Hypotheek ei CredietvereeoigiDQ Stadsnieuws. Advertentiën. E J. RUITENBERG, TE KOOP Heerenhuis met Tuin FFHWKHIIA Tweede Meid Keukenmeid. Keukenmeid opbiwi uwni aanbesteed: De. H. de Boer, emeritus-predikant der Doopsgezinde gemeente te Alkmaar, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij ae godsdienstoefening in de Luthersche kerk bier. In de Remonslrantscbe kerk hoopt vóór te pian prof. dr. T. Gannegieter Hzn., kerkelijk noogleeraar te Utrecht. By de in het district Breukelen gehouden verkieziug voor de Staten van Utrecht wer den uitgebracht 3195 stemmen, van welke 1826 op den heer F. L. S. F. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) en 1309 op mr. D. A. P. N. Kooien (kalh.) zoo dat eerstgenoemde gekozen is. De inschrijving voor de Nationale militie van de jongelieden die in 1884 geboren zijn, zal hier geschieden op Maandag 12 en Dins dag 13 Januari 1903. Men verzoekt ons het volgende te melden Burgers van de voormalige Zuid-Afrikaan- sclie Republiek en Oranje-Vrijstaat, die tot dusver een weigerend antwoord hebben ont vangen van de Engelsclie militaire autori teiten om naar die voormalige Republieken te mogen terugkeeren, worden in hun be lang aangeraden zich vóór Vrydag a.s. schrif telijk tot de llaagsche Bro Boer- Vereeniging -(secretariaat Noordeinde 140a) te wenden en te vermelden a. Hoeveel malen ze om vergunning om terug te mogen keeren, gevraagd hebben b. op welken datum c. vroegere woonplaats en positie d. sinds wanneer burger e. of zij nog familieleden hebben, daar woonachtig. Deze opgave wordt verzocht in opdracht van de Boeren-voormannen. De heer Henry de Vries Izn., leerling van den heer T. Walervis, legde met gunstig ge volg af bet examen Boekhouden. Luitenant E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd geweest by het 0. I. leger, keert binnenkort per «Koningin Regentes" in Nederland terug. In 1903 worden drie lichtingen miliciens voor herbalings-oefeningen onder de wapenen L geroepen voor den tijd van 4 weken, die van 1807 van half Juni tot half Augustus en die van 1899 en 1900 van einde Augustus tot einde September. Lezeressen en lezers, veroorlooft ons, u, met het oog op de zoo vroeg ingevallen en zoo strenge koude, een paar vragen te doen. Hebt gij wel bedacht wat zulk een koude I voor de minder gegoeden beteekmt? i Weet gy wat zy beteekent voor uw instel lingen van liefdadigheid, voor uw Diaconieën'? Kunt gy u voorstellen, hoe bet iemand te moede is, als by buiten zijn schuld zonder j verdienste zijn gezin ziet verkleumen by Ïzulk een felle vorst, terwijl een snerpende wind door al de spleten en gaten zijner P schamele woning dringt en hij niet in staat f is, brandstof aan te schalfen, vooral als er bijkomt, dat, tengevolge van die koude, de P ziekte haar intrede in zijn gezin beeft gedaan ijy en slechts onvoldoende mondkost aanwezig is? Hebt gij u wel eens verplaatst in den toe- P stand van uw armenbezoekers en bezoeksters, k van diakenen en wijkzusters, als zij zulke t toestanden ontmoeten en door onvoldoende geldelijke middelen gedwongen zijn, hulp te weigeren of onvoldoende hulp te verschaften? Denkt eens, zon verzoeken wij u, éen oogenblik over deze vragen na. Is het u niet mogelijk, nok al hebt gij reeds veel geholpen, nog eens een weldoende band uit te steken Diakenen der Ned. Hervormde diaconie, V »Liefdadigheid" en de Vincentius-vereeniging hebben allen uw steun dringend noodig. Gelukkig begint de «Spijskokery" reeds Maandag met het verstrekken van warmespijs. De »Dames van kleeding" van Liefdadig heid" vragen cm ondergoed of grondstoffen daarvoor. i Veel wordt er gevraagd o, zeker veel gegeven, maar gij rneerbedeelden die gaarne van het uwe iets geeft, geeft iets of zoo mo gelijk veel, opdat zy, die armen en kranken bezoeken, in staat zijn te doen wat gedaan moet worden om het leed te verzachten en armoede te lenigen en te voorkomen. Men verzoekt er de aandacht op te ves- Ugen dat zij, die de uitvoeringen van «Toon- kunst" in andere plaatsen wenschen bij te wonen, zerstandig handelen door hiervan «enige dagen te voren kennis to geven aan den afdeeüngs-secrelaris, Plantsoen 14, daar deze dan zorg kan dragen voor besproken i plaatsen en hy bovendien meer rijtuigen voor den Incaaltrein en een nachttram kan aanvragen. I Voor de uitvoering te Utrecht wordt deze opgave uiterlijk Zaterdag 43 December ingewacht. De vpreeniging «Handel en Nijverheid" I houdt morgenavond te 8 uur in »De ver- J guide Zwaan" haar gewone Maandverga dering. De eerste tentoonstelling van «Kunstbe schouwingen" in dit seizoen zal Zondag en Maandag van 10 tot 4 uur in «Amicitia worden gehouden met een portefeuille van «Pulcbri" te 's-Gravenhage. De werkzaamheden van de «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" zijn weder in vollen gang. Te Leiden is reeds een uitvoering voor koor en orkest gegeven volgens nevenstaande bekendmaking wordt a. s. Dinsdag te Utrecht ten gehoore gebracht «Wandrers Sturmlied" van Goethe voor zesstemmig koor en orkest, bewerkt door Richard Strauss, benevens «Das Paradies und die Peri", een gedicht uit «Lalla Rookh" van Thomas Moore, getoonzet door Schumann, waarbij eenige der beste solisten uit den lande hun medewerking verleenen. Twee dagen la ter komt de Amersfoortscheafdeeling voor den dag met »Paulus",een oratorium naar woorden uit de H. schrift van Mendelssohn, terwijl op Zaterdag 20 December in het Concert gebouw te Amsterdam door de afdeeling aldaar Wagners Bühneuweihtestspiel Par sifal" wordt uitgevoerd, welk concert reeds om zes uur aanvangt. Up deze wijze gaat het in alle zes en twin tig afdeelingen geregeld door alle geven minstens éen uitvoering, sommige twee, de groote zelfs drie, terwijl het vereenigings- jaar in Juni besloten wordt door een Muziek feest te Amersfoort. Worden niet-leden in den regel niet, of tegen zeer liooge entree toegelaten, de leden van een afdeeling onverschillig welke hebben bij alle concerten in alle afdeelingen en bij den eersten dag van hei muziekfeest steeds vrij toegang, in vele afdeelingen met éen dame. De Araersfoorters, die zich bij den afdee- lings-secretaris aanmelden om een diploma van f 4 zijn dus zeker, van hun geld nooge rente te maken, terwijl zij bovendien er toe medewerken, de plaatselijke afdeeling een zeer noodigen steun te verzekeren. Door den «Ned. Onderofficiers Schermbond" zullen in «Amicitia" bier op 21 en 22 Janu ari 1903 wedstrijden worden gehouden op geweer, sabel en degen en wel: korpswed- strijden, personeele wedstrijden, voor leden van den Bond, voor korporaals en minderen, en colionne wedstrijden op geweer, karabijn en sabel. Een vyftal deelnemers van elk korps wordt voor rekening van het Rijk vervoerd naar Amersfoort en terug; ook zullen prijswin- ners in vorige wedstrijden, alsmede korpo raals en minderen die aan de wedstrijden deelnemen, vrij vervoer voor 's Rijks reke ning genieten, terwijl aan alle deelnemers een verlof van 4 dagen met behoud van soldij wordt verleend, voorzoovei* zulks met van den dienst is overeen te brengen Dat de waarschuwing van het Hoofd der Gemeente, zich niet op het ijs van de beken en buitenwateren te begeven, geen ijdele is, bleek gister twee maal. Aan den Hoogeweg zakte een jongen, die te dicht bij een door een wel ontstane open plek kwam, door het ijs, doch werd door zijn kameraden nog intijds weder op het droge getrokken. Op de Eem vloog een schaatsenrijder, die het eind der baan niet had opgemerkt, het open water in. Gelukkig kon hij zwemmen en kreeg hij eindelijk grond onder de voeten, terwijl men hem toen stokken, enz. kon toesteken. Beiden zijn er dus afgekomen met den schrik en een zeer koud bad. hebben hun hert kunnen ophalen. Wanneer mon troo voortgaat en de heer Wéry. 'tin bekend, draagt daartoe veel bij, om een geheel te vormen bestaande uit goede krach (en, dan durven wij voorspellen, dat „de Keizerskroon" in de toekomst (e klein zal blijken om hot publiek te plaatsen. Wijselijk zal men dus doen om zioh voor de twee volgende concerten die wij niet warmte aanbevelen in tijds een goede plaats te reserveeren. De Christelijke school te Hoevelaken wordt niet opgeheven. Tot Hoofd is met ingang van 1 Januari 1003 benoemd de beer D. Michon, te Rotter dam, terwijl tot dien datum de leiding blijft opgedragen aan mej. Van Zwol. Van een leegpompen der openbare school schijnt daar echter geen sprake te zijn. In tegendeel moet, door liet toenemen der leer lingen het onderwijzend personeel met éen onderwijzeres worden uitgebreid. Vreemd mag het heelen, dat voor die vacature slechts 3 sollicitanten zich aanmeldden. Wie altijd glimlacht, maakt den indruk het lachen en het schreien te hebben ver leerd. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Utrecht, Dinsdag 16 December Wandrers Sturmlied en Das Paradies und die Peri. Leden persoonlijk toegang. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 4 tot en met 10 December 1902. GEBORENAngenieta Christina, d. van R. van Ee en H. Termaaten. Geertruida, d. van H. de Vries en H. J. Boon. Heintje, d. van R. van de Kamp en H. Hup. Marinus, z. van A. Jansen en C. W. ten Hoven. Gijsbertus, z. van D. van de Biezenbos en G. Kreikamp. Leo, z. van H. Pot en G. Tesson.Theodora Hendrika, d. van P. van den Hoven en N. Bitter. Johanna Hendrika, d. van B. G. Bouhuijs en J. van Diermen. Alberdina An ton ia, d. van G. J. Raebel en A. 't Hooft. Cor nelia Jacoba, d. van H. R. Struve en A. G. Knoppers. Elbertus Johannes, z. van G. van Deuveren en G J. Schutiten. Hen drik, z. van G. Craanen en J. A. van Apel doorn. Gerardus Johannes, z. van J. de Gooijer en A. Westerlaak. Woulera, d. van K. van Dijkhuizen en W. Jagtenberg. Franciscus Xaverius Josephus, z. van M. de Wit en G. van den Bongaard. Janna Adrians, d. van R. Baars en B. J. van Hattem. ONDERTROUWD: C. Heere en G. Ach terkamp. C. C. van Helsdingen en J. E. van Nieuwenhuizen. H. Homans en G. Bunt. GETROUWD: P. A. Vis en W. Boerwinkel. OVERLEDEN: Hermina Adriana van Eijs, 6 j. Gerrit Hendrik van Beek, 62 j. wet tig gescheiden echtg. van A. Kleijer. Coen- raad van Nieuwenhuizen, 71 j. echtg. van C. Hoenderdaal. Maria Francisca van Eikelenburg, 58 j. echtg. van H. J. Wil- lemse. Wilhelmus Frederik Hotmann, 5 m. Dina Maters, 1 maand. Maria Berendina Kraaivanger, 53 j. echtg. van Th. H. Hunck. AIij<la Rommers, 18 m. De Rechtbank te Utrecht vorderde tegen A. van den B. en C. van den B., kooplieden te Hoogland, die ten nadeele van hoveniers aldaar en van het Diaconie Oude mannen- en vrouwenbuis hier 250, 100 eu 20 te veld slaande kooien ontvreemdden, ieder drie maanden gevangenisstraf. Een occasional schrijft: Het was Dinsdag in „de Keizerskroon" een recht gezellige avond. Het tweede abonnements-concert werd aldaar gegeven. De zaal was flink bezet en de goed geslaagde uitvoering van het eerste concert beeft er ongetwijfeld zeer veel toe bijgedragen, dat bet publiek meer en meer tot inzicht komt, dat, too men slechts op medewerking kan rekenen, geen kosten worden gespaard om die belangstelling te beloonen. Zooals wo reeds gewend zijn, was het een keurig samengesteld programma. De muziek nummers werden talentvol ten gehoore gebracht. Hoe kan het oo' anders, waar men met artisten te doen beeft, die herhaalde malen lauweren hebben geoogst. Was dus in éen woord alles uitstekend, toen kunnen we niet nalaten, de heeren Elsman en Maas ons compliment te maken, voor het solo-num mer „Abendlied" van W. Popp. Gaarne voegen wij hierbq ODze welverdiende hulde aan den energielten leider, den heer M. van Eijaden. Er was goed voor afwisseling gezorgd. Het spe cialiteiten-gezelschap wekte ieders bewondering. De heer en mevrouw Micbello vielen zeer in den smaak ook de beer Goramary, musical exenirique, bleek niet alleen een goed musicus, doch levensin i het balanceeren een specialiteit te zijn. Verder zag I men den „man met ae ijzeren huid"de door hem j uitgevoerde toeren grenzen aan het ongeloof bare. Het loopen over spijiers, het beklimmen eenerlsd- j der wier sporten uit scherpe sabels instaan, zich laten rollen in een ton welke met glas wordt ge- j vuld; in eeu woord verbazingwekkend, zoo ging j het maar door, te veel om te melden. Het was een i amusante avond. Ook de liefhebbers van dansen DIAKENEN der Nel. Her vormde gemeente, voornemens zijnde Maandag 15 December hun EÊRSTE WINTER-COLLECTE te hou den, bevelen deze en den nood hunner armen dringend aan. Ook zyn dagelijks turfbriefjes te verkrij gen voor de wekelijksahe uitdeeling a 10 cent per briefje. J. R. fan Hl IK, Admin. diaken. Makelaar, WEVERSSINGEL No. II, huren en verhuren van huizen. een prachtig onderhouden op besten stand aan de L&ngestraat gelegen, voorzien van gas en uitmuntend drinkwater, zeer geschikt in winkelhuis te veranderen. Reflecteprend met franco brieven onder motto »HU1S" Bureau (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Heerengracht 177, Amsterdam verstrekt gelden op 1e en 2e hypotheek rente pl. m. 4 a 5%. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op angen termyn van af f300 tot elk bedrag. Aanbevolen Merken VAN St. Estèphe Módocf0.60 La Rose Ludon»0.72 Chateau Malleret«0.80 Petit Bourgogne»0.99 Graves Blanc«0.72 Haut Sauternes#1.35 Witte Bergerac»0.99 Niersteiner«0.72 Rüdesheimer«1.08 Oude Roode Portwijn «1.08 Extra oude Roode Portwijn «1.44 Oude Witte Portwijn«1.08 Extra oude Wil te Portwijn «1.80 Fine Old Pale Sherry «0.99 Goede Madeira«0.90 Madeira Superior»1.44 Vermouth di Torino, Dom Bellardi (per Liter) «1.17 Prijzen netto at contant. Alle bovenstaande WIJNEN zijn ver krijgbaar bij den lieer M. IC Hl. OOSTKKVEEN, Longest raat 46, Arnheinschestraat 11 Mevrouw Van KINSCHOT, Groote Koppel 2, vraagt met 1 Februari eene Mevrouw ABERSON Trangt iwh' M met 1 Februari eene Gelieve zich aan te melden tussclien 7 en 9 's avonds Bergstraat No. 11. Gevraagd ten spoedigste eene bekwame P. G., van goede getuigen voorzien. Te bevragen aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Ministerie van Justitie. Op Maaudag 29 December 1902, des na middags ten 2 nnr, zal in een der lokalen van bet Departement van Justitie te 's-Gra venhage, in het openbaar bij enkele inschrij ving worden Het driejarig onderhoud, aanvangende 1 Januari 1003 en eindigende 31 December 1905, van het Kantongerechts gebouw te Amersfoort (bestek No. 157). Het bestek ligt ter lezing in bovengenoemd gebouw en is tegen betaling van 10.80 op aanvrage franco verkrijgbaar bij de Ge broeders Van Cj.eef, Boekhandelaars, Spui No. 28a te 's-Gravenhage. Aanwijzing zal geschieden den 24sten De cember 1902, des voormiddags ten 11 uur. Inlichtingen zijn te bekomen op het bureau van den Hoofd-Ingenieur voor de "Gevange nissen en Reqhtsgebouwen te 's-Gravenhage en bij den Opzichter H. Kroes, te Amers foort. De Minister van Justitie, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, P. J. van BF.1JMA. 's-Gravenhage, 10 December 1902. MULLER C«, Couiiuissioiinalrs in Affecten LAKGEGIUCHT, 80. Intercomuuale telephoon 66. Koopen en verkoopen Effecten, Coupons, Buitenlandsch Kankpn- pier en Muntspeciën tot den meest voordeeligen koers. Sluiten Proton f/ ntiën en He- leeningen, (tisconteeren en verschaften wissels op fitte bankplaat- sen, zoowel in het Kinnen- als het KuitenlftMl, nemen gelilde A ('cposilo tegen nader overeen te komen voorwaarden, enz. enz. Het kantoor is geopend nite werkdagen van M um 'e morgens tot 4 w</r 'i na middags.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2