ALKMAAR. Gemengd nieuws. Ingezonden. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, Keukenmeid MUZIKALE BLOEMLEZING JAM-SOORTEN dat het kennis genomen heeft van hot by U ingekomen stuk van beeren Gedeputeerde Sinten, d.d. 25 September, no. 34, hande lende over do wijziging van het Reglement op het rjjden met hondenkarren, en wel naar aanleiding van oen daartoe strekkend ver zoek van de afdeeling Qooi- en Eemland zij ner Voreoniging; dat hot zich verheugt in de door hoeren Gedeputeerden voorgestelde beperkende be paling en dat voorstel hierbij dringend on dersteunt; dat echter de bepaling omtrent het ge bruik van «kleinere nonden onder melkkar- ren of dergelijke lichtere vervoermiddelen", dat beeren Gedeputeerden niet willen be lemmeren, toch nog aanleiding zal geven tot ergerlijk misbruik, dat inderdaad nog maar al te dikwijls van te kleine honden wordt gemaakt, zoo niet ook voor deze tweede ca tegorie een minimum schouderhoogte wordt aangegeven en het begrip «meikarren of der gelijke lichtere vervoermiddelen" nader wordt omschreven. Redenen waarom voornoemd Bestuur Uw college hiermee verzoekt, by de vaststelling van het ontwerp-besluit tevens te verbieden als trekdieren honden te bezigen van minder schouderhoogte dan veertig centimeter en een maximum tc bepalen van 150 Kilo last voor eiken trekkenden hond. Een nieuwe Rijksgids voor den intercom- muualen en internationalen Telephoonclienst is verschenen en voor den gewonen prijs van 50 cent verkrijgbaar gesteld aan het Ryks telephoonkantour. De verbeteringen voor Amersfoort, waarop we reeds zoo dikwijls wezen, zijn nu aan gebracht. Met ingang van 1 December wordt Amers foort telephonisch aangesloten met een groot aantal plaatsen in Duitschland. De prys voor een enkelvoudig gesprek met Berlijn c. a. bedraagt fl.95, met Altona, 'Hamburg en Hannover c. a. f 1.70 en met de overige Duitsche plaatsen f 1.45. Aan do Gemeente zijn twee zwanen aan geboden, door de plaatselijke «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer" te Utrecht aangekocht. Een vet postje staat weder vergeven te te worden, dat van hondenvanger, tegen een jaarljjkscb salaris van f25 benevens 25 cent voor iederen hond, die zonder be- lastingpenning rondloopt en door den beambte wordt opgevangen. We hopen nu maar, dat hij ook en vooral de zieke honden zal aandurvendie toch doen meer kwaad dan een deserteur die eens «ongekleed" een straatje om gaat. Luitenants J. Busquet en J. Nijdam, van het 5c regiment infanterie, zijn benoemd tot lecraar aan den voorbereidenden cursus by het korps. De miliciens van het 5e regiment infante rie behoor end e tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte vertrekken 20 Novem ber met tijdelyk verlof tot 2G Maart 1903. Zij die voor eigen rekening reizen, ver trekken reeds Vrijdag. Onder leiding van luitenant G. J. Maris, die als iagermeester fungeerde, werd hier he denmiddag de jachtrit van de «Militaire Sport- vereeniging" gehouden. Het rendez-vous had hult twee plaats op het voormalig Kalfsveld. Behalve een dame en den jagermeestcr namen 20 ruiters deel aan den rit, het mee- rendeol hunner officieren der cavalerie en artillerie en enkele leden der «Veluwsche Jachtvereeniging" welke haar slipjacht ver- tette. Het parcours liep over den Soesterweg naar de Vlasakkers waar, by de springhaan, de eind wedloop werd gehouden. In plaats van in de rechte lyn, gelijk eerst was ontworpen, werd de ren wegens de be vroren heide gehouden op den zachten grond der zoogenaamde renbaan en in grooten kring. Den eersten prijs behaalde luitenant F. G. de Bas, van den staf der cavalerie, leeraar aan dc Kon. Militaire Academie te Breda den tweede:, prijs de heer Eltzbacher, uit Amsterdamaan derden luitenant J. H. G. Kappelhoff, van het 2e regiment vesting-ar tillerie den vierden luitenant L. C. Beynen, van bet 3e regiment huzaren. Het prachtig gekozen terrein was door de weder ingevallen vorst zeer slecht en de paarden hadden veel last van den barden grond, vooral bij bet springen. De rit was omstreebs kwart vóór drieën afgeloopen, terwijl de eindrit door slechts enkele darnes werd bijgewoond. De kantoren der op 1 Januari te openen «Amerstoorteche Bank" zullen worden geves tigd in het perceel Kortegraclit 20, naast het Postkantoor, thans bewoond door den heer A. Herschel Bzn. De provinciale afdeeling der «V. P. N." zal 13 December te Utrecht een Algemeene vergadering houden o. a. ter verkiezing van twee Bestuursleden voor de beeren J. Kooi man C. M. H. Kroosen, die wegens drukke bezigheden bedankten. Vrydag 12 December wordt te Utrecht de 9e grooto Internationale Pluimvee-ten toonstelling door oOrnithophilia'' uitgeschre ven, geopend. lu do 3 gebouwen..de Fruit- hal, de Korenbeurs en de btads-manège, zullen niet minder dan 3400 nummers, vertegen woordigende ruim 4000 dieren, tentoonge steld zyn. Aan klasse- en eerepryzen is een bedrag van ongeveer fGOOO uitgeloofd. Talrijk zijn de inzendingen van de zoo genaamde nutrassen, een bewijs te meer, dat dergelyke tentoonstellingen ook wel degelijk ten goede komen aan het fokken van hoenders, geteeld voor de eier-productie. Voor Wyandotte's zijn o. a. ingeschreven 372 nummers en 43 toornen (1 haan en 4 hennen), voor Leghorns respectievelijk 220 en 25, Minorca's 125 en 17. De duiven worden vertegenwoordigd door 1057 nummers (kroppers allen 282, meeuwen 149), de konijnen door 381 nummers, (Vlaam- sche reuzen alleeu 129). De inzendingen komen uit Holland, België, Duitschland, Denemarken en Engeland. Uit dit kort overzicht blijkt, dat de ten toonstelling, ook voor niet-fokkers een be zoek overwaard is en ook dat de «V. P. N." zich reeds krachtig deed gevoelen. De Nederlandsche vereeniging «Avicultura" zal haar 17e Internationale tentoonstelling van Hoenders, Duiven, Kalkoenen, Eenden, Zang-, Kamer- en Volièrevogels houden van 0 tot 8 Februari 1903 in de zalen van het «Kon. Zoologisch Botanisch Genootschap" te 's-Gravenhage. De inschrijvingen sluiten 15 Januari a. s. Secretaris is luitenant J. Kooiman. De tweede beker-ronde zal hier aanstaan den Zondagmiddag te twee uur worden ge speeld tusschen de A. F. C. «Quick" en »H. B. S." uit Den Haag, De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zal half December in «Amicitia" Mendels sohn's «Paulus" ten geboore brengen. Als solisten zullen daarbij zich doen hooren mej. Chr. Schilte, uit Heemstede, sopraan en de beeren M. Boogaerdt. uit Rotterdam, tenor en Henri van Oost, uit Utrecht, bas. Volgens het «Handelsblad" is bij B. en W. van Amsterdam bericht ingekomen en hebben dezen het schry ven voor Raadsleden ter visie gelegd, dat de Regeering niet zal medewerken om de Veluwe voor het ont trekken van water ten behoeve eener lei ding naar Amsterdam beschikbaar te stellen, 't Is nu zaak om even vroegtijdig en even krachtig up te komen voor de belangen der overige si reken op welke de Hoofdstad het oog heeft. De Gemeenteraad van Elburg heeft be sloten een adres te richten aan den Minister van Waterstaat om, indien aan de «Maat schappij van Buurtspoorwegen", te Utrecht, definitief concessie wordt verleend tot den aanleg van een stoomtram langs den Zuider- zeeschen straatweg, te willen letten op de belangen der Gemeente Elburg en wel le. door een rechtstreeksche verbinding met Zwolle en niet over Kampenen 2e. door een goede verbinding met de in 1901 be langrijk verbeterde haven. Er zijn er, die in de wereld alles willen verteteren, maar doen alsof zijzelven daar buiten zijn begrepen. Een reis om de wereld in 10 uren en 25 minuten. Het vertrek had plaats te Ottowa (Canada) Vrijdagavond 31 October om 10 uur 10 minuten en de aankomst gebeurde Za terdag 1 November om 8 uur 35 min. 's morgens. De gevolgde weg was de Atlantische Oce aan, Australië, het Van Couvereilarul en ein delijk ottowa, waar op het gestelde uur het telegram want de vlugge reiziger was een telegram werd overhandigd aan den adressant, lor.1 Minto, Gauverneur-generaal van het Dominion. Men had het denkbeeld opgevat, een te- legrafiische match te houden langs den kabel door den Atlantische» Oceaan, en langs de nieuwe lijn van den Stillen Oceaan, naar aanleiding van de voltooiing van het tele grafisch wereldnet, lungs den Van Couver kabel. De lyn van den Atlantischcn Oceaan won het, maar men verzekert dat, zoo de lijn van den Stillen Oceaan in regelmatige ex ploitatie zal wezen, de berichten, daarlangs verzonden, nog vlugger zullen overkomen. De Spaansche politie heeft eindelijk te Barcelona het «handelsagentuur" ontdekt welks hoofddoel was, buitenlanders op te lichten. Het zond circulaires en brieven rond waarin begraven schatten, slechts in de verbeelding bestaande goudmijnen en andere dingen op zwendelarijgebied aange boden werden. Aan het hoofd dier onder neming stonden een Oostenrijker, een Duit- scher en een Spanjaard. Zij bevinden zich nu in arrest. Hït opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Klim- eu Steigermaterialen. Geachte Redactie Of het noodig is, dat ik een gedeelte van uw blad vraag, dat 't meest onder de oogen der bevoegden komt, om de verantwoorde lijke personen eens aan te sporen hunne aandacht te wijden aan het klim- en steiger materiaal, gebezigd bij den aanbouw van de zich meer en meer uitbreidende Gemeente, zal wel niemand betwisten. Vandaar dat ik u beleefd verzoek een en ander onder de aandacht van de bevoegde macht te brengen, die, door het in 't leven roepen van een tactvolle bouvvpolitie, voor goed een einde zal maken aan net gebruiken van onvoldoend steigermateriaal en ladders, of touw en ketting bij 'thyschen of ver plaatsen van zware lasten. Het bouwvak, dat sedert mijn jeugd de meeste aantrekkelijkheid op mij uitoefende, verlevendigt zich nu le meer, daar de zoo genaamde revolutie-bouw sedert eenigen tijd ook in Amersfoort met groote woede wordt voortgezet. Vooral op deze bouworde is streng en voortdurend toezicht noodig, om niet te spreken van muren, die masfr halfvol wor den gewerkt, noch in verband gelegd, met mortel van zand, zand en nog eens zand, eenmaal kalk en dan weer zand, zooals een der sjouwerlieden de metselspecie beliefde te noemenen balklagen van batturn hout, vervuurd, zonder eenig weerstandsvermogen, veelal tc wijd uiteen gelegen voor de dunne en slappe plankies, die vloeren en zolders voorstellen, om dreuning of zwieping te voor komen, en kozijnen van heb ik jou daar dit alles maar even in vogelvlucht gezien, toch nog vrij goed, gerekend bij de hulp middelen en hun toepassing tijdens den opbouw van al dezen en zeer so!ieden(?) huizenbouw. Menschenlevens zijn dagelijks in gevaar wanneer onvoldoende steiger materialen wor den gebezigd bij den opbouw van woningen en bij het verplaatsen van zware lasten dit moet en kan voorkomen worden, wan neer streng en aanhoudend toezicht wordt uitgeoefend. Zeker weet ik, dat ook hier weer zal worden gezegd, dat de werkman die dit schrijft «een ontevredene" ismaar boe nu Wanneer 't reizend publiek met de spoor over een niet al te vertrouwbare brug moet worden vervoerd, en het was dit zich be wust, zou dan niet onmiddellijk een protest met alle kracht worden aangetoekend om hieraan voorzeker, met behulp der wetge vende macht, een spoedig einde te maken Een zelfde lichaam als die der reizigers ziet men soms in gevaar door de halve hulpmiddelen in gebruik bij onzen revolu tiebouw. Is het dan niet gewettigd, dat zij die zich hiervan bewust zijn als éen man u vragen geef ons bij de bestaande Gemeente-veror deningen, welke wij bezitten, nog dezehet steigerhout, touwwerk, enz. benoodigd voor den opbouw van huizon of voor het ver plaatsen van zware lasten, wordt niet in gebruik genomen, voor en aleer de bouw- politie zich van de deugdelijkheid hoeft over tuigd en zich heeft vergewist, dat geen steigerdeelen, vijf of meer Meters hoog, ruston op kortelingen, die minder sterk zijn dan latten waarvan men een kippenhok bouwt. Voor mij zelve zou ik willen, dat minstens drie steigers moesten blijven liggen om als schriksteiger en voor 't verband dienst te doen. Erkentelijk ben ik reeds, dat een derde opzichter, door de Gemeente werd aange steld, doch enkele tijdelijke opzichters zou den hierbij nog meer dan voldoende werk vinden. Ontvang, geachte Redactie, den grooten dank van Baas en Knecht. Amersfoort, 26 November 1902. Burgerlijke Stand run Amersfoort. van 20 tot en met 26 November 1902. GEBORENJannetje, d. van P. Renes en F. Wouterse. Elisabeth, d. van J. Wij- nands en M. J. van 't Hoenderdaal. Ja cob, z. van M. Kok en C. E. Hermans. Leendert Johannes, z. van C. van Nieuwen- huizen en W. de Gans. Elisabeth en Wilhclmina, 2 d. van H. Lammers en J. Hendrikscn. Berendina, d. van H. A. de Vries en H. van Lavieren. I'ieter, z. van O. Broekhnijsen en J. Geurtse. Jacob I Adrianus, z. van A. Gouw en A. Elsehot. .lelie Jan. z. van H. Koopmans en T. Dijk. Marinus, van C. de Gans en M. f,. Jaquet. Carolina, d, van Ij. van Rees en J. Schaap. Johannes Wilhelmus, van J. van Empo- len en G. M. Brom. Willem Remko Eve- rardus, z. van W. Kraan en N. W. Petten. ONDERTROUWD: P. A. Vis en W. Boer- winkel. GETROUWD: E. B. M. Kaspers en R. van den Berg. J. D. van den Hoorn en J. Bakkenes. J. Brokelman en J.M.Klein Scherpenzeel. i. van Leuverden en E. Bokkers. J. Fontei)n en G. van Wan delen. OVERLEDENJohanna Vrij 30 j. echtg. van J. B. van den Berg. Margaretha van Dijkhuizen 2 m. Hermina Jacoba de Jager 13 m. Aartje Kraak 8 d. Theo- dorus Tuithof 5 j. Nui Evert Visser 9 d. Willem Wouterse 04 j. wedn. van Reina Kareis. Alijda van Koot 5 j. Jacoba Catharina Broedolet 75 j. ongeh. Elisabeth van Leersum 70 j. echtg. van G. van Vulpen. Casper Leeuwenkamp 82 j. wedn. van Catrina Elsehot. Heden overleed te Dieren mijn waarde broeder dr. C. J. van PFRNIJN, oud-directeur van het gesticht Mee- renberg, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Mr. F. H. van l'ERSIJN. Amersfoort, 26 Nov. 1902. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. Er biedt zich aan om met 1° FEBRUARI aanstaande als in dienst te treden een net MEISJE, P. G., an goede getuigen voorzien. Brieven letter G. Bureau (oude) Amers- foorlsche CourantKortegraclit 9. Doordien de oplaag nog niet juist kon worden be paald, heeft het verschijnen de inderdaad spot-goedkoope premie voor de abonné's op de Amersfoortsche Cou rant", eetiige vertraging ondervonden. De 3e aflevering wordt echter nog deze week den abonné's toegezonden. Proefnummers van de le en de 2e af levering worden op aanvraag nog kos teloos verstrekt. Vraagt uw leverancier en andere uit de Fabriek „Kennemerland" Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag: 3 De Hollandsche Lelie Weekblad voor Jonge Dames (jfe onder Hoofdredactie lê: VAN Jonkvrouwe ANNA de SAV0RNIN LOKMAN. 'M De Hollandsche Lelie' is het eenige Weekblad in Nederland voor Dames 5 mC uit de hoogste en beschaafdste krin- gen; lel hierop voor uwe advertentiën. j rjfc Prijs perjaarg. f4.50, Ir. p. p. f5.j 0. Proefnummers gratis. 3 Amsterdam. L. J. VEEN. 4

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2