December 1902. PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5284. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. BOCK-BIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ranco^pei post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ouicieele- en onteigeninpsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel m^ftI 00te 'üUers naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vaD buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Wie zich met 1 JANUARI 1903 op de AMURSFOORTSCHE C O U R A. N T abonneert, ont vangt de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. K E H K I s (1 E V I N De BURGEMEESTER der GEMEENTE Amers foort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving, opgenomen in het Provinciaal blad van Utrecht no. It. dezes jaars, ter kennis van belangheb benden, dat in de Gemeente Maartensdijk een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, den 22. December 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. veld en Wi!lign-Ï.angerak 8. Jutphaas 10, i Kamenk en Zegveld 14, Kockerieen en j Laag Nieuwkoop 3, Langbroek en Co then 8, Leersum 5, Leusden en Ntoutenburg 13, Lin- schoten en Siislreivaari 5, Loenen, Loener- I stoot en Ituwiel 10, Loosdrecl.t 10, Lopik Maaissen en IIwmw 1(1, Maartensdijk 11. Mijnrecht 18, Moiitfoorl en Willeskup 8, Pols- broek en Moenkoop 4, Renswmnle Rhenen ,7; Schulkwiik en Tuil en 't Waal 4, Soest 19, Utrecht 308, Veenendaal 18, Vinkeveen i la, Vleuten, Haarzuilens en Oudenrijn 8, Vreeland en Nigtevecht 3, Vreeswijk 6, West- i broek en Achttienhoven G, Wijk bij Duur stede '13, Wilms 10, Woudenberg 11, Zeist 27 en Zuilen 2. lis. J. L. de Meijere Joh. Czn., Evang. Luthcrsch predikant te Rodegraven, heelt voor bet beroep naar de Luthersche gemeente bier bedankt. Ds. I). P. M. Graswinckel, emeritus-predi kant te Utrecht, hoopt Eersten Kerstdag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Op Tweeden Kerst dag wordt in dat kerkgebouw geen dienst gehouden. Ds. W. F. 0. van Lingen, \an Voorburg, hoopt gedurende de Kerstdagen in »De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning der Chr. Gereformeerde gemeente hier. Het Leger des Heils zal zijn Kerstbijeen- komsteu houden op de bovenzaal van »De Keizerskroon". Met Kerstmaal wordt Eersten Kerstdag des middags 2 uur in «Volksheil" aangerecht. Door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is besloten, dat het aandeel dier Pro vincie in de lichting voor de Nationale mili tie van het jaar 1903 zal bedragen 827 man en zal bestaan voorde gem. Abcoude-Baam- brugge uit 5 lotelingen, Abcoude-Proostdij Amerongen 10, Amersfoort 57, Baarn 20, Benschop 7, de BildtlO, Breukelen-Nijenrode, Breukelen-St. Pieters en Tienhoven ÏO, Bun- nik, Werkhoven en Odijk 11, Bunschoten 10, Doorn en Maarn 10, Driebergen en Rijsen- burg 9, Eeinnes 4, Harmelen en Veldhuizen9, Hoogland 6. Houten 7, IJseïstein 13, Jaars Evunals ten vorigen jare kunnen poststuk ken welke rnen met de jaarswisseling op 1 Januari wensclit besteld te hebben reeds van heden ter post worden bezorgd, onder bepaling dat over de volle adreszijde van die stukken twee elkaar snijdende lijnen moeten getrokken zijn. Bij de Zaterdagavond onder voorzitting van den lieer J. Ger. Kleber gehouden U)5e openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren alle leden en «ie Secretaris tegenwoordig. Na het lezen en ongewijzigd vaststellen iler notulen van de vergadering van 0 No vember deelde de Voorzitter mede, dat in gekomen was van het Gemeentebestuur het proces-verbaal der op 25 November gehou den verkiezing voor de op 1 Januari perio diek aftredende en toen' herkozen leden H. van Haselen, Kleber en Sinnige deheeren Visser en Van der Zoo de Jong, die belast werden met het nazien der geloofsbrieven, concludeerden tot toelating der heeren, waarmede de Kamer zich vereenigde, van welk besluit zij zal kennis geven aan B. en W. De heer Van Dam complimenteerde hierop de herkozenen. Nog waren ingekomen verschillende con sulaire verslagen en Maandberichten, alleve- ringen van de Centrale commissie voor de Statistiek, enz. zullen worden rondge zonden aan de leden en, na afkondiging in dit blad, ter lezing voorliggen voor belang stellenden. Ook was ingekomen een missive van de «Nationale vereeniging voor Handelsonder wijs" met een Rapport omtrent de inrich ting van Handeishoogeronderwijs, een en ander ter begeleiding van een adres aan den Minister van Binneulandsebe Zaken en ver- zoek om adhaesie zal worden rondgezon den en in een volgende vergadering in behandeling komen. De Voorzitter, die in de vorige zitting had meegedeeld, in deze vergadering de eerste postbestelling in deze Gemeente ter sprake te zullen brengen, deelde nu mede, dat hij dit punt wenschte te verdagen tot de Januari vergadering. Aan de orde kwam nu de verkiezing vol gens het Reglement der Kamer van een Voorzitter en Onder-voorzitter voor het nieuwe zittingjaar. De heeren H. van Hase len en Visser vormden het stembureau en deelden rnee, dat tot Voorzitter herkozen is de beer Kleber inet 5 stemmen tegen 1 op den heer Sinnige en tot Onder-voorzitter de heer H. C. van Dam met 5 stemmen tegen I 1 op den heer Sinnige. J De benoemden namen de benoeming aan, dankbaar voor het genoten vertrouwen. De Voorzitter voegde er bij, dat hij hoopte ook in het nieuwe zittingjaar genoeglijk en tot welzijn van den handel en de nijverheid van j Amersfoort met de Kamer te kunnen mee werken. I De Secretaris, de heer Hs. P. van Haselen, j herinnerde nu hoe de heer Kleber, sedert 1894 Voorzitter, nu reeds 17 jaar onafgebro ken Lid van de Kamer is en de handelsbe langen steeds ijverig voorstond. De Voorzitter dankte den spr. voor deze herinnering en beriep zich op diens mede werking. De Voorzitter deelde hierna mede, dat, evenals voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York, thans een verzoek om steun is ingekomen voor de oprichting eener Nederlandsche Kamer te Brussel en dat pogingen worden aangewend om ook te Smyrna een Nederlandsche Kamer te stich ten. Deze verzoeken zullen later ter sprake komen. Bij de rondvraag bracht de heer Visser de wenschelijkheid ter sprake om aan de H. IJ. S. M. te verzoeken, eendaagsche retour- biljetten te doen invoeren op het traject Amersfoort—Amsterdam, gelijk dit o.a. ge schiedt op het traject BaarnAmsterdam op alle treinen op 5 na in beide richtiugen. Den Voorzitter zou zulks zeer goed voor komen, doch wat zal do H. IJ. S. M. beslis sen De heer Van der Zoo de Jong zou éen- daagsche retours naar Hilversum of Weesp wenschen. De heer Visser merkte op, dat de Mij. te spoediger het verzoek zal inwilligen als de Ka mer er op -.vijst, dat reeds van Baarn uit éendaagsche retours worden gegeven even als van Amersfoort naar Baarn en dat men dus, als men te Baarn tijd genoeg heeft om een kaartje te nemen, toch reeds een éeDdaagsch retour kan krijgen. De Voorzitter herinnerde, dat er wel 10- ritleuboekjes Amsterdam—Nijmegen zijn, doch niet AmsterdamAmersfoort. De beer Sinnige meent, dat de eendaagsche retours hoofdzakelijk voor buurtverkeer die nen en vreest, dat de afstand Amersfoort— Amsterdam te groot is. Er is geen bezwaar, de vraag te doen, doch spr. vreest zeer, dat de Mij. zal weigeren. De heer Visser meende, dat uitgelokt moet worden, dat de Mij. erkent, dat zij incorrect handelt. Volgens spr. geeft de grootere af stand echter niet den doorslag. De heer Van Dam herinnerde, dat meer Kamers eeü dergelijk verzoek deden, doch alle nul op 't request kregen. Dit mag ech ter geen bezwaar zyn voor dezt Kamer, het verzoek te doen. Nadat hierna besloten werd, het verzoek te doen, werd de vergadering gesloten. We herinneren, dat de vereeniging «Han del en Nijverheid" nog kort geleden in het Schetsjes uit den Zuid- Afrikaansclieu Oorlog, door DOK TER". 20. Later vertelde men ons. dat er bij den dam een grootc verwarring gebeersclit liftd; de kaffers linu- den dadelijk zukkcu en schoppen neergesmeten en het op een loopen gezet, en ook ons hoofd van wegen had klaarblijkelijk de Engelache granaten ongezond gevonden en was de kaffers achterna ge gaan. Volgens zijn verklaring had lm echter zijn plaats verlaten met het doel om do kafters tot hun plicht te brengen en weer naar den dam terug te keeren Dit ging evenwol niet gemakkelijk; de kaffers hadden alle ambitie in hun werk verloren en waren alleen na zonsondergang te bewegen, bij den dam te komen, zoodat alleen by maanlicht ge werkt werd. hetgeen niet bevorderlijk waa voor een spoedige voltooiing. Het hospitaal en het verblijf" der lieden, die bet hadden verlaten, bevond zich juist onder legen ue de helling van Platrand en men had van Bulwana een duidelijk gezicht hierop. Om den tijdtekorten, haddon wc dan ook dikwijls den kijker op hel hos pitaal gericht en zagen duidelijk de lieden rondwan delen, zich naar de rivier begeven en daar de kloc- dertn wasschen of zich te baden. De begraafplaats be vond zich mssehen het hospitaal en do rivier en el- keu ochtend sloegen we het ter aardo bestellen gade van de den vorigen middag of in den nacht gestor venen. Als men in de kranten leest, dat in de eene of andere stad door een epidemische ziekte elke 24 uur een tiental slachtoffers gemaakt worden, voelt men zich door medelijden bewogen, maSr zóo verhard maakt de oorlog don mensoh, dat we verheugd wa ren. als we 12 lykeu zagen wegdragen en begraven, terwjjl we elkaar onze teleurstelling meedeelden, als het er maar 9 of8 waren. Een opmerking van man schappen als; „Een slechte dag vandaag, meneer, het zijn er maar zes; jammer, dat het er geen zes tig zijn" was in zoo'n geval regel, en hoewel ik als jongen geen batten of honden kon verdrinken, was ik het uu geheel met die opmerking eens. Ik werd in die dagen plotseling uit mijn eentonige rust opgeschrikt door een order van mijn chef om bij hem te komen, daar hy opdracht had gekregen om nog twee zoeklichten op te stellen, een bij Co- lenso cu éen bij Ladysmith aau de zijde van het zin ken kamp, daar men bang was, dal de Engelschen aan die zijde uit Ladysmith zouden trachten door- tebreken. De luitenant, die zeer verlangend was om ziju familie te Pretoria te zien, wilde van deze ge legenheid gebruik maken en zelf de noodige ma chines en het noodige materiaal halen en ik moest nu de opgave komen doen, wat er alzoo noodig was. Ik zadelde dus mijn paard (nog altijd het zelfde luie dier) op en sukkelde naar het hoofdlager. Ik had dadelijk bij ontvangst van den order een lijst van het benoodigde opgemaakt en overhandigde die aan mijn chef; doordat wo nog het een of an der te bespreken hadden, was het echter te laat ge worden, nog dieuzelfden dag naar Bulwana terug te keeren en bleef ik mi] hem overnachten. Tot mijn e-gernis zag ik, dat miju vos, die ik dacht speciaal te worden opgepast om zijn rug te doen genezen, door een der veldtelcgrafiston werd gereden. Ik gaf mijn chef kennis, dat ik hem met veel dank liet I geleende paard teruggaf eu zoo vrij zou wezen, met mijn eigen paard naar Bulwana terug te gaan.'s Mor- gens na het ontbijt vertrok ik dus op mijn voshet I dier zat alles behalve in 't vleesch, waardoor ik tot de conclusie kwam, dat liet by de veldtelografie bij zonder goed was op ongepast, maar in elk geval was het niet lui en deea het zyn best Het had echter een groote fout, en wel deze, dat met of zonder zaal, bet altijd op een schelmsche ma nier trachtte te verdwijnen. Klom ik hier of daar af, dan moest ik altijd zorgen, het vast te maken, daar ik anders langen tijd -naar „vos" moest zoeken, en dan nog een paar lui te hulp moest roepen om hem in handen te krijgen. Verheugd, dat ik weer op „ouw vos" zat.ginghet vol moed naar Bulwana, en had ik spoedig (1e eerste spruit bereikt. Denkende dat „vos" misschien dorst had, kiom ik af en bracht hem bij het water; „vos" stak er even den mond in, maar wilde niet drinken. Daar sommige paarden met het bit in den mond slecht knnnen drinken, dacht ik, dat dil met „vos" I óok het geval was en nam ik hem het bit uit den mond, maar liet de teugels over den hals hangen. I Vos dronk nu uiet volle teugen, zuch.Ie even en dronk nog eens. Zie zoo, dacht ik. nu zullen we je den toom weer aan doen, maar hier bad „vos" geen lust in. Hy liep steeds achteruit de spruit in en uit vrees voor nat wordeu, durfde ik hem niet volgen, met het gevolg, dat de teugels van zijn hoofd gleden. Nauwelijks merkte „vos" dit of hij draaide zich om, liep een eind in de spruit op, keek nog eens achter zich en ging in een kalm drafje ervandoor. Ik hem achterna maar als ik al te dicht bij hem kwam. ging „vos" een oogenblikje sneller, totdat de afstand groot genoeg was om gauw een paar mond jes gras te kunnen nemen. Kwam ik naar zijn zin te na, dan weer een oogenblikje gegaloppeerd, ter wijl hij zoo nu en dau omkeek en me nog uitlachte op den koop toe. Het was onderwijl een uur of elf geworden en de zon brandde verschrikkelijk, zoodat ik doodmoe was en het zweet me laugs net lijf liep. Ik verging van dorst en door het suelle ademhalen was mijn mond kurkdroog geworden en kleefde myn tong tegen het verhemelte. De spruit had ik een eind achter me en mijn waterkannoljo hiug aan het zadel zoodat ik mijn dorst niet kon lesschen. Na telkens een oogenblikje gerust te hebben, ging ik weer met versnelde pas op „vos" los, maar deze hield me goed in de gaten en puste wel op, dat de af stand niet te klein werd. Tot overmaat van ramp nam hij de richting naar de Engelache voorposten en zoo ver waren we afgedwaald, dat ik elk oogen- bük verwachte ouder vuur genomen te worden. Ik vernnderde nu van tactiek en ging eeu omtrekken de beweging maken; niaar „vos" deed hetzelfde, als wij later tegenover de Engelschen deden. Hij zorgde n.l. altijd voor te blijven; zoodra hij zag, dat ik hem den weg zou afsuijdeö, ging hij in galop. Eindelijk gelukte het mij, terwyl ik in een vreeselyke woede I mijn toom, dien ik nog altijd in mijn hand had ge houden, wegsmeet, hem voor te komen. Ik dreef hem nu langzaam naai een vorlateu huis, dat dicht bij de spruit stond, in de hoop hem daar te kunnen I vastkeeren. Maar ook hier was „vos" mij te slim en wist hij al tijd te ontkomen. Te vergeefs had ik al eens naar eeu meuschelijk wezen uitgezien,maar terwijl anders tamelijk veel ruiters langs dit pud reden, had ik nu in het laatste uur geen sterveling gezien. Wanhopig giug ik er bij zitten en besloot te wachten. Daar kwam eindelijk de paardenwacht vun het hoofdla ger met twee kaffers om den paarden water te ge ven bij den dam, die zich bij het huis bevond. (Wordt vntvlffd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1