverwacht overlij den van uw chef heeft mij diep getroffen. De Voorzienigheid had geheimraad Krupp geplaatst aan het hoofd van een onderneming die ver over de grenzen van het vaderland een groote beteekenis heeft verkregen. Dit werk niet alleen in stand te houden gelijk hij het van zijn genialen vader had overge nomen, maar naar den eisch van den we reld beroemden naam uit te breiden, is voor hein zijn levenstaak geweest. «Zijn naam is innig verbonden met de ontwikkeling van de ijzer-industrie, van de bewapening, van de moderne vestingkunde en van den scheepsbouw. Zijn zorg voor zijn ontdergeschikten was onovertroffen en I hij bekend maakte dat, als de tegenpartij de zegepraal behaalde en de heer Krupp weg- te worden geplukt en mijn eergevoel (al -. Hollander natuurlijk) kwam er tegen op om te weigeren. „Vooruit dan maar," zeide ik en met trillende broekspijpen ging ik op hei platform staan en laad de liet kanon vervolgens werd er gericht op Plat kop. Het richten ging nu erg langzaam, daar het omwringen van het staartstuk door middel van oen handspaak slechts door éeu man gedaan werd. ter- wiil onder gewone omstandigheden daarvoor 4man beschikbaar waren, en al dien tijd stond ik met mijn corpus halverwege de schans uit. Ik was dan ook zoo vrij om wanneer er een houwitsergranaat iu aantocht was, af to klimmen en achter den aar den wal te gaan zitten, totdat het granaatje (van maar eventjes 15 c.m. middellijn en 30c. m. hoogte) voorbij was. Nam ik eerst weinig notitie van do gra naten van Piatkop, nu niet meer onder bescher ming van de schans des tc meer, eu ze maakten een bijzonder onaangenamen indruk op mij, omdat zo door middel van rookzwak kruit werden wegge schoten en iemand dus onverwacht met een echt venijnig geluid voorbijtloten. Hoe ik mij ertegen verzette, was hot mij onmogelijk om niet met een verbazende snelheid eveu achter het kanon weg te duiken als zoo'n ding plotseling met een „whuut" over ons heen scheerde. Neen, dan waren die hou witser-granaten voel fatsoenlijker; deze toch meld den hun komst reeds vroegtijdig door oen heel ge zellig gezoem to laten hooreu en gaven een mensch voldoende tijd om zich behoorlijk te bergen. Hei was een zwaar werk om het kanon te laden: de granaat woog 90 Eng. pond eu moest tamelijk hoog gelicht worden om baar in hetkanou te sebui- Ve\V'o vuurden alleen naar den Platkop, daar, zooals reeds vroeger gezegd, cle houwitsers verdekt waren op'csteld. Na 5 grauaten weggeschoten te hebben, hadden de Eugelschen in de forten er genoeg van en ik ook; en daar de vijand op den kop nnu op gehouden met vuren, meende ik aan dceer voldaan te hebben en ging op mijn lauweren rusten, he houwitsers bleven nog lang voortgaan met schieten, maar toen zo niets terugkregen, schenen ze er ook niet veel liefhebberij meer iu te hebben; de ballon giug naar beneden cn de houwitsers eindigden met j Nu duurde het niet lang of de Boeren kwamen j öen voor éen boven water en het dcor hen gevoerd i gesprek liep alleen over de laatste kanonnade. „Mas- tig, maar die groot goed schiet kwaai," zegt er een. „Ja", voegt een ander bij, „toen die bom daarbij die kanon bars, denk ik, julle es allemaal dood." Nu komt ook do commandant; deze had de zaak gezien (op veiligen afstand uatuurlijk) en gaf zijn bijzondere tevredenheid te kennen over het gedrag van ons beiden. Hoewel ik nu niet bepaald een heldenfeit had uitgehaald, was ik toch over mezelven tevreden en giug als halfheid naar bed. Den volgenden dag was adjudant E. weder voor den dienst gereed en in den middag zonden wij een paar granaten naar den vijand; dadelijk kregen we ze uit de houwitsers terug. Vuurden wij niet, dan hielden die zich ook rustig, wat ik toeschreef aan de schaarschte van ammunitie in Ladysmith. Bij het ondergaan der zon kregen wij bezoek van den commnndaut van het Harry sin ith-comniando. Hij vertelde ons dat zijn broer graag eens met het ka non zou zien schieten en verzocht daarom den ad judant een p'ar schoten te doen. De kwestie was evenwel, dat de broer door het gemis van zijn linkerarm vrijgesteld was van com mando-dienst en sinds den oorlog nog geen kogel had booren fluiten. Nu rekende de commandant er op, dat de Engclsehen terug zouden schieten, zoodat zijn broer ook eenig idee zou krijgen, hoe hel smaakt „onder dc Engclsche bommen te 100 pon". Wij allen in de schans; nauwelijks was onze gra naat onder weg, of de Engclsehen begonnen ook te vuren reeds waren een paar granaten vlak bij de schans gebarsten, wat de commandant zeer vroolijk en zijn broer zeer angstig maakte, of op eens sloeg er een granaat in de zandzakken, die de biuneurand van de schans vormden en joeg ze met een vreese- bleef, alle voordcelen zouden ophouden. Na haar nederlaag heeft de tegenpartij er belang bij, den hoteléigenaar-sindaco zoo veel mogelijk te benadeelen en om dit te bereiken, Krupp voorgoed Capri te doen vermijden. Met dit doel heeft zij de laagste beschuldigingen tegen den heer Krupp uit gestrooid, door een onschuldig samenzijn met zijn Caprische en Duitsche kennissen op de gemeenste wijze verdacht te maken en heeft zij in de «Propaganda", de socialistische courant to Napels, drie artikelen laten op nemen. Krupp heeft, nadat hij kennis ge nomen had van deze artikelen, de noodige stappen om raad en bijstand bij de overheid gedaan. Aan deze intriges moeten vermoedelijk in de eerste plaats de openlijke beschimpingen j van den heer Krupp toegeschreven worden. lijkeu slag uit elkaar; de stukken vlogen in.het roucl en de zakken stonden in brand. Gelukkig was er niemand geraakt, terwijl de zakkeu spoedig met water uit een bij de hand staande emmer gebluscht werden. De commandant en zijn broer waren half dood van schrik eu do eerste had genoeg van de grap om den broer ook eens „onder de Engelsche bom men" te hebben, en gaf dadelijk order, het vuren te staken. Nu hij zelf een proefje van het houwitservuur had gehad, vond hij do positie van het kanon veel te gevaarlijk. „Die Ecgeischman zal jou eu al je meuschen hier dood maak," voegde hij tot den ad judant er bij, en zeide, dat hij morgen in den krijgs raad zou voorstellen Long Tom iu een andere stel ling te plaatsen, die minder gevaarlijk was. Geen schot mocht meer gelost worden. De pret was er dus voorloopig af eu daar ik reeds een paar malen van mijn chef order o«d gekregen om me te komen melden, besloot ik mee te gaan met den adjudant-smid, die den volgenden dag naar het hoofdlager zou teruggaan om vervolgens mijn chef op te zoeken. We vertrokken om 12 uur uit het Harryaraith- lager en zoo uitgestrekt waren onze posities rond om Ladysmith, dat we eerst tegen donker in het hoofdlager aankwamen, liet was te laat, verder te I gaan en ik bracht den nacht bij den adjudant-smid door. In den ochtend van den 2dcu Deoember had ik het genoegen, na zes weken, weder voor het eerst mijn chef te ontmoeten. De ontvangst was niet bij zonder hartelijk; de chef was verontwaardigd, dat 'er zij n verlof zoolang bij het kanon was ge bleven en ik was verontwaardigd, omdat hij naar mijn zin „te veel op zijn sabelknop" drukte eu ons op Molskop feitelijk aan ons lot had overgelaten. Had ik daar op order willen wachten, dan zouden we daar op 't oogenblik nög zitten, aangeuomen, dat onze vrienden, de Eugelschen, zich niet over ons zouden hebben ontfermd, toen ze Transvaal bin nentrokken. (Wordt vervolgd.) door- I ik

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1