Ingezonden. Advertentiên. E. J. RUITENBERG, station om bun leerlingen te bereiken. Vo- riff, ren mocht van een rijtuig gebruik worden gemaakt, doch die gouden tijd is voorby. IJver alleen zal echter blijken niet vol doende te zijn om de aanstaande militieplich- tigen ir. het bezit te stellen van het geiuig- schrift als viermaander. Men is algemeen van oordeel, dat het programma te zwaar is en dientengevolge aan weinig adspiranten ge noemd getuigschrift zal kunnen worden uitgereikt. Reserve 2e luitenant I. J. Dermout, van het 5e regiment infanterie, is aan de Rijks universiteit te Leiden op stellingen gepro- t moveerd tot doctor in de Rechtswetenschap. Tot samensmelting van de Rijschool der i bereden artillerie met die der cavalerie is in beginsel besloten, doch deze zal niet plaats hebben vóór 1 November 1903. De maandvergadering van »Handel en Nijverheid", gisteravond gehouden, werd be halve door 4 Bestuursleden slechts door 16 leden bijgewoond, p Zes nieuwe leden werden aangenomen waardoor het ledental gestegen is lot 144; i over even veel nieuwe zal in de volgende 1 vergadering worden geballoteerd. De hoofdschotel vormde natuurlijk de 1 étalage-wedstrijd, die een zóo volkomen on verwachte deelneming heeft ondervonden en een zóo gunstig verloop heeft gehad, fr Reeds zijn van elders klachten vernomen over minderen omzet in den Sinterklaastijd terwijl hier juist veel meer verkocht werd dan ooit te voren. Ongetwijfeld mag dit c. voor de neringdoenden hier ter stede gun stige resultaat voor een groot deel worden ^•toegeschreven aan den wedstrijd, die hun de waren op gunstiger wijze deed uitstallen. I De Voorzitter, die warmen dank bracht "aan allen, die den wedstrijd zoo uitnemend hielpen doeu slagen, deelde nog roede dat ondanks haar prille jeugd de Vereeniging reeds een zeer goeden klank naar buiten - heeft, in hoofdzaak door het informatie- en I incasso-wezen, waarmede de heer G. Berns I zich geheel belangloos en op uitnemende wnze belastte. J Spr. noemde het echter bedroevend, dat zoo weinig leden de vergaderingen bijwonen, y vooral als zeer belangrijke zaken moeten [besproken. Zyu rede nemen we in extenso op in het volgend nummer; we kunnen leden en niet- leden niet genoeg aanraden, haar geheel te lezen en te overdenken. Den uitslag vun den wedstrijd deelden we [aanstonds na atloop daarvan mede. Hier volgen de stemmen, welke zyn uitgebracht: V Medaille van Vrouwe Barchinan Wuytiers van VlietMartens, voor de smaakvolste - étalage in de afdeelingen A en BFortman Hehenkamp 28, Gebr. Hamers 27, G. J. de Boer, 17, Gez. Van Gelder 5, Gebrs. Levy, 3; andereu 2 en 1 stem. Medaille van den heer Burgemeester van ^Amersfoort voor de meest typische étalage: 'Tb. H. G. Brandsen 30, S. J. van Duinen 10, van Ede 15, L. Houbaer 7, J. J. de Gans 4, Gebrs. Van Êeden 4, A. J. van Za- lingen 3anderen 2 er» 1 stem. Verguld zilveren medaille van «Vreemde- .-lingen verkeer", voor de smaakvolste étalage jin de afdeelingen CG Th. H. G. Brand sen 24, A. M. van Bemmel 8, S. J. van Duinen 7, JJ. de Gans 6, JG. de Jager Zn. 6 ideren 4 tot 1 stem. Bekroningen Klasse Ale prijs gez. Van Gelder 24, irs. Levy 20, G. J. de Boer 17, overige "men verdeeld over 9 personen 2e prijs Van Gelder 19, G. J de Boer 16, overige jrenleeid over 17 personen3e prijs G. de jager 17, L. J. Luycx 15, overige verdeeld over 20 personen. Klasse B: Ier pr. Fortman en Hehenkamp 39, Gebr. Hamers 39overige stemmen verdeeld over 6 personen. Hier moest het Bestuur beslissen en werd de 2e prijs met 5 tegen 1 stem toe gekend aan de firma Gebrs. Hamers en de malzilveren medaille in A. en B. met28 aan de firma Fortman en Hehenkamp; tegen27 Bramen voor Gebr. Hamers. Klasse C 1e prijs J. G. de Jager Zn. 36, G. de jager t5 en H. Schimmel 13; overige stem- men verdeeld over 7 personen. 2e pr. J. G. de Jager Zn. 19, H. Schim mel 17, G. de Jager 15 en Waterschot Co. 12. 3e pr. H. Schimmel 16, Waterschot Co. Jl5, G. de Jager 12, en H. Koning 11overige verdeeld over 10 personen. Klasse D: Ie pr. Tb. H.G. Brandsen 53 en J. J. de Gans 26; overige stemmen verdeeld over 3 perso nen. I 2e prijs J. J. de Gans 53 en Th. H. G. Brand- j sen fl overige verdeeld over 7 personen. I Klasse E: le prys G. Veenendaal 32, Jo». P. H. Hamers 26, J. ValkhofT21overige verdeeld over 10 personen. I Klasse Fle prjjs J. A. J. Lobman 42, ;S. J. van Duinen 20overige verdeeld over 10 personen 2e pry's Lobman 19, B. A. van wen 19, J. T. van Manen 10overige over 11 personen. 3e prijs B. A. van Ruyven 16, J. T. van Manen 15overige verdeeld over 23 personen. Klasse G4 prijs gebrs. Van Eeden Arnhemsche straat, 34, G. van Ede, Lange straat, 12overige verdeeld over 18 per- sonen 2e prijs gebrs. Van Eede 22, M. Pon 9 overige verdeeld over 24 personen3e prijs M. Pon 12, gebrs. Van Eeden 11, E. J. van Ommen 10; overige verdeeld over 21 per sonen. Wegens de onverwacht groote deelneming werden tijdens den wedstryd door het Be stuur besloten eervolle vermeldingen uit te reiken aan hen, die door het stemmental zoo voor een der medailles als voor een le prijs bijna in aanmerking waren gebracht. Zij werden gelyk we bereids meldden verleend in A. en B. aan de heereu Gebrs. Levy, M. D. Aronson en L. J. Luycx, in F. aan den heer S. J. van Duinen, en in G. aan de beeren A. M. van Bemmel (Stationsplein), W. C. Dijkgraaf, G. van Ede enA.de Vries. Een der leden, die door deze mededeeliug een gansch anderen kijk op den afioop dor stemming had gekregen, vroeg, voor den vervolge de stembrieven anders in te richten. De Voorzitter antwoordde hem, dat in de toekomst met dien wensch rekening zal worden gehouden. Thans kon bet niet; de ledenvergadering had de wijze van stemmen bepaald en het Bestuur kon niets anders doen dan dit besluit uitvoeren. Intusschen is het eervoller, bijna een le prys te beha len, dan naar eeu mindere klasse gedrukt te zijn. Een ander lid betuigde zijn dank voor de belangrijke mededeeling der slemmencijfers, waarna een derde lid bet Bestuur namens de Vereeniging dankte voor het organisee- ren van den wedstrijd en de ontzaglijke moeite die liet zich gaf om deze zéo goed te doeu slagen. Ingekomen waren o.a. lijsten van wanbe talers van de afdeelingen Delft, Haarlem en Amersfoortzij liggen voor de leden ter lezing ten bureele der vereeniging, Appel markt 15. ln ons nummer van 2 Augustus bericht ten we, dat er pogingen werden aangewend om, evenals dat voor de jongens geschiedt, ook aan meisjes vak-onderwijs te doen geven. Die plannen hebben thans vaster vorm aangenomen en aanstaanden Donderdagmid dag te half drie zal in «De Arend" een ver gadering van belangstellenden inde.»Araers- foortsche Industrie- en Huishoudschool" worden gehouden. Dit enkele woord slechts als verwijzing naar de betreffende advertentie in dit nummer. In een volgend nummer hopen we op dit hoogst belangrijk onderwerp terug te komen. De Commissaris va» politie te Amersfoort vestigt «Ie aandacht op de personen H. R. van Goor en C. P. de Kreek geb. Zevenboom, die te Amersfoort een verhuurkantoor van dienstboden hebben. Over hen komen "herhaaldelijk klachten in betreffende bet slecht nakomen hunner verplichtingen, welke zij tegenover derden op zich nemen. Bij de Donderdagavond teD overstaan van notaris J. Bolk gehouden openbare verkoo- ping der gebouwen en erven van de «Ver eeniging tot bevordering van Christelijk na tionaal schoolonderwijs", nan de Kurtegracht, groot 4 Aren, werden deze verkocht voor f6050 aan den heer G. Prins. q.q. Zij zullen worden ingericht voor sigaren fabriek voor de beeren D. Hubers Zn. Het heerenhuis met tuin aan de Beuken laan, bewoond door luitenant H. P. van den Ham van Heyst, groot 11 A. 75 c.A., werd opgehouden voor f9500. Tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Oud-Leusden is benoemd mej. H. C. Koensz, te Baarn. De voordracht bestond uit mej. H. C. Koensz, mej. A. Tolk, te Baarn, en mej. M. B. Eijkelboom, te Amersfoort. Onmiddelijk na de beslissing van den Am- sterdamschen Raad aangaande de voorziening in drinkwater zijn te Amerongen de voor bereidende werkzaamheden ten "behoeve van de Rijnwaterleiding reeds aangevangen. Terreinen zijn reeds voorwaardelijk aan gekocht en een krachtige stoompomp zal daar spoedig worden opgesteld. Het laatste detachement artillerie, sterk 3 onderofficieren en 29 minderen, zal eerst omtrent Kerstmis uit de Legerplaats bij Oldebroek vertrekken. De vraag is wel gewettigd of bij zulk een barre koude het verblyf op de beide niet bekort had dienen te worden. Voor magere gedachten worden dikwijls heel dikke woorden gebruikt. troosten met de gedachte dat soortgelijke be- leedigingen nimmer hot peil der minachting kunnen bereiken waarmee men ze behoort te bejegenen. De heer Van Kol heeft den toestand te Atjeh gezien zooals die was. En hiermede heb ik eigenlijk met den beer Kessler afgerekend, want men mag van niemand tenzij men geen ernstig werk te verrichten hebbe vergen, te antwoor den op alle onjuistheden en aantijgingen die zoo nu en dan in de Pers voorkomen. Bovendien, veelal wordt aldus gehandeld uit onkunde, en derhalve niet te kwader trouw. Zóo zondigde Van Kol voorbeen wel eens. De beer Kessler evenwel moet geacht worden beter op de hoogte te zijn voor hem geldt het excuus slechts zeer ten deele. En erger dan hij heeft nog niemand het gemaakt. Zoodat weerlegging niet mag uitblijven, ofschoon een afstraffing eigenlijk zijn deel behoorde te zyn. Bijna opzettelijke misleiding acht ik de mededeeling, dat de guerilla, onder generaal Pel begonnen, nu nog in vollen gang is. Bestaat voor den heer Kessler het con- ceiitrutietijdperk niet? Had hij nog gezegd, dat de Atjeher behoudens een pauze onder generaal Van der Heijden van af Pel tot en met '99 in Groot-Atjeh den guerilla-krijg gevoerd heeft, dan ware er juistheid in zijn bewering geweest. Want de Atjeher beeft inderdaad van '82 tot '99 in Groot-Atjeh vrijwel onverpoosd de vijandelijkheden gaande gehouden. Door onze eigen schuld Wij hebben tocb van '84 tot '96 geen oorlog ge voerd Immers, oorlog voeren, sluit actie in zich en van actie was onzerzijds bijna absoluut geen sprake. Met «vreeze en be ving" waren wij vervuld. Het jaar '96 was noodig om te komen waar generaal Van der Heijden in '79 was, het jaar '97 om, na aanleg van een grooten weg door de heuvels, ons voor goed te 8euleu- meum te vestigen teueinde in de beide vol gende jaren het door hem niet geoccupeerde gedeelte van Groot-Atjeh eveneens te be vredigen. En na dieu tijd heerscbt in Groot-Atjeh bijna onverpoosde rust en zijn de bedrijven van de uiterst sporadisch zich vertoonende kleine benden van hetzelfde gehalte als de baldadigheden van Amsterdamsche straat jongens. Als «le heer Kessler de Atjehsche maand verslagen gelezen had, zou hij zulks weten, En hij behoort die te lezen als hij wil mee spreken. Zijn insinuatie, dat die verslagen de «waarheid geweld aandoen" dus valsch zijn, dat zij den toestand onder een «mislei dend rooskleurig licht voorstellen", is infaam. Het belangstellende publiek heeft intus schen recht op betere voorlichting en daarom zal ik mij de moeite geven, nog enkele op merkingen te maken. 4e. Gebrek aan troepen. Die klacht wordt in den laatsten tijd van verschillende zijden vernomen ten onrechte Men vergete niet, dat eerst in '98 een aanvang is gemaakt met het optreden in de onderhoorigheden en men eerst einde 1901 er toe is overgegaan de volle consequeutie van de in '73 begonnen taak te aanvaarden. Het geldt de bevrediging van een land, ongeveer 2 inaal zoo groot als Nederland, bewoond door een in den hoogsten graad anarchistisch volkeen land voorts, voor het overgroote deel bestaande uit woest, moeilijk toegankelijk hooggebergte, een land waar we ten deele zelf de benden gefokt hebben die nu nog tegen ons strijden, een land welks be volking wij allerminst eerbied hebben afge dwongen door ons ten hemel schreiend ge modder. De algebeele bevrediging van zulk een land en zoodanig een volk vordert tijd. Ern stig is de zaak eerst aangevat in 1898 en men zal nu nog eenigen tijd geduld moeten oefenen vóór het eindt loei bereikt is. Het is duidelijk dat zulk een arbeid met 20000 of 30 000 man eerder tot een goed einde te voeren is dan met 7000 mits men tegelijk over den noodigen trein kunne beschikken om die macht te kunnen brengen waar ze noodig is.Slot volgt. DE TOESTAND IN ATJEH. (vervolgt). Lasteraars en kwaadsprekers zijn niet te overtuigen. Die kunnen nu nog zeggen, dat de jour nalen van de bivakcommandanten, waaraan ik mijn cijfers ontleende, valsch zyn of mis schien wel dat den bendenhootden geld toe gestopt is om eenige dagen zich rustig te houden I Tegen die mogelijkheden kan men 2ie Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dordrecht, Donderdag 18 December. MANASSE (Jos. Orelio). Ledeu persoonlijk toegang. Buesuin, Vrijdag 19 December Gemengd programma voor aotl, koor, orkest orgel. Leden toegang met éen dame. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, W ij k bezoe kers en Belangstellenden zal het Centraal-burean a.s. DINSDAG 16 December des namiddags te vier uur ten Ruadhuize zitting houden. Voor spoedeisphende zaken wende men zicb tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Kleine Haag 7. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt uimmer teruggegeven. Ondersteuningsfonds voor zieken verplegers en verpleegsters. De„Nederlandsche Bond voor Ziekenverpleging" heeft onder hare instellingen ook opgenomen een Ondersteuningsfonds. De beteekenis daar van blijkt uit de bepaling van art. 1 van bet Reglement op dat fonds. Men leest daar, dat het fonds ten doel hoeft „geldelijke tegemoet koming te verleunen aan verplegers en verpleeg sters, leden van den Bond, die door buitenge wone omstandigheden, zooals ziekte, ongevallen, invaliditeit als anderszins in geldelijke zorgen verkeeren". Niemand, die het werk der ziekenverpleging kent, zal de behoefte aan een dergelijke instel ling betvrijfelon. Verplegers en verpleegsters stuan in hun moeilijken arbeid bloot aan ram pen van verschillenden aard, waarin zij uiteigen middelen niet voorzien kunnen. Hier een, die plotseling door eene ziekte aangetast wordt; daar een, die tengevolge van ingespannen werken ly- dende is aan uitputtingginds een derde wien een ongeval overkomen is, waarin door verzeke ring niet te voorzien was; anderen, die in jonge jaren voor nabestaanden te zorgen hadden en daarom onmogelijk het noodige voor eigen toe komst ter zijde konden leggen, voor wie de op richting van Rusthuizen zoo zeer gewenscht zouue zynen zoovelen meer, die, om welke reden dan ook, behoefte hebben aan eenigen steun. Men wete, en denke zich daar goed in, dat dit zijn mannen en vrouwen, die zich gegeven hebben aan de edele taak der ziekenverpleging, welke hun volle toewijdiDg vraagt; wier bestaun lang niet rooskleurig is; die in en door de be oefening van hun werk hebben loeren gelooven in de waarde van hulpverleening. Wanneer dezen op hun beurt hulpbehoevend worden, mag hun vertrouwen in den evenmensch zeker niet be schaamd worden. Terwijl wij bij deze aan het bestaan van het fonds bekendheid trachten te geven, nemen wy de vrijheid het aan te bevelen in de welwillend heid van allen, die in het werk der ziekenver pleging belangstellen. De Bond voor Ziekenverpleging droeg het be stuur van het fonds op aan een Commissie, bestaande uit den heer dr. A. C. H. Moll, te Arnhem, Voorzitter; mejuffrouw M. Meerkamp van Embden, Directrice van het Zusterhuis te Rotterdam en den heer J. W. van Hoogstraten te Edam, Secretaris Penningmeester, die allen bereid zijn in ontvangst te nemen wat men voor dit goede doel zou willen bestemmen. Namens de Commissie voor het Ondersteuningsfonds, J. W. van Hoogstraten, Secretaris- Pen n ingmeester. Edam, December 1902. LEGER DES HE1LS. Geachte Redactie, Vergun ons s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Ongetwijfeld zul ieders aandacht reeds bepaald worden bij de Kerstdagen, die aanstaande zijn. Velen, grooten eu kleinen, denken aan die dagen met blijdschap, terwijl vele anderen hen met meer donkerheid en vrees te gemoet zien. Daar zijn de dure brandstoffen, aardappelen, groenten, enz., daar zijn de kouue, honger en armoede, want vader heeft geen werk en er is niets te verdienen. Om denzulken een feestdag te geven, heeft het Leger des Heils zich voorgesteld, aan een 100 of 150 behoeftigen een heerlijk warm Kerst-mid dagmaal te bereiden en aan een groot aantal kinderen een feest te geven, met uitdeeling vun kleeding8tukken, speelgoed en Christelijkelectuur. Zooals ieder begrijpt, brengt dit een groote uitgave met zich en zijn wij, willen wij dit plan ten uitvoer brengen, afhankelijk van de liefda digheid en sympathie der iuw- uers van Amers- foort. Voor dit doel zal, en wij zyn zoo vrij de in gezetenen van Amersfoort hiervan in kennis te stellen, een bus-collecte gehouden worden op Dinsdag 16, Woensdag 17 en Donderdag 18 De cember a. 8. Bij dezen Kerstmaaltijd zouden wij gaarne nog iets extra's willen doen voor de armen en wij bevelen daarom deze collecte ten zeerste aan. Zijn er vrienden die kleedingstukken of der gelijke te missen hebben, dezo zouden hoogst welkom zijn, opdat wij ze na onderzoek aan de meest behoeftigen kunnen uitdeelen. U, geachte Redactie, vriendelijk dankzeggende, verblijven wij Uwe dienstwilligen ten diensto der armen, H. G. TA AT. C. H. KROMMENHOEK. Officieren Afdeeliug Amersfoort. P. S. De Kerstmnaityd zal gehouden worden op Eersten Kerstdag 's middags 2 uur in de groote zaal van „Volksheil", daartoe welwillend ufgestaan door het Bestuur der vereeniging. Kaarten voor den maaltijd verkrijgbaar van Vrijdag 19 tot en met Dinsdug 28 December a. s. van 's morgens 8 uur tot 's middags 2 uur by de Offioieren van het Leger des Heils, Havik 23, en by den heer Strikling, Nicasius-dwarsstraat 10. Makelaar, WEVKH881NGEL No.' 11, buren en verhuren van buizen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2