zelfde verzoek deed doch een besliste wei gering ontving. De heer J. A. Huisman, onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Beek straat is benoemd tot Hoofd der school te Haarlemmermeer. De heer P. J. A. van Voorst Vader is aan de Rijks-universiteit te Utrecht opstellingen bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap. Zouden dan toch de leeraren van Gemeen telijke Gymuassie en Hoogere Burgerscholen nog RijicspeDsioen kunnen krijgen? Men zou 't afleiden uit het volgend comuniqué: Aangezien de uitvoering der Wet van 28 Juni 1898 («St. 152), gewijzigd bij de Wet van 6 Juni 1900 («St. 103), regelende de vergelding van tijdelijke diensten met pensioen, tot practische bezwaren aanleiding heeft gegeven, is bij den Minister van Finan ciën het denkbeeld in overweging ot het niet mogelijk is, alsnog aan de gerezen bezwa ren tegemoet te komen, door indiening van een wetsontwerp, dat strekt omle. aan i burgerlijke ambtenaren de gelegenheid te geven tot inki op van sommige categorieën van diensten, bewezen aan den Staat, maar in dienst niet van den Staat, doch van amb- t tenaren2e gelegenheid tot inkoop, en wel op den voet der Wet van 1898, te ge ven aan hen, ten aanzien van wie uil be- taalstaten of op andere wijze overtuigend is aan te toonen, dat zij voor 1 Juli 1898 i tijdelijke diensten in burgerlijke betrekkingen hebben bewezen, en ook overigens aan de L eischen dier wet voldeden, maar die in de k- onmogelijkheid wareu, een aanstelling in den zin door den Pensioenraad daaraan gehecht, L d. i een stuk uit den tijd der benoeming, l waaruit vau de benoeming blijkt, te produ- p"ceeren. In verband daarmede zgn, wat aangaat de verplichte Gymnasia en Burgerscholen, de f betrokken Gemeentebesturen uitgenoodigd, ten behoeve van het Departement een opgaaf te verstrekken van de bovenbedoelde per- !sonen, die aan genoemde inrichtingen als leeraar verbonden mochten zijn. Het Lees-museum mag zich blijven ver heugen in een druk bezoek. Nog gedurende deze maand bestaat gele- geilheid voor niet-leden om zich ten hoogste F. gedurende 8 dagen te doen introduceeren. De «Algemeens Muziekhandel" Stumpffen Koning, Spui Amsterdam, verzocht aan de f «Nieuwe Amersf. Crt." te willen vermelden, r dat buitenleden van Toonkunst voor de eerste Ij' uitvoering van «Parsifal" absoluut geen plaat- sen konden bespreken en dat de Amsterdam- sche afdeeling besloter had, de plaatsbespre- i king voor baar leden te reserveeren. Dat is wel lijnrecht in tegenspraak met hetgeen namens het Afdelingsbestuur te j. dezer stede werd meegedeeld en ook lijn- f- recht in strijd met de rechten der lede», die overal, behalve te RotUrdam, waar de lokaliteit te klein is, recht hebben om plaatsen te bespreken. De zaak is in onderzoek en binnen niet te langen tijd zullen we dus kunnen mee- deelen wie 'taan 't rechte eind had, het afdelingsbestuur dan wel de Muziekhandel, die Zaterdagmiddag heel wat leden van Toonkunst dupeerde. Zondag heelt «Quick" hier een oefenspel gespeeld tegen de onderofficieren voetbal- vereenigiug Wilhelmina". «Quici wist vóór rust 4 doelpunten te maken, lerwijl Wilhelmina" slechts 1 maal doelpuntte; na de rust echter maakte «Wil helmina" kort voor tijd nog 2 punten, zoodat de uilslag was 43 in het voordeel van I «Quick". Gister speelde »U, D. 1.", 2e elftal, hier tegen «Victoria" Hilversum en sloeg deze met (j—0. Morgen speelt «U. D. 1." tegen »H. F. C." uit Russuui op haar terrein hier. Tweeden Kerstdag zal op het terrein aan den Leusderweg een hoogst belangrijke voet balwedstrijd worden gehouden tusschen •Quick" en eeD elftal van de Delltsche stu denten, dat eerst naar Engeland zou gaan, doch nu een 3-daagschen binnenlandschen tour onderneemt, den 25 tegen «Hercules" Ie Utrecht, den 26 hier en den 27 tegen «Vitesse" te Arnhem. Het elftal van de »D. S. V. V." bestaat uit de hoerenVan Velzen, Nix, Brutel de la Rivière, Bouvy, Godin, Delprat, Niermeyer, Coenen, Ter Horst, Goed hart, Heyning, Bakker, Wijnaendts. Hupkes en Bergsma. Als weer en terrein meewerken, kan dit een hoogst belangrijke wedstrijd worden. De aanbesteding van den bouw der eerste 26 arbeiderswoningen aan de Wollertsteeg voor de «Vereenigiog tot het bouwen en verbeteren van woningen" zal half Januari worden gehouden. Bij de Zaterdagavond ter overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van 11 nieuwe en geheel voltooide heerenbuizeo aan de Sehiromelpenninckstraat, samen groot 16 A. 65 c.A., werden deze in massa opge houden voor f30 000. Een huis met tuin aan den Ouden Vla-- akkerweg tegenover de Wilheminastraat, vc - huurd voor f2.50 per week, werd verkor, t voor f1940. Een opperman, Van M,, werkzaam op h i dak van den houtzaagmolen aan den Kopp'" had hedenochtend het ongeluk te vallen en den hals te breken. De Rechtbank te Utrecht eischte 9 maan den gevangenisstraf tegen den 21-jarig- n S. K. uit Hoogland, die successievelijk e. i 150 Kilo looden pijpen ter waarde van f ontvreemdde uit huizen aan de Schimm> i- penninckstraat en deze verkocht voor f 13.C- en 2 jaar gevangenisstraf tegen den 18-jat i- gen H. B. uit Amersfoort, die in den nacht van 18 op 19 Augustus 1901, ten nadeele van den heer W. F. A. Groenhuizen 4 zil veren en 1 zwart stalen heeren remontoirs ontvreemdde. Verzuimt geen oogenblik; het leven rent voorbij. I Ter hedenmiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet, van 1.45 tot 4.55 ge houden Raadsvergadering waren tegenwoor dig 16 leden en de Secretaris en afwezig met kennisgeving de heeren Plomp, Van Beek, Tromp van Holst en Vels-Heijn. De notulen der zitting van 18 November werden gelezen en z. d. of h. st. ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren, behalve goedkeuringen van Raadsbesluiteneen request vanmej.de weduwe G. CoenenPutman nopens het bij trekken van cokes van de Gasfabriek om advies aan B. en W.; een request van de boekhandelaren hier ter stede en een van den Ned. Uitgeversbond, over de levering van schoolboeken aan de Gemeente na zeur langdurige discussie gedeponeerd ter Secreta rie een request van den heer J. A, Huisman om ontslag als onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Beekstraat wegens vertrek wordt z. d. of b. st. eervol ver leend met ingang van 19 Februari 4903 of zooveel eerder als in zijn vervanging zal zijn voorzien; en een request vanden werkman-opzichter bij de Gemeente-reiniging VV. Gerth, verzoekend hem een aandeel in hel tantième van den mest toe ie kennen te behandelen bij punt 6. Aan de orde werden hierna gesteld 1. Ontvrerp-verordening betreflende de straat- politie, met bemerkingen der Afdeelingen, ra antwoord. De Commissie voor wetgeving diende ree is in Mei baar Memorie van toelichting op de .e ontwerp-verordening in, welke, met het i.i- phabetisch register, 22 folio pagiua's dru! s beslaat, terwijl de afdeelingsverslagen hier over 7 pagina's druks beslaan. Deze verordening werd algeheel herzien in verband met verschillende rechterlijke uitspraken en, ten aanzien van enkele bepa lingen, met een gewijzigde jurisprudentie, alsmede om te voorzien in de behoefte tot het strafbaar stellen van baldadigheden o.' straatschenderijen, welke strijdig zijn raet<)u veiligheid en de orde op straat of van daden welke de straat verontreinigen of gevaar kunnen veroorzaken en waarin bij de tot dusver geldende verordening niet is voor zien. 2. Request van den Leeraar in Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, met adviezen van den Inspecteur vun het Middelbaar onderwijs en vaD Burgemeester en Wethouders. De heer F. Rauh verzocht, bij requet van 22 Augustus j.l., den Raad zijn bezol diging met aanvang van den cursus 1902-19! '3 J te berekenen naar 16 vaste les-uren. Reques- I trant ging daarbij uit van de raeening, dat, door de beuoeming vau enkele tijdelijke leeraren tot vaste leeraren, het begrip dat de H. B. 8. hier een dubbele school is, door den Raad werd gesanctionneerd en zijn lefe- uren, die aan elke school 8 per week bedragen, aan een dubbele school 1/ zijn. De Inspecteur van het Middelbaar onder wijs adviseerde 6 November, dat de Gemeente gerustelijk wat verder mag gaan en een dubbelen 5-jarigen cursus (dus een school met alle aldeelingen in twee klassen e|k verdeeld) kan aannemen als blijvend, omdat niet is aan te nemen, dat in de toekomst de school ooit zóo in leerlingental zal ach- I teruitgaan, dat minder dan 10 klassen behoe- ven te worden gevormd, terwijl deze stap j der Gemeente ten goede zal komen doordien i de positie van eenige leeraren daardoor van zelf zekerder wordt. Mochten B. en W. echter nog tot dezen i gewenschten stap opzien, dan adviseerde de j Inspecteur iu elk geval, het aantal les-U'-n 1 van den leeraar in Gymnastiek op 14 '.e brengen en hem dus een vast salaris v .n f'950 te verzekeren; de 9 over-uren v-or den loopenden cursus worden dan r st 9Xf50 vergoed. B. en VV. adviseerden 20 November -n schreven, dat requeslrant een vaste ja r- wedde van f750 geniet en het maximn n- aantal lessen, daarvoor te geven, 10 bedra:. t, terwijl bij, door de splitsingen der klass m, 1 23 lessen geeft en als toelage voor over-uren I 13Xf50 f650 ontvangt. Dat een dubbele school zou zijn ingericht, noemen B. en W. onjuist, te meer nu be sloten is, een afwachtende houding aan te nemenslechts is zooveel mogelijk vast per soneel aangesteld voor een school met 8 afdeelingen, n.l. de eerste drie klassen in twee afdeelingen gesplitst. Intusschen is een gewijzigde regeling voor requestrant van veel belang, daar toelagen voor over-uren niet in aanmerking kunnen gebracht voor eventueel pensioen. Ook moeten aan een school met 8 afdeelingen 14 uren Gymnastiek worden gegeven. B. en W. stelden thans voor, het maximum aantal lessen in Gymnastiek van 10 tot 14 en iu verband daarmee de jaarwedde van requestrant met f200 te verhangeneen eigenlijke salaris-verhooging heelt niet plaats, wel een gewyzigde regeling der jaarwedde. De Raad vereenigde zich na k >rte dis cussie z. h. st. met dit advies. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de beschikbaarstelling van eene medaille voor de wedstrijden van den „Ned. Onderoff. Schermbond", op 21 en 22 Januari 1903 hier te houden. Üp het request van het Dagetijksch be stuur van dien Bond om voor deze wedsti ij- den een kunstvoorwerp of medaille beschik baar te stellen, adviseerden B. en W. den Raad, een crediet van ten hoogste f25 te verleenen ten einde een medaille voor dat bedrag van Gemeentewege aan te koopen. Aangenomen z. d. of b. st. 4. Id. met ontwerp-suppletoire begrooting der Gemeente, dienst 1902. Wegens toeneming van gasverbruik is een hoogere bate van minstens f 12 000 te ver wachten en zal de gasfabriek dus opbrengen f112175; de goldleening ter voorziening m kosten van Gemeentewerken is verhoogd met f12100 en gebracht op f32 100; de Rijks bijdrage voor den bouw der nieuwe Lagere school is vastgesteld op 14250het Rijks subsidie voor de H. B. S. is verhoogd tot f 15 000, dat in de toelage van den Secretaris der Gezondheids-commissie is uitgetrokken op f95.34, terwijl de bijdragen vau particu lieren in de kosten van aanleg van wegen worden bepaald op f40 507.75, ten gevolge waarvan liet eindcijfer der Ontvangsten stijgt tot 1522 970.056 evenals dat der Uitgaven, zoodat het vermoedelijk batig slot van 1902 blijft geraamd op nihil. Van de Uitgaven zijn, behalve enkele klei nere posten verhoogdde toelage voor de nieuwe Gezondheids-commissie met f 100, het bedrag dat de oude commissie ontvingde kosten van verlichting met f1308 en mits dien gebracht op f 11 868aanleg en onder houd van straten met f34393.26 en gebracht op f 58 869.26verbetering van haven, grach ten, enz. met f 13 000 en gebracht op f 14 350; exploitatie-kosten Gasfabriek met f 12 000 en gebracht op f89925; jaarwedden H. B. S. met f3800 en gebracht op f44170.74; bouw en inlichting nieuwe Lagere school gebracht op f17 000; geldleening voor de «Vereeni giog tot verbetering vau arbeiderswoningen" f20 000, waardoor het eindcijfer der Uitgaven wordt verhoogd met f73953.08. 5. Id. tot goedkeuring der uitbreiding van het aantal leervakken der Ambachtsschool met „meubelmaken". Een vorm-quaestie, welke thans z. d. of h. st. werd voltrokken. 6. Id. tot verleening van een vergoeding voor de waarneming der Directie van den Reinigings dienst. Sedert het overlijden van den heer J. B. Jorissen, op 26 Juli, is, tot de komst van den nieuwen titularis, op 16 November, de waarneming met ijver en accuratesse geschied door den le Gemeente-opzichter en den Inspecteur van -politie, tusschen wie z. d. of h. st. op voorstel van B. en VV. door den Raad het vrijgevallen tiactement ad f305.11 gelijkelijk werd verdeeld. Over het tantième ad f51.06 zal de Reini- gings-comraissie te beslissen hebben of Gerth al dan niet meedeelt. 7. Id. met Ontwerp-bosluiten tot gewijzigde vaststelling der Instruction van de Gemeente geneesheeren en heel- en vroedmeesters. Deze Instructiën, in April 1857 vastgesteld, zijn later wel gewijzigd doch vrijwel ver ouderd. Zij beslaan 4 pagina's druks. De Raad vereeoigde zich z. d. of h. st. met deze ontwerpen 8. Id. met ontwerp-verordening tot intrek king der Verordening op het bewonen van ge bouwen, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, vooz, bewoning ongeschikt zijn. Het eerste openbaar bewijs van de werk zaamheid der nieuwe Gezondheids-commissie, welke adviseerde, de bestaande Verordening van 21 Februari 1890 in te trekken omdat m deze materie thans geheel voorzien wordt door art. 51 Woningwet. B. en W. adviseerden, op dezen wensch in te gaan en de Raai)/vereenigde zich z. d. of h. st. met dit advies. Alvorens de beraadslagingen hierover wer den geopend, interpelleerde de heer Gerrit sen over het drinkwater in sommige per- ceelen aan do Aldegoudestraat. 9. Id. met gewijzigd ontwerp-contract betref fende gasbuizen onder spoorwegen. De Raad stelde 30 October 1901 voor waarden vast waaronder gasbuizen onder spoorwegwerken kunnen worden gelegd. De Minister van Waterstaat verzocht 6 Decem ber 1902, in de overeenkomst behalve de H. IJ. S. M. ook de N. C. S, op te nemen en B. en VV. stelden thans voor, het nieuwe, nugenoeg gelijkluidend, contract goed te keuren, hetgeen do Raad z. d. of li. st. deed. 10. üntwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van onderwijzend personeel La ger onderwijs, wegens diensttijd. Aangeno men z. d. of h. st. 11. Vaststelling van het 2e suppletoir ko hier der Inkomstenbelasting, dienst 1902 op f 1653.75 z. d. of h. st. 42. üntwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving der Inkomstaebelasting wegens vertrek z. d. of h. st. 13. Vaststelling van staten van oninbare posten der Inkomstenbelasting z. d. ofh.st. 14. Suppletoire begroeting van het Burger lijk Armbestuur, met ontwerp-besluit tot ver hooging van het subsidie over 1902. 15. Benoeming van een herschatter (Drank wet) voor het jaar 1903 benomd de hoer J. C. van Eibergen. 16. Id. wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1903 van 2 leden vau het Burger lijk Armbestuur, benoemd de heeren Van Es veld en Siddré. 2 leden en 2 adviseerende leden van de Commissie voor de Gemeentereiniging, be noemd de heeren Van Esveld en VaD Beek en Vanderwerf en Wolfswinkel. 3 leden der Commissie van fabricage, be noemd de heeren Van Beek, Crooekewit en Vau Eek. 4 leden der Gascommissie, benoemd de heeren Van Beek, Kleber, Crooekewit en Hamers. 17. Id. als boven van 1 lid van het Col lege van Curatoren van het Gymnasium, be noemd mr. Heyligers. 1 lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, benoemd de heer L. T. C. J. Rieber. 1 lid van de Commissie vau Toezicht op het Lager onderwijs, benoemd dr. Reynders. 18. Id. van twee leden der Commissie van bijstand bij den aanslag in de Inkomsten belasting, wegens het bedanken door den heeren J. C. Lïingen en J. van Rottenburg, benoemd de heeren C. B. Kok en C. van der Zoo de Jong. Meeruitgebreid overzicht morgenavond. 19. Benoeming van een waarnemend Direc teur van de klassen der Hoogere Burger school, welke in het voormalig Werkhuis" worden gehuisvest. Na ange discossie, aan welke deelnamen de heeren Gerritsen, mr. Heyligers, mr. Brik- :en en de Wethouder van Onderwijs werd benoemd de heer G. C. Hoogewerlf. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij niemand het woord verlangde, werd hierop de zitting te 4.55 gesloten. In de «Milwaukee Sentinel" van 6 De cember wordt verteld, dat H. M. onze Ko ningin eu Haar Gemaal in Maart via Genua en verder op een Nederlandsch oorlogschip naar Oost-Indië zullen vertrekken, om «in gevolge belofte, door H. M. bij de Inhuldi ging gedaan aan de overgekomen Indische Vorsten aau deze kolonie een bezoek te brengen. H. M. en Prins Hendrik zouden zich ver volgens incognito van SoerabajA naar San Francisco begeven, o. a. orn de Yellowstone- valley en de Niagara-falls te bezoeken. Zij zouden ook hun opwachting maken bij Pre sident Roosevelt. Zie zoo, nu weten we althans in Neder land, dat er een «Milwaukee Sentinel" be staat. Na het bezoek van prof. Winkel aim den heer Steyn is door de geneesheeren het vol gende bulletin uitgegeven De geneesheeren zijn zeer tevreden over den loop van de ziekte van President Steyn. Slikken en spreken zijn weder normaal, de spieren van nek en rug hebben hun beweeg lijkheid herkregen, zoodat de President kan opzitten en het hool'd ia alle richtingen vrij beweegt. Er bestaat naar de meaning der geueesbeereu alle uitzicht, dat binnen niet langen tijd ook liet loopen weder zal mogelijk zgn, daar do spierkracht in de onderste extremiteiten zeer is vooruitgegaan. Van. ochtend is de eerst» personentrein, vertrekkend van Leiden naar Utrecht, nabij Woerden in de Wierekerbrug gereden. De machine, de bagagewagen en een paar coupé's venier vernieldde passage is na tuurlijk versperd. De hoofdconducteur is gedood, terwijl de machinist, de conducteur en de stoker gewond zijn. Omtrent de reizigers ziin nog geen bepaalde berichten, waaruit met zekerheid iets op te maken vult; men spreekt echter van 20 doodeii en nog meer gewonden. Sedert eonigen tijd kunnen de ingezete nen van Washington, wan neer zij des ochtends lm» brieven openen, zien welk weer het zal worden. De postkantoren zijn namelijk met het observatorium van Washington verbon den en een bijzondere stempel vermeldt ne vens de dagteekening nog de woorden schoon, regenachtig, mistig, bewolkt, storm achtig naar gelang van de meteorolo gische voorspellingen.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2