Donderdag 18 December 1902. No. 5282. 52e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. (ran^y,e1!mh^nt^°!lclerda9-_en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden^. oflipipplp S vertentiën regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, 7" ü"teiKen'"8^dvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels f 1.25elke regel - 1000 etters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tblephoou 19. Wit; zich met 1 JANUARI 1903 op «le AMERSFOORTSUHE 0 O U R A N T abonneert, ont vangt de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. kennisgevingen. Kostelooze Inenting. *SraiS™SEfBTEIt WE™°™ERS ™n (sSlïlïï Sf%» Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor i«*lcr dc gelegenheid tot kosteloo'/e inenting w't'i v^";Vü" up EERSTEN en Jen TWEEDEN ,V Vlln maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in do daartoe bestemde lokaliteit gelegen in wijk F Brcedestrnat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 15. December 1902. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester. t, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Aangifte van verhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Overwegende dat de bepalingen der door den Ge meenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde Verorde ning vogelende de verplichting tot het doen van nagifte van verhuizingen binnen do Gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de Gemeente en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde Verorde ning, welke luiden als volgt 1. De hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binnen de Gemeente var. woning veranderende, zijn verplicht <1aar.au binuen éene maand ten Raadbuize aau den Ambtenaar, belast met het bijhouden van liet bevolkingsregister aan gifte te doen, 2. Zij die liet voornemen hebben te kennen ge geven om de Gemeente te verlaten, en dientenge volge et:i getuigschrift van verandering van werke- Jijke woonplaats hebben ontvangen, zijn verplicht, indien zij van dit voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene maand na de dagteeketiiug van bet afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 3. De overtreding van elk der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 15. December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, B. W. Tn. SANDBERG. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschcn Oorlog, door 9 DOKTER". 19. Op Bulwana was 's avonds de uitslag nog geheel onbekend nu hoorde rmm, dat we den Plavrand in bezit hadden, «hui weer, dat we teruggeslagen waren. Van den commandant-generaal kwam bevel, den l'liiivaml te belichten i «lil was mij evenwel onmo gelijk hij gebrek aan een voldoende hoeveelheid wa ter; ik trachtte zooveel mogelijk dit bevel optjvol- gen door om het uur do lamp te laten branden. Reeds vroeg den volgenden ochtend hadden we onze kijkers op den Platraud gericht in do hoop te ont dekken, dat de berg in onze handen was. We zagen een Rootlek ruis vlag in den ly>uden morgenbries wap peren en verscheidene lieden met regenjassen aan (liet had sedert den vorigeu middag geregend) aan liet graven. Eerst dachten we dat hel Boeren waren, die schansen opwierpen, en gevoelden ons zeer verheugd, toen dit plotseling in teleurstelling veran derde. We zagen n.i. naderhand ook lui met rokjes aan, en begrepen toen, dat, dit Schotten waren en do berg zich nog in 't bezit van den vijand bevond. Dit werd weldra door een olhcieel bericht bevestigd OU wo hoorden tevens, dat nadat do Eugelachen ver sterking gekregen hadden, de Vrijstatmgeooo Izaakt waren, terug te trekken, zonder dat. het mogelijk was geweest, bet veroverde kanon meetenemen.Deze aanval had ons meer dooden en gewonden bezorgd Aangifte van Vertrek uit en van Vestiging iu de Gemeente. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op bet Koninklijk besluit van den 27sten Juli 1887 (Staatsblad No. 141) regelende de verplich ting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot hot doen van aangifte van vertrek van en vestiging in de Gemeente, eu brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt: 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde ol iu eeuo der koloniën of overzeesohe be zittingen van het Rijk hebben vertoefd, geven bin nen ëene maand na hunne terugkomst hiervan ken nis aan het Gemeentebestuur. Zij die bij die telling zijn overgeslagen, geven bin nen eene maand na den dag voor elke telling be paald, van dit verzuim kennis aau hut bestuur hun ner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huis gezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een S'ederlaiiilsche kolonie, eene overzeesdie bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene Gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Ge meentebestuur, vergezeld van het gebruikelijke ge tuigschrift voor iieu die uit de koloniën of bezittin gen, van een paspoort of reis- en verblijfpas of an dere door de politie deugdelijk erkende bewijsstuk ken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt biuuen éene maand na hunne aankomst in de Uemeenie. 3. De keunisgeviug in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de uoodige opgaven oin iu de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche kolonie, een overzeesclie bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring nan het bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene Gemeente van het Rijk naar eene andere Gemeente overbrengen, doen irvan eene verklaring aau het bestuur der Gemeente die zy verlaten eu waar zij iu bet bevolkingsregister zijn ingeschreven met opgaaf der Gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver andering van werkelijke woonplaats, 6. Ter plaatse waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ëene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van het getuig schrift in het vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk hiunen éene maand kenDis aan het Gemeentebe stuur van ieder lid dat iu bet huisgezin wordt op genomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die ken- geving geldt het bij sub 3 bepaalde. Dezelfde lcennisging geschiedt door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgoziu opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrich tingen, niet staande onder het bestuur of toezicht vau het openbaar gezag, waar petsoueu ouder eeuig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die iu de samenwoning zijn opgenomen ol daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wauueor langs een ande ren weg de veroischte kennisgeving voor het be- dan oonig ander gevecht (het juiste aantal ben ik geleu)7 de Engelschen hadden óok wel zware ver liezen gehad, maar dit was een schrale troost. We hadden vele menscbenlevens geofferd en waren meer achteruit dan vooruit gegaan. Door deze mislukte aanval toch werden de Eugelsohen versterkt tol lan ger verzet; ze hadden hot bewijs gekregen, dat ze hiertoe in staat waren eu bovendien door het succes hun lusteloosheid en wanhoop verminderd. Het plan om Lmh smith met geweld te nemen, werd mi voor goed opgegeven en men besloot Ladysmith uiUehou- geren, vooral omdat er telkens geruchten liepen, dat de levensmiddelen zóo goed als .verbruikt waren en er weldra in hot dorp hongersnood zou hcer- scbcn. Ladysmith stelde ons te leur; eiken dag ver wachtten we de overgave, en zoo sterk was hot ge loof. dat generaal White het moest opgeven, dat wan neer er dynamiet ontploffingen in het dorp gehoord werden, 'de Boeren veronderstelden, dat de Engel schen bezig «voren hun kanonnen te vernietigen om te beletten, dat deze iu onze handeu zouden vallen. De Boeren werden in iiet idee vau een spoedige over gave nog versterkt door het bericht, dat de Engel schen paardenvleesch als voedsel gebruiktendit was volgens de gewoonte der Afrikaauders iets verschrikkelijks en men moest al vreeselijkon hon ger lijden om zóo ver te komen. Ik trachtte den burgers aan liet verstaud te brengen, dat paarden vleesch tamelijk veel in Europa gegeten werd en de Engelsehen nog volstrekt niet zoo heel achaarsch van levensmiddelen voorzien behoefden te zijn, al namen zij ook hun toevlucht tot paardenvleesch. Bij onze voormannen scheen de hoop op overge ven óok minder te worden en ze besloten te pro- beuren door andere maatregelen langer verzet on mogelijk te maken. Reeds vroeger was door som mige lieden het voorstel gedaan, de Kliprivier, waaraan het dorp gelegen is, af te dammen on zoodoonde den volkingsregister gedaan is, 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe op geroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 15. December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. B. W. TH. SANDBERG. KAMER TAN ARBEID voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gelet op artikelen 11 e:i 76 van het Kiesreglement voor de Kamera van Arbeid Brengen ter kennis van de hoofden of bestuurders van de bedrijven, «velke in de bovengeuoomde Ka mer van Arbeid vertegenwoordigd zijn, te «veten het bewerken van hout, steen of metseleDhel leggen van electrieche geleidingen of voor gas of waterleidingenhet schilders-, stoffeerders-, behan gers-, heiers-, stukadoors-, aardwerkere- en straatma- kersbedrijf; het ont«verpen en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouivplannen, dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aanstaande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die In hun bedrijf binnen het gebied der Ka mer van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkznam zijn geweest gedurende het laaist- verloopen kalenderjaar, of, «vat het bouwvak betreft, gedurende bet laatste tijdvak van 7 maanden, dat in in dat bedrijf is gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der lijsteu zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsteu zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 15 Januari e.k., nauwkeurig ingevuld, be- hooren te worden gezonden «vauneer de daarop vermelde personen slechts in éene Gemeente by hetzelfde hoofd ofdenzeltden bestuur der van een der genoemde bedrijven werkzaam ziju geweest, aan Burgemeester en Wethouders der Ge- eu, wanneer de daarop vermelde person eu in meer dan éene Gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der van een der genoemde bedrijven werkzaam ziju geweest, aan Burgemeester en Wethouders der Ge meente, waar die personeu het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld le. zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd binnen het gebied der Kamer van Arbeid niet bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn «verKzaam geweest; 2e. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Ne derlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd vau 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voorts ter 'tenuis gebracht vau hen, die gedurende het laatstverloopen kaleuderjaar of, «vat het bouwvak betreft, gedurende hel laatste tijd«-ak van 7 maanden, niet in het bodrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zyn ge«veest, doch die aanspraak kunnen maken om geplaatst le kunnen worden op eeue Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zij daarvan voor den 15. Januari a. s. aangifte kunnen doen bij Bur gemeester en Wethouders der Gemeente, waar zy werkzaam zyn geweest of het laatst werkzaam zyn geweest.. De formulieren der lijsten en der aangiften zyn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Seoretarie dezer Gemeente, op «verkdagen geopend van «Les voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur. Amersfoort, den 17. December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Stads-Zwanen. Sedert korten tijd is de Gemeente, door «le goedheid der sVereeniging tot Bevorde ring van Vreemdelingen-verkeer" in het be zit gekomen van een paar zwanen. Er is zeker wel niemand die de aanbieding en aanneming van dit geschenk niet ten zeerste toejuicht, ilet verlevendigt op hoogst aan trekkelijke wijze ons plantsoen en kan een verzachtenden invloed oefenen op het dik wijls zoo meedoogenlooze gemoed der on bedachtzame jeugd. Maar neen, de zeden van de jeugd onzer dagen hebben geen verzachting meer noodig. In onzen tijd is de jeugd zóo veel zachter, zóo veel edeler dan vroeger. Kwam het in de dagen van Olim wel eens voor, dat men een meikever angstig zag rondspartelen aan een draad, vastgehouden door een wreede hand, dat een kikker, die op het wandelpad was ver dwaald, bezweek onder de steenworpen van ontaarde bengels, dal men harteloos trachtte een den toom geleid paard te pijni gen door het aan den staart le trekken en er een onedel vermaak in vond om het dier schrik aau te jagen en den geleider moeite en ergenis te veroorzaken tegenwoordig ziet men zoo iets niet meer4.! En veilig en gerust kan men onzen zwanen dus toever trouwen aan de zorg en de liefde van de Amersfoortsche jeugd der 2t)ste eeuw. Üok in vroegere eeuwen mocht Amers foort zich menigmaal in het bezit van zwanen verheugen. In 1G'i9 vinden wij bijv. ineen «Memorie van de voornaamste moetwil- licheden, die hedensdaeghs bij de jongens alhier binnen Amersfoort gepleeght worden", ook genoemd »het vervolgen ende werpen op de stads swaenen". In 1731 wordt be sloten voor de stads/wanen twee hekjes te maken in het water aan het Sluisje en aan de Kaïnperbinnenpoort, alsmede aan den kant van den hof van den heer Italiaander, Eugelsohen de keus te geven tussebeu verdrinken of zich over te gevan, maar tol nog toe was dit voor stel door generaal Joubert van «le hand gewezen. Na den mislukten aanval word evenwel tot de afdam ming besloten en werden een duizendtal Knll'ers daar toe aauge«vezen. Onder leiding van het hoofd van wegen, den heer Malan, eu cou gewezen opzichter van do Z. A. S. M., had dit «vork plaats. Een groot aantal zakken «verd met zand gevuld en langs een opzettelijk daartoo aangelegde spoorlijn naar tie rie- vier gebracht, De plaats waar deze moest wor den afgedamd, bevond zich tusschen twee kleine kopjes, waarvan het eene dicht bij Bulwana en het andere dicht bij den Platrand gelegen was. I De kloof, «vaardoor de rivier zich hier een weg i baande, «vas betrekkelijk nauw en de bcnoodigde I hoeveelheid grond taiuelyk gering. Toch «vas het aantal zakken, dal gevuld moest worden, zóo groot, dat het werk slechts langzaam vorderde en ik eiken j dag tevergeefs uitzag naar het rijzen van hel water. I Eindelijk, na een maand, hoorde ik dat de dam i zoover gevorderd was, dat do geul, die men voor den j afvoor van het water had opengelaten, kon gestopt I worden. I Vol verwachting kekeu we dus van den Bulwana naar Kliprivier, en jawel, in den middag was er dui- j «lelijk rijzing vau het water te bespeuren. Hoe groot I was echter onze teleurstelling, toen «ve den volgen den ochtend do rivier weer op het oude peil zagen. Bij informatie bleek, dat men niet voldoende reke ning had gehouden met den drang van hel water, waardoor eeuige der bovenste rijen zakken door het water weggeschoven waren. Men was daardoor ge- I noodzaakt, de geul weer open te maken om in staat te zijn, de geleden schade te herstellen, j Door de rijzing van het wuler «varen echter de En gelschen in Ladysmith opmerkzaam geworden, dat er iets verkeerd was en ze hadden onderzoek gedaan. I Daar de dam van Platrand zichtbaar was, bleef ons plan om de Engelschen tegen wil en dank te laten baden, hun niet lang onbekend. Tivee dagen na den doorbraak van den dam werden we vroeg in den ochtend go«vekt door kauonschoten, die van den uitersten rand van Platrand gevuurd werden. Ik dacht eerst, dat die voor ons bedoeld «varen, daar men van Platrand heel goed de plaats van opstel ling der lamp kon zien, en de lamp dikivijls des «.chtends nog moest «vordeu opgeborgen. Ik kleedde me spoedig aan en buiten mijn teut gekomen, vroeg ik den laateten wacht, wat er aan de bami was. „Jameneer, een mooie grap; ze nemen den «lam onder vuur ze hebben al drie schoten gelost, maar ze zijn allo drie keeren nog te kort govalieu. Hoor I daar gaat er weer een I" tk hoorde de losbarsting van het kanou en kort daarna het springen van den granaat in de kloof welk geluid door de omringende kopjes honderd voudig weerkaatst «verd, Ik giug gauw miju kijker halen en keek naar den Platrand ik kou nu de schans, die met het bloote oog nauwelijks te zien was, duidelijk onderscheiden en juist op 't oogen- blik, dat ik de schans in mijn kijker had, zag ik de vlam uit het kanon slaan, hetgeen weldra ge volgd werd door het geluid van het schot en van het barsten van den granaat. Bij Long Tom was men óok op bet feit opmerkzaam geworden en lang duurde bet niet, of er «vas een granaat van Long Tom op weg naar de schans van den vijand. Ja eerste was iets te kort, de tweede ging er overheen en de derde (alle wereld, welk een vreugde) sloeg juist op de schans uit elkaar. De granaat was nau welijks gebarsten, of ik zag eerst tivee kaffers uit Je schans vluchten, die weldra door een khaki gevolgd werden. Long Tom had vooreerst het vuur tot zwy- gen gebracht. (W'ordJ vvrvolfxi.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1