Zaterdag 6 December 1902. PHOENIX BROUWERIJ. BOCK"BIEI1 verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 5277. 52e Jaargang. Mild zijn. Feuilleton. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE firma a h van cleeff te AMERSFOORT. franpo a,. «sdar/-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ^°S JAc*vertentiën 16 regels (50 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, meer V O y" °r ei8en,BtëShdvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel „„i.lowto '°tters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals nta.letl.jke nummers 10 cent. '■ij n< vut.utièn van buiten de stad worden de incasseerknsten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telophoon 10. KENNISGEVING EN. AMEr1p00I™EESTKR 00 WETHOUDERS van J*W". r'T Vlln 'te belanghebbenden dat No s "l£ 1 k ivr' ',lcu 'M- November 1902, fooVt aan vuur- hav'n 1°™<,,t',ütrnet!"l« A van de rivier do [v i" ,?,i voor liet bevaren Aniursf.iorl, don 4. Dooomber 1902 Burgemeester on Wotho.idor» Amorrfourl, De Burgemeester, n„ a WUIJÏIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gewen artikel IS der Verordening het gébruik van de haven, grachten en beken. 1 lSlur",K Brengt ter kennis, dat liet Int nadoreaankondiging geoorloofd is, zich tussoben 's vonrmidtlags 8 uur en a namiddags 1 uur ie bevinden op bet ijs der bin- nengracluen, uilgezonderd op de plekken, die onder een brug gelegen zijn. Het verbod om zich op het ijs t» bevinden blijft Kol ""t t Vooru" (''«"eiigrachten) waarvan nel ijs onbehonwbaar is. Amersfoort, 0 December 1902. Da Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Gcmeontc-belasting. Be GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT herinnert ieder wie» bot aangaat, dat 13 December a.s. do laalstc termijn dor plaatselijke inkomstenbelastingen over 1902 vervalt, en verzoekt beleefd, hot alsnog verschuldigde al thans vóór 31 December e.k. te komen voldoen. Amersfoort, r> December 1902. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, K. vak der BURG. Kantoor Westsingel no. 10. Mild zijn, denken aan den naaste, broe derlijk gevoel hebben voor den evenmenseh, ziedaar de ware weg tot blijmoedigheid. Wilt gij het wel gelooven Let maar eens op de meuschen, die gij reeds in uw leven hebt leerer. kennen, of die gij nog zult leeren kennen die in de strikken der gierigheid zijn gevangen, zijn niet blijmoedig. Natuurlijk; gierige menschel) vreezen al tijd te kort te komen en hoe zullen zij ooit blijmoedig wezen, die altijd bang zijn, dat zij nog eens te kort zullen komen Dat moet al een zeer droevig leven zijn. De arme, die vertrouwt dat bij er wel komen zal, heeft vroolijker leven dan de rijke die gie rig is. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, Om ilen naaste wat te weigeren, als hij wat behoeft, stamt niet vraoliik. Om de hand te sluiten voor den nooddruftige "eeft langzamerhand een har,l gevoel daar van l.innen. Om ach terug te trekken van een mn.ii liefdadig werk, waar anderen wel aan meedoen, geeft een gevoel van wanhopige eenzaamheid. 1 s Gierige menschen zijn eenzame menschen. Zij staan alleenzij hebben geen vrienden. ZIJ richten muren op tusschen zich en an doren steeds maar meer muren, tot zij zieh- zelven ingemetseld hebben. Als zij aldoor zeggen: «Wat heb ik met mijn naaste te doen zeggen al die anderen ook: «Wat hebben wij met hem te doen?" Kon man, tusschen vier steenen muren in een gevangenis, is niet eenzamer dan een gierigaard. Welk oen leven Kan liet iemand verwonderen, dat op het laatst bun gezicht er naar begint te staan, en dat op hun gelaat die strakheid, die doodscbheid, die koude te lezen zijn, die ook in liet koude graf heerschen Waarlijk, als gij bet geheim wilt kennen van veler gebrek aan vroolijkheid, let dan eens op, of ook gierigheid dat geheim is. Te beklagen zijn die ongolukkigen zij zijnon- geneeslijker dan ieder ander die niet vroo- lijk is. Neen, mild zijn, dat is de weg tut ware vroolijkheid, aan den naaste denken, voor den naaste wat doen, zich op zijn weg stellen, en zeggen «ik ben tot u gezonden, wat kan ik voor u verrichten dien naaste tot een zegen zijn en aan hem inededeelen van het vele goede dat aan ons en ons huis gegeven is hebt gij het niet wel eens reeds meermalen ervaren dat is iets, dat van zelf ons hart vroolijker doet kloppen dat onwillekeurig een vroolijk licht uit de oogen doet stralendat van zelf een blijden lach over heel uw gelaat werpt; ja, dat is een daad, die onwillekeurig een lach werpt over heel uw omgeving. Alles staat op eens blijde om u. De zon schijnt eens zoo helder, de boomen staan pens zon groen, de menschen lijken vroolij ker, zelfs de regen hindert niet, tic wolken maken u het. landschap niet zwart. En dui zend kleine ergernissen vluchten naar hun eigen donkere hoeken. Uw eigen blijde gevoel overstemt alles. Dat is het gevoel van den milde. Dat is tie vroolijkheid, die met hem medetrokt opzijn pad. Hoe kan alles zóo licht worden Voorwaar, mild zijn, brengt de ware vreug de, in het een en in het ander, de vreugde in alles. Als gij weten wilt wat een weg tot blijmoedigheid is, owilt het u dun herin neren een ware weg tot vroolijk zyn, is mild te wezen, nog eens, mild te wezen. Wees dan ook mild en doe niet mede mei de mensehen die hand en hart sluiten voor den naaste. Anders zult gij nooit recht blij moedig zijn. van den Gemeente-ontvanger, voorkomende aan het hoofd van dit nummer. De heer G. J. Buys staat op de voordracht ter benoeming tot Directeur van de derde Hoogere Burgerschool met 5-jurigen cursus te Amsterdam. Het «Amersloortsch Lees-museum" wordt hedenavond half acht geopend. Wie daarvoor tijdschriften, brochures, enz. wil alstaan of deze daar wil ter lezing leggen, wordt verzocht hiervan kennis to geven aan den heer P. Ie. Grand, Utrechtsche weg 5'2, die ze dan ten spoedigste zal doen afhalen, of wel ze af te geven aan het gebouw, Berg straat 37. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de kosteloore waarschuwing De Minister van oorlog hooft hopaald, dat de vergoeding, toegekend op grond van art. 113 der Militiewot 19 >1, aan de gezinnen waartoe ingelijfden der militie behooren, die voor eerste oefening onder de wapenen z\jn, gerekend kan worden óok te zijn verleend, indien bedoelde ingolijldo» voor het bliivend gedeelte dienon, met dien verstande, dat zij echter ophoudt zoodra de loteling door mimmerverwissoliiig meer tijd onder de wapenen doorbrengt, dan wuartoo bty wot- tel(jk verplicht is. Sint Nicolans in hoog eigen persoon en met groot gevolg heeft gistermiddag de kinderen der kostelooze scholen verrast door zijn bezoek. Dat de goede Sint do kinderen niet mot leege handen liet huiswaarts gaan en hun zelfs nog wat meegaf voor broertjes en zus jes en ouders, bohoelt evenmin gezegd als dat de kinderen opgetogen waren over en zeer dankbaar voor het bezoek. Evenals ten vorigen jare zal Sint Nicolaas in de schermzaal der Infanterie-kazerue hedenavond eon bezoek brengen aan de kinderen der gehuwde mindere militairen. Belangstellenden herinneren we aan de voorstelling welke het specialiteiten-gezel- schap onder directie van den heer Max van Buren morgenavond in «De Keizerskroon" geeft. De nieuwe Gemeentelijke gasfabriek te Paarn zal niet op I Januari worden in ge bruik genomen, gelijk eerst het voornomen was, doch op 1 Maart 1903. Vrienden zijn als meloenenmen moot er vijftig probeeren otn or «ion goede uit te vihden. door »l)OKTER". Ik wns dun in den trein naarLadysmith en kwam daar zonder wederwaardigheden behouden en wel aan. Mij paard Imd ik bij mijn vertrek naar Pre toria bij do veldtolegrafie achtergelaten en ik moesl dus te voet naar het hoofdlager, wat ongeveer oen wandeling van anderhalf uur uitmaakte. Dit mug in Holland in den wintertijd een aangename en gc- zoudo bezigheid wezen, maar was bij Ladysmith, waar op hot eind van December een tropische hitte heerscht, niet van het pioizierigste. By mijn chef aan gekomen, zag deze wel uau mijn gezicht, dat het mot mijn humour niet al to best stoud en hij hield zich nogal kalm, vooral omdat zoolang de installa tie niet "gereed was, hij mij noodig had. Ik vernam nu, dut door hot tweemaal „opblazen" van onze ka nonnen onze „voormannen" eindelijk begrepen had den, dat een zoeklicht nog wel van ccnig nut kon zijn om des nachts van tijd tot lijd do omstreken van het kanon te vorkenuen. Tevens hadden de En- goïschen by Chiveley een zoekliicht opgesteld en door bij langere eu korte tusacbenpoozen do wolken te verlichten, telegrafeerden ze hun beriebton naar Ladysruiih. Ons zoeklicht moest nu tevens gebruikt worden om de wolken te verlichten en zoodoende het seinen der Eugclschen onmogelijk lo maken. Van de tweo „Long Toms" die nu nog bij Lady smith stonden, was reeds oen (onze oude vriend uit de vorige schets) bij hot zoeklicht van den Vrijstaat goplaatstde andere stond op Bulwana en voelde zich bang in het donker. Majoor Wolinarans, die (1e kanonnen op dezen berg onder zich had, drong er op aan, zoo spoedig mogelijk oen zoeklicht te heb ben. Hoe wol de wachten bij de kanonnen aanzien lijk versterkt waren, bad hij geen enkelen nacht rust en sliep hij persoonlijk bij het kanon. „En dus, zoo eindigde mijn chef, „zult u (ten majoor een groot pleizior doen met zoo gauw mo gelijk de installatie goreed te maken." „Goed, ik zal mijn bost doon wilt u zoo goed zijn, orders te geven, mijn paard te laten halen Weetu ook, waar do locomobiel op 't oogenblik is?" „Do locomobiel is van ochtend naar Bulwana ver trokken; ook zijn er tweo trolleys met dynamo, lamp en de andere zaken opgestuurd." Het paard word gehaald, maar nu bleek dat het dier gedurende mijn afwezigheid de rug stuk gere- tion was en er bleef niets anders over dan hot paard hij de veld-telegralio te laten, tot bergenozon was. Do luitenant leontle mij zoolang een ander, maar dit was me het diertje wel. Het was kleiner dan het gewono soort Boerenpaarden, doch dit zou niets geweest zijn, daar ik niet zwaar van persoon hen, maar zijn luiheid, lieve hemel, zijn luiheid Het is ongeveer twee uur te paard, van het hoofdlager tol onderaan Bulwana, maar ik deed er minstens vier over, en toen ik daar aankwam, waren mijn beide armen moo van hot slaan en mijn beenou moe von het in do ribben schoppen. Ik vond onderaan Bulwana de twee machinisten (de ceno is onze ken nis van Molskop en de andere degeen, die ik met den locomobiel uit Pretoria had gezonden) meteen paar Hollanders, die op aanvraag zich bij de zoek licht-installatie hadden aangesloten en een gebroken locomobiel. De schnmelbout was gebroken en het vooratol onder deu locomobiel uitgetrokkon, zoodat deze met haar neus in den moddei lag. Ik vond dus don locomobiel met zijn neus in deu modder en het persoueel op korten afstand bezig mol het middaginalonik kreeg een iiitnoodiging om mee te doen, waarvoor ik bedankte, omdat ik niet bijzonder hongerig was. Na een poosje over koetjes en kalfjes lo hebben gepraat, begon ik den locomobiel te reparceren. O, ja, alles zou terecht komen een tier Hollanders wns smid van zijn ge loof on zou na afloop van hot maal naar het lager gaan on oen nieuwe bout maken. Er was by elk la ger een veldsmetlerij met gereedschap voor hot be- Blaan tier paarden en het doen van gloine repura- ties aan tlo wagons, want in de vroegere oorlogen en in liet begin van dezen ging geen Boor zonder zijn wagon op commando. Do locomobiel was zoo goed geweest, bot vlak bij het lager op te geven, zoodat do smid maar een klein eindje behoofdo to loopen en de bout nog dien zelfden middag kon gereed komen. Don volgondon ochtend zou,mot behulp van de burgers, het voorstel weder op de plaats worden gebracht en hoopto men dan den zelfden dag nog op den berg te komon. De machinist van Molskop was een zoor handige kerel, die overal om dacht; hij had o. n, ook hot pad geïnspecteerd. Hoewel by het opbrengen van don Long Tom er zooveel mogolyk een gelijk pnd was gemankt, kon liet nu, door verspt.eling, maar heel weinig op dien naam nnuepraak maken eu had hij majoor Wolinarans laten wolon, dnl het zeer on waarschijnlijk was, do locomobiel zonder schade over zulke klippen en gaten te brengen, als zich in liet zoogenaamde pad bevonden. Hoc do wagens, die kost eu ammunitie opbrachten, zouder breken tel kens den berg op en af gingen, was don machinist een raadsel. Maar zoo was hotaltyd; zoolang de wa gens de kost naar boven brachten, wns het goed en wildon onze burgers niet in hun rust gestoord wor den en word bet eindelijk absoluut noodzakelijk iels aan de vorspoelde paden te doen, dan werden daar Kaffers voor opgeroepen. Do majoor was zeer teleurgesteld, dat de locomo biel gebroken was en daardoor een dag verloren ging. Mot schrik dacht hy aan do niogolykhoid, dat dit tijdens het opbrengen nogmaals zou kunnen gebeuren en lind hij order gegeven den weg ge heel in orde te brongen, waaraun reeds uitvoe- I ring werd gegeven. Ik kon dezen dag niets meer doon en ging naar den luitenaiu-iiitentUnt, die juist onderaan Bulwana zijn tonton had op geslagen. Do Intendance bier was oen Uisschenpost tusschen de hoofd-intendnnce en Colonso co tevens aangewezen om voor tlo artilleristen op den berg te zorgon. Ik kon mot do artillorie-ofllcieron over 't algemcon uitstekend overwog on word door hon allen als collega behandeld. Toon ik by do teut aankwam, vertelde mij de kor poraal, datde luitennnt-intenihmt.on do meester dit was een der ontlorwyzera, die in het kamp onderwij» aan tlo artilleristen gaven en hy had zich bij het uitbreken van den oorlog by zijn vriuml Malun aan gesloten op bezoek waren by majoor Wolinarans en elk oogenblik werden torug verwacht. Do korporaal nam mijn paard in ontvangst en liet hol afzadelen, terwijl hy mij verzocht, in do tont te gaan en mijn gemak te neiuon, De luitenant en de meestor kwamen weldra terug on nadut de eerste b- grootingen waren afgeloopen, zaten we heel druk to „gozelsen". Ook de luiieiiaiit-ndjudant vuu Lom- bardskop, die wept tie du bekende affaire met Long Tom geschorst was, had hier voorlooplgzijn verblijf. Do lultonant-ftdjaduut die ruim (1 voet lang was. werd „groot luitenant Mahin" genoemd tor oq- dorachoidii'g van zyn broer, die de gewone lengte bad eu in de wandeling „klein luitenant Mulan" heette. Du laalsto en du moester wuren afschaffer», maar groot Malan en Ik, dio vaueon hartversterking I niet zóo vies waren, werden voor het avontlmaal op whiskey onthaald, 'ouder dut or eon woord over ge sproken was, word het als natuurlijk beschouwd dat ik, zoo lang de locomobiel gerepareerd werd, bij de intendance do gastvrij beid zou getiluleti. Nu heeft men bij de intendance natuurlijk altijd iets extra's, dat men iu het gewone lager niet heeft, zoodat liet avondeten werkelijk uitstekend was en ook door m\j allo eer werd aangedaan. Mijn machinist had even als vroeger gezorgd, dal mijn kooigocd meegekomen was, en na afloop van liet uiaal werd een der artil leristen uitgestuurd om con paar dekens te lialon. 1 (Wordt rmiolpd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1